jEindelijk Radkracht toond" [ibbers: iedereen stapje terug CNV en FNV woedend over korten duur wao BINNENLAND Meer agenten voor aanpak zware misdaad Eerste zelfmoordproces bij rechtbank De vorm van de vent MAANDAG 15 JULI 1991 (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De vak centrales FNV en CNV bestrijden dat het kabinet de wao en ziektewetpro blemen bij de wortel aan pakt. „Kennelijk is geko zen voor de lijn van harde bezuinigingen", zo luidde de eerste reactie van de bonden. am vrouw op ■dzee gevonden JGEN Op de Noordzee den van Vlieland is gister- het stoffelijk overschot van u\v gevonden Volgens de tie te water in Harlingen is aam nog niet geidentifi- )e leeftijd van de vrouw schat op 40 tot 45 jaar. Aan van de inscriptie van haar ig vermoedt de waterpoli- 1 de Nederlandse nationali st Het drijvende lichaam tdekt door een vrachtschip en de kustwacht alarmeer- i ichaam is geborgen door de boot Jan van Engelenburg ichelling en is in Harlingen gebracht. Vijf tijdens zeiltocht ontsnapte meisjes terecht LEEUWARDEN De vijf meisjes uit de Almelose inrich ting Huize Alexandra die vorige week woensdag ontsnap ten tijdens een zeiltocht over het wad zijn inmiddels alle maal terecht. De meisjes ontkwamen woensdag aan hun be geleiders door met een visser mee naar de wal te varen. Pas de volgende dag werd ontdekt op wat voor wijze ze waren verdwenen. Tot die tijd was de Waddenzee met inzet van groot materieel afgespeurd. Nadat een tweetal zich donder dagavond zelf bij de politie had gemeld, kon in de nacht van vrijdag op zaterdag een derde meisje worden aanhou den. Zij bleek ondergedoken te zijn bij een 22-jarige kennis waar ze zo'n ruzie mee kreeg dat ze met een honkbalknup pel diens meubilair bewerkte. Agenten die bij de ruzie ge roepen werden ontdekten zo dat zij werd gezocht. In Leeu warden zijn zondagochtend na een tip de laatste twee meis jes aangehouden. Zij waren ondergedoken bij een kennis. Man gedood door omvallende muur GOIRLE Bij werkzaamhe den in zijn tuin is de 26-jarige J. Posthumus uit Goirle zater dagavond zo ernstig gewond geraakt dat hij later in het Sint-Elisabethziekenhuis in Tilburg is overleden. Samen met een kennis probeerde de man een 2000 kilo wegende betonnen muur te verplaatsen. Tijdens dit werk kantelde de muur en kwam op het slacht offer terecht. Brandweer, am bulancedienst en politie slaag den er in de beknelde man te bevrijden, maar enkele uren later bezweek hij aan zijn ver wondingen. ROTTERDAM De politiekorpsen van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag willen binnen een jaar het aantal politiemensen, dat nu wordt ingezet voor de strijd tegen de zware criminaliteit, verdubbelen. Van de meer dan 8.000 agenten bij de drie korpsen houdt twee procent zich bezig met de bestrijding van zware criminaliteit. Als de plannen doorgaan, wordt dat vijf procent. Dit zijn de korpschefs van de grote drie overeengekomen tijdens overleg eind juni met het departement van justitie, het Open baar Ministerie en de CRI. Volgens een woordvoerder van het ministerie wordt door de betrokken partijen over een jaar beslist over de precieze uitvoering van de plannen. Om de georgani seerde misdaad daadkrachtig te bestrijden, moet justitie zorgen voor een centraal informatiepunt, waar alle politiekorpsen hun gegevens kunnen opslaan en opvragen. Onderzoek naar onveiligheid politiepistolen DORDRECHT Politiepisto len kunnen bij een val op de grond spontaan afgaan. De be wapeningscommissie van het ministerie van justitie advi seert dit najaar of het nodig is de 45.000 in gebruik zijnde Walthers P5 aan te passen. Volgens de Intendance in