Besluit interventiemacht in Turkije definitief Milde straffen voor ontvoerders Denise Ter Beek: leger niet inzetten voor heropvoeding jongeren Naaktfoto zorgt voor opschudding VERGETEN RECORDS Artis: meer park dan dierentuii Oud-kampslachtoffers nabestaanden naar Japt VRIJDAG 12 JULI 1991 PA 3É 4- BINNENLAND Ceidóe Gouoa/nt DEN HAAG Minister Ter Beek van defensie vindt niet dat het Ne derlandse leger de organisatie kan zijn om Marokkaanse jongeren weer op het rechte pad te krijgen. Ter Beek heeft dat geschreven aan Jan Beerenhout, Amsterdams amb tenaar en lid van de projectgroep So ciale Vernieuwing. Beerenhout lan ceerde vorige maand het idee het le ger in te schakelen bij de heropvoe ding van Marokkaanse jongeren. Het leger heeft volgens hem niet alleen kazernes waar de jongeren kunnen worden ondergebracht, maar heeft ook ervaring in het aanleren van discipline en de pedagogische kwali teiten en het lesmateriaal om hun een beroepsopleiding te geven. Ter Beek zegt dat het opvoeden van jon geren niet tot de taken van defensie behoort of zou moeten behoren. Als echter andere instanties beslissen dat opvang in internaatsverband de bes te oplossing is om de problemen rond deze jongeren aan te pakken dan is hij bereid daaraan onder voorwaarden me.e te werken. Brabantse hogescholen onder één bestuur EINDHOVEN Drie Brabantse hogescho len krijgen met ingang van volgend jaar een gezamenlijk bestuur. De stichting Ho ger Onderwijs Zuid-Nederland wordt met 35.000 studenten de grootste onderwijsin stelling in Nederland. Woordvoerders van de Hogeschool Katholieke Leergangen, de Hogeschool Eindhoven en de Pedagogische Technische Hogeschool Nederland hebben dit gisteren meegedeeld. Het samengaan is onder meer bedoeld om te voorkomen dat de drie hogescholen elkaar onnodig becon curreren. Ook kunnen op deze manier de onderlinge onderwijspaketten beter op el kaar worden afgestemd. Dankzij de samen werking wordt het voor studenten gemak kelijker om na het eerste jaar alsnog te kie zen voor een andere studierichting. Belastingdienst verlaagt rente DEN HAAG De rente die de fiscus heft en vergoedt over belastingaan slagen wordt verlaagd van 11 tot 9 procent. De maatregel moet onder meer voorkomen dat mensen de be lastingdienst misbruiken om hun geld te beleggen tegen een hoge ren tevergoeding. Het kabinet heeft er gisteren mee ingestemd dat de rente die de fiscus hanteert niet langer wordt gekoppeld aan de wettelijke rente (nu elf procent), maar aan het promessedisconto van de Nederland- sche Bank (nu negen procent). Daar naast wordt de mogelijkheid om be zwaar en beroep aan te tekenen te gen beslissingen van de belasting dienst verruimd. WASHINGTON De Verenigde Staten en an dere westerse landen, waaronder Nederland, zullen in Turkije een snel le interventiemacht statio neren. Het besluit is nu definitief en moet de Iraakse regering afschrik ken om operaties uit te voeren tegen de Kurden. Nederland zal 122 manschap pen aan deze interventiemacht bijdragen. Deze troepen bevin den zich momenteel nog in Irak en zullen naar Turkije worden overgebracht, aldus een woordvoerster van het mi nisterie van defensie. Volgens Defensie is het niet echt nieuw dat de Nederlandse soldaten naar Turkije zullen verhuizen. „Wij hadden er al lang rekening mee gehouden. Ze kunnen in Irak niet als eni gen blijven zitten. Ze zullen voorlopig in Turkije worden gestationeerd. Hoe lang ze daar blijven is afhankelijk van de ontwikkelingen in Irak en van hetgeen op politiek niveau wordt beslist", aldus een woordvoerder. Amerikaanse militairen maak ten gisteren melding van een definitief besluit na wekenlan ge onzekerheid die verband leek te houden met de vraag of de Kurdische politieke par tijen tot een akkoord met Baghdad zouden komen over vrede, autonomie en democra tie voor Kurdistan. Volgens Pentagon-militairen zullen de VS 1500 man voor de inter ventiemacht leveren en Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië en