Gowuvnt Leidse bedrijven positief over distributiecentrum Kunstuitleen krijgt groter takenpakket STAD OMGEVING/RTV/SPORT Woningbouwvereniging De Sleutels vertraagt plan voor groot onderhoud CeïdaeSou/ia/nt ALT wil snelle aanpak vandalen tijdens vakantie Uit eten DONDERDAG 4 JULI 1991 PAGINA 9 [DEN De bewoners de Hogewoerd en omge- g zien de plannen om de Sint Jorissteeg een s plein te maken wel zit- Dê eigenaar van een fieshop en een makelaar echter niet blij met de its van een kiosk voor deur. mdernemers lieten hun pro horen op een informatiea- die de gemeente gisteren de Hogewoerdbewoners Volgens de ondernemers it een kiosk zoveel zicht op zaak weg dat er van hun zwaren tegen kiosk op Sint Jorisplein mogelijkheid tot etaleren niet veel meer overblijft. Dat zou voor de twee jaar oude zaken ne gatief kunnen uitpakken. De plannen om de Sint Jorissteeg het cachet te geven van een stadsplein met kiosken en terras jes zijn juist bedoeld om de buurt aantrekkelijker te maken. Het ontwerp daarvoor werd al ander halve maand geleden ingediend door de Stichting ter Bevordering van de Belangen des Students en architecte Barbara Wojtkowska uit de Wielmakerssteeg. De tien meter brede stoep leent met vooral veel zon in de namiddag en vroege avond leent zich vol gens de initiatiefnemers uitste kend voor hun plan. Geen glazen dak over plein Lakenhal LEIDEN Over het plein voor de Laken hal wordt geen vaste glazen overkapping aangebracht. Tijdens de vergadering van de raadscommissie voor onderwijs, cultuur en emancipatie bleek dat daar geen meerder heid in de gemeente raad voor is. Wel wordt een onderzoek ingesteld naar de moge lijkheden om een tijdelijke overkapping over het plein te bouwen, speciaal voor de grote Rembrandt- tentoonstelling, die in de cember wordt geopend. Ook wordt eraan gedacht de ingang tijdelijk naar de andere kant van het mu seum te verplaatsen. De plannen van de nieuwe Lakenhaldirectrice J. Bol- ten om het voorplein te overkappen ontketenden een storm van protesten. Wethouder T. van Rij (volkshuisvesting, ruimte ordening) was binnen het college de enige die zich vanaf het begin heeft ver zet tegen de bouw van het in zijn. ogen wanstaltige ding. Onder het glazen dak had plaats moeten ko men voor een museum winkel, een koffiehoek en een ruime entree. De overkapping zou een half miljoen gulden kosten, een bedrag dat voor een groot deel door sponsors zou moeten worden opgehoest, waarvan er al enkele hun medewerking hadden toe gezegd. De directrice van de La kenhal was wegens va kantie niet bereikbaar voor commentaar. Leiden zoekt alternatief voor sloop Scylla-complex LEIDEN Een onderzoek in opdracht van het Overleg Cultureel Erfgoed Leiden moet een alternatief plan op leveren om het pand van de voormalige coöperatieve bak kerij aan de Korevaarstraat te redden van de sloop. Wethouder T. van Rij (volks huisvesting) is akkoord ge gaan met uitstel van de be spreking van de bouwplan nen, waarover de commissie ruimtelijke ordening zich vanavond zou buigen. Omdat er zoveel tegenstand bestaat tegen de sloop van het ge bouw aan de Korevaarstraat, wil Van Rij geen kans onbe nut laten om te onderzoeken of een alternatief plan zowel financieel als technisch haal baar is. Het voorstel van de gemeente om de ook wel als Scylla-com- plex bekend staande panden te slopen en in plaats daarvan woningwetwoningen neer te zetten, deed nogal wat stof op waaien bij de buurtbewoners en diverse groeperingen die zich inzetten om cultureel en industrieel erfgoed te behou den voor Leiden. Het Overleg Cultureel Erf goed Leiden verzocht het col lege in een brief dringend om zich nogmaals te beraden over de dreigende sloop van het gebouw. Daaraan heeft de ge meente nu gehoor gegeven. De architecten Brans en Kart- haus zijn bezig om een plan op te stellen waarbij zoveel mogelijk delen van het oud