2ddóc Souwet/ut Nederlandse troeven Tour zijn in vorm bookmakers signaleren progressie Krajicek 14 15 16 ma SPORT •uellou voorop in P der Lage Landen Ferrari voor wereldrecord ROOKS, THEUNISSE EN BREUKINK OP EREPODIUM OK ELTINGH EN SCHULTZ RONDE VERDER Vloeken wordt een kostbare zaak op Wimbledon Geduld Streuer wordt beloond ware val van Leon Van der Heijden VANDAAG £gidóe(Sou4a/nt MAANDAG 1 JULI 1991 PAGINA 13 SSENAAR De Franse draver Quellou was gis- n op een vol Duindigt overduidelijk de sterkste e 37e editie van de Grote Prijs der Lage Landen, tig gestart, sloeg de ruin in de laatste kilometer de strijd hard toe, waardoor probleemloos voor- l kon worden behouden op de Belgische Baron by (Gilbert Martens) en de Zweedse deelnemer son Bar. De winst leverde zijn eigenaar, de be nde stal Levesque het bedrag van 100.000 gul- op, waarmee Quellou zijn winsom op 1.6 miljoen len bracht. Baron Darby verdiende met zijn ede plaats de helft. De Nederlandse troef Yellowa lm er na een ongunstig koersverloop niet aan te De beste Nederlanders waren de veteraan ïnd (4e) en Aty van de Lente, die langdurig kop- kzag beloond met een vijfde plaats, nog altijd j voor 10 mille. Strafschoppen in de FA-Cup LONDEN De Engelse voetbalbond heeft in het toernooi om FA-beker, de oudste clubcompetitie ter wereld, een opvallende verandering ingevoerd. Voor het eerst worden wedstrijden bij gelijke stand beslist met straf schoppen. De zogenaamde replay is afgeschaft. De beker werd sinds de eerste editie in 1872 volgens het oude sy steem, bij gelijke stand werd opnieuw gespeeld, desnoods meerdere malen, tot de beslissing was geval len. Verrassende derde plaats golfmannen PUERTO DE HIERRO Het Nederlandse mannenteam heeft gisteren bij de strijd om de Eu ropese golftitel voor amateurs verrassend beslag gelegd op de derde plaats. Na verlies in de halve eindstrijd tegen Italië, dat later in de finale verloor van Engeland, versloeg het vijftal in de strijd om het brons Schot land met 4-3. Het was de zeven tiende keer dat het toernooi, dit keer in Puerto de Hierro, werd gehouden. Nederland had zich nooit eerder gekwalificeerd bij de beste acht. Nolte, Muntz, Boy sen, Lovey en Vogel plaat sten zich voor de laatste vier door winst op Spanje. FRANKFURT Een wereldre cord verspringen bij de mannen is een Ferrari „Testa Rossa" waard. De organisatoren van de i nternationale atletiekwedstrij den, die op 31 juli in Sestriere worden gehouden, stellen de ka pitale sportwagen beschikbaar. In het op meer dan 2000 meter hoogte gelegen Italiaanse winter sportoord doen in elk geval de Amerikanen Carl Lewis, Mike Powell en Larry Myricks een aanval op de 8,90 meter, waar mee Bob Beamon (VSt) sedert de Olympische Spelen van Mexico Stad (1968) wereldrecordhouder verspringen is. MEERSSEN Steven Rooksen Gert-Jan Theunisse vormen een ploeg op zich. Zelfs ver schillende werkgevers kunnen daar geen wig tussen drijven. Dat bleek nog maar eens bij het Nederlands kampioen schap wielrennen waar Rooks voor het eerst de i nationale titel veroverde en Theunisse tweede werd. Erik Breukink (derde) completeerde het erepodium waar Peter Post met jaloerse blikken naar zal hebben geke ken. De nationale titelstrijd in het i Limburgse land gaf ook de bevestiging dat de drie Ne derlandse troeven voor de Tour de France in vorm zijn. Daarom keken de verliezers Theunisse en Breukink be paald niet zuur. Die kampi oenstrui hadden zij graag willen aantrekken, maar met een goed gevoel afreizen naar Frankrijk is hen aan zienlijk meer waard. „Dat is de winst van dit kampioen schap. De vorm is terug en er is motivatie voor de Tour", maakte de kersverse kam pioen Rooks de alleszeggende balans van het kampioen schap op. Aan de samenwerking met Theunisse wilde Rooks niet te veel woorden vuil maken, enigszins bevreesd als hij is voor de reactie van Buckler. De sponsor heeft al diverse keren laten weten het niet op prijs te stellen als Rooks te veel wordt geafficheerd als de grote vriend