Geen hardere aanpak van Leidse werklozen „A perfect day" Overleg Slaaghwijk met gemeente wordt nog niet hervat Uit eten CcitLscSoutotit STAD OMGEVING/RTV/KUNST/RTV iitie Noord wijk onthand door blikseminslag van voorpagina) s :n/regio op oot aantal plaatsen in eidse regio hebben vannacht bliksem en voorgedaan. Dat aakte vooral onge- aar persoonlijke on een bleven uit. rdwijk werd het politie- getroffen. Als gevolg i raakte de mobilofoon- tie defect en liepen de icentrale en de computer politie schade op. Het vanmorgen nog be- I s bedrijf NEM a t order van jderd miljoen )LF KLEUN EN Het Leidse NEM heeft een or- let een waarde van eer 105 miljoen gul- de wacht gesleept. ;aat daarbij om de van een rookgasrei- [sinstallatie voor de de dienst Reini- Öntsmetting, Trans- n Bedrijfswerkplaat- pn de gemeente Rot- (n. Het totale project jt een investering van liljoen gulden. :gasreiniger is bestemd uitbreiding van de branding van de Roteb. [erk wordt voor vijftig l in Leiden uitgevoerd r vijftig procent bij het ISteinmüller, samen met tollandse Constructie I(HCG) eigenaresse van morder betekent geen uitbreiding van werk- bheid. Het karwei wordt ^lijk ingepast in de be- e activiteiten. De uit- "V; ervan loopt door tot Daarmee zorgt de op- •j wel voor continuïteit. Bien opent de opdracht .ijk nieuwe perspectie fiet is de eerste order die een overheidsinstel- jebben. Hopelijk krijgen rvolgopdrachten van an- instellingen. Mogelijk Idan ook de werkgele- verd per 1 januari van zelfstandig. Voorheen het deel uit van de 1 HCG-vestiging. Het ïedeelte van het bedrijf jsde toen naar Rijswijk. vertrek van HCG werd voortgezet als apart be- Daartoe sloot HCG een jerking met het Duitse kuiler. NEM is sindsdien dochter van en Steinmüller die elk van de aande- (bben. Bij NEM werken (ensen, van wie 200 in in Scheemda. [■Constructiebedrijf richt idrukkelijk op de markt toj milieu-installaties. De over 1991, het eerste in NEM als zelfstandig bedraagt tot fiu toe 80 iljoen gulden. De op- van de Roteb overtreft drag al ruimschoots, pordvoerster van NEM I dat de order voor de de rookgasreiniger jste op dit gebied is die in de wacht heeft ge- |„Dat is puur het gevolg tie samenwerking met nulier dat op dit gebied ïcrvaring heeft". jiietgrage °iomobilisten ïgehouden Aelylaan l-jarige Lei- -jarige man gisteren aangehouden ze met een luchtdruk- drie inzittenden van ito in de Morsstraat had- idreigd. De inzittenden, 'rouwen uit Leiden en lan uit Leiderdorp, wil de drukte bij de Mor- terugrijden maar zagen (eg geblokkeerd door een f"'s. Door links van de ;aan staan konden die passeren. Alleen het 'ilde dat het drietal zou Na een opmerking ie rijvaardigheid van het talde een van hen piot een vuurwapen tevoor- Daarop vluchtten de ;g. De auto, waarvan fnteken was genoteerd, even later aangetroffen Beestenmarkt. Daar za- [enten rond kwart over 'ee mannen instappen. Jto kon uiteindelijk wor- tlemgereden op de krui- en' dr. Lelylaan/Haagse wweg. Oegstgeest 94agen dicht kal EN De afrit Oegst- /ojvan de RW44, vanuit de ng Den Haag, is van 13 n met 16 augustus van JD6.00 uur afgesloten we- werkzaamheden. Een om- ^route staat aangegeven. perkt bereikbaar en voor het opmaken van processen-verbaal moest worden teruggegrepen naar de schrijfmachine. Als ge volg van de blikseminslag zat het politiebureau ook enige tijd zonder stroom. Dat werd onder vangen door het noodaggregaat in te zetten. Door het onweer traden overi gens op diverse plaatsen stroomstoringen op. Maar in de meeste gevallen kon dat een voudig worden opgelost door de aardlekschakelaar weer om te zetten. In enkele gevallen raak te ook de meterkast defect. Een zeer groot aantal alarmin stallaties ging af als gevolg van de elektrische lading in de lucht. Dat bezorgde politiekorp sen extra werk. In Katwijk had de politie het erg druk door tientallen meldingen van stroomstoringen bij particulie ren. In diverse delen van Kat wijk viel de straatverlichting uit. In Leiden werden telefoon gesprekken plotseling verbro ken als gevolg van het onweer. In Bilderdam sloeg de bliksem