Quakers voegen hoofdstuk aan de bijbel toe r Zwijgen Zorgen en optimisme over toekomst joodse identiteit in YS COMMENTAAR Wapenexport Jr Ccidóe Sou/temt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Êatcbeöowiant ZATERDAG 13 JULI 1991 Kerken Zuid-Afrika verdeeld over opheffing Amerikaanse sancties JOHANNESBURG De ker ken in Zuid-Afrika zijn ver deeld over het besluit van de Verenigde Staten de sancties tegen hun land op te heffen. De voorzitter van de metho distische kerk, bisschop Stan ley Mogoba. is blij met het be- I sluit, maar de secretaris-gene raal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, dr. Frank Chikane, toonde zich teleurge steld. De methodistische kerk is een van de grootste prote stantse kerken met een aan zienlijk aantal zwarte leden. ovindt het betreurens waardig dat het noodzakelijk was de Zuidafrikaanse rege ring met sancties tot bezinning te brengen. Er pleit voor veel buitenlandse investeringen, zodat er geld vrijkomt voor betere huisvesting, onderwijs en gezondheidszorg. Ook hoopt Mogoba dat door de op heffing van de sancties het ge weld in Zuid-Afrika afneemt. De sancties leidden tot verar ming van de bevolking, die het geweld aanmoedigde. Chi kane vindt het besluit prema tuur, omdat nog niet alle poli tieke gevangenen zijn vrijgela- Alle havens schutten geen wind Nederlands spreekwoord Bisschoppen solidair met Joegoslavische collega's UTRECHT De Neder landse bisschoppen zijn solidair met de Joegosla vische bisschoppen en al degenen binnen de Joego slavische kerk die zich in spannen om een vreedza me oplossing door middel van dialoog voor de pro blemen van hun land te vinden. „Met U wijzen wij intolerant chauvinisme en nationalisme af", schrijft kardinaal dr. A.J. Simonis namens de Neder landse bisschoppen aan de voorzitter van de Joegoslavi sche bisschoppenconferentie, kardinaal Franjo Kuharic. Mgr. Simonis verwijst naar een verklaring waarin de Joe goslavische bisschoppen het een tegenstrijdigheid noemen dat de „democratisch gere geerde landen van de wereld, die de ontwikkeling van de mocratie in Joegoslavië heb ben toegejuicht, nu afstand ne men van de nieuwe democra tieën en steun geven aan de onderdrukkers die uit zijn op de vernietiging van de demo cratie". Vierdaagsemis op televisie NIJMEGEN De KRO zendt komende zondagmorgen de jaarlijkse Vierdaagsemis van uit Nijmegen rechtstreeks uit op Nederland 1. De uitzending van deze oecumenische dienst begint om elf uur en komt uit de parochiekerk Sint-Petrus Canisius. Celebrant is monseigneur J.W.M. Bluyssen, emeritus-bis schop van Den Bosch. De intocht van het Vierdaage- legioen zal volgende week vrijdagmiddag rechtstreeks door de NOS worden uitgezon den op Nederland 3. door MARINUS V D BERG Tijdens opruimwerkzaamheden stootte ik op het boek: 'De taal van het zwijgen'. Het is al enkele jaren oud. De titel boeide me en zette me aan het denken over de vele vormen van zwijgen. Bovendien maakte iemand mij attent op de gevolgen van het moeten zwijgen. Een van de soorten zwijgen. Wat is zwijgen? Zwijgen is een vorm van stil zijn. Twee mensen die van elkaar houden, zitten soms zwijgend bijelkaar. Ze kijken naar elkaar of ze lezen een boek of ieder is met iets bezig. Dit zwijgen kan heel teder zijn. Een intieme wijze van samenzijn. Het kan ook heel anders. Er wordt niets gezegd. Uren wordt er gezwegen. Nu is het zwijgen een hel. Er kan elk moment een bom barsten, leder leeft met zijn eigen gevoelens en gedachten in zijn gesloten wereld. Er zijn mensen die dit dagen en langer volhouden. Het is een vijandig zwijgen. Er is ook een zwijgen dat het beste benoemd kan worden als verwondering. Zwijgend kijken naar een pasgeboren kind. De