|proep Wöltgens alt bij fractie van VD in goede aarde Eerste wao-stakingen op of rond Prinsjesdag Met 'n telefoontje wordt Mister Van Dijk weer even opa. 'JBowuvnt BINNENLAND imentatie ook 165e levensjaar Hoe vertel ik het Slobodan? Nieuwe 'Winkler Prins' uitstekend verkocht Amerika vanaf f2,30* per minuut. WOENSDAG 17 JULI 1991 mstad is duurste Kwaliteit metselwerk achteruit Zware jongens moeten >derlandse gemeente jrG Afgemeten naar woonlasten (gemeen- i heffingen) per woning is Zaanstad met ruim Jden per jaar de duurste gemeente van Neder- Jtrecht (856 gulden) komt op de tweede plaats, sum (843 gulden) is derde. Leiden staat met taj 5er 710 gulden op de vierde plaats, h ijkt uit de vergelijking die de afdeling belastin- in de gemeente Tilburg ieder jaar trekt tussen ar 24) steden met meer dan 100.000 inwoners. g zelf eindigde in de middenmoot: 630 gulden op de tiende plaats. 5Tot de woonlasten reken- rty .Tilburgse onderzoekers de onroerend-goedbe- voor gebruikers en eigenaars, de rioolrechten afvalstoffenheffing (begrotingscijfers 1991). jti lend is dat de grote steden Amsterdam (589 at Den Haag (541 gulden) en Rotterdam (615 i) niet tot de duurste gemeenten behoren. ar il KOOPMAN HAAG Het CDA erjhet bij de algemene :en ouwingen na Prins- ev nog knap lastig att in in de Tweede Ka- t ;la middag belandde op de n van de PvdA-fractie 111 rriendelijke uitnodiging l°f(VD-kamerlid Linscho- eens te gaan praten A (en 'andere aanpak' van en ziektewet dan het |t voorstelt. De liberalen irne bereid samen met dA en D66 de kabinets- m te torpederen, zo lijkt -,g, M DELFT De hechting van metselmortel in de hedendaagse nieuwbouw is vaak slechter dan die van cement van vijftien jaar geleden. In muren die met nieuwe mortels in el kaar zijn gemetseld ontstaan vaak scheu ren. Daardoor krijgt vocht de kans naar binnen te dringen. Dit concludeert ir. Cas par J. Groot in Delft Integraal, het onder- zoeksmagazine van de TU Delft, naar aanleiding van zijn onderzoek naar trans port van water in bakstenen en mortel. Groot, die werkt bij de faculteit voor ci viele techniek, begon zijn onderzoek om dat er vanaf 1980 regelmatig problemen zijn met metselwerk. Hij bekeek de on derlinge invloed van steen en mortel op elkaar. De oorzaak van de problemen bleek te liggen in een slechte of ontbre kende hechting tussen steen en mortel en ook in vorstschade als gevolg van nieuwe soorten mortel. Bovendien worden sinds 1975 aan de spe cie middelen toegevoegd om het makkelij ker te verwerken. Een bekende manier is het toevoegen van afwasmiddel. Een scheut van deze 'luchtbelvormer' in de kuip maakt het werk een stuk lichter en verhoogt de produktiviteit. Ook bij pre- fab-mortels worden luchtbelvormers ge bruikt. Hierdoor kan het cement zich ech ter minder goed hechten aan de stenen. Een ander probleem is dat de stenen te genwoordig in plastic worden verpakt en kurkdroog op de bouwplaats aankomen en verwerkt worden. overplaatsing slikken DEN HAAG Gedetineerde zware criminelen die als vluchtgevaarlijk te boek staan mogen voort aan geen beroep meer aantekenen tegen een be sluit om hen naar een andere gevangenis over te plaatsen. Staatssecretaris Kosto van justitie wil deze nieuwe bepaling vastleggen in de Beginselen wet Gevangeniswezen. Sinds het voorjaar van 1990 heeft een aantal gevangenissen en huizen van be waring in ons land het stempel 'extra beveiligde