Apeldoorn, die wapens en kle ding levert aan de Nederland se politie, is tot nu toe tien keer een politiepistool afge gaan omdat het op de grond viel. Niemand raakte hierbij gewond, maar een ongeluk zit in een klein hoekje. Op aan dringen van de rijkspolitie Dordrecht heeft Intendance contact opgenomen met de le verancier van de Walthers P5, die de nieuwe pistolen heeft aangepast. De politie heeft daarentegen nog 45.000 'oude' pistolen in gebruik. HAKMAN TEVREDEN ;ei Er was een tijd dat we niet wisten wat design was. Dat we gewoon de colafles pakten zonder te weten dat Raymond Loewy die ontworpen had. Loewy een van Amerika 's beroemdste ontwerpers slankte aan het eind van de jaren dertig de wat wulpse oervorm af tot de fles die nu in bijna elke koelkast staat. Vormgeving speelt een grotere rol dan we denken. Waarom pak ik nooit die ene pan uit de kast met die kleine oortjes, maar wel die andereGewoon omdat 'mijn'pan handiger is. praktischer. Dat betekent dat er ooit een meneer of mevrouw is geweest die aan de on t werperstaf el heeft nagedacht over hoe je zo'n voorwerp naar de hand van de gebruiker zet. Afgelopen vier dagen is het North Sea Jazz Festival gehouden. In het Haagse Congresgebouw in een veelheid van zalen die er niet zijn neergezet voor de gezelligheid. Dit jaar versierde de groep Music Surrounded by Art (muziek omgeven door kunst) via kunst en collages die zalen. Je hóeft hun werk niet bewust te zien. maar het is wel één van de facetten die bijdraagt aan de sfeer. In Italië werd een van de beroemdste ontwerpers ter wereld. Achile Castiglioni. gevraagd om een snoerschakelaartje te ontwerpen. Een peperdure man voor een dingetje van niks. De Italiaan Giugiaro (ontwerper van de Volkswagen Golf en de Fiat Panda) kreeg van een meelfabriek de opdracht een van hun pasta's vorm te geven. Het moest er leuk uitzien, maar belangrijk de vorm moest zo zijn dat de 'sugo' (de saus) er goed aan bleef hangen. Een zak pasta koop je voor anderhalve gulden en er zitten een paar honderd van die krullerige stukjes in. Ontworpen door een gestudeerde meneer. Esthetiek hand in hand met bruikbaarheid. Ik denk er over na omdat u vandaag een 'andere' krant in handen krijgt. Een met wat andere lijnen, ander kleurgebruik, rasteers enzovoort. Kijkt u er van op? Zegt u 'Is dat mijn krant'? Of accepteert u het gewoon. Ikzelf vind het spannend. Ik weet waarom ik de ene krant met die donderkoppen minder snel in de hand neem dan die andere die me helder en duidelijk vertelt wat er zich in de wereld afspeelt. Vormgeving is geen versiering, maar blikvanger én wegwijzer: een kwestie van karakter. Uw krant is een 'meneer' En natuurlijk gaat de vent boven de vorm. het hart boven het jasje. We hopen dat hart beter hoorbaar te maken Met name de beperking van de duur van de wao-uitkerin- gen oorspronkelijk een werkgeversvoorstel is de vakbonden in het verkeerde keelgat geschoten. Een CNV- woordvoerder: „In het najaar zullen we met name tegen dèt besluit actie voeren". Ook woordvoerders van organisa ties van uitkeringsgerechtig den toonden zich verbitterd Positiever reageerden de in de RCO verenigde werkgevers organisaties en CDA-fractielei- der Brinkman op het kabinets besluit. Brinkman sprak van een „moedig en verstandig" pakket maatregelen. VNÖ- voorzitter Rinnooy Kan en NCW-voorzitter Ruding lieten weten aangenaam verrast te zijn. Wel zou het kabinet vol gens de werkgeversvoorman- nen later alsnog moeten be sluiten ook de hoogte van de WAO-uitkeringen te verlagen. VVD en D66 hebben hun twij fels of het kabinet de beoogde bezuinigingen wél zal halen VVD-kamerlid Linschoten sprak zelfs