Herstructurering theologisch onderwijs loopt moeizaam ar Verleden keert beetje terug op Kerk en Wereld en De Horst COMMENTAAR .GEESTELIJK LEVEN/OPINIE EeidoeGomant MAANDAG 1 JULI 1991 PAGIN^JJS EKD gaat studeren op rechtvaardige economie COBURG Door de politieke tegenstelling tussen communisme en kapitalisme is nooit de vraag ge steld wat een rechtvaardige economie is. De Evan gelische Kerk in Duitsland ervaart dit als een na- qeel en komt daarom met een studiedocument hierover. Een en ander bleek op de eerste gezamenlijke sy nodevergadering van de verenigde Evangelische Kerk in Duitsland, eind vorige week. Voorzitter van de EKD-raad, bisschop Martin Kru- se van Berlijn, waarschuwde voor een nieuwe, so ciale deling van Europa. Bovendien moeten chris tenen eraan meewerken dat de problemen in de Sovjetunie niet onoplosbaar worden. Voor veel Oostduitsers is de Duitse eenheid uitge lopen op onzekerheid en werkloosheid. In dit ver band stelde Kruse de vraag of de sociale markteco nomie aan de verwachtingen voldoet. De man die geen muziek heeft in zijn ziel noch ooit bewogen werd door zoete tonen die man staat open voor verraad, voor list, Die moet je nooit vertrouwen. William Shakespeare Zwitserse academie wil bisschop buitensluiten ZÜRICH De rooms-katholieke Paulus-aca- demie in Zürich heeft dit weekeinde haar sta tuten gewijzigd om de invloed van de zeer be houdende bisschop Wolfgang Haas van Chur buiten de deur te kunnen houden. Zo zal Haas' vicaris Joseph Casetti zijn zetel in het bestuur kwijt raken. Met de statutenwijziging reageert de academie op „de rigoureuze politiek" van Haas. De om streden bisschop zal, als het aan de academie ligt, op geen enkele wijze meer invloed kunnen uitoefenen op het programma en het perso neelsbeleid. Het verzet tegen de vorig jaar be noemde Haas blijft vooral in het kanton Zürich krachtig. De synode besloot twee weken gele den de financiële sancties tegen Haas voort te zetten; zij weigert al ruim een jaar het salaris van vicaris Casetti en de verplichte afdracht aan het bisdom Chur te betalen. Volledige overeenstemming tussen KTUU en KTUA UTRECHT De curatoria van de Katholieke Theologische Universiteit Utrecht (KTUU) en de Katholieke Theologische Universiteit Amsterdam (KTUA) hebben verregaande overeen stemming bereikt over de wijze waarop de nieuwe universiteit die in Utrecht gevestigd zal zijn, gestalte zal krijgen. Beide instellingen bereikten medio mei het principe-besluit tot samenwerking van beide univesriteiten per 1 januari. De nu tot stand gekomen fusie houdt in dat er een formatieplan en een scenario rond is om tot de gewenste bemanning van de nieuwe universiteit te komen. Een van de eisen aan de nieuwe stafleden om voor een vaste benoeming in aanmerking te ko men is dat zij gepromoveerd zijn of daartoe van plan zijn. In de komende maanden worden de universiteitsraden van de KTUA en de KTUU gehoord over de plannen. De fusie die nu bereikt is heeft uitsluitend betrekking op het academisch onderwijs Over het niet-doctorale onderwijs dat nu aan de KTUA gegerven wordt is nog geen definitief besluit ge vallen. Aan een kleine commissie is opdracht gegeven na te gaan wat de beste vorm is om deze opleidingsmogelijkheid te la ten voortbestaan. Het theologisch onderwijs is sinds 1989 in rep en roer. In dat jaar kwam de commissie Smits-Oberman op verzoek van de toenma lige onderwijsminister Deetman, met een vlijmscherpe diagnose van het Nederlandse theologische onderwijs. De conclusies van zijn rapport logen er niet om. Van de dertien theologische facul teiten mogen er in de toekomst maar negen overblijven. Het aantal studenten loopt terug en ook theologie ontkomt niet aan het spook van de bezuinigingen. Verder constateerde de com missie een terugval van het wetenschappelijk niveau in Neder land. Sindsdien is er in protestants en katholiek theologisch Neder land een ware