Groot deel ouderen Lisse wil verhuizen Gouden samenwerking echtpaar Leeflang Vraag naar warme maaltijden ouderen blijft stijgen Grens bijdrage Noordwijkerhout aan streekmuziekschool in Lisse x)t>UIN- EN BOLLENSTREEK CcidócSouocvnt DINSDAG 2 JULI 1991 PAGINA 11 gemeentegarantie Stichting —)ud-Poelgeest uitgesteld 'e®|EGSTGEEST De Stichting Vormings Oud-Poelgeest krijgt pas garantie oóor een lening van 725.000 gulden als zij (1fen fusiepartner heeft gevonden of kan ,nciranderen dat de omzet per 1 januari zo- £®inig is dat de subsidie van WVC is ge waarborgd. Eliiet ministerie heeft er op aangedrongen het vormingscentrum een fusiepartner .'lekt. Slechts als een omzet van 5 miljoen jlden over 1991 wordt gehaald zal de sub die ook worden toegekend. Intussen ROéeft de gemeente vanaf 1987 de rente en lossing gegarandeerd van geldleningen een bedrag van meer dan 6 miljoen gul voor Oud Poelgeest. De restauratie het Jagershuisje moet in september anoltooid zijn. Cursus Nederlands voor buitenlanders in de Bollenstreek LISSE De Aletta Jacobsmavo in Lisse is van plan in het najaar te starten met een intensieve cur sus Nederlands voor hoger opge leide anderstaligen. Gezien het groeiend aantal anderstaligen in de Bollenstreek verwacht de school dat de cursus voldoende deelnemers zal trekken. Met het diploma wordt het mogelijk in Nederland hogere opleidingen te gaan volgen. Ook de kansen op een baan zou den door een betere kennis van de Nederlandse taal verbeteren, zo verwacht men. Opvolger Smith pas 15 augustus bekend LISSE De CDA-fractie in Lisse heeft tijdens haar gisteravond gehouden fractieberaad nog geen opvolger aangewezen voor wethouder H. Smith die burgemeester wordt in Muiden. Wel zijn er afspraken gemaakt over de proce dure die gevolgd zal worden. Afgesproken is tijdens een extra fractie-beraad op 15 augustus een keuze te maken. Kandidaten die in zijn voor de post kunnen zich tot die datum ook aanmelden. Volgens fractievoorzitter B. Korte- kaas betekent het relatief late tijdstip waarop het CDA haar keuze zal bepalen niet, dat Lisse het tijdelijk zonder wethouder zal moeten stel len. De CDA-voorman verwacht de CDA-kan- didaat tijdens de raadsvergadering van 22 au gustus te kunnen benoemen. Zoals bekend zal de vertrekkende wethouder Smith echter al op 16 augustus met zijn nieuwe baan beginnen. Voorhouters te laat met bezwaarschrift DEN HAAG/VOORHOUT Bewoners van de Spoorlaan heb ben te laat een bezwaarschrift in gediend tegen het besluit van het gemeentebestuur om geen ge luidsscherm te plaatsen. Tot dit oordeel komt de Raad van State. Dertien bewoners dienden bij de gemeente op 9 december 1988 een bezwaarschrift in. Aangezien de gemeente Voor hout op 20 oktober 1988 besloot het scherm langs de spoorlijn niet te plaatsen, had het bezwaar schrift van de bewoners uiterlijk op 30 november bij de gemeente binnen moeten zijn. Start van Katwijkse Toeristenmarkt KATWIJK Ongeveer honderd kramen staan op de jaarlijkse Katwijkse toeristenmark rond het An- dreasplein. De markt is vandaag begonnen en wordt tot en met 20 augustus elke dinsdag van 's middags twee tot 's avonds negen uur worden ge houden. Het terrein strekt zich behalve over het Andreasplein uit over de Princestraat, een deel van de Voorstraat, de Badstraat en de Taatedam. Vandaag staat een charitatieve infomarkt op het