Ritzege bevrijding voor Jelle Nijdam „Op de heuvel heb ik maling aan iedereen" Sporters in Zuid-Afrika opgetogen over terugkeer TOUR DE FRANCE Seconden- spelletje Sprinters geven nog de toon aan OP DE LOSSE TOUR r hl i •-ïiV$a< ii)RT EeidoeSomont DONDERDAG 11 JULI 1991 PAGINA 13 jpORT OP TV d 3, 19.33 uur: Studio Sport, n Tour de France samenvat- do'de zesde etappe, 22.15 uur: deport Journaal. ,10 uur: Autosportjournaal. jjB.35 uur: Tour'91, magazine Tour de France Topur ee 00.15 uur: Cricket, hoogte- at West Trophy. 2, 23.25 uur: Sport extra, Ie Europees kampioenschap tussen Dults- alië. "JjJd 3, 15.00 uur: Studio Sport, i Tour de France, recht- erslag van de zevende etap- Tie(l67 km van Le Havre naar 5.10 uur: Wielrennen, Tour - rechtstreeks verslag van etappe over 167 km van naar Argentan. JOHANNESBURG In Zuid-Afrika is de terug keer naar de Olympische Spelen met enthousiasme begroet. Vooral de sportlieden vierden feest toen ze hoorden dat het Internationaal Olympisch Comité (IOC) het land gaat uitnodigen voor de Spelen vol gend jaar in Barcelona. Zuid-Afrika was maar liefst 31 jaar uitgesloten vanwege haar apartheidspolitiek. „Dit is een historische gebeurtenis voor onze spor ters", zegt Joe Stutzen, president van de Zuidafri- kaanse atletiekfederatie. „De atleten hebben lang ge noeg moeten boeten voor de fouten van onze politici. Zuid-Afrika heeft de afgelopen eenendertig jaar veel grote atleten voortgebracht die nooit internationaal konden wedijveren. Die tijd is gelukkig voorbij, we gaan nu aan de slag", aldus Stutzen. De atletiekfede ratie gaat zo snel mogelijk een team vormen dat kan meedoen aan de Spelen in Barcelona. Waarschijnlijk mogen de atleten al eerder aan de slag, volgende maand bij de Wereldkampioenschappen Atletiek in Tokio. Een officieel besluit daarover wordt al deze week verwacht. „Wij hoorden het nieuws op de ra dio en werden compleet hysterisch", zegt speerwer per Tom Petranoff. De oud-wereldrecordhouder, af komstig uit de Verenigde Staten, wordt binnenkort genaturaliseerd tot Zuidafrikaner en is een van de kanshebbers voor een medaille. Andere kanshebbers zijn ondermeer te vinden in de boksring. „Onze boksers zijn in staat om de allerbes- ten te verslaan tijdens de komende Spelen", zegt Tol Prtorius van de boksbond. Hoewel de Zuidafrikaanse atleten nu ernstig gehandicapt zijn door het langdu rig ontbreken van internationale competitie, worden toéh goede prestaties verwacht. Zola Budd, voorma lig olympisch kampioene, is een medaillekandidaat, evenals Myrtle Bothma. Myrtle liep vorig jaar met 54.04 de op een na beste wereldtijd op de 400 meter horde. Maar dat is allemaal nog niet zo ver. Het IOC heeft een aantal voorwaarden op tafel gelegd waar aan eerst moet worden voldaan. Sportfaciliteiten moeten voor iedereen beschikbaar komen, ongeacht ras en huidkleur, sportorganisaties moeten zich ver enigen en relaties met internationale organisaties moeten worden genormaliseerd. Niemand twijfelt echter nog aan de haalbaarheid van deze eisen. Maar er was niet alleen vreugde over het IOC-besluit. De zwarte sportbond Sacos dreigt het IOC gerechtelijk te vervolgen omdat het zou handelen tegen haar ei gen statuten. „Bijna tachtig procent van de bevolking heeft geen stemrecht en de grondwet is nog altijd ge baseerd op apartheid. In zo'n situatie mag je de sport- boycot niet afschaffen", meent voorzitter Joe Ebra- him van de Sacos. Trainer Roy Matthews van het voetbalelftal Cosmos gelooft die argumenten alle maal wel. Hij is dolblij dat zijn team, bestaande uit zwarte en blanken, nu internationale perspectieven heeft. „Het is wel jammer dat de beste voetballers van Zuid-Afrika nu de 30 zijn gepasseerd. We moeten ons nu op de toekomst gaan richten en aan de slag met jong talent". 