van een „hoop lucht" „De beoogde bezuini ging van 4,4 miljard gulden op zich al onvoldoende zal bij lange na niet gehaald wor den", voorspelde Linschoten. De liberalen eisen een snelle doorberekening van de plan nen door het CPB. D66-ka- merlid Atie Schimmel verzet zich met name tegen de beper king van de duur van de WAO-uitkering. Groen Links kamerlid Ina Brouwer conclu deerde dat burgers met een zwakke gezondheid voortaan minder vakantie en minder inkomen kunnen genieten. „Als het kabinet dit overleeft zegt het wel iets over de maat schappelijke' gewenning aan eigen risico's". tel i 3- werkkamer van de CDA-fractieleider weer- ite le afgelopen maanden bij tijd en wijle het nodi- ongebulder. Het kabinet moest eindelijk eens doorhakken, anders hoefde het niet zo nodig /an het CDA, waarschuwde Elco Brinkman lalen. Na een laatste schot voor de 1 'rijdag bergt de CDA-politicus zijn kogels en chter weer op. Het kabinet, zo stelt hij vast, is een verstandig, maar ook moedig geweest. „Ik JV( iwekter met vakantie dan ik voor mogelijk had ?rs-i '■i'kAG - zelkoi Is het toch nog met de verbin- iodssen PvdA en CDA. ni( lider Brinkman, die ormatie van 1989 als <smakelaar' aan >nd van het kabinet toont zich voor 1 it pas écht tevreden tij ïieuwe relatie, id achterover, zijn dun- n krullen omhoog, bmet is onmiskenbaar /ai ui de besprekingen :re iegroting voor 1992 en flik van de wao en de t tevoorschijn geko- telt hij v^st. „Er is :ht getoond. Moed ligt nu een degelijk nt voor een nieuwe vjg. En wat nog belang- het kabinet heeft w ,nspt men het hoofddoel coalitie hervor- iatregelen op het ter- in de sociale zeker- >niet schuwt" Hoe anders beoordeelde Brinkman de afgelopen jaren het kabinetsbeleid. De CDA- fractieleider keurde vorig jaar de begroting voor 1991 slechts „onder voorbehoud" goed. Hij keek ook wat zuinig nadat het kabinet februari dit jaar de Tussenbalans-operatie had af gerond. Tenslotte dreigde Brinkman met niets minder dan een kabinetscrisis als de ministerraad zijn tanden niet zou zetten in de terugdringing van het aantal zieken en ar beidsongeschikten. Heeft u nu alle reserves laten varen? „Nou, ik ga in elk geval opge wekter met vakantie dan ik een paar maanden geleden nog voor mogelijk had gehouden. Ik vind het verstandig en ook moedig dat het kabinet nu stappen heeft gezet, want het feit dat er maandelijks duizen den arbeidsongeschikten bij komen is niet alleen slecht voor de werkgelegenheid en de koopkracht, maar het is te vens sociaal onaanvaardbaar. Ik ben bijzonder blij dat ook CDA-fractieleider Brinkman: ,,lk ga opgewekter met vakantie dan ik voor mogelijk had gehouden' vice-premier Wim Kok de maatregelen die worden voor gesteld sociaal verdedigbaar heeft genoemd". De vakbeweging denkt daar in elk geval anders over. Als het aan CNV en FNV ligt wordt het dit najaar oorlog. „Ik hoor inderdaad oorlogs zuchtige taal van de kant van de vakbeweging, maar ik hoop dat zij hun verzet uiteindelijk toch zullen laten varen. Werk gevers en werknemers staan immers beide voor de taak de beslissingen die het kabinet heeft genomen, uit te voeren. Daarbij worden ze ze ieder op hun eigen verantwoordelijk heid aangesproken". Als de sociale partners niet meewerken komt er dus niets van de kabinetsplannen te recht? „Nou, dat is me een iets te simpele voorstelling van za ken. Om te beginnen komt er een aantal wetswijzigingen en de wet geldt voor iedereen in dit land. In de tweede plaats is het uiteindelijk in het belang van werkgevers én werkne mers om mee te werken, want minder arbeidsongeschiktheid en minder ziekteverzuim leidt uiteindelijk tot lagere perso neelskosten