Drie hoeraatjes voor Hans van den Broek 'finale l De gematigde levensstijl van 'mr. VandenBrook' „De redder van Joegoslaviëir< Op het departement van buitenlandse zaken begrijpt men eigenlijk niet waar minister Van den Broek de energie vandaan haalt. Af en toe lijkt het of de toch al 54-jarige Nijmegenaar, die nu in Wassenaar woont, niet van vlees en bloed maar van gewapend beton is. Het afgelopen weekeinde keerde hij 's ochtends om vijf uur terug op Schiphol, nadat hij op het Joegoslavische eilandje Brioni zestien uur aan één stuk had onderhandeld. „Terwijl ieder normaal mens tollend in zijn bed was gevallen, gaf de minister eerst een persconferentie en ging hij vervolgens nog een paar uurtjes naar het ministerie om wat andere dossiers af te handelen", vertelt een medewerker van Van den Broek, die zijn bewondering nauwelijks kan verbergen. Een portret van een 'taaie rakker' uit het kabinet Lubbers- III, die met het Nederlandse voorzitterschap van de EG aan een tweede jeugd lijkt te beginnen. ZATERDAG 13 JULI 1 RHSHOI DEN HAAG Het grote voor deel van kabeltelevisie is dat we tegenwoordig ook kunnen zien hoe in het buitenland bepaalde ontwikkelingen en gebeurtenis sen geduid worden. Als de kabel er in de jaren zestig en zeventig was geweest, zouden we nooit de fout gemaakt hebben Ard Keessie aan te zien voor interna tionale megastars, terwijl zij in feite slechts nationale beroemd heden waren met een zekere be kendheid in nog twee of drie lan den. Dank zij de kabel weten we dat onze landgenoot Hans van den Broek mo menteel écht een belangrijke rol speelt op het internationale toneel en dat zijn prestaties niet worden opgeblazen door chauvinistische verslaggevers. Een Ne derlandse minister die ae laatste tijd bij na avond aan avond te zien was in de journaals van CNN. BBC, 1TV, WDR, ZDF. RTL, BRT, RTF, RAI, ÓRF enzo voort, stelt wat voor. Misschien is Van den Broek nu zelfs wel de bekendste Ne derlander ter wereld. Dat heeft natuurlijk alles te maken met zijn succesvolle bemiddeling in Joegosla vië, waardoor althans voorlopig een bloedige burgeroorlog lijkt te zijn afge wend. Ook leden van de Tweede Kamer kijken kennelijk veel naar reportages op buitenlandse tv-stations. Want het is op vallend hoe óók de vaderlandse opposi tie onmiddellijk en zonder enige aarze ling de loftrompet steekt over Van den Broek. „In negen dagen tijds is hij maar liefst drie keer naar Joegoslavië afgereisd. Een minister die zich zó inspant om een pro bleem te bezweren verdient niets dan lof, óók van de zijde van de VVD", zegt het liberale kamerlid Frans Weisglas bij voorzitter vragen. Hiltermann Nog opmerkelijker is wellicht dat de VVD-parlementariër het ook inhoude lijk volkomen eens blijkt met het Joego- slavië-beleid van de CDA-minister. Me nige andere 'rechtse' vaderlander, zoals mr. G.B.J. Hiltermann, de buitenland goeroe van de radio, vindt dat Van den Broek zich niet zo snel achter de Joego slavische federatie had moeten scharen. In de federale regering zouden het im mers de Servische 'stalinisten' zijn die de lakens uitdelen, ten koste van die arme Slovenen en Kroaten. „Onzin", zegt Weisglas. „Van den Broek heeft van meet af aan duidelijk gemaakt dat Slovenië en Kroatië zich wel degelijk kunnen afscheiden, als dit maar gebeurt zonder geweld en in overlég met de an dere republieken. Mede door Van den Broeks bemoeienissen lijkt het er nu op dal de verschillende partijen in het Joe goslavische conflict de wapens laten rus ten en zich rond de onderhandelingstafel