jeiden loopt uit voor ot van Lakenfeesten Satisfactionop de waldhoorn country uit Tsjech LEIDEN OMGEVING Actie Milieu defensie Leiden tegen stroom reclamedrukwerk zinszorg heeft nieuwe aanpak nodig L"jidóeSou/ia/nt 2$rgeefse zoekactie jr surfer op zee [DWIJK De politie van 2< wijk heeft zaterdagavond nenwerking met de red- irigade en de reddings- :happij een zoekactie ge- m n, nadat een melding was *4?' ïgekomen dat een surfer ^aan zijn missie was terugge- f De actie moest op een ge- moment ten gevolge van on5lrallende duisternis worden ?rskt. nu e surfer is niets meer ver- ar i. De politie vermoedt dat 'S1 ar de kant is gevaren en liet heeft afgemeld. Voor bekend wordt er geen sur- mist. Motorrijder gewond na val ALPHEN AAN DEN RIJN Een 21-jarige motorrijder uit Koude kerk aan de Rijn raakte gisteravond gewond toen hij met zijn motor ten val kwam. Dat gebeurde op de President Kennedy- laan in Alphen aan den Rijn. Door nog onbeken de oorzaak verloor de man in een flauwe bocht de macht over het stuur. Hij werd met verwondin gen aan zijn nek, schou der en arm naar het Rijnoord Ziekenhuis overgebracht. MAANDAG 15 JULI 1991 A. van Gils directeur van Uitkeringsraad RIJSWIJK/LEIDEN A. van Gils wordt per 1 september algemeen se cretaris/directeur wordt van de Pensioen en Uitkeringsraad (PUR) die aan de Leidse Plesmanlaan is gevestigd. Van Gils is nu nog direc teur Verzetsdeelnemers, Vervolg den en Burgeroorlogsgetroffenen op het ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur (WVC). Hij wordt als zodanig opgevolgd door D. Happel, nu nog plaatsvervangend directeur Sportzaken op hetzelfde ministerie. De PUR is vorig jaar in gesteld om de behandeling van uit keringsaanvragen van oorlogs slachtoffers sneller te doen verlo pen. Bodemonderzoek op Slachthuisterrein Roerig weekeinde in Noordwijk LEIDEN De directie milieu van de gemeente Leiden heeft 30.000 gulden toegewezen ge kregen om een bodemonder zoek op het Slachthuisterrein uit te voeren. De lokatie aan de Maresingel/Pasteurstraat is één van de mogelijke vesti gingsplaatsen voor een nieuw te bouwen verpleeghuis. Vol gens G. in 't Veld, hoofd van de afdeling Milieu, heeft histo risch onderzoek al uitgewezen dat bodemverontreiniging niet is uit te sluiten. „Op die plek heeft vanaf de eeuwwisseling het slachthuis gestaan. Daarbij hoorde een garage, er waren bloedgoten aangelegd, en er hebben minimaal vier tanks in de grond gezeten". Bovendien grenst de slacht huisterrein aan het terrein van de voormalige gasfabriek, dat sterk vervuild is. Sanering daarvan zal naar alle ver wachting nog wel geruime tijd op zich laten wachten omdat de kosten hiervan direct door de rijksoverheid worden be taald. De 30 mille voor het bodemon derzoek wordt voorlopig uit het onderzoeksbudget van de directie milieu bekostigd. La ter in het jaar wordt de raad verzocht om een krediet van hetzelfde bedrag beschikbaar te stellen. NOORDWIJK Een 17- jarige Noordwijkerhouter is in de nacht van zater dag op zondag rond één uur door een politie-pa- trouille in Noordwijk aan gehouden nadat de jongen planten uit een bloembak had getrokken en daar mee was gaan gooien. De jongen is met een proces verbaal overgedragen aan het bureau Halt. In dezelfde nacht werd door de politie een 20-ja- rige Noordwijkerhouter aange houden die slingerend met zijn auto over de Parallelboulevard reed en vervolgens via het Wantveld en de