Nederland en Spanje ongeveer 3500 man. Volgens het Europees Parle ment mogen de geallieerde troepen pas uit het noorden van Irak worden teruggetrok ken als de VN ervoor borg kunnen staan dat de vluchte lingen, die na hun uittocht naar Turkije en Iran weer naar huis zijn teruggekeerd, in veiligheid verkeren. Dat staat in een compromisresolutie die gisteren met grote meerder heid dóór het Europarlement is aanvaard. In het bewuste gebied bevinden zich sinds eind april zo'n 400 Nederland se mariniers. De Iraakse leider Saddam Hu- sayn heeft nieuwe zuiveringen binnen de regerende Baath- partij en het leger doorge voerd. Tientallen hoge militai ren, onder wie veel sji'itische officieren, zijn geëxecuteerd, aldus bronnen in Baghdad. Westerse diplomaten menen dat de aanhoudende berichten over zuiveringen er op wijzen dat Saddam zichzelf verschuilt achter een kliek loyalisten uit angst voor een staatsgreep. Onder de geëxecuteerden zou onder meer generaal-majoor Yalchin Omer zijn, een held uit de oorlog tegen Iran. Omer leidde een legerdivisie in het moerassige zuiden van Irak, waar Saddam de rebellie tegen zijn regime niet geheel onder de duim heeft gekregen. De sji'itische Iraakse leider Mohammed Taki Moddaressi, die in ballingschap in Syrië verblijft, zei dat Saddam een nieuwe geheime politiemacht heeft opgezet, de zogenaamde Rashad, die tot taak heeft sji'i tische rebellen te executeren in de zuidelijke steden Basra, Nasariyah en Najaf. Moddares si en andere Iraakse dissiden ten maken al weken melding van zuiveringen in Irak. Conservatieven oneens over inkrimping van troepen LONDEN De Britse pre mier Major is van plan per soonlijk tussenbeide te komen in de ruzie over het voortbe staan van enkele van Groot- Brittanniës roemrijkste regi menten die wellicht zullen worden opgedoekt of samen gesmolten om te kunnen be zuinigen. Hierover dreigt een 'burger oorlog' tussen generaals, die de steun genieten van diverse conservatieve politici, en de fensieminister Tom King. Deze heeft in een 'witboek' de kleinste Britse landstrijd krachten sedert 1885 aange kondigd. King beoogt drastische bespa ringen, waarvoor onder meer een gevoelige beperking van de getalsterkte noodzakelijk is. De minister van defensie toont zich keihard omdat de accoun tants van financiën achter hem aanzitten. In werkelijk heid heeft hij nog geen defini tieve beslissing genomen over welke regimenten zullen wor den afgeschaft of samenge smolten. Maar het politieke en militaire verzet is onverwacht sterk. Daarom toont premier Major zich nu bereid de verantwoor delijkheid op zich te nemen wanneer King de knoop door hakt. Major hoopt dat bepaalde hoge militairen, die naar ver luidt overwegen hun ontslag in te dienen, zich dan zullen bezinnen. Generaal Sir John Chappie, chef van de generale staf, is volgens de jongste ge ruchten (die echter worden te gengesproken) een van de mi litaire hoge pieten die uit pro test zouden kunnen opstappen. Premier Major wil beslist voorkomen, dat de hele regi mentenaffaire een verkie zingsaangelegenheid wordt. Elk conflict in de schoot van de conservatieve regeringspar tij is koren op de molen van de Labour-oppositie. Defensieminister Tom King Ook de Life Guards en de Blues Royals behoren tot de 'be dreigde' regimenten in Groot-Brittannië. FOTO: AP heeft besloten in de komende drie jaar de getalsterkte van het Britse leger te verminde ren met meer dan 40.000, tot ze nagenoeg 116.000 man schappen bedraagt. Verwacht wordt dat bijna 30 infanterie- en gepantserde bataljons zul len worden opgedoekt of sa mengesmolten. Een van de be dreigde regimenten is dat van de Royal Welsh Fusiliers, een roemruchte eenheid die vol gens geen enkele politieke partij van Wales mag verdwij nen. SUSKEENWISKE (c) Standaard Ultgeverlj/Wavery Pr IN POLEN WARSCHAU Het is een grote metamorfose: van communistisch bu reaucraat tot kapitalistisch ondernemer. De voorma lige regeringswoordvoer der Jerzy Urban, wiens bolle toet en grote