programma. Daarnaast kunnen op deze en andere marktdagen bezoekers kennismaken met verschil lende oude ambachten als klompenmaken en man denvlechten. Opvallend is een demonstratie 'pra ten in dichtvorm'. Verschillende muziekverenigin gen zullen een optreden verzorgen. DVS bijt op 9 juli het spits af, de Harmonie, de Florabrassband en Uni volgen later. Agrarische scholen gaan samen in Groene Delta OEGSTGEEST De besturen van negen agrarische scholen hebben gisteravond de overdrachtsovereenkomst ondertekend van de Stichting Agrarisch Opleidingscentrum „Groene Delta". Dat gebeurde in de Agrari sche School Oegstgeest vond dit historische moment plaats. De scholen gaan per 1 au gustus op in een nieuwe instelling met 300 docenten en meer dan 3000 leerlingen. Ze ven van de negen scholen dragen zorg voor Lager Agrarisch Onderwijs namelijk die in Oegstgeest, Gorinchem, Den Haag, Klaas waal, Leidschendam, Rotterdam en Dor drecht. In laatstgenoemde plaats is tevens een vestiging van het Middelbaar Agrarisch Onderwijs. Ook Rijswijk beschikt over een middelbare opleiding. „Huis te Lande". De centrale directie in Rijswijk krijgt de leiding van het geheel. NWjpeelterreintjes !43taan er slecht h<"ij in Oegstgeest re9€GSTGEEST De speelter- pijntjes in Oegstgeest staan er i0. Icht bij. Tot die conclusie Imt Groen Links. Dat heeft ïBiqderzoek gedaan naar de toe- 'm ind waarin de terreinen ver- t iFen pt name de reeds lang be- speelplaatsen zijn in jt onderzoek betrokken. Die de nieuwe wijk Haaswijk dop buiten beschouwing gela- STA). In een rapport, dat de ïanöm „Spelenderwijs" kreeg dat aan B en W en de is overhandigd, de conclusie getrokken mal de meeste speelterreintjes di. itasieloos zijn en niet aan- 14kkelijk. In de zandbakken !®u8gVdt nauwelijks gespeeld. Op jiterfiniige plekken ligt veel i ot ndepoep, zoals op het speel- 2irein „Bonanzadorp" aan de '"14'zenlaan. d pen Links vindt dat de ge- OPfjente de speelterreintjes 6): Iwaalf komen in de begro te voor en drie nietieder 2:J moet inspecteren. Zo kan Dal|den voorkomen dat slijtage i speelapparaten aanleiding ot ongevallen. !°r«t auto uit bocht i6240RDWIJKERHOUT 1Q 22-jarige inwoner van n9 \e is vannacht op de 's G ra il ^damseweg met zijn auto uit lbocht gevlogen. De man iek te veel gedronken te Zacben en kreeg een rijverbod Alelegd. De auto is zwaar be- S'ufd. WOONWENSENONDERZOEK WIJST UIT LISSE Ruim veertig procent van de ouderen in Lisse zou indien mogelijk binnen vijf jaar willen verhuizen naar een ande re woning. Wel willen de betrokkenen graag in Lis se blijven. Dat is één van de conclusies van een on derzoek naar de woon wensen van 55-plussers in de gemeente. Het onder zoek is in opdracht van het Platform Ouderen huisvesting Lisse uitge voerd door de Nationale Woningraad. De gemeente Lisse en de woningbouw verenigingen Volksbelang en Het Gezinsbelang na men de kosten voor hun rekening. Het rapport werd vanmiddag aan de voorzitters van beide woningbouwverenigingen en het college van B W van Lisse overhandigd door A. v. d. Burg, voorzitter van de Stichting Gekoördineerd Ou derenwerk (de overkoepelen de organisatie van het Plat form). Volgens het Platform moeten de woon- en zorgwen- sen van de ouderen als uit gangspunt dienen bij het huis vestingsbeleid van de gemeen te. Ouderen zijn redelijk tevreden over de grootte en de