Eerst de fiets op slot, lan de schuilkelder in Wie betaalt e veerman? CeidóeSoutant Piloot verongelukt bij luchtvaartshow EG-landen willen topman bij de VN voor noodhulp BEHEERSTE PANIEK' NA LUCHTALARM Nieuwe president voorstander van confederatie AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Major wil zich nog niet binden Opwinding in Durban neemt zichtbaar toe aan vooravond van ANC-congres ÜÜJITENLAND MAANDAG 1 JULI 1991 PAGINA 5 50 Vermisten bij heepsramp Malaysia ALA LUMPUR Reddingswer- hebben dit weekeinde de Straat Malakka afgezocht naar meer 120 Indonesiërs. Gevreesd wordt ze zijn verdronken na een aanva- tussen twee schepen. De meeste de vermisten waren illegale im- 'ranten die uit Malaysia werden eporteerd. Dertien overlevenden zich hadden vastgeklampt aan kstukken werden gevonden. De ing tussen een Indonesische trei- en een niet geïdentificeerd schip d woensdagavond plaats, zo meid- het Malaysische persbureau Ber- ïa zaterdag. De autoriteiten wa- kennelijk pas vrijdag op de hoog- 'an het ongeluk. WILLEMSTAD Tijdens een lucht vaartshow op Curasao is de enige inzit tende van een tweemotorig vliegtuig, de 36-jarige Nederlander Albert Pijl, verongelukt. Het ongeluk had plaats tijdens de' viering van het tienjarig be staan van het 336 squadron van de Ko ninklijke Luchtmacht, dat op CuraQcao is gevestigd. Pijl, die ook lid was van de Curagaose reddingsbrigade Citro, zou een demonstratie geven in het redden van drenkelingen. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Pijl was al enige jaren als piloot werkzaam bij de ALM. Twee dagen geleden had hij nog een toestel na onderhoud in Oostenrijk via Madeira naar Curacao gevlogen. LUXEMBURG De EG-landen zouden graag zien dat er bij de Verenigde Naties een speciale adjunct-secretaris-generaal komt voor het coördineren van noodhulp. Zijn bureau zou moeten wor den gevestigd in Genève, nauw moeten samenwerken met niet- gouvernementele organisaties en met het Internationale Comité van het Rode Kruis. In een verklaring van de Europese top afgelo pen weekeinde wordt gesproken over het aanstellen van een coör dinator op hoog niveau voor humanitaire spoedhulp, met recht streekse toegang tot de VN-secretaris-generaal en tot een toekom stig noodfonds waarmee snel op internationale rampen kan wor den gereageerd. Het is de bedoeling dat de functie wordt bekleed door een Fransman. In een verklaring hebben de regeringsleiders ook het nederzettingenbeleid in de door Israël bezette gebieden als onverenigbaar betiteld met de door dat land tentoongespreide be reidheid om vooruitgang te boeken op weg naar vrede. Rechter: Lezen van dagboek Anne Frank een geschikte straf SEATTLE Een 18-jarige Amerikaanse jongen is veroor deeld tot het lezen van het dag boek van Anne Frank, Het Ach terhuis. Hij kreeg die straf opge legd omdat hij in Seattle een kruis in brand had gestoken in de tuin van een zwarte familie. De rechter oordeelde het dag boek bij uitstek geschikt om te wijzen op „de extreme dingen die er kunnen gebeuren als mensen niet bereid zijn naar vo ren te stappen en te zeggen dat het fout is wat er gebeurt". De jongen moet het boek binnen drie maanden gelezen hebben. Palestijnen laten slangen los bij Israëlisch leger JERUZALEM Palestijnse demonstran ten hebben gisteren flessen met levende slangen bij het hoofdkwartier van het Is raëlische leger op de bezette Westelijke Jordaanoever naar binnen gegooid waar door het personeel het gebouw moest ont vluchten. De slangen verspreidden zich snel in het gebouw in Yabad, maar hebben voor zo ver bekend niemand verwond. In de Ga- zastrook werd een jonge Palestijn vanwe ge vermeende collaboratie