i inaie Huis ter Duin torent in nieuwe grandeur boven Noordwijk uit ■K 3 lm GRAND HOTEL RUIM 100 JAAR TOPPUNT VAN GASTVRIJHEID Jelderheid Toekomst Panoramalift Regiekamer Stijlvol Keizerzaal grote trots Qowuvnt ZATERDAG 13 JULI 1991 PAGINA 25 Huis ter Duin is zonder twijfel het meest imposante gebouw van de badplaats Noordwijk. NOORDWIJK - Bij helder weer ijn de contouren van het impo- ante gebouw vanaf de rijksweg msterdam-Den Haag al zichtbaar. Jjjoeristen en congresgangers met itemming Grand Hotel Huis ter 'uin raken, eenmaal gearriveerd in parel van de Nederlandse kust, 9«dNoordwijk, het spoor naar hun w«sisdoel niet snel bijster. Alle toe- oerwegen leiden de bezoekers als ^''anzelf richting het meest domi- r,ru ante gebouw van de badplaats. la de ramp die het hotel trof toen 990 nog niet eens een maand oud is - drie brandweerlieden kwa len om en het complete zalen- omplex en de restaurants werden i de as gelegd - torent Huis ter )uin nu in nieuwe grandeur boven et dorp uit. Jit de plafonds bungelen tientallen elek- nguricileitsdraden nog nutteloos naar bene ra en. Overal staan steigers en moeten icvallige bezoekers uitkijken niet te Iruikelen over houten planken en ge- ?cdschap. Schoonmakers en schilders jn druk in de weer om het oorspronke- ligjjke gebouw, dat dateert van 1887 en bij brand op het nippertje gespaard bleef, ontdoen van alle roetsporen. Het dra- in van een bouwhelm is geen overbodi- i luxe. Met name in de nieuwe confe- igei intiezalcn moet je uitkijken dat je je eerioofd niet stoot aan allerlei buizencon- W ructies die slechts in bukkende hou- ng gepasseerd kunnen worden. Bij elke ap dwarrelt het bouwstof vrolijk om- d(oog. Het is voor een leek maar moeilijk in geloven dat het vernieuwde grand ho- I enkele dagen later haar eerste gasten s eifll verwelkomen. Van nervositeit over w< 't tijdschema is echter totaal geen spra- Er wordt hard gewerkt, dat wel, maar eve-e bouwvakkers hebben onderling nog ik d voor een grap en een grol. „We lo- goed op schema", zegt director of les Roland Ernst. „Er wordt al weken rna 'rd aan getrokken. Maandag worden z izc eerste gasten verwacht". gen JROET NAAR DE ZEE reve ïnmcmcten vanaf het groene golvende dak, :t z<11 volgens architect A. Korbee uit ede oordwijk bedoeld is als een 'groet naar zee', verheft het nieuwe Huis ter hre1u'n zich bijna zeventig meter boven de cspicgel. Op zijn honderd jaar geleden genomen plek op het hoogste punt van jet kust bepaalt het uit natuursteen opge- rejokken gebouw het beeld van de skyline 3 je in de familiebadplaats. De unieke posi- van Huis ter Duin als toonaangevend infcrentieoord en oase van rust voor ikantiegangers is volgens Ernst niet ngetast door de brand, iel is heel leuk dat vaste gasten, die P vbrig jaar toch elders hun vakantie oestcn doorbrengen, nu weer terugko- hcel enthousiast reageren op het euwc gebouw en onze plannen. In ons eve ad hebben wij steeds aandacht besteed t vin de voortgang van de bouw en de euwe ontwikkelingen. Een service die <cr op prijs wordt gesteld, zo merken uit de reacties", in enig officieel vertoon zal maandag zegèlgcns Ernst geen sprake zijn. „De deu- :n gaan gewoon open". In het najaar ngei It de officiële opening te verwachten, aar ook dan, zo verzekert Ernst, zal stilt geen al te uitbundig feest worden, jelaar een stijlvolle gebeurtenis, aange- Da st aan de achtergrond van de brand. >ectc ik rjgect de toekomst voor het majestueuze n ;e tel er nu weer zonnig uit, in de jaren Anifstig 'eek zijn ondergang onafwendbaar, nazaten van