de buurman, geen klant c Mysterieuze 'aanslag' op Italiaanse president Geweld in Kroatië neemt weer toe derzoek Gorbatsjov om Bun niet overtuigend" r* AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Fladderdans tegen overlast van vogels Sojasaus, knuppel en hoepel bepalen hondeleven in China il vg 'ENLAND EcidócSommtt VRIJDAG 12 JULI 1991 PAGINA 5 zen bouwen dammen overstroming Inwoners van grote steden Chinese rivier Yangtze proberen en macht dammen op te werpen overstromingen die tot nu toe al i 1000 levens hebben geëist. •rtijd liet de Chinese regering ditionale beleid van zelfredzaam- de steek en verzocht om buiten- ulp aan de slachtoffers van de ormen en overstromingen die in n van het land miljoenen mensen lebben gemaakt. ing verklaarde gisteren dat mala- nterie en andere ziekten zijn uit- ogen voorspellen dat de onge- rare regenval voorlopig nog niet iden. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Baker en diens Sovjet-ambtgenoot Bessmertnych staan de pers te woord. FOTO: AFP Vooruitgang bij START - besprekingen WASHINGTON De Verenigde Sta ten en de Sovjetunie hebben gisteren tijdens hun eerste onderhandelings ronde over de afronding van het START-verdrag vooruitgang geboekt. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken James Baker en zijn Sovjetcollega Aleksandr Bessmert nych hebben dat verklaard na afloop van hun gesprek over beperking van het aantal strategische kernwapens van beide landen. Van het afsluiten van het START-verdrag hangt het doorgaan van de beoogde top in Mos kou tussen de Amerikaanse president George Bush en diens Sovjetcollega Michail Gorbatsjov af. Ruim 40 gewonden bij explosie basis Kuwayt KUWAYT-STAD Bij een explo sie in een munitie-opslagplaats op de grootste Amerikaanse basis in Kuwayt zijn gisteren meer dan 40 Britse en Amerikaanse militairen gewond geraakt. Militaire functio narissen vermoeden dat kortslui ting in een vrachtwagen de oor zaak is geweest van de explosie. De vrachtwagen, die was geladen met artilleriegranaten, vloog in brand waardoor de granaten ontploften. De explosie in de plaats Doha, deed de vensters in het 20 kilometer verder gelegen Kuwayt-Stad schudden. Het gehele schiereiland waarop de basis ligt is na de ont ploffing ontruimd. Boliviaanse drugsbaron Guzman geeft zich over LA PAZ De Boliviaanse drugsbaron Edwin Guzman heeft zich gisteravond vrijwillig overgegeven. Guzman meldde zich bij een officier van justitie en is naar een onbekende plaats overge bracht. Hij behoort met zijn landgenoot Hugo Rivero en de Colombiaan Pablo Escobar tot de grootste drugshandelaren van de wereld. Escobar gaf zich eerder al aan de autori teiten in zijn land over. De wens van Guzman is nu om niet aan de Verenigde Staten te worden uitgeleverd. Vorige week nog zetten ongeveer 500 militai ren met steun van Amerikaanse militai re adviseurs tevergeefs een zoektocht naar Guzman op touw. OREN SEIZOEN SLOVEENSE TOERISTENINDUSTRIE Normaal zet hij nensen over naar landje, maar van- de bootjesverhuur- het meer van vier uur 's mid- blij met zijn twee- epje klanten. Oor- zelfs het gerucht orlog, is dodelijk toerisme, zo heeft anderhalve week ketjnse onafhankelijk- io| rijd wel gemerkt. •aart hij de buitenlan- fw< i ook in zijn gondel - dtdan die in Venetië" - dear het eiland. Althans, hij, maar in de prak- hij zijn klanten in spe erl|ddelijk in de armen eiji concurrent: in plaats dfere prijzen leidt schaar- kt üzie in Bied tot woe- chijen. Er is weinig vraag, !t de enkeling die wel rvaren maar