Is Lech Walesa graaft strijdbijl weer op Niemand moet op het Velperplein zijnc Lawine blokkeert B van president Bush zijn acceptabel Suriname Assad: voorstellen NDP is te laat met presidents kandidaat Toeristen ontvoerd, verkracht en bero &ad*teouwnt BINNENLAND I BUITENLAND MAANDAG 15 JULI 1 Zat lef en middernacht naar dunt Kcrnhcm $aan om Utel te loeken en praatje mee te matten DAMASCUS De Syri sche president Assad vindt de voorstellen van Was hington voor een vredes conferentie in het Mid den-Oosten acceptabel. Dat heeft het Syrische persbureau ANA gisteren gemeld. De kans dat er een conferentie komt lijkt hierdoor toegenomen. Assad geeft zijn antwoord in een brief aan de Amerikaanse president George Bush. In de brief prijst Assad de manier waarop Bush en minister van buitenlandse zaken Baker de problemen aanpakken die een conferentie in de weg staan. Assad noemt de voorstellen van Bush positief en welover wogen en een „acceptabele ba sis voor een uitgebreide oplos sing en een vredesproces in de regio". Syrië komt tot die con clusie omdat de plannen van het Witte Huis berusten op de resoluties 242 en 338 van de VN-Veiligheidsraad, waarin Israël wordt opgeroepen af stand te doen van de Arabi sche gebieden die tijdens de Zesdaagse Oorlog in 1967 wer den bezet. Bush zou daarmee een rol van de VN bij een con ferentie erkennen, waar Syrië zich altijd voor heeft uitge- De Syrische president Assad. foto: ap sproken, maar waar Israël fel tegenstander van is. Baker reisde na de Golfoorlog vier keer naar het Midden- Oosten, maar kon geen door braak bereiken. Als Assad geen onoverkomelijke voor waarden in zijn brief heeft ge steld, staat Baker nu voor de taak om Israël over de streep te trekken. SUSKE EN WISKE HET WITTE WIEF (c) Standaard Ultgeverlj/Wavery Productions Kort geding staat tegen bewoners van Lunetten DEN HAAG De staat spant een kort geding aan tegen de bewoners van het Molukse woon oord Lunetten die weigeren een huurcontract te ondertekenen. Het gaat om huurcontracten van de in het woonoord te renoveren wonin gen. De ministerraad heeft hiertoe in de nacht van zaterdag op zondag besloten. Bewoners die het huurcontract hebben getekend of alsnog te kenen, krijgen voor de periode van renovatie een wisselwoning aangeboden. Een aanzienlijk deel van de bewoners van het woonoord heeft geweigerd het aangeboden renovatiecontract te ondertekenen, een meerderheid (62 procent) heeft dat echter wel gedaan. De bewoners van het Molukse woonoord Lunetten in Vught die weigeren het huurcontract te ondertekenen wachten af wat er nu verder gaat gebeuren. Idoor STEVO AKKERMAN WARSCHAU Nadat de electriciën Lech Walesa eind vorig jaar met loze beloften („Ik maak jullie allemaal rijk") en discuta bele sentimenten („Ik ben een zuivere Pool") de pre sidentsverkiezingen in Po len wist te winnen, hield menigeen zijn hart vast. Wat zou er overblijven van de broze democratie nu er een president in het zadel zat die had aangekondigde de bijl te zullen hanteren en liet weten veel heil te zien in het regeren per decreet? Vooral de intellectuele dissi denten van het eerste uur. ooit de medestrijders van Walesa, vreesden het ergste. Hun voor man Tadeusz Mazowiecki was smadelijk verslagen, Het vak verbond Solidariteit lag aan stukken, verbittering en wrok waren in de plaats gekomen van vriendschap en trouw Maar geheel tegen de ver wachting in ontpopte Walesa zich in het eerste half jaar van zijn functioneren als een keu rige president. Hij reist veel naar het buitenland om steun voor het armlastige Polen te vergaren en bemoeit zich niet al te veel met de binnenlandse politiek. De waarschuwingen voor de 'dictatuur van Lech' leken onterecht te zijn ge weest; eerder het produkt van onverwerkt verkiezingsverlies dan van oprechte bezorgdheid. Maar inmiddels zijn de kaar ten anders komen te liggen. Walesa heeft de bijl weer te voorschijn gehaald en alles wijst erop dat Polen een her haling te wachten staat van de onverkwikkelijke verkiezings strijd van eind 1990. Toen ging het Walesa erom generaal Jaruzelski als staats hoofd te wippen, nu wil hij zo snel en compleet mogelijk het parlement vervangen. Dat is, als gevolg van.de ronde-tafel besprekingen van 1989, nog steeds niet naar evenredigheid samengesteld; de communisten (of wat er van hen over is) hebben een volstrekt onrecht vaardige meerderheid. Zo goed als iedereen in Polen is het erover eens dat daar ver andering in moet komen. Maar in plaats van voort te bouwen op die consensus kiest Walesa ervoor het conflict aan te gaan en tegenstellingen te verscherpen. Waar het hem uiteindelijk om gaat, is niet de afrekening met het communis tische verleden, maar de ver groting van zijn eigen macht. En het zijn niet de resterende communisten die hem daarbij in de weg staan, maar parle mentariërs van diverse plui mage, door Walesa meestal aangeduid als intellectuelen. Verleden jaar was hij gefrus treerd omdat hij functieloos was gebleven in het nieuwe Polen. Toen koos hij Jaruzels ki als zijn doelwit, om via dat gewillige slachtoffer de rege ring van Mazowiecki ten val te brengen. Nu is hij gefrus treerd omdat hij als president afhankelijk is van de instem ming van de volksvertegen woordiging en kiest hij op nieuw een gemakkelijk slacht offer: de Sejm, het achterhaal de parlement. Door de bevolking daar tegen op te zetten, verschaft hij zich een basis voor uitbreiding van zijn macht. De president doet het op zijn eigen, briljante wij ze. Hij maakt de onvrede van de bevolking (die heel wat te klagen heeft) tot de zijne en wijst de beschuldigende vinger in de richting van het parle ment: die houdt alle besluit vorming tegen omdat de com munisten er nog steeds de dienst uitmaken. Ja, er zitten ook wel anderen, leden van Solidariteit zelfs, maar dat zijn intellectuelen en dus ook een soort communisten. Tijdens massabijeenkomsten in zijn thuisbasis Gdansk be schimpt Walesa, die bij zijn aantreden een president van alle Polen te willen zijn, de Sejm en noemt hij zijn tegen standers bij naam: Gemerek, Michnik en Kuron. Hij creëert eenzelfde oorlogssfeer als eind 1990 en haalt daarmee het deksel van de put van allerlei vuiligheid. Tyminski heeft zich alweer gemeld, met anti semitische leuzen en al. Het partijkantoor van de Democra tische Unie van Mozowiecki is gemolesteerd. Stakers in Kato wice eisen dat de huidige rege ring voor een tribunaal ge bracht wordt. Waar anderen in verwarring raken door dit soort toestan-' den, raakt Walesa juist in zijn element. Nog steeds is zijn gevecht om de kieswet niet ten einde, dat om de grondwet (waarin de bevoegdheden van de president zullen worden vastgelegd) moet nog begin- De Poolse president Lech Wali nen. Walesa is vastbesloten die slag te winnen. Als hij erin slaagt zijn politieke tegenstan ders in diskrediet te brengen en zijn getrouwen aan de over winning in de parlementsver- foto: ap kiezingen te helpen, kan hij eindelijk het presidentiële bewind gaan voeren dat hem al zo lang voor ogen staat: „Ik ken de problemen, ik zie ze en ik los ze op". ARNHEM In de binnen stad van Arnhem kun je bij zondere winkeltjes ontdek ken, ronddwalen in steegjes en straatjes die uitkomen op gezellige pleintjes vol terras sen, uitblazen in parkjes en wegdromen aan de Rijnkade. Maar niet (meer) in de Steen straat, de Ketelstraat en op het Velperplein. Het treinstation Velperpoort hoort niet in de Steenstraat. Velperpoort is modern met rood en geel. De Steenstraat heerlijk oubollig met schoen lappers, sigarenmagazijnen, banketbakkers die 'Grote Arnhemse Meisjes' verkopen, stoffen winkels en hotel/café/ restaurant Le Metropole. De naam deugt niet, maar het interieur is op en top Steen straat. Met hoogpolige 'perzi- sche' tapijtjes, kroonlampjes, halflange vitrage met kant aan de onderzijde, stoelen be kleed met velours, een groot biljart en een mist van rook. De eigenaar schenkt jenever en heeft eigenlijk helemaal geen tijd voor journalisten. „Wij zijn vanaf 1922 hotel ge weest, maar sinds vijf jaar niet meer. Het bord aan de gevel? Dat gaat er af als we de gevel opknappen". Le Metropole was het laatste hotel in het Arnhem van Mo nopoly. Nu liggen de hotels aan de Rijnkade, rond het station en in de landelijke omgeving van Arnhem rich ting Park Hoge Veluwe, en verpozen de gasten zich op de Korenmarkt, het Willems plein en het Jansplein. Maar vroeger... „Vroeger was de wijk achter de Steenstraat dé elitebuurt. Pas daarna kwam Sonsbeek. Maar alles is weggebombar deerd. Nu zitten er achttien kamertjes in zo'n pand", weet de eigenaar van Le Metropo