kabinet wacht zware dag in Senaat "Na'n bezoekje aan de Jackpotclub konden we meteen gaan dineren." „Ritzen is geen man met visie" SeidóaOowiant AATSTE DREMPEL VERHOGING ACCIJNZEN EN HUURWAARDEFORFAIT VD wil opheldering ver ontsnappingsplan De tingel van de ijscoman -Holland 3INAINNENLAND MAANDAG 1 JULI 1991 PAGINA 3 an schiet vader dood pRDRECHT Een 40-jarige Rotter- rnmer is zaterdagavond om het leven komen bij een schietpartij in de shop in een benzinestation langs de N57 te erpolders. Het slachtoffer werd neerge- door zijn 20-jarige zoon, zo heeft n dal rijkspolitie Dordrecht gistermorgen be- jndgemaakt. De twee leefden al langere P °P êesPannen voet met elkaar. De va- J r verbleef al een tijd in een woning op Hiouwen-Duivenland. De zoon was met op weg naar zijn vader. In de ge entente Brielle zag hij onderweg toevallig lie Jo aut0 van zBn vader bij een benzine- mp Hij wachtte vervolgens buiten de ip zijn vader op. Toen hem dit kenne- te lang duurde, stapte hij naar binnen schoot zijn vader neer, aldus de politie, man overleed ter plekke. De dader is 3ij het benzinestation aangehouden. Hij ;ft een bekentenis afgelegd. gro de O. eke Prijzen voor jonge Delftse architecten AMSTERDAM Minister D'Ancona van WVC heeft giste ren in Amsterdam de vijf prijs winnaars en vijf eervolle ver meldingen bekendgemaakt voor de Nederlandse locaties van Eu- roPan 2. Tot de prijswinnaars, die elk een bedrag van 8.000 Ecu (ruim 18.000 gulden) ont vangen, behoren Dick van Ga meren en Bjarne Mastenbroek uit Delft voor de locatie De Hes- senberg in Nijmegen en Endry van Velzen (samen met Pieter van Wesemael en Wilma Kei zer) uit Delft voor de locatie Steenakker in Breda. Piet Grouls uit Delft kreeg een eer volle vermelding voor de locatie Zaanwerf in Zaanstad. Babylijkje gevonden in Vondelpark AMSTERDAM Voor- bijgangers hebben zater dagmorgen in het Von delpark in Amsterdam een babylijkje gevonden. Het meisje was gewik keld in een grijze hoofd doek en lag in een plastic tas, zo heeft een woord voerder van de Amster damse politie gisteren be kendgemaakt. Zij is één tot enkele dagen oud ge worden. Of de baby al dood was toen zij in het park werd neergelegd is nog niet bekend. Parachutist overleeft val van kilometer HILVERSUM Een 31-jarige parachutist uit Akersloot heeft zaterdag een val van een kilome ter overleefd nadat zijn parachute dienst weiger de. De man raakte zwaargewond, zo heeft een woordvoerder van de Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie zaterdag bekendgemaakt. De parachu tist, verbonden aan de Paraclub Hilversum, raakte bij zijn tweede sprong zaterdag in de problemen toen hij met één been in de lijnen van de hoofdpa rachute terecht kwam. Het ging om een zoge noemde „static line-sprong", waarbij de parachu tist niet zelf zijn parachute hoeft open te trekken. Dat hoort dan automatisch te gebeuren. De reser ve-parachute weigerde eveneens dienst, omdat deze verward geraakt was met de hoofdparachute. De Akersloter viel dwars door een dak van een loods van de marechaussee in Hilversum, waarna hij op een betonnen vloer terecht kwam. Hij ver keert niet in levensgevaar en is bij kennis. Metrosurfer (19) verongelukt SPIJKENISSE Een 19-jarige jon gen uit Rotterdam is zaterdagnacht verongelukt bij het stunten op het dak van een metro. Vanaf het station Por- tugaal besteeg hij, samen met een vriend, de koppeling tussen twee me trostellen, om het zogenaamde 'metro- surfen'te beoefenen. Hij klom op het dak van de rijdende metro en passeer de liggend de Maastunnel. Toen hij zich hierna echter op wilde richten klapte hij tegen een dwarsbalk die bo ven het spoor hing. Zijn vriend, die op de koppeling was blijven staan, bleef ongedeerd. Volgens de politie is deze nachtelijke stunt geen op zichzelf staand verschijnsel. Steeds vaker komt het voor dat jongeren bovenop rijdende metrostellen klimmen. tten latiscL dRjAN VAN HAASTEREN dus )N HAAG De Eerste alle mer zal morgen, bij oltal ar laatste vergadering pubbr de zomervakantie, in marathon-zitting tien