Problemen Sovjetunie gigantisch ukgoed aakt ->or ECONOMIE BEURS VAN AMSTERDAM illand International maakt veel meer winst «i iócGomont Irijven Rijnmond rtreden ARBO-wet 'ERDAM Semi- en volcontinube- i in de Rijnmond overtreden veel- en vaak zeer ernstig de Arbeids- palingen over werktijden. Die con- trekt de arbeidsinspectie na een k in 1989 en 1990 bij 40 indus- jrijven in het Rijnmond-gebied. 4 maat gingen 35 bedrijven over Ireef Het ging om 800 overtredin- )e bedrijven maakten zich schuldig itoelaatbare werktijden en rooster- ngen. pauzes werden slecht gere- 'u overwerk niet of onvoldoende ge- nseerd door vrije tijd en ook de ruk was te hoog. Naast de aantas- an hun psychische en fysieke con- acht de inspectie ook de beperkin- |us in hun gezinsleven en recreatiemo- m< ieden ontoelaatbaar. met llee WOENSDAG 17 JULI 1991 Sovjetunie koopt extra graan in VS WASHINGTON De Sovjetunie heeft zijn aankopen van maïs en sojameel in de Verenigde Staten aanzienlijk opge voerd. Het Amerikaanse ministerie van landbouw heeft dat gisteren gezegd. Particuliere exporteurs hebben dit jaar 450.000 ton maïs en 350.000 ton sojameel extra aan de Sovjetunie verkocht. De exporten zijn onderdeel van een ak koord tussen Washington en Moskou over graanexporten, dat voor een perio de van vijf jaar geldt. In totaal wordt in het kalenderjaar 1991 volgens het ak koord ongeveer 6,6 miljoen ton graan, overwegend mais, geleverd. De export van tarwe beloopt ongeveer 932.000 ton. Verder heeft Moskou in 1991 in totaal 246.000 ton sojabonen en 1,15 miljoen ton sojameel besteld in de VS. Minder auto's verkocht AMSTERDAM Er zijn in de eerste helft van dit jaar vier procent minder auto's in Nederland verkocht dan in de zelfde periode van vorig jaar. Vorig jaar bedroeg de verkoop nog 321.107 tegen dit jaar 308.408. Dit heeft de RAI giste ren bekend gemaakt bij de presentatie van haar kwartaalcijfers. Vooral Volvo en Nissan kwamen als grote verliezers uit de bus. Beide concerns verkochten in deze periode ongeveer twintig pro cent minder auto's. Ford daarentegen liet met de nieuwe Escort haar verkoop stijgen met ruim zeven procent. De grootste winnaar in de verkooplijst is echter Alfa Romeo. Na het op de markt brengen van een nieuw model vorig jaar, steeg de verkoop met ruim veertig procent. Opel is nog steeds het best ver kopende merk, doch haar marktaandeel daalde van 15 naar 13,2 procent. Sovjet-republieken mogen exporteren MOSKOU Afzonderlijke Sovjetrepublieken mogen zelf goederen exporteren zonder toestemming van het Kremlin. Gisteren heeft pre mier Pavlov daarvoor toe stemming verleend. De maatregel staat het de repu blieken toe zelf im- en ex portvergunningen af te ge ven voor goederen die bin nen hun eigen gebied gepro duceerd of gewonnen zijn. Een andere beslissing die sa menvalt met Gorbatsjovs be zoek aan Londen is de eerste officiële publikatie van de balans van de Sovjet-staats bank. Polen kan schuld niet afbetalen WARSCHAU Polen kan zijn belofte van 20 juni niet nakomen om 100 mil joen dollar te betalen aan 500 buiten landse banken. Deze schuldeisers zijn verenigd in de club van Londen. Wan neer Polen de 100 miljoen dollar alsnog zal overmaken, is nog onduidelijk. Al eerder waren de besprekingen tussen Polen en de 500 buitenlandse commer ciële banken om de Poolse commerciëlq schuld van ruim tien miljard dollar te herstructureren op niets uitgelopen. Vooral de afbetaling van 1,2 miljard dollar aan achterstallige rente vormde een struikelblok. Polen wilde daarom op 1 juli als teken van goede wil een aanbetaling doen van 100 