„Bisdomleiding zal celibaat bespreekbaar moeten maken T ft Bidprentjes ingrijpend van stijl veranderd COMMENTAAR «8" CekUeSouifuit GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidoeSomxmt DINSDAG 2 JULI 1991 PAGIN. Zeldzame bijbel bij Christie's AMSTERDAM Een uiterst zeldzaam exemplaar van de bijbel, de zogenaamde 36-regelige Vulgaat uit de vijftiende eeuw, zal in november bij Christie's in Londen worden ge veild. Verwacht wordt dat het exemplaar meer dan een mil joen pond (ongeveer 3,3 miljoen gulden) opbrengt. De Vulgaat Bijbel werd rond 1460, enkele jaren na de uit vinding van de boekdrukkunst, in het Duitse Bamberg ge drukt. De tekst is gebaseerd op de eerste editie van de bijbel die Johann Gutenberg in 1455 drukte. Slechts 14 exemplaren van deze bijbeluitgave hebben de eeuwen overleefd Het Plantijn-Moretus Museum te Ant werpen bezit het enige exemplaar in de Lage Landen. Van de iets oudere Gutenberg Bijbel zijn 48 exemplaren bewaard gebleven. De Vulgaat gaat terug op de door kerkvader Hiëronymus (gestorven in 429) vertaalde en deels bewerkte Latijnse uit gave van de bijbel. Het concilie van Trente (1546) verklaar de de Vulgaat tot authentieke Latijnse vertaling en schreef haar voor bij openbaar gebruik. In 1977 verscheen een ge heel herziene versie onder de titel Neovulgata. Protestanten Nicaragua voelen zich gediscrimineerd Morgen is de dag waarop de meeste vermagerings kuren beginnen. Gustav Knuth MANAGUA De prote stantse kerken in Nicara gua voelen zich religieus gediscrimineerd" door de regering-Chamorro. Ze hebben in een protestbrief aan de minister van onder wijs onder meer geklaagd over de invoering van de rooms-katholieke catechis mus in het lager onderwijs. De 55 protestantse kerken, die samenwerken in de Evangeli sche Raad van Kerken (CE- PAD), vinden dat kerk en staat in Nicaragua strikt gescheiden moeten zijn. Zij hadden het on der het sandinistische bewind, dat vorig jaar onverwacht ten onder ging, een stuk beter, vin den ze. De religieuze discriminatie is al eens onderwerp van gesprek geweest tijdens een ontmoeting met een van Chamorro's minis ters. Protestantse kerkleiders vroegen hem onder meer waar om kardinaal Obando y Bravo op geen enkele officiële gele genheid ontbreekt, terwijl Nica ragua toch een seculiere staat wil zijn. De man wees erop dat „mevrouw Violeta en al haar ministers nu eenmaal katholiek zijn" en dat ze zeker niet de be doeling hebben andere gelovi gen te discrimineren. De protestantse kerken in het overwegend rooms-kathoiieke Nicaragua groeien snel; ze heb ben op dit moment 17 procent van de bevolking achter zich. De meerderheid van deze ker ken wordt gevormd door onaf hankelijke Pinkstergroeperin gen, die door de RK Kerk stee vast als 'sekte' worden aange duid. Een van de grootste groeperin gen, de 'Assemblies of God' met ongeveer 300.000 leden, heeft zich onlangs teruggetrokken uit de CEPAD en direct een eigen oecumenische organisatie opge richt. De CEPAD heeft in haar ogen te veel steun gegeven aan de bevrijdingstheologie en te veel samengewerkt met de san dinistische regering. j Ministerie wijst subsidiëring prot. opleiding I journalisten af IEDE De samenwerking tussen de Evangelische School voor Journalistiek j (ESJ) te Amersfoort en de protestants-christelijke hogeschool De Vijverberg te Ede is op de lange baan geschoven. Het ministerie van onderwijs heeft de aanvraag van De Vijver berg tot bekostiging van de studierichting journa listiek niet in behandeling genomen. De twee orthodox-christelijke opleidingen sloten begin dit jaar een samenwerkingsove reenkomst die voorziet in een overname van de ESJ door de Vijverberg, op voorwaarde dat deze studierichting door het rijk bekostigd zal worden. De ESJ, opgericht in 1979, is wel erkend door de overheid, maar ontvangt geen subsidie. Het ministerie heeft de aan vraag op administratief-juridi- sche gronden afgewezen, aldus directeur drs. M. Burggraaf van De Vijverberg. De studie richting journalistiek valt vol gens de regels van het ministe rie in de sector economie en past derhalve niet aan een ho geschool als De Vijverberg. De Vijverberg, die