stoelendans aan de gang. Vandaag eqn reportage over de protestantse theologische opleidingen. prof. J. Beenakker die namens de vier universiteiten als woordvoerder optreedt, vertelt desgevraagd dat er juridisch haken en ogen aan de plannen voor de nieuwe (hervormde) theologische opleiding zitten. Hij formuleert het probleem als volgt: tot op welke hoogte kan universitair onderwijs kerkelijk onderwijs zijn? De lange weg om tot een nieuwe opzet van het theologisch on derwijs aan de Rijksuniversi teiten te komen, lijkt nog niet ten einde. Een korte terugblik: de synode (landelijke kerkvergadering) van de Hervormde Kerk ging in juni 1990 akkoord met het plan om een eigen hervormde universiteit op te richten. Dit plan was eigenlijk uit nood ge- In hervormde kring leeft al lange tijd ongenoegen over het feit dat op de theologische op leidingen die verbonden zijn aan de Rijksuniversiteiten, de kerkelijke vakken (bij voor beeld dogmatiek, ethiek en praktische theologie) niet ge lijkwaardig zijn aan de staats- vakken (zoals kerkgeschiede nis en Oude - en Nieuwe Tes tament). Door een eigen uni versiteit op te richten kan deze LEIDEN De scheiding tussen kerk en staat dwarsboomt de plannen van de Hervormde Kerk om te komen tot een nieu we opzet van de theologi sche opleidingen aan de Rijksuniversiteiten van Leiden, Groningen, Utrecht en Amsterdam. Staatsrechtsgeleerden die de overeenkomst tussen de Hervormde Kerk en de Rijksuniversiteiten heb ben bestudeerd, hebben een aantal knelpunten op een rij gezet. Dr. A.C. de Roon, secretaris van de commissie voor het theo logisch wetenschappelijk onderwijs, bevestigt dat er aan de tekst van de over eenkomst gesleuteld zal moeten worden. „We moeten formuleringen vinden die de bedoelingen die we hebben, tot hun recht doen komen". De Leidse rector magnificus ongelijkheid weggenomen worden. Onderwijsminister Ritzen gooide dit plan echter in de prullenbak. Hij vond dat de Hervormde Kerk weer met de Rijksuniversiteiten om de tafel moest om er samen uit te ko men. In maart 1991 bereikte de Hervormde Kerk alsnog overeenstemming met de openbare universiteiten van Groningen, Leiden, Amster dam en Utrecht over een nieu we opzet van de predikanteno pleiding. De overeenkomst tussen de Hervormde Kerk en de Rijks universiteiten voorziet in de vorming van een afzonderlijke opleiding voor predikanten. Het onderwijs in de kerkelijke en staatsvakken wordt volle dig geïntegreerd. Bovendien wordt er voor de kerkelijke vakken een eigen onderzoek sprogramma opgësteld. Gerefornmeerden Ook de gereformeerden heb ben grote zorgen over hun op leidingen. De gereformeerde Theologische Universiteit te Kampen (synodaal) heeft eerst onderzocht of samenwerking respectievelijk fusie mogelijk was met de theologische facul teit van de Vrije Universiteit. Toen dit afketste speelde zij een nieuwe troef uit. De Theo logische Universiteit verhuist mogelijk binnen afzienbare tijd naar Utrecht. Er bestaan plannen om in de Domstad een gemeenschappelijk dien stencentrum te bouwen voor de Kamper universiteit en de theologische opleidingen van de Rijksuniversiteit (her vormd) en Katholieke Univer siteit in Utrecht. Een commis sie gaat onderzoeken of dit op zienbarende nieuwbouwplan én de daaruit voortvloeiende samenwerking haalbaar is. Dit onderzoek krijgt de ko mende maanden gestalte, al dus commissielid Wim Vee- nendaal (hoofd bureau ThU Kampen). „We denken dat het bouwtechnisch of financieel geen problemen zal opleveren. De vraag is of je het wilt". De uiteindelijke beslissing over het vertrek van de Kamper universiteit wordt genomen door de landelijke kerkverga dering van de Gereformeerde Kerken. Deze kerkvergade ring vindt plaats op 8 oktober. Mevrouw mr. J.G.B.E. de Rui ter, tot voor kort voorzitter van het college van bestuur van de Kamper universiteit, wijst er op dat de commissie- Smits de Theologische Univer