verwondering van het nieuwe leven maakt je stil. Of je wandelt in de natuur en je wordt geraakt door de stilte van het bos of van het oneindig ruisen van de golven. Of de zonsondergang die op de zomeravonden de hemel adembenemend kan kleuren. Daar tegenover staat het zwijgen dat een verstomd- zijn is. Verstomd om het verbijsterende, als we slecht nieuws horen. Als we geraakt worden door een plotselinge gebeurtenis. Momenten waarop er geen woorden zijn. We zijn beroofd van woorden. Het zwijgen spreekt hier zijn eigen taal. .Zwijgen is een woord dat ook een bedreigende klank kan hebben. Er zijn heel wat mensen die een spreekverbod over iets opgelegd hebben gekregen. Er zijn dingen in het leven waarover je zwijgt omdat ze je zijn toevertrouwd. Dingen die veilig horen te zijn in het zwijgen. Maar heel anders is het met het opgelegde zwijgen. Wie gedwongen is om te zwijgen, is vaak ook bedreigd. „Als je er je mond over open doet, dan...". Er wordt gedreigd met wraak. Dit opgelegde zwijgen kan een mens zeer eenzaam en angstig maken. Je kunt bang zijn dat je je zult verspreken of dat de ander denkt dat je er toch over hebt gepraat. Zo zijn er geheimen tussen mensen, in gezinnen of in andere samenlevingsverbanden die een grote last zijn. Zwijgen kan goud zijn, zoals het spreekwoord zegt, maar er zijn Jook vormen van zwijgen die geen goud zijn. We hebben nog een ander spreekwoord nodig: 'spreken is goud'. Er is eeri spreken dat een geheim, vaak na jaren, verbreekt. Dit is een spreken, vaak hakkelend en stotterend, dat bevrijding brengt. De keten van het zwijgen wordt verbroken. Het moeten zwijgen kan er zelfs toe leiden dat een mens steeds stiller wordt en zich terugtrekt. Zwijgen is pas waardevol als ze voortkomt uit vrijheid, maar over gedwongen vrijheid is weinig goeds te zeggen. Een uitzondering zijn zij die door machten gemarteld worden en zwijgen om anderen niet te verraden. Maar zij die het zwijgen moeten ondergaan om wat hen is aangedaan, ondergaan een vorm van geestelijke marteling die een troot lijden betekent, oms ontmoet ik ménsen die zeggen: „Ik laat me de mond niet meer snoeren. Te lang en te vaak is tegen mij gezegd: zwijg, houd je mond". Het is vaak heel verdrietig als iemand zegt: „Ik zal me maar weer stilhouden". Hier doet het zwijgen geen goed aan de mens. ELSPEET —„In de Her vormde Kerk heb ik altijd begrepen dat de openba ring van God alleen in Je zus Christus tot uitdruk king is gekomen. Die openbaring gaat als het ware niet verder. Wij als Quakers hebben eigenlijk het gevoel dat we bezig zijn nog een hoofdstuk aan de Bijbel toe te voe gen. Die directheid miste ik in de Hervormde Kerk". „Het klinkt allemaal mis schien een beetje zwaar", ver ontschuldigt Marianne IJ- speert (30) uit Amsterdam zich, „maar zo voel ik het". In haar studententijd raakte ze verzeild op een Quaker-werk kamp in Engeland. Ofschoon hervormd opgevoed voelde ze zich daar direct thuis. „Het klikte zo. Ik had het gevoel: hier hoor ik". Wat zijn Quakers en wat gelo ven ze eigenlijk? Marianne legt uit dat God voor hen niet, zoals bij veel hervormden, ge reformeerden of rooms-katho- lieken, te vangen is in een vastomlijnde geloofsleer. Wel nemen de Quakers het leven en de overgeleverde uitspra ken van Jezus als uitgangs punt. „Wij geloven dat God ie der mens nabij is en door ieder ervaren kan worden. Wij spre ken daarom over het Innerlij ke Licht van God". Er is di rect contact tussen God en de mens mogelijk. „Daar hebben wij geen voorganger voor no dig", vertelt Marianne. „Je bent allemaal gelijkwaardig. Stilte Om open te staan voor God komen de Quakers samen in stilte. Er is geen liturgie of ce remonieel. De eredienst begint als