„FNV heeft fatsoensnormen in sjorconflict overschreden' Volvo Car eist garanties voor zelfstandigheid Nederlander op eerste rang bij wederopbouw Kuwayt BEURS VAN AMSTERD/ r ECONOMIE Ceidóö Qowumt VRIJDAG 12 JULI 1991 PA Trump is zijn jacht kwijt NEW YORK De Amerikaanse multi-onderne- mer Donald Trump die in financiële problemen verkeert, heeft zijn 86 meter lange, jacht Trump Princess verkocht. Maar voor hoeveel in niet hele maal duidelijk. Zelf zegt hij het uiterst luxueuze jacht voor 42 mil joen dollar te hebben verkocht aan een bank in Boston, die het aankoopbedrag indertijd van 27 miljoen dollar had gefinancierd. Trump kocht het jacht enige jaren geleden van de wapenhandelaar Adnan Kashoggi. Maar hardnekkinge krantebe- richten melden dat de betrokken bank het jacht heeft teruggenomen en dat het jacht voor 34 mil joen dollar te koop was. Trump, die goud verdiende in onder meer onroe rend goed en het gokwezen, raakte in financiële moeilijkheden toen de economische recessie de waarde van zijn onroerend goed enorm liet dalen. CONCERN DREIGT MET SCHADEVERGOEDING Duitse rente niet verhoogd: dollar duurder AMSTERDAM De koers van de Amerikaanse dollar is gisteren met on geveer anderhalve cent gestegen onder invloed van het uitblijven van de hier en daar verwachte renteverhoging in Duitsland. Bij het slot van de handel op de wisselmarkt in Amsterdam werd ƒ2,0635 genoteerd tegen een slotkoers van ƒ2,0480 op woensdag. De dollar koers was een groot deel van de dag lager, omdat er nog rekening mee werd gehouden dat de Bundesbank op haar tweewekelijkse vergadering zou besluiten de rente te verhogen. De dol lar zou daardoor tegenover de mark minder aantrekkelijk zijn geworden voor beleggers. Omzet Grundig fors gestegen NEURENBERG Het Duitse elek tronicaconcern Grundig, producent van vooral beeld- en geluidappara- tuur, heeft in het eind maart afgeslo ten boekjaar een omzetgroei weten te bereiken van twintig procent. De om zet nam toe van 3,8 miljard tot 4,55 miljard mark, zo heeft Grundig giste ren in Neurenberg bekendgemaakt. Directievoorzitter J. van Tilburg noemde het boekjaar 1990/91 een van de beste tot nu toe. Hij schreef de goede gang van zaken toe aan de gro te vraag in verband met het WK Voetbal in Italië vorig jaar en vooral aan de eenwording van beide Duits- landen, die leidde tot extra vraag uit de voormalige DDR. PIERSON HOUDT 'GROTE SCHOONMAAK' IN HONGKONG HONGKONG Het Amsterdamse bankiershuis Pierson Heldring Pierson (PHP) heeft een grote schoonmaak gehouden bij de Hongkongse commissionairsdochter Pier son Securities Asia. Verschillende personeelsleden, onder wie de vestigingsdirecteur K. Massey, zijn inmiddels ont slagen. Zij waren betrokken bij „ongeoorloofde transac ties die in strijd waren met interne en externe reglemen ten". Ook de vice-voorzitter van PHP, L. Wurfbain heeft naar aanleiding van de affaire zijn baan opgezegd, zo maakte een woordvoerder van het Amsterdamse bank iershuis, onderdeel van de ABN Amro combinatie, giste ren bekend. Waaruit die precies hebben bestaan, kon de zegsman niet zeggen. Het onderzoek is nog gaande, waarbij het bestuur van de Hongkongse beurs inmiddels is ingeschakeld. PHP nam in december vorig jaar een meerderheidsbe lang in het Hongkongse commissionairsbedrijf Elders Roach Asia Limited, die daarna de naam wijzigde in Pier son Securities Asia. Van der Valk wegrestaurants Duitsland voorlopig van de baan BONN De overeenkomst tussen de voormalige DDR- overheid en het Van der Valk concern over de bouw van vijf motels-wegrestaurants in het voormalige Oost-Duitsland wordt geannuleerd wegens rechtsongeldigheid. Dit heeft een woordvoerder van het Duitse ministerie van verkeer gisteren meegedeeld na afloop van een bijeenkomst van de verkeerscommissie van de Duitse Bondsdag. Een