;e is Ontgoochelde Jehovah's staken strijd tegen machtig Genootschap c GEESTELIJK LEVEN OPINIE COMMENTAAR CcidaeSoutcwit MAANDAG 15 JULI Bekeerlingen in Albanië TIRANA Een vijfdaagse evangelisatierally in de Albanese hoofdstad Tirana is afgesloten met een doopdienst waarin onge veer vijftig Albanezen zich lieten dopen. Ongeveer het drievou dige aantal mensen liet weten bekeerd te zijn. Een internatio naal zendingsteam van ongeveer honderd mannen en vrouwen organiseerde iedere avond bijeenkomsten in parken en op plei nen van de stad. De belangstelling voor de bijeenkomsten in het tot voor kort officieel atheïstische Albanië, vielen de organisato ren wat tegen. Daartegenover stond dat de openheid voor het Evangelie bij veel Albanezen erg groot was veel groter dan de evangelisten, die door de organisatie Open Doors waren gewor ven, gewend waren in bijvoorbeeld Oosteuropese landen. Een delegatie van de Wereldraad van Kerken heeft na een bezoek aan het land opgeroepen tot het geven van morele, humanitaire en politieke steun. Geconstateerd werd dat veel kerkgebouwen door de communistische regering zijn gesloopt, in een museum veranderd of systematisch geplunderd. Voorts werd geconsta teerd dat kinderen, bejaarden en zieken het zeer moeilijk heb ben in het land. Vergissen is menselijk vergeven goddelijk. Geen herbenoeming voor Van der Valk ROERMOND Wim van der Valk heeft geen her benoeming gekregen als kannunik van het dioce saan kapittel van het bis dom Roermond. Daarmee heeft de oud-directeur van het Missieburo van het bisdom Roermond zijn laatste kerkelijke functie in het bisdom verloren. Een herbenoeming als kannunik lag ook niet in de lijn der verwachtingen: sinds 1 januai van het vo rig jaar heeft Van der Valk 'sabbatsverlof'. Argentijnse pinksterpredikanten stichten politieke partij BUENOS AIRES Aan de gouverneursverkiezingen en de ver kiezingen voor een nieuwe kamer van afgevaardigden in Argenti nië neemt dit najaar ook een evangelische politieke partij deel. De 'Onafhankelijke Christelijke Beweging', die is opgericht door pre dikanten uit de pinksterbeweging, kan inmiddels rekenen op de steun van veel baptisten en sekteleiders. De grote kerken staan zeer gereserveerd tegenover het initiatief. De Methodistische Kerk nam in een verklaring afstand van de partij. Zij vindt het niet juist politieke partijen te funderen op godsdienstige beginselen. Tijdens de militaire dictatuur (1976-1983) was de kerk zeer actief in de be weging voor de mensenrechten. Leiders van de behoudende chris telijke groeperingen die de nieuwe partij steunen, verweten de kerk toen dat zij zich met politiek inliet. Kennelijk zijn zij van me ning veranderd De Rooms-Katholieke Kerk heeft zich nog niet over de nieuwe partij uitgelaten. De bisschoppen hebben herhaal- deijk laten blijken zeer bezorgd te zijn over de groei van de sekten en onafhankelijke godsdienstige groeperingen in Argentinië. Hendrik Kraemer Huis Berlijn in geldnood LEIDSCHENDAM De Nederlandse Oecumeni sche Gemeente in Berlijn, kampt met ernstige finan ciële problemen, meldt ds. B. Ruys, sinds de oprich ting in 1949 aan de ge meente verbonden. Niet alleen is de financiële steun uit de voormalige DDR weggevallen, maar ook moet rekening wor den gehouden met een aanzienlijke verhoging van de huur van het Hen drik Kraemer Huis in de Berlijnse Limonenstrasse, vanwaaruit de gemeente werkt. Ds. Ruys kondigt een 'overle- vingsproject' aan om nieuwe financiële bronnen aan te bo ren. Daarbij blijft de Neder landse achtergrond van de ge meente, een initiatief van de Nederlandse Hervormde Kerk, een belangrijke rol spe len. Vaak willen niet-Neder- landse organisaties alleen geld geven als aanvulling op steun uit Nederland. De Nederlandse Hervormde Kerk steunt de gemeente jaar lijks met enkele tienduizenden guldens. Deze bijdrage, die wordt betaald door het we- relddiaconaat, wordt elk jaar opnieuw onder de loep geno men. Na de opheffing van de DDR kampt de gemeente ook met ernstige ideologische en orga nisatorische problemen, deelt