zullen scharen". Het compromis dat vorig weekeinde op het eilandje Brioni werd bereikt, mag dan niet alle problemen in één klap heb ben opgelost, het was volgens Weisglas op dat moment zonder enige twijfel het hoogst haalbare. „Aangezien Van den Broek voorzitter van de EG-trojka is, heeft hij daar natuurlijk fors aan bijge dragen. Verder vind ik dat de minister buitengewoon attent op de ontwikkelin gen heeft gereageerd. Elke dag uitstel had nóg meer bloedvergieten veroorzaakt. Daarom is het zo goed dat de Europese Gemeenschap snel maar ook eensgezind in haar reactie was". Die eensgezindheid was bepaald geen vanzelfsprekende zaak, legt CDA-buiten- landspecialist Hans Gualthérie van Wee zei uit. Het grote Duitsland bijvoorbeeld had veel liever gezien, dat Europa meer de kant van Slovenië had gekozen. Het zelfde standpunt nam trouwens ook Bel gië in. Van Weezei wijst erop dat de Belgen zélf een als los zand aan elkaar hangende fe derale staat vormen en daarom automa tisch veel begrip hebben voor afschei dingsbewegingen in andere landen. „Duitsland is een andere kwestie", zegt de CDA'er. „De Duitsers voelen ver wantschap met de Slovenen, van wie ve len immers dezelfde taal spreken. Slove nië heeft lang deel uitgemaakt van het Habsburgse rijk". Daarom is het volgens het CDA-kamer- lid een des te grotere prestatie dat de Europese Gemeenschap toch een andere benadering heeft gekozen. „Daaruit blijkt maar weer eens dat geen enk,el land in de EG het alleen voor het zeggen heeft. Het beleid wordt bepaald door steeds wisselende meerderheden. Daar door is het ook de kleine landen gegeven invloed uit te oefenen". Leiderschap Ook in de kleinere kamerfracties, waar men met zo weinig mensen zo veel moet doen, is dat laatste opgemerkt. GPV-ka- merlid Eimert van Middelkoop: „Aan vankelijk stonden Duitsland en Frank rijk in de zaak-Joegoslavië lijnrecht te genover elkaar. De Duitsers stonden sympathiek tegenover de nationale aspi raties van de Slovenen en de Kroaten, terwijl de Fransen dat niet zonder slag of stoot wilden accepteren. Omdat Van den Broek internationaal veel prestige geniet, heeft hij een samenbindende rol kunnen spelen". Volgens Van Middelkoop slaagt Van den Broek erin zijn voorzitterschap met leiderschap te combineren. „Bij de Golf oorlog was dat heel anders. Toen was die aardige minister Poos van Luxem burg als voorzitter wel steeds in beeld, maar achter de schermen bepaalden Du mas van Frankrijk en Genscher van Duitsland het EG-beleid. Ik denk niet dat Genscher net zo gemakkelijk over Van den Broek heen loopt". Aanvankelijk was Van Middelkoop het overigens niet zo eens met de houding van de Europese Gemeenschap. „Men stond te positief tegenover de afschei dingsplannen. Van buitenaf kun je niet zomaar een daad steunen die in strijd met de grondwet is. Bovendien heeft dit een precedentswerking voor andere Oosteuropese volkeren die zich willen afscheiden, zoals de Slowaken, de Geor- gièrs en de Moldaviërs. Het voormalige Oostblok bestaat uit vrij broze staten en als die uit elkaar vallen heeft dat instabi liteit tot gevolg. Gelukkig is de aanvan kelijke sympathie van de Europese Ge meenschap later omgeslagen in een wat voorzichtiger houding". Alle drie parlementariërs, de WD'er Weisglas, de CDA'er Van Weezei en de GPV'er Van Middelkoop, benadrukken dat het van vakantie terugkomen van de kamercommissie voor buitenlandse za ken deze week in genen dele werd inge geven door kritiek op het beleid van Van den Broek. „Die bijeenkomst