oren overal in Polen worden herkend, lijkt er geen en kele moeite mee te heb ben. Urban, acht jaar lang woord voerder van de communisti sche president Jaruzelski, is nu mediamagnaat geworden en een toonbeeld van het kapi talistische systeem dat hij eens verfoeide. Al jarenlang is hij het onderwerp van veel con troverse. Zo was hij degene die de uitroeping van de staat van beleg onder Jaruzelski recht vaardigde. De kalende oud-officier staat nu terecht omdat hij pornogra fie zou hebben verspreid in een satirsich tijdschrift. Voor het gerechtshof staat een man die gewend is aan publiciteit. Jarenlang heeft hij de Polen geteisterd met zijn wekelijkse televisieoptredens, waarin hij de decadente westerse regerin gen, bierdrinkers en geestelij ken aanviel. Worm Urban kan zijn verrukking over het feit dat hij weer in de schijnwerpers staat nauwelijks verhullen. Hij heeft zelf ooit gezegd dat hij zich voedt met controverse zoals een worm met een appel. De problemen begonnen vorig jaar oktober toen Urbans tijd schrift Nie (Nee) een foto van een naakte vrouw met haar minnaar publiceerde. Urban, wiens vreemde gevoel voor humor geenszins is getemperd door de val van het commu nisme en het presidentschap van zijn aartsvijand Lech Wa lesa, noemde de foto een 'poli tieke poster'. De foto diende als illustratie bij het debat over de strenge abortuswetgeving in Polen en het standpunt van de rooms- katholieke kerk over anticon ceptie. In maart werd Urban beschuldigd van het versprei den van pornografie. Toen hij de jury 'vertelde dat hij blij was omdat hij zo meer lezers zou krijgen liet de rechter de zaak vallen. Urban ging hier tegen in beroep, met als resultaat dat de zaak nu opnieuw voorkomt. Als Urban schuldig wordt be vonden kan hij tot twee jaar gevangenisstraf worden ver oordeeld. Oplage Urban straalt tijdens de hoor zittingen. De schorsing van de zitting vorige week wegens een bommelding zorgde voor een maximum aan publiciteit. Sinds de commotie rondom de gewraakte foto heeft de ver koop van Nie een vlucht geno men. Het blad heeft een opla ge van 570.000 exemplaren. Het is het op een na best ver kopende Poolse tijdschrift ge worden. Urban zou er per maand meer dan 75.000 gulden aan verdienen. Er zijn mensen die denken dat Urban hoopt op een gevange nisstraf om nog meer publici teit te krijgen. Hij zou ver volgd willen worden omdat dit de democratische leiders van Polen in verlegenheid zou brengen. Urban kennende zijn deze verdenkingen niet onge grond. De vos verliest wel zijn haren maar niet zijn streken. (e) The Sunday Times Records betekenen voor velen een uitdaging. Bijna da gelijks worden pogingen ondernomen om ze te laten sneuvelen. Bovendien levert zo'n poging, of ze nou wel of niet lukt, veel publiciteit op. Sommige records zijn echter bijna niet te breken, zijn zelfs al stokoud. Daar door krijgen ze vaak niet de aandacht die ze verdienen. In deze serie wordt een aantal 'vergeten records' in het zonnetje gezet. Vandaag: Nederlands oudste dierentuin, Artis aan de Plantage Kerklaan 38-40 in Amsterdam. Dagelijks geopend van 9.00 tot 17.00 uur. Romantische parkjes in Artis, Bruine geitjes laten zich ten aaien door kinderen in felroze jasjes. Wollige scha pen liggen onder een ruif te in maffen in het zonnetje. Een witte eend rent voor z'n le ven, achtervolgd door een blond gekuifd jongetje. Ont roerende tafereeltjes spelen zich af op de kinderboerderij van de Amsterdamse dieren tuin Artis. Eigenlijk is het nauwelijks voor te stellen dat op deze plek de geschiedenis van Nederlands eerste die rentuin begon. honderd bij zevenhonderd stappen. En wat te denken van de Egyptische koning Ptolemaeus II die in de derde eeuw voor onze jaartelling uit zijn dierenverzameling optochten samenstelde waar- Ül olifanten meeliepen, 24 leeuwen, 14 luipaarden, 12 kamelen, 1 giraffe, 1 neus hoorn, 2400 honden en 200 Arabische schapen. En wel met het drieman schap Westerman, Wijsmul ler en Werleman. De gegoede