Oudste dorp te laat ontdekt Rechtszaak rond zelfmoord kan nog vele maanden duren Heimwee naar vroegeil BINNENLAND Geen lijk zonder kist in crematoria GA VERDER NAAR £eidóc6otwa/nt WOENSDAG 17 JULI Toch twee jaar gevangenis voor verduistering van miljoenen AMSTERDAM Het Amster damse gerechtshof heeft dins dag de 30-jarige R. de V. we gens herhaalde verduistering conform de eis veroordeeld tot 24 maanden gevangenisstraf, waarvan zes maanden voor waardelijk. De rechtbank veroordeelde hem eerder tot een even hoge straf. Het hof achtte bewezen dat de Amsterdammer in 1987 en 1988 als directeur van de Bussumse onderneming Rode- vi Holding BV ruim negen miljoen gulden heeft verdon keremaand van beleggers die via hem aandelen wilden ko pen. Het verkregen geld wendde De V. ten eigen bate aan: hij kocht dure auto's en een riant huis en gebruikte co caïne. „Je moet groot doen om groot geld aan te trekken", al dus De V. Het cocaïnegebruik was voor advocaat mr. G. Spong nog aanleiding te beto gen dat zijn cliënt destijds ver minderd toerekeningsvatbaar is geweest. Het hof deelde die mening niet en wees ook het verzoek een alternatieve straf op te leggen af. Wel werd een deel van de dagvaarding nietig verklaard. UTRECHT De 42 crematoria in Ne derland hebben afgesproken om geen stoffelijke overschotten voor crematie te aanvaarden al ze niet zijn gekist. De nieuwe wet op de lijkbezorging die op 1 juli van kracht is geworden staat begra ven en cremeren zonder kist wèl toe. De opstelling van de crematoria zal dan ook waarschijnlijk tot een of meer juridische proce dures leiden. Overigens hebben zich voor zover bekend tot dusver nog geen families gemeld die een overledene zonder kist willen laten begra ven of cremeren. Directeur K. van Dam van de Koninklijke Ver eniging voor Facultatieve Crematie zei gisteren dat de crematoria ongekiste lijken weigeren uit piëteitsoverwegingen en omdat ze het „hun werknemers niet willen aandoen". Voorzitter F. Meeuwse van het Nederlands Verbond van Uitvaartverenigingen heeft be grip voor het standpunt van de crematoria. In landen waar lijkverbranding zonder kist ge bruikelijk is geschiedt de crematie binnen 24 uur, maar in Nederland pas op de vierde of vijfde dag na het overlijden. Dan is de aftake ling van het lijk al begonnen, aldus Meeuwse. De wettelijke bepaling over de kist is vooral toegeschreven op etnische minderheden die om religieuze redenen of tradities geen kist gebrui ken, zoals islamieten die in geknielde houding met het gezicht naar het Oosten willen worden begraven en hindoes die gehuld in een linnen doek worden verbrand. Centra voor dialyse kunnen drukte bijna niet meer aan MIDDELBURG On- danks een stijging van het aantal niertransplantaties blijven nierdialysecentra in Nederland kampen met een capaciteitsprobleem. Dr. R.T. Krediet, hoofd van het dialysecentrum van het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam en tot enkele maanden geleden voor zitter van de Dialyse Groep Nederland, gaf gisteren desge vraagd aan dat het aantal pa tiënten dat een nierfunctiever- vangende behandeling nodig heeft, sterker toeneemt dan het aantal transplantaties. Hij wijst op de vergrijzing van de betreffende groep nierpa tiënten. Oudere mensen kun nen gezien hun gezondheidssi tuatie vaak geen transplanata- tie meer aan, of willen dit niet meer. „Dialysecentra hebben het aanbod ook niet in de hand", geeft Krediet verder aan. „Je hebt soms te maken met topbelasting en dan is het vaak woekeren met plaats en personeel". Zo besloot het Dialysecentrum in Goes onlangs ook op zater dag patiënten te gaan 'spoe len'. Ook de internist hier, dr. A.H.J. Hintzen van het