Verpleegsters uit Polen naar huis gestuurd n Vermeende verkrachter moet getest op aids CeidócSomotit Bijna 40.000 lopers in 75ste Vierdaagse ïwezen lzoekers h IVrichtlijn voor rklozen onwerkbaar Pitbull-bezitter tuigt buurvrouw af Kritiek op verhogen van dijken verworpen Met 'n telefoontje wordt Senora Córtés weer even Dorien. Spanje f 1,45*per minuut. IENLAND VRIJDAG 12 JULI 1991 PAGINA 3 izenkoper krijgt er bedenktijd ftAG De koper van een huis krijgt lekomst drie dagen bedenktijd. In de d kan hij zich op de transactie beraden KI desgewenst ongedaan maken, zo heeft net gisteren besloten, tni maatregelen die de koper moeten be- n. zijn de verscherping van de vakbe- eidseisen voor makelaars in onroe- et ti 1 v en moet een bemiddelingsverbod be t erstrengeling bij de makelaar tegen- nneer hij zowel namens koper als ver- ttreedt. Tot slot zal de koper bij een ictaling aan de notaris tot hoogstens ...scent van de verkoopprijs verplicht *"1 worden. Hartstichting ontkent betrokkenheid bij dieet: DEN HAAG De Nederlandse Hartstich ting neemt met nadruk afstand van het zo genaamde Hartstichtingdieet dat momenteel binnen veel bedrijven wordt verspreid. Het dieet, een duizend kilocaloriëndieet dat vijf kilo gewichtsafname binnen drie dagen in het vooruitzicht stelt, voldoet volgens de stichting absoluut niet aan de criteria van goede voeding. Er worden vreemde zaken in voorgeschre ven, zoals een kopje vanille-ijs en twee war me worstjes bij het diner. Uit een bereke ning blijkt dat het vetgehalte van het dieet zelfs hoger ligt dan aanbevolen. De Neder landse Hartstichting zegt nooit diëten te verspreiden, aangezien zij vindt dat afslan ken moet gebeuren onder begeleiding van artsen en diëtisten. Onderwijsinspectie wordt zelfstandiger DEN HAAG Minister Ritzen heeft een wetsvoor stel ingediend om de onderwijsinspectie zelfstandiger te laten opereren. Het is de bedoeling de inspectie bij de uitoefening van haar taken 'in belangrijke mate' onafhankelijk te laten opereren van zowel de minis ter als de onderwijsinstellingen. Die onafhankelijk heid is vooral belangrijk omdat er in het onderwijs sprake is van allerlei ingrijpende veranderingen (bij voorbeeld minder gedetailleerde wet- en regelge ving), aldus de minister. Dat de inspectie onafhanke lijk moet optreden van de minister vindt Ritzen lo gisch, omdat de inspectie ook zijn beleid direct of in direct beoordeelt. Het voorstel gaat eerst voor advies naar de onderwijsraad en vervolgens naar de Raad van State en Tweede Kamer. De ministerraad heeft het plan al goedgekeurd. De wet kan mogelijk per 1 januari 1993 al worden ingevoerd. NIJMEGEN Bijna 40.000 wandelaars hebben zich laten inschrijven voor de 75ste editie van de Nijmeegse Vier daagse, georganiseerd door de KNBLO (Koninklijke Bond voor Lichamelijke Opvoeding) uit Den Haag. De marsleiding ziet het enorme deelnemersaantal (dertig procent meer dan vorig jaar) met gemengde gevoelens te gemoet. Bekend is dat het parcours en met name ook de start knelpunten opleveren bij zulke grote aantallen men sen Anderzijds is de organisatie er wel tevreden over dat de Vierdaagse zoveel mensen uit 43 verschillende landen naar Nijmegen trekt. Dit jaar doen voor het eerst bijvoor beeld deelnemers uit India, Thailand, Australië en de Ne derlandse Antillen mee. De 75-jarigen die meedoen heb ben van de KNBLO een oranje-groen (de traditionele Vierdaagsekleuren) kostuum aangeboden gekregen. Zij zijn daar vrijdag tijdens de intocht aan te herkennen. Overval op winkelier in Amsterdam opgelost AMSTERDAM Met de bekentenis van een 22- jarige Fransman heeft de Amsterdamse politie een overval opgelost waarbij op 5 januari de 45- jarige eigenaar van een avondwinkel aan de Mid denweg Jan Meijer werd doodgeschoten. De 31- jarige dader, die de dodelijke schoten loste, werd al op 31 januari in Frankrijk gearresteerd en zit nog vast. Zijn mededader is nu ook opgespoord in de gevangenis in Zwaag waar hij onder een valse naam een straf uitzit wegens inbraken. Het duo kwam op 5 januari rond middernacht de avond winkel binnen terwijl het slachtoffer bezig was om samen met een personeelslid de winkel op te ruimen. Tijdens de overval ontstond