heren kochten in 1838 het buiten „Middenhof" waar nu de kinderboerderij is ge huisvest aan de Plantage en stichtten daar het Zoöli- gisch Genootschap Natura Artis Magistra. Het Amster damse gemeentebestuur stribbelde tegen. Veel te ge vaarlijk dat wildebeesten- spul, vonden de notabelen. Maar degene die in het Artis van toen leeuwen, gorilla's, zebra's en krokodillen dacht aan te treffen, kwam bedro gen uit. Slechts één gevlekt luipaard, enkele vogels en herten liepen in de tuin rond. Opgezette dieren waren er genoeg voorhanden. De „ech te" dierencollectie is inmid dels uitgebreid tot 6100 die ren, verdeeld over ruim dui zend verschillende diersoor ten. De leeftijd van Artis ver bleekt echter bij de weten schap dat de Chinese keizer Weng Wang drieduizend jaar geleden een diergaarde met een oppervlakte van circa dertig hectare stichtte. Artis beslaat een gebied van twee- Wandeling Ondanks alle nieuwerwetse uitbreidingen, zoals bijvoor beeld een planetarium, is de negentiende eeuwse sfeer van de tuin bewaard geble ven. Een wandeling langs de oude gebouwen, perkjes, bruggetjes en laantjes ver sterkt die indruk. Kijk dan eens niet naar de dieren, die er vaak niet al te florissant bij zitten in te kleine hokken, maar naar de tuinen en de gebouwen. De Papegaaien laan stamt bijvoorbeeld uit 1850. De kleurig gevederde vogels krijsen je tegemoet vanaf de standaards tussen de lindebomen. De Groote Volière werd in 1868 inge richt in het voormalige bui tenhuisje van een gegoede burger. Het wolvenhuis van 1863 stond voor de oprichting van Artis bekend als de kroeg „Eik en Linde". voorbeeld van. Gekruldpt tijzeren bankjes, rozenpa en standbeelden makei(n tot een romantisch Om even in weg te doeL Het dierentuindevies Natura Magistra, ofw( 1 Latijnse versie van dtda dachte dat de natuur dear meesteres van de kun hi geldt nog steeds. Dat h zen de zwoegende leerl Jd< van kunstacademies e^ e kencursussen. Vooral dfere fanten trekken veel ki Jiz naars-in-spe, waarschien omdat de kolossen zich >t welijks bewegen. Dat rv, ook voor de poema's, lui eu den, en leeuwen. Die 1 li heerlijk in de zon te slfr r Ach, waarom zouden den i te poezen zich ook uitslfna De hokken worden vofoet schoongehouden, iederejAl: worden eten en drinkenjdei rig geserveerd. Kauwe(raa slikken is het meest inj nende werk. K_ Een droevige ontwiklJh werpt echter zijn schadub, de ruim anderhalve n oude dierentuin. De d<e negentiende eeuwse Anjze dammers kwamen naajt v tuin om zich te verlj v over de rijkdom van d( bt tuur. De twintigste eebor komt om de laatste exemie ren van uitstervende leg soorten te bekijken. 1 n wordt een mens wel j r Wie de statige marmeren trappen van het Aquarium gebouw uit 1883 beklimt, is echt even terug in de vorige eeuw. Na het zien van de zil verkleurige letters „Deze zaal is geadopteerd door Shell" is de bezoeker weer snel terug in de realiteit, ondanks de prachtige zuilen, parketvloer en gedempt licht. Dan maar weer naar buiten om te ge- oude schilderijen staan) nieten van de tuin. Eigenlijk beesten nog gewoon in is Artis meer park dan die- huiskamer, dus zijn het rentuin. De Hollandse Tuin dieren, zo redeneert deka uit 1891 is daar een goed rentuin. jj e, *h; beetje treurig van. Om) d( aan die nare gevoeler) n doen, wordt de kinderir0( derij uitgebreid met eenjoo. lectie 'huisdieren dooff eeuwen heen'. En dan j het niet alleen om katteiw-i via's en honden. Maarp-1 om allerhande pluimvee ten, varkens en koeien» Josje Leeger overleden AMSTERDAM De mode ontwerpster Josje Leeger is deze week plotseling overle den. Zij was 47 jaar. Josje Lee ger werd eind jaren zestig be kend door haar hippe en swin gende mode. Zij hield mode shows, waaronder de eerste openlucht-show op het Leidse- plein in Amsterdam. Zij ver kocht haar kleding in eigen boetieks. Zo was zij eigenaar van de Londense boetiek 'The Apple', waar grote popsterren als de Beatles, Graham Nash en Eric Clapton hun kleren lieten maken. Josje Leeger werkte