le. Hij stelt zich tevreden met het verleden en heeft niet meer de behoefte om 'erbij te horen'. D. Botterman van Si garenmagazijn Botterman evenmin. Hij wordt een beet je moe van de acties van win keliers die van alles proberen om bij het centrum te horen. „De winkeliers zeggen dat de Steenstraat centrum is omdat ze het zo graag willen, maar het is gewoon niet waar. Wij hangen er een beetje bij, zijn niet meer als een poot van het centrum", aldus Botter man. De Steenstraat komt uit op het Velperplein. Althans, dat zegt J. Bek van de poffertjes tent midden op het Velper plein. Bijna nergens op het plein is een straatnaambordje te vinden. Maar dat geeft niet. Niemand moet op het Velperplein zijn. Iedereen is er op doorreis. Geen verstan dige belegging dus in het Mo- nopolyspel. Het Velperplein is één groot verkeersplein, waar bijna al het doorgaande verkeer sa menkomt. Een grote rotonde, maar niet één van dertien in een dozijn. Rond het plein snorren Trolleybussen, de elektrische bussen waar Arn hem zo trots op is, links ligt het imposante concert- en congresgebouw Musis Sa crum en rechts herinnert een stuk gazon aan vroeger tij den. Toen er nog geen door steek was tussen de Ji nensingel en de Van wijkstraat, en het plein een groot veld in het midden een kiosk, waar harmonieert: voeringen gaven. De reklanken zouden nu sen in het jagende geh het verkeer. Duur Wie vanaf de Steenstr: Velperplein recht_over om komt uit in de Een winkelstraat, die vijfsprong uitmondt Ketelstraat. Een nietszi straatje vol kledingzak rjka je in elke willekeurig aantreft. Echte Arn t middenstanders vind niet of nauwelijks. Lui zaken evenmin. Zij de hoge huurprijzen brengen. Met vijftien tot tweeduizend guld per m2 per jaar is straat (in de Steenstra len de middenstande maximaal vierhonde den) de duurste Arnhem. „Zulke huu kunnen alleen nog opgebracht door de handel met hoge wi ges", verklaart een A se beleggingsadviese ketting van boetieks Ketelstraat. Op het spelbord had blauw gekleurde wat aandoenlijks. kope belegging met opbrengst. Arnhem gewoon bij, de ogen op kostbaar Rotter Amsterdam. Maar in lijkheid is de Ketelstr van de duurste winke van Nederland. Voors interim directeur ANP DEN HAAG De voormalige voorzitter van de directie van de Nederlandse dagbladunie (NDU), B.Q. Voors (52), gaat tijdelijk leiding geven aan het Algemeen Nederlands Persbu reau (ANP), zo heeft de Raad van Beheer van het persbu reau vanmorgen bekendge maakt. Voors is met ingang van 16 augustus benoemd tot interim-directeur. De benoe ming - tot het einde van dit jaar - komt nadat de Raad van Beheer eind vorige maand het besluit nam algemeen-direc teur C.N.F. van Ditshuizen uit zijn functie te ontheffen. Nog deze maand start de Raad van Beheer de werving voor de de finitieve opvolging van Van Ditshuizen. WENEN De Brennerpas, een van de belangrijkste weg verbindingen in de Alpen, is zaterdag na zwaar noodweer door een lawine ten noorden van Brixen (Zuid-Tirol) uren lang geblokkeerd geweest. Pas laat in de avond was de weg weer in beide richtingen be gaanbaar. Ook de secundaire wegen en de treinrails werd onder stenen en aarde bedol ven. In grote delen van West- Oostenrijk en Zuid-Tirol ont stond een enorme verkeers chaos en In de regio meter ten zuiden ner, waren beide en de omliggende een lengte van 10 op sommige puni drie meter hogi steenmassa bedeki tenrijkse Bondss mark raakte een toeristenbus bede een lawine van personen liepen wondingen op. Samenwerking Kerkrade en Duitse buurg< Ook al ben je er nooit ge weest. Bijna iedereen kent de Kalverstraat, de Coolsingel of de Barteljorisstraat. Want bijna iedereen heeft wel eens Monopoly gespeeld, heeft thuis in de huiskamer mach tige imperiums opgebouwd en zien instorten. Maar hoe ziet de Leidsestraat er nu eigenlijk uitEn is de Ketel straat echt zo knullig als de plaats op het spelbord sug gereertEen rondje Monopoly. PARAMARIBO In Su riname heeft de aan het leger gelieerde Nationale Democratische Partij NDP Jules Wijdenbosch voor gesteld als presidentskan didaat. Als kandidaat voor het vice- presidentschap heeft de NDP minister Pierre van Muiier voorgedragen. De Nationale Assemblée zal volgens parle mentsvoorzitter Lachmon morgen beslissen of de kandi datuur van beiden ontvanke lijk