Oos- terscheldeziekenhuis in Goes, spreekt van „krachttoeren en trucs", die soms moeten wor den uitgehaald om alle patiën ten te kunnen helpen. Dialysepatiënten kunnen nu eenmaal niet op een wachtlijst worden gezet. Bij deze mensen werken de nieren gedeeltelijk of helemaal niet meer. De kunstnier in het dialysecen trum moet dan twee tot drie keer per week de gifstoffen uit het bloed halen. Het tekort aan donornieren draagt volgens bestuurslid dr. J.H.B. de Bruijn van de Nier stichting Nederland bij aan de stagnatie in de doorstroming van nierpatiënten. Een andere donorwetgeving had hierin volgens hem verandering kun nen brengen maar dat is in Nederland niet haalbaar geble ken. Ook kroonprins naar Italië DEN HAAG Kroonprins Willem-Alexander is gisteren naar het vakantieverblijf van de koninklijke familie in Italië vertrokken. Hij sloo: zich daar aan bij zijn moeder, koningin Beatrix en haar twee andere zoons. De kroonprins bleef tot dusverre in Nederland om zijn zieke vader prins Claus te kunnen blijven bezoeken. Voor Willem-Alexander moest gistermorgen vroeg hals-over- kop een militair F-27 trans portvliegtuig uitgerust met stoelen uit het Britse Newcast le worden overgevlogen. Het toestel was daar op een missie met journalisten die een oefe ning van Nederlandse lucht machteenheden bezochten. Voor de journalisten werd een wat minder comfortabele F-27 'troopshipper' zonder stoelen, maar met zit-hangmatten in gezet. Studenten op zoek naar overblijfselen van boerengemeenschap pen uit rond 5000 jaar voor Christus. FOTO: ANP GELEEN/LEIDEN Het instituut voor prehistorie in Leiden is bijna klaar met het blootleggen van het oudste boerendorp van Nederland. Op het Janskamperveld aan de rand van Geleen zijn de vrijwel complete platte gronden van ruim 30 hou ten huizen, die daar rond 5000 jaar voor Christus werden neergezet, te zien. „Een fraai en onverstoord beeld uit de interessante be ginperiode van de oudste boe rengemeenschappen, de zoge naamde bandkeramische cul tuur", zegt prof.dr. L. Louwe Kooijmans van de Rijksuni versiteit in Leiden tijdens een rondgang over het drie hecta re grote terrein. De leider van het onderzoek noemt het op- gravingsgebied een stuk grond van grote, archeologische waarde. „Wetenschappelijk ge zien een bijzonder waardevol document". Sinds 1 april van dit jaar gra ven de ongeveer 70 studenten, die de Leidse hoogleraar voor het project enthousiast heeft weten te maken, de grond mi- nitieus af. De vondsten zijn velerlei. Behalve een bijna volledig overzicht van het boe rendorp, waar de kolonisten uit Zuidoost-Europa zich des tijds vestigden, heeft het werk duizenden stukken aardewerk, munten, werktuigen en derge lijke opgeleverd. Voorts vin den de opgravers, bij wie zich ook studenten uit het buiten land hebben gevoegd, resten van de verkoolde gewassen, waaronder erwten, linzen, tar- De mensen van de bandkera mische cultuur hadden de vruchtbare vallei bij het huidi ge Geleen opgezocht om er landbouw te plegen. Ze bouw den grote houten huizen van 5 tot 6 meter breed en tot 35 me ter lang. Volgens prof. Louwe Kooijmans moet de dorpsbe volking er anderhalve eeuw hebben gewoond. Een niet-voorziene vondst is een Romeins grafveld, dat la ter werd aangelegd. Een rond grafmonument van 25 meter doorsnee wordt omringd door een twintigtal Romeinse gra ven met potten as. „Het monu ment zal zijn gebouwd voor een belangrijke Romeinse fi guur", vermoedt de hoogle raar, die is benieuwd naar het geen de komende weken ver der op deze plek in de grond zal worden gevonden. Hij denkt aan enkele kostbaarhe den, die de overledene destijds heeft meegekregen. Een ande re onverwachte ontdekking is