in in een boom bij een boerderij. Omdat de bewoners bang waren dat vonken van de smeulende boom over zouden springen naar het rieten dak van de boerderij, werd de brandweer gealarmeerd. Deze had de situa tie snel onder controle. Politie sluit terras café LEIDEN De politie heeft gisteravond het ter ras van café Malle Babbe aan de Nieuwe Beesten markt gesloten. In strijd met de afgegeven vergun ning werd er om een uur 's nachts nog drank geser veerd. Na drie overtredin gen moet een café volgens de nieuwe horecaverorde- ning een paar weken dicht. Voor Malle Babbe was het de eerste keer. Café In den Oude Maren- poort was een paar dagen eerder al voorgegaan. Bliksemafleider van molen gehaald LEIDEN Een onbekende heeft gisteren 15 meter koperdraad uit de wieken van molen De Put aan het Galgenwater gesto len. De dader moet daarvoor zelf acrobati sche toeren hebben uitgehaald om de draad hoog in de molen te pakken te krij gen. De koperdraad diende als bliksemaf leider en levert hooguit een paar gulden op. De bliksem van gisteravond heeft de molen ondanks de diefstal niet geveld. Uitbater van café neemt de benen LEIDEN Café Paradise aan de Nieuwe Beestenmarkt bestaat niet meer. De eige naar bleek met de noorderzon te zijn ver trokken toen de deurwaarder gisteren ne gen maanden huurachterstand wilde in nen. De deur is opengebroken en wat er in het pand werd aangetroffen wordt bij executie verkocht. De schuld bedroeg 30.000 gulden. Zoon bedreigt vader met mes LEIDEN Een 29-jarige aan drank en drugs ver slaafde Leidenaar heeft gis teren bij zijn ouders in de Anna van Saksenstraat de boel kort en klein geslagen. De man vernielde de gloed nieuwe televisie en meubi lair omdat zijn ouders wei- ferden hem geld te geven, 'oen de zoon zijn 60-jarige vader met een mes bedreig de zette deze het blootsvoets op een lopen naar het poli tiebureau aan de Lange- gracht. De zoon kon in de woning worden aangehou den. Maredorp blij met uitspraken Van Rij over Vrouwenkerkplein LEIDEN Buurtvereniging Maredorp/De Camp is blij met uitspraken van wethouder Tjeerd van Rij (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) over de plannen voor het Vrouwenkerkplein. In het gemeen telijk blad Stadswerk stelde Van Rij dat hij het ont werp van architect Vollmer voor het plein dat nu nog wordt gedomineerd door graffity en de ruïne van de Vrouwenkerk maar matig vindt. ..Er komt te veel be bouwing en er blijft maar een klein stukje openbare ruimte over", aldus de wethouder. De buurtvereni ging die steeds veel kritiek heeft gehad op dat plan zegt in een schriftelijke reactie blij te zijn dat ze de wethouder van haar standpunt heeft kunnen overtui gen. Ze hoopt dat de gemeente het alternatief dat architect J. Barendse schetste wil overwegen. Dat voorziet in een aantal kleine winkeltjes en laat het grootste deel van het plein onbebouwd. PASSENDE ARBEID MOET WERKLOZE WEL ECHT PASSEN LEIDEN De 5.628 Leidse werklozen zullen weinig of niets merken van de aanscherping van het begrip passende ar beid zoals dat is voorge steld door het kabinet. De aanscherping behelst niet veel meer dan het concreet vastleggen van criteria die impliciet al worden gehanteerd. Noch het arbeidsbureau noch de gemeentelijke sociale dienst in Leiden zijn van mening dat er strenger moet worden opgetreden. Sociale dienst en arbeidsbu reau halen de schouders op over het voorstel dat minister De Vries van sociale zaken en staatssecretaris Ter Veld gisteren lanceerden. De Vries en Ter Veld stellen voor om werklozen, naarmate ze lan ger zonder baan zitten, te dwingen om te solliciteren beneden hun opleidingsni veau op straffe van een forse korting op hun uitkering. Op die manier wil het kabinet de langdurige werkloosheid te rugdringen en moeilijk ver vulbare vacatures invullen. Werklozen moeten in het ui terste geval worden gedwon gen voor een baan te verhui zen. Gebeurt dat niet, dan zou gedurende twee maan den een vijfde van de uitke ring moeten worden inge houden. Uit haar verband Woordvoerster T. van de Panne van de sociale dienst vindt de fasering die