ak levert na druk nieuwe st van nucleair potentieel BUITENLAND £eidóe(2oiwci/nt Communisten verenigd in Bolsjewistisch platform "/ONTUREN VAN KAPITEIN ROB het levende eiland Kamerleden: G-7 moet snijden in schuldenlast Derde Wereld ste EG-waarnemers naar Zagreb MAANDAG 15 JULI 1991 (ADVERTENTIE) Informatie over de adverteer- mogelijkheden in de bijlage van woensdag 24 juli 1991 wordt u graag verstrekt door Jan van der Henst, bereikbaar onder telefoonnummer 070-3190 792 Vroedvrouw krijgt na zes jaar gelijk: jongetjes verwisseld BONN Twee zesjarige jon getjes in het Oostfriese Witt- mund, vlakbij Wilhelmshaven, zijn vlak na hun geboorte ver wisseld, en sindsdien in het 'verkeerde' gezin opgegroeid. De nu 71-jarige vroedvrouw, die al een week na de geboorte alarm sloeg, heeft nu pas na een bloedonderzoek haar onthullende gelijk gekregen. De twee ouderparen, die op nog geen tien kilometer van elkaar wonen, maar elkaar (nog) niet kennen, hebben on afhankelijk van elkaar, terwil- le van hun kinderen en zich zelf, besloten om hun niet-na- tuurlijke kind volledig te adopteren. Dat heeft voor bei de kinderen eventueel ingrij pende consequenties: het echte zoontje van een uiterst welge stelde ondernemer groeit thans op in het gezin van een bescheiden levende bediende. In diens gezin groeit de 'erfge naam' van een klein fortuin op. Zes jaar lang heeft nie mand de beweringen van de vroedvrouw serieus genomen. De moeder vertelde haar dat op het polsarmbandje van haar kind een andere naam stond. De vroedvrouw waarschuwde onmiddellijk het ziekenhuis. Daar werd haar gezegd dat niet de kinderen, maar de armbandjes verwisseld waren. Latere pogingen om de zaak via de artsen en zelfs haar biechtvader op te helderen, mislukten De artsen voor zover ze al iets verweten zou kunnen worden gaan juri disch vrijuit, omdat de verja ringstermijn van delicten inza ke persoonsvervalsingen in Duitsland vijf jaar bedraagt. |e BCCI al langer bekend" „Stasi misleidde Westerse media' De centrale bank van Groot-Brit- al vorig jaar op de hoogte zijn geweest elmatigheden bij Bank of Credit and International (BCCI), de bank die vo- over de hele wereld haar deuren ten vanwege fraude. Volgens de Britse ant Sunday Times wist de Britse cen- zestien maanden geleden al dat BCCI lanciële problemen verkeerde. Er zou- yoldoende redenen zijn om aan te ne- e bank zich schuldig maakte aan on- aktijken De afgelopen week liet de jnk weten niet voldoende bewijzen te had om eerder in te grijpen. De Sun- raamt de schulden van BCCI op vijf- ■d dollar. Als dat bedrag klopt is er i de grootste fraude in de geschiedenis nkwezen. In 1986 zou BCCI betrokken st bij de Amerikaanse wapenleveran- HAMBURG De voormalige bondskanselier Wil ly Brandt heeft in 1972 een motie van wantrouwen overleefd omdat de Stasi een parlementslid had omgekocht om voor Brandt te stemmen. Dit heeft het Duitse weekblad Der Spiegel vandaag onthuld. Het blad beroept zich op twee voormalige mede werkers van de Stasi, de Oostduitse geheime dienst. In 1972 wilde de Oostduise leiding dat de sociaal-democratische kanselier Brandt aan het bewind bleef en de motie van wantrouwen zou overleven. Anders zou de conservatieve christen democraat Rainer Barzel aan de macht zijn geko men. Ook gaf de Stasi in 1975 valse informatie aan een Westduits blad waardoor het leek alsof de CIA de gesprekken tussen de christen-democratische leider Kohl en CDU-partijsecretaris Biedenkopf afluisterde. De onthullingen veroorzaakten een schandaal. De gesprekken werden volgens Der Spiegel in werkelijkheid door de Stasi afgeluisterd. Leger Indonesië doodt commandant verzet Aceh JAKARTA Het Indonesische leger heeft gisteren een commandant van het nationalistische verzet in de noordelijke provincie Aceh bij een vluchtpoging doodgeschoten. Saleh Gedong, voorman van de verzetsbe- weing Aceh Merdeka (Vrij Aceh), werd neergeschoten toen hij tijdens een razzia naar Malaysia trachtte te ontkomen. De Acehse verzetsbewe ging vecht voor onafhankelijkheid en streeft naar de stichting van een isla mitische staat. Sinds het uitbreken van de