tsvoorstellen behande- De twee klapstukken 'laai^eft de Senaat onder aan agenda geplaatst: de i he hoging van het huur- n ha ardeforfait en de ver cging van de accijnzen motorbrandstoffen. jn n i ng ci. lat h edve ven< leg i llem eve derg des Zoals bekend wil het kabinet de loodvrije benzine met 22 cent, de loodhoudende benzine met 31 cent en de dieselolie met 7 cent verhogen. Eigenlijk staat niets meer deze verho ging in de weg. Natuurlijk is de VVD fel gekant tegen deze 'lastenverzwaring' maar de li beralen staan vrijwel alleen. CDA-senator Boorsma plaatst weliswaar „de nodige kantte keningen bij het accijnzen- voorstel", maar laat tegelijker tijd weten dat „zoals het er nu naar uitziet het plan door een meerderheid van de Eerste Kamer gesteund zal worden". Ook de fracties PvdA, D66 en Groen Links zijn voor stander van het duurder ma ken van de benzine. Wanneer precies de prijzen aan de pomp omhoog gaan, is nog niet te zeggen. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie van financiën zal dat •op donderdag 4 juli of vrijdag 5 juli gebeuren, afhankelijk van het tijdstip van de stem mingen in de Senaat. Aange zien de verhoging van de ac-' cijnzen als allerlaatste onder werp op de agenda staat van de Eerste Kamer, lijkt 5 juli het meest waarschijnlijk. Ook het tijdstip waarop koningin Beatrix haar handtekening on der het wetsvoorstel zal zetten, kan nog van invloed zijn op de ingangsdatum. Een stuk moeilijker krijgt de regering het bij het verdedi gen van haar voorstel voor verhoging van de belasting op het eigen huis, het zogeheten huurwaardeforfait. Dit plan stuit op zeer grote bezwaren van de CDA-fractie. Boven dien heeft de Senaat, vooral door toedoen van het CDA, al eens eerder in februari 1990 een dergelijk voorstel onderuit gehaald. Nu probeert het kabinet het dus opnieuw, met als voor naamste argument dat de hu ren ook flink omhoog gaan. Maar deze koppeling tussen de huren en de lasten voor de huiseigenaren is nu juist wat het CDA zo 'onzinnig' aan het nieuwe voorstel vindt. Toch kunnen minister Kok en zijn staatssecretaris Van Amels- voort, de beide bewindslieden van financiën, bijna niet an ders dan voet bij stuk houden. Hun meerjarenramingen val len of staan met het extra geld dat de bewoners van een eigen huis al dan niet in het laatje brengen. De verwachting is dan ook dat het een lange, spannende dag wordt in de Senaat. Hoopge vend voor het kabinet is dat de CDA-senatoren hebben la ten doorschemeren dat zij geen kabinetscrisis willen. Met an dere woorden: zij zullen door de knieën gaan als de regering het 'onaanvaardbaar' uit spreekt. Deze mogelijkheid werd al eerder openlijk be sproken door Boorsma, de fi nancieel woordvoerder van het CDA. „Zo zouden we kun nen aangeven dat we het in houdelijk oneens zijn met het voorstel, zonder dat we het ka binet naar huis sturen", zei hij toen. Kortom, de laatste dag voor de parlementaire zomervakantie zal wel niet de laatse dag van deze regering worden, maar wel één van de moeilijkste. VERSUM De VVD bij monde van haar justi- specialist H. F. Dijkstal de ran lister van justitie Hirsch lin vragen stellen over de van Justitie in zaak De ttenborgh, de gevangenis loogeveen. Dat heeft het eede-Kamerlid zaterdag de VARA-radio gezegd. ;r da ding in dit jaar wilde Justitie, zo ben burgemeester S. Faber Hoogeveen en advocaat J. Boone vrijdag ver- ird, drie gevangenen uit de igeveense gevangenis laten mappen om zo andere ver- hten op het spoor te ko- i. Justitie zou de verdach- I volgens Boone en Faber I wapens en een vluchtau- ;r beschikking hebben wil- stellen. Justitie wees het haal vrijdag als „onjuist" de hand. is advocaat van één van drie verdachten. Volgens zou zelfs de procureur-ge- aal in Leeuwarden van de mappingsplannen hebben lenny ei geweten. Burgemeester Faber is naar eigen zeggen door het openbaar ministerie om mede werking voor het ontsnap pingsplan gevraagd. Dat heeft hij geweigerd omdat hij bang was dat er mogelijk zou wor den geschoten op de gemeen tepolitie. Bovendien