siteit geadviseerd heeft om zich in een academische omge ving te vestigen. De commissie zag veel in een verhuizing van de Theologische Universiteit uit Kampen naar Groningen. Mevrouw De Ruiter geeft ech ter duidelijk de voorkeur aan Utrecht dat veel centraler ligt. Verder wijst zij erop dat er nogal wat gereformeerde stu denten studeren aan de her vormde theologische opleidin gen aan de Rijksuniversiteiten. Gereformeerde studenten lij- -ken gemakkelijker te kiezen voor een hervormde opleiding dan omgekeerd. Door een cen trale plaats in het land te kie zen hoopt de Kamper Theolo gische Universiteit aantrekke lijker te worden voor gerefor meerde studenten. Verkwanseling Oud-synodevoorzitter E. Over- eem liet onlangs in het gere formeerde Centraal Weekblad weten dat Kampen met haar plannen om naar Utrecht te vertrekken de gereformeerde belangen verkwanselt. Zowel Kampen als de theologische opleiding van de VU zijn de gereformeerde synode even lief, aldus Overeem. Uit elkaar spelen van beide opleidingen moet voorkomen worden, want beide opleidingen moeten voluit meedoen in het Samen op Weg-proces van hervormden, gereformeerden en lutheranen. Neem een voorbeeld aan de hervormden, mort de oud-sy nodevoorzitter. „Zij vormen één front en hebben uitsteken de contacten in Den Haag. Zij zijn wel wijzer dan dat zij zich tegen elkaar laten uitspelen. Zij weten uit welke hoek de wind waait, en de storm kan opsteken De woorden van Overeem zijn Veenendaal in het verkeerde keelgat geschoten. Hij vindt dat Overeem vergeet dat de ThU Kampen in Amsterdam geen eigendom van de Gere formeerde Kerken kon blij ven, maar volledig diende te fuseren met de VU. In Utrecht behoudt de ThU echter haar zelfstandigheid. De theologische faculteit van de VU kijkt voorlopig de kat uit de boom. Dr. E. Talstra, se cretaris van de faculteitsraad, laat weten dat de gereformeer de synode zich eerst maar eens moet uitlaten over de stap van Kampen. Het liefst zou de VU toch met de ThU Kampen in zee gaan. Maar hoe? Het ver schil tussen Kampen en de VU is de relatie met de Gerefor meerde Kerken. Kampen valt rechtstreeks onder kerkelijk bestuur, terwijl de VU gerefor meerde predikanten opleidt op basis van een contract. De stoelendans in theologisch Nederland zal nog wel even verder gaan. „Het is allemaal diplomatie", verzucht Talstra. Op de universiteiten van de vrijgemaakte en de christelij- ke-gereformeerde kerken, res pectievelijk in Kampen en Apeldoorn, heerst rust. Profes sor J. Douma laat weten dat tussen zijn universiteit en die van de christelijke gerefor meerden een paar keer per jaar op senaatsniveau contac ten zijn. De incidentele samen werking heeft een volstrekt vrijwillig karakter. Komend jaar zullen bijvoorbeeld een aantal christelijke gerefor meerde studenten hun voor opleiding in Kampen volgen. De contacten op wetenschap pelijk niveau beperken zich tot die tussen individuele weten schappers. „Mijn ideaal is fu sie", zegt professor Douma klip en klaar „Aan christelij- ke-gereformeerde kant heeft men daar echter meer moeite Lutherse Wereldfederatie in financiële problemen GENEVE De Lutherse Wereldfederatie (LWF) staat deze week voor een beslissende fase in haar 44-jarige bestaan. Alleen als de 105 lidkerken met in totaal 57 miljoen leden hun „volledige morele en financiële steun" geven, kan de armlastige federa tie blijven bestaan, zegt algemeen-secretaris Gun nar Staalsett. De 49 leden van de raad van de LWF komen van 1 tot 10 juli bijeen in Chicago, het cen trum van de Evangelisch-Lu- therse Kerk in Amerika die ook al op het randje van bank roet balanceert. De LWF heeft een tekort van bijna vier mil joen gulden, dat voornamelijk wordt veroorzaakt door „de fi nanciële misère" van deze grootste lidkerk, aldus Staal sett. Maar ook de grote lutherse kerken in Duitsland en Skan- dinavië zijn volgens de secre taris verantwoordelijk voor de