Ruys mee in een folder. Zij werd weliswaar in 1984 als predikant in Berlijn opgevolgd door de inmiddels al weer ver trokken dr. D. Boer, maar ze is nauw betrokken gebleven bij het werk van de gemeente. De gemeente heeft als ge meente in de DDR altijd ge meente in en voor het socialis me willen zijn, in een kriti sche, maar vooral ook loyale houding tegenover de regering daar. „Het Hendrik Kraemer Huis heeft zijn vooruitgescho ven post in het 'vrije weten' steeds gebruikt als spreekbuis en platform voor de marxis ten", heet het in de folder. De loyale houding tegenover het DDR-regime leidde onder meer tot een moeilijke ver standhouding met het Inter kerkelijk Vredesberaad, dat vooral contact zocht met kriti sche groepen binnen en buiten de DDR-kerken. Nu het socialisme als politieke macht van de kaart is geveegd, wil de gemeente de dialoog tussen christenen en niet- christenen, vooral marxisten, bevorderen. Begin dit jaar werd daartoe de Berliner Dia- log Gesellschaft opgericht, die inmiddels twee internationale studiebijeenkomsten heeft ge organiseerd. Ook wil de ge meente de dialoog tussen men sen uit de oude Bondsrepubiek en de DDR stimuleren. BEROEPINGEN Nederlands Hervormde Kerk Aangenomen naar Haren(Gr.) als pre dikant voor bijzondere werkzaamhe den (geestelijke verzorging verpleeg huis Dilgtoord) mevr. E.N. Engberts, kandidaat te Marum; naar Heino J. Raatjes te Wemeldinge en Kattendij- ke; naar Noordwijkerhout J. Rinzema, kandidaat te Soest die bedankte voor Oudega c.a.(W); naar Zijderveld A.J. Sonneveld, kandidaat te Maar tensdijk die bedankte voor Nieuwe- roord-Noordscheschut. Bedankt voor Gameren J.C. de Groot te "s-Grevel- duin-Capelle. ROTTERDAM De Ne derlandse Vereniging van Ontgoochelden is ter ziele. Twaalf jaar lang streden de ex-Jehovah's Getuigen tegen het oppermachtig Wachttorengenootschap. De secretaris en de voor zitter hebben de strijd op doktersadvies gestaakt en geschikte opvolgers zijn er niet. De 83-jarige secretaris N.Th. Klein, nog steeds strijdlustig: „Tegen deze levensgrote, we reldwijde organisatie kunnen wij niet op. Zij hebben geld, naar schatting vijf miljard gul den aan vermogen. Wij heb ben geen geld, we hebben er zelfs op toegelegd." De vereniging, in 1979 door Klein en enkele anderen opge richt, telde op het laatst 700 le den. Ze behartigde de belan gen van „alle Nederlandse slachtoffers die door het Wachttorengenootschap gees telijk, lichamelijk en finan cieel zijn getroffen". Volgens Klein zijn alle 31.000 Jeho vah's Getuigen in Nederland potentiële slachtoffers. Die slachtoffers zijn er nog steeds, het worden er zelfs meer. Maar Klein en de zijnen kunnen niet veel meer voor hen doen. Zelfs doorverwijzen naar de SOS de Samenwer kende Ouders Sekteleden kan niet meer, want die vere niging ging eerder dit jaar ook al te gronde. „We hebben honderden men sen kunnen redden", zegt Klein, toch tevreden. Hij heeft heel wat ontgoochelde Jeho vah's Getuigen op bezoek ge had die zich probeerden te ontworstelen aan „het angstge- loof" en „de terreur" van het Wachttorengenootschap. Op de bank in zijn, Rotterdamse flatje zijn vele tranen ge plengd Zijn vrouw toont een bloem- stukje. gekregen van een Belg die uit dankbaarheid voor Kleins inspanningen eerder al 1.500 gulden aan de armlastige vereniging had geschonken. Anders dan haar man, is zij nooit voor Jehovah de straat op gegaan. „Het is een heel moeilijk leven geweest", zucht ze. „Hij was blind voor alles, zag niks meer". „Ik nam zelfs onze dochter mee langs de deuren", bekent Klein, die achttien jaar als 'pionier' met lectuur moest leuren. „Maar zij is er geluk kig nu ook uit, het gezin is weer compleet, normaal". Zijn vrouw kon zo standvastig zijn, omdat ze hervormd is opge voed en dus bijbelkennis in huis heeft. Hij als katholiek liet zich daarentegen overdon deren door de „vervalste" bij belteksten van de Jehovah's. Commercie Het Wachttorengenootschap gebruikt de bijbel, ofwel zijn eigen 'Nieuwe Wereldverta ling', voor louter commerciële doeleinden, weet