„Plannen van 'Macsharry' zijn onvoldoende doordacht Werkende moeders komen vaak in de knei Ons Dorp heet Liempd< CcidócSomatit VOORZITTER MARES VAN HET LANDBOUWSCHAP: Strijd Alders en Bukman over mestoverschot gaat door BINNENLAND ZATERDAG 13 JULI 1991 PAGI1 'El Maandag en dinsdag nemen de Europese landbouwministers onder voorzitterschap van minister P. Bukman van landbouw de hervormingsplannen van de Brusselse commissaris MacSharry onder de loep. Ze zullen er alleen maar aan ruiken, verwacht Jef Mares, de voorzitter van het Landbouwschap. Voor trekkersacties valt (voorlopig) niet te vrezen. ,,Die voorstellen zullen het in deze vorm niet halen". Landbouwschap-voorzitter Mares: „ledereen die de akkerbouw probeert af te schrijven is op de verkeerde weg. Die akkerbouw hoeft niet afgeschreven te worden". FOTO: SP DEN HAAG 'MacShar ry, Gattverderrie' ligt op veler boerenlippen bestor ven. Maar de plannen van de Brusselse commissaris om de hele Europese landbouw om te ploegen en het slachtmes in de ga rantieprijzen te zetten heeft (althans in Neder land) nog geen trekker op de snelweg gebracht. Nemen de boeren meneer MacSharry niet ernstig? Voor zitter Mares van het Land bouwschap glimlacht in wijs heid. „Ach, er is weinig nieuws onder de zon. De plan nen wijken niet veel af van wat we al wisten". Oké, maar van de week gaf de hele EG-commissie MacSharry het groene licht voor zijn pak ket voorstellen. Die komen de komende drie jaar neer op ri goureuze prijsdalingen èn in komenscompensaties aan klei nere boeren. Weliswaar ver wacht meneer MacSharry dat maar een paar procent van de boeren er echt slechter van wordt, maar de slachtoffers zouden wel eens de in Europe se ogen 'grote Nederlandse boeren' kunnen zijn. Deze week zei u zelf nog, dat de boeren en tuinders in Neder land moeten rekenen met een slordige twintig procent min der inkomen. En toch komt het Landbouwschap in zijn re actie niet verder dan de tam me term 'teleurgesteld.' „Toch nemen we MacSharry heel ernstig. Zeker met het oog op de landbouwoverschot ten, de enorme kosten daar van, en de bijkomende milieu belasting. Er zal iets moeten gebeuren. Jawel, maar je kunt er hoog en laag over springen en schreeuwen. De echte ge volgen zijn nog onzeker. We zullen eerst 's moeten doorre kenen wat die plannen exact gaan betekenen voor de porte monnee van de boeren en tuinders. Zo lang je dat niet weet vind ik elk hard com mentaar gevaarlijk". Uit uw commentaren tot nu toe maak ik op, dat u ver wacht dat de Europese land bouwministers die maandag en dinsdag onder voorzitterschap van de minister Bukman bij een komen, het plan afschie ten. „Wat ik in alle eerlijkheid verwacht is dat de raad van landbouwministers kennis neemt van de plannen. En ze zullen er een procedure voor afspreken, maar inhoudelijk komen ze er niet aan toe. Al thans, dat is mijn inschatting. Ze zullen eraan ruiken en niet meer dan dat. En dan gaan we de vakantie in. Brussel ligt dan een paar maanden plat". Hoofdrolspelers Voor later speculeert u waar schijnlijk op de hoofdrolspe lers in de raad, de Franse en Duitse ministers van land bouw. Die hebben de plannen van MacSharry al naar de prullenmand verwezen. „Dat klopt. Maar toch heb ik het idee dat een aantal punten er wel door zal doorkomen en een aantal zal afgeschoten worden of danig bijgesteld". „Om nou 's een heel concreet punt te noemen: de zeven mil jard besparing die MacSharry heeft berekend op de land bouwuitgaven in '97. Dat klinkt aardig, maar er zit na tuurlijk een addertje onder het gras. Want het omschakelen naar lagere prijsgaranties en inkomenscompensaties bete kent een stuk medefinancie ring van de lidstaten. U weet net zo goed als ik: Wim Kok weet nu al niet hoe hij de eindjes aan elkaar moet kno pen, hij staat ermee op en gaat ermee naar bed. En in andere landen is het al niet anders. Dat betekent dus dat je de kans loopt, en die kans is poli tiek echt aanwezig, dat nu fraai beloofd wordt: jongens, we geven