Northgodreef in de richting van Noordwij- kerhout wilde gaan. Bij de aanhouding bleek dat de man zo erg onder invloed van alco holhoudende dranken ver keerde, dat hij niet meer op zijn benen kon staan. Hij werd tijdelijk, ter ontnuchtering in- •gesloten. Verder werden het afgelopen weekeinde in Noordwijk en kele fietsen ontvreemd en te vens werden vijf personenau to's beschadigd. Voorts werd uit een woning een camera ontvreemd. Ook kreeg de poli tie twee keer een melding bin nen dat een vlag uit de mast was ontvreemd. Autokrakers slaan 25 keer toe op parkeerplaats NOORDWIJKERHOUT Op een parkeerterrein bij bungalowpark Solassi in Noordwijkerhout zijn in de nacht van zaterdag op zondag vijfentwintig auto's opengebroken. De autokrakers wisten de auto's open te krijgen door de sloten te force ren. Uit de geparkeerde wagens werden appara tuur en goederen gesto len. De totale waarde van de buit is onbekend. NGE RIJEN EN OVERVOLLE WC'S Drukte rond een figuurknipper op het Vrouwenkerkplein dat gisteren het Leids Montmartre heette te zijn. foto: wim van noort STRAATMUZIKANTENFESTIVAL IS WERELDS door EDDIE KORFF DE GIDTS EN STAN VAN HAASTEREN LEIDEN Het Leidse straatmuzikantenfestival 'De Gouden Pet' liet ook in zijn vijfde editie weer alle muzikale uithoeken van de wereld horen en zien. Zo bleek gisteren dat country ook uit Tsjecho- Slowakije kan komen, dat Russische drinkliederen universeel begrepen wor den en dat Westafrikaanse oerwoudritmes het Leidse publiek aan het dansen kunnen krijgen. 'De Gouden Pet' had niet al leen internationale allure, maar was ook 'tijdloos'. Er werd voor middeleeuwse sfe ren gezorgd door gebruik van instrumenten als vedel en schalmei door de groep 'Met zak en as'. De sixties werden vertegenwoordigd door de 'Volvette Ondergrond', de ja ren zeventig werden vertolkt door het Leidse duo 'Schering en Inslag' en het postmoderne aspect werd gebracht door de Haagse 'Millies'. Ter afsluiting van de Leidse Lakenfeesten speelden veertig straatmuziekgroepen hun re- petoire voor ongeveer hon derdduizend bezoekers. Spe lend op achtentwintig locaties in de Leidse binnenstad wisten ze soms een gevoelige snaar bij het Lakenfeest-publiek te ra ken. Niet allemaal drongen ze door tot de tien besten, die in de finale hun kunsten moch ten vertonen, maar dat mocht de pret niet drukken, 's Ochtends verzamelden de muzikanten zich in de tent op het Arsenaalplein. De gratis lunchbonnen werden verzil verd en op de valreep werden nog nieuwe formaties ge vormd. „Jij mag met óns mee doen als je 'Satisfaction' op je waldhoorn kan spelen". Dat kon hij weliswaar, maar de au ditie werd vroegtijdig afgebla zen doordat meer klassiek ge schoolde collegablazers ingre pen. Prijzen Terwijl de muzikanten op straat zongen kon het publiek bepalen op welke favoriet ze haar stem voor de publieks prijs zou uitbrengen. De mees te stemmen en 250 gulden gin gen naar de Leidse percussie groep 'Bokosa'. Ook het Bel gisch-Ierse echtpaar 'The Rail road Company' sloeg aan. Op vallend was dat ze hun drie kleine kinderen op sleeptouw meenamen. Net zo opvallend was het contrast met een con cert dat tegelijkertijd in de Hooglandse Kerk werd ver zorgd door het mannenkoor 'Die Haghe Sanghers' uit Den Haag De jury, waarin onder anderen wethouder Hennie Koek van cultuur, had zich onder het publiek gemengd en zodoende de tien besten voor de finale uitgekozen, die in de