Qowva/nt Nieuw plan voor opknapbeurt bewegend deel Zijlpoortsbrug De la Mar veroordeeld voor plakken affiches Rijnland stopt met afgifte vergunningen direct lozen r STAD OMGEVING /KUNST/RTV Bello stapt weer naar de rechter Leidse winkel verdacht van verkoop imitaties Zeven eeuwen Leidse textielgeschiedenis in kaart gebracht Persoonlijk cadeau 1 CeidaeSouaont na DINSDAG 2 IULI 1991 PAGINA 9 tl IN NAAM DER WET a"'Sjoelbak 0UJ1 door 8el1| MONIQUE ROSO in den i Dat de verkeerssituatie in gan grote delen van Leiden nog Lkt steeds niet ideaal is, moge oorbekend zijn. Over de Bree- }R straat bijvoorbeeld wordt al lang gediscussieerd. officier van justitie J. kivan Ek gaf gisteren een vjsneer in de richting van de jgemeente, die voortdurend prainalaat daar iets aan te doen. ;n" ..Wat ooit een veilige voet Igangerszone had moeten wijizijn, is verworden tot een 'soort sjoelbak waar mensen gevaar voor eigen le- enaven moeten oversteken". :un|De reactie werd hem ont- llokt door een 30-jarige in- 'woner van Leidschendam die moest vóórkomen omdat hij 'de sjoelbak' zou hebben 'doorkruist met een snelheid van 70 kilometer per uur. „In de Breestraat kun je he lemaal niet hard rijden", probeerde de man zichzelf Ivrij te pleiten. „Het was daar nogal smal omdat aan de linkerkant wat bussen stonden. Een achteropko mende auto wilde mij inha len, de bestuurder claxon neerde en gaf lichtsigna len". Voor de verdachte was dat het signaal om even wat vaart te zetten tot het bre dere gedeelte, zodat zijn achterligger voorbij kon rij den. Even verderop werd bij ingerekend. De man voerde nog aan dat het niet mogelijk was snel te rijden ;n dat de politie wellicht aad overdreven maar dat son de officier niet overtui gen. Hij eiste een boete van ;achtig gulden. De kanton rechter nam de eis over. Meerijden /oor de kantonrechter ver- ichijnen niet alleen forse nelheidsovertreders, zwart- ijders of wethouders die al lan niet illegaal verkie- .ingsaffiches plakken, loodlichtrijders vormden [isteren een aardig deel van iet aantal zaken, dat groter vas dan gemiddeld op een naandagmorgen. Mensen lie door rood rijden hebben neestal haast en hebben laar een al dan niet aan- aardbare reden voor. Of ze teken hun hand in het (uur en zweren bij hoog en aag dat ze door het oranje icht reden. Zoals een 41-ja- ige Warmondse, die vorig lar april op de Leidse Lan- egracht achter een vracht- zagen aan meereed. „Ja, als idereen maar met zijn oorganger meerijdt, aringt het licht vanzelf wel 'eer een keer op groen", 'as de cynische opmerking an de officier van justitie an Ek. en nogal ongewone reden oerde een 41-jarige man it Leiderdorp aan. Zo on- ïwoon dat Van Ek, door- ïwinterd als hij toch is in jn functie, er iets van loest zeggen. „Het verhaal an de inductielussen wordt let vaak verteld hier". Wat as het geval: de man had i de kruising Alkemade- an/Populierenstraat in pelofarendsveen vijf mi- jiten heel geduldig voor in rood verkeerslicht ge- ban, al verschillende ke- kruisend verkeer voor zien komen en reed op Ivies van zijn achterligger |or....rood licht. De politie in Roelofarendsveen had overtreding vanachter I vitrages van het eigen jreau rustig kunnen gade- an en zond de man een ■eptgirootje. was zich wel degelijk enig kwaad bewust, aar ik wist niet dat ik tot e stopstreep had >eten doorrijden omdat ar een electronisch oog zit t de verkeerslichten in rking zet". Erg ongeloof- ardig, vonden zowel hter als officier. Volgens kwam het fenomeen i de inductielussen, zoals I officieel heten, zo vaak or dat meneer er wel be nd mee moest zijn. Uit hak: een boete van hon- rd gulden. *ruggestort zitting van gisteren leer- eveneens dat mensen >it op eigen houtje een keuring moeten gaan lalen. Altijd wachten op acceptgiro, is de bood- jap. Een 26-jarige Voor- jotenaar' was twee jaar pden in zijn woonplaats rapt op een snelheidso- [treding. Hij besloot 140 