industriële pand aan de Kore vaarstraat aan de slopersha mer kunnen ontkomen. Het onderzoek naar de haalbaar heid van dat streven zal naar verwacht in augustus afge rond zijn. In september moet de raadscommissie voor volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening een oordeel vel- Dronken man (19) rijdt gestolen auto total loss ALPHEN AAN DEN RIJN Een dronken Alphenaar heeft vannacht een gestolen auto bij een aanrijding volledig vernield. De man raakte op de Oostkanaalweg van de weg. Hij verliet de auto, maar de politie vond hem bij de kruising met de Oranje Nassausingel. De Alphenaar is met lichte verwondingen naar ziekenhuis Rijnoord gebracht. Daar is een bloedproef afgeno men. De man bekende dat hij de auto enkele uren tevoren had gestolen vanaf het Aïdaplein in Alphen. Niet klunen bij Koornbeursbrug Voor de deelnemers aan de peurbakkentocht is vanavond de doorvaart vrij langs de Koornbeursbrug. Als op die plek tenmin ste geen peurbak zinkt. De damwand bij de brug over de Nieuwe Rijn is weggehaald zodat de vaarsels er langs kunnen. Klunen, zoals onlangs nog werd gesuggereerd, is er dus naar alle waar schijnlijkheid voor de bemanningen niet bij. Organisator F. van Graas van de Leidse brandweer verwacht kort voor de start nog aanmeldingen van Leidenaars die alsnog mee willen doen. „Het wordt nu mooi weer. We verwachten toch wel zo'n veertig vaartuigen". De route die de vaartuigen moeten afleggen begint bij de Bees tenmarkt. Vandaar gaat het naar de Apothekersdijk, de Nieuwe Rijn en via de Herengracht en Oude Rijn naar het waterpodium bij Annie's Verjaardag aan de Hoogstraat. Daar zit de jury met de prijzen. De boten eindigen uiteindelijk weer bij de Beesten markt waar ze a|s dat nog nodig is uit het water getakeld zullen worden. FOTO: WIM VAN NOORT betaalde tes kosten denaar bijna ftgreis )EN Een 45-jarige uit Leiden heeft gis- op het nippertje zijn uig naar een verre mming nog gehaald, inkomst op Schiphol de man nog voor lulden aan boetes te n open staan. .n mocht het vliegtuig voordat hij had betaald, mdanks zijn reisplannen j veel te weinig geld op jn vriendin moest eraan komen om het geld bij te schrapen. Een fax kwitantie naar de ma- issee op Schiphol was i genoeg om de man laten vertrekken. TARIEVEN GAAN OMHOOG LEIDEN De Kunstuit leen in Leiden moet niet alleen kunst gaan uitle nen maar ook verkopen. Daarnaast moet de groei ende belangstelling van het bedrijfsleven voor kunst worden uitgebuit. Bovendien moet de ge meente zelf ook gaan betalen voor gehuurde kunst. Kortom: de Kunstuitleen moet de markt op om geld te ver dienen. Dat is de essentie van een nota waarin een nieuwe bedrijfsvoering voor de Kunst uitleen wordt beschreven. Met deze uitbreiding van het ta kenpakket van de Kunstuit leen wordt geanticipeerd op de vestiging van een Centrum voor Beeldende Kunst, dat moderne kunst dichter bij het publiek moet brengen. De Kunstuitleen kan daarin wor den opgenomen. Service Volgens de opstellers van de nota liggen in het bedrijfs leven de meeste kansen. Steeds meer bedrijven zijn ge ïnteresseerd in kunst, het zij als belegging, het zij als aan kleding van de gebouwen. Daar moet de kunstuitleen op inspelen. Om het bedrijven zo gemakkelijk mogelijk te ma ken moet de kunstuitleen uit gebreide service gaan bieden en bijvoorbeeld advisering, be middeling, opdrachtverwer- ving, transport en verzekering voor haar rekening nemen. Ook is het de bedoeling dat de Kunstuitleen werken gaat ver kopen in plaats van alleen maar uit te lenen. De Laken hal heeft daarbij het eerste recht van aankoop. Bovendien worden de mogelijkheden voor een Kinderkunstuitleen onderzocht. E. Snelders, raads lid voor D66, diende vorig jaar tijdens de begrotingsbehande ling een motie van die strek king in. Daarnaast moet de Kunstuit leen de openbare gebouwen tegen betaling gaan voorzien