Jeheim wapen verkeerspolitie reft tachtigers n maniakken Vrijgelaten RA-verdachte n Dublin angehouden „Voor aantasting wao geen draagvlak" Aan wie ligt het eigenlijk? apenland fowdóeCou/uwt zaterdag 13 iuli 1991 pagina 3 EMA: deze week al helft arlijkse onweersactiviteit JHEM Volgens de KEMA in Arnhem heeft in de afgelo- week de helft van de gemiddelde jaarlijkse onweersactivi- in ons land plaatsgevonden. De KEMA constateert dat aan iand van haar onweer-meetstations, die op vijf plaatsen in erland opgesteld staan. oele nacht van zondag op maandag registreerde de KEMA '°O0O inslagen en in de nacht van donderdag op vrijdag maar ia t 30.000 inslagen. Volgens de KEMA zijn deze aantallen ins- 1 n in enkele uren tijd „zeer uitzonderlijk groot". De KEMA itreert sinds enkele jaren alle onweersfronten in Nederland, mee hoopt het bedrijf over enkele jaren betrouwbare voor- ingen te kunnen doen over de kans op blikseminslag en de ts waar dat zal gebeuren. Ook hoopt de KEMA via de regis- e te kunnen vaststellen of er in Nederland een patroon is in v iliksemontladingen. De KEMA is mede op verzoek van be ren die apparatuur hebben die gevoelig is voor bliksem- zoals ziekenhuizen en de spoorwegen, met de registratie innen. Meeste vrouwen wijzen selectie op sekse af UTRECHT Moderne technieken maken het aanstaande ouders tegenwoordig mogelijk om te kiezen voor een jongetje of een meisje. Maar een onderzoek in het Academisch Zie kenhuis Groningen heeft uitgewezen dat meer dan 80 procent van de vrouwen 'sekse selectie' afwijst. Het AZG heeft vrouwen, die enkele maanden eerder in het ziekenhuis hun eerste kind hadden gekregen, schriftelijk naar hun mening gevraagd. Iets meer dan 70 pro cent (127 vrouwen) stuurde het enquêteformu lier terug. De resultaten staan deze week in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. De Groningse gynaecoloog J.R. Beekhuis con cludeert dat de veel gehoorde uitspraak „of het een jongen of een meisje wordt maakt me niet uit, als het kind maar gezond is", nog on verminderd van kracht blijkt. Kabinet bezuinigt op rechtshulp voor minder draagkrachtigen I DEN HAAG De ministerraad heeft gisteren besloten te bezui nigen op de rechtshulp aan min der draagkrachtigen. Het wets ontwerp dat door minister Hirsch Ballin en staatssecretaris Kosto van justitie bij de Tweede Kamer zal worden ingediend houdt in dat de eigen bijdragen zullen worden verhoogd. De laagste inkomensgroepen zullen voor het aanspannen van een proces een tientje meer moeten gaan betalen; zestig gulden. De eigen bijdrage voor een juridisch advies wordt met 35 gul den verhoogd tot zestig gulden. De hoogste inkomensgroep die nog in aan merking komt voor rechtsbijstand (tot 54.000 gulden bruto per jaar) moet 950 gulden in plaats van 575 gulden beta len. Rechtshulp voor eenvoudig af te wikkelen zaken blijft kosteloos. Verder zal er een 'Inspectie voor de rechtsbijstandverlening' worden inge steld die het inkomen en de declaraties moet gaan controleren van de mensen die een beroep doen op de rechtshulp. Ook deze maatregel moet de schatkist geld opleveren. Hoeveel het totale maatregelenpakket opbrengt, is nog niet bekend. Idoor DICK HOFLAND DEN HAAG FNV- voorzitter Stekelenburg wees er op dat voor aan tasting van de wao geen draagvlak bestaat in de maatschappij. Met zijn col lega Hofstede van de christelijke vakcentrale CNV voorspelde hij dat er in dat, geval acties zullen