woord voerder van het Van der Valk-concern heeft inmiddels gezegd zich niet bij deze beslis sing neer te zullen leggen en eventueel een fikse schadever goeding van het ministerie te „Het contract is wel degelijk rechtsgeldig en wij zullen alles in het werk stellen die annule ring terug te laten draaien", aldus de woordvoerder. Het is overigens de enige van de in totaal 41 concessies voor de bouw van restaurants langs de snelwegen die geannuleerd wordt. Over de andere over eenkomsten zijn vanaf januari onderhandelingen gevoerd over aanscherping van de voorwaarden. De sociaaldemo cratische oppositie wilde ei genlijk dat alle 41 verleende concessie worden vernietigd. De Van der Valk-concessie werd vijf dagen voor de Duitse eenwording verleend door de toenmalige Oostduitse ver keersminister Gibtner. On langs verschenen in de Duitse media verhalen over smeer gelden die betaald zouden zijn bij het verlenen van de con cessie. De Duitse minister Krause van verkeerszaken, die onder de laatste DDR-regering staatsecretaris van binnen landse zaken was, heeft altijd ten stelligste ontkend betrok ken te zijn geweest bij het ver meende geschuif met smeer gelden. Van der Valk heeft deze aantijgingen ook tegenge sproken. Juridisch adviseur van Van der Valk, prof. Schütze gaat door om de ver leende concessies alsnog bin nen te krijgen. FNV-onderhandelaar Jan Heilig (op voorgrond) en Van der Sluis (tweede van rechts op achtergrond) gisteren tijdens de onder- VOORMALIG FNV- BESTUURDER ROSENMÖLLER: ROTTERDAM Tweede ka merlid en voormalig FNV-be- stuurder Paul Rosenmöller vindt dat de partijen in het sjordersconflict in de Rotter damse haven nu zelf moeten proberen om uit de problemen te komen, nadat zijn bemidde lingspoging is mislukt. „Daar bij ligt het vuiltje nu op het bord van de FNV, dat zich niet aan de afspraken heeft gehouden". Rosenmóller vindt, dat de Vervoersbond FNV „alle fatsoensnormen in het 'sjorconflict' heeft overschre den" door zich niet te houden aan zijn eindvoorstel, dat dien de als basis voor de cao-onder handelingen van gisteren. Zo als bekend werden de onder handelingen tot grote woede van de sjorders afgebroken. „Tegen dit voorstel, dat geen woord Spaans bevatte, hebben alle partijen ja' gezegd. Dan kun je het niet maken om tij dens de onderhandelingen tóch met nieuwe voorstellen te komen, die tegen de afspraken in de werkgevers extra geld gaan kosten". Rosenmöller is wel bereid om op verzoek van FNV-bestuur- der J. Heilig de tekst van het eindvoorstel, die Heilig nu op papier heeft gezet, op juistheid te toetsen. Dat is woensdag ochtend na het zestien uur du rende agenda-overleg niet ge beurd, omdat volgens Rosen möller het eindvoorstel voor iedereen helder was. „Ik wil nog steeds dat de Vervoers bond FNV er in slaagt om zon der verder gezichtsverlies het conflict op te lossen. Mijn hart ligt nu eenmaal nog steeds bij de bond". Heilig heeft aan Rosenmöller beloofd, dat hij zich bij een uit spraak van hem neer zal leg gen. Hij heeft tegen Rosenmöl ler gezegd: „Als ik mij gebrand heb, moet ik op de blaren zit ten". Loonkostenstijging Rosenmöller laat er echter geen twijfel over bestaan, dat de nieuwe voorstellen die de bond gisteren op tafel heeft gelegd en die volgens Heilig „slechts" 0,8 procent extra loonkostenstijging betekenen, buiten de afspraken vallen. De werkgevers hebben berekend, dat die voorstellen 4,25 pro cent extra kosten en nog eens eenmalig 340.000 gulden van wege het feit dat de bond eist dat de eerste cao voor de sjor ders met terugwerkende kracht een half jaar eerder moet ingaan. „Ook 0,8 procent is een verhoging van de loon kosten", zo meent Rosenmöl ler. Hoewel hij vindt, dat zijn rol als bemiddelaar nu is uitge speeld, zal Rosenmöller wel proberen om „met wat tele foontjes de zaak