Zeelenberg ogen niet gelooft 137.50 49,50. Dave Stri jbos moet terrein prijsgeven lasketbaltitel voor Kroaten en Serviërs Toine Bok overrompelt de concurrentie li Bugno wint in Italië Mike Tyson overtuigt Van Ettekoven nadert topvorm Lezersservice AANKOMST TOIIR DE FRANCE sin^PORT CeidócSouoont MAANDAG 1 JULI 1991 PAGINA IS •nki^an der Spoel Hesjwemt record Tw<lMERSFOORT Martin van een g^r Spoel heeft op de tweede nsferjag van jg Nederlandse zwem- r Da'ampioenschappen in Amers- jort het nationaal record op de :d zo*0 meter wisselslag verbeterd. livisio|e ZWemmer van De Waterkip woilgevierde in 2.06,21. Het was >eek verbetering van het record, overat met 2.06,60 sinds 1988 op over iaam stond van Ron Dekker. was larin Brienesse, Marieke Mas- SetAbroek, Inge de Bruijn, Diane geenan de Plaats en Ellen Elzer- yn ê^an haalden bij de vrouwen de H<K-limiet, bij de mannen volde- en Ron Dekker en Caspar van 'am aan de norm. Martin van der NISMES Twee magere weken hebben Dave Strijbos kansloos gemaakt voor de wereldtitel motorcross in de 250cc-klas- De Brabander verloor gisteren in Nismes bij de Grote Prijs van België opnieuw veel terrein op de leidende Italiaan Allessandro Puzar. Strijbos, in België tiende en vierde, staat in het tussen- klassemennt vierde met een achterstand van veertig punten op de leider. Pedro Tragter liep de overwinning in de Noordierse Grand Prix mis en verloor het laat ste sprankje hoop op de wereldtitel. De crosser in de 125 cc leek eergisteren in Killinchy in de eerste manche zeker van de zege. Drie ronden voor het einde kwam de pechduivel voor de dag. Royaal op kop rijdend, begon zijn motor te sputteren en te hoesten. De Amerikaan Moore nam de leiding over en Tragter viel uit met een vastgelopen motor. In de tweede manche ver trok Tragter als zevende. Hij werkte zich op naar de derde plaats achter Everts en Moore, de dagwinnaar in Killinchy. Leidschendammer Remy van Rees werd vijftiende in de eerste manche en viel uit in de tweede. Zijspannen Eimbert Timmermans en Eric Verhagen ge bruikten de vijfde kampioenscross bij de zij spannen om hun achterstand op de wereldkam pioenen Benny Janssen en Frans Geurts van Kessel terug te brengen tot 32 punten. Het duo uit Schaijk won op het zware zandcircuit in Wijchen beide manches. Janssen/Geurts van Kessel verloren zestien punten op de winnaars. Wielerronde gestaakt na ongeval KRUININGEN In het Zeeuwse Kruiningen is zaterdagavond een amateurwielerronde afgelast in verband met het veronge lukken van een begeleidende motorrijder. De 25-jarige C. Blok uit Kruiningen begon bij het begeleiden van het peloton even na acht uur door onbekende oorzaak plotseling met zijn motor te schommelen. De motor botste met hoge snelheid tegen een auto die langs de rijbaan in de parkeervakken stond. Het slachtoffer is onderweg naar het ziekenhuis overleden. Hoffman prof bij Cees Priem GROENLO Tristan Hoffman uit Groenlo wordt met ingang van volgend jaar mei prof bij TVM. De 21-jarige Groenloër te kende zaterdagavond een contract voor twee jaar bij de formatie van Cees Priem. Hoffman maakt deel uit van de groep van acht coureurs uit wie bondscoach Piet Kuys de zes renners voor het WK kiest. De voorlopige ploeg voor de 100 kilometer tijdrit be staat uit