komen, vermoedelijk in het najaar. Bovendien menen de vakcen trales dat een kabinet waarin de PvdA zit niet akkoord kan gaan met het meerderheidsad vies van de SER. Temeer daar het kabinet vermoedelijk ook al de koppeling tussen lonen en uitkeringen, altijd een stok paardje van de PvdA, niet vol ledig zal kunnen handhaven. Kort het kabinet op beide re gelingen dan zullen de vak bonden volgend jaar bij de cao-onderhandelingen dat ver lies goed willen maken met hoge looneisen (minimaal zes procent gemiddeld). Maatregelen Het advies van werkgevers en kroonleden in de SER omvat de volgende maatregelen: Werknemers leveren bij ziekte een vakantiedag in, met een maximum van vier dageji per jaar. In de cao-onderhan delingen kan daarvan worden afgeweken. Bij bedrijven waar geen cao's worden afgesloten, wordt dit individueel bekeken. Werkgevers betalen de eerste zes weken ziekte; kleinere werkgevers maximaal drie weken. De hoogte van de wao-uitke- ring wordt afhankelijk van de leeftijd van de arbeidsonge schikte. Iedereen tot 55 jaar gaat er daardoor op achteruit, ook mensen die al een wao- uitkering hebben. Het begrip 'passende arbeid' wordt verruimd. Wie gedeelte lijk arbeidsongeschikt is of wordt, moet ook een baan aan vaarden die onder zijn of haar opleiding ligt. Werkgevers zijn wel verplicht te zorgen voor een goede preventie, ontsla gregeling en terugkeerrecht voor wao'ers die weer (gedeel telijk) willen gaan werken. Compromis Het compromis kawam op het allerlaatste moment tot stand. Daarmee kwam het overleg dat weken heeft geduurd nog tot een onverwachte ontkno ping. Aanvankelijk waren vakbeweging en kroonleden het eens over een aantal maat regelen. Dindsdag echter ver wierpen de bij de FNV aange sloten bonden dat compromis, waarna ook het CNV afhaak te. Het CNV sloot vervolgens vanochtend een overeenkomst met de MHP (Middelbaar en Hoger Personeel), waardoor de FNV alleen kwam te staan. Werkgevers en kroonleden stuurden toen ook nog aan op een eigen standpunt, zodat het kabinet geconfronteerd dreig de te worden met vier stand punten. Wel kwamen de vakcentrales donderdagnacht op initiatief van het CNV nog overeen on der geen voorwaarde te accep teren dat hoogte en duur van de uitkering wordt aangetast. Ze waren wel bereid het be grip 'passende arbeid' te ver ruimen, zij het onder strenge voorwaarden. Daardoor is op dit punt in de SER in principe een unaniem advies ontstaan. De FNV, als het ware genekt door de eigen bonden, voelde zich de grote verliezer. „Maar het kabinet zal er toch reke ning mee moeten houden dat de SER niet unaniem is in zijn advies. Bovendien verwijt ik werkgevers en kroonleden geen inhoudelijk advies te hebben gegeven, maar een po litiek advies. Daar heb ik mijn bedenkingen over", aldus Ste- kelenbuig. Voorzitter Van Da len van de MHP sprak zelfs van „laakbaar en asociaal be leid" van de werkgevers. De waarde van het advies zal pas vandaag blijken, als het kabinet zijn standpunt bekend maakt. Diepe zucht: deze week eindelijk weer een Amerikaanse film gezien die me een warm gevoel van binnen geeft. 