tussen het slachtoffer en de 22-jarige Fransman een worste ling die door diens mededader met drie schoten werd beslecht. Het slachtoffer overleed kort daarop in een ziekenhuis. ftelijke Reling IOS ia ir n g van de voorpagina) AAG Een ander ka- orstel behelst een wet- egeling voor afgewe- lzoekers die niet naar )eo l(j terug kunnen we- situatie daar. :ul insen krijgen een tijde- peierblijfsvergunning op irde dat zij niet verder ;n. De tijdelijke ver wordt na drie jaar Bin een definitieve, als zoeker dan nog niet den uitgezet. »heten gedoogde asiel mogen voortaan direct a. ten ontplooien. Het lar kunnen zij basisop- n volgen, het tweede beroepsopleiding. Zij dan ook voor kortere ^,k verrichten in het ka- hun opleiding. In het ar mogen zij een volle- in accepteren, aken voor asielverzoe- versneld. Het kort olgkomt te vervallen, in :anjaarvan wordt er bij de nisaik in Den Haag een ing elingenkamer inge- beroepszaken behan- e b >inet heeft bij de voor- de positie van de elingen ideeën opgeno- O'g n de commissies Mul- Zeevalking, die eerder res|rden over het. vreem- lirecht. AMSTERDAM Geen baan, maar een ticket en kele reis naar Polen. Dat is het enige dat de 24 Poolse verpleegkundigen die door het ziekenhuis van de Vrije Universiteit naar Nederland waren ge haald, nog kunnen ver- I wachten. Het Centraal Bureau voor de Arbeids- voorziening (CBA) in Rijs wijk heeft gisteren beslo ten geen arbeidsvergun ning af te geven voor de groep. De VU-directie heeft al aange kondigd tegen het besluit in beroep te zullen gaan. Boven dien zal een voorlopige voor ziening worden aangevraagd bij de Raad van State. Volgens het CBA heeft het academisch ziekenhuis niet het „voorgeschreven traject" doorlopen dat is vereist voor de aanvraag van arbeidsver gunningen voor buitenlandse werknemers. Dat traject houdt in dat eerst in Nederland, ver volgens in de EG-landen en pas daarna wordt geworven in andere landen. De VU-directie is teleurgesteld en verontwaardigd over de be slissing. Volgens T. Halma, di recteur Beheer en lid van de Raad van Bestuur van de VU, heeft het ziekenhuis alle mo gelijke pogingen in het werk gesteld om personeel in Neder land te werven. Succes bleef echter uit. „We hebben ons zelfs bijna laten verleiden om te gaan stunten en nieuw per soneel leuke aanbiedingen te doen. We hebben er van af ge zien omdat het kortzichtig is om op die manier mensen bij je collega's weg te lokken". Werven in de EG-landen is zinloos, omdat het probleem daar net zo nijpend is als in Nederland, zegt mevrouw L. van de Putte, directeur Ver pleging. Directeur Halma stelt nadruk kelijk dat het VU-ziekenhuis te goeder trouw heeft gehan deld. „We zijn afgegaan op de positieve adviezen van het Ge westelijk Arbeids Bureau en ons contact lag niet op het laagste niveau. We dachten dat de afgifte van de arbeids- vergnningen nog slechts een formaliteit zou zijn". De VU-directie meent dat de RBA-beslissing een duidelijk geval is van „het systeem dat triomfeert over de belangen van een groep mensen". Het ziekenhuis kampt voortdurend met tussen de 35 en 40 vacatu res en heeft een wachtlijst die 2809 patiënten telt. Gemiddeld worden er per maand 60 spoedeisende gevallen doorge stuurd naar andere ziekenhui zen. Nederlandse herintreed- sters worden door het zieken huis niet over het hoofd ge zien, zegt Halma. „Nu al werkt 44 procent van de verpleeg kundigen parttime. Daar zijn helaas grenzen aan". Het aantrekken van de Poolse verpleegkundigen, de huisves ting, taalcursus en andere voorzieningen hebben de VU ongeveer 3 ton gekost. De groep van 24 krijgt nog tot eind deze maand uitbetaald. !HT De richtlijn bewindslieden van zaken en werkge- ïeid over passende voor werklozen zal Is de vakcentrale |in de praktijk on- >aar blijken. De be ing om na verloop tijd genoegen te n nemen met steeds gekwalificeerd en d werk is volgens [V „veel te rigide". left een woordvoerster iFNV gisteren gezegd in op de richtlijn voor je arbeid bij werkloos- Volgens minister De en staatssecretaris Ter er geen sprake van een „èrping van de normen, Iran een betere toepas je FNV waagt dat te be twijfelen. Als arbeidsbureaus, bedrijfsverenigingen en sociale diensten