'i IRTUITSLAGEN ament in Rotterdam „r„u, w Johnnies-Curacao 5-2; ORT m Duindigt 1000 m: 1. Everyway S (P. Slk- I.20,0, 2. .First Class Nobo, 3 'oto: winnend 5,10, plaats 2,50 a d )l 8,10, trio 49,60. 3 900 m: 1. Montana Grande (Mw. 2.02,1, 2. Whippoorwlll, 3 You lestart: Darling Be Good, Sargas Toto: winnend 17,40, plaats 4,20 II,90, trio 130,40. 16,9, 2. Fiona Brasil, 3. asure, 4. Eifelperle. Toto: win- plaats 2,20 2,30, koppel 8,80, iwartet 156,60. 000 m: 1. Duncan Crown (A. de 3 - 1.18,2, 2. Silver Day, 3. Vicky toto: winnend 1,10, plaats 1,70 1 2,40, trio 6,50. it Terrible (R. de in;f - 1.18,0, 2 Everest K Jei'ol 1. Shirley Day (A. de araban, 3. Watermill id 10,20, plaats 4,70 io 355,30. Yorky (W. Strooper) enz G, 3. Zappa Flight, 186,10, vjÓOO m: 1. Daan S (W. Strooper) loho Helmer, 3. Duke 1,20, plaats 1,10 At >r (Ned) 1-6, 6-0, 6-2. -alermo (Ita) n (Ned) 6-1, 6-2. li in Velp >nde: Goellner (Dul)- Van Houdt (Bel)- I, Eggmayer I) 6-7 7-6 6-1, Guarc In (Dui) 6-4 6-3, Kempers (Ned)- 'ande (Ned) 6-4 6-0, Kowalskl i (Ned) 6-0 3-6 6-4, Dewulf ta) 6-1 6-2, Bandermann (Dui)- ~ti) 6-1 7-5, Soules (Fra)-Vander- i) 6-1 6-2, Nacke (Dul)-Schaap |0 Schaap teruggetrokken, Hortl- eny (Tsj) 6-3 6-0, Vekemans ann (Dul) 6-1 1-0 Kohlmann te il, Bank (Ned)-Norman (Bel) 6-1 1ul)-Wibier (Ned) 6-4 7-6. h (Ned/4)-Relchel (VSt) 6-3 I. Nijdam (Ned) 149,5 km in Stumpf (Dui) 0.01, 3. Ludwig ppes (Dui), 5. Ekimov (Sov), 6. el), 7. Redant (Bel), 8. Kelly (Ier), lii). 10. Vanderaerden (Bel), 11. 12. Boden (Dui) allen zelfde tijd mI3. Sergeant (Bel) 0.04, 14. Pe- |9B. 15 Chiappuccl (Ita) 0.08, 16. Ht), 17. Cornillet (Fra), 18. Man- ^9. Lino (Fra), 20. Jerome Simon ^sado (Dra), 22. Boyer (Fra), 23, a), 24. Duclos-Lasalle, 25. Millar pntoya (Spa) allen zelfde tijd als 27. Abdoesjaparov (Sov) 0.13, n (Aus), 29. Bugno (Ita), 30 Ya- H. Breukink (Ned), 35. Delgado looks (Ned), 40. Bontempi (Ita) k (Ned), 47. Herrera (Col) 51. 56. Theunisse (Ned), 57. Van 62. Alcaala (Mex), 67. Van '2. SDkibby (Den), 85. De Vries (Ned), 90. Sörensen (Den), (Ned), 97. Siemons (Ned), (Ned), 110. Schurer (Ned), i (Ned), 136. Solleveld en (Ned) allen zelfde tijd t. 196. Verhoeven (Ned) Den) 2.58. klassement: 1. Sörensen .eMond 0.09, 3. Kelly 0.10, 4. 5. Abdoesjaparov 0.27, 6 7. Cornillet (Fra) 0.49, 8.Ver- I, 9. Alcala 1.06, 10. Jörmann Ludwig 1.23, 12. Marie (Fra) dui) 1.27, 13. Golz(Dui) 1.31, ra) 1.42, 15. Liettl (Ita) 1.43, .L, 17 Nijdam 1.44, 18. Pascal II.45, 19. Delion (Fra) z.t„ 20. )6, 28. Sergean 11, 30. Elli (Ita) 2.12, 31. Van- fél) 2.13, 36. Van Aert 2.19, 39. 5, 45. Rooks 2.30, 49. Indurain d 2.35, 54. Bugno 2.37, 55. 58. Van Orsouw 2.39, 59. 2, 60. Delgado 2.42, 61. Hamp- Parra 2.48, 69. Mottet 2.50, 6.251, 132. Konisjev 3.57, 135. a 4.15, 147. Ste- 'oppel 7.42, 160. &8, 177. Slemons 10.51, 182. J3.48, 185. Manders 15.12, 190. [6.37, 191. Schurer 18.50, 193. 