'Once around'. Over familie relaties. ongewoon gewoon en herkenbaar. Deze week ging er ook een hoop filmisch geweld over me heen: 'Hudson Hawk', 'Marked for death Beroepsmatig film kijken is allang geen onverdeeld genoegen meer. De Amerikaanse film overheerst de Nederlandse markt. De mannen in dat financiële niemandsland dat Hollywood heet. weten dat het bioscooppubliek qua leeftijd tussen de vijftien en de vijfendertig ligt. En ze vinden dat je daar vooral een hoop geweld, opgeblazen effecten en platte humor op af moet sturen. Of zijn de talenten m dienst van het filmmaken zo bot geworden'.1 In het eerste geval: waar halen ze het lef vandaanIn het tweede: is er sprake van een algemene afstomping? Film is niet per se kunst, het kan 't soms wel wórden, maar ook amusement kan een hoge waarde hebben. En niet alleen die van de dollars die voor kapotgeschoten decors worden neergeteld. De Nederlandse Bioscoopbond liet laatst weten dat er vorig jaar één miljoen Nederlanders minder naar de film gingen. En dat dat lag aan: het grote aanbod dat jongeren in onze maatschappij hebben, het weer. enzovoort. Zou het niet kunnen zijn dat jongeren meer kwaliteit willen? Het succes van 'Dances with wolves' bewijst het. Zou het niet zo zijn dat elke iets oudere Nederlander met een normaal gezond gevoel een afkeer heeft gekregen van al die flitsende leeghoofdigheid op het witte doek? ..Dat lijkt me eindelijk weer een film waar ik met je moeder heen kan" hoor ik m n vader vandaag zeggen nadat hij de reacties op 'Once Around' heeft gelezen. Is dat niet triest? Ik heb een dikke tien jaar theaterrecensies geschreven. Ik ben ermee gestopt, omdat er steeds meer lood in m 'n schoenen ging zitten op weg naar m'n vier avonden per week in het theater. Omdat het meeste dat ik bekeek me niet meer zinde. Omdat ik zag hoe gezelschappen omgebracht werden door het bestel, hoe talent werd vermorzeld. Ik houd nog steeds van theater, maar minder van toneel. Wie speelt hier de stukken van Arthur Miller? Waar is in Den Haag een prima acteur als Wim van Rooij gebleven? Waarom gaf toneelleider Hans Croiset begin van het afgelopen seizoen het publiek de schuld dat het niet kwam? Aan wie ligt het werkelijk? Ik weet het niet. Ik weet wel dat het moment er aan komt, dat ik van film blijf houden maar niet meer naar de bioscoop wil. 3 d®DNIQUE VAN DE VEN [EBERGEN Vracht- [enchauffeurs en va- tiegangers moeten maand extra op hun de zijn. De Algemene keers Dienst (AVD) Qft zijn geheime wapen izet: de Police Pilot, eenvoudig apparaatje irmee chauffeurs onge- •kt betrapt kunnen ;den. is vijf uur in de ochtend, ien ogenschijnlijk normale 's starten de motoren, r achter het stuur zitten nen met blauwe broeken witte overhempjes met iletten op de schouder, naai liggen ze rond deze nog op één oor. Deze nd staan ze bij uitzonde- tegelijkertijd op met de |htchauffeur en vakantie- er, die voor dag en dauw neters willen maken en bij vaak de maximaal toe- ne snelheid van tachtig neter per uur overschrij- 1 Amper een kwartier on- weg, doemt het eerste itoffer op: een volgestouw- uto met vouwcaravan. Ge- nde enkele minuten blij- Jan van Andel en Gijs achter de nietsvermoe- ,e chauffeur rijden. De :te digitale teller geeft aan le man 110 kilometer rijdt. De wijzer op zijn dashboard moet dan minstens 115 aange ven, want die is lang niet zo nauwkeurig, weet Krop. Van Andel trapt het gaspedaal die per in, passeert de vakantieka ravaan en drukt een knopje in. Op de hoedenplank verrijst een bordje met in lichtgevende letters POLITIE. Of de chauf feur de politiewagen wil vol gen. Het gezin in de auto voelt zich zichtbaar belazerd. Nog geen half uur geleden vertrok ken uit Utrecht, nu al 140 gul den boete en nog zo'n duizend kilometer te gaan Kat en muis