de laatste jaren als schilderes in Amsterdam. ROERMOND De Roer- mondse rechtbank heeft de ontvoerders van de eertijds negen maanden oude baby Dennise Grüt- ter uit Kessel gisteren tot aanzienlijk lagere straffen veroordeeld dan door offi cier van justitie was geëist. De vader van de baby, een 23- jarige scholier uit Roermond, tegen wie een jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf was geëist, is veroordeeld tot tien maanden waarvan vijf voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. De 58-jarige Roermondse grootvader van Dennise, die de ontvoering verzon, kreeg na de eis van een jaar onvoorwaardelijk een geheel voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd van tien maanden. De 26-jarige in woner van Weert, die tegen betaling van duizend gulden op 10 mei vorig jaar de baby uit de auto van haar ouders haalde, is evenals zijn 23-jarige plaatsgenoot die de baby naar België bracht, veroordeeld tot negen maanden waarvan vier voorwaardelijk. De eis tegen beiden luidde acht maanden onvoorwaardelijk. Een vijfde verdachte die de baby enkele dagen in zijn woning in Weert had verborgen gehouden, is veroordeeld tot 120 uur dienst verlening. De eis tegen hem was 240 uur. De rechtbank heeft bij de vonnissen reke ning gehouden met het feit dat de ontvoerders niet de bedoe ling hadden de baby kwaad te doen. Integendeel, ze hebben Dennise uitstekend behandeld. Ook werd rekening gehouden met de grote verschillen tus sen de Turkse en de Neder landse cultuur en wat de grootvader betreft ook met zijn moeilijke gezinsomstan digheden. De geruchtmakende ontvoering van baby Dennise was, aldus het vijftal, in scène gezet omdat de moeder van het kind en vriendin van de scholier de baby niet goed zou verzorgen en daarom een lesje geleerd moest krijgen. Intus sen zijn beiden weer verzoend. Ze zijn van plan te gaan trou wen en met Dennise in Roer mond te gaan wonen. EMMELOORD Onge veer twintig nabestaanden van Jappenkamp-slachtof fers vertrekken in okto ber naar Japan om daar een bezoek te brengen aan een aantal voormalige kampen. Ze worden ver gezeld van een aantal mensen dat zelf slachtof fer was. De reis is een initiatief van de Stichting Ex-krijgsgevangenen en nabestaanden Japan (EKNJ). De stichting wil „het vijands beeld afbreken dat ten opzich te van Japan bestaat", aldus voorzitter van de EKNJ, oud- kampslachtoffer D. Winkler. Dat vijandsbeeld staat niet al leen de verzoening met Japan in de weg, maar ook het oplos sen van de problemen die oud slachtoffers en ook de tweede generatie met het verleden hebben. Volgens Wink er mensen „genezen" drie eerdere EKNJ-groP zen naar Japan teruggek- De EKNJ richt zich op gere Japanse generatie)} de generatie die in de I oorlog actief was, heeftfcH ganisatie nog steeds lp i Winkler heeft echter ano hoop op de jongere Japfcrd Monument „Ik ben vrienden ge*Pl met de huidige general De EKNJ is al een jaar! actief. Behalve reizen ni pan verwezenlijkte dep§( ting een monument Zuidjapanse Mizumak) jaar bloeien er Hollani pen bij het monument, de namen van 858 Nedi se kampslachtoffers zijl veerd. Het monument) onderhouden door ting, door een Japanse comité en door het gei bestuur van Mizumaki. Stichtingsnormen scholen F verhoogd naar 200 leerling^, DEN HAAG De stichtingsnormen voor zowel het opi als het bijzonder onderwijs worden volgend jaar verh< een minimum van 200 leerlingen. Het kabinet heeft gisteren ingestemd met een wetsvoorst die strekking van staatssecretaris Wallage (onderwijs). He' stel houdt in, dat het aantal nieuwe scholen per jaar daan bekostiging in aanmerking komt, wordt teruggebracht vPen tig naar twintig. Het levert voor een langere periode eenpui ring op van 100.000 gulden per schoolstichting. De nieuw£ar tingsnormen in combinatie met de aangescherpte opheffii»ht€ men moeten leiden tot de door het kabinet gewenste substl m schaalvergroting in het basisonderwijs. h Vi

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4