dreigende teloorgang van de LWF. De lidkerken voelen zich nauwelijks meer verant woordelijk voor het belangrij ke werk van de LWF in de Derde Wereld. „Zij spelen lie ver zelf Barmhartige Samari taan." Het secretariaat van de LWF in Genève dreigt door het toe nemend aantal bilaterale con tacten tussen lutherse kerken overbodig te worden. Door de politieke veranderingen in Oost-Europa is het ook als „communicatiepunt" tussen oost en west niet meer nodig. Staalsett voelt er echter niks voor de staf in Genève, met thans ongeveer 100 medewer kers, nog verder in te krimpen en nog meer LWF-program- ma's te schrappen. Op de begroting van de LWF staat dit jaar een bedrag van bijna 200 miljoen gulden. Hier van is ongeveer de helft be stemd voor 700 projecten in 70 Derde Wereld-landen. De 23 nieuw ge creëerde kardinalen onder wie de be jaarde Chinese bis schop Gong Pin-mei wiens keuze fel is aangevallen door de Chinese autoriteiten waren zaterdag sa men met de paus bijeen in de Sint Pieter waar zij de mis opdroegen. De kardinalen ap plaudisseerden toen de 89-jarige Ignati us Gong Pin-mei, bisschop van Shanghai, voor de paus knielde om zich de rode kardi naalsmuts op te la ten zetten. De 89- jarige Gong heeft in China 30 jaar ge vangen gezeten op beschuldiging van verraad. Hij woont nu in de Verenigde Staten. MEER SAMENWERKING TUSSEN LOTEN VAN ZELFDE STAM L DRIEBERGEN Het leek er zaterdag een beet je op dat het verleden te rugkeerde, op het jubi leumfeest van het her vormde conferentie- en vormingscentrum Kerk en Wereld en van de ho geschool De Horst in Driebergen. In de eerste plaats wegens de reünie, waar enkele honderden studenten, medewerkers en cursusgangers elkaar ontmoetten en in de twee de plaats omdat beide in stellingen bekend maak- m dat ze (meer) willen menwerken. Vernieu- ng van de samenleving nadruk op de 'rand' van die samenleving zijn de trefwoorden van die samenwerking. Met die voorgenomen samenwer king staan de instellingen weer dicht bij hun ge meenschappelijk ontstaan. Sinds enkele tientallen jaren trekken beide instellingen ge scheiden op, maar de oor sprong is gemeenschappelijk. In de veertiger jaren zag de hervormde theoloog dr. Johan Eykman (1892 - 1945) de nood zaak van evangelisch geïnspi reerde maatschappelijke ver nieuwing, onder meer door op richting van een 'academie van volksopvoeding'. Eykman, die sinds 1933 hulp voor joden organiseerde, met de Duitse bezetters in aanraking kwam en enkele jaren in Buchen- wald doorbracht, had omvat tende plannen voor de Neder landse samenleving van na de oorlog. Alle sectoren van de samenleving moesten worden doordrongen van de bood schap van het Evangelie. Niet vanuit een autoritair 'beter weten' van de kerk; Eykman waarschuwde juist zijn mede standers ervoor geen 'kerk- of wereldredders' te willen wor den en in plaats daarvan dee moedig te zijn. Immers: „Er is er EEN, die Kerk en Wereld redt" (1944). Zijn opvattingen over tal van zaken doen merkwaardig ac tueel aan. Eykmans kenschets van de problemen van kerk - arbeider, van kerk - intellec tueel; van het (christelijk) on derwijs, het jeugdwerk en ook van de gezondheidszorg tref fen nog steeds doel. Een voor beeld van die actualiteit blijkt uit wat Eykman schrijft over de noodzaak van een brede opleiding van het verplegend personeel. De verpleegsters, „die naast hun strikte medi sche opleiding er van behoor- en te worden doordrongen, dat hun taak bij uitstek een gees telijke en sociale is". De ver pleegsters moeten, bovendien vindt Eykman, „volledige vrij heid krijgen om deze geestelij ke en sociale taak in de open bare ziekenhuizen zelve te verrichten" (interessante ge dachten in verband met de ac tuele discussie over religie in de gezondheidszorg, bijvoor beeld). Dr. W. Banning werkte na de oorlog de ideeën uit tot 'De Stichting kerk en Wereld', in clusief een academie. Aan die academie werkten