van kunst. Die functie is nu nog ondergebracht bij stedelijk museum de Lakenhal maar die blijkt daar niet voor te zijn toegerust. In de nieuwe opzet zal de gemeente moeten gaan betalen voor alle kunst die zij voor openbare gebouwen leent. Nu gebeurt dat nog gra tis, terwijl andere artotheken dèar ook aan overheden een vergoeding voor vragen. Om alle nieuwe klanten bedrij ven en openbare gebouwen te kunnen bedienen neemt de kunstuitleen de helft van de uitleencollectie van de Laken hal over. Opgeschroefd De Kunstuitleen krijgt voor de nieuwe taken niet meer geld. Op de lange duur moet het centrum zo marktgericht wer ken dat het zichzelf kan be druipen. Volgens de laatstelijk gepresenteerde bezuinigings voorstellen van het college van B en W moet de Kunstuit leen tot 1995 een besparing op de gemeentebegroting opleve ren van 50.000 gulden. Hoewel hierover nog geen besluit is genomen, loopt de nota daar alvast op vooruit en moet de uitleen volgend jaar al 10.000 gulden inleveren. Het totale bezuinigingsbedrag wordt overgenomen door de artotheek zelf, die het geld voortaan moet verdienen, on der meer dus door het aanbo ren van nieuwe markten. Daarnaast worden de tarieven langzaam opgeschroefd. Nu betalen bedrijven en particu lieren nog 7,50, 10,- of 12,- per drie maanden, afhankelijk van de waarde van het kunst werk. De Leidse Kunstuitleen zit daarmee onder het lande lijk gemiddelde van zes gulden per maand. Leiden wil vanaf 1 januari '92 vijf gulden per maand per werk gaan vragen. Per 1 januari '93 wordt dat ta rief met een gulden verhoogd. Een jaar later Volgt waar schijnlijk weer een verhoging. Voor de extra werkzaamheden is de gemeente evenmin van plan meer mensen aan te ne men. Het aantal uren van de huidige beheerder gaat van 20 naar 32, en de vaste balieme dewerker krijgt een arbeids contract aangeboden. BEWONERSCOMMISSIE LAGE MORS: Idoor brief geschreven om hen te zen te plegen. Een schouwrap- gens het schouwrapport SARA KATSMAN vragen deze misstand aan de port dat door een architect is daan- zouden moeten woi LEIDEN - De bewoners commissie van de Lage Mors en omgeving is bang, dat er niets terecht komt van het door wo ningbouwvereniging De Sleutels beloofde groot onderhoud aan 99 wonin gen van het complex Morslaan, Dr Lelylaan en omgeving. Volgens hen vertraagt wo ningbouwvereniging De Sleu tels het uitwerken van het on derhoudsplan zodanig, dat het bij het ingaan van de nieuwe subsidieregeling volgend jaar helemaal op de lange baan kan worden geschoven. Daarom heeft de bewonerscommissie de leden van de raadscommis sie ruimtelijke ordening een brief geschreven om hen te vragen deze misstand aan de kaak te stellen in de vergade ring van vandaag. Vorig jaar nog heeft De Sleu tels op een bewonersavond toegezegd dat zij in 1991 met de uitvoering van het groot onderhoud aan de 99 wonin gen zou beginnen. De 30 jaar oude huizen zouden nodig een opknapbeurt kunnen gebrui ken. Woordvoerder Henk Schuurman namens de bewo nerscommissie: ,,Er staat nog geen letter op papier over wel ke werkzaamheden moeten worden uitgevoerd. Er wordt wel gepraat over hier en daar een likje verf, maar daar blijft het bij". Volgens Schuurman is door De Sleutels onderzoek gedaan naar. de verhuurbaarheid van de woningen aan de Morslaan, Dr Lelylaan en omgeving. Daaruit zou zijn gebleken dat er geen aanleiding is om groot schalig onderhoud aan de hui zen te plegen. Een schouwrap port dat door een architect is opgemaakt, wijst het tegendeel uit. Wanneer op 15 september nog geen plan voor het groot on derhoud bij het ministerie is ingediend, gaat de subsidie aan neus van De Sleutels voorbij. Dat mag in geen geval gebeu ren, vindt de bewonerscom missie. „Vol vertrouwen zijn wij vorig jaar met het overleg begonnen. Door alle toezeggin gen terug te draaien, is ons vertrouwen langzaam maar zeker omgezet