Rob Compas, Erik Dekker, Danny Overgaag, Pelle Kil, Patrick Rasch, Arnold Stam, Jans Koerts, John Den Braber en Jaap ten Kortenaar. SPORT OP TV VANDAAG Nederland 2, 19.03 uur: AVRO's Sportpanorama. Nederland 3, 19.33 uur Wimbledon; 22.15 uur: Studio Sport Journaal België Nederlands 2, 22.15 uur Triathlon. Duitsland 1, 23.00 uur: Wimbledon. RTL+, 22.30 uur: Wimbledon. BBC 1, 23.10 uur Wimbledon. BBC 2, 17.00 uur Wimbledon. Sportnet, 18.00 uur Sport. MORGEN Nederland 3, 15.00 uur: Wimbledon. RTL+, 15.00 uur: Wimbledon. BBC 1, 14.50 uur: Wimbledon. BBC 2, 13.30 en 17.00 uur Wimble- Sportnet, 10.00 uur: Sport. - nnrJ ROBBERT WILLEMSEN EN JAAP VAN BRUMMELEN a°rnp;;SSEN Enkele seconden had in Assen in het kamp den. an Wilco Zeelenberg grote verslagenheid geheerst, n reetondenlang had de Bleiswijker de 250 cc race gedomi- eerd, het publiek vermaakt met zijn onnavolgbare :uurkunst en zijn team de illusie gegeven dat hij na de lyV Ijrand Prix van vorig jaar in Duitsland ook de TT van iddin(ïssen °P zÖn naam zou schrijven. Vriendin Shirley >etbal'oeS de handen voor het gezicht en teammanager Jan Trijuberts stond als een klein kind te huilen. Net niet. ienene kwartliter klasse was bij de het onbetwiste hoogtepunt de wedstrijddag. De trai- evngstijden hadden het eigen- erugflk al aangekondigd, \yant het vcaar liefst vier coureurs zaten reld \kaar op de huid. Tijdens de astricbce volgden de monteurs in pits met de tong tussen de ld ovinden de verrichtingen van mrf Bleiswijker op een monitor, spanning was te snijden, teravc Van Ike ronde lag er wel iemand op kop. Dan weer Ca- ilora, dan weer de verr.assen- Chili. Maar Zeelenberg lag de loer en nam op de helft ?St6n de race het heft in han- ?n. De tijdwaarnemers verga- ■noeiz;" van de zenuwen haast de ivool tuatie aan Zeelenberg door te Zod<?ven, maar of hij daar ook korrfg voor had gehad... r£»k teammanager, de Hage- Jan Huberts, die vorige nog meer geld had geëist *n zijn sponsors drentelde ïrustig heen en weer. Zijn Walureur Leon van der Heyden of tl— was even ervoor van zijn fiets geknikkerd en ook Hans Spaan had laten zien dat er dit seizoen niets spectaculairs in zit. Alle hoop was dus geves tigd op Wilco Zeelenberg. Maar dan de schok. In een fel gevecht om de eerse plaats met Cadalora was het de slim me Chili die waarschijnlijk het oeroude spreekwoord van die twee honden en dat been in zijn achterhoofd had gehad. Shirley kon het haast niet ge loven en Huberts schoot als een speer naar de finish om het drama met eigen ogen te aanschouwen: Zeelenberg werd 'slechts' derde. Hij ge loofde z'n ogen niet. Een vloek lag op ieders lippen, maar werd op het laatste mo ment binnengehouden. Jan Huberts liet zijn tranen de vrije loop. Shirley zocht zo snel mogelijk contact met Wil co om hem op te vangen. Zeel enberg werd omhelsd door zijn vriendin om het leed toch 2300 maal te hard ASSEN De intensieve controle van de verkeers stromen van èn naar As sen richting TT de afgelo pen week hebben tot nu toe 2300 bekeuringen op geleverd. In de meeste ge vallen reden de automobi listen en motorrijders har der dan is toegestaan. De hoogste snelheid werd be reikt door een motorrijder die 189 kilometer reed op een weggedeelte waar honderd kilometer was toegestaan. De