van donderdag hebben we alleen maar be legd om ook onze betrokkenheid als Ka mer met de problemen in Joegoslavië te tonen. Bovendien wilden we laten zien dat we helemaal achter Van den Broek staan". Na het inademen van al deze wierook is het bijna een opluchting met consul L. Zivkovic van de Joegoslavische kansela- rij in Den Haag te spreken. Hij zich verrassend genuanceerd in I commentaar op Van den Broek, teif als men bedenkt dat de diplomaat d derale regering vertegenwoordigt, belangen de Nederlandse bewindsf volgens sommigen zelfs een tikkeltj veel heeft behartigd. Tegenwicht „Minister Van den Broek heeft erl zeker hard aan gewerkt", begint Zij vic subtiel. „Laten we het er op hoi dat hij enorm zijn best heeft gedaa complexe problemen te begrijpen verzoenen met de belangen die ook Hans van den Broek is een 'taaie rakker' uit het kabinet Lubbers-III, die met het Nederlandse voorzitterschap van de EG aan een tweede jeugd lijkt te beginnen. FOTO: MILAN KONVALINKA lijk in geslaag Nederlandse minister niet kwalijk hij nog geen kenner is van zijn 1 „De krachten die de Joegoslavischi publieken uiteendrijven zijn ook voi Joegoslaven zélf maar moeilijk te b< la pen. Er zijn etnische, historische en turele elementen in het spel. Maar e lijk zijn alle spanningen terug te vo,r' op het feit dat de federale regerii niet in geslaagd is de enorme econ sche verschillen tussen de diverse b< kingsgroepen te overbruggen. Econ sche ongelijkheid leidt uiteindelijk, jj zo vaak in de geschiedenis, tot vlucht in separatisme, alsof d&t de o |J( sing is". Maar na deze 'kritiek' haast ook Zi an vic zich om iets lovends over de be TV delingspogingen van Van den Bro< ;E< zeggen. Hij wijst erop dat er veel J< GF slaven in Nederland wonen, in t iz; zo'n 16.000. „De telefoon staat roodgloeiend en ik heb welgeteld maar één landgenoot aan de lijn fi die het niet eens was met de benaa van de Europese Gemeenschap". 1 Het is Zivkovic opgevallen dat de in te Joegoslaven in Nederland wei e partij te kiezen in het conflict. Veel 0 kenend vindt de diplomaat ook daV^ de separatisten in Joegoslavië zélf ui5e delijk allemaal aansluiting willen zo I" bij de EG. „Dat maakt de onderhi lingspositie van Van den Broek na lijk ook sterker". In het voordeel van de Nederlands! nister is verder, zo vermoedt Zivk dat hij emotioneel niet zo bij de zaa trokken is als de Joegoslavische hd - rolspelers zélf. „Het akkoord van B kon wellicht mede dank zij deze 11] terheid tot stand komen". Toch vindt Zivkovic het nodig tog sluit een dringende waarschuwing t ten. „Het akkoord van Brioni is meer dan een eerste stap op weg RE een meer permanente regeling. Ei 1 nog een heel lang proces moeten vdin waarbij een veelheid aan problemenet gelost moet worden. De EG zal I i mijn mening ook een belangrijke moeten spelen bij het opstellen vann omvangrijk economisch hulpprogive ma". r. Op dit punt aangeland schiet de c< in de lach. „Voor ons Joegoslaven k momenteel heel veel op losse schrodm maar van één ding ben ik absolou ker: uw minister Van den Broek zal t de komende maanden ontwikkele id één van de meest vooraanstaande Jijid slavië-experts!" (Met medewerking van Stan van Hl de ren, Paid Koopman en Dick van schoten). ..Joegoslavische crisis geeft glans aan de loopbaan van de Nederland se minister van Buitenlandse Zaken", zo schreef de gezaghebbende Engelse krant Financial Times dezer dagen in een verbaasd, maar ook welwillend stuk over minister Hans van den Broek. De krant benaderde de Nederlandse