een vriend (met die naam spreken de Quakers elkaar aan) zich in stilte heeft neerge zet en anderen zich stil bij hem voegen. Deze stilte wordt verbroken als één der aanwe zigen zich door de Heilige Geest geroepen voelt tot spre ken en opstaat. Er kan uit de bijbel gelezen worden, iemand kan een gebed uitspreken of iets zeg gen dat de stille samenkomst verdiept. De dienst is afgelo pen indien men in diepe ver bondenheid elkaar de hand heeft gegeven. De Quaker-beweging is ervan overtuigd dat geen enkele au toriteit of het nu de kerk is, de paus, een geestelijke of de bijbel haar de Waarheid kan leren. Alleen Gods directe stem in het hart van de mens kan dat bewerkstelligen. In de wijdingssamenkomsten wor den die ervaringen met elkaar gedeeld. Omkeer De stichter van het religieus Genootschap der Vrienden George Fox (1624-1691) ervoer dit aan de lijve. Hij beluisterde talrijke predikers, maar geen één had hem iets te zeggen. In deze wanhopige toestand hoor de hij Gods stem die een totale omkeer in zijn leven teweeg bracht. Sinds het prilste begin van de Quaker-beweging in het 17de eewse Engeland hebben de le den van het religieus Genoot schap der Vrienden veel aan dacht gehad voor de prakti- Om open te staan voor God komen de Quakers samen in stilte. Er is geen liturgie of ceremonieel. De stilte wordt verbroken als één der aanwezigen zich door de Heilige Geest geroepen voelt tot spreken FOTO: PERS UNIE sche kant van het geloof. Voor Marianne IJspeert is juist de combinatie van het mystieke (het Licht van God schijnt in iedereen) en het praktisch be zig zijn aantrekkelijk. Quakers hebben zich onder meer ingezet voor de afschaf fing van slavernij, tegen kolo niale overheersing en de ver betering van de abominabele omstandigheden in de gevan genissen. Elisabeth Fry (1780- 1845) kreeg de erenaam 'engel van de gevangenen'. Ook wa ren de Vrienden zeer actief in hun strijd tegen de doodstraf. De beweging kreeg ook buiten Engeland grote aanhang. In Noord-Amerika speelde Willi am Penn (1644-1718) daarbij een grote rol. Hij stichtte in 1682 de staat Pennsylvania met als hoofdstad Philadelphia broederliefde), waar in vol ledige gelijkwaardigheid blan ken, negers en indianen samen leefden. Het model van deze staat heeft veel invloed gehad op de latere denkbeelden over de democratie. John W. Rowntree (1868-1905) heeft het quakerisme ver nieuwd. Met name de sociale activiteiten werden zo vanzelf sprekend, dat velen het Ge nootschap voor een weldadig heidsvereniging op religieuze grondslag hielden. Voor hun hulp met betrekking tot de oorlogsellende werd in 1947 aan de Engelse en Amerikaan se Quakers de Nobelprijs voor de vrede toegekend. Alle mannelijke Quakers wei geren om in dienst te gaan. George Fox, stichter van het religieus Genootschap der Vrienden, zei reeds in 1651 toen hem een post in het leger van Cromwell werd aangebo den. dat hij „leefde in de kracht van dat Leven en die Macht, die alle aanleiding tot oorlog wegneemt". Organisatie De organisatie van het Ge nootschap bestaat uit autono me zogenaamde maand- en jaarvergaderingen. De Lon- dense jaarvergadering bestaat uit circa 20.000 gelovigen. Noord-Amerika kent 25 jaar vergaderingen met circa 100.000 leden. Verder zijn er organisaties in Afrika, Azië, Australië en Nieuw-Zeeland. Het totale aantal leden be draagt meer dan 200.000. De Nederlandse jaarvergade ring is in 1655 opgericht. Na dat in 1851 het Genootschap was opgeheven, werd het in 1931 heropgericht. Echter al in 1903 was in de beweging van de Woodbrookers in Bentveld en Kortehemmen de aloude quakergeest herleefd. Het Ge nootschap der Vrienden telt anno 1991 in Nederland onge veer 150 vrienden. Alle groepen over