mannen van naam mee: dr. H. Berkhof, dr. F. Boerwinkel, mr. A.W. Kist en Adriaan C. Schuur man, om slechts enkele namen te noemen. Behalve het cursus- en vor mingswerk was een belangrijk instrument om de Nederlandse samenleving te doordringen van 'solidariteit en gerechtig heid, gebaseerd op evangeli sche waarheden' de opleiding tot 'wika', 'werker in kerkelij ke arbeid'. Binnen de kerken was er niet echt veel belang stelling voor de wika's, die als een- soort moderne evangelis ten werden getraind. Veel wi ka's raakten teleurgesteld (in de kerk) en kwamen in aller lei beroepen terecht. „Kerk en Wereld leidde ons op tot evan gelist. Maar de wereld vroeg niet om evangelisten en de kerk nog minder", schreef wika Fer Tromp in 1961. Oud- wika's zijn onder anderen mi nister Ien Dales, Lolke Osinga (Oegstgeest) en de predikanten ds. Leen van Ginkel (Zutphen) en ds. Jaap Windig (Leider dorp). Mede door de gang van zaken rond de wika-opleiding, werd in de vijftiger jaren de her vormde school voor maat schappelijk werk opgericht. Onder invloed van de demo- cratiseringgolf maakte de school (De Horst) zich in een min of meer chaotische tijd los van Kerk en Wereld en van de Hervormde Kerk. Een be kende docent uit die tijd was Piet Reckman. De Horst en Kerk en Wereld bleven geografisch vlak bij el kaar maar groeiden inhoude lijk flink uit elkaar. Toch ble ven er ook raakvlakken: De Horst startte bijvoorbeeld in 1983 een oecumenische leer route theologie en maatschap pij en beide instellingen zijn erg geïnteresseerd in het werk met minderheden, vluchtelin genwerk en dergelijke. De los se samenwerking wordt nu wat gestructureerder, zo blijkt uit een intentieverklaring van de besturen van beide instel lingen. Ter gelegenheid van het jubi leum verscheen een boek: 'De Horst 1945 1990; beelden van een bewogen verleden. De samensteller is De Horst-do- cent Maarten van der Linde. :n Pauze in Joegoslavië p JOEGOSLAVIË heeft sinds vannacht weer een voorzithob van het presidium, het collectieve presidentschap, en dajuj mee een president. Het feit dat de Kroaat Stipe Mesic staatshoofd is gekozen, is een succes voor de 'EG-trojka', r drie ministers van buitenlandse zaken van Nederland, L^0l xemburg en Italië. Aanvankelijk leek hun bemiddelingspau ging, die vrijdag begon, niets te hebben opgeleverd. De enéen me druk die de afgelopen 48 uur is uitgeoefend op alle Jo aL goslavische politici, lijkt echter alsnog resultaat te hebben /"P had. Servië, de grootste en nog steeds door communist!^ overheerste republiek, heeft haar verzet tegen de benoemiiscj van Mesic opgegeven. Door de opstelling van Servië zat J<j m goslavië sinds 15 mei zonder president. bij P HET snelle optreden van de 'trojka' weerspiegelt de grol ende betekenis van de EG in het tijdperk na de Koude 0<W^ log, niet alleen als economische maar ook als politieke veiligheids-gemeenschap. Een rol die nog sterker wordt a derstreept als de EG er inderdaad toe zou besluiten waarr mers te sturen naar Joegoslavië om toezicht te houden op 1 akkoord dat de federale regering en vertegenwoordigers v de naar zelfstandigheid strevende republieken hebben g ten. De EG-waarnemers zouden met name moeten letten een terugkeer naar de kazernes van de federale troepen, een staakt-het-vuren en op de bevriezing van de KroatisC|00 en Sloveense onafhankelijkheid voor een periode van d 5 maanden. MEDE dank zij het optreden van de EG is de lont dus het Joegoslavische kruitvat getrokken; de vraag is alletrri' voor hoe lang? Het land heeft weliswaar weer een voltal n presidium, maar de meningsverschillen tussen de republoi ken en dus tussen hun vertegenwoordigers zijn ni even groot. In steden, dorpen en op het platteland, waar afgelopen dagen soms hevig is gevochten, is de spanning 01. verminderd groot en kan het geweld elk moment oplaaiieft Een andere onzekere factor is het federale leger dat form< onder