Verloren gewaand lalbum over Leidse Hout weer terecht Bewoners Appelbes in actie tegen bouw plan Gooimeerlaan Jeugdwerkgarantieplan ingevoerd door Leiden Gemeente Leiden moet identiteit schrijver klikbrief bekend maken 5INA LEIDEN OMGEVING QeidóeQowiant MAANDAG 1 JULI 1991 PAGINA 7 Voorschotense agenten gewond bij vechtpartij WVOORSCHOTEN Twee politieagenten uit Voor schoten zijn gistermiddag om kwart over twaalf in het centrum van Voorschoten gewond geraakt na 1 Tleen vechtpartij met een tot nog toe onbekende man. De politieman en -vrouw spraken de man aan, na dat iemand op het bureau aangifte had gedaan van I mishandeling en de betrokkene had beschreven. De >L1. man begon daarop hevig te slaan. De agenten had den de hulp van een omstander en een buschauffeur nochg de man in de boeien te slaan. Beide agen- <ten moesten zich onder doktersbehandeling stellen. BRT cDe een met hoofdwonden en de ander met een vocaNblauw oog en een gekneusde kaak. De verdachte, werk(die weigert zijn naam te zeggen, is opgenomen in psychiatrische inrichting. Door alle consternatie is bij de politie niet bekend wie degene was die in eerste instantie aangifte deed van mishandeling en wat de aard van zijn of haar verwondingen zijn. Kabelnet Merenwijk wordt gerenoveerd LEIDEN Met de renovatie van het kabelnet in de Merenwijk wordt in oktober gestart. De werkzaamheden zullen negen maanden in beslag nemen maar daarna heeft het kabelnet de be schikking over de mogelijkheid niet minder dan dertig program ma's door te geven. Voorlopig blijft het echter bij twintig. Het huidige programmapakket wordt daartoe uitgebreid met minimaal vijf zenders, waaronder Filmnet, MTV en Sportnet. De Franse zender TV5 en CNN krijgen een vast plaatsje op de kabel. Daar naast onderzoekt exploitant SKM de mogelijkheid om RTL-Plus door te geven. Vrouw wil slooppand Morsweg niet verlaten LEIDEN De 20-jarige vrouw, die als enige nog een slooppand aan de Morsweg bewoont dat al eind vorige week had moeten worden ontruimd, weigert alsnog te vertrekken. Er zal nu een civiele procedure worden aangespan nen om de vrouw weg te krijgen. De wonin gen aan het laatste deel van de Morsweg staan al geruime tijd op de nominatie om te worden gesloopt. De vrouw was vorige week tot verrassing van de aannemer en de politie in haar kamer in het huis op nummer 334 gebleven, terwijl de hoofdhuurster het pand conform de afspraak wel had verlaten. De achterblijfster zegt nog een huurcontract te hebben tot 1 juli. Mannen met 'schietpen' en patronen aangehouden ALPHEN AAN DEN RIJN Een 19-jarige en een 23-jarige Alphe- naar zijn in de nacht van zaterdag op zondag in de Neptunusstraat aangehouden toen in hun auto een zogeheten 'schietpen' werd aange troffen met 50 .22 patronen. Even tevoren hadden zij het wapen, dat volledig onder de wapenwet valt, in een Alphense bar te koop aan geboden. De 19-jarige man werd de volgen de morgen vrijgelaten nadat was gebleken dat hij niets met de zaak te maken had. De 23-jarige Alphe- naar zit nog vast. Hij zou het wa pen anderhalve maand geledne van een hem onbekende man in Alphen hebben gekocht. Leidenaars aangehouden na schoppartij LEIDEN Een 16-jarige Leidenaar en een 19-jarige vriend zijn in de nacht van zaterdag op zondag aangehouden nadat de 16-jarige op de Stationsweg een an dere jongen eerst met een buiktrap had gevloerd en daarna verschillende malen vol tegen het hoofd had getrapt. Twee agenten die toevallig passeerden en de jongen aanhielden, werden daarna door de vrienden van de Leidenaar bedreigd. Daarbij pakte de 19-jarige een agent vast, waarop die