genda leiders r-7 overbelast lè li' eallieerde troepen weg uit Noord-Irak W0NTUREN VAN KAPITEIN ROB VS waarschuwen leger Joegoslavië Rushdie geschokt door moord op vertaler GIt 'ENLAND QeidóaOowuwt ZATERDAG 13 JULI 1991 PAGINA 5 jnderthee' en aids ITA Een Japanse onder- heeft in de Amerikaanse Ltlanta een aids-patiënt iollar betaald voor het uit- i van een 'wonderthee'. de Japanner zal zijn thee ids de wereld uithelpen, narissen zeggen dat de Ja- normen van de medi- hiek overtreedt. De man, Chop Chop' Ozawa, is eige- n een restaurant en impor- de thee, die naar zijn zeg- steenthee is uit een mijn luurt van Tokyo. Hij be- fens dat de thee een uit- middel is tegen kaalheid. Tf de Niemand verwacht ooit met een moor denaar te zullen trouwen, maar het gebeurt sommigen toch. Voor de Ame rikaanse Karen Steele was het deze week wel erg vreemd voor het al taar: zij huwde Mi chael Franck, een moordenaar die zij ooit zelf als advoca te had verdedigd in een 'lichtere' zaak. FOTO: AP Verongelukte pelgrims in Mekka begraven JEDDAH/MEKKA De stoffelijke resten van de bijna 250 Nigeriaanse pelgrims die donderdag bij een vlieg ramp bij het Saudische Jeddah omkwamen, zullen waar schijnlijk in de heilige stad Mekka worden begraven, zo hebben Afrikaanse diplomaten gisteren gezegd. Tegelij kertijd werden voorbereidingen getroffen voor de repa triëring van de stoffelijke overschotten van de veertien westerlingen die omkwamen bij de vliegramp. De be manning bestond uit elf Canadezen, een Brit, een Ierse vrouw en een persoon met de Franse nationaliteit. Dui zenden angstige mensen waren op de luchthaven van de Nigeriaanse hoofdstad Lagos samengestroomd om uit te zoeken of familieleden of vrienden tot de slachtoffers be hoorden. Mannen en vrouwen huilden en jammerden toen functionarissen hun geen lijst met de namen van de doden konden geven. Doden bij aardbeving BUKAREST Delen van Roemenië en andere Balkan- landen zijn gistermiddag ge troffen door een aardbeving. Het epicentrum van de beving, die een kracht had van 5,5 op de schaal van Richter, lag in de nabijheid van Timisoara. Roemeense functionarissen zeiden dat minstens twee men sen om het leven zijn gekomen en ruim 30 personen zijn ge wond, van wie drie ernstig. De doden vielen in het dorp Ban- loc, bij de grens met Joegosla vië, toen het plafond van een restaurant omlaag viel. Kohl loopt gratis graf in Bonn mis Idoor IAN MURRAY JNEN 5EL/LONDEN iders van de zeven geïndustrialiseerde (G-7) zouden het hun jaarlijks ont- volgende week in met een 'normale al moeilijk genoeg itjes ienade presidenten Bush eeftjn Mitterrand Frank- den p de eerste ministers IJapan), Major (Groot- ïlse Cué), Mulroney (Cana- ikenühl (Duitsland) en An- lol (Italië), gesteund door ama EG-commisievoorzitter Dmijen EG-voorzitter pre- „H(Lubbers, zullen vanaf Lifcg week extra zwaar ,iem| belast door het min of ke fcegevoegde agandapunt i en jan de Sovjetunie', ing Jien ontmoeten ze op de roleidag van hun overleg inafjresident Gorbatsjov ;n ar> het verzoek om groot- ieer$e westerse hulp aan voltyd met zijn persoonlijke r. Kiigheid in Londen igin bij komt zetten. Het ge- nogfeeft aan, dat het G-7- !n met het jaar belangrij ker wordt. De jaarlijkse G-7- ontmoetingen begonnen in 1975 op verzoek van de Franse president Valery Gicard d'Es- taing als een soort 'praatje rond de haard' over de lopen de economische problemen. Gaandeweg is het G-7-overleg - dat merkwaardigerwijs geen enkele officiële status heeft en niet op een internationaal ver drag steunt - een echte econo mische top geworden die bo vendien de politieke vraag stukken niet schuwt. Dat in Londen ook de ministers van buitenlandse zaken en finan ciën en de presidenten van de centrale banken aanwezig zijn, toont aan dat er van een praat je rond de haard al lang geen sprake meer is en dat het G-7- overleg bereid is alle politieke en economische onderwerpen aan te pakken. Punten Onder het vergadermotto 'Bouwen aan de samenwer king en de versterking van de internationale orde' moeten de leiders in Londen de volgende punten behandelen: - De Uruguay Ronde. Gepoogd zal worden de vastgelopen we- reldhandelsbesprekkingen