44, 194. Poels 22.12, 197. en II (Noo) 30.02. I. PDM 9.52.57, 2. er 0.11, 4. Hlstor 17. TVM 0.36. Abdoesjaparov 110 felly 92, 2. Ludwig 97, 4. Mu- Nijdam 61, 6. Raab 58, 7 Le- J Stumpf 56 9. Jalabert 54. 10. 11. Van Poppel 48 JFient: 1. Peter de Clercq (Bel) it (Fra) 15, 3. Jërmann (Zwi) ran Rijnland-Palts »el: 1. Lema (Aus) 101 km In vson (Aus), 3. Dupuy (Fra), 4. in zelfde tijd, 5. Andersson k deel (tijdrit): 1. Audehm (Dul) I 2. Andersson 0.01, 3. Batoero Spruch (Pol) 0.13, 5. Quinton -,r (Ned) 0.17, 7. Totschnlg isanft (Dui) 26, 9. Lontsja- I. Jonker (Aus) 0.37. Alge- t: 1. Spruch 28.04.24, 2., I, 3. Lebsanft 0.31, 4. Dekker inig 0.36, 6. Nantvedt (Noo) ten (Fin) 114, 8. Jonker 1.21, I 1.26, 10. Stenersen (Noo) ihn den Braber (Rotterdam), (Eefde), 3. Dennis van der (Voor- Vink (Amsterdam), 6. MI- NM. jd (Den Haag), 7 Rob Slenders lft 8. Laurens Koster (Den Haag), fouten (Purmerend), 10. Twan -Kessel), 11. Hans Peter Meijer 12. Eric Venema (De Rljp), 13. d (Delft), 14. Edwin Vrauwdeunt B> Maurice de Bruljn (Amster- Ppael van der Wolf (Rotterdam), gel (Delft), 18. Ton van der Stap &ul Otten (Rotterdam), 20. Tom Haag). ,jfon van Westhof (Soest), 2. Ml- llr Wolf (Maarssen), 3. Raljender !(Den Helder), 4. Martin Muller 5. Gerard Wlndhouwer (Oost- ck Verbiesen (Rotterdam), 7. Jarken). 8. Jan Hordijk (Mljns- 19. Enrico J&zold (Duitsland), 'rolen (Tilburg), 11. Jeroen van jsendrecht), 12. Arne Hohen- nd), 13. Erik-Jan van Baal (Bre- *al (Sliedrecht), 15. Onno Melj- pr), 16. n (Buren), Leijerzepf (Rijnsburg), 18. Ro- Veld (Sliedrecht), 19. Jan Rlch- P). 20. Sebastiaan van Duijn VALENCIENNES Jelle Nijdam doet doorgaans niet moeilijk. Wie gisteren informeerde of het ont breken van prestaties hem dwars zat, kreeg een be vestigend antwoord. Hij draaide maar stroef dit jaar en smachtte naar een Tour-succesje, de renner uit Zundert stak het niet onder stoelen of banken. Dus als er voor iemand de ritzege van gisteren een bevrijding was, gold dat wel voor Nijdam. De druk nam toe, dat ontken de Nijdam niet. Maar die werd niet van bovenaf opgelegd. Nijdam is een sportman met dermate dermate veel gel dingsdrang en zoveel verant woordelijkheidsgevoel dat hij zelf wil winnen. De druk die er was legde hij zichzelf op. Of zoals ploegleider Jan Raas het gistermorgen zei: „Nijdam is onze kopman en dat kan hij alleen maar blijven door te presteren. Zijn laatste over winning was in de Driedaagse van De Panne. En die is al weer heel lang geleden. Dan is het toch normaal dat Nijdam onrustig wordt". Raas bleef vertrouwen houden in Nijdam, die de avond voor zijn etappezege de tactiek nog eens had doorgenomen met Eric Vanderaerden. Als de ge legenheid zich voordeed, zou de Belg een gaatje moeten la ten vallen om Nijdam de ruimte te geven voor zijn machtige tempoversnelling. „Dat het nu wel lukte, lag ge woon aan de omstandigheden. Nu deed de kans zich voor, eerder niet", verklaarde de Nederlander, die al voor het vijfde opeenvolgende jaar een Tour-etappe won. Alleen in '85 en '86 bleef de Brabander zon der overwinning. Eigen plan Nijdam is een renner van het bijzondere soort. Dat is hij in meer opzichten, want de prof trekt zo z'n eigen plan, of schoon hij heeft ingezien niet meer op één paard te kunnen wedden. Wie wil slagen, moet in de wielersport van meer markten thuis