het ka binet voorstelt „uit haar ver band gerukt". Na elk half jaar dat een werkloze zonder werk zit, moet een niveau la ger worden gesolliciteerd. Passende arbeid sluit op die manier steeds minder aan bij de gevolgde opleiding. „Een academicus uit Groningen die na twee jaar werkloos heid wordt gedwongen om te gaan werken in een bollen schuur in de Bollenstreek gaat te ver", aldus Van de Panne. Ze meent dat het ook niet zo'n vaart zal lopen. „We kijken nu ook al hoe het lan delijk gezien toegaat en wij ken daar niet veel vanaf. Zo veel verandert er ook niet. De criteria die nu worden ge bruikt worden alleen con creet zwart op wit gezet". De Leidse sociale dienst zal haar beleid daarom niet ol nauwelijks aanpassen als de nieuwe richtlijn er is. „We beoordelen ieder geval indi vidueel en houden met alle relevante zaken rekening, zoals de gezinssituatie. Dat kan aanleiding geven om af te wijken van de richtlijn. Nou, die ruimte moet er zijn". Duidelijker Geen extra dreiging dus, maar wel verduidelijking. „De concretisering van het beleid zoals het kabinet voor stelt, maakt het makkelijker om een dialoog met onze cliënten aan te gaan. Daar voor is het handig. We kun nen goede en oneigenlijke ar gumenten om een baan te weigeren makkelijker schei den en verduidelijken. We kunnen de mensen beter wij zen op de mogelijkheden die een wat bredere kijk op solli citeren biedt. Maar ons uit gangspunt blijft de individue le situatie en die analyseren we nu ook al heel zorgvuldig. Daar gaan we gewoop mee door". Hetgeen niet wegneemt dat in Leiden al te weerspannige werklozen in een enkel geval hun uitkering is afgenomen. „We waarschuwen mensen Werk lozen in Leiden moeten „ver antwoord solli citatie gedrag" vertonen. FOTO: DIJKSTRA eerst dat ze niet verstandig bezig zijn. Als dat niet helpt wordt de uitkering gekort. Dat begint met een kleine korting van drie procent en als het langer duurt kan dat oplopen. Tot 20fcof zelfs meer dan 50 procent. Ja, en uitein delijk kan de uitkering hele maal worden gestopt, maar dat gebeurt sporadisch". Verantwoord kerkstraat denkt er hetzelfde over. „We melden de sociale dienst nu ook al of bij ons in geschreven mensen een ver antwoord sollicitatiegedrag aan de dag leggen. De voor gestelde concretisering maakt het gewoon wat makkelijker om de mensen uit te leggen wanneer ze niet aan de voor waarden voor een uitkering voldoen". Volgens Tibbe is er geen sprake van een eigenzinnig beleid van het arbeidsbureau in Leiden. „Er zit geen eigen wijze arbeidsbureau-direc teur die het beter denkt te weten dan de minister". Maar Tibbe zegt tegelijk niet te kunnen ontkennen dat de interpretatie van de begrip pen 'passende arbeid' en 'ver antwoord sollicitatiegedrag' in Leiden kan afwijken van elders. „Iemand die al twee jaar werkloos is en een baan weigert, komt onder onze strakke aandacht. Maar wij voelen niets voor een pats- boem beleid. Je hebt ook je verantwoording naar de werkgever Die wil gemoti veerde krachten". Beschuldigingen als zouden medewerkers van het ar beidsbureau onaanvaardbaar coulant zijn jegens werkwei- geraars, wijst Tibbe van de hand. „Jaarlijks maken we bij de betrokken bedrijfsver enigingen en gemeenten mel ding van drie- tot vijfhon derd werklozen die niet goed bezig zijn. Dat zegt genoeg". In het „Espectaculo Casa Rossa" vermaakten de bezoekers zich onder meer met roulette (foto boven). "Harold Lloyd', in verkeerde ruitjesbroek en met volstrekt onmodieus brilletje wist het publiek te boeien. FOTO'S: WIM VAN NOORT LEIDEN De titel van het stuk dat het Nationaal Trottoirgezelschap uit Arnhem gisteravond speelde, leek niet eens meer toevallig gekozen en kon slaan op de hele voor gaande dag: ,,A perfect day". Het weer en de lo- katie, het Stadhuisplein, waren perfect, de twee voorstellingen verliepen gladjes en hielden met name oudere toeschou wers drie kwartier ge boeid. Het Trottoirgezelschap liet een Harold Lloyd-achtig type op draven, dat voor veel geld een caravan met bijbehorend stuk je land van de gemeente kocht, die hem vervolgens de koopakte