ook verschillende schoppen opliep. Versterking moest er aan te pas komen om beide jongeman nen naar het politiebureau te kunnen brengen. Het slachtoffer van de schop partij had op dat moment al zijn heil ge zocht in een snelle vlucht. Automobilist slaat fietser in elkaar LEIDEN Een 59-jarige Leiderdorper heeft een onschuldige inhaalmanoeuvre op de Sumatrastraat moeten bekopen met een fiks aantal schoppen en slagen. De man reed op de fiets vanuit de Lage Rijndijk rechtsaf de Sumatrastraat in en haalde daar twee geparkeerd staande au to's in. Beide malen moest een achterop komende, ongeveer 24-jarige automobilist inhoudert. Na de tweede keer was deze het kennelijk zo beu dat hij de fietser sneed, uitstapte en de man sloeg en schopte waar hij kon. Omstanders moes ten eraan te pas komen om de Leiderdor per te ontzetten. De politie is zoek naar omstanders die het kenteken van de auto van de dader hebben genoteerd. Zij kun nen zich ook melden via 071-258888. de sgrote verrassing bij jubileumviering s-Chï^^^ helst door ugkei| MONIQUE ROSO LEIDEN De grootste de (verrassing ter gelegenheid n p'van het zestigjarig bestaan at J van de Leidse Hout was kw zorgvuldig bewaard tot »pus (het einde. Niemand had op ziier meer op gerekend dat kl'het fotoalbum van de )ovenvroegere burgemeester Van de Sande Bakhuyzen |Ooit nog eens zou worden listeriteruggevonden. Nadat de ^burgervader het album met foto's van de aanleg van het park op 30 juni 1931 in ontvangst had ge nomen, verdween het poorloos. Tot gistermid- vi ag... Naarmate de middag vorder de, begon het boek in mijn handen steeds zwaarder te ;erpi worden want ik besefte steeds iele imeer dat men op zoek was naar dit album". Een glinste ring in de ogen van mevrouw Cramer-van Nievelt. Haar moeder was één van de vier in 'dochters van Van de Sande Syrr Bakhuyzen, die het park exact zestig jaar geleden feestelijk pma" >k opende. Toen haar beide ou ders waren overleden, werd de boedel verdeeld en in haar er fenis trof Cramer het album aan. Na het lezen van een kleine aankondiging dat van daag het zestigjarig jubileum van Leidens grootste en mooi ste stadspark werd gevierd, bedacht ze zich geen moment en bracht het album van haar grootvader mee. Alle aanwezigen waren met stomheid geslagen, inclusief burgemeester Goekoop die even tevoren nog het vermoe den had uitgesproken dat het album bij de grote brand in het gemeentehuis verloren was gegaan. Hij ontving gister middag uit handen van W. Mante, secretaris van de Vrienden van de Leidse Hout, het fotoalbum dat had toebe hoord aan K. van Nes, de Apeldoornse architect die te kende voor ontwerp van het park. Dit album bevat ook fo to's van de opening zelf, op 30 juni 1931. Wandelroute „Het waren toen nog mooie zomers", verzuchtte secretaris Mante gisteren. „In tegenstel ling tot nu verzamelden zich hier zestig jaar geleden man nen met strohoeden, in driede lige kostuums met een gouden ketting over de buik gespan nen. In hun gezelschap bevon den zich dames met Ascot- hoeden". Filmopnamen van die gebeur tenis zijn onlangs boven water gekomen en werden door een fotograaf vriendelijk afge staan. De opnamen maken nu deel uit van de tentoonstelling over de aanleg van het stads park, die in het Koetshuis aan de Groene Maredijk staat op gesteld. Mante benadrukte in zijn toe spraak het belang van een goede samenwerking tussen de gemeenten Oegstgeest en Lei den. De Leidse Hout ligt de naam zegt het al in Leiden, maar grenst aan het landgoed Oud Poelgeest, dat bij Oegst geest hoort. „Oud Poelgeest kan niet los worden gezien van de Leidse Hout en omge