miljoen dollar. Daarmee wilde Polen de besprekingen wéér uit het slop trekken. Noteringen van woensdag 17 juli 1991 (tot 10:45 uur) dividend over 90/2.90 90/710 90/1.05 90/6.50 86'87 5% St 90 /285 90/91 4.68 90/610 90 3 60 90 2 80 89/2.50 90/7.80 la dd 30 80 15/1 1011016/1 60 50 16/1 70.90 16/1 162.507/1 44 30 8/1 74 50 16/1 170 70 16/1 boil z bonumij c buhrm M e 11890 11890 118.90 87 40 87.50 'ERDAM Een deel van de och- 3na loegen bij stukgoe- slagbedrijven in de "jj-damse haven opnieuw niet aan /an efk gegaan. Bestuur- ie innie Mooren van de ocljersbond FNV schat- ruim 400 van de on- 1800 stukgoedwer- staakten. Gisteren en in totaal 700 ïité ledwerkers. ders die zijn aangesloten Vervoersbond FNV zet- n staking eveneens on- derd voort. Zij hielden errassingsacties. De sta diën voorkomen dat de van de koppelbazen lerieel bij hun bedrijven De vervoersbonden >n CNV hebben gister- informeel gesproken havenwerkgeversvere- SVZ over de sjorsector. Ige kgevers zeggen dat het -19 t informeel gesprek was kijken of er een oplos- worden gevonden et huidige conflict. Zij dat er nog geen resul- incii geboekt. ■or ders wilden gisteren dat terdamse havenwethou- /villeSmit zou bemiddelen om van ikgelopen overleg voor euwe cao weer op gang ngen. De Vervoersbond een s daarover terughouden- ngeDt havenwerkgevers en hebben geen behoefte 'Har i bemiddelaar. iani z maakte gisteren be at door de stakingen in tterdamse stukgoed nog iek vijf fruitschepen uit- naar andere havens, jrote fruitrederijen heb- directie van Seaport la- ;en de komende weken in larschema's aan te pas lus de SVZ. Antwerpen elijk Vlissingen zijn uit- 'eicji /ens. De Vervoersbond leeft gisteren met het 1EU idoverslagbedrijf Ver- de Meijer Terminals hstemming bereikt over kraa uwe twee-jarige cao. Ok Rotterdamse containero- bedrijf Bell Lijn werden en gemaakt over een ill rige cao. aag INFLATIE STIJGT, PRODUCTIE DAALT (Vervolg van voorpagina) LONDEN De lijst Sov jet-president Michail Gor- batsjov heeft de leiders van de zeven meest geïn dustrialiseerde landen in de wereld vandaag een lange lijst met economi sche problemen in zijn land voorgelegd. De problemen blijken enorm te zijn. De inflatie is hoog. Of ficieel bedraagt die over 1990 5,3 procent. Volgens Westerse diplomaten is de inflatie nu opgelopen tot meer dan hon derd procent; de regering ver hoogde de winkelprijzen op 2 april met 250 tot 1000 procent om ze in overeenstemming te brengen met de produktiekos- In de eerste vier maanden van 1991 daalde de industriële pro- duktie met 5,4 procent en de Sovjet-tegenhanger van het westerse bruto nationaal pro- dukt met 10 procent. Ruim 24 miljoen Sovjetburgers zijn werkloos, waaronder 11,7 mil joen studenten ouder dan 16 jaar. Het begrotingstekort van de Sovjetunie is in het eerste kwartaal van 1991 met 230 procent gestegen in vergelij king met het tekort over de zelfde periode in 1990. Over de eerste drie maanden van 1991 bedroeg het tekort ruim 97 miljard gulden méér dan de regering voor het hele jaar had begroot. De buitenlandse schuld van de unie wordt ge raamd op 122 miljard gulden. Volgens het Internationaal Monetair Fonds zal de import de export dit jaar met 13,4 tot 20 miljard gulden overtreffen. De olieproduktie is gedaald van 589 miljoen ton in 1989 tot 552 miljoen ton vorig jaar en verwacht wordt dat de pro- duktie dit jaar nog verder zal dalen. Als gevolg daarvan ver mindert ook de olie-export, de belangrijkste deviezenbron van de Sovjetunie. Verder schat de regering de omvang van de graanoogst van dit jaar tussen de 180 en de 206 miljoen