gedood door andere Palestijnen. De 21-jarige man werd gedood, nadat hij zaterdag door on bekenden was ontvoerd. Hij is de 405de Palestijn die door volksgenoten om het le ven is gebracht op beschuldiging van col laboratie. |ERT VAN WIJLAND ■KERT (■UBLJANA Voor de Sloveen die zich fcB^termorgen vroeg rond parlementsgebouw op- ld, was het genoeg om ernst van de situatie te ierstrepen: premier Pe- le die op een holletje in schuilkelder verdween en ieder die de man I it wist dat het weinig 'ds kon voorspellen. d< ïoge dere inderdaad, seconden nadat e politicus ondergronds was iwenen, begonnen de sire- te loeien en bevond Ljubl- zich voor het eerst sinds begin van de oorlog van luchtalarm. „Jacht ig menwerpers zijn opgeste- lcj van vier vliegbasis in ietatië en hebben koers gezet er Slovenië", deelde minis- "flatvan 'nl°rmat'e Kacin later vraag waarom Peterle baar eerder was gewaar- i dan de bevolking u zich een moment op, r Paniek ten on- voor hij gesteld kon wor- Waren de straten even negen uur vrijwel uitge ven, vijf minuten later kri- e het van de mensen op naar de schuilkelders, bij ernstig gehinderd door joedbedoelde maar tegen- Een lid van de Sloveense burgerwacht gaat een 'verdachte' voetganger fouilleren. Een bijna uitgestorven straat in het centrum van Ljubljana. strijdige aanwijzingen van pa niekerige bewakers. Opnieuw vijf minuten later waren de straten weer verla ten, afgezien van een enkele fotograaf die de lucht aftuurde naar de foto van zijn leven. Ook kwam er nog af en toe een laatkomer: een meisje op een fiets, die keurig op slot werd gezet; een bejaard echt paar dat zich gezien de geno men voorzorgen de vorige oor log nog scheen te herinneren. Met een rugzak vol proviand - brood, flesje melk - een de ken voor de kou en de bejaar de poedel onder de arm daal den zij de trappen vijfenveer tig jaar na dato opnieuw af. Maar ondanks de rennende premier, de gespannen gezich ten en zelfs de enkele getuige die vliegtuigen boven de stad had gezien, rees er al snel twij fel over de aard van het alarm. „Toevalligerwijs loei den de sirenes precies op het moment dat het door het leger gestelde ultimatum afliep. Het kan best een truc zijn geweest om de' spanning erin te hou den", aldus een - dissidente - inwoner van Ljublana uren na het alarm. Bommen Op de door Sloveense militai ren omsingelde kazerne in Ljubljana gaf een zenuwachti ge, vermoeide en lichtelijk verwarde kolonel van het Joe goslavische volksleger zijn versie van de gebeurtenissen. „Als er inderdaad vliegtuigen vertrokken zijn met bommen aan boord, moeten die zijn af geworpen. Onze jagers kunnen niet landen met de explosie ven nog onder de vleugels, dat is veel te gevaarlijk. Niemand heeft echter inslagen gezien". Bleef over dat sommige men sen vliegtuigen hadden waar genomen boven Slovenië. „Ze vlogen heel hoog, maar we hoorden ze", deelden een paar inwoners mee. De betrouw baarheid van de observaties bleek al snel gering: onder luchtalarm hebben veel gelui den de onhebbelijkheid op dat van een aanstormend jacht vliegtuig te lijken, getuige de reactie van fotografen, die zich collectief op de grond lieten vallen bij de nadering van wat later een militaire jeep op vol le snelheid bleek te zijn. Na het anderhalf uur durende alarm gaf minister Kacin toe dat er geen vliegtuigen boven de stad waren gesignaleerd. „Het had echter gekund", rechtvaardigde hij het alarm. Hoe dan ook, als oefening was de exercitie niet overbodig. Niet alleen wisten veel men sen de weg naar de schuilkel der niet te vinden, ook ston den de sirenes aanvankelijk veel te zacht. „We zijn gewoon in huis gebleven, het klonk al lemaal niet zo alarmerend, eerder