Coalitie steunt wao-beperkingen Hé!, :el doden bij felle gevechten in Kroatië Ookvoorhet opgeven van advertenties Griepvirus treft wielerploeg Gisbers Nieuwe vormgeving maakt krant toegankelijker Wijzigingen Recordaantal bezoekers bij North Sea Jazz 14 Dagen Gratis CcldócSou^cmt ■i'uiiniiaiiiuBiuuin I liMAANDAG JULI 1991 14 PAGINA'S twee katernen man: „Eindelijk acht getoond" Ceidóc 0omcmt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 82ste jaargang nr. 25082. Losse nummers f 1.45. SPUISTRAAT 71 /HOEK SPUI STADSVESTIGING DAGBLAD HET BINNENHOF EN OMGEVING i loopt uit voor n Lakenfeesten Watersnood bedreigt inwoners Shanghai PEKING Door de aanhoudende regenval in China dreigen nu ook grote steden als Shanghai onder water te komen. In de groot ste stad van China is groot alarm gegeven. Het water in de rivier de Yangtze, die in de omgeving van Shanghai in zee uitmondt, blijft stijgen. Honderdduizenden mensen zijn in de steden Suzhou, Wuxi en Changzou uit hun huizen verdreven. Veel fabrieken zijn stilgelegd. De meeste van de ruim 1300 do den, die de watersnood tot dusver heeft ver oorzaakt, zijn gemeld in de oostelijke provin cies Anhui en Jiangsu. De Chinese media spreken van de ernstigste watersnoodramp van deze eeuw. De Chinese regering heeft voor het eerst in de geschiedenis een beroep gedaan op buitenlandse hulp. Zo goed en zo kwaad als het gaat proberen Chinese agenten in de stad Zhenjiang op de plaats van bestem ming te komen. foto: afp Idoor HENK STOUWDAM RENNES Binnen de PDM-wielerploeg heeft een griepvirus toegeslagen. De ook al zieke ploegleider Jan Gisbers vreest dat zijn hele team in de Tour de France uit elkaar valt. „Dit is de sastreus", zei hij vanmorgen in Rennes. Nico Verhoeven en de Duitser Uwe Raab startten niet voor de tiende etappe. Jos van Aert, Jean- Paul van Poppel en de Ier Martin Early zijn eveneens ziek. Bij Erik Breukink, Sean Kelly en Ralf Falk-Boden werd een lichte verhoging ge constateerd. Alleen de Mexicaan Raul Alcala mankeert niets. DEN HAAG De vormgeving van de Leidse Courant is de afgelo pen tijd stapsgewijs licht veran derd. Vandaag zijn enkele wijzigin gen doorgevoerd, die meteen op vallen. De belangrijkste zijn het verdwijnen van de rode kaders om de openingsartikelen op de voorpa gina's van de katernen en de ver schuiving van de inhoudsopgave, van rechts naar links op de voor pagina van de krant. Bovendien heeft deze inhoudsopgave een on dergrond in kleur gekregen. Ande re veranderingen betreffen de 'kop' van de krant, die nu in het midden is komen te staan. De za kelijke informatie die daaronder stond vermeld, is voortaan terug te vinden in het colofon op pagina 2. Verder krijgen de korte berichten op de voorpagina's van elk katern een ondergrond in kleur en is de vertikale belijning tussen de arti kelen verdwenen. De veranderin gen hebben tot doel de inhoud van de krant toegankelijker te maken voor de lezer en de vormgeving meer in overeenstemming te bren gen met de uiteraard ongewij zigde identiteit van de krant. HOOFDREDACTIE zweert bij voeding «1 1? bjlandse zeilers opnieuw cVrmachtig tegen ;rii Friezen "hjf-sjorders e Rmen in met kkoord l vdin neiet 1 :al I m DEN HAAG Alleen het CDA en de werkgevers organisaties hebben zich uitgesproken tevreden ge toond over de maatrege len die het kabinet op het terrein van de wao en ziektewet wil nemen. De regeringsfractie PvdA is gereserveerd-positief. De vakcentrales FNV en CNV slijpen de messen voor een 'hete herfst' van protest tegen het kabi netsbeleid. VVD, Groen Links en D66 hebben de plannen gekraakt. Het kabinet heeft uiteindelijk