ton. De grootste graanproducent ter wereld verliest doorgaans 20 tot 30 procent van zijn oogst door ge brek aan tractoren en vracht wagens, brandstof, mankracht en opslagruimte. Premier Pa vlov heeft gezegd dat 77 mil joen ton graan in het buiten land moet worden gekocht. In 1990 was dit nog 30 miljoen De waarde van de roebel is ge kelderd door de ineenstorting van de economie, waardoor de koopkracht sterk achteruit ging. Er ontstond een ingewik keld systeem van door de staat vastgestelde wisselkoersen, waarin de koers kan variëren van een halve roebel tot 27 roebel tegen een dollar. De wegen en bruggen in de Sovjetunie verkeren in zeer slechte staat. Het telefoonver keer is slecht geregeld en 15 miljoen mensen staan op een wachtlijst voor een telefoon aansluiting. Er is een chro nisch tekort aan huisvesting. Sovjet-president Michail Gor- batsjov heeft gezegd dat zijn ontmoeting met de leiders van de zeven rijkste landen ter we reld een „ommekeer" zou kunnen markeren in zijn strijd om de economie in zijn land te hervormen. Wereldleiders zetten druk op GATT-onderhandelingen LONDEN Als het gevaar dreigt dat het lopende wereldhan- delsoverleg niet dit jaar kan worden afgerond, zullen de leiders van de G-7 zich persoonlijk met de onderhandelingen bemoeien. Dat heeft de Canadese minister van financien, Don Mazankows- ki, gisteren verklaard. De zeven landen hebben in alle toonaar den laten weten dat zij een succesvolle afsluiting van het han delsoverleg in 1991 van groot belang achten voor de groei van de wereldeconomie. Mazankowski noemde het nieuwe land- bouwplan van de Europese Commissie bemoedigend, omdat de EG bereid lijkt de steun aan de boeren los te koppelen van de produktie. Vooral de landen van Midden- en Oost-Europa heb ben veel te verliezen als het handelsoverleg mislukt, zo zei Ma zankowski. Naarmate zij meer gaan deelnemen aan de werelde conomie, worden zij sterker afhankelijk van handel. Met hun traditionele handelspartner, de Sovjetunie, gaat het economisch slecht en daar ondervinden zij duidelijk de gevolgen van. Zij moeten meer gaan handelen met het Westen, maar dan zal het Westen hun produkten ook toegang moeten verlenen, zo ver klaarde hij. EG vraagt G-7 om steun bescherming regenwouden LONDEN De EG heeft Japan en de Verenigde Staten giste ren tijdens de bijeenkomst van de G-7 opgeroepen mee te wer ken aan de bescherming van de regenwouden. Dat moet via het zogenaamde Amazone-projekt. In ruil voor verlichting van de buitenlandse schuld van Brazilië, moet het land geld stekej in de bescherming van het tropisch regenwoud. Tot nu tot deden de VSA en Japan nog geen concrete financiële toezeggingen. Duitsland wil minder betalen aan Oost-Europa LONDEN Duitsland wil niet langer de zwaarste lasten dragen voor de invoering van een markteconomie in de Oost- en Middeneuropese lan- Dat heeft een woordvoerder van de Duitse regering giste ren gezegd tijdens de bijeen komst van de G-7 in Londen. Bondskanselier Kohl heeft de leiders van andere grote geïn dustrialiseerde landen uitge legd dat Duitsland nu al meer dan veertig procent van de re kening betaalt. Daarbij zijn de lasten voor de herstructure ring van de voormalige DDR niet inbegrepen. EG-commis- saris Andriessen erkende de relatief grote last op de schou ders van Duitsland. De 24 grootste (G-24) indus trielanden hebben twee jaar geleden afgesproken hun fi nanciële steun aan de landen van Midden- en Oost-Europa te laten coördineren door de EG Van de totale hulp van 40 miljard dollar neemt de Groep dertig miljard dollar voor haar