gemeenteraad moet ook actief worden Acties tegen kamerhuur en sociale onveiligheid Slimme EHBO-kit WEEK EINDE J ZATERDAG 13 JULI 1991 PAGINA 7 liOÓC (SOtMCI/nt STAP OMGEVING/RTV Anjeractie succesvol LEIDEN De Leidse Anje- raetie heeft dit jaar precies 14.705,60 gulden opgebracht. Dat is bijna 2.000 gulden meer dan de opbrengst van vorig jaar. Het geld komt ten goede aan het Anjerfonds Zuid-Hol land. Dat fonds keert regelma tig subsidies uit aan Leidse verenigingen op het gebied van de amateuristische kunst beoefening. Het geld werd opgebracht door een groot aantal acties die werden gehouden door in to taal 29 amateurverenigingen uit Leiden. Loterijen, een bin go en concerten op het water- podium bij de Hoogstraat zorg den voor een deel van de in komsten. Volksdansoptredens in de binnenstad en de collec tes door leden van muziekver enigingen en volksdansgroe pen tijdens de stertocht op 20 juni leverden de rest van het geld op. Een trekkingslijst met de uit slag van de loterij ligt ter inza ge bij de balie van het stadhuis en bij de stichting weizijp, Breestraat 117. Prijzen kunnen worden afgehaald in kamer 117 van het stadhuis. (ADVERTENTIE) Welk huis zou niet willen kiezen uit prachtige stoffen, bijpassend behang, alle kleuren verf, zonwering op maat, modern tapijt en leuke accessoires. DEdOREvTS De Kempenaerstraat 59 Oegstgeest tel 071-173705 Buurt en ministerie gekant tegen huizen aan Haagweg DEN HAAG/LEIDEN Het ministerie van volks huisvesting en ruimtelijke ordening (vrom) is gekant tegen de plannen van de gemeente Leiden om de bouw van tien meter hoge huizen aan de Haagweg toe te staan. Het „geva rieerde straatbeeld" dat de .gemeente voor ogen staat heeft bij bewoners van de straat tot heftige protesten geleid. Het mi nisterie deelt hun bezwa ren. De kans is groot dat de ge meentelijke plannen voor de Haagweg moeten worden te ruggebracht tot een voor de buurt aanvaardbare bouw hoogte. Het ministeriële advies weegt zwaar mee bij de be sluitvorming door de Raad van State, die gisteren de drie par tijen over de plannen aan het woord liet. Een ambtelijk ad vies, zoals dat nu is uitge bracht door het ministerie, is in de meeste gevallen bepa lend voor de uiteindelijke be slissing van de Raad van State. Dat zou betekenen dat de buurtbewoners succes oogsten met hun stap naar de rechter. De plannen van de gemeente behelzen niet alleen toestem ming voor de bouw van de tien meter hoge huizen langs de Haagweg, maar ook het goedkeuren van het volbou wen over de volle diepte van de betrokken percelen. Dat gaat de buurtbewoners veel te ver. Zij vrezen een waardeda ling van hun eigen (kleinere) woning, vermindering van het woongenot omdat de nieuw te bouwen woningen veel verder naar achteren worden ge bouwd en een verminderde lichtinval. Dat zou ook sterk ten koste gaan van de privacy. Volgens de zegsman van de gemeente is juist zeer bewust gekozen voor flexibele bouw mogelijkheden, omdat de be bouwing op dit moment ook al zeer gevarieerd is. De beslissing van de Raad van State laat vermoedelijk nog vier maanden op zich wach ten. LEIDEN De Jonge So cialisten (de jongeren bin nen de PvdA) gaan van middag de straat op om te protesteren tegen de hoge kamerhuren die jongeren in Leiden moeten betalen. De actievoerders delen in de binnenstad 1.500 kaar ten uit met de tekst „Voor je kleine paradijs betaal je een te hoge prijs". Met de actie, die van het sta tion naar de Haarlemmerstraat voert, willen de jonge socialis ten bereiken dat jongeren massaal naar de huisbaas stap pen om lagere huren en beter onderhoud van hun woon ruimte te eisen. Een nieuw huurpuntensysteem moet zor gen voor een redelijke huur prijs. „Als je bedenkt hoe oud de