van Theunis se. Op het gezamenlijk laten fotograferen buiten de koers om heeft de sponsor zelfs een verbod uitgevaardigd. Desondanks deed de Noord hollander geen pogingen om toespelingen in die richting glashard te ontkennen. „Als ik had moeten kiezen buiten mezelf om, zou ik 't liefst Gert-Jan als kampioen heb ben gezien", sprak Rooks duidelijke taal. Theunisse wond er minder doekjes om. „Wij samenwerken? Nou ja, we reden niet tegen elkaar. Dat zou het andere uiterste zijn geweest". Vrede Zelfs Cees Priem, de aller minst met successen verwen de ploegleider van Theunisse, kon vrede met de uitslag van de titelstrijd hebben. Zijn pu pil had tenslotte in de aan loop naar het NK al gescoord met overwinningen in de ronden van Luxemburg en de Mijnvalleien. En met de Tour voor de deur is het niet slecht om in wisselgeld te in vesteren, moet Priem hebben geredeneerd. „Als je kunt winnen, moet je het niet la ten, maar je gunt Rooks de ti tel of je gun 't hem niet. Zo moet je het zien", reageerde de ploegleider op samenwer king tussen Rooks en Theu- Priem kon voor zijn doen la coniek op het verspeelde kampioenschap reageren, omdat hij met zijn ploeg op ander gebied grote winst heeft geboekt. Met de terug keer van Theunisse lijkt TVM op weg om het imago „piepeltje van de Nederland se profploegen" af te schud den. Theunisse heeft de ploeg zelfvertrouwen en respect gegevén. De twee zeges op rij heeft de andere renners zichtbaar goed gedaan. Hoewel er tijdens het NK zichtbaar sprake was van een niet-aanvals-verdrag met Buckler, was het toch impo nerend hoe TVM ten strijde trok. Nooit eerder was de ploeg zo actief en zo domine rend bij de nationale titel strijd. Priem heeft daar wel een verklaring voor. „Het kweekt vertrouwen dat er nu een kopman is die het werk kan afmaken. In die zin heb ben de twee overwinningen van Theunisse heilzaam ge werkt. De jongens weten waarvoor ze zich inspannen". Theunisse redeneerde al niet anders: „Er wordt vaak deni grerend over TVM gespro ken, zo van het vierde Ne derlandse ploegje. We heb ben nu laten zien meer in Steven Rooks rondt een bocht in het parkoers op weg naar de zege in het Nederlands kampi oenschap. FOTO: ANP onze mars te hebben. En let op bij de ploegentijdrit in de Tour. Dan zullen we laten zien echt een sterke ploeg te De verbluffende terugkeer van Theunisse betekent voor Priem een luxe probleem. Hij moet de renner afremmen om hem niet voor de Ronde van Frankrijk over de kop te jagen. Priem: „Zoals die solo in Luxemburg kon geen tweede keer, dat heb ik hem verboden. Hij moet niet de hele dag op kop rijden. In de Mijnvalleien ging het anders. Hij wilde zich een dag testen in de bergen en reed vervol gens het hele spul omver. In zo'n geval is het niet erg". Na achttien dagen fietsen is de balans van Theunisse's rentree hoogst opmerkelijk. Hij heeft niet alleen twee etappekoersen op zak, de renner heeft ook al zeven keer een dopingcontrole „overleefd". En hij kon vast stellen dat er nog niets ten goede is veranderd. Theunis se blijft zich beklagen over de onreglementaire hande lingen bij de controle. „Er gaat zoveel verkeerd, dat is ongelooflijk", maakte hij zich gisteren nogmaals boos. „De ene keer wordt een fles je niet verzegeld, de andere keer staat de dokter niet toe dat ik een extra exemplaar meeneem en in de Ronde van de Mijnvalleien waren de flesjes zelfs lek. Ik heb aantekeningen gemaakt op het formulier, maar het zal weinig helpen. Ja, ik vind dat we daar op een of andere manier tegen in opstand moeten komen, net als met die pothelmen. Alleen wens ik niet het voortouw te ne men. Daarvoor heb ik al te veel ellende meegemaakt. Ei genlijk moeten renners een keer massaal weigeren te plassen. Er is er echter altijd wel één die daaraan niet meedoet. Ik heb dan ook weinig hoop dat een dergelij ke actie ten uitvoer wordt ge bracht. Maar er klopt nog steeds weinig van". WIMBLEDON '91 OB LANGEVELD (NDEN Brenda ïultz haalt de Engelse |nten met vette koppen