compensatie, maar als dat er nationaal financieel niet meer inzit dat men dan gaat afbouwen. En dan staat die boer echt in de kou met lege handen. En dat vind ik het grote gevaar". Eindelijk laat Mares wat emo tie zien. „Laten we toch eerlijk zijn, we hoeven toch maar naar ons eigen landje te kij ken, naar de ellende die we hebben met de wao en het ziekteverzuim. Ik zit zelf in het dagelijks bestuur van de SER, ik weet er alles van. Op een gegeven moment zegt ie dereen: ja, jongens, jullie kun nen wel willen, maar het zit er niet meer in". „En ik vrees dat voor de land bouwpolitiek hetzelfde geldt. Boeren maken tenslotte nog maar vier, vijf procent van de bevolking uit, dus die kan je het makkelijkste als het ware ih de klem zetten. Ik vind dat een reële angst. En dat maakt mij toch een beetje droevig, eerlijk gezegd, over de hele zaak". Confrontatie Hij begint een verhaal over de verplichte beperkingen in de graanproduktie. „Ik denk dat er een harde confrontatie komt van Frankrijk en Neder land tegenover Duitsland. Dat wordt een heel interessante job. Ik ben benieuwd hoe dat gaat uitpakken. Dat is een van die onzekerheden. Kwestie van politiek machtspel". Begrijp ik nou goed, dat het Landbouwschap met de armen over elkaar blijft zitten en dat gaat zitten bekijken? „Aller minst. Wij zijn al druk doende om deze voorstellen in de boe- renachterban heel zorgvuldig te bespreken. In m'n eigen club, de KNBTB, heb ik half juni de bestuursraad bij me kaar geroepen. Ons middenka der heb ik duidelijk gecon fronteerd met wat er aan dreigt te komen en gevraagd: jongens, hoe gaan we daarop reageren. Nou, dan laat je die mensen toch 's meedenken en op basis daarvan bouwen we ons commentaar, ook als Landbouwschap". Terwijl de Europese boerenor- ganisaties, verenigd in het COPA, de plannen van MacS harry al naar de stortplaats hebben verwezen? „Ja, wat het COPA heeft gedaan, daar heb ik grote moeite mee. Nee zeggen vind ik zo makkelijk. Als je dat doet moet je toch iets anders kunnen aanbieden. Wat wij als Landbouwschap willen is een alternatief aan bieden. En dat hebben we". „U weet dat MacSharry de medeverantwoordelijkheids- heffing wil afschaffen, als een van zijn planonderdelen. Wat zeggen wij? En dat hebben we notabene in Bonn, in COPA- verband, met elkaar afgespro ken: laat de medeverantwoor delijkheidsheffing doorgaan en geef die veehouders en graanboeren die vrijwillig hun produktie verminderen vrij stelling. Dan maak je hen zelf verantwoordelijk voor de marktvertaling naar hun be drijf". Hij vertelt dat zijn plaatsver vangend voorzitter, de CBTB- er Doornbos („we hebben de taken verdeeld, want het is een gekkenhuis") in het COPA-presidium zal meedelen dat 'totale verwerping natuur lijk niet kan'. „Hoe kan je de Bonn-afspraken nou toch in bouwen? Dat wordt nog een hele heisa hoor. Ik heb niet de illusie dat we dat op een ach ternamiddag voor mekaar boksen". Wat gaat u tegen Piet Bukman zeggen? „Dat we de analyse van de Europese commissie onderschrijven. Je kunt niet ontkennen, dat de markt uit balans is, dat de overschotten er zijn, laten we eerlijk zijn, dan zit je je voor de gek te houden. Alleen de weg die wij zien is een andere dan de com missie. We willen best ak koord gaan met een prijsverla ging, maar niet in de mate zo als nu. Want dat is veel te ri goureus. Een terughoudend prijsbeleid". „Nee, ik ga me niet in cijfers vastleggen. Ik zal bijna willen zeggen: maak nou 's pas op de plaats de komende paar jaar. Dat is al wat hoor, pas op de plaats. Dat betekent al een in komensdaling. Probeer die producenten meer te laten in spelen op de internationale marktontwikkelingen. Niet af dwingen met rigoureuze prijs daling en ook niet door hem een dooie mus voor te houden: compensatie waar-ie niet aan- Failliet Opnieuw een vertoon van emotie: „Vijfendertig procent prijsdaling voor de granen? Weet u wat dat betekent? Dat een akkerbouwer die nu vier duppies krijgt voor z'n tarwe naar 26 cent moet. Dat