beroep heeft aangetekend bij de Raad van State, blijft van mening dat de aanvraag gehonoreerd dient te worden, omdat het hier een bestaande opleiding betreft die haar „maatschappe lijke relevantie" heeft bewe zen. Bovendien bevordert sa menwerking de eenheid bin nen het orthodox-christelijk hoger beroepsonderwijs. De Vijverberg heeft ook sa menwerking gezocht met de Theologische Hogeschool van de Gereformeerde Bond in Zeist. De eveneens niet-gesub- sidieerde opleiding voor pasto- raal/diakonaal werker zal vanaf 1 september 1992 over genomen worden door De Vij verberg. Het ministerie „doet hier niet moeilijk", aldus Burggraaf, omdat deze studie richting valt binnen het cultu- reel-maatschappelijk werk, „en dat hebben we hier in huis". Jeugdwerk bindt strijd aan met minister d'Ancona DEN HAAG De twintig identiteitsgebonden orga nisaties die een bezuini ging van 25% van minister d'Ancona van WVC boven het hoofd hangt, hebben gisteren besloten om het hoofd niet in de schoot te leggen. "We gaan er met z'n allen te genaan", vertelt Mia van der Palen van de Landelijke Orga- I nisatie Vrijwilligers Jeugd- en Jongerenwerk (LOVJ), waar bij alle katholieke en prote- Istantse organisaties zijn aange sloten. Over de vorm van de acties zal nog nader beraad plaatsvinden. Drie organisaties dreigen hun subsidie geheel te verliezen. Dit zijn de beide natuurstudie bonden NJN en JNM en de jongeren die de geschiedenis bestuderen (NJBG). Ieder had een ton subsidie. Een korting van 25% hangt Scouting Ne derland en Jong Nederland, de drie plattelandsjongerenorga-- nisaties van katholieke en pro testants-christelijke signatuur en de veertien instellingen op het terrein van het identiteits gebonden jeugd- en jongeren werk boven het hoofd. Hierbij gaat onder andere om de Fe deratie van de Katholieke Centra voor Levensvorming, de Landelijke Hervormde Jeugdraad en het Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerki BEROEPINGEN Gereformeerde Kerken Beroepen te Kornhorn mevr. H. Kwakkel-Langebeeke, kandidaat te Amsterdam; te Marum G. Kwakkel, kandidaat te Amsterdam. Aangenomen naar Enschede (oecu menische geloofsgemeenschap Hel- merhoek, herv.geref.rooms-kath) en tevens als geestelijk verzorger van het Twents psychiatrisch ziekenhuis Helmerzijde drs. H.I G. Jaspers Focks te Dronten (herv.geref); naar Amster- dam-Slotervaart/Osdorp(wijkgem. SlotervaartXpart-time) drs. P.A. Kooi man te Vijfhuizen. UTRECHT Bij het vin den van een oplossing voor de langdurige vaca tures in de parochies (priesters, pastorale wer kers) kan het aartsbisdom Utrecht niet uitsluitend een beroep doen op de pa rochianen. Zij zal ook zelf 'offers' moeten brengen. De bisdomleiding moet zaken bespreekbaar ma ken die tot voor kort 'hei lig' waren. Dan gaat het om het toekennen van meer bevoegdheden aan pastoraal werkers en aan kerkelijke vrijwilligers. „Anders vrees ik dat paro chies gefrustreerd raken in hun inspanningen en dat de inspraak van paro chies in het bisdombeleid doodloopt of niets ople vert." Dat is de mening van kerke lijk opbouwwerker Herre Roorda van het Pastoraal Cen trum voor Overijssel 'De Zwa nenhof', die de afgelopen maanden vele besprekingen in de parochies in deze regio heeft bijgewoond over het priestertekort en het gebrek aan pastorale werkers in het aartsbisdom. Vorig jaar heeft de Benoemingen Beleidscom- misie (BBC) van het aartsbis dom Utrecht haar visie over de gevolgen en de pastorale consequenties van het tekort aan priesters in de parochies ter discussie aan alle parochies en dekenaten voorgelegd. Er wordt op gewezen dat de nadruk op de inzet van vrij willigers maar een deel van de oplossing van het probleem is. Ook de kwestie van het prie sterambt, waarvoor uitsluitend celibataire mannen volgens de officiële RK leer in aanmer king kunnen komen, zal ter discussie moeten worden ge steld. Kardinaal Simonis zal die officiële ambtsopvatting en de bevoegdheden van pastora le werkers in Rome ook moeten aankaarten. Het dekenaat Enschede, waar het priestertekort het sterkst voelbaar is, vat de gedachten daarover als volgt samen: „Een probleem van de hiërar chie, van paus