meeste studentenhuizen zijn en in wat voor smerige hokken je moet wassen en ko ken, dan vraag je je toch af waar je huur aan op gaat", al dus de actievoerders. Als de klaagzangen bij de huurbaas niet helpen, raadt de jongeren groep aan om naar de huur- commissie te stappen. In de avonduren wordt een tweede actie gehouden. Een geslaagde handtekeningen actie in de binnenstad moet duidelijk maken dat veel plek ken slecht verlicht of dicht be groeid zijn. Het eerste geldt vooral voor veel stegen in het centrum. De onveiligheid die daar het gevolg van is noemen de actievoerders onaanvaard baar. Zij willen dat de ge meente binnen twee maanden actie onderneemt. CHEIDEND HOOFD FINANCIËN JAMIESON: nier van A naar B te kunnen komen, een aantrekkelijke gedachte. Maar vul voor A Noordwijk en voor B Katwijk in en er doemt een heel ander beeld op. De verbinding tus sen de beide badplaatsen, waar de provincie zo'n drie en halve ton in zal steken, is niet nieuw, wordt er zeker niet sneller op en is zelfs goeddeels voor andere wegge bruikers bestemd dan voor fietsers. Niet nieuw, want er is al lang een duinfietspad tussen de woonplaats van Jansen en Katwijk. Niet snel, want de plannen van de provincie voorzien nu juist in het aan leggen van vijf snelheidsbe- perkende bochten om een einde te maken aan de padpi raterij van racefietsers, die met hoge snelheid gebruik plegen te maken van de hui dige verbinding. En geen fietspad ook, want om de voetgangers te vrijwaren van diezelfde padpiraten, zal het meeste geld opgaan aan de aanleg van een twee kilome ter lang voetpad langs de fietsroute. Perfect Een verbluffende gelijkenis met de werkelijkheid ver toonde het toneelstuk dat het Nationaal Trottoirgezelschap „wereldberoemd in heel Nederland", zoals ze zelf zeg gen donderdagavond op het Leidse Stadhuisplein op voerde. Sullig type, tikje we reldvreemd en vooral heel naïef, koopt van de gemeente een vergeten stukje grond met bijbehorende caravan. De koopakte wordt hem later door de ambtenaar in kwestie niet duidelijk wordt of het om de burgemeester gaat, een wethouder of een topambte naar weer ontfutseld, die de zaak vervolgens onteigent en er een pracht van een snelweg aanlegt, waarvoor een modderpoel met kikkertje en schutting het loodje leggen. Het bleek een perfecte zeden schets van het einde van de twintigste eeuw. Allerlei maatschappelijke randfiguren zoals junks, alcoholisten, zwervers bleken een slaap- plaatsje te hebben gevonden in de verveloze caravan en vertrokken als angstige hazen schichtig van het terreintje. Ook de arrogante, op macht beluste ambtenaar met het ge zicht slechts gericht op de vooruitgang, tegenover de machteloze burger, die is overgeleverd aan de wille keur van al dan niet bevoegde instanties, waren zeer over tuigend. Helaas was er geen politicus of hoge ambtenaar die stil hield op het Stadhuisplein om zichzelf eens een spiegel te la ten voorhouden. Balkon Het Zoeterwoudse gemeente huis heeft een balkon dat bol staat van de symboliek. De af metingen zijn evenwel erg ge ring. Hetgeen misschien ook wel symbolisch is. Waarvoor het balkon ge bruikt gaat worden is nog niet duidelijk. Het bruidspaar dat gisteren als eerste in het nieu we gemeentehuis trouwde verscheen er gisteren even op. Maar voor welke andere festiviteiten het balkon, naar een ontwerp van Alphons van Leeuwen uit Bodegraven, ge bruikt gaat worden weet bur gemeester Houdijk nog niet. „Misschien als er Koninklijk bezoek komt", aldus de eerste burger van het dorp dat zo graag groen wil blijven. Maar erg frequent zal een dergelijk gebruik niet zijn, dat is wel duidelijk. Duidelijk is ook dat het bal kon zich niet leent voor grootse huldigingen. Een woordvoerder