politie was tevreden over het verloop van de TT en de rustige manier waarop het pu bliek zich gedroeg. Vol gens schattingen hebben dit jaar zo'n 135.000 men sen het motorevenement bezocht. Dat zijn bijna 10.000 mensen minder dan vorig jaar. De Hermandad maakte melding van vijf tig gestolen motoren. enigszins te verzachten. Na de huldiging gooide Zeelenberg zijn helm in het publiek. Als blijk van waardering voor de 500cc Kevin Schwantz kon het vlak na zijn gelukkige overwinning in de 500cc klasse nog niet ge loven. „Wat ontzettend verve lend voor Wayne", sprak de Texaan. Inderdaad, want de ME De Joegoslavische iketbalploeg heeft de Euro- titel geprolongeerd. De pioen vernederde zater- 87 5 gavond de Italiaanse ploeg 2.26.03, eigen huis. In het Palazzo ,rw".o Sport in Rome werd het (48-41) in de finale voor ir)2 429<i suPerieure Joegoslaven. (ij hebben grote problemen p(0rca)2j°ns land", zei coach Ivkovic 1 de zege, „maar Joegoslaven '^257lfeen 'n tijden van moeilijk heden tot grote hoogte". Het collectief van zes Kroaten, vijf Serviërs en een niet spelende Sloveen speelde harmonieus. De Joegoslaven namen door twee driepunters van sterspe ler Kukoc direct de leiding en stond die nooit meer af. Het verschil tussen Italië en Joegoslavië zat in de dure jon gens. Bij de Joegoslaven maakten Radja, Kukoc, en Di- vac hun reputatie waar. Bij Italië faalden de vedetten. De Joegoslaven controleerden het duel. Na rust (48-41) maakte een formidabele tussensprint een einde aan alle illusies van de Italianen. In zes minuten liep de Joegoslavische ploeg naar 64-43. De marge werd tot drie minuten voor het einde gehandhaafd (81-59). Showti me voor de Joegoslaven, die 65 procent schoten en de Italia nen (44 procent) begonnen te dollen: 88-73. KOERSEN race, die tot de laatste bocht voor de finish eigenlijk weinig om het lijf had, kende een bij zonder bizar slot. Wayne Rai- ney was de hele rit de onbet wistbare leider geweest en leek met nog één curve voor de boeg af te stevenen op de winst tijdens de 61e TT van Assen. Een beginnersfout, zo als de onfortuinlijke Ameri kaan later zou zeggen, deed hem de das om. Zodoende kon Schwantz op de laatste meters zijn derde Grand Prix over winning van dit seizoen veilig stellen. Rainey liet voor de laatste bocht de gaskraan een fractie van een seconde te Tang open staan. De snelheid was voor hem te groot om de bocht cor rect door te komen. De Ameri kaan moest corrigeren en kwam daardoor in het gras terrecht. Schwantz, die als een aasgier achter Rainey was blij ven plakken, had op dit foutje gewacht en als een schicht schoot hij zijn landgenoot op de meet voorbij. De race was eerder vanwege de regen afgevlagd. Veel schokkends was er toen ook nog niet gebeurd. Het kwartet Wayne Rainey, Kevin Schwantz, Wayne Gardner en Michael Doohan maakte zoals altijd de dienst uit. Na de her kansing raakte Schwantz aan vankelijk achterop door een slechte start, maar per ronde pakte de cowboy uit Texas een plaats terug. Cees Doorakkers sprokkelt in de strijd om de wereldtitel in de 500 cc-klasse zijn puntjes met regelmaat bij een. Zaterdag bij de TT voegde hij weer drie aan zijn totaal. De achterstand van de privé- rijder op winnaar Schwantz bedroeg meer dan een ronde. 