er)den over te maken maar Jeg dat teruggestort. Niet justitie het niet wilde ben maar op de centrale - ing wist niemand voor ike overtreding het be- lordqg was. Officier van Ek: geld dat we niet kun- plaatsen, storten we te- zo zijn we dan ook wel !r". Een jaar heeft de p met justitie gecorres- /jdeerd over de geldig- VS van zijn betaling. Het lp niets. Ter zitting werd veroordeeld tot het beta- |van een boete van 192 jen, de boete die hem Ikelijk zou zijn opgelegd. JACOBSWOUDE Oud-gemeentesecretaris W. Bello van de vroegere gemeenten Rijnsater- woude en Leimuiden stapt opnieuw naar de rechter. Hij wil dat de gemeente Jacobswoude hem de afkoopsom van 1,2 miljoen gulden snel betaalt. Zolang Bello het geld niet heeft wil hij 20.000 gulden per maand van de gemeente heb ben. De ambtenarenrechter stelde Bello een maand geleden in het gelijk. De gemeente Ja cobswoude moet de oud-gemeentesecretaris een afkoopsom van het wachtgeld van 1,2 miljoen betalen. De gemeenteraad weigert echter om dat geld beschikbaar te stellen en daarom moet de provincie Zuid-Holland nu de portemonnee van de gemeente opentrekken. Dit betekent echter wel dat er vertraging optreedt. Op zijn vroegst kunnen Gedeputeerde Staten hierover pas eind juli, begin augustus een besluit nemen. Volgens Bello heeft hij, zolang de 1,2 miljoen niet is overgemaakt, recht op 20.000 gulden per maand. Dit bedrag omvat doorbetaling van zijn salaris, rente over het bruto bedrag en betaling van sociale lasten. „Ik snap daarom niet dat de gemeente geen eieren voor haar geld kiest", al dus Bello vanmorgen. Hij zegt het een vreemde zaak te vinden dat hij per 1 juli is ontslagen, terwijl hij zijn geld nog niet heeft. Volgens hem zijn die twee zaken onlosmakelijk met elkaar verbonden en hij gaat daarom niet akkoord met zijn ontslag. Gemeentesecretaris T. Meester van Jacobswoude zegt dat er sprake is van een uit gestelde betaling. Volgens Meester is het beta len van rente over het netto bedrag van de af koopsom (660.000 gulden) dan ook reëel. Tijdens de raadsvergadering van vanavond moet de raad de ruimte zoeken in de begroting voor de 1,2 miljoen gulden. Stoeiende broers rollen door ruit LEIDEN Hoe gezellig fami liebanden kunnen zijn, weten twee broers die in de Linge- straat wonen inmiddels. Ze waren gisteravond rond tien uur aan het stoeien in de huis kamer van hun ouderlijk huis. Daarbij ging het er iets te hard aan toe: ze rolden door de gro te ruit in de voorkamer. Beide jongens moesten zich la ten behandelen in het Acade misch Ziekenhuis. Eén van hen had zijn hand openge haald waarbij enkele pezen waren beschadigd, de ander had verwondingen opgelopen Isolatie woningen Noordeinde afgerond LEIDEN Het gevelisolatieproject bij woningen aan het Noordeinde is gereed. Het project, waarbij 55 woningen wer den voorzien van dubbele beglazing en geluidgedempte ven- tilatievoorzieningen (zogenaamde 'suskasten'), heeft ruim een jaar geduurd. De kosten, in totaal ruim 700.000 gulden, zijn vrijwel volledig betaald door het ministerie van VROM. Het aanbrengen van de isolatie was hard nodig in verband met de grote overlast van het verkeer dat over het Noordein de rijdt. De straat is een van de hoofdontsluitingswegen van Leiden en bleef dat ook na grootscheepse acties van buurtbe woners om de straat helemaal af te sluiten. Dat zou volgens de toenmalige actievoerders de enige manier zijn om werke lijk de verkeersoverlast terug te dringen. Wethouder H. de la Mar neemt vrijdag de uitgevoerde werk zaamheden in ogenschouw. De 'controle' die begint op de hoek van het Noordeinde met de Oude Varkenmarkt bete kent de officiële afsluiting van het project. Boze klant gooit fiets door ruit LEIDEN Een 19-jarige Lei- denaar staat sinds gisteren nog roder bij zijn bank dan hij al stond. Aan het einde van de middag ging de jongeman bij de Amrobank aan de Rosmo len eens informeren naar zijn