u al stormloop op kaarten 3or Rembrandt- expositie rust Verdachten vrij door tijdgebrek rtkpotclub jrmatielijn §550.510.50 Extra verkeersdrukte door bouwvak noorden 2 uur rijden 1 kwartier Uitkering onwillige werkloze gekort <SWÉK1 Akkoord sociaal beleid bij reductie militairen Illegale arbeiders strijden voor verblijfsvergunning GENLAND £eidócSouxcmt DONDERDAG 11 JULI 1991 PAGINA 3 we Fokker-130 in tunnel beproefd IRDAM Fokker heeft angrijke stap gezet op weg bouw van zijn nieuwste raalvliegtuig, de Fokker vliegtuigbouwer heeft het zijn 'eerste vluchten' laten in de hoge snelheidstunnel et Nationaal Lucht- en vaartlaboratorium in Am- De proeven vormen een ui( :el van de haalbaarheids- 1(iaar de mogelijkheden om Ylengde Fokker 100 te kun- inSiwen. De Fokker 130 is be- inc oor het vervoer van 130 p irs en moet het antwoord >el< vergelijkbare initiatieven terlere Europese vliegtuigbou- 1 Belastingplan Stevens raakt middeninkomens DEN HAAG Als de belastingplannen van de Commissie Stevens worden doorgevoerd, worden vooral de midden inkomens daarvan de dupe, zo stelt prof.dr. Oort in een interview met de Telegraaf. Enige jaren geleden was Oort zelf voor zitter van een belangrijke belastingher vormingscommissie, de commissie Oort. Volgens Oort zullen de middeninko mens sneller in het hoogste belastingta rief vallen. Dat houdt in dat zij over elke laatstverdiende gulden ongeveer vijf cent meer belasting moeten gaan betalen dan voorheen. „Dat is jammer omdat de middengroep de meest kwets bare groep is en de economie het juist van deze groep moet hebben", aldus Oort. Burgemeester Peper biedt excuses aan ROTTERDAM Burgemeester Peper van Rotterdam heeft in een brief zijn verontschuldigingen aangeboden aan zijn collega Maragall van Barcelona voor de overlast aan de supporters van FC Barcelona. Na de Europa Cup fina le op 15 mei tussen FC Barcelona en Manchester United in de Rotterdamse Kuip, ontstond op Rotterdam Airport enorme vertraging door een techni sche storing bij één van de vliegtuigen met bestemming Barcelona. De grote stroom supporters moest om die reden voorlopig worden ondergebracht in een zojuist gereedgekomen hangar. Een aantal supporters van Barcelona tekende bezwaar aan tegen deze wijze van opvang. Lubbers en Maij bovenaan top tien meest bewonderden AMSTERDAM Minister-president Lubbers is de meest bewonderde man van Nederland. Mi nister Maij-Weggen de meest bewonderde Een NIPO-steekproef heeft dat uitgewezen. Aan 877 Nederlanders van 18 jaar en ouder werd be gin mei gevraagd welke van alle nu levende Nederlandse mannen en vrouwen met uit zondering van leden van het Koninklijk Huis zij het meest bewonderden. Wim Kok staat tweede in de vervolgens samengestelde 'top tien' van bewonderden. Op de voet gevolgd door Hans van Mierlo en Toon Hermans. Hans Wiegel bezet nog altijd de vijfde plaats. Opval lend is de verschijning van Philips-topman Tim mer op de zesde plaats. Maij-Weggen voelt de hete adem in de nek van Neelie Smit-Kroes, Linda de Mol en Ien Dales. Teletekst meldt balie Schiphol SCHIPHOL De pagina's op NOS Teletekst en RTL-4-Text waarop het vertrek van vlieg tuigen wordt aangekondigd, vermelden voor elke vlucht nu ook het nummer van de balie waar de passagiers moeten inchecken, aldus de luchthaven Schiphol. Zo kan elke passagier voor vertrek thuis al zien bij welke balie in de vertrekhal hij of zij zich moet melden. Een folder die de passagiers bij hun ticket ontvangen