Heinrich Tappenbeck, man die Huis ter Duin begin deze £uw naam en faam bezorgde, zagen in tijd geen brood meer in de voortzet- ir(fig van het hotel. De echte horecageest "tbrak. Het complex werd speelbal van SF* ..'i Huis ter Duin heeft een rijke historie. In 1987 werd het honderdjarig bestaan gevierd. Deze foto dateert uit het openingsjaar 1887. FOTO: SP beleggers en project-ontwikkelaars. Het werd gekocht en weer doorverkocht. Een koper kwam zelfs op het onzalige idee alles te slopen om er een ander, modern project te laten verrijzen. In een mo ment van grote helderheid zei de toen malige gemeenteraad: „Geen denken aan", en stelde daarmee de toekomst van het hotel zeker. De raad was er van overtuigd dat afbraak van Huis ter Duin het karakter van Noordwijk zeker zou aantasten. Het bordje 'te koop' werd weer uit de kast gehaald. De nieuwe ei genaar werd de Noorlander groep, een bouwonderneming met aan het hoofd Noordwijker G. Noorlander. Noorlander bleek bereid miljoenen guldens te inves teren in een complex dat ènderen ver smaadden. Hij renoveerde het histori sche hart van het hotel, bouwde een nieuw zalencentrum met als middelpunt de schitterende rotondezaal. Aan weers kanten van het hotel verrezen apparte mentengebouwen. In 1984 opende prin ses Margriet het gerenoveerde en uitge breide visitekaartje van Noordwijk. Nie mand, zeker Noorlander niet, kon op dat moment bevroeden dat de prima donna onder de kusthotels zeven jaar la ter opnieuw heropend zou moeten wor den. „Zelfvoldaanheid is ons vreemd", zo sprak Noorlander in mei 1987 tijdens de viering van het honderdjarig bestaan. „Wij blijven bezig. Op korte termijn zal het interieur van de hotelkamers nog meer worden gemoderniseerd, aangepast aan de eisen van de tijd. In de nabije toekomst willen we er een multifunctio nele zaal bij bouwen boven op een nieu we, beveiligde ondergrondse parkeerga rage". In het jubileumboek staat uit Noorlanders mond verder opgetekend: „Vóór het jaar tweeduizend hopen we op ons terrein in staat te zijn de nieuw bouw uit te voeren voor nog eens een groot aantal hotelkamers, waarbij we ons dan niet vastpinnen op een overal gang bare frontbreedte van drie meter tachtig per vertrek. Bij voorkeur mikken we op minstens viereneenhalve meter met een kamerdiepte die op een dergelijke royale opzet is afgestemd". Dat zijn plannen al in 1991 gestalte zouden krijgen, heeft Noorlander niet kunnen voorzien. Telde zijn hotel in 1987 90 hotelkamers en 93 j studio's, nu beschikt het over 238 i luxueus ingerichte ruime kamers en 24 suites met eigen balkon, waarvan 4 pent houses op de elfde etage. Het uitzicht vanaf die bovenste verdieping is over weldigend. Volgens Ernst is er bewust voor gekozen hei oude grand hotel in al zijn glorie te handhaven. Dit gebouw bepaalt voor een belangrijk deel het aanzicht van Huis ter Duin. Het uiterlijk van de nieuwbouw is hieraan aangepast. Bak steen of pleisterwerk was uit den boze. Uit Frankrijk werd kalkzandsteen aange voerd en uit Italië marmer. Beeldbepa lend aan de landzijde is de schelpvormi ge aanbouw op poten. De schelp fun geert als enorme luifel naar de centrale entree en herbergt een indrukwekkende multifunctionele congreszaal met een vloeroppervlakte van 1050 vierkante meter. Het geheel staat los van het hoofdgebouw en wordt door middel van een glazen tussenstuk met het hoofdge bouw verbonden. Blikvanger is het dak, dat met rood koper is bedekt. De rode kleur zal snel verdwijnen. Door de in vloed van de zoute zeewind zal het ko per oxyderen. Het