en lagere premies". De PvdA gaat intussen moei lijke tijden tegemoet. Een hooglopend conflict met de vakbeweging zal de sociaal-de mocraten geen goed doen. „Kom kom, het is niet zo dat het CDA nu lekker in een luie stoel gaat zitten afwachten wat er gebeurt, ongeveer zoals je naar een oorlogsfilm kijkt. Wij moeten zélf óók dat strijdperk in en uitleggen dat het echt nodig is. Ik heb geen vreugde tranen dat de ene partij nu wat meer lijdt dan de andere, hoor! We staan nu beide voor de zware klus om de sociale partners en de mensen in het land te overtuigen van de noodzaak van deze maatrege len". In elk geval heeft de PvdA op één belangrijk punt zijn zin gekregen: de hoogte van de uitkeringen wordt niet aange tast. Hier ziet Brinkman de zaken toch wat genuanceerder. „Ach, het is niet zo zwart-wit als misschien lijkt. Zowel maatre gelen op het terrein van de hoogte als betreffende de duur van de uitkeringen, hebben natuurlijk inkomenseffecten. Je kunt niet zeggen dat bij dit pakket de uitkeringen voor ie dereen even hoog blijven, want na verloop van tijd val len de uitkeringsgerechtigden toch terug op een lager niveau. FOTO: CEES VERKERK Hoofdpunt is dat het kabinet ervoor gekozen heeft de ww en wao-regelingen meer op el kaar te laten lijken". De 'aanstellers' en 'simulanten' waar u eerder over heeft ge sproken zullen minder snel misbruik van de ziektewet en wao kunnen maken Brinkman: „Het kabinet is niet botweg aan het bezuinigen ge slagen. Deze maatregelen zul len er inderdaad toe leiden dat gedragsveranderingen optre den. Zowel werkgevers als werknemers zullen sneller gaan berekenen wat één en ander hen kost. Er zullen ook eerder op individueel niveau gesprekken gevoerd worden over herplaatsing en dat soort zaken. Voor wie écht ziek zijn en écht niet meer verder kan werken, biedt de nieuwe wao en ziektewet tenslotte een vol doende vangnet". (AAG Kreukelig fmoeid zaten Lub- yal Kok erbij, zondag- vroeg in het pers- In Nieuwspoort, na Hdvan een marathon- Kering in het kabi-- aar hun boodschap gesteven als een iboordje. jaar wordt het jaar 'jbsolute soberheid, zet- irse)eide bewindslieden in .lal uiteen. Voor één a' iet het principe gelden: iven inkomen, schetste, de slaap uit 1 wrijvend, in grote lij- geblorgelijke toestand van rs^conomie. „De inflatie ^JJloosheid lopen op. Het (cipactieven neemt toe, liedruk dreigt te stij- glJarom wil het kabinet (Aijaan doen om het eco- ring draagvlak van ons .^versterken en de ont- Beijjg van de werkgele- ruimer kans te ge- v«fger inkomensbeleid p aanpak van de 'uit- pr wao en ziektewet, let recept dat diep in de nacht uiteindelijk in de Trèveszaal .werd opgetekend. Lubbers en Kok lieten er geen misverstand over bestaan dat ambtenaren en uitkeringsge rechtigden niet op verbetering laat staan behoud van hun koopkracht kunnen reke nen. De premier: „Men moet in de collectieve sector volgend jaar rekening houden met koop krachtverlies. Maar als dat zo is, dan is dat toch niet het grootste drama? Ons doel is niet koopkrachtbehoud, maar werkgelegenheid. Déér zetten we op in". Kok: „Ook de maatregelen in de ziektewet en wao zijn er op gericht om via reïntegratie en preventie die mensen aan de slag te krij gen die tot het verrichten van zinvol werk in staat zijn". Koppeling Een besluit over de koppeling tussen lonen en uitkeringen heeft het kabinet ondanks alle onheilstijdingen van de Cen traal Economische Commissie (CEC) en het Centraal Planbu reau (CPB) voor zich uitge schoven tot eind augustus. Lubbers toonde zich niettemin bijzonder somber over de kans dat de uitkeringen de loonont wikkeling in het bedrijfsleven naadloos