de gehele wereld zijn georganiseerd in het Friends World Committee, het Wereldcomité van het Re ligieus Genootschap der Vrienden. Dit Wereldcomité houdt om de vijftien jaar een Wereldconferentie. Van 22-30 juni vond het eerste deel van een Wereldconferentie in El- speet plaats. Van 16-24 juli is het vervolg gepland in Tela (Honduras), terwijl de Quakers van 14-23 augustus in Chava- kali te Kenya bijeenkomen. NEW YORK De resul taten van recente onder zoekingen naar de opvat tingen en gedragingen van de joden in de Vere nigde Staten hebben bij sommige deskundigen tot ongerustheid geleid over het behoud van de joodse identiteit. Anderen zijn optimistischer. Zij onder strepen dat de joodse identiteit geen vaststaande zaak is, maar voortdurend verandert. Uit de onderzoekingen bleek onder meer dat 60 procent van de joodse kinderen in de Vere nigde Staten geen onderwijs in de joodse godsdienstige opvat tingen en geschiedenis ont vangt en dat slechts weinig jo den veel waarde hechten aan het onderhouden van de sjab- bat en de spijswetten. Boven dien bleken vele joden weinig of geen bezwaren te hebben tegen het huwelijk van hun zoon of dochter met een niet- jood. Uit een onderzoek onder kinderen in gemengde huwe lijken huwelijken van een jood met een niet-jood bleek dat 72 procent van hen niet in het joods geloof wordt opge- Een van' de mensen die alarm sloeg, was de joodse columnist Sheldon Engelmayer. Hij sprak van een .geestelijke ho locaust", die veel verwoesten der voor de toekomst van de joden kan zijn dan de joden vervolging onder het nazisme. Een joodse krant in Baltimore wees er bezorgd op, dat voor slechts 5 procent van de Ame rikaanse joden de joodse iden titeit onlosmakelijk is verbon den met de joodse godsdienst. Daarentegen ziet 90 procent hun joods-zijn als een etnisch- culturele identiteit. „Natuur lijk heeft men als jood deel aan een etnisch-culturele iden titeit die de generaties met el kaar verbindt. Maar het los maken van het godsdienstige jodendom uit zijn bredere con text is de ontkenning van een vitaal element van de joodse identiteit dat ons volk in de loop van de geschiedenis heeft bewaard", schreef de Baltimo re Jewish Times. Overigens stemden niet alle bevindingen pessimistisch. Tweederde van de joden bleek Joden in gesprek. zich zeer bewust te zijn van hun joodse identiteit en in 44 procent van de gezinnen waar beide ouders jood waren, wer den bij het begin van de sjab- bat de kaarsen aangestoken. Twintig jaar geleden lag dat laatste percentage 11 procent punten lager. „50 tot 60 jaar geleden werd heel anders over de joodse identiteit gedacht dan tegen woordig", constateert Jack Wertheimer, hoogleraar Ame rikaanse joodse geschiedenis aan het Joods Theologisch Se minarium in New York. Een halve eeuw geleden identifi ceerden de joden zich zeer met de joodse bevolkingsgroep. Nu is men zich veel meer bewust van de joodse identiteit en voelt men een stérke band met Israël. Wertheimer erkent dat de vele gemengde huwelijken een reeks van nieuwe vragen oproepen. Volgens Steven Bayme, werk zaam bij het Amerikaanse Joodse Comité, bestaat het probleem er vooral in dat de Amerikaanse joden er nauwe lijks in slagen inhoud te geven aan het begrip identiteit. Vooral de gemengde huwelij ken zijn een belemmering. FOTO: AP Bayme herinnert eraan dat ge mengde huwelijken altijd veel voorkomen in een samenle ving waarin de joden zich wil len integreren. Wat volgens hem interessant is, is dat tot de jaren zestig in de Verenigde Staten nauwelijks gemengde huwelijken voorkwamen. Daarna steeg het aantal soms met 30 procent per jaar. „Jo den vragen nu hoe ver ze kun nen gaan met de ingratie in de Amerikaanse