en bisschoppen - dat bij de officiële ambtsop vatting de toelatingscriteria beperkt zijn- wordt bij de pa rochies neergelegd. Concreet wordt gevraagd om toelating van gehuwde priesters tot het ambt, verruiming van de toe latingscriteria tot het ambt en uitbreiding van bevoegdheden en taken van de pastorale werker. Want professionele leiding blijft nodig." Het Al melose dekenaat sluit zich daarbij aan. Zo is ook één van de conclusies die het dekenaat Almelo uit de besprekingen met de parochies trekt: „Bijna allen blijven roepen om een' nabije pastor of of parochielei der, waar met name bestuur ders en andere vrijwilligers op kunnen steunen en waar men inspiratie vindt en deskundig heid. Men denkt in de huidige priesternood vanzelf aan een pastoraal werk(st)er. Volgens bijna alle aanwezigen moet die pastoraal werk(st)er als paro- chieleid(st)er dan ook duide lijk meer bevoegdheden krij gen en de bisschop zou dat minstens in Rome moeten be spreken en bepleiten. Men denkt dan met name aan do pen en assisteren bij huwelij ken." Wat de inbreng van vrij willigers in de parochiebestu ren en werkgroepen betreft ziet het dekenaat Enschede als zorg „hun hoge leeftijd, de opeenhoping van taken bij de zelfde mensen en de beperkte doorstroming in de groepen." Aanleiding voor deze breed gevoerde discussie is het be staan van langdurige vacatu res in een groot aantal paro chies. Parochies kunnen er in de toekomst niet meer op re kenen de beschikking te. heb ben over een 'eigen priester'. In de beleidsnotitie doet de BBC derhalve een dringende oproep aan de parochies om onderlinge solidariteit op te brengen en „hun priester zo rechtvaardig mogelijk te de len". Ook houdt zij een plei dooi voor een nieuwe, meer gemeenschapsgerichte sacra mentenbeleving van de gelovi gen: „Van een meer indivi dueel gerichte sacramentenbe diening zou gestreefd moeten worden naar een sterkere ge meenschapsviering: doop voor twee of drie kinderen tegelijk, een grotere plaats van pasto raal werkers en werksters en vrijwilligers bij de stervensbe geleiding, het doorbreken van de combinatie uitvaartdiensten en huwelijksviering met een Eucharistieviering, het terug brengen van het aantal week endvieringen in de parochies, mogelijk zelfs tot één, zodat de priester ook beschikbaar is voor andere parochies." Voor de 356 parochies die het aartsbisdom telt zijn nu nog 340 priesters beschikbaar. Rond het jaar 2000 wordt gere kend op nog maar 180 pries ters. Dubbelzinnigheid Kerkelijk opbouwwerker H. Roorda merkt op dat in het be gin van de gespreksronde juist over het grotere beroep op de kerkelijke vrijwilligers, die een grotere pastorale verant woordelijkheid moeten gaan dragen, de nodige kritiek is geuit. „Irf de parochies was men de discussie over het nieuwe parochiereglement niet vergeten, waarin de be voegdheden van leken werden teruggenomen. Hoe kan het dan dat er nu weer gesproken wordt over de pastorale ver antwoordelijkheid van paro chiebesturen? Dit is in de pa rochies als dubbelzinnig erva ren. Aan de ene kant worden gelo vigen er op gewezen dat ze zelf dragers zijn van de paro chie, en anderzijds zien ze dat er tegelijkertijd Poolse pries ters worden aangesteld en ook oudere priesters ter wille van de sacramentenbediening. Herre Roorda: „Op dit mo ment waardeer ik het dat deze discussie een uitdaging is zo wel voor de parochies als voor de bisdomleiding. Maar er zit een risico aan vast. Bij het niet trekken van de consequenties uit de inbreng van de paro chies door de bisdomstaf zal de teleurstelling des te groter zal zijn en zullen mensen niet be reid zijn de gevraagde verant woordelijkheid op zich te ne men." De Oldenzaalse deken H. Ver haar, die ook lid is van de bis- dommelijke Benoemings Be leidscommissie, kijkt niettemin met grote tevredenheid terug op de gevoerde discussie in de parochies van zijn dekenaat. „Het is mij opgevallen dat de besprekingen ontzettend in tens zijn gevoerd. Het is een proces geworden dat veel in de parochies heeft losgemaakt. Er waren uiteraard ook negatieve reacties te horen. Maar de mo tivatie was groot. Parochies hebben het gewaardeerd dat ze