keerd", betoogde hij. Mante pleitte daarom voor de aanleg van een wandelroute, die bei de natuurgebieden met elkaar verbindt. Dat verzoek konden de burgemeesters van Leiden en Oegstgeest, die beide aan wezig waren, in hun zak ste- Muziektent De secretaris van de Vrienden van de Leidse Hout greep de gelegenheid ook aan om een Uit handen van secretaris Mante van de Vrienden van de Leidse Hout ontvangt burgemeester Goekoop het fotoalbum van architect Van Nes over de aanleg van het park. Even later dook het verloren gewaande album van oudburgemeester Van de Sande Bakhuyzen op. FOTO: WIM VAN NOORT Woutertje Pieterseschool, heeft het verloren. Toch geldt het gedicht dat Clinge Dooren- bos in de 3 October-feestwijzer van 1927 schreef, nog even goed als toen: Lang zal het niet meer duren Eer de Leidsche Burgerij In den Leidschen Hout gaat wand'len Dankbaar, fier, gelukkig, blij Sleutelstad Bij al uw voorrecht Culmineert thans wijd en zijd Het bericht: de Leidsche Hout is Een historisch, vaststaand feit. pleidooi te houden voor de bouw van een muziektent, die onder de huidige weersom standigheden goede diensten zou kunnen bewijzen. De le den van harmoniekapel Werk- mans Wilskracht zouden een goed onderkomen van harte verwelkomen. De kapel gaf gisteren, net als zestig jaar ge leden bij de opening, een uit voering. In september volgen nog drie concerten, onder meer van het Leidsch Politie Muziek Gezelschap (8 septem ber) en van het Jeugdsympho- nieorkest Oegstgeest (29 sep tember). Gisteren werd eveneens het driehonderdste lid van de Ver eniging Vrienden van de Leid se Hout verwelkomd. „Per soonlijk vind ik driehonderd leden op het totaal aantal in woners van Leiden wel erg klein", klaagde de dochter van de eerste tuinman van het stadspark. „Als die Leidse Hout werkelijk zoveel bete lcent voor de stad zouden veel meer mensen lid kunnen wor den voor een tientje per jaar". Vreemd genoeg zijn slechts zo'n honderd Leidenaren lid. Eenzelfde aantal leden woont in omliggende plaatsen en de rest is afkomstig uit andere plaatsen in Nederland of woont zelfs in Canada en Duitsland. Historisch Leidens grootste en mooiste stadspark bestond gisteren op de kop af zestij jaar. In de af gelopen decennia heeft het stormen, een oorlog en ver schillende bouwplannen door staan. De laatste slag, om de LEIDEN Het grasland tussen de Gooimeerlaan ''en de Appelbes mag niet volgebouwd worden. Vooral de hoogte van de flats is het bewonerscomi- Appelbes een doorn in ilemhet oog. Het comité heeft Roahet Leidse college van B sforign w een brief geschre- cven waarin dringend wordt verzocht de bouw- >roi plannen alsnog een halt i bitoe te roepen. Het bouwplan aan de Gooi meerlaan wordt naar ver wachting dinsdag in de raads vergadering goedgekeurd. De commissie ruimtelijke orde ning ging al eerder akkoord. Het gaat om 59 gestapelde huurwoningen en een aantal eengezinswoningen. Volgens de bewoners heeft de gemeen te de door hen ingediende be zwaren tegen de hoogbouw niet serieus genomen. Woord voerder G. Ringenoldus van de Appelbes: „Dit trieste plan wordt er door de gemeente Leiden doorgedramd omdat men per sé van het beschikba re contingent voor dit jaar ge bruik wil maken". De buurt bewoners vinden een gedeelte lijk vijf lagen tellend flatge bouw beslist niet passen bij hun lage bungalows, die er vlak bij liggen. Bovendien vreest men bij het neerzetten van hoogbouw problemen zo als die zich voordoen in de Slaaghwijk. De bewoners wil len best meehelpen om de groenstrook langs de Gooi meerlaan in te vullen. Zij vin den dat er dan wel rekening met hun belangen