tent nog een toegift mochten geven. Hierbij kreeg de zevenjarige Indiaanse violiste Vina een staande ovatie. De 'Volvette Ondergrond' kreeg de lachers op haar hand met een ballade op 'De vreselijke schoonheid van handballende dames'. Ook tot de uitblinkers behoorde 'Knijn', met volgens eigen zeg gen „Iers, Schots en scheve muziek". Uiteindelijk ging de hoofdprijs van 750 gulden én de Gouden Pet naar het Russische duo 'De kinderen van Lieutenant Schmidt'. Zelf leken ze met stomheid geslagen, maar op vallend genoeg leek ook de jury verbaasd te zijn over haar eigen keuze. „Ze hadden ge woon de meeste punten", ver klaarde jurylid Jan Prent na afloop. „Maar uiteindelijk gaat het om het plezier". LEIDEN De Leidse afde ling van Milieudefensie heeft bij alle verspreiders van onge- adresseerd reclamedrukwerk en bij de winkelbedrijven die daarvoor opdracht geven een protestbrief laten bezorgen. Milieudefensie wil op die ma nier bereiken dat er minder ongevraagd reclamedrukwerk wordt gemaakt en verspreid. De hoeveelheid reclamedruk werk dreigt in de komende negen jaar te vervijfvoudigen. Veel van de folders verdwij nen volgens de Leidse milieu activisten onmiddellijk en on gelezen in de prullemand, maar dragen wel sterk bij aan de afvalberg. De reclame stroom is op dit moment de sterkst groeiende afvalcompb- nent. De brief die nu is rond gestuurd moet behalve een kritische houding vooral resul teren in een vermindering van die door de consument niet ge vraagde hoop papier. Als de brief niet helpt, over weegt Milieudefensie naar agressievere actiemiddelen te grijpen. Daarbij wordt in eer ste instantie gedacht aan het doelbewust informeren van het winkelend publiek over het „milieu-onvriendelijk re- clamebeleid" van de betrok ken winkels. Volgens Milieu defensie hebben eerdere cam pagnes om de toevloed van on gevraagd reclamemateriaal in te dammen niet veel •uitge haald Winkeliers dragen vol gens de milieuactivisten wel degelijk zelf bij aan de afval stroom door bewust te kiezen voor de massale verspreidings methode. Ook de bekende stic ker met het verzoek dergelijke kranten en folders niet in de brievenbus te gooien levert nagenoeg niets op, omdat be zorgers de sticker domweg ne geren. De privacy van de Leidse burgers wordt op die manier niet gerespecteerd. De Leidse milieuactivisten zeggen over de ongeadresseer de reclamefolders veel klach ten binnen te krijgen. Ook zouden hele stapels drukwerk doelloos in portieken en afval containers worden gedumpt. Als de brieven die nu zijn ver stuurd niet helpen, wil Milieu defensie eerst een verbod op de verspreiding van onge- adresseerd reclamedrukwerk in de Algemene Plaatselijke Verordening. Als ook dat uit eindelijk niets uithaalt wil de groep rechtstreeks het publiek benaderen. Een uitslaande brand woedde gisteravond even na acht uur in dakpannenfabriek Van Oordt aan de Churchillaan in Alphen aan den Rijn. De vermoedelijke oorzaak was een gaslek vanuit de oven waardoor vervolgens het dak vlam vatte. De brand werd ontdekt door het personeel. De brandweer was na twintig minu ten het vuur meester. De schade wordt voorlopig geraamd op 20- a 30.000 gulden. foto: wim van noort Uitslaande brand in dakpannenfabriek indruk is dat het met name dankzij dit laatste weekend iets in die geest zal worden. Vorige week was het wat rus tiger in vergelijking met eer dere edities, maar het perfecte weer van vandaag