zijn. Zo ontwik kelde hij zich van proloog-spe cialist tot renner die klassie kers en etappes kan winnen. Dat heeft hem tot één van de vedetten van de vaderlandse wielersport gemaakt. Zelf geeft Nijdam er de voor keur aan om „gewoon" te blij ven en stelt hij het op prijs op z'n tijd van de geneugten des levens te genieten. Hij laat zich bijvoorbeeld geen vroege bedrust opdringen. Zo slaapt hij, in tegenstelling tot zijn ploeggenoten, deze Tour alleen op een hotelkamer. Nijdam is namelijk gewend om niet voor twaalven onder zeil te gaan. „Er is ook niemand die bij mij op de kamer wil liggen. Een ander wil slapen, terwijl ik nog even wil lezen of puzze len. Dat doe ik al jaren. Schijnbaar kan ik met minder nachtrust toe dan een ander". Aan uiterlijk vertoon hecht Nijdam niet. Thuis heeft hij geen speciale plaats voor zijn trofeeën ingericht. Het enige, dat herinnert aan zijn wieier- successen, betreft een ingelijste gele trui, waarvan hij er in to taal drie heeft gedragen. En die hangt ook nog op een be scheiden plaats: in zijn werk kamer. De andere twee heeft hij weggegeven aan familie. Wereldkampioenschap Iets waarover Nijdam zich wel druk maakt is het eerstvqlgen- de wereldkampioenschap. Hij zou 'graag een gooi naar de mondiale titel doen, maar ziet zich in dat streven gedwars boomd door de keuze van het parkoers. „Dat schijnt zonodig selectief te moeten zijn. Op deze manier worden een hele boel renners uitgesloten voor de regenboogtrui. Waarom niet jaarlijks afwisselen: de ene keer vlak en het jaar erop heuvelachtig". Een poging het werelduurre cord te verbeteren heeft Jelle Nijdam voorlopig uit zijn hoofd gezet. De tijd, die hij aan voorbereiding moet besteden, vindt hij te veel. Nijdam: „Daar heb ik mijn hoofd ook niet naar staan. Dan zou ik de Tour moeten laten schieten. Dat kan echt niet, daar is deze wedstrijd veel te belangrijk voor". PITCHER PATRICK KLERKX ACTIEF TIJDENS WORLD PORT TOURNAMENT ROTTERDAM Hij is er heilig van overtuigd dat het Nederlands honkbal team zich volgende maand tijdens het Euro pees kampioenschap plaatst voor de Olympi sche Spelen van Barcelo na in '92. „Of we winnen van Italië tijdens het EK? Dat moet gewoon. Elke sporter droomt toch van de Spelen?", aldus inter national Patrick Klerkx, relief-pitcher van Install Data/ADO. Met Oranje is.de 25-jarige Ha genaar tijdens de Rotterdamse honkbal week, het World Port Tournament, afgelopen' week in actie gekomen in de wed strijden tegen Curagao, Havan na en Canada. Tegen Curasao beleefde Klerkx vooralsnog een hoogtepunt in het toernooi waarin Nederland na de zege van gisteravond op Canada (7- 5) is uitgeschakeld voor een plaats in de kruisfinales. „Ik kwam er tegen Curagao in de zesde innings in. Drie honken bezet en één uit. Van die span ning krijg ik kick. Een mooie re situatie is niet denkbaar", aldus Klerx die morgen nog wel een wedstrijd tegen een team van zogenaamde Dutch/ USA All Stars wacht. Een weekje vrij nemen voor het World Port Tournament zit er niet in voor Klerkx. De Hagenaar moet op de dagen dat hij niet hoeft te spelen ge woon werken. Het is tekenend voor de situatie rond het Ne derlands team. De Koninklijke Nederlandse Baseball en Soft bal Bond (KNBSB) werkt wel iswaar hard aan een een ambi tieus profklimaat, maar voor alsnog is het uiterst moeilijk daar de