banksaldo. Hij ontstak in on uitsprekelijke woede toen bleek dat hij nog steeds rood stond De Leidenaar stierde naar buiten, greep de eerste de beste fiets en keilde die door de grote ruit van het bankgebouw. De schade, bijna duizend gul den, zal op de jongeman wor den verhaald. LEIDEN Er is een nieuw plan voor het op knappen van het be weegbare gedeelte van de Zijlpoortsbrug. Dat voorziet in het aanbren gen van een compleet nieuwe ophaalbrug die bestaat uit twee driehoe kige elementen. De con structie is zo eenvoudig, dat er maar één brug wachter voor nodig is om de brug te bedienen. De kosten om de brug te vervaardigen zijn relatief laag. Ook aan het onder houd is de gemeente niet veel kwijt. Donderdagavond krijgt de raadscommissie volkshuis vesting en ruimtelijke orde ning een ontwerp voorge legd waarin het nieuwe ui terlijk van de beweegbare brug wordt beschreven. En kele maanden geleden ging De Zijlpoortsbrug is er zo slecht aan toe dat vervanging broodnodig is. FOTO: WIM VAN NOORT de commissie al akkoord met de plannen om het vas te, stenen gedeelte van de brug te restaureren. De Mo numentencommissie, die ook haar oordeel over de plannen voor de oorspron kelijke uit 1675 daterende brug moet geven, kon zich wel vinden in de opknap beurt van het vaste gedeel te, maar wees de toen le vende ideeën voor het be weegbare gedeelte van de hand. „Te Rembrandt achtig", was de motivatie die de afwijzing van de plannen vergezelde. Gevaar Het aanbrengen van een nieuwe ophaalbrug is drin gend noodzakelijk, gezien de slechte toestand waarin het zestig jaar oude brugdek zich bevindt. Auto's mogen er al jarenlang niet meer overheen rijden, maar voor fietsers en voetgangers be gint de situatie ook steeds meer gevaar op te leveren. Het is nodig om de brug in twee klapdelen uit te laten voeren, omdat de doorgang in de Herensingel zo breed mogelijk moet blijven. Twee of drie keer per jaar komt het voor dat de woon schepen die in de Herensin gel liggen, de opening moeten passeren om naar de kant te worden gebracht. Wanneer de brug uit één deel wordt gemaakt, kun nen de schepen er niet meer door. In het nieuwe ontwerp kan de brugwach ter eerst de ene helft opha len, waarna hij via de over gebleven helft naar de overkant kan lopen om die vervolgens op te halen. De ophaalconstructie is een voudig gehouden. De Monumentencommissie en de afdeling Monumen tenzorg van de directie ruimtelijke ordening en stadsbeheer hebben hun ze gen nu wel al gegeven over het nieuwe ontwerp. Wan neer de raadscommissie donderdag eveneens haar instemming betuigt met de plannen, kan de het karwei wellicht in het najaar van start gaan. De restauratie van het stenen gedeelte zal gelijktijdig met het vervan gen van de beweegbare brug worden uitgevoerd. Om het verkeer zo weinig mogelijk hinder te laten on dervinden van de werk zaamheden, wordt tijdelijk een noodbrug aangelegd. WETHOUDER WIL HOGERE BOETE OM IN BEROEP TE GAAN LEIDEN Wethouder Hans de la Mar (Groen Links) is gisteren door de Leidse kantonrechter ver oordeeld tot 51 gulden boete wegens het plakken van affiches. Op 23 febru ari vorig jaar, vlak voor de gemeenteraadsverkie zingen, werd hij opgepakt in het bezit van een em mertje lijm en aanplakbil jetten met de tekst 'Geef racisme geen stem'. De la Mar werden twee feiten ten laste gelegd. Ten eerste zou hij zijn biljetten over de affiches van andere partijen, in dit geval die van de Cen trumdemocraten, hebben ge plakt. Subsidiair werd hij be schuldigd van aanplakken van affiches in het algemeen. Dat laatste ontkende hij ook niet: „Ik heb op dat bord op de Langegracht inderdaad affi ches geplakt". Hij werd daar voor ook opgepakt en heeft enkele uren in een politiecel doorgebracht. Naar aanleiding van de plak-affaire zijn ook raadsvragen gesteld. De wethouder hield vol dat hij niet in strijd met de richtlijnen voor het plakken van verkie zingsaffiches