nu bij het formuleren van het beleid van het bisdom be trokken zijn door deze infor matieve en raadplegende ge spreksrondes." Deken Verhaar benadrukt dat deze discussiebreder is dan enkel en snel een oplossing te vinden voor het tekort aan ce libataire priesters. Immers, het uitgangspunt voor het toekom stige beleid is niet het reduce ren van de parochies, maar primair het 'vitaliseren' van de parochie. Hij erkent dat op dit punt het bisdom zal moeten komen met handreikingen hoe dat proces van vitaliseren van de parochie gestalte kan wor den gegeven. De Oldenzaalse deken voegt er overigens aan toe dat „als het theoretisch mogelijk zou zijn dat gehuwde priesters het ambt zouden kunnen uitoefenen of vrou wen zouden worden toegelaten tot het priesterambt, we dan nog met het probleem van een relatief tekort aan voorgangers zitten." Wel is hij van mening dat „de ambtsvraag en de kwestie van het celibataire priesterschap een zaak is, die in het geheel van de wereld kerk aan de orde moet ko- Jan Garnier kermis- en circuspastor UTRECHT De Neder landse rk bisschoppencon ferentie heeft op voorstel van de parochieraad van het kermis- en circuspas toraat broeder Jan Gar nier uit Deest per 1 augus tus a.s benoemd tot aal moezenier voor kermis- en circusmedewerkers. Hij volgt pater mr.dr. G. Fok- ke op, die eind vorig jaar afscheid nam. Op 14 juli zal Garnier tijdens de Maliebaankermis in Utrecht aan de kermisexploi tanten worden gepresenteerd door mgr.drs. J. Niënhaus, die namens de bisschoppenconfe rentie belast is met de geeste lijke verzorging van kermison dernemers en circusartiesten. Traditiegetrouw gaat bisschop Niënhaus voor in een eucha ristieviering in een van de kermisattracties. Garnier is 56 jaar oud, afkom stig uit Amsterdam en sinds 1954 lid van de Congregatie van de Broeders van de Onbe vlekte Ontvangenis, ook be kend als de broeders van Maastricht. Daar werd hij op geleid tot onderwijzer aan de toenmalige kweekschool van zijn congregatie. Enkele jaren was hij als onderwijzer werk zaam in Helmond en Amster dam. Garnier stelde een speciale godsdienstmethode samen ge titeld „Met brandend hart". In verband hiermee kreeg hij de opdracht om theologie te gaan studeren aan het toenmalige Canisianum van de Jezuïeten in Maastricht. Later studeerde hij pedagogiek aan de Katho lieke Universiteit in Nijmegen. Van 1969 tot 1982 was Garnier verbonden aan het Hoger Ka- techetisch Instituut in Nijme gen voor de afdeling kinderca techese. Sinds 1982 is hij part time docent aan de PABO in Arnhem. Dit jaar is hij tijdelijk als docent catechetiek verbon den aan de Katholieke Theolo gische Universiteit Utrecht. Dit dienstverband eindigt op 1 september. Garnier zegt was uitgekeken te zijn op zijn huidige werk zaamheden en ziet het werk als aalmoezenier onder ker mis- en circusmedewerkers als een „verfrissend nieuw be gin". Vooral het contact met een groep spontane, rondrei zende brengers van vermaak spreekt hem zeer aan. Gezellig samenzijn De Chinese kardinaal Gong Pin-mei (midden) praat geanimeerd met de Filipijnse kardinaal Jose Sanches op het hoofdkwartier van de jezuïeten in Rome. Beiden werden tot kardinaal verheven door paus Johannes Paulus II tijdens een plechtige bijeenkomst in de Sint Pieter. De omslag ligt ook hier in met midden van de jaren zestig. De teksten van de bidprentjes zijn sinds die tijd persoonlijker gewor den, meer toegesneden op de persoon van de overle denen of om het modern te zeggen „geseculari seerd". Dit constateert Dorothée Stur- kenboom in een artikel in het twintigste jaarboek van het Katholiek Documentatie Cen trum in Nijmegen waarin zij de geschiedenis van het bid prentje naging. Voor wat het gebruikte beeldmateriaal be treft was dat al eerder ge beurd, maar niet voor de tek sten die in zwang waren. Ook bij de plaatjes is overigens een zelfde ontwikkeling zichtbaar. De tijd van de zogenaamde Saint Sulpice-prentjes met hun bijna gezwollen religieuze symbolen ligt al heel ver weg. Ze werden vrijwel allen eind vorige eeuw gemaakt door uit gevers in de Parijse wijk Saint Sulpice. Op de voorzijde was vaak ook een gebed afgedrukt, bijvoorbeeld