nodige voorwaarden voor te scheppen. Klerkx is niet de enige die zich in de niet benijdenswaar dige positie bevindt om halve dagen te werken en halve da gen op het honkbalveld te staan. De meeste spelers heb ben niet de mogelijkheid om vrij te nemen voor een oefen- Patrick Klerkx, reliefpitcher bij Install Data/ADO en het Nederlands team. foto: oorné spari- daens zo luidde de opdracht van coach Stoeckel. „Ik heb twee tweederde innings gegooid te gen Curagao. Stoeckel zei, dat ik m'n best had gedaan, maar ik vond dat het beter kon. In dat soort situaties ben ik best emotioneel, ik pep me dan erg op. Op de heuvel heb ik ma ling aan iedereen. Drie hon ken bezet of niet", zegt Klerkx die na gisteravond acht inter lands achter zijn naam heeft staan. wedstrijd. De potdichte week einden hebben bondscoach Jim Stoeckel en zijn spelers weinig ruimte geboden voor een voorbereiding op het World Port Tournament als mede op het Europees kampi oenschap dat over enkele we ken wordt gehouden. Bij deze titelstrijd valt nota bene een startbewijs te verdienen voor de Olympische Spelen '92 in Barcelona. Eenheid „Na de wedstrijd tegen Cura gao van zaterdag zaten we met die jongens van Baltimore in de bus. Ééntje vroeg hoe lang wij al bij elkaar waren voor dit toernooi. Toen zei iemand van ons dat wij maar één keer per week met elkaar trainden en dat de wedstrijd tegen Curagao pas onze eerste was", zegt Klerkx die op dinsdag en don derdag bij ADO traint en op woensdag met het Nederlands team in Haarlem. „Hoewel we pas enkele wed strijden hebben gespeeld, merk ik toch dat we een een heid zijn. Voor het publiek is dat misschien niet direct zicht baar, maar zeker in het duel met Havanna bleek dat we daar als één team stonden. Het kan eigenlijk straks niet mis gaan met zo'n team. We heb ben de beste honkballers in huis die je je maar kunt be denken". Klerkx kwam tegen Baltimore vrijdag in het openingsduel van het World Port Tourna ment niet in actie, maar tegen Curagao mocht de Hagenaar op een voor hem bijzonder ge legen moment plaatsnemen op de heuvel. In de zesde innings moest de reliefpitcher (niet startende werper) voor 4000 kijkers met drie honken bezet en één uit „slagballen gooien", Te licht Klerkx legde zich zes jaar ge leden bij Squeeze, waar hij vier seizoenen speelde, serieus toe op het pitchen. In de jeugd bij ADO, waar hij zich als ne genjarig jongetje aanmeldde, verscheen hij op het veld als derde honkman en als catcher. „Als catcher was ik eigenlijk te licht. Op die positie moet een stevige jongen staan. Ik heb ook nog een tijdje aan judo gedaan. Zelfs de zwarte band gehaald. Maar op een gegeven moment werd ik alle kanten opgegooid. Dat was niet leuk meer", meent Klerkx, in het dagelijks leven inkoper bij een technische handelsonderne ming. Klerkx koos voor honkbal en bleek ook voor die sport het nodige talent te hebben. Bij de aspiranten en junioren streed hij met ADO regelmatig om het kampioenschap van Ne derland. Hij belandde vervol gens bij Squeeze, een satelliet vereniging waar jonge talent volle spelers klaar gestoomd werden voor de hoofdmacht van ADO. Waarmee Klerkx in '88 kampioen werd in de over gangsklasse. Als pitcher. Op de heuvel voelt hij zich als een vis in het water. Ferry Neute boom, voormalig jeugdtrainer bij ADO en nu coach van Storks, Bart