het advies van de kroonleden en werkgevers in de SER om de hoogte van de wao-uitke- ring te verlagen, niet opge volgd. De PvdA-fractie had de regering vrijdag laten weten dat een dergelijke ingreep zou leiden tot de val van hét kabi net. Minister De Vries van So ciale Zaken hield in zijn voor stel aan de ministerraad zater dagochtend daarom al reke ning met deze politieke blok kade. PvdA-fractieleider Thijs Wölt- gens liet weten opgelucht te zijn dat in elk geval de „slech te suggesties zoals afschaffing van de wao, het beperken van de wao tot bedrijfsongevallen en het verlagen van de uitke ring voor iedereen onder de 55 jaar niet zijn overgenomen". De nadruk bij de gekozen aan pak ligt volgens Wöltgens te recht op preventie van ziekte verzuim en arbeidsongeschikt heid. Wel eist de PvdA aan dat de nieuwe arbeidsongeschikt heidsuitkering een langere maximale duur krijgt dan de huidige werkloosheidsuitke ring. DEN HAAG De wijzigingen die het kabi net voorstelt zijn: De duur van de wao-uitkeringen wordt be perkt voor werknemers onder de 50 jaar. De uitkering (70 procent van het laatstver diende salaris) geldt ten minste één jaar en kan afhankelijk van het arbeidsverleden worden verlengd. Wie geen recht meer heeft op een wao-uitkering valt terug op een (lagere) aaw-uitkering. Voor huidige wao-ontvangers geldt een overgangsrege ling, die nog uitgewerkt moet worden. Werkgevers mogen het loon van zieke werknemers gedurende enige tijd slechts voor 70 procent doorbetalen. Per ziekmel ding raakt de werknemer één vakantiedag kwijt, onder het voorbehoud dat minimaal 20 'gewone' vakantiedagen moeten overblij ven. Van beide bepalingen kan in cao-over leg worden afgeweken. Werkgevers betalen de eerste zes weken van het verzuim, voor bedrijven tot 15 werknemers geldt drie we ken. i De druk op werkgevers om arbeidsonge schikten in dienst te houden of te nemen wordt verhoogd, het begrip 'passende ar beid' verruimd. De maatregelen op het ter rein van wao en ziektewet moeten tot 1995 in totaal 4,4 miljard gulden opleveren. Het kabinet gaat ervan uit dat er dan 50.000 60.000 minder wao'ers in de regeling zitten. i Op de uitgaven van de ministeries wordt ruim één miljard gulden gesnoeid, het fi nancieringstekort daalt tot 4,25 procent, de belasting- en premiedruk gaat niet omhoog. Het kabinet laat de garantie van koop- krachtbehoud volgend jaar los. Volgens pre mier Lubbers zal iedereen werkenden én uitkeringsontvangers in 1992 een stapje achteruit moeten doen. Het aantal ambtenaren wordt tot 1995 met ruim 10.000 verminderd. Deze operatie 'gro te efficiency' moet in totaal 700 miljoen gul den opbrengen. Het doek voor het North Sea Jazz Festival 1991 in Den Haag I zijn schaduwen nu al vooruit. weer gevallen. Het volgende festival werpt i foto: corné sparidaens EISEN MUSICI WORDEN PROBLEEM VOOR PAUL ACKET DEN HAAG Het zestiende North Sea Jazz festival in Den Haag hei ft het recordaantal van 76.000 bezoekers gehaald, zesduizend meer dan er vorig jaar in het Nederlands Con gresgebouw aanwezig waren. Donderdag waren er 13.000, vrijdag 21.000, zaterdag 22.000 en zondag naar schatting 20.000 jazzliefhebbers. De organisatie was tevreden over het feit dat de grote druk te minder voelbaar was dan een jaar geleden. Vooral dank zij een andere 'routing' tussen de zalen en een uitgekiender programmeren van topconcer- ten tegen elkaar in werd de druk op de loopruimtes wegge nomen. Over de toekomst van het North Sea Festival was organi sator Paul Acket iets somber der. De gages voor de Ameri kaanse jazzmusici stijgen nog altijd. De top bedraagt nu 60.000 dollar, er