is de dood in de pot. Dat is in mijn ogen het failliet van de land bouw. Althans van de Neder landse akkerbouw. En hoe zou u reageren, als- ze morgen te gen u zeggen, (lat u genoegen moet nemen met twintig pro cent minder salaris? Ga dat nou 's aan de havenarbeiders in-Rotterdam vertellen". Maar de Nederlandse akker bouwer is toch allang afge schreven? Hij produceert veel te duur, althans zijn graan, vergeleken met z'n Franse col lega's. „Ho, ho. Iedereen die de akkerbouw probeert af te schrijven is op de verkeerde weg. Die akkerbouw hoeft niet afgeschreven te worden. Want de akkerbouwer zegt: als ik het niet met de granen kan verdienen, dan wijk ik uit naar andere sectoren: volle- grondstuinbouw bijvoorbeeld. Hoewel, die sectoren zijn vaak zo verrekte marktgevoelig, dat je daar binnen de kortste ke ren hetzelfde gesodemieter hebt. Dat is met veehouderij precies 't zelfde". „Op zich is het verleggen van produktie prima, maar dat be tekent niet dat je alles kunt overlaten aan het vrije spel van het weer of de wereld markt. Zo werkt het niet in de landbouw. Ook al besef ik heel goed, dat Europa om de Gatt- onderhandelingen over de we reldhandelstarieven weer op gang te brengen en de Ameri kanen over de streep te hel pen, wat aan die hoge garan tieprijzen moet doen. Maar dan wel in zorgvuldigheid en in samenhang. Met puur snij den in prijzen kom je er niet". LIEMPDE Ons Dorp be staat niet. Het is een verzin sel van de oude heer Smeets, uitgever van het Nederlandse Monopolyspel en zijn ontwer per. Niemand die kan zeggen welk dorp de Amsterdam mers voor ogen hebben ge had. Maar het kan niet an ders of het ligt in Brabant, waar alles van ons is. Ons Dorp loopt gevaar. Het dreigt in handen te vallen van het 'stadse' Boxtel dat alsmaar groter wil groeien. De vierduizend inwoners van Liempde zijn in rep en roer. Onder het motto 'Liemt moet Liemt blève' zijn ze drie jaar geleden al met spandoeken naar het provinciehuis in Den Bosch geweest, de Euro pese Raad en voor de televi sie. Politici kwamen naar Liempde kijken, riepen 'oh' en 'ah', deden beloftes en de spandoeken gingen de kast in. Liempde, zo blijkt nu, kreeg uitstel van executie. „We zijn besodemieterd door de politiek", blaast de dorps schilder aan de bar van 'Het Wapen van Liempde'. Ons Dorp heeft zijn zaakjes dik voor mekaar maar dom weg te weinig inwoners voor een eigen gemeentebestuur, vindt de provincie. „Met wei nig inwoners heb je een lage specialisatie en ben je niet slagvaardig toegerust voor de toekomst", legt een woord voerder van de provincie uit. Boxtel zou Liempde aan de hand moeten nemen, maar dat willen de Liempdenaren niet. Als ze dan toch moeten worden ingelijfd, dan door het naburige landelijke Sint- Oedenrode. Maar niet door Boxtel. Want Boxtel en Liempde gaan niet samen. „En dè is nooit anders ge wist", weet de kasteleins vrouw. „As wij vruuger gin gen dansen, gingen we nooit noar Boxtel, mar altè noar Rooij (St. Oedenrode, red.)". Vanuit een oude boerderij aan de Dorpsstraat klinkt ge juich. Het zijn leden van beu gelclub 'De Klöskes' die de beugelsport beoefenen. Met een soort kleine houten spa des proberen zij een zware bal onder een ring door de duwen. Het beugelen is ra zend populair. Wie een mid dag of avondje gebruik wil maken van de baan, moet vier maanden tevoren reser veren. Boven de beugelbaan is het dorpsmuseum onderge bracht dat de historie van het vijfhonderd jaar oude Liemp de laat zien. De Dorpsstraat loopt naar het Concordiapark, waar het lijkt alsof de tijd heeft stil gestaan: een brink, omzoomd door bo men, oude - lantaarns en in het midden een muziekkiosk. Vanaf het terras van 'Het Wapen van Liempde' kijk je uit op het Concordiapark. Achter het café schiet Sora- nus (één van de drie hand boogschutterijen in het dorp) zijn pijlen af. Vóór het café staat de vuurput, waar de laatste vrijdag van mei de nieuwe inwoners van Liemp de onder het genot van drankjes en hapjes kennis kunnen maken met onze