is. De wet schrijft voor dat de kandidaatstelling uiterlijk drie dagen voor de verkiezing bekend moet zijn. Feitelijk ge schiedde de indiening te laat. Want de verkiezingen staan voor morgen op de agenda. Wijdenbosch, voorzitter van de NDP, is momenteel vice- president in het kabinet dat na de staatsgreep van december aan de macht kwam. Van Mu iier is minister van onderwijs en volksontwikkeling. foto: anp aan de Nederlandse zaakgelas tigde Körner. Het is niet bekend om welke hulp Wijdenbosch exact vroeg. Vrijdag heeft Wijdenbosch al internationale ondersteuning gevraagd, onder meer bij de VS, die volgens hem zou kun nen bestaan uit meer man kracht en financiële middelen. Het Velperplein in Arnhem. Rechts op de voorgrond de poffertjestent van J. Bek. he foto: saoha AMSTERDAM Een Au stralisch paar is in de nacht van vrijdag op za terdag ontvoerd, seksueel misbruikt en beroofd in Amsterdam. Donderdag arriveerden de man (20) en de vrouw (19) in KERKRADE De gemeente raden van Kerkrade en van de Duitse buurgemeente Herzo- genrath hebben zaterdag tij dens een vergadering besloten de dubbelstad Eurode te stich ten. Eerste actiepunt zal zijn het verwijderen van een muurtje dat de grens tussen Minister Maij: Betuwelijn binnen tien jaar klaar Extremistisch komplot in Turkije verijdeld DEN HAAG Binnen tien jaar moet de Betuwe- goederenspoorlijn, die de Rotterdamse haven met het Duitse achterland verbindt, klaar zijn. Dit heeft mi nister Maij-Weggen van Verkeer en Waterstaat za terdag gezegd voor de Tros-microfoon. Volgens de bewindsvrouw kunnen de eerste werkzaamheden dank zij een versnelde tracé-procedure al in 1994 be ginnen. De gesprekken met banken, verzekerings maatschappijen en pensioenfondsen over de finan ciering van de spoorlijn lopen goed, aldus de minis ter. Ook de Duitse regering zou bereid zijn de lijn vanaf de grens door te trekken naar het Ruhrgebied- netwerk. Maij noemde het overigens een 'misver stand' dat het particuliere Nederlandse bedrijfsleven als medefinancier zou moeten optreden. „Wel ver lang ik een duidelijke garantie dat men de lijn daad- Minister Maij-Weggen. werkelijk gaat gebruiken". B f0t0. dijkstra ISTANBUL De Turkse po litie heeft dit weekeinde een komplot verijdeld van de links-extremistische organisa tie Dev Sol. De groepering zou volgende week aanslagen heb ben willen plegen tijdens het bezoek van de Amerikaanse president Bush, aldus het Turkse blad Hurriyet. Volgens de krant zouden de plannen zijn gevonden bij een inval in vijf huizen in Istanbul. Hierbij werden tijdens felle vuurge vechten elf leden van Dev Sol jedood en elf anderen gearres teerd. Vrijdag maakte de Assemblée bekend dat de regeringscoali tie het Nieuwe Front als presi dentskandidaat Ronald Vene- tiaan voordraagt. De oppositie partij Democratisch Alterna tief DA'91 droeg de voorzitter van de rekenkamer Hans Pra- de voor. De president wordt met min stens tweederde meerderheid gekozen, de vice-president met een gewone meerderheid. Aanpak Suriname heeft Nederland steun gevraagd bij de aanpak van de illegale drugshandel. Het verzoek is dit weekeinde gedaan in een diplomatieke nota die door vice-president Wijdenbosch is overhandigd de hoofdstad voor een vakan tie. Hun auto stond de bewuste nacht geparkeerd op De Sin gel. Nadat zij waren ingestapt werd op het raam geklopt, aan beide zijden van de auto stond een man. Eén van hen was ge wapend en dwong de toeristen de deur te openen. Het paar moest op de achterbank gaan zitten. Beide mannen gingen voorin zitten en reden naar Amsterdam-Noord. De vrouw moest uitstappen en werd door een van de mannen verkracht in het struikgewas. Man en vrouw moesten zich vervol gens uitkleden, het nabijgele gen water in en hun hoofd on der water houden. Het paar maakte van deze gelegenheid gebruik om weg te zwemmen. Ze klommen over wal bij de Ringw air Automobilisten waar% d de politie, die slachtoffers ontfermc litie noemt het een lijke zaak. Van de zij geen enkel auto van de niet teruggevonden. Duitsland en Nei geeft en een reco: de straat die beid scheidt. Op deze s zich tijdens de rellen voorgedaai meenten gaan verfc menlijk informatie- (j tie-activiteiten ontpW De presidentskandidaat van de NDP, Jules Wijdenbosch.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4