Klein. Angst Kinderen horen er bij, bij de Jehova's. voor het naderende wereldein de (Armageddon), de verbre king van relaties met ongelo vigen, de bijna dagelijkse stu diebijeenkomsten, ja zelfs de deur-aan-deur-methode vloei en rechtstreeks voort uit deze eigenzinnige bijbelvertaling. Toen in 1975 bleek dat de we reld toch niet ten onder ging, verloren Klein en vele ande ren definitief het vertrouwen in het Wachttorengenootschap, dat alleen voor Jehovah's Ge tuigen redding van de onder gang had aangekondigd. Intus sen was het hoofdwartier in New York echter wel vele miljoenen rijker, afkomstig van de arme gelovigen die in het nieuwe Godsrijk toch niks met hun geld en goed konden beginnen. „De broeders in Brooklyn ma ken zich geen zorgen om uw eeuwig heil, zij misbruiken u slechts om tijdschriften en boeken te verkopen", waar schuwde Klein congresgangers in 1985. „De top van het Wachttorengenootschap is niet de vertegenwoordiging van Jehovah op aarde, maar de raad van commissarissen van een financieel florerende mul tinational, die in feite niks met godsdienst te maken heeft". Het aantal verkochte boeken en nummers van 'De Wachtto ren' en 'Ontwaakt!' en ook de uren die in het bezoekwerk worden gestoken, worden keu rig bijgehouden en belanden via het 'bijkantoor' Emmen uiteindelijk in New York. De rekenmeesters aldaar konden vorig jaar noteren dat de 3,7 miljoen Jehovah's in 1989 wel geteld 835.000.000 uren hadden besteed aan „het bekendma ken van het goede nieuws". Er werden 263.855 nieuwelingen „Ze willen je geld en je krach ten", zegt Klein, die de Ko ninkrijkszaal in Rotterdam werd „uitgegooid" toen hij dat ook hardop ging zeggen. Sindsdien wordt hij gemeden als pest, want contact met uit getreden Jehovah's Getuigen is door de „Baas uit Amerika" verboden. „Hier bellen ze nooit meer aan", aldus Klein, die voor de zekerheid toch maar een sticker 'gezoek Je hovah's Getuigen niet ge wenst' op zijn deur heeft ge plakt. Geschiedenis De geschiedenis van de Jeho vah's Getuigen begint ruim een eeuw geleden met de Amerikaan Charles Taze Rus sell. Op grond van getallen in de bijbel wist hij in 1877 te vertellen dat het einde van de wereld in 1914 zou komen. Zijn opvolgers zagen het dui zendjarig rijk van Christus aanbreken in onder meer 1925 en 1975, „Niet alle verwachtingen ten aanzien van 1914 kwamen uit", staat nu in de boekjes van het Genootschap. Maar Russell zat er toch niet ver naast. Het jaar waarin de Eerste Wereld oorlog werd ontketend, „ken merkte wel het einde van de tijden der heidenen en was een zeer betekenisvol jaar". Over de mislukking van het jaar 1975 rept het materiaal niet. Onder Russell was de bewe ging nog democratisch opge bouwd, onder zijn opvolger Jo seph F. Rutherford werd het Genootschap een van bovenaf geleide 'theocratische organi satie'. „Russell had nog wel goeie bedoelingen; Rutherford, dat was de grootste boef. Hij foto: anp zei dat iedereen boekjes moest verkopen en geld moest bin nenbrengen", zegt de ontgooc helde Klein. Ook de vrijheid van Jehovah's Getuigen sinds 1931 zo ge noemd om zich „van de chris tenheid te onderscheiden" werd danig ingeperkt. Alco hol, tabak en andere verdo vende middelen zijn taboe, bloedtransfusies zijn princi pieel niet toegestaan. Jeho vah's die deze en (de vele) an dere regels overtreden, wor den uitgestoten. Jehovah's Getuigen zijn tegen de militaire dienst en heb ben in ons land van minister Vredeling destijds ook vrijstel ling daarvoor gekregen om dat zij vinden dat de wereldlij ke overheid onder invloed van satan staat. Zij mogen geen lid zijn van een politieke partij en moeten verder niks hebben van de paus (de anti-christ) en homoseksuelen. Congressen Deelname aan de jaarlijkse congressen, die deze zomer op vijf verschillende plaatsen worden gehouden, is voorge schreven. „Stel dat Armaged don op dat moment aanbreekt, en jij bent niet op het con gres", roept Klein uit. Boven dien is het „hun feestdag", hun enige, want het vieren van verjaardagen, Sinterklaas en Kerst is uit den