bevat een platte grond van de vertrekhal. De luchthaven hoopt dat passa giers hierdoor sneller hun weg vinden op de luchthaven. Postorder-alarmpistool blijkt echt vuurwapen RIJEN Alarmpistolen, verkocht door het postorderbe drijf Garant-o-Matic uit Rijen, vallen onder de vuurwa- penwet en zijn in Nederland niet toegestaan zonder ver- gunnning. Bij het Brabantse bedrijf, dat 1500 van dergelij ke wapens heeft verkocht zijn er 26 in beslag genomen. Ze waren afkomstig uit Frankrijk. Alle kopers krijgen van het bedrijf het bericht dat zij in het bezit ziin van een in Nederland niet toegestaan wapen. Een medewerkster van het bedrijf wil niet zeggen of de kopers ook hun geld terugkrijgen. Mensen die zo'n alarmrevolver hebben ge kocht, kunnen deze inleveren bij de plaatselijke politie. In samenwerking met het Openbaar Ministerie wordt on derzocht of er eventuele stappen tegen het bedrijf kun nen worden ondernomen. Dat er sprake was van een vuurwapen in plaats van een alarmpistool werd ontdekt toen een inwoner van Enschede het wapen niet ver trouwde en ermee naar de politie liep. KOOP BEGINT OFFICIEEL OP 1 AUGUSTUS SWIERS hav 1HENDAM grote Rembrandt- - eiistelling, die ko- winter in het Am- ïse Rijksmuseum gehouden, zijn in ind nu al 12.000 jskaarten verkocht, anisaties hebben Sr.fels een optie op ecitentreebe wijzen ge- 1161 Ook vanuit het intjand worden de al volop besteld, terwijl de kaart- p officieel nog niet me[begonnen. rhoij ral «ïgstelling voor de ten- andjing, die in december jaar wordt geopend, is een opgetogen Floris p-ecteur van het Rem- Reserveringscentrum in Leidschendam In Wenen is een com- :rab plete prijsvraag gehouden. De winnaar is al bekend. En wij hebben dus nu een verzoek liggen voor twee kaarten. Het is echt te gek hoor, we mogen nog niet eens verkopen". Op de tentoonstelling die duurt van zaterdag 4 decem ber 1991 en tot zondag 1 maart 1992 worden vijftig top- schilderijen van Rembrandt getoond. Verder hangen er veertig schilderijen van leer lingen van die veertig wa ren er twintig ooit bestempeld als 'echte Rembrandts' vijftig tekeningen en fraaie et sen. De Rembrandt-expositie wordt ook in musea in Londen en Berlijn gehouden. Eindeloos dwalen De tentoonstelling in Amster dam is zeven dagen per week van tien uur 's morgens tot acht uur 's avonds toeganke lijk. Per uur zijn 700 entreek- aarten beschikbaar. Dat wil niet zeggen dat de bezoekers het pand na een uur weer moeten verlaten om de vol gende 700 mensen toe te kun nen laten. Tot acht uur mag eindeloos in het museum wor den gedwaald. In totaal zijn 670.000 kaarten beschikbaar. Faber is uitge gaan van de verkoop van 400.000 entreebewijzen. Voor het buitenland zijn er 200.000 gereserveerd. Een omzet die gemakkelijk wordt gehaald, aldus de directeur. Start Kart in Duitsland krijgt er vijftig per expositie-uur toegewezen. Voor het Franse FNAC liggen er tussen de honderd en vijftig per uur klaar. Voor Italië zijn in totaal 30.000'toegangsbiljet ten gereserveerd. België, Scandinavië, Engeland, Ierland, Amerika, Canada, Australië, Oostenrijk, Zwitser land, Spanje, Hongarije en Tsjechoslowakije mogen de kaarten 'vrij' verkopen. Voor alle 'buitenposten' heeft het RRC een speciaal computer programma gemaakt. Nieuw is dat de kaarten telefonisch per creditcard mogen worden be taald. Alleen het opgeven van hel nummer van de kaart is voldoende. Het entreebewijs wordt thuisgestuurd en het geld automatisch van de reke ning