samenleving", zegt Bayme. Hij twijfelt er sterk aan, of jo den in een gemengd huwelijk de joodse identiteit kunnen be waren. „Het kenmerkende van het jodendom als geloof wordt ernstig uitgehold zolang joden met niet-joden trou wen", zegt hij. Heiligdom Egon Mayer van het Centrum voor Joodse Studiën aan de City University van New York heeft het over een „iro nische situatie". Vele joden zijn bijzonder actief in organi saties als het Amerikaanse Joodse Comité maar in hun privé leven is weinig van het joodse geloof te bekennen. Daarnaast zijn er joden die zich zowel in het openbaar als in hun privé leven weinig aan hun joods-zijn gelegen laten liggen, maar wel een soort van „joods heiligdom in hun ziel hebben liggen waaraan zij eenmaal of tweemaal per jaar een bezoek brengen". Mayer betreurt het dat nog zo weinig is onderzocht, hoe deze joden met dat heiligdom omgaan. De socioloog Steven Cohen, die veel onderzoek heeft ge daan naar het joodse leven in de Verenigde Staten, zegt dat de belangstelling voor onder zoek onder de Amerikaanse joden voortkomt uit een „ge zond gevoel van aanhankelijk heid aan het jodendom" en de bezorgdheid van velen over het toenemend aantal gemeng de huwelijken en over de con flicten tussen orthodoxe en niet-orthodoxe joden. „Om zich met het jodendom te ver eenzelvigen, kan men bijna al les doen. Ik kan eenvoudig zeggen jood te zijn en joden zullen alleen hun wenkbrau wen fronsen, als ik actief zou zijn in een christelijke groepe ring", zegt Cohen. Want joden staan door de vele conflicten in het verleden zeer argwa nend tegenover christenen. Zij vinden het eigenlijk ongepast, dat men als jood actief is voor een godsdienst die hun zoveel kwaad heeft aangedaan. Ondanks alle zorgen over het behoud van de joodse identi teit hebben velen het gevoel dat identiteitscrises deel uit maken van de joodse identi teit. „Het staat buiten kijf dat joden zich altijd hebben gezien als een volk dat voortdurend in een doodsstrijd is gewik keld", zegt Bayme. Volgens hem moet men de bezorgdheid niet overdrijven. Ze hoort bij de joodse geschiedenis. f iar flhe MEER dan dertig jaar geleden waarschuwde de toe Amerikaanse president Dwight 'Ike' Eisenhower voc j| vloed van het militair industrieel complex op de ma t pij. De bezweringen van de grijs en wijs geworden 1 de Tweede-Wereldoorlog bleven zonder gevolg. Het industrieel complex zit zo diep verweven met de e< dat heel het economisch weefsel verscheurd zou woi dien men plotseling zou ophouden met de produktie pens. Er moet al iets verschrikkelijks gebeuren men zich begint te bezinnen. Mn* DEZE week is dat gebeurd in Parijs. Voor het eer, geschiedenis kwamen de vijf permanente leden van ligheidsraad van de Verenigde Naties samen om ei gedragscode te vinden voor hun wapenhandel. De Ve Staten, Frankrijk, Groot-Brittannië, de Sovjetunie ei zijn immers ook de grootste exporteurs van alle soor logstuig. Veel heeft de bijeenkomst in Parijs niet opgelever j dat was ook niet de bedoeling. Men kon trouwens verwachten dat de vijf landen meteen hun wapenexp den stopzetten. Zij zijn niet verder gekomen dan e bedoelde intentieverklaring: ze zullen wat terughol optreden bij de verkoop van conventionele en niet tionele wapens. Voorts worden er afspraken gema zouden kunnen leiden tot de uitwisseling van in^ over de wapenhandel met het Midden-Oosten. De bijeenkomst in Parijs was het directe gevolg* I Golfoorlog. En de Golfoorlog was ook het gevolg varv^ -* penleverancies van de grote vijf aan Irak. Het wap naai van de Iraakse dictator Saddam Husayn bestor! f eerste plaats uit wapens van Sovjet-makelij en in deLN)l plaats uit Franse wapens. Maar ook Amerikaanse teclp— en Chinese raketten