een duidelijke plattegrond van een huis uit de ijzertijd. De opgravers hebben haast. Voor eind augustus moet het hele terrein zijn afgegraven. Dan begint de bouw van de nieuwe woonwijk op deze his torische grond. Prof. Louwe Kooijmans betreurt het dat het boerendorp niet vijf jaar eerder werd ontdekt. „Dan was het als een archeologisch monument aangewezen ge worden. Nu is het te laat". Als het werk geklaard is, gaan de vondsten voor onderzoek naar de universiteit in Leiden. Daarna zullen ze een plekje vinden in het Bonnefanten- museum in Maastricht. De kuilen gaan dicht. Moderne huizen zullen het archeolo gisch bodemarchief voorlopig bedekken. AMSTERDAM Uitge huwelijkte Surinamers van hindustaanse afkomst plegen de laatste jaren minder zelfmoord dan vroeger. Vóór 1950 kwam dit verschijnsel, zeker op het platteland van Surina me, veelvuldig voor. Vrouwen, die niet konden ontsnappen aan de huwe lijkstraditie en de veel voorkomende mishande lingen, zagen geen andere uitweg dan het drinken van azijnzuur. Dit zei dinsdag prof.dr. H.E. Lamur, hoogleraar culturele antropologie aan de Universi teit van Amsterdam in het proefproces rond aanzetten tot zelfmoord dat in Amsterdam dient. In dit proces, dat al eni ge jaren duurt, moet worden uitgemaakt of een man die zijn vrouw jarenlang sarde, treiter de en mishandelde, strafbaar is voor de zelfmoord die de echtgenote ten einde raad pleegde. Het is voor het eerst dat dit delict opzettelijk aanzetten tot zelfmoord vervolgd wordt. Het moeilijkste probleem voor het openbaar ministerie is het bewijs te leveren van het cau saal verband tussen de geeste lijke en lichamelijke mishan delingen en de zelfmoord van de vrouw. Om dit bewijs te kunnen leveren werd onder meer de cultureel antropoloog gehoord. Verdachte in het proces is een 32-jarige man uit Amsterdam. Zijn tien jaar jongere vrouw pleegde op 16 april 1938 in Amsterdam zelfmoord. Zij dronk azijnzuur, waardoor zij aan een maagperforatie en buikvliesontsteking twee da gen later overleed. Reden hiervoor zouden de jarenlange mishandelingen zijn geweest. De vrouw en man, beiden af komstig van het Surinaamse platteland, waren aan elkaar uitgehuwelijkt. Het huwelijk bleek vervolgens een grote mislukking. Normaal gesproken bemoeit justitie zich niet met dit soort zelfmoordgevallen. In deze zaak echter deed de familie van het slachtoffer aangifte. Via een juridisch om weggetje liet het OM het gerechtshof eerst uitzoeken of vervolgen van de man wel haalbaar is. Toen het hof een kans op ver oordeling niet uitgesloten achtte, werd de vervolging doorgezet en kwam de zaak in de zomer van 1990 voor het eerst bij de rechtbank. Vrijwel meteen werd de zaak terug verwezen naar de rechter commissaris om het onderzoek verder te voeren. Een van de vragen van het OM was of azijnzuur drinken een gebrui kelijk zelfmoordmiddel is in de kringen van slachtoffer en verdachte. Professor Lamur gaf hierop gisteren antwoord. „Azijnzuur is een gangbaar huishoudelijk middel in Suriname. Het wordt onder meer gebruikt voor het schoonmaken van vlees en vis. Het ligt voor de hand dat dit middel gebruikt wordt om een einde aan het leven te maken". Volgens La mur kwam het voor 1950, maar ook nu nog, op het Suri- platteland veel voor dat vrouwen op deze manier een einde maakten aan hun le ven. Het waren vooral vrou wen die een lijdensweg door maakten binnen het huwelijk dat hun ouders voor hen had den gearrangeerd", aldus La mur. De zaak werd ook gisteren te rugverwezen naar de rechter commissaris. Die moet onder meer de ouders van het slacht offer horen. Verder moet een psychiatrisch onderzoek door een psychiater met dezelfde culturele