afgeschreven. Voor de sponsors van het eve nement is eveneens een aantal toegangskaarten opzij gelegd. Hoofdsponsor American Ex press kan honderd kaarten per uur besteden. KLM biedt een totaalarrangement: vlucht, ho tel, diner, rondvaart en Rem brandt. Daarvoor zijn honderd kaarten per dag gereserveerd. Een arrangement waarvoor Japan al belangstelling heeft getoond, aldus Faber. Hij ziet de enorme interesse als een soort logisch gevolg van de eerder gehouden Van Gogh- tentoonstelling. „O, er komt weer zo'n grote tentoonstel ling? Dat gaan we nu even op tijd regelen!", verklaart hij de mogelijke gedachtengang. Ongelimiteerd Op de vraag of er ook nog wat kaarten voor de Nederlandse bevolking overblijven, rea geert Faber positief. „Neder land moet er ongelimiteerd bijkunnen. We geven nooit meer dan vijftig procent van de kaartjes uit aan groepen. Voor de VVV's zijn honderd Badende vrouw. Een van de schilderijen van Rembrandt, die ko mende winter op de grote tentoonstelling in het Rijksmuseum in Amsterdam te zien is. kaarten per uur gereserveerd, maar de mensen mogen ook ons centrum bellen. Het blok van zes tot acht uur 's avonds wordt al helemaal niet in het buitenland verkocht. Toeristen hebben tijd genoeg om over dag de tentoonstelling te be zichtigen". De officiële kaartverkoop be gint op 1 augustus. Toegangs kaarten zijn verkrijgbaar bij de VVV-kantoren, of het bij Rembrandt Reserveringscen trum in Leidschendam (070- 317.54.54). s)ord over ^jiciering nderwijs erlf!AG Staatssecreta- van onderwijs lissét de organisaties van ek sturen en de Vereni- jn Nederlandse Ge- (VNG) als verte- "e Idiger van het open- a wjderwijs een ak- ch reikt over vereenvou- scftari het bekostigings- voor het basisonder- chting van een ver- vereenvoudiging heb- lage en de organisaties n gemaakt, onder an- dr de huisvesting van :holen. Het ministerie jaren '92 en '93 nog ben hiervoor uittrek- jeveer eenderde van jdige investeringsbe- prna gaan gemeenten ?g met het bijzonder s zelf meer de huis ter hand nemen, tussen de verschillen en bleek nodig toen n rezen met de zoge- hateriële bekostiging j>ten van krijtjes, boe- lerhoud en dergelij- 30t h de basisscholen. Die hg vindt plaats vol- ijn (ciipuntenstelsel, het zo- je Londo-systeem. \DVERTËNTIE) hovercel voor de actu- kstra jckpotstanden en informatie over igsgei in de Holland Pers ®j)'s voor 5° ct. p.m. [dfealOLLAND AS IN O'S slusieP-' indonl DEN HAAG Het komend weekeinde wordt op de wegen naar het oosten en zuiden van het land extra verkeer ver wacht. De drukte houdt ver band met het begin van de bouwvakanties in het noorden van het land. De ANWB en de politie verwachten vrijdag middag, vrijdagavond en za terdagochtend veel vakantie verkeer. Tot grote vertragin gen zal het waarschijnlijk niet komen. Als mogelijke knelpunten worden de wegen in de omge ving van Eindhoven en Breda genoemd (A2, A16 A58 en A67) en de routes van en naar de Zeeuwse kust. Op de routes Een duidelijke boodschap voor de vakantiegangers die deze dagen in hun auto stappen op weg naar het zuiden. Het ad vies is door Veilig Verkeer Ne derland op 300 borden aange bracht. FOTO: ANP in het buitenland zal het ech ter een stuk drukker zijn. In Duitsland wordt het ko mend weekeinde topdrukte verwacht als gevolg van de vakanties in Baden WUrttem- berg en bij de Volkswagenfa- brieken. Ook de grote aantal len buitenlandse toeristen die naar het zuiden afreizen, dra gen bij tot het grote verkeers aanbod. Op de autosnelwegen en bij de belangrijke grensposten rich ting Oostenrijk en Zwitserland moet rekening worden gehou den met ernstige vertragingen. Ook op de wegen A2 tussen Hannover en Berlijn en de A4 in de richting van Dresden wordt dit weekeinde veel ver keer verwacht. In België wordt rekening ge houden met verkeersdrukte op de doorgaande wegen richting kust en Ardennen. Frankrijk rekent dit weekeinde op 4 mil joen mensen die met vakantie gaan of het weekeinde vieren. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Vanaf 1995 kunnen werklozen die niet meewerken - bij het zoeken naar een baan een forse korting op hun uitkering verwachten. Als dan wordt vastgesteld dat iemand „verwijtbaar wèrkloos" is, wordt de uitkering gedurende een maand met 5, 10 of 20 procent verminderd. De omvang van de korting hangt af van de „mate van verwijtbaarheid". Als er na de genoemde maand nog geen baan is geaccepteerd, kan de korting worden ver dubbeld. Mensen die geduren de een jaar bij herhaling zon der gegronde redenen niet meewerken aan het krijgen van betaald werk, lopen het risico dat hun uitkering geheel wordt stopgezet. De Vries en Ter Veld willen ook strenger optreden tegen fraude met uitkeringen en te gen werkgevers die te weinig sociale premies afdragen. Het aantal ambtenaren dat belast is met de opsporing van fraude moet de komende jaren wor den vergroot. Ook moet de uit wisseling van gegevens tussen de arbeidsbureaus en de uitke ringsinstanties worden verbe terd. Van de arbeidsbureaus wordt verwacht dat zij aan de uitkerende instellingen door geven of werklozen zich vol doende inspannen om betaald werk te vinden. Volgens de beide bewindslieden zullen de aangekondigde nieuwe maat regelen vanaf 1995 jaarlijks een besparing van een kwart miljard gulden opleveren. Juist vandaag heeft het Cen traal Bestuur voor de Arbeids voorziening (werkgevers, werknemers en overheid, die te zamen de arbeidsmarkt be sturen) bekendgemaakt af te zien van het voornemen om volgend jaar 10 procent meer mensen aan de slag te helpen via de arbeidsbureaus. Twee procent moet wel haalbaar zijn, waarna vanaf 1993 een „meer substantiële verhoging" mogelijk moet zijn. De regionale besturen, die dit voor elkaar moeten krijgen, vinden 10 procent méér onmo gelijk. Er moet in organisato risch opzicht nog zoveel op de rails worden gezet, dat onmo gelijk tegelijkertijd de „output- doelstellingen" zo fors kunnen worden verhoogd. Andere redenen om ervan af te zien zijn dat het steeds meer tijd kost om vacatures te ver vullen, voor werkzoekenden uit „doelgroepen" (vrouwen, minderheden) te bemiddelen en het totaal aantal vacatures (önder invloed van een econo mische aarzeling) zal afnemen. Maar na '92 verwacht het Cen traal Bestuur dat de effecten van de nieuwe opzet van de arbeidsvoorziening voldoende tot wasdom zijn gekomen om de doelstelling aanzienlijk te kunnen verhogen. ER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON Lei <st« m I /VlÊT KL6INÉ SLOWéS I (7J2IWÉÉkbGASPÉPi. (ADVERTENTIE) GOLF 91 Informatie over de adverteer- mogelijkheden in de bijlage van woensdag 24 juli 1991 wordt u graag verstrekt door Jan van der Henst, bereikbaar onder telefoonnummer 070-3 190 792 I I I I I Ceidóc Sou/tont ROTTERDAM On danks de installatie van 28 hulprechters in maart kan de arrondissementsrecht bank in Rotterdam het aantal strafzaken nauwe lijks aan. De meervoudige kamer heeft als gevolg daarvan gisteren de voor