gevechten, anderhalf jaar ge leden, hebben honderden mensen het leven verloren. MOQTT OTT Rinnrtn rln MOSKOU Binnen de Communistische partij van de Sovjetunie hebben or thodoxe communisten een bolsjewistisch platform op gericht, zo heeft het officie- Ie persbureau TASS giste ren bekendgemaakt. De groep bestaat uit 'commu nisten van de harde lijn'. Er bestond al een orthodoxe groep met de naam Communis tisch Initiatief. De communisten van de oude stempel, die zich zelf „aanhangers van het ware socialisme en communisme" noemen, beëindigden gisteren in de Wit-Russische hoofdstad Minsk hun eerste conferentie na het uitspreken van een motie van wantrouwen aan het adres van Sovjetpresident Michail Gorbatsjov. Zij eisten ook het aftreden van enkele afgevaar digden die zich „gecompromit teerd" hadden. De deelnemers aan de conferen tie namen resoluties aan waarin werd opgeroepen de „criminele plannen te frustreren om het kapitalisme opnieuw in de Sov jetunie te installeren". Japanners 'onthoofden' pop premier Cresson TOKYO Een pop die de Franse premier Edith Cresson moest voorstellen is gisteren met een sabel onthoofd. Dat gebeurde in een park in Tokyo tij dens een demonstratie van een groep extreem rechtse Japanners. Zij had met opzet gekozen voor de 14e juli, de nationale Franse feestdag. Met deze daad protesteerde de groep tegen de anti-Japanse uitlatingen van de Franse premier. Spandoeken met teksten als „Wij Japanners zijn geen mieren of kleine gele mensjes en „Wij zijn woedend" gaven uitdrukking aan hun gevoelens. De demonstranten vonden dat de premier het Japanse volk heeft be ledigd en dat zij haar excuses moet aanbieden. Een uigebreide politiemacht had het gebied rondom de Franse ambassade in Tokyo afgezet en bewaakt om te voorkomen dat de receptie die daar in verband met de 14e juli werd gehouden, zou worden ver stoord. Baghdad lieferts van de Ver- aties in Irak gis- nieuwe lijst met ;eh eaire installaties ligd. Het VN- urt in Irak naar dat Irak facilitei- om een kernbon zak rikaanse president [riëush en zijn Franse Frangois Mitter- den in Parijs weder om met hervatting van mili taire acties als Irak doorgaat met de ontwikkeling van kernwapens. Bij Veiligheids raadleden als de VS, Groot- Brittannie en Frankrijk begint het geduld duidelijk op te ra ken, omdat de twee lijsten die Irak eerder heeft ingediend worden beschouwd als bewus te misleiding. „De nieuwe lijst bevat de ge gevens die ik had gevraagd", aldus voorzitter Dimitri Perri- cos van het VN-team in Irak. Hij kon echter niet zeggen of de nieuwe lijst, tezamen met twee eerdere verklaringen van Baghdad, een compleet overzicht van Iraks nucleair potentieel bieden. Het gaat daarbij onder meer over de kerninstallaties, de laboratoria en de plaatsen waar nucleair materiaal ligt opgeslagen. Kringen rond de missie zeggen dat de experts nog wantrou wend blijven. „De Irakezen hebben hen al vaak voorgelo gen, en de experts zijn er niet van overtuigd dat ze nu een volledig beeld van Iraks kern- potentieel hebben", aldus een zegsman. President Bush toon de eveneens weinig vertrou wen in de beloften van Bagh dad om openheid van zaken te geven. Bush herinnerde aan de „on weerlegbare bewijzen" die aan de Veiligheidsraad zijn voor gelegd die aantonen dat Hu- sayn liegt. Vrijdag liet het Pentagon weten dat een lijst met doelwitten voor een aan val op Irak is opgesteld. De Amerikaanse president maak te duidelijk dat Washington niet zal toestaan dat de inter nationale sancties tegen Irak worden opgeheven zolang Saddam Husayn aan de macht is. „Ik denk dat het van belang is voor de veiligheid in de re gio en de hele wereld dat Sad dam Husayn zijn nucleair pro gramma niet voortzet", zei hij in Parijs. Wel moeten de geal lieerden zeker zijn van de in formatie over vermeende nu cleaire installaties voordat er militair wordt ingegrepen, liet Mitterrand weten. VN-diplomaten zeiden giste ren dat Arabische leiders openlijk en achter de scher men druk op de Iraakse leider hebben uitgeoefend om alle kerninstallaties open te stellen en zo een geallieerde aanval te voorkomen. Irak