in de Gatt opnieuw vlot te trek ken. - Oost-Europa. De betrekkin gen met de Oosteuropese lan den zullen tegen het licht wor den gehouden. Bovendien zul len de resultaten van de hulp programma's die twee jaar ge leden door de G-7 in Parijs in gang werden gezet, nader wor den bekeken. - Wapenbeheersing. De Engel se premier Major zal, met de ervaringen van de Golfoorlog in het achterhoofd, aandacht vragen voor het plan van een internationale en door de VN uitgevoerde registratie van wapenverkopen - Milieu. De G-7-leiders zullen pogen gemeenschappelijke standpunten over het broeika seffect en de tropische regen wouden in te nemen. Het is zelfs niet uitgesloten dat Brazi lië gedeeltelijke kwijtschelding van zijn enorme schuldenlast krijgt als het de inspanningen voor het behoud van de regen wouden verhoogt. - Schuldenvraagstuk. Plannen om de schuldenlast van de armste Derde-Wereldlanden te verlichten krijgen de aan dacht. - Drugs. President Bush zal pogen Europa en mogelijk zelfs de Sovjetunie meer te be trekken bij de strijd tegen de internationale drugshandel. Als die en mogelijk nog een aantal andere problenen zijn Ook Sovjetpresident Gorbatsjov heeft een volle agenda, ook al is hij pas woensdag welkom bij ontvangt hij in het Kremlin de Amerikaanse evangelist Billy Graham. afgehandeld, kunnen de Ge leiders zich pas buigen over het vraagstuk van de hulp aan de Sovjetunie Nog geen twee maanden geleden liet presi dent Gorbatsjov weten dat, wilde zijn Perestrojka-pro gramma slagen, hij een bedrag van 100 miljard dollar aan westerse hulp nodig zou heb ben. Korte tijd later vroeg Gorbatsjov of hij op de Lon- dense G-7-top aanwezig zou kunnen zijn. Na aanvankelijke aarzelingen van vooral de VS werd in zijn komst toegestemd, ofschoon de president in feite pas na het formele G-7-over- leg - dat woensmiddag ein digt - zal worden ontvangen. (Later zal hij nog een afzon derlijk onderhoud met de Amerikaanse president Bush hebben, dat wellicht wordt be heerst door pogingen de on derhandelingen over de strate gische kernwapens vlot te trekken.) Voorwaarden Japan, de VS en Groot-Brit- tannië willen de Sovjetunie al leen maar helpen als dat land aan uiterst zware voorwaarden voldoet. De Sovjetunie moet een complete democratisering en een totale en de gehele sa menleving omvattende vrije markteconomie doorvoeren. Tot dusver wil alleen bonds kanselier Kohl de Sovjetunie min of meer volledig tegemoet komen. Mogelijk krijgt Gorba tsjov het in Londen gedaan dat zijn land een 'geassocieerd' lid maatschap van de Wereldbank en het IMF krijgt. Dat zal de Sovjetunie in staat stellen ge bruik te maken van grote hoe veelheden westerse kennis en ervaring op economisch, fi nancieel en monetair gebied. Gorbatsjov al te horen krijgen, dat de westerse economie be- lanceert op de rand van een recessie en de Golfoorlog heeft de begrotingen van de tot de anti-Iraakse coalitie behoren de landen zwaar belast. Daar zullen de leiders aan toevoe gen dat het leiderschap van Gorbatsjov zelf het afgelopen jaar zo zwaar op de proef is ge steld dat niet met meer zeker heid kan worden gezegd dat hij nog steeds baas in eigen huis is. t nu echt 'winteren' in Brazilië en dus zoeken de ontelba- Ikinderen een warm plaatsje voor de nacht. In Rio de Ja neiro mogen ze in stadsbussen slapen. BINGTON/PARIJS I geallieerde troepen Isteren volgens sche- ègonnen met de te- tkking uit het noor- Jan Irak, waar zij de «che bevolking be laden tegen Iraakse tien. De laatste sol- jal maandag het ge- ijiebben verlaten, al- woordvoerder •jet Pentagon in Was- De bondgenoten zijn bereid Iraakse acties tegen de Kurdi- sche burgers met militaire middelen te beantwoorden, zei de woordvoerder. Daartoe zal een snelle interventiemacht in Turkije worden gestationeerd. De bondgenoten menen dat de troepen in Noord-Irak hun taak hebben volbracht, - zo heette het in een soortgelijke Franse verklaring, waardoor terugtrekking van het Franse contingent mogelijk is gewor den. De humanitaire operatie ten aanzien van de Kurden zal worden voortgezet onder het gezag van de Verenigde Na ties. De interventiemacht in Turkije zal 2500 tot 3000 