van de voetbal vereniging SJZ ziet een kam pioensteam nog niet zo gauw op het balkon staan zoals Fey- enoord onlangs op de Coolsin- gel. „Eén voor één zou kun nen, maar dan is de gein er snel af", aldus de voetbal- woordvoerder. Overigens kunnen grootse manifestaties er toch al niet goed plaatsvinden omdat er nauwelijks ruimte is tussen het gemeentehuis en de Noordbuurtseweg. Burge meester Houdijk heeft van meet af aan al vraagtekens geplaatst bij een pleinfunctie dat zich zou moeten uitstrek ken tot het water van de Noordbuurtsevaart. „Dan moet je de Noordbuurtseweg erbij betrekken en daar rijdt nu eenmaal vrij veel verkeer. Veel te gevaarlijk. Dat kan dus niet", aldus Houdijk. Zoeterwoude heeft nu dus een balkon aan het gemeentehuis en je kan er ook op. Maar het zal vooral dienst doen als een wat groot uitgevallen orna ment. Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abon nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: I Postcode/plaats: I Telefoon:(voor controle bc/orgir Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand (automatische betaling) f 25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de EHBO-kit naar: Naam: I Straat: I Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag |l fieidóeSouoa/rit lieson is dan ook content de onlangs gepubliceerde over de gemeentelijke ganisatie. „Ambtelijke nisatie", corrigeert hij. een de ambtelijke organi- t verandert, niet de ge- jntelijke organisatie En ligt precies mijn grootste waar: als de ambtelijke jnisatie verandert, moet jolitieke organisatie ook nderen, en dat gebeurt In feite wordt er maar werk geleverd". ikte scheiding ieson, die zichzelf graag ■hrijft als een ras-mana- met een brede visie, legt dat de gemeentelijke or- ïsatie uit drie delen be lt: de gemeenteraad, die bn alles staat en de eind- [ntwoordelijkheid draagt, (college van B en W, dat kt is met het dagelijks be- ir, en het ambtelijk appa- i dat zorg draagt voor de informatiestroom. In het nieuwe model worden voorbereiding en uitvoering van het beleid overgelaten aan het ambtelijk apparaat, zodat de politieke „sector" zich kan bezighouden mei haar eigenlijke taak: het uit zetten van de beleidslijnen. Hoewel in de nota wordt ver zekerd dat een strikte schei ding moet worden aange bracht tussen politiek en ambtenarij, heeft Jamieson daarover zichtbaar twijfels. „In geen enkele neergelegd dat het dagelijks bestuur, dus B en W, zich ook werkelijk alleen met de hoofdlijnen gaat bezighou den". Het risico is volgens hem daarom levensgroot aanwezig dat bestuurders zich toch weer in details ver liezen, wat juist een reden was om voorstellen te doen tot deze reorganisatie. Niet alleen de rol van het college moet volgens Jamie son kritisch worden bekeken, ook de gemeenteraad, offi cieel het hoogste bestuursor gaan, zou zich op haar eigen rol moeten herbezinnen. „De gemeenteraad moet veel ac tiever optreden, zelf initiatie ven ontplooien en de ambte lijke organisatie om informa tie vragen". In het huidige systeem rapporteren de 29 gemeentelijke directies direct aan het college van B en W en niet aan de raad. De con trolemogelijkheid die de raad heeft, valt daarmee groten deels weg. Gebrek aan com municatie is ook hier de gro te boosdoener, aldus de ver trekkend interim-manager. „De interne communicatie, binnen de verschillende or ganen raad, college en ambtelijk apparaat is al niet goed, dus hoe kan de ex terne communicatie, tussen de organen, goed zijn Zijn grote wens is dan ook een structureel overleg tus sen de top van het ambtelijk management, de fractievoor zitters in de raad en het col lege om te komen tot werke lijke informatie-uitwisseling. „Er bestaat wel intensief con tact tussen