zijn veel groe pen die tussen de 25.000 en de 40.000 dollar vragen. „Op die manier valt er straks geen fes tival meer te organiseren, of een festival met beduidend minder muzikanten" liet Acket weten. Er wordt voor volgend jaar naar extra-sponsors ge zocht. Bovendien zal Acket in het najaar met een tiental di recteuren van grote Europese jazzfestivals aan tafel gaan zit ten om te praten over de mo gelijkheid via een gezamenlijk optreden de prijzen aan ban den te leggen. „Maar het zal moeilijk worden" aldus Acket. Op de vraag of hij persoonlijk door zal gaan met de festiva lorganisatie, zei hij: „Mis schien". Inmiddels heeft zijn organisatie al wel weten dat van 25 tot en met 27 oktober dit jaar in Maastricht voor de tweede maal het Jazz Mecca zal plaatsvinden. Pagina 6: Een oude en een nieuwe Ellington. DAM De leden Vervoersbond CNV meerderheid inge- het op 19 juni door met de werkgevers ijkij principe-akkoord vann nieuwe collectieve rog vereenkomst voor de Bestuurder Cees c< Knaap van de Ver- id CNV heeft dit van- iro< meegedeeld, louj zal t besluit van de Ved elend CNV komt de Ver- ïd FNV in een geï'so- ositie. Na het opnieuw en van de vorige week Hi de onderhandelingen n sjor-cao heeft de havenwerkgeversver- SVZ voorgesteld op- e onderhandelen zon- oorwaarden vooraf, 'ersonderhandelaar n der Sluis heeft zon- d gezegd alleen te wil- en op basis van het CNV gesloten ak- oersbond FNV wil pas werkgevers verder ls zij „een fundamen- ling bieden voor ver van loon en secundai- idsvoorwaarden". Bij 'n 40 procent van veer 250 sjorders die ge ongeveer twintig. Straatmuzikanten heersen in Leiden De Red Hot Tullepebolle die hier voor het Waaggebouw spelen waren een van de veertig groepen straatmuzikanten gisteren in de Leidse binnenstad speelden. De laatste dag van de Lakenfeesten was traditioneel ingeruimd voor het straatmuziekfestival De Gou den Pet. De hoofdprijs ging tot vebazing van de leden van die groep zelf naar 'De kinderen van Lieutenant Schmidt' uit Rusland. foto: wim van noort Pagina 7: 'Satisfaction' op de waldhoorn, country uit Tsjecho-Slowakije. B Eenheden federale Joegosla- leger hebben van bij Petrinja in het vuur geopend ischappen van de listische Kroati- ilitie. Daarbij zou- e doden zijn geval- bied rond Petrinja I kilometer ten zui- agreb is sinds gis- toneel van felle ge vechten tussen Servische na tionalisten en Kroatische poli tie- en militie-eenheden. Het geweld barstte los toen Ser viërs de politiebureaus in de dorpen Kraljevcani en Drago- tinci aanvielen. De overwe gend Kroatische bevolking nam de wijk naar Petrinja. Net vandaag zouden de eerste EG-waarnemers in Zagreb ar riveren die de strijdende par tijen uit elkaar moeten hou den. De komst van dertig tot vijftig waarnemers is onder deel van het akkoord van Brioni, dat door toedoen van de EG-troika tot stand kwam. Het voorziet onder meer in een staakt-het-vuren en terug keer van federale troepen en Sloveense en Kroatische mili ties naar hun kazernes. Slovenië heeft overigens de door het federale staatspresidi- um aan het akkoord van Brio ni gekoppelde voorwaarden en ultimata van de hand gewe zen. De Sloveense president Kucan heeft laten weten dat de Sloveense strijdkrachten niet zullen worden ontbonden, zoals het presidium wil, en dat er ook geen sprake van kan zijn dat Sloveense dienstplich tigen zich weer gaan melden voor het federale leger. Met de Sloveens opstelling lijkt Joego slavië weer in een complete impasse terecht te zijn geko men. Ook Kroatië heeft zeer kri tisch op de nieuwe federale bepalingen gereageerd. Vol gens Stipe Mesic, de Kroati