Volkerijk, Bart Seidel en Charles Urbanus, één van de coaches van het Nederlands team, hebben Klerkx de fijne kneepjes van het pitchen geleerd. Zijn specialiteit is de zogehe ten curve-bal. Hiermee maak te hij het de slagmannen van Neptunus dit seizoen zeer las tig. „We hadden elf jaar lang niet gewonnen van Neptunus. In de tweede innings kwam ik erin en ik hield 'm dicht tot en met de negende innings. We wonnen met 7-5". Over de onrust bij zijn club In stall Data/ADO wil hij niet veel kwijt. Onlangs kwamen vier spelers voor een competi tiewedstrijd plotseling niet op dagen. En ook op bestuurlijk vlak rommelt het bij de hoofd klasser. Klerkx zelf was er ook niet op 30 juni tegen HCAW. „Op zaterdag speelde ik nog mee tegen HCAW. We verlo ren op een rottige manier. Op zondag, weer tegen HCAW, moest ik echter werken. Ik belde zaterdagavond netjes af bij de leider, want Berry Eij- gendaal (trainer; red.) was er niet. Het was trouwens de eer ste keer in tien jaar dat zoiets mij overkwam. Men dacht dat ik uit woede niet op kwam da gen door de nederlaag van za terdag, maar dat is niet waar. Er zijn momenteel besprekin gen gaande, ik wacht het wel af". door erik breukink Chiappucci blijft met zijn krachten smijten. Aan lef ontbreekt het hem niet. Uiteindelijk is het allemaal vergeefs gebleken. Lemond knipoogde naar mij toen we over de streep gingen. Wij van PDM hebben eerst de trein in gang gezet en daarna nam Z van Lemond het roer over. Dan vragen journalisten aan de meet waarom wij het grote werk hebben geschuwd. Daar heb ik best een beetje begrip voor. Niemand van het schrijversvolk blijft tot aan de finish achter de karavaan hangen. De meesten duiken het perscentrum in om de finale op dè televisie te zien. Dan mis je uiteraard de ontwikkelingen die aan de finale vooraf gaan. Dus ontstaat de indruk dat Lemond met zijn mannen alles alleen moet opknappen. Maar laten we het eens hebben over de ernstige val van Sörensen. Ontzettend sneu dat hij door een schouderbreuk met gele trui en al in het ziekenhuis verdwijnt. In het begin van de tachtiger jaren is dat ook een keer gebeurd met Pascal Simon. Hij brak net als Sörensen zijn linkerschouder, reed een paar dagen suf van de pijn in de groep en moest uiteindelijk de moed opgeven. Sörensen heeft de onzin daarvan ingezien. Hij kon ook echt niet meer. Lemond in het geel, met Kelly precies op een tik. Als ik er tijd voor zou hebben, zocht ik de Deen in het ziekenhuis op. Maar de show moet doorgaan. Het métier is keihard. Dat sprinten onderweg, waarmee Lemond en Kelly steeds winst boeken, is aan mij niet besteed. Het is geen arrogantie omdat ik best weet dat het winnen van de Tour een secondenspelletje is. Ook ben ik niet bang om te vallen, al is dit de Tour van de blessures. Iedereen heeft zijn manier van benaderen en ik doe het op mijn eigen wijze. Ondertussen is duidelijk geworden dat Kelly in een bloedvorm steekt. Zijn contract loopt aan het eind van dit jaar af en hij heeft nog niet besloten wat hij verder gaat doen. De ploegleiding zit ook te dubben of het verantwoord is een renner van bijna 36 een nieuwe verbintenis op dezelfde voorwaarden aan te bieden. Zulke dingen liggen heel gevoelig. Een ander opvallend ding is dat het peloton in deze Tour zo sterk is, met zoveel goede coureurs, dat kennelijk niemand solo aan