voor de lui eute gemiste klanten 1 lijkt de gedachte. De slfr moet toch ook eten. dqi met de kleine roei- itsl^ naast de gondels be- vo(beter hoe de markt erejAls het woord dat er len zijn eenmaal tot de ir hij zijn troost heeft is doorgedrongen, r zij het licht wanke- een mum van tijd op klaar om zaken te de gondelier uit de prijzen, ize ondernemer klaagt jt verloren seizoen. Da- erb was Bied afgesloten d( buitenwereld, wat als irdeel had dat de toe- lie er al waren niet konden. Het seizoen r niet meer te redden, i normale zomer trekt de voet van de Alpen meer van Bied met eilandje met 000 bezoekers. Tot ver in de omgeving zouden de pensions en hotels al lang vol moeten zitten, maar de veel heid aan bordjes met 'Zimmer frei' doet het ergste vermoe den. Het 30 kilometer van Bied ge legen Hotel Kokra pri Kranju in Brdo bij de oude residentie van ex-maarschalk Tito heeft 80 kamers, maar geen enkele gast. Vorige week was er nog een conferentie van interna tionale zakenmensen, maar die hebben ijlings hun hielen ge licht. De receptioniste zit moe deloos poppetjes te tekenen, tientallen Sloveense militairen hangen verveeld in de lobby rond. Met het geweer noncha lant over zijn languit op tafel liggende benen legt de com mandant uit dat van verveling echter geen sprake is. De sol daten rusten slechts uit. „Er is hier niet gevochten, maar we zijn wel voortdurend waak zaam geweest". De botenverhuurder in Beid vindt het allemaal best. De te ruggang in klandizie heeft hij wel over voor de goede zaak. „We moeten vrij zijn, we moeten van Joegoeslavië en het communisme af, de Slove- nen zijn een nijver volk", deelt hij mee. Zijn familie bouwt al 1000 jaar bootjes en heeft ooit keizer Franz-Josef nog over gevaren, legt hij uit waarom de Slovenen zich meer tot Eu ropa dan tot de Balkan voelen aangetrokken. De man ziet zelfs een positieve kant aan de teruggang in toe risme. „Het is goed voor het meer, kan het water een jaar lang tot rust komen". Bij het wegvaren wil hij nog even zijn mening kwijt over de manier waarop de Sloveense politici hun rechtvaardige zaak verko pen: „Onze minister van infor matie is beter dan Goebbels", schalt het trots over het water. Minder te spreken zijn de Slo venen over de rol van de EG, zo deelt een zwemmende heer van middelbare leeftijd mee. Met een moeizame schoolslag het hoofd boven water hou dend, informeert hij waar de buitenlanders vandaan komen. „Uit Nederland", luidt het ant woord, waarop de man even kopje onder gaat om vervol gens uit te pakken: „Wat is er mis met jullie president?", vraagt hij verbolgen. De uitleg dat Nederland sinds jaren een koningin kent, maakt geen in druk „Die Van den Broek, is die gek geworden, waarom er kent hij ons niet gewoon als zelfstandige staat?" Op het eiland aangekomen blijkt dat ook de gondelier nog goede zaken heeft gedaan. Met twee boten wordt een bruids paar overgezet. Ondanks de hitte draagt de bruidegom zijn beminde de steile trappen van de steiger naar de kerk op. „Dat brengt geluk", legt hij la ter uit. Ondanks de oorlog vindt de bruid het geen slechte tijd om te trouwen. Er wordt momenteel met meer gevoch ten, anders had ze het nog een weekje uitgesteld, dat wel. Als het niet rustig was geweest had een van de getuigen ove rigens geen vrij gekregen van zijn plicht als reservist in de territoriale defensie. Morgen avond moet hij zich weer bij zijn eenheid melden. „Hij is wapenspecialist", aldus de tweede beste man. Terug op de wal is de boten verhuurder onvindbaar, tot een ober van