lachwekkend", aldus een ouder echtpaar later op I FOTO: AP straat. Bang voor een nieuwe aanval zijn de man en vrouw zeker niet. „Het leger zal ons niet bombarderen, zeker niet zolang premier Markovic in de stad is om met onze president te onderhandelen. We moesten hem maar hier houden". An dere inwoners lagen te slapen tijdens het alarm. „We schrok ken wakker van een doordrin gende fluittoon. Half aange kleed renden we naar de kel der, maar toen was het al voorbij. Bleek dat we de eerste sirene gemist hadden. Het af blazen ging veel harder". oon r ng- t tla kit -olg van de voorpagina) 'ntjeÊRLEN Coby van delgen, coördinator van pal gezamenlijke actie van ïeajong Intra, Arke, OAD iotelplan, vindt dat de gratie 'Nederlanders te- vlekkeloos is verlo- Met bussen en taxi's den de vakantiegan- van hun vakantie- naar Porec ge- ht, waar draagvleu- loten hen overzetten de Italiaanse kust. stonden de bussen al Ie reizigers te wachten. bus is via de Italiaans- go oslavische grens naar Ne- Jfjj ind gereden. De inzitten- daarvan zijn aan de grens ige geweest van een itpartij tussen Sloveense rerwachten en militairen iet federale leger. Het vu- ;gon net toen de bus de gepasseerd was; op de werd niet geschoten. „Die sen hebben angstige mo- i meegemaakt", weet Smid uit Leeuwarden. Zij vertelt dat de Joegoslaven in de vakantiegebieden vrien delijk, maar gespannen waren. Ze vertelden ook niet te veel over wat werkelijk gaande was, anders zouden ze de toe risten er maar mee wegjagen. „Maar ik heb ze donderdag avond allemaal zenuwachtig voor de televisie zien zitten. Ze rookten als gekken. Ook andere mensen hebben de meest afschuwelijke beelden gezien op de televisie op hun hotelkamer. Van het leger, van -branden en van honder den doden. En dat zijn zeker geen indianenverhalen". Veel toeristen werden in Joe goslavië pas kort voor vertrek op de hoogte gebracht. Aijan Drost hoorde „via, via" en ei genlijk „toevallig" dat hij de volgende ochtend gepakt en gezakt bij zijn hotel moest wachten op de thuisbus. Snel heeft hij zijn laatste dinars be steed aan een gitaar en een pe tje. Maar anderen waren min der gelukkig. Velen weten niet wat ze met hun niet inge wisselde „lappen dinars" aan moeten. Onduidelijk is ook op wie de afgebroken vakantie moet Met twee vermoeide kinderen begeven deze toeristen zich naar vroeg komen ophalen uit Joegoslavië. worden verhaald. De passa giers, die zeggen volgend jaar weer naar Joegoslavië te gaan mits de rust is wedergekeerd, rekenen op hun reisorganisa ties. Ze zijn ervan overtuigd dat ze hun vakantiecentjes' te rugkrijgen. De coördinator van de actie wil daar echter geen uitspraken over doen. De mensen moeten maar contact opnemen met hun verzeke ringsmaatschappij, zegt ze. „Het heeft de touroperators al handen vol geld gekost om de mensen thuis te krijgen. Boten en bussen moesten opeens worden gecharterd en voor maaltijden onderweg moest ook nog worden gezorgd". Het is nog de vraag of de reisver- zekeraars geld zullen uitkeren. Oorlogsschade is meestal niet meeverzekerd. Een echtpaar uit Roosendaal moppert hardop. Het duo vindt de actie van de reisorga- de bussen die hen vele dagen te FOTO: EPA nisatoren maar overdreven. „Er is toch niets gebeurd waar wij zaten?" Van Dongen is het niet met hen eens. „Het is een goed besluit geweest de men sen terug te halen. Ik hoor dat iedereen toch wel opgelucht is". Hostessen van Club Esco- lette bevestigen dit nogmaals. „Iedereen is meegegaan, ter wijl dat niet hoefde. De men sen konden ook dinsdag naar huis vliegen, maar daar heeft niemand voor gekozen". BELGRADO De nieu we president van Joego slavië, de Kroaat Stipe Mesic, heeft