in een wantrou wen", vinden de bewoners. Stemmingmakerij Volgens directeur E. van Kaam van De Sleutels is de bewonerscommissie bezig met stemmingmakerij. „Er gaan zelfs geruchten dat wij de hui zen daar willen slopen. Klink klare onzin", reageert Van Kaam beslist. „Het is wel zo dat wij de dingen die er vol gens het schouwrapport ge daan- zouden moeten worden, veel te duur vinden in relatie tot de grootte van de wonin gen. Aangezien wij toch al met tekorten kampen voor het al gemeen onderhoud, vinden wij 50.000 gulden voor een woning daar veel te veel, en ook niet direct nodig. Wel wordt de hele buitenkant opgeknapt, en dat gaat echt wel verder dan een likje verf. Alle technische gebreken, zoals kapotte kozij nen, worden verholpen. Dat gebeurt nog onder de oude subsidieregeling, waardoor we ongeveer 27.000 gulden per woning kunnen besteden". Van Kaam merkt op dat de huizen aan de Morslaan en omgeving goed in de markt liggen betaalbaar als ze zijn. „Ik sluit niet uit dat er geen groot onderhoud meer zal plaatsvinden in de toekomst, maar niet op de manier zoals de bewoners zich dat i teel voorstellen". j Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: I I Adres: I Postcode/plaats: j Telefoon: (voor controle bezorging) j J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f 25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 I Stuur als dank de mini picnic-set naar: J Naam: J J Adres:J Postcode/plaats:I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I ^Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. )NZ I len vloerbedekking) om on nodig dure overslagkosten te voorkomen. Ook bulkgoede ren zoals benzine voor tank stations en bevoorrading van supermarkten zijn uitgeslo ten, omdat die in de meeste gevallen al efficiënt worden gedistribueerd. Van het nieuwe transport systeem mag de klant niets merken. De rekening van het SDC moet door de in de stad op vervoerskosten be sparende leveranciers van de goederen worden betaald. Volgens Coopers Lybrand is dat in Leiden mogelijk, mits er een breed draagvlak is. De kosten van een SDC komen voor Leiden op zo'n 17 miljoen gulden, waarvan ruim tien miljoen aan perso neelskosten. Kleine transporteurs hoeven niet de dupe te worden van het nieuwe systeem, zo meent het adviesbureau. De angst voor monopolisering en wegkwijnende kleine transportbedrijfjes kan wor den ondervangen door mid del van lokaal aandeelhou derschap in het stadsdistri butiecentrum. DEN/REGIO Het se buro HALT gaat in fegio de boer op om ènlandse en Neder- se jongeren die zich Leiden, de Duin- en enstreek en de Rijn- Ik tijdens hun vakan- ezondigen aan vanda- via alternatieve fen van wandaden af )uden. .eidse HALT-medewer- Els Kooter en Frans denken met hun actie 'ernielingen en agressie e jongeren te kunnen voorkomen. De voorbeeldwer king moet vooral aanslaan op plaatsen waar jongeren mas saal hun vakantie doofbren- gen, zoals de campings in Noordwijk en Noordwijker- hout en het plassengebied. De aanpak van het Leidse HALT- buro geldt in een groot deel van noordelijk Zuid-Holland. Jongeren die zich schuldig hebben gemaakt aan vernie ling, baldadigheid/brandstich ting of een andere vorm van overlast kunnen gedurende de zomermaanden een snel be zoek van de politie en een HALT-medewerker verwach ten op hun vakantieadres. Af spraken over alternatieve straffen, waardoor een straf blad wordt vermeden, kunnen direct worden uitgevoerd. Dat betekent veelal klussen bij het slachtoffer van vandalisme nog tijdens de vakantieperio de. Als jongeren na hun vakantie naar huis vertrekken zal het buro HALT in hun woonom geving de begeleiding overne men. In het geval van buiten landse jongeren zal het land van herkomst worden ge vraagd toe te zien op het ver zilveren van een boetebedrag. Die boete zal variëren tussen de 90 en 150 gulden en komt bovenop het verrekenen