indeling van hun woning, zo blijkt uit het onderzoek. Minder tevre den is men over de beveiliging tegen inbraak en de isolatie. Ronduit ontevreden is men over de woonomgeving. Met name de verkeersveiligheid en de bereikbaarheid van het centrum van Lisse met het openbaar vervoer worden daarbij als minpunten ge noemd. De slechtst gewaar deerde woonomgeving is vol gens de ondervraagden de om geving rond de Poelpolder- flals. Bereikbaarheid van de woning wordt door de ouderen in Lis se van groot belang gevonden. Meer dan veertig procent van hen vindt het noodzakelijk dat er winkels, een bushalte en andere belangrijke voorzienin gen op loopafstand van hun woning te vinden zijn. Verhuizen. In het onderzoek wordt vast gesteld dat ruim veertig pro cent van de huishoudens, het geen neerkomt op ongeveer 1100 huishoudens, binnen vijf jaar zou willen verhuizen. Driekwart van hen zou dan graag in Lisse willen blijven wonen. De belangrijkste verhuisrede- nen die de ouderen noemen hebben betrekking op de wo ning, die te groot zou zijn, en op persoonlijke omstandighe den als leeftijd en gezondheid. De verhuisgeneigden zouden het liefst verhuizen naar een woning in het Centrum of in Wijk Berkhout. De woning zou overigens wel goedkoop moeten zijn. De ondervraag den zijn niet bereid meer dan 550 gulden huur te betalen. In dien men zou verhuizen laat men echter wel grote eenge zinswoningen achter. Eerste rit bereden politie in Noordwijk Vanaf het politiebureau in Noordwijk ging gistermiddag de eerste den politie een vertrouwd beeld moeten worden in het strand- en bereden surveillance van dit zomerseizoen van start. Het toezicht duingebied van de badplaats, te paard wordt gezien als een goed wapen in de strijd tegen au tokrakers. Gedurende de maanden juli en augustus zal de bere- foto: henk van den ende °d<ee aanrijdingen e/de Warmonderweg 4°oÓ5STGEEST Op de War- tderweg in Oegstgeest von- - gisteravond kort na elkaar INve ongevallen plaats. Om- eks zeven uur werd een in n%rjge Oestgeestenaar van 'gnJ fiets gereden door een 41- plaatsgenote. De vrouw Ie met haar auto, komende KEN de Prins Bernardweg, de '®ndlmonderweg op rijden, >t wcr verêat daarbij voorrang is pcprlenen aan de fietser. De 3.C.IJ brak bij de botsing een 00 u en liep kneuzingen op aan h"z'%enen. Hj werd ter behan- LeidPS overgebracht naar het tweede aanrijding vond ïrhalf uur later plaats ter ienirtte van Marelaan. Een ,oor frige Oegstgeestenaar reed 309;if de Marelaan met een te tste i snelheid de Warmonder- «7FN°P' verloor daarbij de ^role over zijn auto en erfn tot stilstand tegen een erafaeerszuil. Hoewel de man 00.je botsing doorreed kon hij 3r later toch aangehouden io aunLlen. Hij bleek teveel ge- te hebben. krijgt boete aanrijding RDWIJKERHOUT Jl|19-jarige Pool heeft giste- v^00 gulden boete gekregen jt hij op de kruising West- fc/Langelaan een aanrij- had veroorzaakt. Hij 200 gulden boete voor janrijding en 400 gulden j wegens onverzekerd rij- j|De „schade" kan nog ho- sjlplopen als na onderzoek '3 dat zijn auto technische 7 ken vertoont. Het voer- js door de politie in beslag .men. De Pool heeft van 41itie enkele dagen de tijd jgen de boete te betalen, aan is door Justitie snel jlrdeeld in het kader van laogenoemde lik-op-stuk- NOORDWIJK „We hebben het altijd steen druk gehad, maar dat hadden we er graag voor over