moet wor den gehouden. Daarom heb ben zij toch nog een gesprek met de wethouder van volks huisvesting en ruimtelijke or dening, T. van Rij, aange- Dt| Leiden wil flitstrein niet op doodlopend spoor naar Amsterdam De gemeente Leiden wil dat er in de regio wel een ld klrac^ v00r de hoge snelheids trein (HSL) wordt aangelegd, maar r,dat dit niet als eindpunt dient van een simpele verbinding met Brussel in België. De discussies over het omstreden tracé tussen Rotterdam en Amsterdam moeten worden ingebed in het kader van een netwerk van snelle treinen waarbij Amsterdam en vooral 1(j Schiphol meer een knooppuntfunctie vervullen. Het Leidse colle ge van burgemeester en wethouders maakte vanmorgen bekend Ie tot nu toe voorgestelde drie varianten voor het tracé en de gekoppelde nota van het ministerie over de flitstrein on- voldoende basis te vinden voor een zorgvuldige besluitvorming. dSS0De afwegingen en informatie in de nota zouden ernstig tekort b ichieten. Maar de HSL moet er wel komen omdat zij een verbete- ing betekent van het openbaar vervoer, zo menen B en W. d'st Gemeentelijke koe eet tuinen leeg ijdb .EIDEN Een losgebroken koe heeft het afgelopen weekeinde §eW ijn honger gestild met alles wat groen was in een aantal tuinen lan de Rivierforel. Het dier was van de naastgelegen dijk de tui- ien in gedrongen, waar bewoners het beest niet wegkregen. Na Pj en korte speurtocht bleek de gemeente de eigenaar van de koe. I b' )e schade zal worden vergoed. Ipnieuw brand in school Katwijk v IATWIJK Een brand in de gangen vlakbij de kleuterschool an de Mr. J. J. L. Van de Bruggenschool heeft gisteravond aan- a0t!ienlijk schade veroorzaakt. De brandweer werd rond negen uur avonds gealarmeerd, was met drie wagen snel ter plekke en on ruim een uur later het sein 'brand meester' geven. Het ge- e ouw liep forse rook- en waterschade op maar het exacte scha- ebedrag is nog niet bekend. Ook naar de oorzaak van de brand 'ordt nog gegist. De technische recherche van de politie Kat- 'ijk en de rijkspolitie stelt een onderzoek in. Een jaar geleden ■'o randden ook al twee lokalen af. Die brand was aangestoken. Zomer lijkt begonnen 'Zonnig Madei ra' leek zater dagmiddag in winkelcentrum De Luifelbaan plotseling niet meer zo ver weg. Zichzelf begeleidend op zijn onafschei delijke electri- sche gitaar, wist Eddy Christiani, wel grijs maar nog niet der dagen zat, de sfeer op te roepen van een optreden in de jaren veertig of vijftig. Een stralende zo merzon deed het heimwee naar die ouder wetse zomers wegsmelten, en in de ogen van menig toehoor der verscheen een blik van herkenning bij het horen van 'Spring maar achterop' of 'Als de Betuwe in bloei staat'. De aanwezig heid van een groot aantal oldtimers, com pleet met da mes met bont stola en heren met strohoe den, comple teerde het 'fif- ties'festijn. FOTO: WIM VAN NOORT Boot brandt uit bij diefstal brandstof SASSENHEIM Een boot die aangemeerd lag in de Zands- loot nabij de sporthal aan de Van Alkemadelaan in Sassen- heim, is gisteren volledig uit gebrand. De brand is ontstaan doordat vier jongens benzine voor hun brommer overhevel den uit de boot. Daarbij werd wat brandstof gemorst die vlam vatte door een wegge gooide sigarettenpeuk. Eén van de daders, een 15-jarige Lissenaar, is inmiddels aange houden. De politie is nog op zoek naar de overige drie. Hoe groot de schade was kon de politie vanmorgen nog niet meedelen, omdat de eigenaar van de boot nog niet bekend LEIDEN Leidse werklozen 1 september een baan moeten accepteren. Dan wordt in Lei den het Jeugdwerkgarantie- plan van kracht. Jongeren