rekening. Daarvan betaalt de EG driekwart. Binnen de EG draagt Duitsland het meren deel van de kosten. ^ji°i JK Holland Inter- de grootste reisorga- n ons land, verwacht •pende boekjaar een tijging van de winst, ar werd al een record- bereikt van elf mil- ilden, zeven miljoen n het jaar ervoor. Bij ten van de boeken op >er zal de netto-winst it enige tientallen pro- tijn gestegen, zo heeft 'oorzitter A. Houtzaag- er bekendgemaakt. De sterke stijging van de winst is des te opmerkelijker, aange zien de totale reisbranche be gin dit jaar veel schade heeft ondervonden van de Golfoor log. Op het moment dat de strijd om Kuwayt in januari losbarstte, daalde de omzet van alle touroperators met vele tientallen procenten een achterstand die in geld en aantallen passagiers nog niet is ingehaald. Voor Hol land International werkt de Golfoorlog extra sterk door, omdat het bedrijf een fors marktaandeel heeft in het toe risme naar islamitische lan den. Terwijl de afgelopen maanden het aantal boekingen in Spanje, Portugal en Grie kenland fors groeide, zit het toerisme naar Turkije. Tune sië. Egypte en Marokko nog steeds in een diep dal. Ook voor de komende jaren wor den op deze markt nog proble men verwacht. De desondanks sterk gestegen winst is volgens de directie van Holland Inter national onder meer het resul taat van zowel een strakke be heersing van de kosten als een ongekend toename (122 pro cent) van de vliegvakanties naar verre bestemmingen. De verwachting is dat van no vember tot en met maart in to taal meer dan zeventigduizend Nederlanders de winter onder de tropische zon zullen door brengen. Voor het komende winterseizoen is de lijst met 'exotische' charter-bestemmin gen uitgebreid met Cuba. In de komende jaren zal daar vrijwel zeker ook Zuid-Afrika aan worden toegevoegd. Aan gezien de lijnvluchten vanuit Nederland naar Zuid-Afrika momenteel bomvol zitten, is het wachten op toestemming voor bijvoorbeeld Martinair om in Zuid-Afrika te mogen landen. Daarover zijn inmid dels besprekingen gaande. Italiaans luchtverkeer lam gelegd ROME Een zeven uur durende staking van Italiaanse lucht verkeersleiders heeft gisteren tot gevolg gehad dat honderden binnenlandse en internationale vluchten kwamen te vervallen en dat overal in het land reizigers strandden. De verkeersleiders protesteren tegen een uitbreiding van hun werkuren van 28 tot 32 uur in de zomermaanden De luchtverkeersleiders zijn op 20 en 27 juli soortgelijke werk onderbrekingen van plan. De Europese luchtvaartmaatschappijen hebben zich nog niet hersteld van de klap door de Golfoorlog. Volgens de Vereniging van Europese Luchtvaartmaatschappijen (AEA) gisteren lag het internationale passagiersvervoer in mei 7,1 procent onder het niveau van dezelfde periode van vorig jaar. EG-ministers negatief over plan landbouwhervormingen BRUSSEL De landbouwministers van de Europese Gemeenschap hebben gisteren ingestemd met een grondige herziening van de steun aan boeren in de EG. Een eerste voorstel daartoe hebben ze echter volgens de Nederlandse minister van landbouw Bukman ver worpen. Volgens hem hebben alle ministers bezwaar gemaakt tegen elk onderdeel van het hervormingsvoorstel dat de Europese Com missie vorige week deed. EG-landbouwcommissaris Ray MacS- harry zei gisteren zich „soepel" op te zullen stellen ten aanzien van de „legitieme wensen" die de EG-ministers van landbouw hebben voor de hervorming van het Europese landbouwbeleid. Hij verdedigde zijn plannen overigens met verve. Hij noemde ze „radicaal, stoutmoedig, noodzakelijk maar ook redelijk". De Europese