Vrachtwagenchauffeurs laten zich niet zo gemakkelijk ver rassen. Die zitten dagelijks op de weg en zijn gespitst op poli tiecontroles. „Een radarcontro le langer dan een uur heeft voor vrachtwagenchauffeurs geen zin. Die hebben elkaar dan al lang ingeseind via hun 'bakkies'", vertelt Van Andel. En op de aanwezigheid van politie in burgerwagens zijn ze ook gespitst. Sommigen heb ben een lijstje van kenteken nummers van de veertien bur gerwagens die de AVD in Ne derland op de weg heeft zitten. Het gros echter is gewoon, bij zonder alert. Een combinatie van eigenaardigheden doet vrachtchauffeurs vermoeden dat er 'een stille' achter hen rijdt: twee mannen achter het stuur van een snelle wagen (altijd voorzien van een injec tiemotor) die gedurende enige Omgeven door politiemannen verlaat Gerard Harte als vrij man het terrein van de rechtbank in Roermond. FOTO: ANP land uit de Europese 'Trevy'- groep zou worden gezet. Op de Trevy-bijeenkomsten wordt geregeld geprobeerd de strijd tegen het terrorisme te coördi neren in EG-verband. Voorzit ter Ivor Stanbrooke van de conservatieve Lagerhuiscom missie inzake Noord-Ierland vyidt dat de Nederlandse hou ding niet getuigt van realisme. De Britse Labour-partij van haar kant is van mening, dat Nederland zijn „ondeugdelijke wetgeving inzake terrorisme" nodig dient te herzien. tijd aan de bumper blijft kle ven van de vrachtwagen om de snelheid te.klokken. Via de 'bakkies' wordt de aanwezig heid van de AVD rondgezon- gen. Maar sinds enkele weken is de politie de chauffeurs slimmer af. Dank zij de Police Pilot hoeft de AVD niet langer aan een bumper te kleven. Nog slechts één wagen is uit gerust met dit apparaat, maar de AVD is zó enthousiast dat zij voornemens is alle wagens te voorzien van de door de Apeldoornse firma Honec ge fabriceerde Police Pilot. In fei te is het apparaat niet meer dan een uitgebreide stopwatch. De politie gaat naast een voer tuig rijden, drukt een knop in, waarna een meter gaat lopen met links de afgelegde afstand en rechts de tijd. Even verder op laat de politie het bewuste voertuig passeren, drukt de knop opnieuw in en de Police Pilot geeft de gemiddelde snel heid aan. „Hiermee zijn we ze altijd te slim af", zegt Han Pret alsof het een kat-en-muis spel is. „Dat lijkt het mis schien, maar is het absoluut niet", verzekeren Pret en col lega Gerrit Boonen „Vergeet niet dat vrachtwagens meer dan alle andere voertuigen be trokken zijn bij dodelijke on gevallen. Dan komt door hun enorme massa. Hoe hoger de snelheid van een vrachtwa gen, des te groter de kracht. Chauffeurs moeten zich daar van bewust zijn. Als vrachtwa genchauffeur ben je ook ver antwoordelijk voor andere weggebruikers, net als een touringcarchauffeur dat is voor zijn passagiers". Sport Vrachtrijder Van der Wulp haalt zijn schouders op. Met België nog zichtbaar in de bui tenspiegel heeft hij een boete gehad van tachtig gulden om dat hij 95 reed. „Luister eens, wij hebben vijftienhonderd ki lometer achter de rug en over al 95 gereden. Nu moeten we nog naar Rotterdam. Ik weet dat het in tijd maar vijf minu ten uitmaakt of ik nu 80 of 95 rijd, maar ik heb de gehele rit 95 gereden en dus blijf ik 95 rijden" Van der Wulp is geen uitzon dering. Alle chauffeurs die deze morgen worden aange houden reageren gelaten op de bekeuring. Omdat ze de reke ning aan de baas presenteren, maar meestal omdat ze het ge woonweg de moeite waard vinden om hard te