lopige hechtenis opgehe ven van drie verdachten van een miljoenenfraude met gestolen cheques. Door een overvolle rol kon de rechtbank voor deze omvang rijke fraudezaak slechts enkele uren uittrekken. Voor de be handeling is minstens een dag, maar mogelijk twee dagen, no dig. De vice-president besliste dat de verdachten niet de dupe mogen worden van onderbe zetting en overbelasting bij zijn rechtbank en hief vervol gens de voorlopige hechtenis op. De zaak wordt nu behan deld op 10 september, aldus De Bruin. Door de installatie van hul prechters uit onder meer Den Haag en Dordrecht wordt dit jaar geprobeerd een achter stand van negentig meervou dige strafzaken weg te wer ken, zo zei de president van Rotterdamse rechtbank mr. L. ter Kuile nog in maart. De problemen in Rotterdam blij ven desondanks groot. De werkdruk is enorm, aldus persrechter De Bruin. De rechtbank in Rotterdam is echter niet de enige. Het ge rechtshof in Den Haag ont sloeg vorige maand veertig verdachten van rechtsvervol ging, omdat hun hoger beroep niet binnen redelijke termijn kon worden behandeld. Deze beslissing heeft veel stof doen opwaaien, onder anderen bij politici. DEN HAAG De vakor ganisaties voor militairen en minister Ter Beek van defensie zijn het gisteren eens geworden over de maatregelen die de in krimping van het militair personeel bij defensie so ciaal moeten begeleiden, zo hebben de verschillen de partijen gisteren be kend gemaakt. Ter Beek bereikte maandag al overeenstemming met de cen trales voor overheidspersoneel over de maatregelen voor bur gerpersoneel. Het Sociaal Beleidskader, waarover overeenstemming is bereikt, bevat maatregelen voor herplaatsing van perso neel, om- en bijscholing en het stimuleren van de uitstroom van personeel. Zo zijn er voor militairen herplaatsingsrege lingen voor maximaal twee jaar. Ook is bepaald dat een militair zijn rang houdt als hij of zij op een functie terecht komt waaraan een lagere rang is verbonden. Verder zijn de studiemogelijkheden, het solli citatieverlof en de afkoopmo gelijkheden van wachtgeld verruimd. Over de externe arbeidsbe middeling, de inschakeling van zogenoemde outplace mentbureau^, is nog geen overeenstemming bereikt. De bonden zijn bang dat het geld dat daarmee gemoeid is ten koste gaat van andere maatre gelen. Bij defensie, waar zo'n 100.000 militairen werken, moeten vanaf dit jaar tot en met 1995 ruim 13.000 militairen ver dwijnen. Het gaat om ruim 2.000 banen bij de marine, bij na 9.500 bij de landmacht, ruim 1.300 bij de luchtmacht, ongeveer 350 bij de mare chaussee en bijna 100 bij het ministerie en de staven. Ter Beek heeft tijdens het overleg verklaard zijn uiterste best te doen om gedwongen ontslagen te voorkomen. Ook heeft hij toegezegd opnieuw met de vakorganisaties te gaan overleggen als de maatregelen niet voldoende zijn om de ge wenste vermindering van het personeel te bereiken. Het Be leidskader, waarvoor 350 mil joen gulden is uitgetrokken, is voor de duur van de reductie- operatie van kracht. VVD wil schadevergoeding slachtoffers jappenkampen L DEN HAAG Het Twee de-Kamerlid Wiebenga van de VVD vindt dat Ja pan schadevergoeding moet betalen aan de Ne derlanders die tijdens de Tweede Wereldoorlog in een jappenkamp hebben gezeten. In schriftelijke vragen ver zoekt Wiebenga aan de minis ters Van den Broek van bui tenlandse zaken en D'Ancona van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC) de zaak aan te kaarten bij de