het college en de ambtelijke top maar tussen de laatste groep en de fracties ligt een grote kloof. Dat heeft de raad ook voor een groot deel aan zichzelf te wijten: zij laat te veel zaken aan B en W over". Jamieson beseft echter wel degelijk dat een mondiger raad veel tegenwerking van het college van B en W zal ondervinden. „Dat is bedrei gend voor B en W, het colle ge verliest daarmee aan kracht en aan macht". Maar in zijn ogen kan echte be stuurlijke vernieuwing, in de Leidse gemeentepolitiek een 'hot item' waaraan grote waarde wordt gehecht, slechts worden doorgevoerd als....juist: de communicatie wordt verbeterd. „En raads leden bedoelen daarmee dat ze informatie willen, en geen losse gegevens. Een papieren boodschap is onvoldoende". Steriel Een laatste waarschuwing voor de toekomst gaat in de richting van de afdeling Per soneel Organisatie (P O), die te lang heeft toegestaan dat mensen op basis van dienstjaren en niet op basis van managementcapaciteiten werden bevorderd. „In Lei den waren te veel verticale promoties. Dat heeft geleid tot een steriele organisatie, die dodelijk is. Er werd te weinig gekeken of de per soon wel manager kon zijn". Het resultaat, directiehoof- den die zeer deskundig wa ren maar volstrekt geen oog hadden voor een brede visie op de gemeentelijke organi satie als geheel, was Jamie son een gruwel. Zijn opvolging als hoofd van de directie Financiën is een schoolvoorbeeld van hoe het wel zou moeten: „Van der Eik is nu adjunct-directeur van de Sociale Dienst, maar was daarvoor werkzaam bij Financiën. Nu keert hij weer terug op zijn stek. Zulke schuine promoties moeten mogelijk zijn". Met het volste vertrouwen in zijn opvolger sluit hij straks de deur van het Leidse stad huis achter zich. „In mijn rol van interim-manager heb ik puin geruimd, de zaken weer op de rails gezet. Het is mij zelfs grotendeels gelukt om velen ervan te overtuigen dat het anders moet en kan. Ik kan hier mijn werk welis waar niet afmaken maar dat is ook mijn taak niet ge weest". >Jijdragen van Gerard lier Hoeven, Rudolf l, Rens Koldenhof, ita Kroft en Monique oeial(l) vin Rij is nu ruim een ïthouder van ruimtelij- sint ering en volkshuisves- L^iden. Ogenschijnlijk ij r.iet tot de soort van hervormers. Heel rus- it hij zijn gangetje op ibberige pad dat zijn mille eigen is. Voor- manoeuvrerend tussen a jurtbewoners die tegen w van een flat zijn en ectontwikkelaar die de cIqI bouwen. Zelden schiet zijn slof en nog minder S^aat hij publiekelijk het te van zijn tong zien. dat dan wel doet, liegt pre liet om. Als spreekbuis j het gemeentelijk blad erk. Een groot deel n was ingeruimd voor rs hoofdstuk uit „De volgens Tjeerd". Daar- ïtst Van Rij dat de stadsuitbreiding het chting Voorschoten en aar kan gaan, op ibied van die gemeen- it spaart groen en het m op de bebouwing Stevenshof. Een rede die goed was om de Iers van die gemeen- e gordijnen te krijgen ligt hij zich over de in de stad die mooier r kunnen. De Beesten- zou autovrij moeten en er moet een pro- langs het water ko- arloops kraakt hij het or het Vrouwenkerk- at hij maar „matig" 1 en plan dat is ontwor- J»r architect Vollmer en jaren over wordt ge- Wijkvereniging Ma- ziet er geen brood in il een alternatief plan door architect Koos e, bekend om alterna- lannen voor allerlei en. Maredorp stuurde een blijde brief over hten van de wethou- Veial (2) j^in Stadswerk consta- teert Van Rij in een adem door dat inspraak „eenzijdig" is. Uit eigen ervaring puttend meldt hij dat alleen de tegen standers van plannen naar in spraakavonden komen en dat de voorstanders thuisblijven. En dat Tjeerd kolen noch gei ten spaart blijkt ook wel uit de opmerkingen over zijn ei gen PvdA-fractie. Die