dak van de schelp zal dan een eenheid vormen met de groene golf op het hoofdgebouw. Het nieuwe Huis ter Duin is voorzien van een pano ramalift. De glazen liftkoepel bevindt zich naast de hoofdingang. Vanaf de eer ste etage wordt de liftganger een pitto resk uitzicht geboden over een bedrijvig dorp. de duinen, groene verten en, in het voorjaar, bloeiende bollenvelden. De bundeling van faciliteiten op meer dan vijf-sterrenniveau is de kracht van Grand Hotel ter Duin. Ernst: „Interna tionale conferenties op niveau kunnen bij ons geheel onder dak. Er is ruimte voor plenaire sessies, voor parallel bij eenkomsten, maaltijden, gezamenlijk of individueel, en produktpresentaties. En er zijn voldoende kamers, alle op ni veau". De parkeerfaciliteiten zijn afge stemd op de functie van het complex. Er is een parkeerdek in de openlucht voor 200 auto's, de parkeergarage is ruim ge noeg voor 250 wagens. En dan is er ook nog de helikopterhaven die aan de zee zijde gehandhaafd blijft. Het laatste hoogtepunt op conferentiegebied was voor Huis ter Duin de internationale milieuconferentie waaraan in 1989 63 ministers uit 67 landen deelnamen. Het was een van de grootste ministeriële conferenties die ooit in Nederland plaatsvonden. „Huis ter Duin komt dan helemaal tot zijn recht", weet Ernst. Al direct vanaf het moment dat de her bouw van Huis ter Duin werd aangekon digd lopen de boekingen voor conferen ties en congressen volgens Ernst storm. Half augustus worden de eerste confe rentiegangers verwelkomd. Reserverin gen liggen al tot en met 1994 vast. „Het vertrouwen van de mensen in Huis ter Duin is gebleven", zo constateert Ernst. „Voor ons betekent dat dat we een repu tatie hoog te houden hebben als perfect gastheer". Een stelling die tot uitdruk king komt in de technische begeleiding van congressen vanuit de regiekamer. Dank zij hypermoderne draadloze hoofdtelefoons vormen simultaan verta lingen in zes talen geen enkel probleem. In zes geluiddichte vertaalcabines kun nen tolken ongestoord hun werk doen. De cabines kunnen zowel met het multi functionele voorgebouw als met de acht panoramazalen aan de zeezijde worden verbonden. Elke bijeenkomst is in de re giekamer met behulp van monitoren ook visueel te volgen. In alle zaken kun nen congresgangers gordijnen openen of sluiten, projectieschermen laten zakken, verlichting bedienen, spots op produkten zetten en dia- of filmbeelden starten. Dat alles kan ook aan de hand van een draaiboek vanuit de regiekamer worden geregeld. Binnenhuisarchitecten hebben in samen spraak met de heer en mevrouw Noor lander gekozen voor een warme aankle ding van het hotel met zijn roemruchte verleden, met zijn gastenboek dat be roemde namen showt als kroonprins Harald van Noorwegen, Mies Bouw man, Josef Luns, Richard Burton en Eli sabeth Taylor. „Er is gekozen voor een stijlvolle ambiance", zegt Ernst, „waar bij geen afbreuk wordt gedaan aan het karakter van het oude grand hotel. De kleuren groen, terra-cotta en diverse tin ten beige zorgen voor een warme, intie me sfeer. De architecten zijn er in ge slaagd in zo'n groot complex toch een zekere kleinschaligheid te suggereren, zo dat iedereen zich thuis kan voelen. Eventuele manco's uit het verleden heb ben we met de realisatie van de nieuw bouw kunnen aanvullen". Zo kent het nieuwe Huis ter Duin ver schillende restaurants, drie bars, waaron der het Café Journal met dagelijks verse tijdschriften en kranten uit de hele we reld. een uitgelezen wijnkelder waar voorproeven in gezelschap van de som- melier