burgemeester, onze dokter, onze pastoor en alle andere vertegenwoordigers van de Liempdse gemeenschap. En dat zijn er veel. Ons Dorp telt meer dan zeventig verenigin gen en belangenorganisaties. Jo van Jan van Lientjes Op steenworp afstand van de vuurput ligt het raadhuis waar 'Hanne mi de moor' het stoepje van het gemeentebe stuur schoon houdt. Het beeld stelt een vrouw voor die kokend water over de stoep giet tegen ongedierte. In de zomer stroomt er daad werkelijk (koud) water uit de moor (ketel). Voor de deur van het raadhuis wordt de bezoeker begroet met de tekst: „Kom binnen in Huis alwaar met wet en 1 ook uw zaak wordt beslet Ons Dorp kent geen dr pelvrees. Je klampt ambt ren, wethouders of de bu meester aan om te infor ren hoe het staat met vergunning of onthef! „En as de dokter nie wil men, dan zegde gewón d een schon foto hed f Liempde vruuger, dan k ie gelijk. Want onze do doet aan historie". Liempde is het dorp Driek, Zwarte Janus, Jo Jan van Lientjes, Lange De Klöskes, Mieke van j Velden, Pa Smits, Tfder Plein (genoemd naar de toorsmeid), druk bezc raadsvergaderingen en n dan zeventig verenigin Iedereen kent iedereen, niet uit Ons Dorp een 'vremde' maar niet der welkom. „As ge wón doet". Van kers zijn de niet gediend. En die stadse Boxtel. „Ze boeren". Maar waar de Boxtelse meenteraad bleef gebakkelei over d omroep, draaide de van de LOL (Lokale Liempde) al volop, niet slagvaardig? In kan alles". Zolang Ons Dorp is, ambtelijke lens een naam hebben stuurders en kaar kennen en Maar als Liempde van; Boxtels Dorp is, hebben tenaren geen naam zijn bestuurders en bevolhd rr vreemden voor elkaar, nen de zeventig veren in Liempde dan ook subsidie rekenen? En weet de bevolking dat er 'kiendje' geboren is? Nu den ouders bij de aangifte het klokje torentje op het hangt. Het Boxtel is heeft glazen schuifdeuren en zeker geboorteklokje. (C hi Tg v n al v; SUSKE EN WISKE HET WITTE WIEF TRADITIONELE ROLLENPATROON NOG LANG NIET DOORBROKEN AMSTERDAM Wer kende vrouwen met jonge kinderen hebben last van lichamelijke en psychi sche klachten. Ze komen in de knel omdat hun am bities zelden verenigbaar zijn met het organiserend moederschap en de huidi ge, hooggestemde opvoe dingsidealen. Dat is de conclusie van sociolo ge Trudie Knijn en psychologe Carla Verheijen, die onder ruim vijfhonderd Nederlandse vrouwen een promotie-onder- oek hebben gedaan naar de veranderingen in de beleving van het moederschap in de laatste veertig jaren. Knijn en Verheijen hebben hun bevin dingen beschreven in het boek 'Kiezen of delen' dat onlangs bij de Amsterdamse uitgeverij An Dekker is uitgekomen. De onderzoeksters vertellen hierin over de achtergronden: „Nog in de jaren vijftig en zes tig was het normaal dat een vrouw trouwde, kinderen kreeg en voor de rest van haar leven huisvrouw was. Alleen enkele zeer hoog opgeleide vrouwen of vrouwen die niet rond konden komen met het lage loon van hun man, werk ten buitenshuis". Ook nu nog zorgen veel Ne derlandse moeders grotendeels alleen voor hun kinderen, maar ze vragen zich wel af of dit het nu is wat zij willen. Als vrouwen kinderen krijgen, wil dat namelijk niet zeggen dat hun behoefte aan werk bui tenshuis verdwijnt. Dat zij geen behoefte meer hebben aan contacten met anderen buiten de wereld van man en kinderen. In een samenleving die er nog grotendeels op gebaseerd is op het idee dat het de moeders zijn die voor kinderen zorgen, kunnen, die behoeften tot con flicten leiden. Moeders kun nen geconfronteerd worden door een onoplosbare tegen stelling tussen de behoefte aan ontplooiing buiten het gezin en het gevoel van gebondenheid aan de kinderen. De onderzoeksters conclude ren dat vrouwen in onze sa menleving allerlei wegen zoe ken om de tegenstelling tussen het moederschap en activitei ten buitenshuis op te lossen. Van het krijgen van kinderen wordt afgezien of het tijdstip wordt uitgesteld. Anderen ha len hun partner over om een deel van de zorg op zich te ne men. De meest