want we hebben ook vreselijk- veel plezier ge had al die jaren". C. Leef lang zegt het vol overtui ging en zijn vrouw, N. Leeflang-de Visser, knikt instemmend. Van daag viert het echtpaar zijn gouden huwelijk, in familiekring „want dan is het al druk genoeg", aldus Leeflang doelend op zijn vijf kinderen en zeventien kleinkinderen. Het echtpaar leerde elkaar in 1935 kennen op een algemene ledenvergadering van christe lijke jeugdverenigingen in Katwijk. „De meidenmarkt van toen, tegenwoordig ont moeten ze elkaar met duizen den tegelijk in de Noordwijkse disco's", grapt de 75-jarige Leeflang. Het echtpaar woont al vijftig jaar in Noordwijk. „Ik ben een geboren Rijns- burgse en mijn man is uit Noordwijkerhout afkomstig, maar we voelen ons echte Noord wijkers", aldus de 73-ja- rige bruid. De familie Leeflang werd in die tijd een bekende verschij ning in de badplaats. Deels door de baan van de bruide gom bij de politie, maar zeker ook door zijn werk als corres pondent voor diverse dag- en weekbladen. „Op die manier leer je vreselijk veel mensen kennen en je staat altijd voor aan, zoals afgelopen weekein de tijdens de historische op tocht", aldus de man die ook voor deze krant regelmatig' verslag doet van het wel en wee in de bloemenbadplaats. Veel tijd voor hobby's blijft er niet over, maar de tuin rond hun prachtige hoekwoning aan de Voorstraat lijdt daar duidelijk niet onder. „We kre gen er pas nog een tweede prijs voor. Die tuin doen we echt samen. We verdelen de taken, mijn vrouw doet het maaiwerk en ik knip de kan tjes", schetst Leeflang de taak verdeling die het echtpaar nog jaren in ere wil houden, want „mooier kan haast niet?" IN WARMOND EN SASSENHEIM SASSENHEIM/WAR MOND Het aantal war me maaltijden dat in Sas- senheim en Warmond wordt rondgebracht blijft toenemen. Zowel ouderen in Sassenheim als in War mond doen meer en meer een beroep op de service van Tafeltje Dekje, zo blijkt uit het jaarverslag 1990 van de Stichting Welzijn Ouderen Sassen- heim-Warmond. In 1990 werden in Sassenheim 5801 maaltijden rondgebracht, in 1989 waren dat er 5558. Ta feltje Dekje telde eind vorig jaar 48 deelnemers, eind 1989 waren dat er 39. In Warmond was de stijging gigantisch. Werden daar in 1989 nog 3496 maaltijden rondgebracht, vorig jaar waren dat er 4788. De stij ging in Warmond wordt deels veroorzaakt door het feit dat daar sinds augustus van het vorig jaar ook op zondag maal tijden thuis worden bezorgd. Meer ouderen maken gebruik van het project alarmering in Sassenheim. In 1990 steeg het aantal deelnemers van 27 naar 42. Bij vijf personen werd deelname beëindigd. Dit bete kent dat 2,7 procent van het aantal personen van 65 jaar en ouder is aangesloten bij de alarmering. In Warmond daal de het aantal deelnemers van 19 naar 17. Twee procent van de Warmondse ouderen doet mee aan het project alarme ring dat in beide plaatsen al verschillende malen zijn nut heeft bewezen. Ook het aantal aanvragen voor tijdelijke opname in een verzorgingstehuis steeg vorig jaar. In Warmond werden ne gen ouderen tijdelijk opgeno men die gemiddeld 23 dagen in het verzorgingstehuis ble ven. In Sassenheim waren dat er tien die gemiddeld 17 dagen bleven. Het aantal ritten dat vrijwilli gers maakten met Sassenheim- se ouderen steeg fors. In 1990 werden in het dorp 194 ritjes gemaakt en daarbuiten 71. Het jaar