125cc Met lede ogen volgde Hans Spaan dit seizoen de verrich tingen van de Italiaanse Hon- da-coureurs. De Nederlander kreeg van Honda de beste spullen maar slaagde er niet in de eveneens door de Japan ners gesteunde Italianen in het vizier te houden. Zaterdag reed de nummer twee van de wereldtitelstrijd van vorig seizoen anoniem naar de zevende plaats in de 125cc-klasse, terwijl de Italia nen met hetzelfde materiaal een enerverend duel om de overwinning met de Duitser Rolf Waldmann verloren. Spaan: „Volgens mij houden die Italianen de mensen in Ja pan goed voor de gek. Ze heb ben iets gevonden, waardoor het vermogen van hun machi nes enorm is toegenomen. En daar hebben ze de Japanners niet van op de hoogte ge bracht", stelde hij de na de voor hem teleurstellend verlo pen race op het Drentse cir cuit. MEERSSEN Er heerste een merkwaardig aan doende eensgezindheid zaterdagmiddag na het nationale kampioenschap wielrennen voor ama teurs. De ploegleiders van de 'grote ploegen', of ze nu Kuijs, Hassink of Koersen heetten, ze waren stuk voor stuk tevreden over de wijze waarop hun renners de uitgestippelde tactiek hadden uitge voerd. Niet geheel onbelangrijk detail echter was dat ze dank zij die zorgvuldig uitgedokterde strijdwijze allemaal met lege handen stonden en voor. het tweede achtereenvolgende jaar voor schut waren gezet door de 'oude' en eenzame strijder Toine Bok. De 27-jarige Bra bander toonde lef waar ande re. grote favorieten met knik kende knieën en samen ge knepen billen bleven zitten. Het collectief faalde, de een ling zegevierde. Het NK is bij de amateurs weer terug waar het begon en om begonnen is: een individuele wedstrijd. Die trend bestaat eigenlijk al sinds het begin van het sei zoen. Slechts de Koga Miyata- ploeg van Egbert Koersen was in het voorjaar in staat om wedstrijden naar zijn hand te zetten. Maar daar speelden echte persoonlijkheden als Jans Koerts en Tristan Hoff man heel nadrukkelijk een rol in. Het is niet voor niets dat de Koerts (bij PDM) al een con tract op zak heeft, terwijl de ander volgend jaar onder dak is (bij TVM) Ook de derde man die zich dit jaar, bij ge brek aan echt sterke collega's bij Giant, alleen manifesteer de. Rob Mulders, is onder de pannen (bij Raas). „Dat is nou net het probleem", meent Eg- bert Koersen. „Die jongens die het in zich hebben om het af te dwingen in dit soort wed strijden winnen een paar wed strijden en dan ben je ze weer kwijt aan een profploeg". De Emmeloorder wordt bijgeval len door bondscoach Piet Kuys: „Er zijn geen renners meer die echt durven te koer- Grijze massa Toine Bok, de titelverdediger. was negentig procent van de koers opgegaan in de grijze massa maar toen de buit moest worden verdeeld was de 27-ja- rige tegelzetter er opeens. Het smalle, ingevallen gezicht van de Brabantse criteriumspecia- list verlamde de spieren van de koplopers die op slag de wijze les van een jaar eerder vergaten. En die was simpel, zo herhaalde pa Bok nog eens: „Als diejen Bok zunne kop er gens achter zet, dan gebeurt da ok", klonk het in onvervalst Brabants. De enig overgeble ven andere eenling aan het front, de buitengewoon sterk rijdende Edwin Ophof, herin nerde zich die woorden wel en probeerde even voordat Bok opdook weg te komen. „Geef je die Bok tien