boze. Inderdaad hadden de bijna tienduizend deelnemers aan het congres in Utrecht vorige week vrijdag hun zondagse kleren aangetrokken. Mannen, vrouwen, kinderen en zelfs peuters hebben een naambord je op, waarop tevens het thema van het driedaags districtscon gres staat: 'Vrijheidlievende mensen'. Bijbel op de schoot, de bekende koffertjes en ak- tentassen in het gangpad. De voorzitter gaat uitvoerig in op het belang van het congres, waarin de aanwezigen zich „geheel moeten laten onder dompelen". Het Besturend Li chaam, de leiding in Brooklyn, is er opnieuw in geslaagd „een heel fijn programma" samen te stellen, dat voorziet in veel bijbelstudie en zang, een sym posium en bijbels drama. „De vrijheid vind je in Jeho vah's organisatie", zegt hij tot de Getuigen die elkaar als broeders en zusters steevast tutoyeren. Hij wijst er vrien delijk doch dringend op dat zij ook tijdens het congres moeten laten zien dat ze vrijheidlie vende mensen zijn: dus niet voordringen in de rijen voor bonnen, koffie en lectuur, op tijd aanwezig zijn. „En let op je uiterlijke verzorging". Vervolgens krijgen vijf Getui gen uitgebreid de tijd om in vraag- en antwoordspel aan te geven waarom zij zo graag naar het congres gaan. „Ver bondenheid met de immer groeiende schare", zegt er een. „Een onvergetelijke ervaring, een opwekking tot christelijk leven", antwoordt een ander. „Door middel van Zijn organi satie heeft Jehovah ons ge vraagd hier te komen... en wij gehoorzamen verheugd." Elke uitspraak wordt onderbouwd met een bijbeltekst. Boodschap Woordvoerder Caron zeg maar Wim legt elders in de Jaarbeurs uit dat het negatieve, beeld van de Jehovah's wordt veroorzaakt door de boodschap die zij brengen. „Maar de boodschap kunnen wij niet veranderen", zegt hij. „Wij zijn controversieel, net zoals Je zus." De grote kerkgenoot schappen zijn dat niet, omdat zij een minder duidelijke boodschap brengen. De aanpak kan wel veranderd worden endat is inmiddels volgens Caron ook wel ge beurd. De spreekwoordelijke voet tussen de deur komt niet meer voor. De opdringerigheid is wel gebleven, erkent de woordvoerder, „maar die komt voort uit onze gedrevenheid. En gedrevenheid is in deze maatschappij per definitie ver dacht". Caron is het met Klein eens dat het Genootschap een machtig imperium is. „Onze macht ligt in één ding: dat we goed georganiseerd zijn." Het kan ook niet anders dat een organisatie met bijkantoren en drukkerijen in 110 landen een groot vermogen bezit, maar van financiële malversaties is geen sprake. Dat laten de sta tuten niet toe „en kan ook niet met al die belastingwetten". Hij is niet onder de indruk van de ondergang van de Ne derlandse Vereniging van Ontgoochelden, die „helaas" veel leugens over het Genoot schap heeft verspreid. „Het lijkt me een ontgoocheling voor die mensen zelf. Zij heb ben ooit in een hoog ideaal ge loofd, maar zijn er niet in ge slaagd dit ideaal hoog te hou den". Kermispastor geïnstalleerd Direct na zijn installatie wachtte kermispastor Jan Gamier (I) al werk: de doop van George Joop Winnefred de Boeck, zoon van het echtpaar Boeck. foto: anp UTRECHT De nieuwe kermispastor, broeder Jan Garnier (56), is zondag geïnstalleerd tijdens een eucharistieviering op de Maliebaankermis in Utrecht. De hulpbisschop van Utrecht, drs. J. Niën- haus, die samen met de vroegere aalmoezenier van de kermis, pater mr. dr. G. Fokke, voorging, verrichtte de installatie. Hij is door de bisschop penconferentie belast met het kermispastoraat. Niënhaus noemde het evange lie van deze zondag met als thema zending zeer toepasse lijk. Garnier is namelijk ge zonden om de kermisexploi tanten voor te gaan en hen te helpen bij het vervullen van hun zending. Zij verwachten van hun pastor bemoediging. De leden van de kermisparo- chie mogen volgens Niënhaus hun pastor kritisch bevragen maar dit dient wel met respect en begrip voor zijn speciale po sitie binnen de kermiswereld te gebeuren. Ofschoon de gemeenschapszin overal achteruit gaat, is bin nen de kermiswereld volgens Niënhaus nog grote