het naburige ter ras op een van de gondels van de concurrent wijst. In de schaduw van het afdak ligt hij daar zijn roes uit te slapen. Hij is vergeten welke prijs hij had afgesproken en rekent ineens de helft minder. Met een flin ke fooi toont hij zich meer dan tevreden. Anders is dat met de verkoper van snuisterijen die lamlendig op de boulevard voor zijn win keltje zit. „Nee, het gaat niet goed. Sloveense toeristen zijn er wel, maar die kopen geen lipa's en bootjes". Zijn uitvoe rige treurzang wordt onder broken door iemand die zo waar de winkel binnengaat. De eigenaar schiet overeind, maar valt dan terug in zijn stoel. „De buurman, weer geen klant". Idoor AART HEERING ROME Na een dag vol tegenstrijdige berichten uit Rome en Budapest is nog steeds niet duidelijk of afgelopen zondag in Hongarije een aanslag op de Italiaanse president Francesco Cossiga is verij deld. Tijdens een staatsbezoek aan Hongarije heeft Cossiga zon dagmiddag op het kerkhof van Budapest een krans gelegd op het monument van de Hon gaarse premier Imre Nagy en andere slachtoffers van de in val van de troepen van War schaupact in 1956. Dinsdag avond meldde het Italiaanse radiojournaal, dat kort voor de plechtigheid Hongaarse veilig heidsambtenaren dicht bij het monument tussen de zerken een krachtige bom hadden aangetroffen. Gistermorgen werd die op zienbarende onthulling beves tigd door de Italiaanse presi dent zelf, die daarbij tevens zijn bewondering uitsprak voor de snelheid en professio- naliteit waarmee de Hongaarse politie het gevaar had bezwo- I ren. Minister van binnenlandse za ken Vincenzo Scotti besloot daarop om terstond een onder zoeksteam naar Budapest te sturen. Intussen had de crimi- neel-terroristische organisatie Falange Armata (Gewapende j Schare) de verantwoordelijk- 1 heid voor de mislukte aanslag opgeëist. Twee Kroatische soldaten beschieten een 'woning' die bezet is door Servische nationalisten. (Vervolg van de voorpagina) BELGRADO/ZAGREB Het geweld tussen Serviërs en Kroaten in Kroatië nam giste ren alleen maar toe. Sluip schutters schoten bij Zadar in het westen een Kroatische agent dood en verwondden drie van zijn collega's. In Oost- Kroatië schoten honderd Kroatische militieleden acht uur lang met mitrailleurs op een huis in het Servische stad je Osijek tot er niets meer van over was. Er kwamen zeker twee mensen om. Elders in Oost-Kroatië, een gebied met een grote Servische minder heid, werden schietpartijen ge meld uit Tenje, Mirkovci, Vin- kovci en Borovo Selo. De meerderheid van de partij en in de aangrenzende repu bliek Bosnië-Hercegovina vroeg de EG om ook naar dit gebied waarnemers te sturen. De Servische minderheid, on geveer 30 procent van de Bos nische bevolking, zou in sa menwerking met het Joegosla vische leger en onder bescher ming van buurrepubliek Ser vië de republiek willen ver pletteren, zo zeiden zij in Sara jevo. De Kroatische president Fran- jo Tudjman heeft het Joegosla vische presidium gevraagd le gerstafchef generaal Blagoje Adzic te ontslaan, die „bij draagt aan de oorlogshetze". Ook de commandant van het vijfde leger, dat Slovenië en Kroatië onder zijn hoede heeft, moet worden vervan gen, vindt Tudjman, In een brief waarschuwt de lucht machtcommandant van het vijfde leger, Ljubomir Bajic, de Sloveense minister van defen sie Janez Jansa. I Kond het middaguur 1 de uit de Hongaarse hoofdstad echter een officiële ontken ning: het hele verhaal zou van a tot z verzonnen zijn. Egidio Sterpa, de minister -voor betrekkingen met het