Japanse pre mier Kaifu, die volgende week ons land bezoekt. DEN HAAG Na Am sterdam heeft Den Haag nu ook een comité van il legale arbeiders dat strijdt voor werk- en verblijfs vergunningen: het Komi- tee Illegale Arbeiders in de bollen- en glastuin bouw. Aanstaande zater dag wil het comité 's avonds in het Haagse Vennepark een demon stratie houden. De Haagse organisatie bestaat uit zes mensen en heeft con tact met circa duizend illegale arbeiders, zo verklaren twee leden, Erol (23) en Ifran (27). Om reden van privacy zijn de achternamen weggelaten. De organisatie bestaat nu alleen nog uit Turken. Het is de be doeling dat ook illegale arbei ders uit andere landen zich aansluiten. De illegale arbeiders voelen zich uitgebuit. Ze noemen in dit verband de slechte arbeids omstandigheden, lange werk tijden, lage lonen en een rech teloze positie. „We verdienen 6 a 7 gulden per uur, zijn vaak onverzekerd en we werken re gelmatig vijftien uur per dag", verklaart Erol. „Als je niet ak koord gaat met het voorstel van een koppelbaas of een werkgever, kun je oprotten of dreigen ze met aangifte." Volgens het comité werken al leen al vanuit Den Haag tien duizend illegale arbeiders in de bollen- en glastuinbouw. De Haagse politie schat het aantal illegalen in de gemeente tus sen de vijf- en vijftienduizend, maar zou volgens een woord voerder van een dubbel aantal ook niet verbaasd staan. De illegale arbeiders werken zowel in de omgeving van Den Haag als in de rest van Neder land. De meeste Turken die in de sector werken, zijn afkom stig uit Oost-Turkije en Koer- distan. Politieke redenen en gebrek aan (economische) toe komstmogelijkheden zijn be langrijke motieven om in Ne derland te willen blijven. De overheid wordt kwalijk ge nomen dat ze gebruik maakt van de illegaliteit. „Econo misch heeft Nederland baat bij illegale arbeiders. Wiebenga heeft vorig jaar al eens eenzelfde verzoek gedaan aan de regering. Toen reageer den de ministers afhoudend omdat al in 1951 met Japan was overeengekomen dat Ja pan een geringe schadevergoe ding zou betalen. „Japan is toen ontheven van zijn morele verplichting omdat het econo misch zo zwak stond", zei Wie benga. „Dat ligt nu natuurlijk anders". Wiebenga heeft zijn verzoek nu opnieuw ingediend omdat zich nieuwe ontwikkelingen hebben voorgedaan die een schadeloosstelling rechtvaardi gen. „Engeland gaat binnen kort de Japanners vragen schadevergoeding te betalen. Wij mogen dus niet achterblij ven", aldus Wiebenga. Verder blijkt dat de Japanners zelf ook schadevergoeding wil len voor het leed dat Japanse krijgsgevangenen is aange daan. „Sinds vorig jaar betalen de VS en Canada een schade loosstelling aan Japanners. Dan vind ik dat Japan ook moet betalen voor het leed dat zij hebben aangericht", zei Wiebenga. „Bovendien heeft burgemeester Motoshima van Nagasaki laatst in het open baar verklaard dat hij de Wes terse eisen redelijk vindt". Bij de Stichting Japanse Ere schulden zijn inmiddels 75.000 aanvragen voor schadevergoe ding gedaan. Als Japan op de Nederlandse eis zou ingaan zouden zij ieder ongeveer 20.000 dollar ontvangen. „Maar het gaat niet om het geld", zegt het VVD-kamerlid. „Nederland heeft officieel geen recht op dat geld maar kan Japan natuurlijk wel op haar morele verplichting wij zen. Ik zou het een gemiste kans vinden als de Nederland se regering weer zo afhoudend reageert", zo concludeert Wie benga.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3