die langer dan zes maanden werk loos zijn, krijgen een werker varingsplaats aangeboden voor maximaal 32 uur per week. Wie drie keer weigert, is gedu rende dertien weken zijn RW W-uitkering kwijt. Het jeugdwerkgarantieplan is bedoeld om een einde te ma ken aan de jeugdwerkloosheid. Jongeren die langdurig werk loos dreigen te worden, krij gen passend werk of scholing aangeboden. De gemeente heeft de opdracht om te zor gen voor banen, in eerste in stantie in de collectieve sector (overheidsinstellingen). Later kunnen daar bedrijven bij be trokken worden. De Rijks overheid betaalt de gemeente de lonen (inclusief vakantie toeslagen en sociale premies). Bovendien krijgt de gemeente 150 gulden per maand voor elke geplaatste jongere. Leiden loopt wat dit betreft voor op de rest van Nederland. Uiterlijk 1 januari 1992 moeten alle Nederlandse gemeenten aan het plan deelnemen. De wet geldt aanvankelijk alleen voor de jongste werklozen en schoolverlaters maar per jaar wordt de leeftijd verhoogd, totdat in uiterlijk 1998 alle jon geren tot 27 onder de regeling Leiden voert al drie jaar een voorloper van het JWG uit. Daarmee kunnen werkloze jongeren tot 22 jaar werkerva ring bij gemeentelijke instel lingen opdoen, eventueel in combinatie met scholing. Vrij dag werd in het kader van deze regeling het 200-ste con tract getekend. Basisschool De Hoeksteen moet over twee jaar dicht LEIDEN De openbare basisschool De Hoeksteen moet naar alle waarschijnlijkheid per 31 juli 1993 dicht. De school, die al jaren op het randje van het bestaan zweefde, heeft geen hoop dat het leerlingenaantal op korte termijn nog toeneemt. Een school moet in Leiden minimaal 125 leerlingen hebben om zelfstandig te kunnen voortbestaan. De Hoeksteen zat al vanaf het schooljaar 1987/1988 onder die grens, de reden waarom de school eigenlijk in 1990 de deuren had moeten sluiten. De Leidse gemeenterad verleende haar echter 'uitstel van executie' toen het leerlingenaantal weer licht steeg. Het aantal leerlingen op 16 januari 1991, de officiële peildatum voor het onderwijs, moest uitwijzen of de school werkelijk levensvatbaar was. Afgelopen januari bleek dat niet zo te zijn. De gemeenteraad moet nog een definitieve uitspraak doen over het al dan niet sluiten van de school maar vooruitlopend daarop hebben de ouders al een brief met de jobstijding ontvangen. DEN HAAG/LEIDEN - De gemeente Leiden moet een in woonster laten weten wie in februari 1989 een "klikbrief" over haar heeft geschreven. Dit heeft voorzitter mr. P.J. Boukema van de afdeling rechtspraak van de Raad van State in Den Haag vrijdag be sloten. Het gemeentebestuur weigerde de vrouw een afschrift van de klikbrief, die in haar bijstand dossier zat. De vrouw spande tegen deze weigering een spoedprocedure bij de afdeling rechtspraak aan. Zij heeft dit jaar een aantal anonieme brie ven ontvangen, die pijnlijk van inhoud zijn en waaruit blijkt dat de schrijver/ster de vrouw scherp in de gaten houdt. De vrouw wil weten of deze brieven zijn geschreven door dezelfde persoon die in 1989 de klikbrief heeft opge steld. Als dat zo is, wil de vrouw een kort geding tegen de briefschijver/ster aanspan- Volgens de gemeente zijn de brieven niet geschreven door dezelfde persoon. Zowel het handschrift als de aard van de brieven zijn daarvoor te ver schillend, zo stelt de gemeente. De gemeente wil niet alleen de privacy van de afzender van de eerste brief waarborgen, maar ook voorkomen dat der gelijke brieven niet meer ge schreven worden omdat de af zender bekend wordt gemaakt. De vrouw is met succes naar de voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State gestapt, want die is van oordeel dat zij wel degelijk mag weten wie de klikbrief heeft geschreven. De voorzit ter liet op de zitting weten, dat hij veel belang hechtte aan de vraag of de brieven door de zelfde persoon zijn geschreven. Leidenaar gewond bij aanrijding VOOKSCHOTEN Een 20- jarige Leidenaar is gistermid dag om kwart voor vijf ge wond geraakt na een slippartij op de koningin Julianalaan in Voorschoten. De man reed met zijn auto vanuit Leiden richting Leidschendam. Bij een scherpe bocht, ter hoogte van de prinses Margrietlaan raakte hij in een slip en kwam bovenop een betonnen blok te recht. De man werd met been letsel afgevoerd naar het AZL in Leiden. De auto is totaal vernield. De brandweer werd ingeschakeld om de uit de auto gelekte benzine op te ruimen. Vandalen steken autobanden lek NOORDWIJKERHOUT Van tenminste vijf auto's zijn in de nacht van zaterdag op zondag banden lek gestoken. De politie vermoedt echter dat nog meer aangiften zullen vol gen. De auto's stonden aan de Zeestraat, Van Iersellaan, Spanjaarskrocht en Gulde- mondvaart. Uit een auto die stond geparkeerd aan het Brit- tenhuis is diezelfde nacht een radiocassetterecorder gestolen. De auto was niet afgesloten. Vechtpartij in Voorschoten VOORSCHOTEN Twee jongens uit Voorschoten en een jongen uit Den Haag van rond de 17 jaar, raakten in de nacht van zaterdag op zondag bij het cultureel centrum aan de prinses Marijkelaan met el kaar slaags. De politie heeft ze uit elkaar gehaald en de jon gens uit Voorschoten naar huis gestuurd. De Hagenaar werd met zijn elf vrienden onder politiebegeleiding naar het sta tion gebracht en op de trein naar Den Haag gezet. Dieven lopen tegen de lamp OUDE WETERING Twee Hagenaars zijn vannacht aan gehouden in Oude Wetering. De twee, 47 en 37 jaar oud, wilden aan de Kanaalweg een rubberboot met buitenboord motor stelen, maar werden ge zien door bewoners. Het twee tal vluchtte per auto, maar kon snel worden aangehou den. Been gebroken bij mislukte klimpartij OEGSTGEEST Een tienja- rig jongetje uit Oegstgeest brak vrijdagavond een been bij een vergeefse poging zijn bal van het dak van een school te ha len. Het ongeval vond plaats bij de Schilderschool aan de Voskuyl. De jongen was via de regenpijp bezig omhoog te klimmen toen de pijp brak. Hij werd voor behandeling over gebracht naar het Elisabeth- ziekenhuis. Zomerrooster voor ophalen van vuil LEIDEN Het zomerrooster voor de Reinigingsdienst is vandaag ingegaan. De vuilnis- lieden beginnen een half uur eerder, om zeven uur in plaats van om half -acht. Voor de burgers betekent dit dat het vuil al vanaf zes uur 's mor gens aan de straat kan worden gezet. Nu mag dat officieel pas vanaf zeven uur. Inbraak bij juwelier RIJNSBURG Een juwelier aan de Oegstgeesterweg in Rijnsburg is slachtoffer gewor den van een inbraak. De die ven braken een vitrine open en stalen twaalf horloges ter waarde van 1800 gulden. De diefstal vond plaats in de nacht van vrijdag op zaterdag. Bezwaar tegen HSL van Werkgroep Milieubeheer LEIDEN De Werkgroep Milieubeheer Leiden heeft zich geschaard in de rij perso nen en instellingen die be zwaar majken tegen de aanleg van de Hoge Snelheidslijn (HSL). Volgens de werkgroep staat de enorme milieuschade die het gevolg is van de aanleg van de spoorlijn niet in ver houding tot de voordelen. Ook wijst de werkgroep op de enorm hoge aanlegkosten en het feit dat het binnenlands gebruik van de trein minimaal is, evenals de besparingen in het vliegverkeer.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7