weer op de rails te krijgen". De nu ontsta ne situatie kan volgens hem betekenen, dat de vervoers bond bakzeil moet halen. „Maar dat risico neem je, als je de beslissingen aan de leden overlaat". Hoewel Rosenmöller zich niet met zoveel woorden uit wil la ten over de gevoerde tactiek van de vervoersbond, geeft hij wel toe dat het „spel" niet zo best is gespeeld. Serieus spel „Het is een serieus spel en je mag van ervaren onderhande laars verwachten, dat ze weten waar ze mee bezig zijn". Ro senmöller vindt, dat de bond er beter aan had gedaan, om zijn eindvoorstel waar ook de bond „ja" tegen had gezegd, tegenover zijn leden te verde digen. Hij verwacht niet, dat er nu no^ mensen staan te trappelen om als scheidsrechter op te treden, zoals Heilig donder dagavond heeft gesuggereerd. De woordvoerster van haven wethouder R. Smit heeft laten weten, dat een rol als scheids rechter op dit moment niet aan de orde is. „Er is nog geen officieel verzoek binnengeko men. Ook als dat wel gebeurt, moet hij daar eerst nog eens goed over nadenken". DANKZIJ NIEUWE VINDING IBM Computer in toekomst nog veel kleiner WASHINGTON In de nabije toekomst zullen de computers nog veel klei ner kunnen worden dank zij een vinding van het Amerikaanse concern IBM. Onderzoekers van IBM zeggen namelijk een methode te hebben ont wikkeld om halfgeleiders atoom voor atoom samen I te stellen. Dat kan het be gin zijn van een nieuw tijdperk in de miniaturise ring van de totale elektro nica. Dat staat in het we tenschappelijke tijdschrift Science dat vandaag in Washington is verschenen. Volgens de wetenschappers is het daardoor mogelijk volledig nieuwe soorten halfgeleiders te maken, die maar een dui zendste meten van de kleinste die nu nog worden gemaakt. De vondst van de IBM-onder- zoekers In Whan Lyo en Phaedon Avouris zal de micro- elektronica, waarbij elektroni sche onderdeeltjes gemeten worden in microns, ofwel een miljoenste van een meter, kunnen veranderen in 'nano- elektronica', waarin halfgelei ders nog maar uit een paar atomen bestaan en alleen kun nen worden gemeten in nano's - miljardsten van een meter. Daardoor worden kleinere, snellere en sterkere computers en andere elektronische appa ratuur mogelijk. De mogelijkheid om afzonder lijke atomen te manipuleren is ontstaan door een speciale 'scanning tunnelling' micro scoop, waarvoor andere IBM- experts in 1986 een Nobelprijs kregen. Deze microscoop is zo sterk dat hij beelden van afzonder lijke atomen kan produceren. Lyo en Avouris hebben nu aangetoond dat het mogelijk is met behulp van een onderdeel van de microscoop afzonderlij ke atomen of groepjes atomen bij kamertemperatuur op te pikken en te verplaatsen. Nog belangrijker is dat zij daarvoor silicium gebruikten, het basis materiaal voor chips. PETITIE AAN REGERING Werknemers van Volvo Car in Helmond tijdens de gisteren ge houden werkonderbreking. FOTO: ANP HELMOND Het perso neel van het hoofdkan toor van Volvo Car bv in Helmond eist van de Ne derlandse regering spij kerharde garanties dat het bedrijf ook in de toekomst zoveel mogelijk zelfstan dig kan blijven funktione- ren. Tijdens een korte werkonderbreking werd gisteren een petitie van die strekking aangenomen en onmiddellijk aangebo den aan L. van Dongen van de raad van commis- De petitie is ook nog gericht aan de regering en de vaste kamercommissie voor econo mische zaken. De actie in het hoofdkantoor van Volvo Car was georganiseerd door de ge zamenlijke bonden en de Cen trale Ondernemingsraad. Het was voor de eerste keer dat er in Helmond, waar ruim 1.200 mensen werken, op een derge lijke manier actie werd ge voerd. Aan de oproep om het werk korte tijd neer te leggen, werd door vrijwel alle aanwezige personeelsleden gehoor gege ven. Commissaris Van Dongen zei begrip te hebben