heeft ge zorgd voor een bomvolle fina le", meent Hugens met een blik naar het inderdaad afge laden Pieterskerkplein waar Leiden Culinair zijn tenten heeft opgeslagen. Zaterdagavond was het ook al spitsuur achter de Pieterskerk. Commercieel Toen ook werd het Zilveren Prsenteerblad uitgereikt. De winnaar van Leiden Culinair werd Dutch Mill, onderdeel van Holiday Inn. Ze wonnen met een neuslengte voor Le Forestier. Flamingo kreeg een eervolle vermelding vanwege de cocktails. „Leuk dat zij ge wonnen hebben", vindt Hu gens. „De Dutch Mill doet al vanaf het begin mee. Ze ver dienen het". De hier en daar geuite kritiek dat de feesten te commercieel zouden worden, wijst Hugens van de hand. „We proberen het evenwicht tussen handel, horeca en cultuur te handha ven en slagen daar ook be hoorlijk goed in vind ik. Nu we zeven jaar bezig zijn kun je zeggen dat we volwassen ge worden zijn, de volgende ze ven jaar gaan we perfectione ren. Er is trouwens ook niets op tegen wanneer de marktlie den proberen wat geld te ver dienen. De cultuur verliezen we intussen echt niet uit het oog. Kijk maar naar de Rem- brandt-serie met voorstellin gen op niveau als Die Zauber- flöte en Figaro", weerlegt de VVV-directeur de kritiek. Marktlieden moesten tijdens deze Lakenfeesten een toeslag betalen aan de gemeente die indirect ten goede komt aan de organisatie. De indruk dat die toeslag marktlieden heeft weg gehouden is' volgens Hugens schijn. „Ik ben vandaag even langs de kramen gelopen. Het staat, net als verleden jaar, vanaf Molen De Valk tot aan de Steenschuur vol. Ik heb wel gehoord dat het wat min der druk is geweest maar dat er prima verkocht is". Dat geldt zeker ook voor de eettentjes op het Pieterskerk plein. Rob Rennersdam van De Hooykist moet al kort na zes uur nee verkopen aan lief hebbers van spare ribs en ook een pizza is een half uurtje la ter een schaars goed gewor den. De rijen voor de nog wel leverende kramen worden er alleen maar langer van. En dat schept zo z'n eigen problemen. „De WC's zitten bijna vol, Cees", waarschuwt een mede werker Hugens voor naderend onheil. Succes kent soms ook schaduwkanten. Meyer Co hield de aandacht van voorbijgangers vast in de Vrouwenkerkkoorsteeg. foto: wim van noort END TEKORT AAN PERSONEEL Gezinshulp worden verdeeld verschillende ni- waarbij voor elk andere gezinshui- ingeschakeld. or(h cliënt daardoor te ma- ACI n krijgen met meerdere ulpen, noemt directeur de Stichting Leiden „on- Claassen rea- ëe iermee op het jaarver en de stichting Gezins- defing over 1990, waarin dm geconstateerd dat de kif1331" hulp voortdurend ie^nt terwijl er niet meer :hikbaar is om meer aan te nemen. Aan Jwe aanpak van de tra- e gezinsverzorging valt nd daarom niet meer te ontko men. „De hulppakketten zul len gedifferentieerder moeten worden, zodat er 'zorg op maat' kan worden gegeven", aldus Claassen. Uit het jaarverslag blijkt dat vorig jaar 152 gezinshulpen hun baan opzegden. Er kwa men er weliswaar 158 bij maar de gezinsverzorging zit nog steeds met een nijpend tekort aan personeel. Werkbelasting en gebrek aan waardering zijn de belangrijkste redenen voor het personeel om op te stap pen. Claassen: „Onze eerste prioriteit is om het grote ver loop, dat over het afgelopen jaar niet minder dan 25 pro cent bedroeg, een halt toe te roepen". Carrière Verbetering van de arbeids omstandigheden, hogere sala rissen aan de hand van een