seconden, dan zie je hem nooit meer terug". Hetgeen klopte. DEN HAAG In Italië stond gisteren het erepodium vol met de beste renners van het moment. Gianni Bugno op het hoogste trapje, geflankeerd door Giro-winnaar Franco Chioccioli (zilver) en Claudio Chiappucci (brons). Armand de las Cuevas werd de onver wachte kampioen van Frank rijk. De ploegmakker van Del- gado en Indurain versloeg Cla- veyrolat en Rué in de sprint. De Belgische titel kwam te recht bij Benjamin van Itter- beeck. Hij had in Ronse twin tig tellen voorsprong op Van de Laer en Peeters. In het ge combineerde Duits/Zwitsers- /Luxemburgs kampioenschap in Wetzikon werd Falk Boden uit de ploeg van Jan Gisbers Duits kampioen. De talentvol le Laurent Dufau pakte de Zwitserse titel. De Luxem burgse titel bleef vacant omdat het Groothertogdom geen be roepsrenner afvaardigde. itten beste bridgers .LARNEY De Britse bridgers zijn in Kilarney Europees ipioen geworden door in de 26e en voorlaatste ronde overtui- id van Joegoslavië te winnen. Ze werden onbereikbaar voor I concurrentie. De Nederlandse mannen waren door de teleur- os ^fijllënde nederlaag tegen IJsland al uitgeschakeld voor het WK, ~ir wonnen nog wel van Liechtenstein. fchakers struikelen TERDAM Het Europese bekertoernooi heeft voor de iakers van Volmac Rotterdam kort geduurd. De landskampi- 1 werd dit weekeinde in Rotterdam uitgeschakeld door Lyon. LAS VEGAS De Amerikaanse bokser Mike Tyson, oud-we reldkampioen in het zwaargewicht, heeft in Las Vegas voor de tweede keer overtuigend gewonnen van de Canadees Donovan „Razor" Ruddock. Tyson zegevierde op punten in het gevecht dat was afgesloten op twaalf ronden. De jury was unaniem in zijn besluit. Ruddock was helemaal het ventje niet. Hij werd la ter in het hospitaal bij toeval „betrapt" met het terechte vermoe den van een kaakbreuk. Tyson verdiende net als Ruddock die twee keer neerging, tien miljoen gulden. De Ghanese profbokser Azumah Nelson verdedigde zijn wereldtitel in het zwaarveder- gewicht (WBC) met succes tegen de Australiër Jeff Fenech. Het spektaculaire gevecht over twaalf ronden eindigde onbeslist. AMSTERDAM Harriet van Ettekoven nadert ook dit jaar de topvorm. De werkende stu dente, die deze winter weinig tijd voor het roeien vrij kon maken, opende het seizoen aarzelend. Afgelopen weekein de bezegelde zij haar groeien de vorm echter met een natio naal baanrecord tijdens de vijfde race om de wereldbeker skiff op de Bosbaan. De Ne derlandse dubbeltwee roeiers legden zich, na hevig tegen spartelen, eindelijk neer bij de suprematie van Nico Rienks en Henk Jan Zwolle. Met twee foutloos gevaren races beves tigde dit nieuwe duo tijdens de wedstrijden van de Koninklij ke/Holland Beker hun klasse. Bij de vrouwen heeft Neder land weer een dubbelvier die internationaal een woordje mee kan spreken. Het onlangs geformeerde viertal Anita Meiland, Marjan Pentenga, Rita de Jong en Jose de Groot toonde niveau door het inter nationale Bosbaanrecord in een race zonder noemenswaar dige tegenstand aan te scher pen tot 6.21,92. De Bosbaan maakt overigens grote kans volgend jaar als decor te fun geren bij de finale van de we reldbekercyclus skiff. DEN HAAG Onze tips voor de koersen van Hilversum (morgen, aanvang: 18.30 uur) luiden: le koers: 1. Flair Alone, 2. Evrton Leone. 