daarvoor ging het om res pectievelijk 73 en 32 ritten. Oude Wetering terecht teiesloten voor autoverkeer spraii HAAG/OUDE WE- j0®e1NG Het pad tus- na Kanaalweg en Goog- in Oude Wetering is neuiht afgesloten voor °yvoertuigen op meer wielen. Tot dit en ]el komt de Raad van soek] Tegen de afsluiting io u. bezwaar aangetekend alleelbewoners. IE KI eg 2tneester en wethouders Infjkemade hebben voor de ki^ng gekozen omdat de ma) waar het pad samen- TSHiPet de Kanaalweg en te! jraat onoverzichtelijk tn deh en er verkeersgevaar- raak.Bituaties kunnen ont- De bezwaarmakers stel- lat bewoners van de door de afsluiting geen manouvreerruimte heb ben en de straat achteruit rij dend moeten verlaten. Dit vinden zij gevaarlijk. Voorts vrezen de bewoners dat de Googstraat bij tijd en wijle on bereikbaar is. De Raad van State wijst erop dat aan de Googstraat, ter hoogte van het verbindings pad, vier parkeerplaatsen wor den aangelegd. Hierdoor ont staat een verbreed stuk weg, ruim genoeg om met een auto te kunnen keren. Voorts merkt de Raad van State op dat het pad tijdens de bouw van woningen een jaar voor het verkeer geblokeerd is ge weest zonder dat dit heeft ge leid tot ernstige bezwaren met betrekking tot de bereikbaar heid van de Googstraat. REGIOJOURNAAL Sponsorzwemmen Ondanks het slechte weer hebben vorige week toch nog 200 zwemmers de door de zwemvereniging Vivak georganiseerde avondzwem- vierdaagse Oegstgeest tot een goed einde bracht. Een aantal zwemmertjes bracht via sponsoring ruim 1000 gulden bijeen voor het int- wikkelingsprojekt Kalibogo op Oost Java. Het bedrag werd na afloop van het zwemfestijn bekend ge maakt aan voorzitter Ton Kohlbeck van de werkgroep Steun Ontwikkelijks Samen werking (SOS) Oegstgeest. De gemeente verhoogt dat bedrag met 2500 gulden. Avondzang Het Evangelisatiekoor onder leiding van dirigente G. Snijders verleent medewer king aan de zomeravond- zang, morgen in de Oude Kerk aan de Boulevard in Katwijk. Aanvang acht uur, toegang is gratis. Avondzang (2) Aan de avonzang in de Oude Zeekerk aan de Hoofdstraat in Noordwijk aan Zee, die morgen wordt gehouden, wordt medewerking ver leend door het christelijk mannenkoor de Rhijnse Sangers uit Bodegraven. Taeke Bijlsma bespeelt het orgel. Aanvang half negen, toegang is gratis. Orgelconcert Alexander Fissejski uit Mos kou geeft morgenavond een concert op het Verschure-or- gel van de Triumfatorkerk in Katwijk. De musicus be gint en eindigt met werken van Bach, maar speelt ver der werken van Russische componisten. Aanvang kwart over acht. Brömfietsster rijdt tegen auto TER AAR Een 22-jarige vrouw uit Ter Aar is gisteren ge wond geraakt bij een aanrijding op de Westkanaalweg in haar woonplaats. De vrouw botste met haar brommer op een auto die vanuit een uitrit de weg wilde oprijden. De 24-jarige automobi list had de brommer niet gezien wegens een geparkeerde auto. De vrouw is met beenletsel naar ziekenhuis Rijnoord in Alphen gebracht. Alles over provincie op computerdiskette DEN HAAG De meest actuele cijfers, feiten en gegevens over de provin cie Zuid-Holland, de sta tenverkiezingen en de verkiezingen van de Eer ste Kamer zijn samenge bracht op een computer diskette. De disc is een gezamenlijke produktie van de provincie en de Stichting Burgerschapskun de te Leiden. Voor elk van de twaalf provincies is een aparte