inrichting' gekregen. Deze gevangenissen zijn spe ciaal bedoeld om vluchtgevaarlijke gedetineerden te huisvesten. Om te voorkomen dat die gevange nen ondanks de zware bewaking vluchtplannen beramen, hanteert justitie het zogeheten carrousel- systeem. Dit houdt in dat de zware jongens her haaldelijk van de ene naar de andere extra bevei ligde inrichting worden overgeplaatst. oten bevestigt dat hij de jkheid van een gelegen- Dalitie met de PvdA en an het onderzoeken is. nd minder dan PvdA- leider Wöltgens zou ip dat idee hebben ge- ,Toen ik Thijs afgelo- v ïaandag hoorde zeggen huidige wao'ers wat letreft absoluut buiten moeten blijven dacht ik: lit klinkt sympathiek, nou precies wat de VVD f&denlang bepleit!", iten pakt ter illustratie zuinigingsvoorstel erbij VVD februari dit jaar 'jj teerde als alternatief 'Tussenbalans' van het Ziin vingers glijden bezuinigingsposten, daar heb je het!", roept „Beperking van de ran de wao vooral- nieuwe g e- 1 e n! Verder, óók al- nieuwe gevallen, af- van de twee onder- hklassen. Onze redene- as dat de uitkering van dige wao'ers niet aange- i foto: dijkstra tast mag worden, omdat deze mensen zich onmogelijk kun nen bijverzekeren. Op een brandend huis krijg immers ook geen polis. Maar gewone werknemers kunnen zich wèl particulier tegen een dreigend inkomensverlies in de wao bij verzekeren". Bondgenoot Als Wöltgens bij de aangekon digde PvdA-amendering van de kabinetsplannen in de Tweede Kamer op zoek is naar een bondgenoot, dan is hij dus van harte welkom bij de VVD. Ook de fractie van D66 heeft zich, zo merkt Linschoten op, al tegen de beperking van wao-rechten voor de huidige arbeidsongeschikten gekeerd, waarmee een meerderheid in de Tweede Kamer in zicht komt. „Stel dat we het eens worden, dan kunnen we het CDA mooi klem zetten", zo verheugt hij zich nu al. Het is uiteraard de vraag of de PvdA de moed zal willen op brengen om de coalitiepartner te trotseren. Bovendien bestaat nog altijd de mogelijkheid dat het CDA of het kabinet op het laatste moment een scheutje water bij de wijn doet. Ten slotte is er nóg een theoretisch struikelblok: de VVD eist dat de bezuinigingsdoelstelling van het kabinet (4,4 miljard) onverkort gehaald wordt. Lin schoten: „De voorstellen van Wöltgens slaan een gat van ongeveer 900 miljoen, daar kunnen wij natuurlijk nooit mee akkoord gaan. Maar ik neem aan dat ook de PvdA een alternatieve dekking zal willen zoeken". Die alternatieven, Linschoten wil er niet omheen draaien, komen wat de VVD betreft neer op een nóg strengere aan pak van 'nieuwe' wao'ers. „Het kabinet laat iedereen die ouder is dan vijftig jaar buiten schot. Dat klinkt sympathiek, maar in feite is het leeftijdsdis criminatie", merkt hij op. „Wat ons betreft gaan voor alle nieuwe gevallen, dus óók voor de vijftig-plussers, dezelf de regels gelden". Hoe kansrijk het initiatief van Linschoten is, viel gisteren niet na te gaan. PvdA-fractie- leider Wöltgens is met vakan tie, evenals de meeste fractie leden en de fractiewoordvoer der. Het CDA-smaldeel in de Tweede Kamer bewaart aan gaande het wao-dossier een absoluut stilzwijgen. De frac tiewoordvoerder beperkt zich tot de volgende feitelijke con statering: „De PvdA heeft zijn bezwaren kenbaar gemaakt. De bal ligt nu bij het kabinet". FNV-voorzitter Stekelenburg neemt plaats voor een persconferentie van zijn organisatie. De bijeen komst vond plaats naar aanleiding van