heeft gehandeld. „Volgens de richtlijnen van B en W, die ik overigens zelf mede heb opgesteld dus ik -weet heus wel wat erin staat, zijn de verkiezingsborden niet alleen bedoeld voor lijstaffi- ches maar voor alle affiches die iets met de verkiezingen te maken hebben. Ik geef wel toe dat de richtlijnen niet eendui dig zijn", aldus De la Mar in zijn verdediging. „Maar die verkiezingsborden zijn be doeld voor alles wat met ver kiezingen te maken heeft en de politie dient zich niet bezig te houden met inhoudelijke beoordeling van affiches". Anderhalve decimeter Officier van justitie J. van Ek wilde niet ingaan op de waar de van de „warrige richtlij nen", zoals hij ze noemde. „Maar we weten wat er be doeld wordt". Aan de hand van een foto van het gewraak te verkiezingsbord wilde hij aantonen dat de poster met de tekst 'Geef racisme geen stem' over een deel van de CD-pos- ter was geplakt. Het ging vol gens hem om een anderhalve decimeter hoge strook van het papier. „Een essentieel deel van het affiche was overge- plakt. En juist in de plaatselij ke politieverordening staat dat Hans de la Mar. het verboden is om affiches onleesbaar te maken", betoog de hij in zijn requisitoir. Hij eiste een boete van 45 gulden en verbeurdverklaring van de in beslag genomen spullen: een emmer, een kwast en ver kiezingsposters van Groen Kantonrechter J. Kamp was het niet met de visie van de officier eens: „Het affiche is niet onleesbaar gemaakt. De poster is aangeplakt en dat je daarbij een randje meeneemt, nou ja....". Van zijn recht op het laatste woord maakte De la Mar ge- FOTO: TEJO RINGERS bruik door te vragen om een hogere boete dan werd geëist. Hij wilde dat, als hij toch een boete kreeg, hem een boete van 51 gulden of meer werd opgelegd. „Dan kan ik tenmin ste in hoger beroep gaan. Het gaat zuiver om de discussie of ik wel of niet mocht plakken". Bij een boete van 50 gulden of minder is het niet mogelijk om beroep aan te tekenen. De rechter honoreerde het gulden boete en verbeurdver klaring van een emmer, een kwast en de affiches. (ADVERTENTIE) f natuurlijk kunststof wesselman DEN HAAG/LEIDEN Kledingzaak 'Tip 16' aan de Haarlem merstraat in Leiden heeft het auteursrecht geschonden door na- maak-merkkleding te verkopen. Dat was wat textielfabrikant Texoprint uit Boekelo gisteren stelde in kort geding voor de Haagse rechtbank. 'Tip 16' zou kleding hebben verkocht die een imitatie is van een van de ontwerpen van Texoprint. De Boekelose fabriek eiste stopzetting van de verkoop, een voor schot van 10.000 gulden op de te eisen schadevergoeding en vol ledige helderheid over de herkomst van de kleding. De advocaat van Tip 16 zei gisteren dat de kleding afkomstig was uit Turkije. Op een textielbeurs in Duitsland zou zijn cliënt in goed vertrouwen een partij van 50 t-shirts en 25 jacks hebben gekocht, voor een totaalbedrag van 875 DM. Dat bedrag vond hij niet in verhouding staan met het geeiste voorschot op de schade vergoeding. Zijn cliënt had volgens hem nooit kunnen weten dat de kleding een imitatie was en hij stelde dan ook dat er hier geen sprake was van verwijtbare schuld. De advocaat van Texoprint stelde hier tegenover dat een zeer groot deel van de buiten Nederland aangekochte kleding ver valst is. De eigenaar van 'Tip 16' had volgens hem argwaan moeten hebben. Uitspraak 9 juli. LEIDEN/REGIO Het hoogheemraadschap van Rijnland stopt met het af geven van nieuwe ver gunningen voor het recht streeks lozen van afvalwa ter op het oppervlaktewa ter. Afvalwater moet voortaan eerst worden ge zuiverd. Op die manier moet de kwaliteit van het oppervlaktewater fors verbeteren. Het hoogheemraadschap, de verantwoordelijke instantie voor de kwaliteit van het wa ter en het afgeven van lozings vergunningen, was door het Rijk al eerder verplicht om de normen voor afgifte van de vergunningen aan te scherpen. De nu aangenomen maatregel