functiewaaderingssysteem en niet in de laatste plaats het bieden van carrièreperspectie ven moeten daaraan bijdragen. Hoewel Claassen zelf al toe geeft dat carrière maken in de gezinszorg moeilijk is, geeft het functiewaarderingssysteem daartoe volgens hem een goe de handleiding. Ook het hoge ziekteverzuim, dat ten opzichte van 1987 al met twee procent is gedaald naar 13,9 procent, moet wor den aangepakt. De personeel- suitval door ziekte is nog altijd veel te hoog, ook is Claassen „al relatief gelukkig" met sta bilisering van het verzuimper centage gedurende het afgelo pen jaar. Om dat cijfer verder omlaag te brengen, wil hij in samenwerking met de be drijfsvereniging de zieke ge zinshulpen beter begeleiden en hen in een later stadium her- Uit het jaarverslag blijkt ver der dat de wachtlijst voor hulpverlening langer is gewor den. Stonden aan het begin van vorig jaar nog 93 cliënten op de lijst, aan het einde van 1990 was dat aantal opgelopen tot 175. Volgens de directeur van de gezinsverzorging in Leiden vragen ook steeds meer hoogbejaarden om ge zinsverzorging. „De vergrij zing van de bevolking laat duidelijk haar sporen na, met alle gevolgen van dien. De fy sieke en geestelijke belasting van de hulpverleners wordt steeds groter". Er wordt, in vergelijking met 1988, ook een veel groter beroep gedaan op avond- en weekendhulp. Vo rig jaar werd 12.054 uren weekend- en avondhulp ver leend, tegen 3.830 uur twee jaar eerder. MARKTEN ivil Veemarkt Leiden, 15 juli: slachtrunderen per kg ge zwicht zonder nier en slotvet, BTW (Volgens PVV): Aan- chtrunderen 705, waarvan k 100. Mannelijk Super 8,75- :l»inelijk extra kwal. 7,75-8,75. 31* 1e kwal. 7,00-7,75. Handel (jl prijzen lager. Mannelijk 2e 00-7,00, mannelijk 3e kwal. Handel redelijk en prijzen 'ouwelijk Super 8,70-11,50, extra kwal. 7,25-8,70, 1e kwal. 5,70-7,25. Handel prijzen iets lager. Vrouwelijk 4,95-5,70, vrouwelijk 3e ,50-4,95 en worstkwaliteit Handel rustig en prijzen Vier auto's opengebroken bij Motel Sassenheim SASSENHEIM Op de parkeerplaats bij Motel Sassenheim zijn vrijdagnacht en zondagavond vier auto's opengebroken. Uit één auto, van een Oostenrijker, werd apparatuur ter waarde van duizend gulden gestolen. De andere drie raakten beschadigd. De krakers sloegen hun slag door een ruitje van de auto in te slaan. Inbraak in Oegstgeest OEGSTGEEST Uit een woning aan de Laan van Alkemade in Oegstgeest zijn het afgelopen weekeinde een antieke zilveren mok, een koffiepot, barometers, traveller cheques en geld gesto len. De inbrekers waren via het keukenraam binnen gekomen. Jongen (14) gewond NIEUWKOOP Een 14-jari- ge jongen uit Rijnsburg is gis teren tegen twaalf uur op cam ping De Roerdomp aan het Zuideinde in Nieuwkoop ge wond geraakt na een aanrij ding met een automobilist. De jongen stak plotseling de weg over. Hij is met een hoofd wond en schaafwonden over gebracht naar het Rijnoord ziekenhuis in Alphen aan den Rijn. EN ,,Heel ge- 1, goed in cultureel it, goed weer en een usiast publiek". Ge- d naar een eerste atie van de Laken- n 1991, vat een taar vermoeide C. ns zijn oordeel op de e zondagavond aldus De VVV-directeur orzitter van de stich- Cvenementenfonds is den, dat is duidelijk. 5 schat het aantal bezoe- an de feesten op drie- a nderdduizend. Net zo- anderen jaren derhal- [lelemaal zeker kun je niet zijn, maar mijn

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7