het Gebed ter ere van de Vijf Heilige Wonden. Door het uitspreken daarvan kon een gelovige een volle af laat verdienen. Voordat zulke prentjes in Nederland in om loop raakten, zag je vooral middeleeuwse motieven op de prentjes: de achterblijvende werd er aan herinnerd dat hij sterfelijk was en kerkhoven werden veelvuldig afgebeeld. Nu zijn religieuze symbolen veel minder in tel. Vaak wordt gekozen voor natuurvoorstel- lingen of voor een ikoon. Het bidprentje was in zijn ont staanstijd, in de zeventiende eeuw, voornamelijk bestemd voor de gegoede burgerij en geestelijkheid. Die konden het perkament dat gebruikt werd betalen. Toen het perkament werd losgelaten, eind achttien de eeuw, kwam het bidprentje binnen het bereik van de grote massa. Sturkenboom bekeek voor haar onderzoek 360 pren tjes uit particuliere verzame lingen die terug gaan tot het jaar 1790. Aanvankelijk was het bidprentje vooral een op roep tot gebed. Dat blijft ei genlijk zo tot in de jaren zestig. In de aanhef treft men woorden aan als vroom, zalig, godvruchtig. Sinds 1980 over heersen duidelijk profane ter men: dankbaar, liefdevol, dier baar en onvergetelijk. Het overlijden werd tot in de jaren zestig altijd op een godsdiensti ge manier omschreven: in de Heer ontslapen, maar volgens de persoonsgegevens sterven de mensen tegenwoordig nog zelden „volkomen overgege ven aan Gods wil" of „zalig in de Heer", maar vaker „onver wacht", „te vroeg" of „volko men onverwacht". Het slot van het bidprentje eindigde vroeger steevast met: hij ruste in vrede of in het latijn: R. I. P. (Requiescat in Pace) en ook met spreuken als: Mijn Jezus Barmhartigheid. Sinds de ja ren zestig verdwijnen deze af- laatgebedjes geleidelijk. Broeders In het documentatieboek is verder een artikel opgenomen over de Maastrichtse priester Louis Rutten, de oprichter van de Broeders van Maastricht. Deze congregatie vierde vorig jaar haar honderdvijftig jarig bestaan. Haar ontwikkeling en groei, zo concludeert Joos van Vugt, werd grotendeels be paald door de ultramontaanse beweging. Deze wilde aan het begin van de negentiende eeuw opnieuw de rol van de RK kerk en de paus in het bij zonder centraal stellen dwars tegen de bevoogding in van de opkomende moderne staat en het protestantisme. De ultra- montanen waren er van over tuigd dat de kerk zich alleen tegen ongeloof, anticlericalis- me en staatsbemoeienis kon handhaven, wanneer zij maat schappelijk zo ruim mogelijk aanwezig zou zijn. Voor de broeders betekende dat het onderwijs, eerst aan de armen in het Maastrichtse, later over het hele land en aan beter ge situeerden. Hun onderwijs verwierf een grote reputatie. In het jaarboek zijn verder ar tikelen opgenomen over de katholieke politici mr. C. M. Goseling en prof. J. A. Ver aart. Vooral de laatste nam door zijn politieke en sociaal- economische inzichten in het katholieke milieu van de jaren dertig een aparte positie in. Jaarboek Katholiek Documen tatie Centrum 1990. Uitgave KDC, Erasmuslaan 36, Nijme gen. Prijs 29,50. be iel Recht lec Bw Den Bosch kan voetbalgeschiedenis schrijven. Bu|elc de grasmat wel te verstaan. Binnen de witte lijnen mo,NI van de bescheiden provincieclub geen wonderen won ni verwacht. Wellicht vegen de Bosschenaren binnenkort' D dens drie kwartier zomeravondvoetbal om des keizers b het Rotterdamse Feyenoord van de grasmat. Dat zou g? wonder zijn Feyenoord was de laatste tijd het tegen^n van onverslaanbaar ten hoogste een staaltje van sporthog gerechtigheid. Het échte gevecht vindt plaats in de vergaiOo kamers van de voetbalbond en mogelijk in de rechtszaalkin de échte overwinning zou inhouden dat het machtige b<?PP instituut dat UEFA heet door het nederige BW Den Bcerg wordt gedwongen de eigen verkalkte regelgeving aan te sen aan de eisen van de moderne tijd en die van het hec- daagse rechtsgevoel. Het geblunder van de KNVB en deT besuisde interventie van de UEFA hebben BW Den B(| geen andere keuze gelaten dan doorprocederen tot de erop volgt. De statuten van de UEFA verbieden het aan clubs en na nale bonden hun onderlinge geschillen uit te vechten tg#- het hekje van de burgerrechter. De