ontfutselde en uitge rekend over zijn stukje grond een snelweg aanlegt. Ondertussen krijgt Harold Lloyd, in verkeerde ruitjes broek en met volstrekt onmo dieus brilletje, bezoek van de meest vreemde types: junks, alcoholisten, zwervers, een postbode die zichzelf tegen zijn schutting doodrijdt, een ver pleegster die hem een pak rammel verkoopt, een natuur liefhebber die zeer veel inte resse toont voor het huisdier van Harold een kikkertje maar bij zijn geluidsopnames wordt gestoord door een pie pende deur, een fluitketel en een stuntende straaljager, een inbreker, de landmeter en uit eindelijk de stoomwals. De ge luidseffecten maakten het tot een vermakelijke voorstelling waarvoor de Arnhemmers een hartelijk applaus kregen. Ondertussen liepen de terras sen in de binnenstad vol, voe ren vletten en motorjachten door de Leidse grachten en vonden tientallen mensen hun weg naar de Grote Beer op het Arsenaalplein. Roulette Daar vond namelijk het „Es pectaculo Casa Rossa" plaats, de naam die Ruud Kenter, uit bater van De Grote Beer, aan het evenement had meegege ven. De bedoeling was een nachtclub in te richten, een streven dat niet helemaal slaagde door de discodreunen die het café meestentijds vul den. Op de bovenste etage was door de leden van het dispuut Bunbury van studentenvereni ging Quintus een „casino" in gericht, compleet met niet geijkte roulette- en black jacktafels. Beneden amuseerden de aan wezigen zich onder meer met buikdanseres Nadia en een heuse striptease van Kim, die rond twee uur 's nachts wer kelijk tot op de bodem ging. Ook Ruud Kenter zelf meende nog als vuurvreter te moeten optreden, een rol die hem de nodige moeite moet heben ge kost. Hoewel de discjockey stug volhield dat de zaak tot half vier open bleef, flitste de TL-verlichting ruim een uur eerder aan, de feestende Lei- denaars met een schok terug brengend op aardse bodem. Barkeeper Theo, in weerwil van een immer stralend hu meur tegen die tijd toch echt zichtbaar vermoeid, wist die „vroege" afsluiting wel te waarderen. Toch konden, ondanks het echt onverwachte spektakel van een groots onweer gevolgd door vrijwel onophoudelijke regen vanaf half twaalf, de meeste Lakenfeest-vierende Leidenaars gisteren, in koor met Harold Lloyd, inderdaad zingen: „Life could be a dream, sweetheart". Het leven in Leiden lijkt soms een droom. LEIDEN Het overleg van de werkgroep sociale vernieu wing in de Slaaghwijk met de gemeente wordt voorlopig nog niet hervat. De werkgroep die gisteren bijeenkwam wil eerst concrete antwoorden op haar actiepunten. Onlangs gingen de wethouders H. de la Mar en H. Koek naar de Slaaghwijk om te reageren op de grieven van de wijk. De werkgroep vond hun antwoor den toen beneden de maat. Woordvoerster N. Sleeuwen van de werkgroep vertelt dat op 28 augustus geïnventari seerd wordt hoe de stand van zaken is rond de elf actiepun ten die de wijk bij de gemeen te heeft neergelegd. „We wil len dat terugspelen aan de ge meente. Voorlopig blijft het overleg opgeschort. Het is af hankelijk van de reactie van de gemeente of het wordt her vat". De werkgroep brak het overleg onlangs af omdat ze vond dat drie jaar praten on der verschillende noemers met de gemeente weinig concreets had opgeleverd. Dat dit nu on der de vlag van sociale ver nieuwing gebeurt, heeft daar weinig in veranderd. De wijk bewoners willen onder andere dat de woningbouwverenigin gen nadrukkelijker bij de pro blemen worden betrokken. Bovendien hebben ze vergeets bij de gemeente aangedrongen op het niet doorvoeren van de forse jaarlijkse huurverhoging. Deze handige mini picnic-set, ver pakt in een etui, wordt van u na opgeven van een nieuwe abonnee. Noteer als nieuwe abonnee ingaande l Naam: Voorl: I I Adres: I Postcode/plaats: Telefoon: I 1 Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f 25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de mini picnic-set naar: J Naam: Adres: l Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ IIUIimiBMIHBUHIIH VRIJDAG 12 JULI 1991 PAGINA 9

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9