een extra vergadering van de Federatieraad over de kabi netsplannen voor de wao en de zietewet. foto: anp AMSTERDAM Bij de vakcentrale FNV worden ze met de dag kwader. Het lijkt alsof nu pas echt duidelijk is geworden hoe pijnlijk de ingrepen in de wao zijn die het kabinet heeft aangekondigd. Elke dag hangen er huilende mensen aan de telefoon, ook bij voorzitter Stekelenburg. En ook al heeft fractieleider Wölt gens van de PvdA voorgesteld de ingrepen alleen te laten gelden voor nieuwe arbeidson geschikten, de FNV houdt vast aan harde acties. Rond of op Prinsjesdag zijn de eerste sta kingen te verwachten. De FNV staat dit keer niet al leen. Sinds lange tijd vormt de vakbeweging weer één front. Alle bonden en centrales zijn het dit keer gloeiend met el kaar eens: het kabinet moet van de hoogte en duur van de wao-uitkering afblijven. Zo niet, dan wordt het, om in de termen van CNV-voorzitter Hofstede te blijven, oorlog. De Federatieraad van de FNV, die gisteren in spoedberaad bijeenkwam, wil die term lie ver niet gebruiken, maar denkt er hetzelfde over. Zowel FNV als CNV lieten er gisteren ook geen misverstand over bestaan dat de 'variant- Wol tgens' de houding van de vakbeweging niet verandert. Van meet af aan hebben de vakcentrales zich verzet tegen ingrepen in hoogte en duur van de wao-uitkering en het doet er dan niet toe of het gaat om nieuwe of oude gevallen, aldus de woordvoerders. Het CNV vindt het wel posi tief dat aan de uitspraken van Wöltgens te merken is dat de PvdA de signalen vanuit de vakbeweging snel heeft opge pikt. FNV-voorzitter Stekelen burg vraagt zich echter af of de PvdA daarmee een meer derheid in de Kamer kan krij gen. Gebeurt dat niet, dan ver andert niets aan de kabinets plannen. Vindt de Kamer, of in een eerder stadium wellicht het kabinet, dat die wijziging best kan worden doorgevoerd, dan slaat dat wel een gat van bijna een miljard in de bezui niging van 4,4 miljard, die de maatregelen moeten opbren gen. Stekelenburg oordeelt daarom dat de dreiging van de ingrij pende maatregelen volledig overeind blijft. „En dus veran deren we onze plannen niet", zei hij strijdvaardig. De fede ratieraad bepaalt op 12 augus tus het actieplan, en zal dat doen in overleg met andere vakcentrales. De kern daarvan zal zijn dat er acties in bedrij ven en demonstraties worden georganiseerd. Bovendien zal in het arbeidsvoorwaardenbe leid voor de nieuwe cao's de nadruk worden gelegd op meer en gezonde arbeidsplaat sen. Het motto daarvan wordt: 'Geen cao zonder goede wao'. HAAG De ali- atieverplichting niet op wanneer de hebbende de leeftijd kt waarop recht op )ensioen bestaat. !ote aat in het gewijzigde, vlorstel ter beperking e alimentatieduur, dat ecretaris Kosto (Justitie) 'eek bij de Tweede Ka ft ingediend, nadat de dreigde het wetsvoor- verwerpen. [rijke tegemoetkomin- n eerder kritiek van de Kamer zijn: de limite ring kent geen terugwerkende kracht. De huidige alimenta tieverplichtingen blijven be staan. Wie twintig jaar of langer ali mentatie heeft betaald kan de rechter verzoeken de verplich ting op te heffen. De rechter wijst dit toe, tenzij hij van oor deel is dat dit onredelijk is. Het voorstel om bij korte, kin derloze huwelijken (korter dan vijf jaar) de alimentatie- duur gelijk te maken aan de duur van het huwelijk is ge schrapt. Volgens Kosto kan deze regel inderdaad onbillijk werken voor vrouwen, die op hogere