mogelijk is, de herenkamer met cikehouten betimmeringen, chesterfields en open haard en de lounge met het in drukwekkende, open trappenhuis met zijn balustrade van notehout. Bij het passeren van de entree moet de gast een gevoel van warme luxe overvallen. „Niets is bij ons eigenlijk onmogelijk", aldus Ernst. „Er is een lift waarmee we auto's tot in de zalen kunnen krijgen, er zijn grote buitenterrassen, ook bij de conferentiezalen, zodat pauzes bij mooi weer buiten kunnen worden doorge bracht, en er is zelfs de mogelijkheid buiten te ontbijten. De ontspanningsmo gelijkheden die Huis ter Duin biedt zijn divers: van een duik in het overdekte zwembad tot een rondje langs allerlei fit- ness-apparatuur; er is een goed geoutil leerd tennispark, een biljart- en bridge- kamer, een golf driving range met put ting green en een midget golfbaan. Gol fers kunnen bovendien met de speciale Huis ter Tuin VIP-card gebruik maken van het dichtbij gelegen Golf Centre Noordwijk aan de Van Berckelweg. En dan is er natuurlijk altijd de zee. Het uit gestrekte zonneterras van het hotel is met een houten trap direct verbonden met het strand. Een strand dat volgens het jubileumboek door de bezoeker ooit „onvergelijkelijk mooi" werd genoemd, „een effen, frisch strand met niets van vis". Voor de Huis ter Duin-bezoeker van nu zal de afwezigheid van vis op hel strand geen bijzonder pluspunt zijn. Wel, dankzij de unieke ligging van het hotel, de afwezigheid van alle verkeersla- FOTO: HENK VAN DEN ENDE De trots van Huis ter Duin is de Kei zerzaal met uitzicht over zee voor on der meer cocktailparty's en diners tot 320 personen. Een enorme foyer kan dienst doen voor recepties en ontvang sten tot 700 personen. Pické - genoemd naar de burgemeester die wordt gezien als de grondlegger van de badplaats Noordwijk - is een multifunctionele zaal die opgesplitst kan worden in drie zalen van elk 350 vierkante meter. Een zelfdragende dakconstructie zorgt er voor dat nergens sprake is van enige visuele belemmering. In de 6 meter hoge ruimte kunnen 700 gasten dine ren. Op een feestavond kan de zaal zo'n 1200 man herbergen. Tijdens congres sen en conferenties biedt de zaal plaats aan 800 bezoekers. Er zijn een autolift, een congresbalie en 15 kleinere zalen en salons voor gezelschappen van 10 tot 200 personen. Technische hulpmiddelen - Alle zalen zijn uitgerust met audio-vi- suele apparatuur en andere moderne hulpmiddelen. - Bij de grote zaal is een regiekamer waaruit alle apparatuur in de zaal is te bedienen. - Vertaalcabines en simultaan vertaal in stallatie. - Mogelijkheden tot data-communicatie. Parkeergelegenheid - Parkeergarage voor 250 auto's (be waakt). - Parkeerterrein voor 200 auto's. - Helikopter/laven. Werkruimte voor zakenlieden In het Grand Hotal Huis ter Duin is een aparte ruimte waar zakenlieden enkele uren in volstrekte rust uren kunnen wer ken. Telefoon en fax staan onder hand bereik. evenals tekstverwerker en kopieer machine. Een allround secretaresse ver leent zonodig assistentie. Bird's eve-view Binnenkort verschijnt een brochure die up een bijzondere wijze in beeld brengt hoe het grand hotel is ingedeeld. Dat ge beurt onder meer met perspectieftekenin gen die weergeven wat men ziet als men als een vogel boven de etages zou rond vliegen. De bird's eye-view brochure kan telefonisch worden aangevraagd bij Sas- kia Wurfbain, telefoon 01719-19220. Director of sales Roland Ernst verwelkomt maandag de eerste gasten. I FOTO: HENK VAN DEN ENDE jMuap 414! UIT

Leidse Courant | 1991 | | pagina 25