rijden. De kans dat ze gepakt worden is toch uiterst gering. „Ik rijd al tijd rond de honderd kilometer en dit is dit jaar de eerste keer dat ik word bekeurd", zegt Fe lix Schalks nonchalant. Hij moet de tachtig gulden boete uit eigen zak betalen, maar het doet hem helemaal niets. „Ik kom net van Venlo en heb constant honderd a honderd tien gereden. Niets aan het handje. Of ik haast heb? Wel nee. Tijdnood is in bijna alle gevallen een smoesje van chauffeurs. Iedereen doet 't gewoon voor de sport. Als die snelheidsbegrenzer wordt in gevoerd, kap ik er dus ook mee. Dan ga ik op een bus zit ten of zo. Ik laat me m'n vrij heid niet ontnemen!" En toch, de AVD is niet flauw. Pas boven de 90 kilometer worden vrachtwagens en per sonenauto's met aanhanger aan de kant gezet. Pontificaal, om andere weggebruikers er nog eens op te wijzen dat het menens is met de maximaal toegestane snelheid. En dat die ook geldt voor zakenlieden met overvolle agenda's en koeriers met 'spoedeisende' zendingen. Zoals de noncha lante bestuurder van de Daim ler die in gedachten bij de ver gadering 173 kilometer rijdt en dus vijfhonderd gulden boete krijgt. En de koerier die zich gedraagt als een coureur om dat 'spoed' is vereist. „U ver voert organen van donoren. Een nier misschien of een net vlies?" „Nee, twintig dia raampjes". Pret: „Het mag dan aktiemaand zijn voor de tach tigers. Andere weggebruikers moeten niet denken dat ze met een noodvaart over de snel weg kunnen rijden". ERMOND/DUBLIN Hifchts enkele uren nadat rechtbank van Roer- nd hem in vrijheid had jteld, is de Ier Gerard •te (27) gisteren opge- :t op het vliegveld van Ierse hoofdstad Dublin, tersei Ierse politie hield Har stra. yast voor ondervraging 3r- verband met een ver- jende overtreding van i vuurwapenwet in de Republiek twee jaar aldus een woord- swirder. (ch« dlijk in vrijheid is ge- bleèk niet te zijn terug- (Maan naar de penitentiaire 3el|chting tjDe Geerhorst" in iard waar hij de laatste we- ievi verbleef. ,nj Harte werd als enige van de vier verdachten door de Roen- mondse rechtbank tot achttien jaar gevangenisstraf veroor deeld voor de aanslag op de Australische advocaten. De anderen werden daarvan vrij gesproken. In hoger beroep werd'ook Harte vrijgesproken. 'Schandelijk' Britse rechtsgeleerden zijn van mening dat het Nederlandse juridische systeem niet deugt. Zij vinden het schandelijk dat de vier Ieren in Nederland werden vrijgesproken als mo gelijke leden van de IRA. Conservatieve en socialistische afgevaardigden reageerden gisteravond vinnig op de uit spraak in Roermond. Zij noemden haar „afkeurens waardig". Sommige Britse cri tici van de Nederlandse recht spraak kwamen ronduit voor de dag met de eis, dat Neder- Kurden Snelheids maniakken lopen steeds meer de kans om te worden bekeurd. FOTO: ANP WAT PoÉN WÉ éi gén- HJK AkS z3 Ko/VIÉN? Kurdische demon stranten hebben gisteren in Deven ter, Belgie, Groot- Brittannië en Zwe den geprotesteerd tegen de Turkse autoriteiten. Tur kije heeft volgens de demonstranten in de afgelopen twee weken acht tot negen Kurden gedood. In Deventer moes ten Kurden in het ziekenhuis worden opgenomen, nadat ongeveer vijftig demonstranten die stenen en knup pels meevoerden, bij het bestormen van het Turks con sulaat op de wa penstok van de politie waren ge stuit. Zes demon stranten werden gearresteerd. FOTO: GERARD VELDHUIS

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3