voelde Faber met het oog op eerdere ontsnappingen uit de Gritten- borgh geen behoefte zich in zo'n avontuur te storten. Dijkstal vindt het een bizar verhaal dat Justitie zware cri minelen wil laten ontsnappen om iets anders te bereiken. Hij wil Hirsch Ballin vragen stel len over het feit dat burge meester Faber en de hoofdof ficier van justitie in Assen mr. J. M. M. van Woensel elkaar tegenspreken. De hoofdofficier zegt dat Justitie onder geen enkele voorwaarde zou mee werken aan het laten ontsnap pen van gedetineerden. „Mocht het verhaal van Faber waar zijn, dan wil ik de minis ter vlagen op welke manier Justitie 'deals' sluit", aldus Dijkstal. door BERT JANSMA Alles komt terug, als je maar lang genoeg wacht. Een volkswijsheid, die soms nog lijkt op te gaan ook. Want afgelopen week merkte ik dat hij er weer zat, achter in de Amsterdamse tram: de kaartjesknipper. In z'n eigen straf bankje, rechts van de ingang wanneer je achterin de tram binnenkomt. Ik schrijf dat er maar even bij, want er zijn inmiddels generaties die het fenomeen niet meer kennen. Zelf weet ik niet eens meer hoe je hem eigenlijk moet noemen. Je zei vroeger 'conducteur' tegen hem, terwijl je tegen de man vóórop de tram 'bestuurder' zei. En al betekenen die twee woorden zo goed als hetzelfde, je wist duidelijk over wie je het had. Die Amsterdamse conducteur zat al weer een aantal maanden achterop lijn 4. En je merkte dat men het leuk vond. Er werden vragen gesteld, aarzelende praatjes gemaakt, passagiers deden hun mond weer open. De conducteur zelf had nog niet de flair van zijn vroegere soortgenoten die in hun kaartjeswinkeltje de indruk gaven voor komiek te studeren, maar ook dat kan nog komen. De conducteur-terug is een Amsterdams experiment om de veiligheid te bevorderen en het zwartrijden tegen te gaan. Prima. Ik heb wel eens een halve tram schielijk zien leeglopen alsof er plotseling een besmettelijke ziekte was uitgebroken. Even later bleek een stel controleurs in te stappen, op jacht naar zwartrijders. Ik heb woordenwisselingen meegemaakt die met enige goedgekozen autoritaire woorden van de conducteur onderdrukt hadden kunnen worden. Het geeft zo 'n tram opeens iets veel menselijkers. Voor mij mag hij blijven. Net zoals ik het alleen maar kan toejuichen dat de NS meer personeel op de trein moet zetten. Het lijkt soms of je door spooktreinen vervoerd wordt: er gaat geen fluitje meer, er wordt geen spiegeleitje meer geheven en je ziet geen NS-pet meer langskomen. Terwijl het aantal licht tot hevig gestoorde reizigers (althans naar hun gedrag te oordelen) alleen maar toeneemt. Terug naar de bemande maatschappij. Er zijn trouwens meer mensen uit het straatbeeld verdwenen die ik er graag terug zou zien. Wat dacht u van de groenteman met paard en wagen langs de deur, de aardappelboer, de melkboer, de olieman, de schillenboer, de voddenman, de bloemenman, de scharensliep en de haringkar? Ze hadden behalve hun nering ook een sociale functie. Vorige week, toen het héél even leek of het zomer was. werd ik verrast door de weliswaar electronische tingel van een ijscoman in de straat. En waarachtig, ik heb bij zijn kar weer even met de buurman staan praten. Dringen Het was zaterdag dringen geblazen in de Alkmaarse Langestraat. Daar persten zich 15.000 homoseksuele mannen en vrouwen doorheen tijdens een demonstratie ter gelegenheid van de jaarlijkse viering van Roze Zaterdag. De nationale homodag was gewijd aan de contacten met min of meer ondergrondse homofielenorganisaties in Oosteuropese landen en het protest tegen de door minister D'Ancona van WVC aangekondigde korting van 25 procent op de subsidies aan negen Nederlandse organisaties van homo seksuelen. foto: anp Amsterdamse politie helpt criminelen aan een baan AMSTERDAM De Amsterdamse politie is voornemens om binnen een jaar jeugdige criminelen „een werkervarings plaats" aan te bieden binnen haar eigen korps. Het plan is bedoeld om de delinquenten een kans te bieden zich een plaats te verwerven op de reguliere