voor de ongerustheid en de acties van het personeel. De bonden zijn bang dat de onderhandelingen tussen het ministerie van eco nomische zaken enerzijds en Volvo Zweden en Mitsubishi anderzijds er toe zullen leiden dat van het produktiebedrijf van Volvo Car in Born niet meer overblijft dan een assem- blagebedrijf. Assemblage Het is de bedoeling dat Volvo Zweden, Mitsubishi en de Ne derlandse staat ieder een der de van de aandelen krijgt. Het Japanse concern wil in Born eigen duto's gaan assembleren. De besprekingen daarover zijn volgens bestuurder H.van Rees van de Industriebond FNV in een cruciale eindfase aange land. „De vraag is of Volvo Car een volstrekt uitgeklede, veredelde schroevendraaierfa- briek zonder zeggenschap over de eigen activiteiten wordt of dat het bedrijf zelf nieuwe au to's blijft ontwikkelen en ma ken met een duidelijke eigen zelfstandigheid en een eigen identeit". aldus van Rees. Hij benadrukte dat de samen werking met Mitsubishi en Volvo Zweden voor Volvo Car van levensbelang is. „Maar er zijn grenzen en die worden akelig dicht genaderd. Volvo Car dreigt te worden platge walst door de grote jongens van Mitsubishi en Volvo Zwe den.".Het personeel van het hoofdkantoor en de bonden vinden met name dat er ga ranties moeten komen met be trekking tot het behoud van de commerciële activiteiten en de ontwikkelingsafdelingen. FYSIOTHERAPEUT ASSISTEERT ZAKENMAN ARNHEM Het lijkt op een spannend jongens boek. Afstuderen als fy siotherapeut, vervolgens de wereld rondreizen als persoonlijk assistent van de grootste zakenman van Kuwayt en nu op de eer ste rang zitten bij de her inrichting van het leegge roofde Kuwayt. Dat is in een notedop het ver haal van Lean ter Steeg (27) uit het Gelderse Dieren. Sinds vorig jaar augustus werkt hij voor Passam Alghanim uit Kuwayt. Hij is de persoonlijke fysiotherapeut van Alghanim, bemoeit zich met de beleggin gen in kunst en antiek en fun geert als persoonlijk assistent in de dagelijkse beslommerin gen. Sinds enkele maanden houdt hij zich in het hoofd kantoor van de zakenman in Kuwayt ook bezig met de con tacten van het Nederlandse bedrijfsleven in het geteisterde sjeikdom. Het Nederlandse bedrijfsleven heeft het volgens Ter Steeg wat laten afweten in Kuwayt. Staatssecretaris Van Rooy van economische zaken is welis waar vlak na de oorlog met een delegatie op bezoek ge weest, maar „dat was meer Holland Promotion dan zaken doen". De Amerikanen en Ca nadezen hebben het veel gro ter en directer aangepakt en je ziet gewoon dat dat werkt", betoogt hij. Een actieve opstel ling van Nederland is des te noodzakelijker, omdat „Neder land niet het eerste land is waar ze aan denken", zo heeft Ter Steeg gemerkt. Afzetmogelijkheden Voor Philips ziet Ter Steeg grote afzetmogelijkheden in het verschiet. „Alles wat los en vast zat is weggehaald". Er is grote behoefte aan nieuwe televisietoestellen, videorecor ders, koelkasten en andere consumentenelektronica. Aan nemers zullen in Kuwayt niet rijk worden. „Kuwayt hoeft niet herbouwd te worden." Bijna alle huizen staan nog overeind, ze zijn alleen leeg. Kuwayt is niet zoals Bayrut of sommige Europese steden in de Tweede Wereldoorlog in puin geschoten, met uitzonde ring van de huizen en paleizen van de sjeik en zijn familie. Alghanim zal ook zijn deel meepikken van de behoefte aan nieuwe spullen. Hij is de enige leverancier van Philips en Whirlpool in Kuwayt en is de grootste dealer voor Gene ral Motors buiten de Verenig de Staten. Voor de oorlog ver kocht hij 12.000 wagens van GM per jaar in Kuwayt. De eerstkomende jaren zullen dat er veel meer zijn, want de helft van het wagenpark is meegenomen door de Iraki's. Alghanim zelf heeft in de be zetting 4000 personenauto's verloren van zijn taxicentrales en autoverhuurbedrijven. Ver der