achtergrond als de verdachte gehouden worden. Met het rapport van de huidi ge psychiater, een Nederlan der, gaat het ÓM niet akkoord gezien de specifieke culturele vraagstukken. De verdachte zelf, die niet ge detineerd is, begint volgens zijn advocaat mr. Hoek, sterk te lijden onder de langdurige procesgang. Maar de recht bank verwierp dit verweer en verwees de zaak terug naar de onderzoeksrechter. Wanneer het proces wordt voortgezet is nog niet bekend. Dit zal zeker enkele maanden duren. ili Ook al ben je er nooit geweest. Bijna iedereen kent de Kalver- straat, de Coolsingel of de Bartel- jorisstraat. Want bijna iedereen heeft wel eens Monopoly ge speeld. heeft thuis in de huiska mer machtige imperiums opge bouwd en zien instorten. Maar hoe ziet de Leidsestraat er nu eigenlijk uit? En horen Vreeburg, de Biltstraat en Neude eigen lijk nog wel op het spelbordEen rondje Monopoly. Het Vreeburg in Utrecht. Vroeger de meest levendige plek in de schien weer iets terug van de gezelligheid van vroeger". Vroeger was Vredenburg de meest levendige plek in de stad. Hét handels- en uit gaanscentrum van Utrecht. Op het plein werden paarden en koeien verhandeld. En in de 'vendu' kon je spullen in brengen die op vrijdag per opbod werden verkocht. La ter kreeg het jaarbeursge bouw er een plek. De handel trok aanverwante bedrijven aan, zoals zadelmakerijen, maar ook café's, restaurants en hotels. Zoals het befaamde hotel Noord-Brabant, waar binnen een pianist speelde en buiten op het terras een vio list. Nu kleedt Kreymborg er zijn klanten. En doet Hout- Brox hetzelfde in de voorma lige bioscoop. De handel op het Vredenburg bestaat nog slechts uit confectie. „Maar het ergste van alles is Hoog Catharijne", wijst San ders naar het overdekte win kelcentrum aan het plein. „Ooit stond daar de schouw burg. En nu. Moet je nu eens kijken. Hoog Catharijne is een roofhol vol drugsver slaafden en daklozen. Het is een schande voor de stad Utrecht", briest Sanders. UTRECHT Of het Monopolyspel alsjeblieft kan worden aangepast. Want Vreeburg is „ver pest", de Biltstraat „ver pauperd" en Neude „in geblikt". Goedkeurend kijken ze naar het terras dat van een wagen wordt geladen. Ze kennen het ritueel, 's Morgens is het warenmarkt en is er geen plaats voor een terras. Maar zo gauw de kramen zijn op geruimd, wordt een terras aangevoerd en uitgestald. „Er moeten veel meer terrassen komen. Het Vreeburg moet een soort Vrijthof worden. Maar er zijn hier bijna geen café's. Alles is confectie. Kijk maar om je heen, de ene na de andere kledingzaak. Zij zijn de enigen die de dure huurprijzen kunnen opbren gen. Zie je dat gat daar, naast het muziekcentrum Vreden burg? Dat is van Heineken. Heeft al van alles ingezeten en nu staat het al een jaar leeg. Onbetaalbaar". Roofhol Bij goed weer zijn ze dage lijks op Vreeburg te vinden. Sanders, Van der Zouw, Hui- ding en al die andere gepen sioneerden uit wijk C. Net als vroeger. Alleen liepen ze toen rondjes op het plein „om mooie meisjes te kijken" en laten zij nu de wereld aan hen voorbij gaan. Staande of leunend tegen een muurtje, want de consumpties op de schaarse terrasjes kunnen ze niet betalen. „Maar toch moeten er meer terrassen ko men. Dan krijgen we mis- Vergane glorie De Biltstraat ligt buiten het centrum. Het is een drukke, brede verkeersweg die niet uitnodigt tot winkelen. Het zijn voornamelijk uitzendbu- reau's die de Biltstraat als adres hebben. Daarnaast pas seren we wat restaurants, het Universiteitsmuseum, het Moluks Historisch Museum, maar zien we geen enkele aanleiding om deze straat op het Monopolybord te plaat sen. „U had hier dertig, veer tig jaar geleden moeten