arbeidsmarkt. „Dat is namelijk de grootste garantie dat zij niet zullen terugval len in hun criminele gewoonten", aldus een woordvoerder van de Amsterdamse politie. Het gaat volgens de woordvoerder om „enige tientallen" plaatsen waarbij de jongeren in plaats van een straf uit te zitten kunnen gaan werken bij de politie. Het is de eerste keer dat een gevangenisstraf op deze manier wordt omgezet in een alternatieve straf. Wat voor werk er voor de aanstaande deelnemers aan het project is weggelegd, is nog niet bekend. De aanpak past in een bredere aanpak van de poli tie waarbij ook het bedrijfsleven betrokken wordt om de crimi nelen aan een baan te helpen. Hiertoe voert de politie sinds het voorjaar besprekingen met landelijke werkgevers- en werk nemersorganisaties. apanse reschulden' il staat inklagen tfHEM De Stichting Ja- se Ereschulden, die een idevergoeding van Japan voor 75.000 Nederlanders in Jappenkampen hebben :ten, heeft een gerenom- :rd advocatenbureau in de genomen om te kijken of uridische stappen tegen de j^lerlandse regering kunnen den genomen, maakte de voorzitter van itichting, S A. Lapré, zater- in Arnhem bekend tijdens* eünie van het Comité Bir- Siam Spoorweg, eerder stapte de Stichting inse Ereschulden naar de enige Naties om Japan aan dagen. Minister van den ek van buitenlandse zaken ikte onlangs bekend geen nte te zien voor verdere I ^ms aan Japan wegens nier' gesloten overeenkom- Maar volgens de Stich- negeert de minister daar- internationale conventies, l de Geneefse conventies «J1949- °me rin staat dat een partij die verdrag heeft gesloten, j niet kan onttrekken aan compensatieplicht betref- Ie bedreven grove schen- I in van e mensenrechten. I (ADVERTENTIE) Wie nu een kansje waagt in de Jackpotclub, kan niet alleen de Jackpot horen vallen. Voor bepaalde combinaties op de Jackpotauto maten krijgt u namelijk een stempeltje. En voor een kaart met vijf stempels krijgt u een heerlijk diner ter waarde van 100 .gulden aangeboden in het restaurant van een Holland Casino 1 In de Holland Casino's vindt u een folder waarop u de details kunt lezen. En waarop u de stempels kunt laten zette U bent iedere dag vanaf twee uur 's middags van harte welkom. (asino's In de Holland Casino's kom je ogen tekort. Ex- rechercheur gearresteerd in moordzaak AMSTERDAM De Am- sterdamse politie heeft in verband met de moord op K. Bruinsma afgelopen donder dag bij het Hilton Hotel in Amsterdam een 34-jarige ex- rechercheur van politie gear resteerd. Volgens de politie staat vast dat de ex-rechercheur vlak voor de schietpartij in gezel schap van Bruinsma, die be kend staat als leider van een grote misdsaadoranisatie, ver keerde. De politie vermoedt dat hij ook tijdens de schiet partij ter plekke aanwezig was. Naar drie andere mannen I uit dit gezelschap wordt nog I gezocht. De ex-rechercheur is vandaag I voorgeleid aan de officier van justitie. Verdere mededelingen over de achtergrond van de ex-politieman wil de politie niet doen. NIEUWE VOORZITTER LANDELIJKE STUDENTENVAKBOND: KONINKLIJK HUIS 2 juli Prins Claus woont in de RAI in Am sterdam een deel bij van de Beroe pen Olympiade Amsterdam 1991. Tij dens deze olympiade strijden 500 jonge vakmensen uit 24 landen om de gouden medaille in 36 vakgebie den. Ook zijn er demonstraties van ongeveer 60 beroepen. iSPER EN HOBBES door bill waterson 110 KEN WAT El? GEBEUKT SUE PoPCDKH BAKT ZOU- 'EK PEKEL OP PE PAN_J UTRECHT Zo populair als Maarten van Poelgeest, U weet wel de jongen met de rode bretels en dat zwarte streepje op de wimpers, hoeft hij niet te worden. Maar toch denkt hij dat het geen kwaad kan als de voorzitter van de Landelijke Studenten Vakbond (LSVb) bij een breder publiek bekend heid geniet. Sinds zaterdag kan René Da- nen (23) als nieuwe voorzitter proberen 'de zaak van de stu dent' onder de aandacht te brengen. Al voorspelt hij dat het niet eenvoudig is. „Het gaat vaak om van die moeilij ke onderwerpen die zich niet zo makkelijk laten uitleggen". De tweedejaarsstudent sociolo gie aan de universiteit