man tellen uit zo'n acht landen, al dus de Pentagon-woordvoer- der. Zij zal bestaan uit een ba taljon met gevechtshelikopters en een infanteriebataljon met artillerie. Zonodig zullen zij ondersteund worden door ge vechtsvliegtuigen, die op land zijn gevestigd en op het vlieg- dekschip Forrestal in de Mid dellandse Zee. De troepen moeten op hun post zijn kort na de terugtrekking van de resterende 3300 soldaten uit Noord-Irak. Zij zullen worden gelegerd in Batman, 140 kilo meter ten noordwesten van de grens, en in Silopi, net ten noorden van de grens. Zoals bekend heeft VS-presi- cjent George Bush zijn fiat ge geven aan een lijst met militai re doelen in Irak, die worden platgebombardeerd als Irak blijft weigeren opening van zaken te geven over al zijn nu cleaire installaties. HET LEVENDE EILAND "P I— Prudon, die toch waarlijk voor geen kleintje vervaard 5 Tiwaar even uit het lood geslagen. Geen wonder, want de die trouwe, solide satelliet van de aarde, blijkt hol te j J aan de „achterkant", die steeds van de aarde is afge- Tgaapt een reusachtige opening met een doorsnede van kilometer. Prudon bestudeert lange tijd nauwkeurig de y^ jdenbuizen, die de magnetische velden registreren en dan n U'een 0Pdracht, die zelfs zijn eerste assistent Goldwyn wel Toet schrikken. „We gaan het binnenste van de maan on derzoeken", zegt Prudon met glinsterende ogen. Dat moet im mers mogelijk zijn, want het „Levende Eiland" is in vergelijking met de maan zo klein, dat het gemakkelijk naar binnen kan. Op de aarde is het nu nieuwe maan, zodat geen zonlicht doordringt aan deze kant van de maan. Maar Prudon durft deze onderne ming wel aan. Hij geeft opdracht het eiland te wentelen, zodat het bewoonde gedeelte naar de kant van het „maanhol" wordt gewend. WASHINGTON/BEL GRADO Washington heeft het federale leger van Joegoslavië gisteren in krachtige termen ge waarschuwd tegen de „tragische" gevolgen van een militair ingrijpen in Kroatië. Ondertussen ver gadert het Joegoslavische collectieve presidentschap in Belgrado nog steeds over de terugtrekking van het leger uit Slovenië. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken toonde zich „uiterst bezorgd over de ontplooiing van troepen in staat van paraatheid in het oosten en zuidoosten van Kroatië, in de autonome pro vincie Vojvodina en in het noorden van Bosnië-Hercego- vina", aldus een verklaring. Alles wijst erop dat het leger zich voorbereidt op een inter ventie in Kroatië, net zoals het dat vorige maand in Slovenië deed. Washington maakt zich ook zorgen over de toenemen de invloed van Serviërs bin nen het leger, zowel onder de hogere officieren als in het veld, als gevolg van ontslagen, deserties en veranderingen aan de top. „Slovenië is voor Joegoslavië al afgeschreven", zei de pro- Servische vertegenwoordiger van Montenegro in het presi dentschap, Branko Kostic, voor het begin van het over leg. De Servische minderhe den in Bosnië en Kroatië kon digden gisteren aan dat ze zich met Servië zullen verenigen. Ook op economisch gebied scheurt de Joegoslavische unie uiteen. Slovenië en Kroatië zetten gisteren de eerste schre den naar een eigen munt. Ljubljana kondigde de uitgifte van bonnen aan ter vervan ging van de Joegoslavische di nar, terwijl Zagreb in eigen beheer 2,2 miljard dinar heeft uitgebracht. Servië eist het af treden van federaal premier Ante Markovic omdat hij met zijn economische beleid de grootste deelstaat tot de bedel staf zou hebben gebracht. Sovjetparlement rekent niet af met eigen privileges MOSKOU Het parlement van de Sovjetunie heeft giste ren vóór een resolutie gestemd die afrekent met een hele reeks privileges voor partijle den en ambtenaren. Tot voor kort konden zij tegen afbraak- prijzen voormalige staatsvilla's kopen, mochten ze gratis vliegtuigen en auto's van de staat gebruiken voor privé- reisjes, konden goedkoop aan topkwaliteit voedsel komen en wisten niet wat woningnood was. Voordat het parlement echter met de resolutie instem de, was praktisch alle tekst verwijderd waarin de voor rechten ook voor de parlemen tariërs werden afgeschaft, on danks hoogdravende taal over de „morele degradatie in