vuile was dient in de" slotenheid van de kleedkamer te blijven. Wie, zoals Bosch, tegen deze huisregel zondigt, krijgt straf. En wat v' straf. Drie jaar uitsluiting van Europees voetbal zou voor nige topclub onherroepelijk het faillissement betekenen. Bosch is kennelijk op zeer lange Zwitserse officialtenen staan. De aanvankelijke klacht van de Bosschenaren het onreglementaire einde van de vaderlandse bekerfii was eigenlijk vrij kinderachtig, hoewel de club formeel volste recht had om te protesteren. Door de domme arro| tie van de KNVB en de UEFA is de zaak helemaal uii hand gelopen, en nu is het een uiterst principiële kwestie worden die verstrekkende gevolgen kan hebben. yei De UEFA blijkt maling te hebben aan de NederlaiiEI rechter die een hoog oplopende voetbalruzie wel degelijlfgsi zijn competentie rekent. De rechter kende vermoedelijk P het bestaan van het UEFA-voorschrift „gij zult met bondiwi ken niet naar de rechter hollen..", en de KNVB evenipli anders had Zeist Den Bosch ten minste wel even mc'k waarschuwen. Maar het maakt in principe geen versgin Een rechtspersoon, en dat is BW Den Bosch zoals alle st fessionele voetbalclubs, moet zich te allen tijde tot de burt rechter kunnen wenden. Ook als het om een geschil gaat )rc de eigen overkoepelende bond. Voetbal is een miljoeneiie drijf en de belangen zijn veel te groot om over te laten ali een verzameling blauwe blazers die hun geheel eigen, strekt willekeurige opvattingen koesteren over recht, scD f en boete. Hopelijk volhardt BW Den Bosch in het stre haar recht te halen. De weg begint bij de tuchtcommissie A de UEFA en kan eindigen bij het Europese Hof. Bescherm uw natuur! ^f§&. Het Zuidhollands Land- - schap heeft zorg voor de natuur. Ook in uw omgeving Wij hebben al 60 gebieden met een 'oppervlakte van 2.500 ha veilig gesteld Maar er moet nog véél werk worden verzet Wordt begunstiger en help ons U krijgt er rust en groene ruimte voor terug STEUN ONS ALS BEGUNSTIGER Bel 010-4135045. Uitgave: Westerpers bv (behorende tot Sijthoff Pers bv). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Telefax: 071 - 134 941 Postadres: Postbus 11, 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933. Telefax- 070-3906 717. Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J Timmers. Chef-redacteur: G.- J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. van Koot. 046 o» 071 - 144 047): R. Kleijn (chef), ri Herpen (chef). F. Buurman, i. (tel. 071 - 144 049): K. v i, H Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij. R. de Roo, drs. K. Ver Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P. van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuls. S. Pieterse. Redactie-: (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: ro' - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; es - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unieirnj redactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Neder en België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K. Swlers é01 M. van de Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (chef), H.ge leveld, D. Hofland, P. Koopman en D. van Rietschoten. j - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; i - de volgende correspondenten in het buitenland: S. Akkerman (Praag), drs D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Athene C R Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs. A. Hearing (Ronn B. van Huët (Parijs), M. de Koninck (Washington), H. Kuitert (Nieuw Delhi),,/, F. Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderlnk (Moskc W Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona). G. van Wljland (Belgradcas' F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). ?ei De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve ver' en publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertie 1 ster: M. de Cocq. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op n tot 15 00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per kwartaal rt 08.30 tot 17.00 u 1 18.00 tot 19.00 u 25,70 76,60 294,30 per ji Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2