de richtlijn strikt op volgen, zijn werklozen in feite vogelvrij. De vakcentrale ziet meer heil in een individuele benadering. Dat geldt ook voor het toepas sen van strafkortingen op de WW-uitkering als een werklo ze werk weigert. De Vries en Ter Veld willen die kortingen gemiddeld verdubbelen naar (afhankelijk van de mate van verwijtbaarheid) 5, 10 of 20 procent gedurende een maand. Nu kunnen uitkeringen drie maanden lang 3, 6 of 9 procent worden gekort. De FNV is op zichzelf niet tegen sancties voor werkweigering, maar pleit ook hier voor een per soonlijke benadering in plaats van een „rigide collectieve maatregel". mervrij KOOPMAN ERDAM Er zijn kennelijk grenzen aan het arbeidse- smaVn zelfs de meest kranige ploeteraars. Neem nu het Cen- hreau Arbeidsvoorziening in Amsterdam, begin dit jaar *ht door overheid, werkgevers en werknemers met als amste doel zo veel mogelijk mensen zo snel mogelijk aan rk te helpen. Wie zich gisteren meldde bij het CBA trof 'len verlaten aan, de ambtenaren hadden zichzelf zomer leven. :htergebleven telefoniste, puffend en hijgend, verklaart h: „Normaal zijn we op donderdagen gewoon open, maar rd de collega's hier te heet. Airconditioning hebben we aarom is het kantoor maar gesloten". s nu jammer, want de verslaggever eveneens zuch- een ongekoeld kantoor had zo graag met de CBA 'ers ken over de „harde aanpak van werklozen" waartoe mi- De Vries en staatssecretaris Ter Veld gisteren besloten, iet wil werken zal voortaan móeten, op straffe van een korting van de uitkering, luidde het credo van De Vries Veld. Het stuk was ook naar het CBA-gestuurd, maar dér in elk geval niet tot gevolg dat de werknemers zich in stoelen vastklampten. De telefoniste: „Erg interessant, lelaas. Vandaag wordt hier niet gewerkt. Probeert u het V«n nog maar eens". .tfi Trefpunt blijft Voor het symbolische bedrag van één gulden kocht veehouder C. Wageveld uit Rockanje gisteren drie electriciteitsmasten en 150 meter laagspanningskabel van het Rotterdamse energiebe drijf. Op deze manier redt de veehouder het trefpunt van zwalu wen en spreeuwen, die in het najaar vanaf deze kabels naar war mere oorden trekken. Er waren plannen om het electriciteitsnet te slopen. FOTO ANP Fokker-130 Het schaalmodel van de nieuwe Fokker-130 maakt zijn eerste 'vlucht' in de hogesnelheids- windtunnel van het Nationaal Lucht- en Ruimtevaart laboratorium in Amsterdam. De proef is een onderdeel van de haalbaarheids studie naar de mogelijkheden van de verlengde Fokker-100, die. als de plannen doorgaan. 130 passagiers moet kunnen vervoeren. FOTO: ANP ROTTERDAM Agenten van de Rotterdamse politie hebben woensdagavond het dienstpistool moeten trekken om een 23-jarige pitbull-bezit ter in te kunnen rekenen. De man was bezig zijn 30-jarige buurvrouw af te tuigen, nadat zij een opmerking had ge maakt over het feit dat de niet-aangelijnde pitbull haar hondje in een poot had gebe ten. Hij achtervolgde de vrouw tot in haar eigen woning en sloeg haar daar enkele keren tegen de grond en kneep haar keel stevig dicht. Haar 5-jarige dochtertje alarmeerde met haar geschreeuw buren, die kans zagen de vrouw te ont zetten. De man had echter nog lang niet voldoende uiting ge geven aan zijn ongenoegen en klom via het balkon opnieuw het huis van zijn buurvrouw binnen. Op dat moment arriveerden de inmiddels gewaarschuwde politieagenten. Toen zij de man wilden aanhouden dreig de deze zijn hond los te laten. Alleen door snel het dienstpis tool te trekken konden de agenten dat voorkomen. De man, een bekende van de poli tie, is in verzekering gesteld, de pitbull in beslag genomen. SPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON DEN HAAG De Raad van de Waterstaat vindt dat er geen enkele reden is voor kri tiek op de plannen om de ri vierdijken te verhogen. Dat blijkt uit de bevindingen van de raad naar aanleiding van een werkbezoek aan het bo- venrivierengebied. Deze be vindingen zijn gisteren door minister Maij van verkeer en waterstaat naar de Tweede Kamer gestuurd. De kritiek op dijkversterkin gen spitst zich toe op twee punten. Enerzijds wordt de noodzaak van de dijkverster kingen betwist. Volgens ama teur-historicus Bervaes