zijn", zegt tabak-, en tijdschriften- winkelier J. van Zanden. „Toen was de Biltstraat één van de grootste wink en ten van Utrecht. Alles hier kopen. Van sigan is hoeden en bont. In de i zestig is het verval bego Winkels verhuisden na atis centrum en Nieuwegei tram verdween, het au keer groeide specta maar de parkeergelege bleef achter. No parknj business. Aan het eim I dit jaar stop ik errru vind er niets meer aai Poep We lopen naar Neude. spel altijd goed voor ee dubbelzinnige opmer die kinderen deden bl< grinniken. In werkel word je van Neudi warm of koud. Het groot parkeerterrein m één zijde het hóofdpo toor en aan twee zijde ika winkeltjes en cafeetj* poffertjeskraam staat twintig jaar, maar de naar. Utrechtenaar va boorte, weet eigenlijk ;aj_ over het pleintje te ver de „Tja, uhm, ik geloof da de beroemd was om zi dei let waar je voor één cei poepen". Toch iets mejdat of pies dus. Vroeger was Neude ei| der het begin van de oud di nenstad. Het is waarsch ;r die reden dat de n ;en van Monopoly het pleir II het spel hebben opgen Een andere reden kum y bij Tapperij 'De Luife n I verzinnen. Het café met smart op het momi t al het blik van Neudieen dwijnt en het terras kaï in r den uitgebreid. Maar o verdient Neude geen op het Monopolybord, de Utrechtse cafébezcjn Na een korte discussi ie 1 men zij met een altern iva route: Oude Gracht, baan, Janskerkhof of 'I Aj pre Marechaussee op spoor van bende autodieve do OLDENZAAL De Konink lijke Marechaussee in Olden- zaal stelt in samenwerking met politiekorpsen elders in Nederland een onderzoek in naar een bende, die nieuwev auto's steelt en in Midden-Eu ropa aan de man brengt. De wagens worden vooral in de Randstad gestolen met de be doeling ze in de voormalige DDR, Polen en Tsjechoslowa- kije te verkopen. De mare chaussee kwam de bende op het spoor tijdens een controle aan de grens bij Oldenzaal. Twee Amsterdammers, 33 en 41 jaar oud, bestuurden auto's die in het westen van het land waren ontvreemd en vervol gens van valse papier* zien. De twee bestuurd* I. den volgens de marecUtl tot taak hadden de auti Midden-Europa te t Het onderzoek van chaussee en politie ric in op het achterhalen vanOO dere bendeleden. Het 'ai een omvangrijke zaak 'n Ze (N SUSKEENWISKE HET WITTE WIEF (c) Standaard Ultgeverl|/Wavery P Handel in computer programma's opgerold AMSTERDAM Een speciaal team van de Amsterdamse po litie heeft maandag een inval gedaan in de woning van een 35-jarige man in Amsterdam- Zuidoost die op grote schaal il legale computerprogramma's" verkocht. Daarbij werden een computer, vier drives en circa vijftien honderd diskettes met diverse programma's in beslag geno men. De „software-piraat" bood zijn handel via adverten ties in de krant te koop aan. Een diskette ging voor een rijksdaalder van de hand, wat de man zeshonderd gulden per maand opleverde. Met het ille gaal kopiëren van program ma's wordt inbreuk gemaakt op de auteurswet. Twee legale handelaren hebben in het ka der van deze zaak inmiddels aangifte gedaan. Tegen de Amsterdammer wordt proces verbaal opgemaakt. Vader tegei zijn zoon Om inzage te krij diens inkomen h* nu 18-jarige zoor kort geding tegei vaderaangespan de scheiding van 'tdk ouders mocht de Xl van zijn moeder c contct meer met vader hebben. Al instanties hebben^ geprobeerd de pi k J met elkaar te vert hetgeen zonder r* bleef. De zoon ga studeren en heeftf geld van zijn vadl nodig. Na afloopl behandeling van Ir geding toonde del Jaap van Eik, de ff zijn zoon Edgar, fl naast hem Truusp Barendse-Cornelf bestuurslid van d Verniging Kinder# ge Ouders-GrootoudR t FOTO: ANP ^ie

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4