van de aangerichte schade. De nieuwe actie is bedoeld om jongeren die hufi vakantie hebben gepland in het Zuid hollandse plassengebied of aan de Noordzeekust in toom te houden. De manier waarop HALT nu te werk gaat kost vaak veel tijd en is dus niet geschikt voor het alternatief straffen van jongeren die hooguit een paar weken op hun vakantiebestemming blij ven. Het Leidse HALT-buro verwacht dat de nieuwe aan pak ook een sterke uitstraling zal hebben op de andere jonge ren. Ook het slachtoffer van vandalisme wint bij de nieuwe aanpak: hij krijgt zijn schade vergoed zonder dat hij daar zelf actie voor hoeft te onder nemen. LEIDEN De Leidse bedrijven, middenstand •n transporteurs staan in orincipe positief tegen over de komst van een stadsdistributiecentrum [SDC). Veel bedrijven hebben dat aan wethou der J. Walenkamp van verkeer gemeld. Walen kamp wil dat Leiden yaart blijft maken met net haalbaarheidsonder zoek naar een SDC dat pl geruime tijd loopt. Het onderzoek moet uiterlijk komend najaar uitwijzen hoe de Leidse kansen liggen. Het SDC moet commercieel ex ploitabel zijn op basis van een grote steun bij de Leidse bedrijven. Om die steun te yerwerven mag de gemeente best een flankerend beleid yoeren waarbij het SDC fa ciliteiten krijgt die andere transporteurs niet hebben. Dat stellen althans de raads leden P. Bordewijk (PvdA) en J. Laurier (Groen Links). Beide politieke partijen zijn het niet eens met het advies van het door de gemeente ingehuurde managementad viesbureau Coopers Ly brand om de gemeente zo af zijdig mogelijk te houden. Voorsprong Maar ook Bordewijk en Lau rier geloven evenals CDA'er Walenkamp in de Leidse kansen, ondanks de voor keur van minister Maij- Weggen voor een experi ment in Maastricht. Leiden is behalve met de Limburgse hoofdstad ook met Gronin gen en Arnhem in de slag om een stadsdistributiecen trum. Zo'n centrum is een unicum in Nederland èn het buitenland. Walenkamp wil geen afwachtende houding aannemen om de Leidse kansen niet te verspelen. Leiden bezit door haar vroe ge interesse voor de nieuwe distributie-opzet op dit mo ment nog een informatie voorsprong in vergelijking met andere gemeenten. Het doorzetten van het onder zoek in Leiden, het overleg met de bedrijven en de ge hoopte grote bereidwillig heid bij die, bedrijven om hun goederen voortaan via het SDC te laten bezorgen, moeten de Leidse aanspra ken bij Maij-Weggen met kracht laten doorklinken. Verstikt Het stadsdistributiecentrum is een van de middelen waarmee de Leidse politiek hoopt de met auto's verstikte binnenstad te kunnen ont lasten. Groot voordeel van een SDC is dat er veel min der vrachtwagens de bin- nenstad in moeten om een vaak beperkte bestelling af te leveren. Dat scheelt meer dan zestig procent in de uit stoot van uitlaatgassen in de binnenstad. De binnenvaart via de Leidse grachten is een andere optie van Walen kamp om het autoverkeer in de binnenstad terug te drin gen. De via het SDC te distribue ren pakketten moeten wel aan een viertal eisen vol doen. Ze moeten kleiner zijn dan een kubieke meter, geen verswaren bevatten, niet vuil zijn (zoals chemicaliën) en niet lastig zijn (zoals rol Certificaten kraamzorg uitgereikt Twaalf allochtone vrouwen slo ten gisteren een schakelcursus kraamverzorging af. Uit han den van de directeur van het RBA Rijnstreek, D. Visser, kre gen de toekomstige kraamver zorgsters een certificaat waar voor ze bijna een half jaar heb ben gezwoegd. Oude kennis werd opgehaald, nieuwe ken nis verworven. Het certificaat vormt het toegangsbewijs voor de officiële kraamopleiding waarmee de vrouwen in sep tember starten. Na een half jaar theorie krijgen ze een aan stelling als leerling-kraamver- zorgende bij het kraamcen- trum Rijn en Vliet in Zoeter- woude. FOTO: WIM VAN NOORT top-l •t aanl

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9