3. Emil (10-8-9). 2e koers: 1. Goofy Boshoeve, 2. Glen Scimitar. 3. Go For One (3-5-6). 3e koers: 1. 1. Complex Shun. 2. Fal lon Spencer, 3 Flightstar W (9-4-3). 4e koers: 1 First Of Vancy. 2 Estrel- la Star. 3. Fairytale B (6-7-1). 5e koers: 1. Evert Vryenesse, 2. Eve rything. 3. Fire Buitenzorg (3-7-5). 6e koers: 1 Mc Carthy. 2 Dignity Hanover, 3. Erik Tornado (5-2-3). 7e koers: 1 Ego Rapido. 2 Early Bird. 3. Deter Morgan (1-4-3). 8e koers: 1. Empire Hanover! 2 Ele gant D. 3. Dash Of Scot (6-p2-7). 9e koers: 1. David Morgan. 2 Chur chill. 3. Alice Van Altena (6-3-9). 10e koers: 1 Fleurystar R. 2 Devon Dear. 3. Elita Morgan (6-8-3). Grimbergen troeft Knol af MEERSSEN Monique Knol predikte dit jaar de revolutie. De wat traditio nele wielerwereld schud de op haar grondvesten. Juryleden, bestuurderen hoorden het pleidooi van de Amersfoortse renster voor de emancipatie van het wielrennen voor vrou wen soms met misprijzen, soms met cynisme aan. Nog steeds dient Knol strijd te leveren met de bolknakken en de blazers. Want wie conven ties wenst te doorbreken, heeft een lange weg te gaan. Knol wilde meer dan het volgzaam naleven van het dikwijls onbe grijpelijke oerwoud aan regels. Zij verkoos te fietsen, hard te fietsen met een door haar zelf samengestelde ploeg. Ineens was daar een sponsor zij het te elfder ure voor Monique Knol en de haren. Het gevecht met de formatie van bondscoach Piet Hoekstra kon een aanvang nemen. Knol en niet in de laatste plaats trouwe frontsoldaat Monique de Bruin reisden stad en land af met een ontembare honger naar overwinningen. In overvloed De zeges kwamen er in over vloed. Dertig in totaal, waar van vijftien op persoonlijke ti tel van Knol. Maar waar ie dereen reikhalzend naar uit keek was een directe confron tatie tussen de nationale selec tie en de ploeg Knol in een koers, die meer om het lijf zou hebben dan een rondje om de kerk. Zaterdag was het zo ver: het Nederlands kampioen schap in het Limburgse Meers- sen. Het leverde vooral de conclusies op dat bondscoach Piet Hoekstra over een ruimer arsenaal aan gekwalificeerde rensters kan beschikken en dat een beetje concurrentie een vrouwenkoers tot een interessant gegeven maakt. In het ploegenspel kwam Petra Grimbergen van de nationale selectie als verrassende winna res uit de koker. Monique Knol finishte als tweede voor aartsrivale Leontien van Moorsel en net iets te laat om de 'stil' vallende Grimbergen te achterhalen. Monique de Bruin knokte zich naar de vierde plaats. (ADVERTENTIE) 070-3 190 882 Proef die unieke sfeer in Parijs en maak de aankomst van dit fantastische wielergebeuren mee! DAGTOCHT PARIJS 2-daagse touungcarreis Vertrek: 27 juli 1991 Inclusief vervoer per luxe touringcar verblijf in middenklasse hotel buiten Parijs alle kamers met faciliteiten basis logies/ontbijt lichtjestour B) vertrek: 28 juli 1991 Vertrek vanuit Gouda: 00.30 uur Den Haag 01.00 uur Rotterdam: 01.30 uur (zaterdag/zondag nacht) U bent van 0.700 tot 18.00 uur in Panjs. Thuiskomst om circa 00.30 uur (zondag/maandag nacht) H.lScjuhr Coui.inl d.itjhl.iri H»-l Binnenhof S|>unlr.i,il 71 hork Spui Den H.j.hj en hi| <l< «2"sijthoff pers

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15