maakten er deel van uit. Zonde! lijk wapentuig had Saddam Koewayt niet kunnen aar Zijn ambities konden slechts in toom worden gehoud>en de grotere wapenkracht van de westerse geallieer4tie vendien blijkt uit de jongste gegevens dat Saddam w£ 11 lijk op weg was naar de aanmaak van een kernwapö^ gelijke vooruitzichten bezorgen de 'grote vijf' kippU^ kunnen altijd andere Saddams opstaan die er niet voer* deinzen hun ambities met kernwapens kracht bij teze En hoe gaat men die bedwingen? jrn rkt HOE men het ook draait of keert, echte ontwapeni|de echter niet in, evenmin als een stop op de wapenexp de verkoop van wapens brengt men de handelsbal<jen evenwicht. Met wapens maakt men buitenlandse 's Ondanks de bezwerende betoveringen, met „collectiir beheersing" als refrein, zullen de 'grote vijf' en nei alleen voortgaan wapens te exporteren naar diegi wi ze tot hun vrienden rekenen of diegegen die die kunnen betalen. nc nd tc De Amerikaanse president Bush heeft al verklaari htt VS zullen doorgaan met het steunen van de legitij>er hoeften van elke staat om zich te verdedigen. Maar bepalen wat de legitieme behoeften van een staat zijt^ bijvoorbeeld vindt dat het een voorsprong moet he(iie zijn Arabische buren. Om die voorsprong te behoudt A deert Israël een kwart van zijn Bruto Nationaal Prod w bewapening. De Arabische buren vinden dat Israëli110 wapend is en dat zij bijgevolg, om het evenwicht te[ut*j len, ook over de nieuwste wapens moeten kunnen T T. ken. En zo draait de bewapeningscarrousel onvers voort. Uitgave: Westerpers bv (behorende tot Sijthoff Pers bv). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Telefax: 071 - 134 941 Postadres: Postbus 11, 2300 AA Leiden Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9. 2288 BC Rijswijk Telefoon: 070 - 3190 933. Telefax: 070-3906 717. Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Chef-redacteur: G.- J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. van Koot. (tel. 071 - 144 049): K. Binnen- en buitenland, financiën er A. van Rijn (chef), W. Bunschoten, c E. Huisman, H Jansen, drs. J. van l n Herpen (chef), F. Buurmar - Voorbij, R. de Roo, drs. I1 n Wees (chef), G. Ansems, B. JansrW( Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P. van Velthoven Jg Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S Pleterse' If (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. fer De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten In zijn verspreidingsgetiSë - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers ip redactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in lf- en België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K. Swfcn M. van de Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R. in "t Hout (che leveld, D. Hofland. P. Koopman en D. van Rietschoten. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus;fte - de volgende correspondenten in het buitenland: S. Akkerman (Praadrr drs D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A Courant (Ati. R. Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs. A. Heerlnf, B. van Huót (Parijs). M. de Koninck IWashington). H. Kuitert (Nieuw OP' F. Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderink (K6a W. Werkman (Jeruzalem). E. Winkels (Barcelona). G. van Wijland (Bel(c)- F Wijnands (Bonn). J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de en publicatierechten van The Times e ster: M de Cocq. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op ma. tot 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per kwartaal per jaar i 18.00 tot 19.00 u 25,70 76,60 294,30 t abonnementsgeld dient v s worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2