bewindsman met enig ontzag, maakte intussen melding van Van den Broeks meningsverschillen met premier Lubbers en liet niet na ook nog even te verwijzen naar wat des ministers grootste ambitie heet te zijn: het secretaris-gene raalschap van de NA VO. Van den Broek zal het artikel dezer dagen tussen de vele documenten en knipsels aantreffen die hij geacht wordt te lezen. En hij zal zijn medewerkers wellicht toevoegen dat hij de afgelopen twee weken niets heeft gemerkt van de glansvan zijn loopbaan. Want die twee weken zijn wellicht de meest hectische en moeilijke geweest die de 54-jarige bewindsman in zijn al vanaf 1982 aanslepend ministerschap heeft moeten meemaken. Met dat het stuk van de Financial Times in han den. zal hij andermaal de conclusie trekken dat hij slechts een diplo matieke hondebaan heeft die meer vergt dan een mens doorgaans kan verdragen, die naar verhouding slecht betaalt, maar die niettemin meer dan de moeite waard is. Zeker, het Nederlands EG-voorzitterschap geeft inderdaad enige glans aan de carrières van zowel Van den Broek als Lubbers. Maar daar staan tegenslagen, uitputting, slapeloosheid en een bijna perma nente uithuizigheid tegenover. De afgelopen weken leveren daarvoor het uitputtend bewijs. Van den Broek gaat zijn zeer drukke werk - dat door oneindig veel reizen, tijdsverschillen en doorwaakte nachten wordt bepaald - te lijf met een levensstijl die zich kenmerkt door gematigdheid en zelfdisci pline. Hij eet nooit te veel, drinkt nagenoeg niet en rookt nooit. Hij compenseert zijn zeer drukke werkzaamheden en talloze reizen zel den met een verblijf in luxe hotels. Bij zijn jaarlijks bezoek aan de Algemene Vergadering van de VN in New York ontbijt de minister meestal in een eenvoudig zelfbedieningsrestaurant in Third Street, waar hij zich met een mok koffie en een belegd broodje neerlaat te midden van kantoorbedienden, winkelpersoneel en secretaresses. Van den Broek blijft nergens langer dan strikt noodzakelijk is. gaat protse righeid en luxe nauwlettend uit de weg en slaagt er altijd in blijken van aanstormende vermoeidheid en uitputting van zich af te zetten zodra hij voor de zoveelste keer een persconferentie geeft. Hij beklaagt zich nooit, at slaakt hij wel eens een hoorbare zucht. Hij houdt het hoofd koel en kan aan de hand van enkele op een vodje papier gemaakte krabbels een gedetailleerd exposé van een urenlang durende vergadering geven. Pas tijdens de diplomatieke marathon van de afgelopen weken heeft hij de pers wel eens gevraagd hem te sparen. Kortom. Van den Broek is onvermoeibaar, verliest zijn hooj'd nooit en zijn gevoel voor humor zelden, heeft totaal geen aandacht voor de glans' van zijn in feite veel te drukke baan. blijft altijd opmerkelijk zakelijk, kent zijn dossiers tol in het kleinste detail, draagt zijn ver sleten. van documenten uitpuilende lederen aktentas altijd zelf, houdt zijn stropdassen immer keurig op hun plaats en is in staat met slechts hel uitspreken van een inleidend woord door zijn zichtbare vermoeid heid heen te breken en een glasheldere, samenhangende verklaring af te leggen. Bijna tien jaar van hard werken hebben Mr. VandenBrook' een in ternationale reputatie en een bijna wereldwijd gezag opgeleverd. Dat is de glans die zijn onmogelijke baan hem heeft bezorgd. Of hij daar nu al van geniet, mag overigens zeer worden betwijfeld. Want voor genieten heeft de Nederlandse minister van buitenlandse zaken voor alsnog geen tijd. ■£cidóc0ouAa/nfc1

Leidse Courant | 1991 | | pagina 28