sche voorzitter van het federa le presidium, kan de bepaling om alle milities te ontbinden niet gelden voor Kroatië, om dat de speciale politie-eenhe- den van de nationale garde in Kroatië al geruime tijd voor de crisis op legale wijze zijn inge steld. Het presidium stemde zaterdag na een lange vergadering in met het door de EG tot stand gebrachte akkoord. Het hoog ste politieke orgaan van Joe goslavië scherpte echter een aantal voorwaarden in dat ak koord aan. Pagina 5: Eerste EG-waarne- mers vandaag naar Zagreb G-7 blijft verdeeld over hulp aan SU Idoor JO WIJNEN LONDEN De leiders van de zeven rijkste industrielanden (G-7), die vandaag in Londen aan een driedaagse top zijn be gonnen, zijn nog steeds ver deeld over de vraag of het Westen grootscheepse econo mische hulp aan de Sovjetunie moet geven. President Gorbatsjov, die woendag de G-7-leiders ont moet, stuurde zijn speciale af gezant Primakov alvast naar Londen met een wensenlijstje: schuldenkwijtschelding, groot schalige westerse investerin gen in de olie-, gas- en voed- selsector, en veertig miljard gulden voor het ombouwen van de wapenindustrie voor vreedzame doeleinden. Vol gens Primakov zal Gorbatsjov woensdag de G-7 leiders om concrete hulp vragen bij het in de hand houden van de prijzen in zijn land die, als gevolg van de beoogde hervormingen, zeer drastisch dreigen te stij gen. Vanuit het Westen is echter zonder enthousiasme op Pri makovs lijst gereageerd, blijkt onder meer uit een brief die de Amerikaanse president Bush aan de G-7-leiders heeft geschreven. Bush sluit in zijn schrijven het geven van groot scheepse hulp nagenoeg uit. De president wil zich beper ken tot 'technische assistentie'. Voor Bush moet de Sovjetunie eerst het bewijs leveren, dat het land ernst maakt met de economische hervormingen en democratisering. Japan volgt intussen een nog hardere koers. Tokyo heeft de G-7 gevraagd elke vorm van economische hulp afhankelijk te maken van de Sovjet-be reidheid de Koerillen-eilanden aan Japan terug te geven. Duitsland, Frankrijk en Italië blijken nog steeds voor het ge ven van hulp aan Moskou te zijn. Pagina 5: Kamerleden: G-7 moet schuldenlast Derde Wereld verminderen Marktkoopman verkoopt vervalste T-shirts LEIDEN Een 26-jarige, Amsterdamse marktkoopman is gister middag aangehouden omdat hij T-shirts verkocht met afbeeldin gen van stripfiguur Joop Klepzeiker, zonder toestemming van de tekenaar, Leidenaar Eric Schreurs. De Amsterdammer vekocht de shirts in de Haarlemmerstraat voor tien gulden per stuk en had nog een voorraad van 250 stuks liggen. Eric Schreurs en zijn uitgever deden gisteren aangifte op grond van de Auteurswet wat ziet de Leidse Courant er leuk uit vandaag! Zichzelf ge bleven, maar toch anders ogend. Alleen al een reden om hem uit het rekje bij de sigarenhandelaar, kiosk, warenhuis of boekhandel te lichten. Wat zijn die vormgevers tegenwoordig toch vindingrijk. Ze veranderen iets - als schoonheidsspecia listen die heel weinig make-up nodig hebben - en alles ziet er weer eens veel frisser uit. Zonder dat het wezen wordt aangetast. Er zijn dingen weg, maar veel - zelfs dit hoekje in de krant - is ook gebleven. Het ziet er allemaal wat voorna mer uit. De vorm voegt zich naar het gehalte van de inhoud. De Leidse Courant: kwaliteitskrant op regionaal niveau. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,5 Noteer mij direct als abonnee De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: io I I I I I (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag Of bel 071-313 677

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1