diskette gemaakt. Het computerprogramma be vat informatie over de ge schiedenis, taken, werkwijze, organisatie en financiën van de provincie in het algemeen en een gedeelte met specifieke informatie over Zuid-Holland. De nu uitgebrachte diskette is een nieuwe versie van de be gin dit jaar voor het eerst sa mengestelde Provincie Disket te. De meest recente gegevens zijn opgenomen over de aan tallen gedeputeerden en sta tenleden per partij per provin cie en in het hele land, de op komstpercentages bij de ver kiezingen van de afgelopen ja ren. de stemmen per partij bij de statenverkiezingen (lande lijk, per provincie en in de grote steden), de samenstelling van het provinciebestuur en verder demografische gege vens en adressen waar aanvul lende informatie verkregen kan worden. De provincie stelt de diskette gratis beschikbaar aan onder meer bibliotheken, scholen en gemeenten. De diskettes be staan in de versies 3'6 inch en 5' i inch en zijn geschikt voor MS-DOS systemen. Meer in formatie bij het bureau voor lichting van de provincie Zuid-Holland in Den Haag, tel. 070-311 75 55. NOORDWIJKERHOUT De gemeente Noordwij kerhout zal niet meer dan 24.000 gulden subsidie ge ven voor de leerlingen van de muziekschool Lis se. Dat adviseerde gister avond een meerderheid van de commissie Welzijn, ondanks felle tegenstand van D66 en PvdA. Vol gens J. Bierhoff (D66) zou de gemeente zich niet voor een langere termijn vast moeten leggen maar voorlopig alleen voor het komende cursusjaar moeten beslissen. Dan was er tenminste tijd voor overleg met de ouders van de leerlingen van de muziek school over de gevolgen van „koppellessen", zoals de ge meente die aan de muziek school had voorgelegd. Bierhoff verwachtte dat een koppelles van maar een half uur in de praktijk wel eens kon betekenen dat de indivi duele leerlingen een kwartier tje apart les kregen. Voor hem werd daarmee de kwaliteit van het individueel muziekon derwijs ernstig aangetast. Hij vreesde met B. de Haas (PvdA) dat door een tariefs verhoging een aantal ouders afhaakt. Daardoor zou in de toekomst het muziekonderwijs alleen voor mensen met geld toegankelijk zijn. „Straks wor den dus de rijken gesubsi dieerd", aldus de Haas. Hij zag in de collegevoorstel len een voorschot op de ko mende bezuinigingen waar de verschillende partijen echter nog over van gedachten moeten gaan wisselen. Hij wil de best het muziekonderwijs laten meebetalen aan die be zuinigingen maar dan evenre dig. Maar CDA en VVD ble ven achter de collegevoorstel len staan. Valkenburg doet ook mee aan Halt VALKENBURG Valken- burgse vandalen worden in het vervolg overgedragen aan het bureau Halt. De gemeente Valkenburg is bereid het in Leiden gevestigde bureau fi nancieel te steunen Via Halt kunnen jongeren, die door de politie zijn gepakt wegens van dalisme, werkzaamheden ver richten. Dit werk is er veelal op gericht om gevolgen van vandalisme ongedaan te ma ken. Door mee te werken ko men de jongeren niet in aanra king met de rechter. Een an der voordeel is dat vandalen worden geconfronteerd met de gevolgen van hun gedrag. Dit kan een pedagogisch effect hebben. De gemeenteraad van Valkenburg moet vanavond beslissen over de steun aan Halt. De kosten bedragen voor dit jaar 1430 gulden. Dat is 44 ce^t per inwoner.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11