hebben de Iraki's zijn fa brieken leeggehaald en bleef er van de 90 zware trucks van zijn transportonderneming één over. Vóór de oorlog zette Alg hanim met 3500 personeelsle den 500 miljoen dollar per jaar om. De zakenman heeft zich voorgenomen het bedrijf zo snel mogelijk uit te breiden tot 5000 personeelsleden. Laksheid Alghanim loopt in zijn ambitie soms op tegen de laksheid van de Kuwaytse regering. De ambtelijke molens draaien langzaam in de woestijn, ver telt Ter Steeg berustend. „Geld was nooit eeh probleem, dus produktiviteit hoefde ook niet zo nodig." Sommige han delsbedrijven hebben een soortgelijke houding. Ze zetten er niet de schouders onder. maar zitten boven hun theepot te mokken totdat de overheid of de verzekering hun geld uitkeert voor hun vernielde of gestolen inboedel. „Tot die tijd zijn ze zelfs niet bereid een be zem door hun bedrijf te ha len", schampert Ter Steeg. Alghanim profiteert ervan, want hij steekt wel zijn han den uit de mouwen. Hij is „de absolute koploper" in het op nieuw starten van de handel na de oorlog, zo meldt zijn as sistent niet zonder trots. Ter Steeg vergezelt Alghanim volgende week naar General Motors in Detroit voor nieuwe besprekingen. Daarna vieren zij een paar weken vakantie in Rio de Janeiro. Sommige fy siotherapeuten komen slechter terecht. nil bos kalis c 19.70 20 90 braai beh 33.60 33 50 bredero 16 30 ONG breder c 15.20 ONG breevastc 1100 11.00 burg heybr 3200 001 3200.001 kbb c pr. c 82.80 koppelpoort 356.00B krasnapols. 23200 landre gl c 55.90 maas beh c 77.50 telegraaf c text twenthe 90.50 lulip comp 27.20' (Jc tw kabelh c ubbink Bron: GWK/CDK-Bank ilal.lire (10.000) iSfif! jap.yen (10.000) 143,00 ncoi joeg din t/m 100 duitse mark (100) 109.90 113.90 engelse pond 3,18 3,43 finse mark (100) 45,35 47,85 franse frank (100) 31,95 34,70 gnekse dr. (100) GOUD Nieuw Vorige onbewerkt 23950 - 24550 24130 - 24730 bewerkt 26150 26330 Opgave: Drijfhout, A'dam ZILVER onbewerkt 255 - 325 bewerkt 370 Pakhoed en Océ gevraagd op vriendelijk Damrak AMSTERDAM Het uitblij- ven van een renteverhoging in Duitsland, een hogere opening op Wall Street en een hogere dollar wisten gisteren op de Amsterdamse effectenbeurs een slappe dag toch nog enige kleur te geven. Na een aarze lende maar hogere start sloot de stemmingsindex uiteinde lijk 0,5 punt hoger op 93,6. De grootste vraag ging uit naar Océ-van der Grinten en Pak hoed, die respectievelijk 1,60 en ƒ6,50 konden bijschrijven op 54,80 en 187. Océ wist daarmee de opwaartse trend van de afgelopen dagen als ge volg van de gunstige halfjaar cijfers voort te zetten. De koersindex sloot op 198,2 tegen een slot van 197,9 op woensdag. De omzet beliep een nogal magere 909 mil joen, waarvan de aandelen 519 miljoen voor hun reke ning namen. Van de 257 ver handelde fondsen verliet 36 procent de vloer met winst. Ruim veertig procent moest genoegen nemen met een on veranderd slot. BEURS -V) Bij de internationals bfiq Unilever een weinig kende dag. Het fonds 1,90 op 161,30, nada Britse effectenhuizen U uit de kooplijst schjj Akzo, dat ijverig trac meerderheidsdeelnemin het Spaanse La Seda te won acht dubbeltje ƒ113,40. Koninklijke kreeg er ƒ0,40 bij op Elders steeg Borsumij een daalder tot 79,70 Daf vier dubbeltjes ofwl»" procent aandikken tot J Op de lokale markt gitffen aandacht uit naar Ams Option Traders, die ovu, tweede kwartaal een moest melden. Het et r, huis werd gestraft dooltuin liefst ruim negentien f Po, (drie gulden) in te levi 12,50. Medicopharma met 1,70 tot ƒ38, terwi ted Dutch het verlies va twaalf procent op wo gedeeltelijk inhaalde twee dubbeltjes ofwel bi£n J ven procent te winn o, ƒ3,20. De parallelmarkt kern nieuw het uitvinders#!!. DocData als opvallend schijning.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6