van Nijmegen is al jarenlang actief in de belangenbehartiging van de studenten. Eerst tijdens zijn studie aan de lerarenopleiding, daarna in de plaatselijke stu dentenvakbond in Nijmegen. Over zijn drijfveren vertelt I Danen: „Ik werd geraakt door j de bevlogenheid en het en- thousiasme van de mensen die in dat wereldje actief waren. Het is toch heel belangrijk om je in te zetten voor de toegan kelijkheid van het onderwijs, I ervoor te zorgen dat het ni veau redelijk blijft, en dat bo- i vendien de student ook nog zeggenschap blijft houden over het onderwijs". Studentenvoorzitter René Danen: „Ritzen is van huis uit een eco noom en dat merk je. Hij is bezig met cijfertjes, maar niet met de inhoud". foto: pers unie Cijfertjes De afgelopen jaren heeft de studentenvakbond echter maar bar weinig successen ge boekt. De studiefinanciering, de ov-studentenkaart, de har monisatiewetgeving, stuk voor stuk voorbeelden van beleid waarmee de studentenorgani satie liever niet al te zeer geas socieerd wil worden. Hoewel het PvdA-duo Ritzen-Wallage, verantwoordelijk voor het on derwijsbeleid, bij aantreden nadrukkelijk stelde 'het veld in te gaan', merkt Danen er nog weinig van. „Vroeger trof fen we de PvdA vaak aan onze zijde, maar nu in het ka binet zitten ze helemaal op de CDA-lijn. Ritzen is van huis uit een econoom en dat merk je. Hij is bezig met cijfertjes, maar niet met de inhoud. Hij is geen man met visie op het onderwijs". Met Prinsjesdag verwacht Da nen weer een nieuwe aanslag op het (hoger) onderwijs. Een weliswaar wrang voor deel van de bezuinigingen is dat volgens hem steeds meer studenten zich willen inzetten om verdergaande afbraak van het onderwijs tegen te gaan. „Het wordt steeds zichtbaarder dat het onderwijs slechter wordt. De studieduur wordt korter, sommige studies ko men te vervallen. En aan de andere kant zie je dat de mi nister probeert de inspraak .te beperken met als argument dat de besluitvorming dan sneller kan. Maar over het feit dat zoiets ten koste gaat van de kwaliteit van het onderwijs hoor je hem niet". De toenemende privatisering van het onderwijs beschouwt de opvolger van Robert Gies- berts als een van de grootste bedreigingen. Het bedrijfs leven krijgt steeds meer direc te invloed op het onderwijs, meent Danen „Het bedrijfs leven is vooral geïnteresseerd in korte-termijnonderwerpen. De wetenschap heeft tot taak om verder te kijken, te zoeken naar onorthodoxe oplossingen voor problemen. Het kan geen kwaad dat er contacten zijn tussen bedrijven en universi teiten, maar het bedrijfsleven mag geen invloed uit kunnen oefenen op de inhoud van het onderwijs. Bovendien loop je de kans dat studierichtingen als filosofie en sociologie, die niet onmiddellijk aanwend baar zijn voor het bedrijfs leven, de dupe worden". Vertrouwen De tijd voor grote studenten demonstraties lijkt echter nog ver weg, vermoedt Danen. Hij zegt dat-ie de laatste jaren geen enkele demonstratie van enige omvang heeft gezien. „Het blijft natuurlijk altijd een beetje onvoorspelbaar, maar het is in deze tijd heel moeilijk veel mensen op de been te krijgen. Ik geloof dat Neder land het vertrouwen in de po litiek is kwijt geraakt omdat men het gevoel heeft dat Den Haag niets doet met je opmer kingen. Ritzen is daar ook een voorbeeld van. Hij komt altijd ons verhaal aanhoren, luistert goed, maar doet er vervolgens niets mee. Het probleem van ons is natuurlijk dat we geen pressiemiddel hebben, we kunnen niet gaan staken. We hebben wel goede argumen ten, maar daarmee alleen kom je er niet altijd". René Danen verwacht niet dat hij de voorzittershamer langer dan een jaar hanteert. Het werk vreet energie, zo heeft de inwerkperiode hem ge leerd. Volgend jaar verhuist hij weer naar Nijmegen om zijn studie te vervolgen. Poli tieke ambities zegt hij niet hebben. „Ik zie wel hoe het al lemaal loopt. Het lijkt me voor de hand liggen dat ik in ieder geval profijt zal hebben van een jaar voorzitterschap van de LSVb".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3