leeftijd trouwen en hun betaalde baan hebben op gegeven. ina Maguire is tegen uitlevering El Herdenking DEN HAAG De Stichting Japanse Ereschulden herdenkt vrijdag diegenen die in de Tweede Wereldoorlog in Jap penkampen zijn omgekomen. De herdenking heeft om half tien plaats bij het Catshuis in Den Haag, waar de Japanse premier Kaifu dan op bezoek zal zijn. De herdenking bestaat uit twee minuten stilte. door BERT jansma Ik kan u melden dat we er binnenkort een asielaanvrager bij hebben. Normaal gesproken lees ik dat ook maar in de krant. Maar in dit geval weet ik het persoonlijk, want hij is bij mij komen informeren hoe het moet. Alweer een. Dat gaat de staat (dus ons) weer geld kosten. En we moeten al bezuinigen. En er wordt al aan onze sociale zekerheden gemorreld. En we kunnen ze niet eens huisvesten. En we hebben al die illegalen al. Houdt het dan nooit op? Hij heet Slobodan en hij heeft verstand van muziek. Hij schrijft er over in een krant en praat er over op de radio. In Joegoslavië. Hij heeft net een betere baan bij de krant, meer tijd op de radio en een mooier huis gekregen. Hij kan elk jaar naar Nederland komen voor het North Sea Jazz Festival. Hij heeft het niet slecht. Maar Slobodan heeft een Kroatische vader en een Servische moeder. En hij heeft zich altijd verre gehouden van politiek. „Ze zijn gek geworden bij ons", zegt hij. „Als je die vijf leiders van ons naar de psychiater stuurt, komt geen van hen de test door". Hij is bang. Hij is bang dat hij straks moet kiezen. Dat ze hem vragen of hij Kroaat dan wel Serviër is. Dat hij bij een van de twee kampen moet horen. Kiest hij voor het ene dan is hij straks z 'n baan kwijt, kiest hij voor het andere dan kiest hij óók tegen zichzelf. „Ik zie nu al wat het nationalisme om me heen doet" zegt hij. „Mensen die ik al tientallen jaren ken, veranderen opeens. Ik ben 31, als het bij ons escaleert word ik straks gemobiliseerd en moet ik meevechten. En ik wil niet vechten. Ik kom nu al jaren in Nederland. Ik heb hier vrienden. De hemel op aarde bestaat niet, maar Nederland is tenminste een klein eindje in de richting" Zegt Slobodan. In dit beetje hemel op aarde, lees ik een interview met een vluchteling in een tot asielzoekerscentrum omgebouwd bejaardentehuis. De buurt was eerst tegen het centrum. Een gemengd joods-christelijk echtpaar uit Rusland zegt er: „We hebben vooral problemen met zwarte mensen. Ze zijn agressief Een zwarte Liberaan zegt dat er binnenshuis gediscrimineerd wordt: „Iraniërs en Irakezen vinden zichzelf superieur aan zwarten". Een ander zegt: „Een asielzoeker leeft als een dode". Asielaavragen doet niemand voor de lol. Je kunt beter naar Nederland op vakantie komen, dan er te moeten wachten tot de deuren opengaan. Een hemel op aarde bestaat niet. Omdat we overal dezelfde mensen tegenkomen. Slobodan belt me straks op. Ik heb een probleem. Hoe vertel ik het Slobodan? Id J! AMSTERDAM De nieuwe editie, de negen de, van de Winkler Prins Encyclopedie gaat als een warm broodje over de toonbank. De verkoopre sultaten van de 26-delige grote algemene encyclo pedie liggen ver boven de verwachting, zo blijkt bij na een jaar na de presen tatie. Uitgeverij Argus, dochteron derneming van Elsevier, ging voorzichtig uit van een afzet van 65.000 sets over tien jaar. Van de vorige, achtste druk, zijn 120.000 sets verkocht. H. van der Zanden, verantwoor delijk voor marketing en ver