bevel staat van de president. De afgelopen dagen hei -h( de legerleiding echter een aantal malen zelf het heft in den genomen. Het is nog maar de vraag of de generaal fel gekant zijn tegen het uiteenvallen van Joegoslavië, zi iets aan zullen trekken van de vannacht gesloten overee komsten. MINISTER Van den Broek, sinds vannacht voorzitter v de 'trojka', constateerde daarom vanmorgen terecht dat h succes van de EG-bemiddeling weliswaar verder bloedve gieten heeft helpen voorkomen, maar dat een echte oplossii nog ver weg is. De grote vraag blijft echter of er, gelet op onbuigzame standpunten, wel een voor alle Joegoslavisci partijen aanvaardbare oplossing bestaat. Voor de Sloven! en de Kroaten is het brutale optreden van het federale leg een extra bewijs dat elk samenleven tussen de verschillen! volkeren onmogelijk is. De Servische president, de commispi nist Slobodan Milosevic, wil koste wat kost de fictie van ïis Joegoslavische eenheid in stand houden. Daar heeft hij eve lin wel het leger voor nodig, waarmee in feite de weg wordt b reid voor een militaire staatsgreep. De vrees voor een derg ^le lijk scenario maakt het voor Slovenen en Kroaten des dringender om hun afscheiding door te drijven. De conclus kan geen andere zijn, dan dat de EG-missie niet meer da een pauze heeft bedongen in het gewelddadige ontbindingi proces van Joegoslavië. c L', de Niet voor iedereen zijn gezondheidszorg en onderwijs vanzelfsprekend. Geef... Actie SYMPATIA bei GIRO 17797 BANK 69.99.10.498 Stichting ADRA-Sympatia Billseweg 14. 3735 ME Bosch en Duin telefoon 030-281822 CcidócSouxcmt (behorende tot Sijthoff Pers bv). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Telefax 071 - 134 941 Postadres- Postbus 11, 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon 070 - 3190 933. Telefax: 070-3906 717. Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. t directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. van Koot. 4 046 of 071 - 144 047): R. Kleijn (chef), n Herpen (chef), F. Buurman, Sport Leiden e.o. (tel. 071 - 144 049): K. van Kesteren. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A. van Holstein, E. Huisman, H Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. K. Veraarf (tel. 070 - 3190 834): K. van Wees (chef), G. Ansems, B. Jansma H. net. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P. van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvallnka (chef), S. Evenhuis, S. Pieterse. Redactie I. 070-3190 819): T. Kors. i de diensten v lte in -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; n< e en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie. ee De Leidse Courant maakt verder gebruik - freelance-medewerkers - de parlementaire redact redactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederlanp' en België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K. Swiers en M. van de Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R. In 't Hout (chef), H. I leveld, D Hofland, P. Koopman en D. van Rietschoten. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten In het buitenland: S. Akkerman (Praag). drs D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs. A. Heering (Rome B. van Huét (Parijs). M. de Koninck (Washington), H. Kuitert (Nieuw Delhi), n F. Llndenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderink (Moskou), W Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van Wijland (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel) ster: M. de Cocq. i 08.30 tot 17.00 u i 18.00 tot 19.00 u Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op ma. tot 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 25,70 per kwartaal 76,60 per jaar 294,30 Bij betaling per acceptgirokaart: per kwartaal 78,60 per jaar 299,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 bi 11 int 19 iS 701 EE

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2