sluit aan bij het Lozingenbe sluit volgens de wet bodemsa nering die op 1 juli van het vo rig jaar van kracht werd en spoort met het rijksoverheids- beleid. Rijnland wil uiteindelijk dat alle lozingen van verontrei nigd water moeten worden be ëindigd, waarbij het accent moet liggen op plaatsen waar het water niet voldoet aan de vereiste kwaliteit. Waar de waterkwaliteit wel aan de ei sen voldoet, worden geen nieuwe lozingen meer toege staan. Rijnland staat in princi pe niet meer toe dat er onge zuiverde lozingen aan de be staande worden toegevoegd. Dat betekent dat de bouw van woningen en de vestiging van onder meer bedrijven en re creatie-objecten niet meer mo gelijk zal zijn zonder aanslui ting op het rioleringsstelsel of afvoer van het verontreinigde afvalwater. Dat rioleringsstel sel moet zijn aangesloten op Kosten Rijnland wil verder in samen werking met de gemeenten onderzoeken of de bestaande lozingen kunnen worden aan gesloten op de riolering. Aan sluitkosten van 7.000 gulden per woning worden in dit ver band volgens de landelijke norm voor de bewoners re delijk geacht. Als de kosten hoger uitvallen wordt bekeken of het lozingspunt kan worden verplaatst naar oppervlakte water dat ruimer is en meer doorstroomt. het vervoer van het afvalwa ter met tankauto's naar een zuiveringsinstallatie. Lozingen van bedrijven zullen per geval worden beoordeeld om tot de meest effectieve oplossing te komen. Moes, één van de redacteuren van 'Stof uit het Leidse verle den' presenteerde gisteren het boek, dat zeven eeuwen Leidse textielgeschiedenis de revue laat passeren. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Eindelijk is de ge schiedenis van de textielnij verheid in lakenstad Leiden in kaart gebracht. Gisteren werd het boek 'Stof uit het Leidse verleden' gepresenteerd. Bur gemeester Goekoop en profes sor Obbema, de voorzitter van de Vereniging Oud-Leiden, namen de eerste exemplaren in ontvangst. Het boek is een logisch ver volg op een congres dat twee jaar geleden werd gehouden door de Dirk van Eck-Stich- ting, die de sociale en econo mische geschiedschrijving van Leiden wil bevorderen. Tij dens het congres presenteer den tien historici de resultaten van hun onderzoek naar de geschiedenis van de textielnij verheid van de stad. De ge schiedenis gaat terug tot rond 1275 De congresbijdragen zijn nu gebundeld en uitgegeven door de Dirk van Eck-Stichting. De Vereniging Oud-Leiden, die het boek voor een groot deel heeft gesubsidieerd, heeft het boek als deel 5 opgenomen in haar Leidse historische reeks. J. Moes, die samen met B. de Vries voor de eindredactie te kende, schrijft in zijn voor woord dat hij hoopt dat het boek de aanzet is tot toekom stig historisch onderzoek. „Dit boek pretendeert geen volledig overzicht te geven van de Leidse textielgeschiedenis". Eenzijdigheid Bij zijn toespraak na de officië le overhandiging zei Goekoop dat uit opkomst en ondergang van de Leidse textielnijver heid een les kan worden ge trokken voor de toekomst. De textiel ging volgens hem ten onder aan belangenverstren geling, gebrek aan vernieu wing en eenzijdigheid. „Na het verdwijnen van de textielnij verheid is een groot deel van de werkgelegenheid overgeno men door het onderwijs en de overheidssector. Maar ook nu moeten we uitkijken dat de economische basis van Leiden niet te smal wordt". Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl:i I Adres: L J Postcode/plaats: J Telefoon: (voor controle be/orgmg) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 25,70 l kwartaal via acceptgiro f 78,60 J Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: Naam: Postcode/plaats: J Op de pen moet komen te staan: rrOoanoe oonJMng bejlool «i I Stuur deze bon in een open envelop postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2S01 VC Den Hoog l"Z lUiUIRI.IlllAI

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9