gangbare 'oplossing' is volgens Knijn en Verheijen nog steeds dat vrouwen hun baan opzeggen om zich volle dig aan de kinderen en het huishouden te wijden, hoewel vrouwen daar steeds minder bevrediging in vinden: „Ze zijn weliswaar minder overbe last dan vrouwen die werk en moederschap combineren, maar ervaren wel het dilem ma van het moederschap, de gedwongen keuze om jaren lang niet te werken". Hun slotconclusie luidt: „Niet alleen moet het traditioj rollenpatroon worden broken en moeten 1 meer bij de verzorging 6 hun kinderen worden betj^ ken. Er zal ook iets mol veranderen in de levens)-.^ ding van de vrouwen M ;Y Vrouwen moeten inzien dU"_ niet alleen verantwoord^ zijn voor het vervullen wensen van anderen, ij ook voor die van henzelfL;,. is noodzakelijk. Anders zit steeds meer vrouwen voor een moeilijk oplosbaalwa lemma gesteld zien dje 'Kiezen of delen, Vera, ringen in de beleving L het moederschap', door die Knijn en Carla VerL en. Uitgeverij An Del" ƒ27,50. Idoor STAN VAN HAASTEREN DEN HAAG Milieu-mi nister Alders heeft een overwinning behaald in zijn strijd met minister Bukman van landbouw over de aanpak van het mestoverschot. Bukman heeft namelijk giste ren laten weten aan de verte genwoordigers van de boeren, het landbouwschap, dat „er twijfels in het kabinet bestaan over de haalbaarheid van het mestbeleid". Daarom heeft Bukman de boeren uitgeno digd voor een gesprek waarin wordt bekeken of het beleid moet worden aangescherpt. Dit is in strijd met eerdere uit latingen van Bukman, want hij heeft altijd gezegd dat het huidige mestbeleid voldoende is en dat pas in 1992 moet wor den bekeken of het beleid moet worden aangepast. Al ders daarentegen heeft nooit onder stoelen of banken gesto ken dat het mestbeleid hem niet ver genoeg gaat en dat er aanvullende maatregelen ge nomen moeten worden om zijn ambitieuze milieu-doelstellin gen te halen. Waarschijnlijk heeft Alders de rest van het kabinet van zijn standpunt overtuigd waarna Bukman zijn verzet heeft moeten sta- Over dit onderwerp hadden Alders en Bukman al eerder een aanvaring. Meerdere ma len heeft Alders de boeren ge dreigd dat de veestapel moet wórden ingekrompen als geen succes wordt geboekt met de plannen om mest te verwer ken tot milieuvriendelijke korrels. Evenzovele malen re ageerde Bukman boos en ver zekerde hij de boeren dat hun veestapel niet in gevaar komt. „Inkrimping van de veestapel is ook nu niet aan de orde", zegt een woordvoerder van het ministerie van landbouw. „Het is wel mogelijk dat de boeren een hogere mestheffing moeten gaan betalen". Met deze heffing wordt het mest verwerkingsprogramma be taald dat de boeren uit de zor gen moet halen. Door hier meer geld in te steken kan dit programma worden versneld waardoor de doelstelling om zes miljoen ton mest in 1994 te verwerken alsnog kan worden gehaald. Het probleem is dat dit plan op verzet stuit van de EG. Vol gens de Europese regels mag geen enkele bedrijfstak boven matig worden gesubsidieerd, omdat anders de internationa le concurrentie wordt vervalst. Volgens Nederland is er echter geen sprake van subsidie, om dat de mestverwerkingsfabrie ken worden betaald door de boeren zelf, die immers een mestheffing betalen. De Euro pese Raad voor Landbouwmi nisters moet hierover nog be slissen. Aanstaande maandag komt de Raad voor het eerste onder Nederlans voorzitter schap bijeen. Misschien kan Bukman van zijn positie profi teren door een voor Nederland gunstige beslissing te forceren. Ook al ben je er nooit geweest. Bijna iedereen kent de Kal ver straat, de Cooisingel of de Bartel - jorisstraat. Want bijna iedereen heeft wel eens Monopoly ge speeld, heeft thuis in de huiska mer machtige imperiums opgebouwd en zien instorten. Maar hoe ziet de Leidsestraat er nu eigenlijk uit? En is de Ketel straat echt zo knullig als de plaats op het spelbord sugge reert? En waar ligt in vredesnaam Ons Dorp? Een rondje Monopoly.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4