kan komen. Zelfs niet een groep met kanjers als Fondriest en Chiappucci. Het is niet moeilijk om te raden hoe zwaar die laatste Tour-weken gaan worden. De hitte en het hooggebergte zullen hun tol eisen. Ik heb trouwens wel te doen met de journalisten uit Gelderland die nu al voor de tweede achtereenvolgende keer geen verbinding kunnen krijgen. Ze lopen als verdwaasd door het perscentrum. Vooral in Arnhem schijnt de hele zaak in de soep te liggen. Dat heb ik gemerkt toen ik naar Spankeren wilde bellen. Stel je voor datje al je werk van een dag de mist in ziet gaan. Daar word je helemaal suf van. Dan toch liever een stukje fietsen. Wat zeg ik. Nu weer dik 250 kilometer en dan zouden een paar zoute haringen goed van pas komen. Veel Nederlanders denken dat ze je een plezier doen door direct na de finish met emmers vol frisdrank aan te komen dragen. Leuk bedoeld, maar laat die stroom zoetigheid mijn deur voorbij gaan. Je krijgt er meer en meer dorst van. Nee, ik vertrouw op de mannen die het bij ons medisch voor het zeggen hebben, dat werkt voortreffelijk. ,£N ËcidoeCouxa/nt DEN HAAG Na gisteren de tweede prijs in de wacht te hebben gesleept, gaat de heer R.F.S. v.d. Staaij uit Den Haag naar de finish -in Parijs. Met 75 punten is hij de winnaar van de dagprijs. De deelnemers met sprinters in hun ploeg boeren goed tijdens deze eerste etappes waar gisteren Jelle Nijdam tijdens de vijfde etappe voor het eerste Nederlandse succes zorgde, maar volgen de week is dit afgelopen als de bergen van de eerste categorie in zicht komen. De tweede dagprijs een waardebon van 75,- gaat naar H. Klein uit Zoetermeer en de derde prijs, een speciaal „Ei gen Tour"-sweatshirt t.w.v. 50,- gaat naar J.C. Hoogeveen uit Wassenaar. De Tourstaf is iedere avond bereikbaar tussen 18.00-19.00 uur via telefoonnr. 070-3190814. An ja Raas moet blijven Anja Raas vond dat ze eerder had moeten komen. De vrouw van Jan Raas arriveerde gisteren in Valenciennes. En prompt won Jelle Nijdam. Woensdagmorgen heb ik met mijn grote mond al geroepen dat hij zou winnen", lachte mevrouw Raas. „En laat mijn bluf ook nog realiteit worden". De directeur van co-spon sor Isostar, Bert Koudijs, voelt zich verplicht langer dan de twee geplande dagen te blijven. „Ze hebben me al gevraagd als mascotte. Ik heb twee dagen vrij genomen, maar als ze zo snel blijven rijden heb ik aan een halve dag voldoende". Siemons levert extra inspanning Knechten hebben het deze dagen zwaar. Zeker de helpers van wie de ploegleidersauto achteraan rijdt. Jan Siemons is één van de vele waterdragers in het peloton. De strak gehanteerde ron- deregels maken het de 27-jarige Brabander niet gemakkelijker. Vroeger mocht de ploegleider langszij komen, nu moeten wij ons laten terugzakken. Dat kost extra inspanning, want ik heb een flink stuk in te halen, omdat Priem als twintigste in het konvooi rijdt". Abdoesjaparov houdt vogels Djamolidin Abdoesjaparov heeft een hobby die eigenlijk niet bij hem past. De sprinter, die zijn tegenstanders zonder mededogen de dranghekken induwt, houdt thuis vogels. Bij zijn appartement aan het Garda-meer heeft hij een grote vo lière waar hij tijdens de spaarzame vrije dagen iedere minuut vertoeft. In zijn geboorteplaats Tasjkent verzorgt zijn vader de vogels. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13