heeft de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties dit weekeinde gevraagd een eventuele luchtaanval van de Verenigde Staten te voor komen. Troosteloos Een Filipijnse landbouwer gaat op zoek naar grasland voor zijn koeien in het troosteloze, met as bedekte landschap rond de vulkaan Pinatubo. Nu de vulkaan enigszins tot rust is gekomen, is een nieuwe dreiging ontstaan: de kans is groot dat ook de vulkaan Makaturing op het eiland Mindanao tot uitbarsting komt. Volgens militairen moeten de bewoners van dorpjes in de naaste omgeving van de vulkaan zo spoedig mogelijk worden geëvacueerd. FOTO: AFP Sovjetunie en VS vrijwel eens over START - verdrag WASHINGTON De Verenigde Staten en de Sovjetunie zijn het eens geworden over alle pun ten van het START-ver- drag over strategische kernwapens op één na. Dit hebben de Ameri kaanse en Sovjetministers van buitenlandse zaken, James Baker en Alek- sandr Bessmertnych, gis teren in Washington mee gedeeld. Een overeenkomst over het START-verdrag, dat voorziet in de inkrimping van de stra tegische kernwapens van bei de grote mogendheden met circa 30 procent, zal de weg vrijmaken voor een topont moeting tussen Bush en Gor batsjov eind juli of begin au gustus in Moskou. Het laatste twistpunt betreft de definitie van nieuwe raket ten. De vraag is hoeveel nutti ge belasting een raket mag dragen voordat ze als een nieuw type wordt omschreven. Deze kwestie wordt verder be sproken door experts en door de presidenten George Bush en Michail Gorbatsjov, in de loop van de economische top van de G7 die vandaag in Londen is begonnen. Baker zei dat de twee partijen het na vier dagen van mara- thongesprekken eens waren geworden over twee kwesties: „downloading", de vraag hoe veel kernkoppen een raket kan bevatten, en „data denial" (niet-toekennen van gege vens): de verzekering dat elke partij toegang heeft tot de tele- metrie - de gegevens die ra ketten tijdens oefenvluchten uitzenden - van de ander. De delegaties, onder leiding van Baker en Bessmertnych, waren „zo ver mogelijk ge gaan", zei woordvoerder Mar- lin Fitzwater van het Witte Huis. Eerder zei Bush in Parijs dat „we de grote problemen nu hebben opgelost", maar dat er nog „twee of drie belangrij ke problemen" ter discussie stonden voordat er van een akkoord sprake kon zijn. Bush zei dat hij niet overhaast een slecht akkoord wilde be reiken om het maar vóór woensdag rond te hebben. Die dag zal Bush Sovjetpresident Michail Gorbatsjov ontmoeten bij de economische top van de G7. De bijeenkomst van de G-7 in Lancaster House in Londen is met strenge veiligheidsmaatregelen omgeven. Voordat de delegaties het terrein op mogen, worden ze eerst gecontroleerd door de bewakingsdienst. FOTO: AP LONDEN Nederlan ders hebben de G-7 opge roepen de schulden van ontwikkelingslanden fors te verminderen. De Twee de-Kamerleden De Jong (CDA) en Kersten (PvdA) deden dat samen met an dere parlementariërs uit Afrika en de westerse lan den vanuit Abidjan in Ivoorkust. De vergadering in Abidjan roept de G-7 op de schulden- voorstellen van de Britse pre mier Major aan te nemen. Ma jor stelde vorig jaar voor de schulden van sommige ont wikkelingslanden te vermin deren met tweederde en de af lossing van de rest uit te sme ren over 25 jaar, waarvan de eerste vijf jaar een vrijstelling van rente en aflossing geldt. Voor sommige Afrikaanse lan den is het echter nodig een streep door de hele schuld te halen, aldus de oproep. Zij sluiten daarmee aan bij de ver dergaande voorstellen die mi nister Pronk van ontwikke lingssamenwerking en minis ter Kok van financiën naar voren hebben gebracht. Het Internationale Monetaire Fonds heeft die voorstellen vorig jaar voor nadere studie verwezen naar de Club van Parijs, het informele crediteu- renoverleg. Ook Nobelprijswinnaar profes sor Tinbergen schrijft in de International Herald Tribune dat de leiders van de G-7 ver der moeten gaan dan de voor stellen van Major. „Er is geen nieuwe wereldorde mogelijk voordat de duidelijkste fouten van de oude ziin opgeruimd". Dat geldt vooral voor de schul denlast van ontwikkelingslan