parlement, meldde veront- j waardigd dat wel degelijk FOTO: EPA i sprake is geweest van zware I explosieven die een slachting hadden kunnen aanrichten. De Hongaarse radio berichtte daarop dat de springstof be doeld was geweest om een marmeren plaat te verbrijze len. Cossiga zelf betoogde in een laconiek commentaar, dat de bom trouwens waarschijn lijk niet bedoeld was geweest om te doden. „Ik denk dat het hier veeleer om een demon stratieve handeling gaat", al dus de president, die de Itali aanse pers opriep om tegen haar gewoonte in de affaire niet te zeer op te blazen. De vraag blijft dan wel wie op zo'n drastische wijze tegen het staatshoofd heeft willen 'de monstreren'. moeten zijn over-hun vastbe slotenheid een markteconomie te realiseren", zo zei de Japan se premier tijdens zijn bezoek aan Bush in diens vakantie verblijf in Kennebunkport. Het bezoek stond in het teken van het overleg van de zeven grootste industrielanden (G-7) in Londen van 15 tot 17 juli. Bush kondigde tevens aan dat hij een uitnodiging voor een bezoek aan Japan heeft geac cepteerd. De "eiaanse president Geor- li en de premier van Ja- >shiki Kaifu, achten het fschijnlijk dat Sovjet- nt Michail Gorbatsjov volgende week van zal overtuigen dat grote i geld naar de Sovjetu- leten worden overge- Gorbatsjov heeft de in- lodig om de economie PePPer te êeven- »Wij dat er duidelijke aan- gr{ en van de Sovjets .liepen kenmerken jaarlijkse pelgrimage Zoals werd verwacht heeft niemand de vliegramp in Saudi-Arabië overleefd. Een DC-8 met 247 Nigeri- --- moslims en 14 overwegend Canadese bemanningsleden stortte kort na vertrek van de luchthaven van Jeddah li-Arabië na een explosie in de lucht neer. Het verhuurde van de Canadese maatschappij Nationair was op weg ,,et Nigeriaanse Sokoto met pelgrims die hadden deelgeno om de hadj, de jaarlijkse islamitische bedevaart naar Mecca plina. De jaarlijkse pelgrimage gaat vaak gepaard met ind en ongelukken. Verleden jaar kwamen bij paniek in een ngerstunnel in Mecca ruim 1400 pelgrims om het leven. Langen zichtbaar De zonsverduis tering die giste ren onder meer vanuit Mexico, Midden-Ameri- ka, Colombia en Brazilië zichtbaar was, duurde vier minuten en was daarmee een van de langste en zichtbaarste uit de geschiedenis. FOTO. AFP HET LEVENDE EILAND iorst Hef Nu het „Levende Eiland" in het magnetische veld van r daan komt, wil Prudon ook met de radiosonde waarnemin- it v en om de gedragingen van de dampkring te controleren, eenilrumenten worden klaar gemaakt en iedereen is druk be- uw#»ar tersluiks houden allen de maan in de gaten, waarvan iffirfhterkant" geleidelijk zichtbaar wordt. Maar er weinig aan ibsti met het blote oog en hetzelfde trieste beeld van uitge- verlaten zandvlakten met woeste bergruggen en enorme kraters zet zich voort. Maar dan lijkt het of er met de bolvorm van de maan iets niet in orde is, want de cirkellijn wordt plotse ling naar binnen gebogen. En wat is dat voor een geheimzinnige zwarte plek? Prudon en Goldwyn staan verbaasd door hun kij kers te turen. Dus de „achterkant" van de maan heeft toch zijn grote geheimen? „Dat heb ik nooit kunnen vermoeden", mom pelt Prudon, wanneer hij ziet, wat voor een geheim dit is. En ont steld laat hij zijn kijker zakken. LONDEN Op een vliegveld in het noordoosten van Engeland rennen de werknemers sinds kort om de beurt een paar rondjes oyer de startbaan. Daarbij wapperen ze heftig met hun armen en maken geluiden als die van een kip die gekeeld wordt. De driehonderd personeelsleden van het