de top". De resolutie had de steun van Sovjetpresident Michail Gorbatsjov. Het parlement van de Russi sche Federatie heeft gisteren Silajev opnieuw tot premier gekozen, maar slaagde er niet in een voorzitter te kiezen. BONN Krijgt Helmut Kohl bij zijn dood een gratis grafsteen? Niet als hij wordt begraven in Bonn, waar hij de geschie denis is ingegaan als de bondskanselier van de Duitse vereniging. Een gratis graf is een privilege dat hoort bij het erebur gerschap van de stad. Nu Kohl zich echter sterk heeft gemaakt voor de ver plaatsing van de Bundestag, de Duitse regering, van Bonn naar Berlijn is zijn eerste kans op een gratis graf verkeken.. Kohl is inmiddels wel genomi neerd voor een gratis graf in Berlijn, evenals minister Wolf gang Schauble van binnen landse zaken. Dat probleem is dus opgelost. Verwacht werd dat Kohl als Rijnlader zou kiezen voor Bonn, vooral ook omdat hij een bewonderaar is van Kon rad Adenauer, de eerste West- duitse bondskanselier. Ade nauer heeft indertijd Bonn als hoofdstad verkozen Kohl wordt ook wel 'Adenauers kleinzoon' genoemd, iets waar in hij veel genoegen schept. Het moet voor hem een schok zijn geweest toen Adenauers echte kleinzoon uit het CDU stapte omdat hij vond dat Kohl de partij verraden had door Berlijn te steunen. Adenauer, die eens zei dat hij een hekel had aan „Pruisen. Russen en Britten - in die volgorde" moest er niet aan denken dat West-Duitsland bestuurd zou worden vanuit de Pruisische hoofdstad. Mensen uit de directe omge ving van de bondskanselier geloven dat Kohl van twee walletjes heeft willen eten. Hij zou van mening zijn geweest dat Bonn toch wel zou winnen, ongeacht zijn keuze, maar dat het politiek gezien beter zou zijn om Berlijn te steunen. Kohl is niet de enige die in Bonn wordt beschuldigd van verraad. Er is in Bonn sprake van ge weest dat president Von Weiz- sacker zijn ereburgerschap zou worden ontnomen omdat hij Berlijn als nieuwe hoofdstad van het verenigd Duitsland steunde. Dit zou de kansen, van Bonn dermate hebben ge fnuikt dat een restaurant zelfs heeft aangekondigd Von Weiz- sacker niet meer te willen be dienen. De president ligt er waar schijnlijk niet van wakker, omdat hij ook ereburger is van Berlijn, de stad waar hij eens burgemeester van was. Daar wacht hem ook een gratis graf. (c) The Times Radioactief gebit MOSKOU In de Sovjetunie heeft de KGB een bende opge rold die radioactief platina uit een militaire fabriek in de Oe ral stal om er juwelen en kro nen voor gebitten van te ma ken. Een aantal mensen loopt nu rond met kronen en juwe len van radioactief metaal. Rampsouvenir Buitenlanders die meer dan tien dollar schenken ten behoeve van de slachtoffers van de recente vulkaanuitbarsting in de Filipijnen, krijgen hiervoor als 'beloning' een toepasselijk souvenir. De overkoepelende organisatie van Filipijnse exporteurs geeft flesjes weg met as van de vulkaan Pina- tubO. FOTO: AP (ADVERTENTIE) LONDEN De moord gisteren op Hitoshi Igarishi, de Japanse vertaler van Salman Rushdie's omstreden boek 'De Duivelsver zen'. heeft ook de Britse schrijver zelf niet onberoerd gelaten. Rushdie zei uitermate geschokt te zijn. Hij bood de familie van Igarishi zijn diepe medeleven aan. Vorige week werd in zijn flat in Milaan de Italiaanse vertaler van 'De Duivelsverzen' neerge stoken De 61-jarige Ettore Capriolo overleefde de aanslag. De publicatie in 1989 van De Duivelsverzen leidde tot een storm van protest in de islamitische wereld. De toenmalige Iraanse lei der, ayatollah Ruhollah Khomeini, riep de internationale mos limgemeenschap op Rushdie te vermoorden. De Britse schrijver van Indiase afkomst is sindsdien ondergedoken op een aantal geheime adressen. Rushdie zei dat, hoewel de kwestie tot voor kort niet meer in het nieuws was en de Britse regering sugge reerde dat het enige wat er op zat was de affaire een zachte dood te laten sterven, de jongste aanslagen erop wijzen dat dat niet werkt. Hij deed een beroep op de Britse, Italiaanse en Japanse regering en andere wereldleiders er bij Iran op aan te dringen een einde te maken aan de aanslagen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5