den. In 1983 bedroeg hun schuld 644 miljard dollar. Eind 1990 hadden zij 673 miljard dollar overgemaakt aan het Westen. Desondanks was hun schuld gestegen tot 950 miljard dollar, zo schrijft Tinbergen. Helaas voor de ontwikkelings landen staat het schuldenpro bleem niet hoog op de agenda van de wereldleiders. Voorals nog houdt de Sovjetunie hen veel meer bezig. Na de vraag of Gorbatsjov al dan niet naar Londen zou komen, en zo ja wanneer, duikt nu allerwege de vraag op of hij al dan niet met een zak geld naar Moskou terugmag. beert contact te krijgen met de aarde, doch slaagt er niet in. Opeens wordt de deur van zijn cabine opengegooid en Prudon stormt binnen. „Kom mee Goldwyn" roept hij, „je moet buien eens kijken. Dan zie je iets, dat je je leven lang niet zult verge ten!" Goldwyn heeft Prudon nog nooit in zo'n staat van opwin ding gezien. Er moet bepaald wel iets bijzonders aan de hand zijn. En nieuwsgierig staat hij op om naar buiten te kijken. e Kroaten rusten even uit op de heuvels bij het Kroatische dorpje Hrastovica na gevechten met Servische nationalisten. FOTO: AP ns^et grote snelheid beweegt het „Levende Eiland" zich le «richting van het binnenste der maan, dat er nu uitziet w !r van een enorme vulkaan. Wat zullen zij in die diepe w antreffen? Hun damprking wordt in heftige beroering n ieder heeft moeite zich op de been te houden; bo- /erlalt de temperatuur snel, nu zij de weldadige warmte e" moeten missen. Goldwyn zit in de radiokamer en pro- ligheid en Samenwerking in Europa) werd gehouden, waagde zich niet aan een voor spelling over de uitkomst van de crisis. Hij verklaarde op een perscon ferentie in Den Haag te hopen dat het in Joegoslavië bij voor namelijk „verbaal geweld" zou blijven. Gebeurt dat niet, dan is sprake .van zo'n drastische verandering van de situatie dat geen sprake kan zijn van voortzetting van de missie. De landen van de Europese Ge meenschap hebben, zoals be kend, hun medewerking aan het oplossen van de crisis af hankelijk gesteld van de nale ving van het akkoord van Brioni, waarmee het Joegosla vische staatspresidium vrijdag nacht akkoord ging. Diplomaten De Nederlandse 'reizend am bassadeur' Ch. Kröner leidde een EG-troika (vertegenwoor digers van het huidige Neder landse, vroegere Luxemburgse en toekomstige Portugese EG- voorzitterschap) die in Belgra do, de Kroatische hoofdstad Zagreb en de Sloveense hoofd stad Ljubljana heeft onderhan deld over de komst van de waarnemers. Deze uit diplo maten en militairen bestaande troika sprak op basis van een ontwerp-verdrag dat de EG- ministers van buitenlandse za ken afgelopen woensdag in Den Haag hadden opgesteld. Dit ontwerp is door de federa le autoriteiten, vertegenwoor digers van Kroatië en Slove nië, en door Kröner namens de Gemeenschap en de afzon derlijke EG-landen getekend, zonder dat de Joegoslavische partners er veranderingen in hebben aangebracht. Het overleg duurde echter lan ger dan voorzien. Oorspronke lijk was het de bedoeling dat de eerste waarnemers al giste ren zouden vertrekken. Hun hoofdkwartier komt in Zagreb in een hotel, en niet in het Duitse consulaat-generaal. De waarnemers komen uit vooral praktische overwegin gen voorlopig uitsluitend uit de EG-landen, maar later kun nen zij eventueel versterking krijgen uit andere CVSE-lan- den. Het initiatief voor het zenden van waarnemers is uit gegaan van de 35 CVSE-lan- den. Kröner wilde niet ingaan op de exacte plaatsen waar de waarnemers zullen worden ge stationeerd. Maar het ligt voor de hand dat de waarnemers de situatie bij de grenzen contro leren en bij de federale kazer nes die door Sloveense en Kroatische milities worden ge blokkeerd. ërvolg van voorpagina) AG De eerste ers die de nale- het akkoord van- aeten controleren ndaag in Joego- De hele groep, lopig dertig tot zal tellen, leid door de Ne- oud-diplomaat imbassadeur in dr. J. van der ch mc i twintig waarnemers da ag vertrokken zijn ir lerlanders. alk, die Nederlands in Joegoslavië laar de eerste zoge- VSE-toetsingsconfe- nferentie over Vei-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5