zes weken op zijn benoeming moeten wachten. Maar als oud-po litiek gevangene weet hij dat geduld een schone zaak is. Hij wordt het eer ste niet-communistische staatshoofd van het naoor logse Joegoslavië. Voor Mesic is nu de tijd aange broken zijn ideeën vorm te ge ven. Aan de vooravond van zijn benoeming heeft hij niet verhuld dat wat hem betreft de federale structuur van Joe goslavië een gepasseerd station is. Hij is een voorstander van een confederatie, waarbij de verschillende deelrepublieken een grote mate van autonomie krijgen. Maar gemakkelijk zal deze hervormingskoers niet zijn. Binnen de acht leden tel lende presidentiële raad spreekt immers de helft met een Servische tong. En de Ser- ven zijn de grootste voorstan ders van behoud van de fede ratie. De 56-jarige jurist Mesic zou in een communistisch Joegosla vië geen carrière hebben kun nen maken. Vlak voor zijn be noeming liet hij zich nog ont vallen een „hardnekkige te genstander van communisten" te zijn. Paus Johannes Paulus II heeft de autoriteiten van de Joesla- vische republieken opgeroe pen hun conflict op vreedzame wijze op te lossen. Zaterdagavond nog dreigde generaal Marko Negovanovic, staflid van het federale leger, met een „beslissend militair optreden" als Slovenië niet zou stoppen met aanvallen op het federale leger. Het Joego slavische leger verklaarde dat Slovenen minstens Federale en Sloveense troepen kwamen volgens vele berichten op ver scheidene plaatsen bij de gren zen met Italië en Oostenrijk in botsing, yolgens de republiek werd een lid van de Sloveense defensiemacht 's nachts ge dood door „een terrorist". Oostenrijk heeft tanks en on geveer 5000 soldaten opgesteld langs de Joegoslavische grens, nadat de Joegoslavische lucht macht de afgelopen dagen een aantal keer het Oostenrijkse luchtruim zou hebben ge schonden. De 26 Slovenen in de 236 spor ters tellende Joegoslavische ploeg die in Griekenland deel neemt aan de Spelen van de Middellandse Zee, gaan naar huis. Zij geven gehoor aan de oproep van hun regering de Spelen te boycotten. HET LEVENDE EILAND (Vervolg van de voorpagina) LUXEMBURG Pre mier Lubbers, die in het komende, zeer cruciale half jaar de feitelijke voorzitter van de Europe se Gemeenschap is, toonde zich vooral bezorgd over de positie die Engeland tijdens de Luxemburgse top heeft ingenomen. Premier John Major heeft daar een voetnoot in de slot verklaring laten opnemen waarin staat dat het Verenigd Koninkrijk het niet eens is met de conclusies van de Eu ropese Raad (de regeringslei- ders van de lidstaten). Major heeft zich niet willen binden aan het opzetten van een cen trale Europese bank en de vor ming van een Europese een heidsmunt in de tweede helft van de jaren negentig. „Weliswaar kenden wij het Engelse standpunt, maar nu premier Major dat in de slot verklaring heeft willen vast leggen, is de zaak politiek-psy- chologisch toch anders komen te liggen", aldus Lubbers, die zei dat er tijdens de top alles aan is gedaan om het plaatsen van de Engelse voetnoot te voorkomen. Gevraagd of hij er aan twijfel de dat tijdens het EG-voorzit- terschap van Nederland geen overeenkomst over de EPU en de EMU kan worden bereikt, zei Lubbers: „Na ons overleg hier in Luxemburg staat vast dat het voor Nederland en voor de EG als geheel zeer moeilijk gaat worden". Overigens verklaarden diplo maten zaterdag in Luxemburg dat premier Lubbers zich mo gelijk heeft willen indekken tegen het onverhoopt misluk ken van het overleg over de politieke en economisch unie. Premier Major toonde zich in feite optimistischer dan zijn Nederlandse collega. Hij zei te geloven dat hij op basis van een door Eurocommissie-voor