Commissie wil het 30 jaar oude gemeenschappelij ke landbouwbeleid van de EG, dat wordt gekenmerkt door overproduktie en een uit de hand gelopen subsidieverstrekking aan boeren, grondig veranderen. Door een nieuw systeem van directe betalingen zou het inkomen van de boeren, behalve dat van de grotere, er niet op achteruit gaan. De ministers van de noordelijke EG-landen beweren dat de grote, efficiënte boerde rijen in hun landen zwaar getroffen zullen worden door het plan. Verscheidene ministers zeiden dat de prijsverlagingen graan 35 procent, vlees 15 procent en melk 10 procent te groot zijn. Het hervormingsplan zou de in december vastgelopen bespre kingen in het kader van de GATT over een vrijere wereldhan del weer nieuw leven kunnen inblazen. De EG-ministers van landbouw waarschuwden dat een akkoord in het kader van de GATT niet afhankelijk gesteld moest worden van landbouwher vormingen van de EG, die nog vele maanden op zich kunnen laten wachten. Nieuw Vorige ZILVER 23640 - 24240 237320 - 24320 onbewerkt 25840 25920 bewerkt allied signal am brands amertcan tel bethlehem chevron cor Chrysler Citicorp cons edison 15/07 16/07 36'. 37 cons nat ga 40'* 40 Kim 38% 37% 26 25 17 16 exxon 59 59 ford 34 35 genl elec 75 73 mobil corp royal dutch 45 45 17 17 70 71% genl motors 42' 42 genl public 23'* 23 goodnch 42% 42 sears roeb unilever nv 14% 14 24 24 goodyear 35 36 hewlett-pac 56'/* 55% intl paper 71 70'/: utd technol westingh el woolworth HBG weer opvallende topper op gemoedelijke markt AMSTERDAM Enige vraag zorgde gisteren aan het Dam rak aanvankelijk voor een vrij vaste stemming, maar in de loop van de dag vielen de acti viteiten weg, daalde het peil licht en bleef een gemoedelij ke markt over met nog een stijging van de stemmingsin dex van 0,2 punt op 93,8. Dit was nog maar een derde van de stijging die in de ochtend viel waar te nemen. De handel bleef dun. Des te meer vielen enkele fondsen met uitschieters omhoog uit de toon. Daaronder bevond zich opnieuw aannemer HBG die na de stijging van maandag met 7,50 nu nog eens 10,50 duurder werd op 237,50. Een week geleden was het aandeel nog 22,50 goedkoper te krij gen. Er doen verhalen de ron de over grote komende orders uit het Verre Oosten, terwijl sommige handelaren het aan deel rijp vinden voor een split sing. De omzet bleef met 9 miljoen of 38.532 stuks hoog. Een woordvoerder van HBG zei desgevraagd dat aandeel houders enige tijd geleden om een splitsing hebben gevraagd. Een beslissing hierover is nog BEURS niet genomen. „HBG is verder uiteraard in de markt voor grote orders waar vandaan dan ook. Maar het is nog veel te vroeg voor elke baggeraar, niet alleen in Nederland, om nu al consequenties daaraan vast te knopen. De hoge om zetten van de laatste tijd ver bazen ons ook", aldus de HBG- woordvoerder. Ook Boskalis bleef in de race. De gewone aandelen werden 1.10 duurder op 23,70 en de prefs kregen er 0,60 bij op 25. Ook kleinere bouwers als Wessels-Kondor en NBM-Am- stelland namen de lift omhoog. Lokaal was ook het informati- cafonds Infotheek vast ge stemd met twee kwartjes winst op 9.50. Sphinx, die binnen kort de aandelen gaat splitsen, werd 5,50 omhooggekrikt naar 199,50 Een andere po tentiële „splitser", Pakhoed, werd 1,80 duurder op 193,30. Koninklijke Olie was nog steeds goed gedisponeerd Met een enorme omzet van 140 miljoen werd het hoofdfonds 1,50 omhoog gedreven naar 162,30. Handelaren wezen op hogere olieprijzen als gevolg van stijgende kansen op een nieuw militair ingrijpen in Irak.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7