kwa men overtromingen van de ri vieren tot dusver alleen voor door het optreden van ijsdam- men. Het versterken van de dijken zou daar niets aan kun nen verhelpen. Andere critici zijn van mening dat de dijk versterkingen een ernstige aantasting van het cultuur landschap zullen betekenen. De Raad van de Waterstaat verwerpt beide redeneringen. De noodzaak van de dijkver sterkingen staat voor het ad viesorgaan „buiten kijf". Ver der is het van mening dat de voorgenomen inpassing van de versterkingen in de land schappelijke en stedelijke ge bieden en de dorpsarchitec tuur „maatschappelijk aan vaardbaar" is. De dijkversterkingen hadden oorspronkelijk nog voor het einde van deze eeuw gereed moeten zijn, maar er is enkele malen vertraging opgetreden. Maij heeft de Kamer beloofd dat in 2004 97 procent van de rivierdijken op deltahoogte zal zijn. Gevaarlijk gas ontsnapt ROTTERDAM Bij Shell Chemie in het Rotterdamse havengebied is gisteravond ongeveer tien ton van het gif tige en explosieve gas vinyl- chloride ontsnapt uit een reac tor. Oorzaak was een lekkende flens. In Rijnmond ontstond er geen gevaar voor de volksge zondheid. Metingen van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR) wezen uit dat nabij gelegen woongebie den niet zijn bedreigd. De pro blemen in de reactor ontston den omstreeks 20.15 uur, maar de zaak was binnen tien minu ten onder controle. AMSTERDAM De 19- jarige Amsterdammer, die heeft bekend minstens vijftig vrouwen te hebben verkracht of aangerand, moet binnen een week een aidstest hebben on dergaan. Daarnaast mag hij zich niet meer verto nen in een groot gedeelte van Amsterdam, zo heeft rechtbankpresident mr. B. Asscher van de Amster damse rechtbank gisteren in kort geding beslist. Drie slachtoffers hadden een zaak aangespannen tegen de zogeheten „Rembrandtpark- verkrachter". Asscher liet al gelijk na de behandeling van de zaak, ruim twee weken ge leden, weten een aidstest te zullen toewijzen na een eis van een slachtoffer daartoe. Eén slachtoffer onderging drie maanden nadat zij door ver dachte meerdere malen was verkracht een test maar kan pas na zes maanden en dus een tweede aidstest zeker heid krijgen over haar situatie. Deze spanning kan het slacht offer echter niet meer aan. Hierop werd besloten verdach te middels een kort geding tot een test te dwingen. De Am sterdammer, die zich binnen kort voor de strafrechter moet verantwoorden, stelde zich op het standpunt een test niet te willen ondergaan omdat hij de uitslag ervan niet wilde weten. In het definitieve vonnis stelt Asscher dat dit ook niet per se noodzakelijk is. Verdachte moet op straffe van een dwangsom van 1000 gulden per dag dat hij het nalaat de test binnen een week on dergaan en de uitslag hiervan binnen twee dagen meedelen aan de raadsvrouw van het slachtoffer. Hij kan ervoor kiezen de on derzoekend arts te machtigen het resultaat door te geven om zodoende onwetend te blijven over de uitkomst van de aid stest. Vast staat, zo stelt de rechter, dat „er sprake is van een botsing tussen de zowel aan verdachte en het slachtof fer toekomende grondrechten, inhoudende het recht op eer biediging van de persoonlijke levenssfeer en onaantastbaar heid van het lichaam én het recht (vastgelegd in het Euro pees Verdrag voor de Rechten van de Mens) op eerbiediging van het privéleven. In dit geval laat Asscher de belangen van het slachtoffer prevaleren. „Voor haar bete kent de ingreep eon onoverko melijke emotionele barrière. Hoewel zij bij gebleken sero positiviteit van de verdachte alsnog een onderzoek zal moeten ondergaan, is haar be lang erin gelegen dat een der gelijke test voor zover dit ook maar enigszins mogelijk is, haar bespaard blijft", aldus het vonnis. (ADVERTENTIE) Een telefoontje naar Spanje kost u f 1,45 per minuut. Dat is voordeliger dan veel mensen denken. De prijs kan dus nauwelijks nog een bezwaar zijn om eens te bellen met een verre vriend of een geëmigreerd familielid. Of om 'ns een keer zelf dat hotel in het buitenland te boeken. Kijkt u maar eens naar de tarievenlijst in het telefoonboek. Internationaal telefoneren kost minder dan je denkt.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3