onderlinge solidariteit aanwezig. De ker mis beschreef hij als het eve nement waar grenzen en stan den wegvallen en alle mensen in vreugde gelijk zijn. De kerkelijke plechtigheid speelde zich af in de autoscoo ter. De botsautootjes boden te weinig plaats zodat de organi satoren op en rond deze ker- misinrichting meer dan 400 stoelen hadden geplaatst, die allemaal waren bezet. De zusters Augustinessen van Sint Monica luisterden de vie ring vocaal op. Voor de bege leiding zorgde de fanfare van het Utrechtse dorp Schal kwijk, waar mgr. Niënhaus eens als kapelaan werkte. Schijnzege voor PvdA Nu het kabinet het afgelopen weekeinde heeft 4 moet het wel heel gek lopen, wil het de eindstreep niet halen. De nacht van zaterdag op zondag, waarin binet zich boog over maatregelen om het aantal arbei i| schikten te verminderen, werd algemeen gezien als voor het voortbestaan van de coalitie tussen CDA ei De PvdA had een kabinetscrisis in het vooruitzicht als de ministerraad zou besluiten de hoogte van de kering te beperken. Nadat een meerderheid van (werkgevers en kroonleden) het kabinet vrijdag had seerd dit toch maar te doen, stond de coalitie op sch HET kabinet besloot uiteindelijk dit advies niet op ti maar wel de duur van de uitkering te beperken beidsongeschikten tot vijftig jaar. De PvdA kreeg d zin. Toch boekten de sociaal-democraten daarmee eei zege, want het kabinetsbesluit betekent hoe dan wao'ers er in inkomen op achteruit gaan. Sommij zeer fors. Daar komt nog eens bij, dat het kabinet nl mer vrijwel zeker zal besluiten de koppeling tussen 1 uitkering niet volledig te handhaven. De uitkeringei dan één tot anderhalf procent minder omhoog gaan gemiddelde salarissen in de bedrijven. Het was de be dat het kabinet ook hierover zaterdag al een besliss nemen, maar uit tactische overwegingen werd besli later te doen. tde' INI u De PvdA komt dat namelijk heel goed uit, want c wordt voorkomen dat in één keer twee keiharde sooq mocratische principes niet tornen aan wao en ling te koop worden aangeboden. De pijn voor d L^1 wordt dus verdeeld, maar de klappen komen niet hard aan. Temeer daar voor het eerst sinds lange tijd beweging zich danig roert. Zowel FNV als CNV heb kabinet al de oorlog verklaard. Dat is voor een kabiii w lastig, maar voor een regering met de PvdA zelfs uite le lp. °U BlJ dit alles is, vrij ongemerkt, ook nog besloten heaje vakantiedagen dat een werknemer bij ziekte moet in rjj niet te beperken tot vier. Elke ziekmelding gaat één tiedag kosten, zij het dat een werknemer wel minim g0. weken vakantie moet overhouden. Dat betekent bijv( ,W) voor iemand met 28 vakantiedagen dat hij of zij er en gen bij kan inschieten. Ook dat valt slecht bij de v; ging. Het is slechts een schrale troost dat in cao-onde lingen enigszins van deze regeling kan worden afgei HOEWEL de kabinetsbesluiten van afgelopen we verstandig en moedig genoemd kunnen worden, blijf ^A( vraag of de maatregelen genoeg zoden aan de dijk zei corl voorlopige berekeningen blijkt immers dat de noodjsse geachte besparing van 5,8 miljard gulden in 1994 ni< gehaald. Het kabinet komt momenteel niet verder orr miljard. SER-Kroonlid Duisenberg, president van de landsche Bank, voorspelde vrijdag al dat er de kom .jj] ren nog meer ingrijpende maatregelen nodig zijn. I;t inderdaad onvermijdelijk, tenzij het economisch tij liei alsnog ten goede keert. Het zou echter van ongefund timisme getuigen om nu al van zo'n ommekeer uit ai en T~~\ UE noodzaak om zo fors te snijden in het stelsel vai u zekerheid als nu is besloten, lijkt daarom onomstre beg bovendien: wie iets beters weet, mag het zeggen. middels moet worden vastgesteld dat het huis van so kerheid dat ooit is opgebouwd met als belangrijkst steen de maatschappelijke solidariteit, behoorlijk is aj Mensen met een zwakke gezondheid, dreigen immersmt den 'gestraft' voor hun ziek zijn, mede omdat er op vjg. 1 schaal misbruik wordt gemaakt van de regels, doo ht werkgevers en werknemers. En dat is een betreuren:11 ge constatering. iatI P Anglicaanse