zitter Jacques Delors uitge werkt compromis in staat zal zijn het EMU-verdrag in de cember te ondertekenen. Het Delors-compromis houdt in dat Engeland het EMU-ver drag ondertekent, maar dat het in staat wordt gesteld zich pas in een later stadium aan de Europese eenheidsmunt te verbinden. „We zien bepaalde mogelijkheden daarvoor", al dus Major zaterdag in Luxem burg. De Franse president Mitter rand toonde zich geïrriteerd over het feit dat Major in feite dezelfde afwijzende standpun ten over de EMU heeft inge nomen als ex-premier That cher. Niettemin concludeerde Mitterrand dat „Engeland al tijd zijn handtekening zet als het vijf voor twaalf is". Premier John Major Modderstroom bedreigt dorpen in Filipijnen MANILA Een stroom van modder en stenen heeft giste ren aan de voet van de vul kaan Pinatubo op de Filipijnen de huizen van een dorp weg gevaagd terwijl de bewoners hulpeloos toekeken. De stroom werd veroorzaakt door hevige regenval die de eerder bij uit barstingen opgehoopte as en stenen in beweging zette. De autoriteiten hadden de bewo ners in het gebied rond de vul kaan al eerder gewaarschuwd alert te zijn op mogelijke aard verschuivingen. oe( 37 Rob en zijn metgezel begeven zich naar de raket en !er tegenstand te ondervinden slagen zij er in naar boven te ,ht nen. Ondertussen sluipt de patrouille onder aanvoering van 1 naar het hoofdkwartier van Butcher. De mannen zijn op hoede, want het blijft haast angstwekkend stil en toch ver- TlI iten zij elk ogenblik, dat zij zullen worden aangevallen. Larry hier goed de weg en hij weet precies waar gevaar kan drei gen. Doch er gebeurt niets. Ondertussen zit Butcher in zijn ob servatiepost, gespannen de bewegingen te volgen van het „Le vende Eiland", dat nu reeds ver in de stratosfeer is verdwenen. Hij heeft er geen iedee van wat hem te wachten staat. Maar dan DURBAN Het ANC- congres dat morgen van start gaat, zal voor een groot deel de toekomst van Zuid-Afrika bepalen. Tijdens de conferentie zullen de nieuwe ANC- leiders worden gekozen mij neen er geen leoee van wax nem ie wacnxen sxaax. Maar aan H ofrateaip wnrden opeens hoort hij snelle voetstappen in de gang. De deur wordt f j i>irdie5lt^ woruen opengerukt en... bepaald voor het onder- I handelingsproces dat moet leiden tot een 'nieuw Zuid-Afrika'. In Durban, de havenstad waar het congres tot en met zater dag wordt gehouden, neemt de opwinding zichtbaar toe. Dooi de verkiezingen tijdens het congres zal naar verwachting de huidige ANC-top groten deels worden vervangen en verjongd. De uitzondering zal de onbetwiste verkiezing wor den van de 73-jarige Nelson Mandela. Hij wordt president en neemt daarmee de stoel over van de ziekelijke Oliver Thambo, die zal worden be noemd tot erepresident. De meeste speculaties betref fen de opvolging van Mandela als vice-president van het ANC. De radicalen schoven Chris Ham naar voren, de mi litaire leider van het ANC, en de gematigden wilden Jacob Zuma, de enige hooggeplaatste Zulu in de organisatie, als vice-president. Er leek zich een stevig conflict af te teke nen doordat Walter Sisulu als tussenkandidaat werd voorge steld. Als de 79-jarige Sisulu, al is het niet van harte, ak koord gaat, dan wordt hij waarschijnlijk gekozen. De re gering De Klerk hoopt dat het ANC zich deze week zal om vormen van een bevrijdingsor ganisatie tot een politieke par tij. Maar die kans is in dit sta dium niet erg groot. De apartheid in Zuid-Afrika is gisteren officieel ten einde ge komen. Om die reden besloten de leiders van de Europese Gemeenschap zaterdag contac ten op sportgebied met Zuid- Afrika toe te staan.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5