zat „echt onder de plak" van de voormalige wethouders Dick Tesselaar en Henriëtte van Dongen. Een vermoeden dat de afgelopen jaren door velen buiten die fractie al dan niet hardop is uitgesproken, maar dat door de wethouders en hun slachtoffers altijd pertv- nent van de hand werd gewe zen. De uitlatingen van Van Rij zijn een verademing. Een wethouder die duidelijk aan geeft welke koers hij wil va ren. En die zonder omwegen aangeeft zijn gedachten niet te laten beperken door de grenzen van zijn portefeuille. De voormalige belastingin specteur steekt dan ook niet onder stoelen of banken wat hem drijft in de politiek. „Be moeizucht", is zijn eigen type ring. De provincie, zijn eigen fractie, de buurgemeenten en de buurtgroepen in Leiden zijn gewaarschuwd: de ware Van Rij is opgestaan. Straks zit weer iedereen onder de plak. Tjeerds plak. Padpiraten (1) Gedeputeerde Ted Jansen is een voortvarend man. Hij heeft zich voorgenomen het verkeers- en vervoersbeleid van de provincie Zuid-Hol land een nieuwe impuls te ge ven en wordt niet moe dat voortdurend aan den volke mede te delen. Er kan geen weg geopend worden zoals de Rijnsburgse Sandtlaan deze weekof Jansen trekt zijn schaar voor de honneurs. Na wat inmiddels een routinege- baar is geworden, het door knippen van linten, volgt dan steevast een variatie op een bekend thema. Dat de provin cie er alles aan gelegen is de mobiliteit in de provincie te bevorderen en tegelijkertijd het autogebruik terug te drin- Rustin De Rip Rijpwetering ook wel aangeduid als De Rip voelt zich in haar rust bedreigd door de komst van de hoge snelheidsspoorlijn. Als de spoorlijn er komt kan Rijpwetering zich volgens de 13- jarige Kitty Rotteveel voortaan beter tooien met het grafschrift RIP, Requiescat In Pace, rust in vrede. Als er dan in De Rip tenminste nog van rust of vrede sprake is. foto: wim van noort gen. Dat de provincie daarbij vooral denkt aan een opwaar dering van het openbaar ver voer. En dat aan het vervoer per fiets ook speciale aan dacht wordt besteed. Deze week kon Ted weer op getogen melding maken van een nieuw bereikte mijlpaal in zijn mobiliteitsscenario. Het nieuwe fietspadenplan van de provincie was klaar. Tot 1996 zal er een kleine negen mil joen gulden gestoken worden in de aanleg van nieuwe fiets paden, laat hij via een persbe richt weten. „Uiteindelijk moet er een netwerk van vei lige fietspaden komen met rechtstreekse routes voor woon-werk, woon-school en recreatieverkeer", schetst hij zijn ideale toekomstbeeld. Padpiraten (2) Nieuwe fietspaden om op een snelle milieuvriendelijke ma- CDEN Communica- is een levensvoor- rde voor Bruce Ja son, de man die een lang op de directies ormatievoorziening en tomatisering (I A) j r Financiën puin heeft gen ruimen. Met «nheid bereik je het este, is zijn overtui- g, maar hij heeft on- vonden dat het met openheid binnen het dse gemeentelijk ap- aat triest is gesteld, nieson verlaat Leiden 1 augustus. Een ge ek met een man die >ral gedreven wordt ir zijn interesse in nsen en hun kwalitei- ivankelijk slechts aange- ;ken als interim-manager de directie I A, kreeg lieson vorig jaar augustus Financiën onder zijn ia'de. „Wat ik aantrof bij I was een ouderwetse or- isatie met afdelingen die ;s elkaar heen werkten. Financiën was het moge- nog erger: daar was de inisatie sterk onderont- keld. Enkele jaren daar- waren vijf afdelingen engevoegd. Dat was een i plaatje op papier, maar werkelijkheid wees an- uit. Geografisch en gees- k bleven ze uit elkaar lig- Bruce Jamieson, gedurende een jaar interim-manager bij onder meer de directie Financiën, verlaat Leiden per 1 augustus. foto: wim van noort

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7