synode bespreekt kindercommunie YORK De anglicaanse sy node wil vasthouden aan de regel dat dat elk kind kan worden gedoopt ongeacht de kerkelijke betrokkenheid van de ouders. Dat bleek op de laatste bijeenkomst van de sy node. Ze verwierp enkele voorstellen om alleen kinde ren van meer of minder actie ve kerkleden voor de doop in aanmerking te laten komen. Er ontstond een forse discussie over de vraag, of kinderen die nog niet het vormsel hebben ontvangen, tot het avondmaal kunnen worden toegelaten. De meeste kinderen worden rond hun twaalfde jaar gevormd. Volgens de synode moet eraan worden vastgehouden dat al leen gevormden aan het avondmaal kunnen deelne men, maar zij sprak geen ver oordeling uit over het experi ment in twee bisdommen waar kinderen rond hun zevende jaar al tot het avondmaal wor den toegelaten. JT CeidócSouwwit- Uitgave: Westerpers bv (behorende tot Sijthoff Pers bv). Kantoor Koopmansstraat 9. 2288 BC Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933. IJ Telefax: 070-3906 717 Postadres: Postbus 9. 2501 CA Den Haag Regiokantoren- Den Haag: Spuistraat 71. Delft Verwersdijk 6-8. Leiden: Apothekersdijk 34. Zoetermeer; 1e Stationsstraa; p Directeur/hoofdredacteur- J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. van Koot. Redactie Den Haag en omgeving (tel. 070 - 3190 800): P. Toby (chef), J. Batenburg, F. Bromberg, W. Goudriaan, L. van der Ham, drs. Chr. der Hoff, L. Moor, drs. J. Nihof, drs. H. Rosenberg, M. Roso, T. van R W. Scheer, W G. Smit. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel. 070 - 3190815): A van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs C van Haersma Buma. A. van E Huisman, H Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij. R de Roo, drs Sport (tel. 070 - 3190 826): F. Werkman (chef), P. Alleblas, D. Dijkhuizen, R. Langeveld, drs. H.-F. Ruljl. g Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): K. van Wees (chef), G. Ansems, B. Jansi^fcx Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P. van Velthove Foto (tel. 070 - 3190 838): M Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pieter 1:070-3190 819): T. Kors. sc Het Binnenhof maakt verder gebruik van de diensten van: J w - freelance-medewerkers en -correspondenten In zijn verspreidingsgebtorj; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers lfeco redactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nh en België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K. Swlé* u M van de Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R. In 't Hout (chnac H B. Bljleveld, D Hofland, P Koopman en D. van Rietschoten. iiec - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; kro - de volgende correspondenten in het buitenland: S. Akkerman (Praagr drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs H. Botje (Tunis), A. Courant (Atlaar R. Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs. A. HeeriniJ d B. van Huët (Parijs), M. de Koninck (Washington), H. Kuitert (Nieuw D4,er F Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderink (M W Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van Wijland (Bel^s F Wljnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). ri Het Binnenhof heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve v< publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vei M. de Cocq. »g« i. t/m v n 8.30 tot 17.00 ui 1 18.00 tot 20.00 u ,?E Nabezorging Telefoon: 070 - 3950 101 op ma. tot 18 00 uur. Abonnees die tevens de Delftsche of Westlandsche Courant ontvangeiT— zen wij voor de nabezorging naar de mededeling daarover In de betrefft gave. 25,95 77,30 303,25 per maand per kwartaal per jaar Bij betaling pe Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Informatie en tarieven over KLEINTJES-advertenties tel. 070 - 3950 30< Over andere vormen van advertenties en contracten tel. 070 - 3190 79! Tarieven worden op aanvraag verstrekt. |p Telefax voor uitsluitend advertenties 070 - 3902 702. p* Bankiera AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2