zullen kunnen vol gen. „We zitten nu aan de ver keerde kant van de streep en daar gaat uiteraard een flinke dreiging vanuit. We geven de moed niet op, maar er is wel een ernstige kans dat 't vol gend jaar zover komt dat we moeten ontkoppelen". Hoewel een besluit tot ontkop peling nog niet formeel is ge nomen, heeft minister Kok in zijn begroting voor volgend jaar wel al een bepaald bedrag moeten reserveren voor de uitbetaling van uitkeringen en ambtenarensalarissen. Lubbers en de vice-premier waakten ervoor harde cijfers te geven, aangezien daar betrekkelijk eenvoudig uit zou kunnen worden afgeleid met welk per centage deze inkomens maxi maal mogen stijgen. Maar, zo liet de premier doorscheme ren, de gereserveerde bedra gen zijn aan de krappe kant. De ambtenarenbonden hoeven dus bij de komende cao-onder handelingen niet te rekenen op een flinke zak met geld. Onrust De verontwaardiging die de kabinetsmaatregelen hebben veroorzaakt bij de vakcentra les FNV en CNV zou nog wel eens iel kunnen afsteken bij de woede van de ambtenaren bonden als alle maatregelen (lonen, inkrimping aantal ba nen, gedwongen overplaatsin gen) op het terrein van het overheidspersoneel bekend worden. Vice-premier Kok, zélf oud-vakbondsman, zette zich alvast schrap. „Ik lig niet in oorlog met de vakbeweging. Ik hoop dat we de discussie met elkaar kunnen voeren en dat men niet onnodig al op voorhand allerlei krachtter men gaat gebruiken. Want we moeten toch wat dóen in dit land". Een sober en hard beleid, de samenleving zal er aan moeten werken en het kabinet heeft nog heel wat missiewerk te verrichten, concludeerden Lubbers en Kok eensgezind. Maar echt zwaarmoedig was Lubbers er in elk geval niet van geworden. Enkele uren na de moeizame persconferentie genoot hij met zijn vrouw Ria in de Rotterdamse Ahoy' al weer van de vollybalwedstrijd Nederland/Cuba. Bij elke Ne derlandse score ging het echt- paar-Lubbers opgeruimd met de handjes in de lucht, aldus hun eigen steentje bijdragend aan de 'wave'. Nog voor de wedstrijd was afgelopen ver trok Lubbers naar Londen waar vandaag de economische topontmoeting van de zeven rijkste industrielanden is be gonnen. Als voorzitter van de EG had Lubbers daar vanmor gen een gesprek met president Bush. Lubbers en Kok ztten gisterochtend vroeg uiteen dat 1992 het jaar van de absolute soberheid wordt. FOTO: ANP AMSTERDAM De Am sterdamse rechtbank buigt zich op morgen over een voor de Nederlandse rechtspraak unieke zaak: het aanzetten tot zelf moord. Hoofdrolspeler is een 32-jarige man. Hij wordt ervan verdacht zijn vrouw zodanig geestelijk en lichamelijk te hebben mishandeld, dat zij een einde maakte aan haar le ven. Het is in Nederland de eerste keer dat een dergelijk misdrijf behandeld wordt. De verdach te is vorig jaar al voor de rech ters verschenen, maar de zaak werd terugverwezen naar de rechter-commissaris. De recht bank had meer informatie no dig over de persoonlijkheid van de man en de manier waarop de vrouw een einde aan haar leven had gemaakt. De vrouw beroofde zich op 16 april 1988 van het leven door azijnzuur te drinken. Ze kreeg een maagperforatie en een buikvliesontsteking waaraan zij twee dagen later in het zie kenhuis bezweek. Van vele zelfmoordgevallen hoort justitie nooit iets. In deze zaak echter deed de familie van het slachtoffer aangifte van de omstandigheden waar onder de vrouw tot haar daad kwam. Het Openbaar Ministe rie besloot toen de man te ver volgen wegens het jarenlang kleineren, vernederen, slaan en schoppen waardoor de vrouw een eind maakte aan haar leven. PER EN HOBBES

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3