koop, wil niet kwijt hoeveel nieuwe encyclopedieën dit jaar worden verkocht. Wel dat de verkoop een half jaar voor ligt op het geplande schema. Een eenvoudige rekensom leert dan dat dit jaar ruim 10.000 sets over de toonbank gaan. Tweederde wordt daarvan in Nederland verkocht, eenderde in België. Het grootste deel wordt ge kocht door particulieren. De erkende boekhandel brengt de encyclopedie aan de man of vrouw. Colportage, vroeger de schrik van menig gezin, is niet meer aan de orde. De ver koopafdeling van de uitgeverij komt alleen aan huis op schriftelijk verzoek. Uit on derzoek is gebleken dat men sen met een hoog inkomen en goede opleiding de encyclope die aanschaffen. En vaak con tant betalen, juicht Van der Zanden. Afbetalingen van ze ven jaar of langer, komen niet meer voor. De encyclopedie kost ruim vierduizend gulden. „De encyclopedie is veel min der statussymbool dan vroe ger. Verkoopargumenten van vroeger, zoals 'opfleuring van de boekenkast' zijn niet meer aan de orde. De encyclopedie wordt echt gebruikt. De men sen hebben behoefte aan meer achtergrondinformatie, bij voorbeeld over Irak. Met dat deel hebben we trouwens veel geluk gehad. Het werd afge sloten na de Golfoorlog", aldus de woordvoerder. (ADVERTENTIE) er MOND Donna Ma- 24), een van de vrijge- 'n verdachten in het ondse IRA-proces, blijft iim (rzetten tegen haar uit- ig aan Duitsland. Haar m ian mr. G. van Asperen iigri dit vanmorgen meege- Duitsland heeft om de Ting van Maguire ge vraagd omdat ze ervan wordt verdacht betrokken te zijn ge weest bij enkele IRA-aansla- gen. De Hoge Raad doet 10 september uitspraak over deze zaak. Gisteren zijn Sean Hick en Paul Hughes, twee andere vrijgesproken IRA-verdach- ten, wel uitgeleverd aan Duits land. Bank met jeep gekraakt Bankovervallers laten zich zelfs niet door gevels weerhouden. Dat bleek gistermiddag toen twee gewapende mannen in grijs-witte jeep in de Ja cob van Campenlaan in Hilversum dwars door de zijgevel van de Amrobank naar binnen re den. Onder bedreiging van vuurwapens dwon gen de bepruikte en zwaar geschminkte rovers het personeel op de grond te gaan liggen. Na- 'ïV dat hen een bedrag van 60.000 gulden (42.000 gulden aan Nederlands geld en 18.000 aan vreemde valuta) was overhandigd, wisten ze met een zwarte of donkerblauwe vijfdeurs Lan cia te ontkomen. Beide gebruikte auto's zijn ei gendom van een Amsterdamse leasemaat schappij en volgens de Hilversumse politie ver moedelijk gestolen. foto: anp PER EN HOBBES door bill waterson Verkeersinformatie aanzienlijk uitgebreid DRIEBERGEN De ver- keersinformatie via de radio wordt uitgebreid. Vanaf 1 sep tember zal de Algemene Ver- keers Dienst (AVD) ook infor matie verstrekken over bij voorbeeld weersomstandighe den en wachttijden bij brug gen. De toenemende intensiteit van het verkeer en de groei ende vraag naar verkeersin formatie, is voor de AVD re den voor een professionelere aanpak van de nieuwsvoorzie ning. Een telefoontje naar Amerika kost u vanaf f 2,30 per minuut. Dat is voordeli ger dan veel mensen denken. De prijs kan dus nauwelijks nog een bezwaar zijn om eens te bellen met een verre vriend of een geëmigreerd familielid. Of om 'ns een keer zelf dat hotel in het buitenland te boeken. Kijkt u maar eens naar de tarievenlijst in het telefoonboek. Internationaal telefoneren kost minder dan je denkt.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3