Humberside vliegveld verjagen op die manier de lastige vogels. Financieel is dit tijdverlies de moeite waard: in 18 maan den dreigden drie vliegtuigen neer te storten nadat vo gels in de motoren waren gevlogen. Vliegveld-directeur Bill Savage wilde niets weten van wetenschappelijke be vindingen dat puntig gras en elektronica vogels ook op een afstand kunnen houden. Marketing-vrouw Barbara Sadler is overigens niet helemaal tevreden over de „flap- dance". „Dat fladderen maakt ons wel fit maar na afloop voel je je uitgeput". PEKING De Chinese autoriteiten hebben een verbod uitgevaardigd op het houden van honden in de steden. Hondeneigenaars die het bevel hebben gekregen 'hun hond dood te knuppelen' zijn nu ge dwongen hun geliefde huisdie ren op zolder te verbergen of met hen naar het platteland te vluchten om aan de controles van de politie te ontsnappen. Het hondenverbod in de ste den is een gevolg van het feit dat er jaarlijks in China onge veer 5000 mensen sterven aan hondsdolheid. Afgezien van deze gezondheidsoverwegin gen veroordelen de communis ten huisdieren als een van de bijverschijnselen van een bur gerlijke liberale levensstijl. Xing Lianjiu is eigenaar van een hondenpark in China. Vroeger vond Xing honden nergens goed voor, behalve dan voor op tafel, met een scheut sojasaus. Toen ontdekte hij dat hij met een beetje me dewerking van zijn politie- vriendjes geld kon verdienen. In een dorpje ongeveer zeven tig kilometer ten noorden van Peking heeft hij het 'Shenzhou hondenpark' geopend, het eer ste in China. Xing heeft geen tekort aan honden, omdat de politie hem de dieren brengt die bij de hondejachten zijn gevangen. De Chinezen kunnen kiezen: hun hond voor hun ogen met een ijzeren staaf doodgeslagen zien worden of hun hond aan de politie meegeven voor Xing De meesten kiezen voor het laatste. Pesterijen „Soms komen vroegere eige naars hun hond hier bezoe ken", vertelt Xing. „Ze bren gen hapjes voor hem mee en huilen wanneer ze weer weg moeten". Tegen betaling mo gen zij tien minuten met hun hond wandelen. Er komen echter ook busladingen vol niet-eigenaars naar het hon denpark. Zij betalen een en treeprijs om de honden in hun kooien te kunnen bezichtigen. Dit loopt vaak uit op meedo genloze pesterijen. Ze krijgen een herder te zien die door hoepels moet sprin gen en lopen in rijen langs een tafereel waarin een Tibetaanse dog 'hondenkoning' speelt Hij hijgt van de dorst omdat hij geen water krijgt en is zo strak vastgebonden dat hij niet eens kan gaan liggen. De 42-jarige Xing was vroeger chauffeur. Er hangt een alco- holwalm om hem heen en hij draagt een witte draagbare te lefoon. „Honden zijn hier om de mens te dienen", zegt hi> „En sommige honden dienen de mens door vlees te worr den". De laatste tijd eet Xing geen hondevlees meer. Hij zegt dat hij tegenwoordig te veel res pect voor de dieren heeft. Bo vendien valt er meer te ver dienen aan levende honden. Xings fokcentrum twee kilo meter verderop is een echte goudmijn. De meeste puppies worden geëxporteerd, maar ook binnen China worden wel wat jonge honden verkocht, zo geeft Xing toe. „Wanneer Chinezen een hond willen kopen vraag ik niet wie ze zijn. Dat wil ik ook niet we ten", aldus Xing. Officieel geeft de politie alleen vergun ningen af voor waakhonden of circushonden. De rest wordt geconfisqueerd of gedood. Er is echter nog een mogelijkheid: de politie of een hoge ambte naar omkopen om een oogje dicht te knijpen. (c) The Times

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5