i„Powerhouse Schultz"; co EItingh trekt tegen j vallen van de avond f nog aanwezige Wim- jdon-gangers naar baan in Richard Krajicek be idt zich (als tiende) in gezelschap van talloze ;e namen op de record van 'aces'. Zie daar de erwachte oogst van bijna droog- week- [je Wimbledon, het gras in Londen-Zuid •de Hagenaar Krajicek zijn :al van onretourneerbare agen in twee partijen op 181 naar meer dan 200, rdoor hij vandaag met een tegen 's werelds num- vijf Agassi de spotlights ich gericht weet. Dat geldt voor de Heemsteedse ihtmens Brenda Schultz, tampt met een voetblessu- n nu met de jeugdige Jen nifer Capriati de nummer tien aantreft. „Hier heb je altijd van gedroomd", verwoordde de 19-jarige Krajicek zijn ge lukzalige gevoel. „Nu het een maal zover is, moet je alleen van wedstrijd tot wedstrijd denken". In het kenners-cir cuit worden de namen van Krajicek en Schultz al gefluis terd in het rijtje 'outsiders' voor de enkelspeltitels. On waarschijnlijk en voorbarig, maar in het minst belachelijke script zou Krajicek na Agassi Mijn kansen zijn fifty-fifty") Saceanu (of EItingh), Lendl, Becker en Edberg aan de an dere kant van het net kunnen vinden. In het geval Schultz de kwartfinales zou bereiken, wachten haar Navratilova, Sa- batini en Graf. Jacco EItingh moet snel van de schrik bekomen, want voor hem staat in de derde ronde een confronzatie met de Duit ser Christian Saceanu voor de deur. Als hij dan nóg een keer stunt, treft hij Agassi (of Kraji cek...) enz. De bookmakers stelden voor het begin van het toernooi per pond nog 500 ponden in het vooruitzicht voor degene die Krajicek als winnaar durfde te tippen. Die marge is inmiddels fors gedaald (1:100), waarmee is aangetoond dat de Hagenaar flink naam heeft gemaakt tij dens zijn twee ronden in Lon den. Op de ranglijst van ge wonnen service-games deelt Krajicek bijvoorbeeld de ze vende plaats met John McEn roe met een score van 82 pro cent. „Het loopt nu allemaal lekker", rapporteert Krajicek. die afgelopen vrijdagavond nog verre van tevreden kon LONDEN Vloeken op Wimbledon is een kostbare zaak. Alan Mills, de hoofd- scheidsrechter op de All Eng land Tennis and Croquet CJub,_ heeft de spelers duidelijk ge-' maakt dat op elke vloek een flinke boete staat. Natuurlijk moet de umpire verstaan wat' er wordt gezegd. Het gevolg is dat spelers vloeken in hun ei gen taal. Ivanisevic stond za terdag na zijn nederlaag tegen de Engelsman Brown minu tenlang te schelden. In het Joegoslavisch of Kroaats, de umpire begreep er niets van en de speler uit Split ging vrij uit. Ivanisevic was wijs gewor den in de week ervoor in Manchester. Daar liep hij in het Engels te vloeken. Hij werd berispt en toen dat niet afdoende bleek, moest de por- temonnaie open: 2000 gulden boete voor Ivanisevic. De Oostenrijker Skoff zei na een misser in de partij tegen de Fransman Raoux hard en duidelijk 'Scheisse'. Kassa voor Mills: 1000 gulden boete voor Skoff De Peruviaan Arraya spreekt vloeiend vijf talen. Za terdag koos hij de verkeerde taal voor een obscene kracht term. Hij deed in het Engels: 2000 gulden boete voor Ar raya. EN Voor Leon van der den is de TT van Assen in drama geëindigd. De cou- uit het team van Jan Hu- kwam in de 250cc-race dag zwaar ten val. Onder in het Wilhelmina-zie- huis in Assen bracht twee urtjes in de ruggewervel het licht. Van der Heijden reed dit jaar voor het eerst een volledig Grand Prix-seizoen. De coureur uit Zaltbommel veroverde vorig jaar de Euro pese titel in de 250cc-klasse en werd daarna opgenomen in het tweede raceteam van Hu berts. Naast Van der Heijden moesten twee coureurs naar het ziekenhuis voor controle worden vervoerd. De Austra liër Michael Doohan ging in de race bij de halve liters onder-, uit. De nummer twee in de tussenstand van het wereld kampioenschap bleek weinig te mankeren. De Ier Eddy Laycock hield een geblesseer de enkel aan een valpartij ASSEN Uitvinders zijn doorgaans verstrooid. Egbert Streuer is geen uitzondering. De zijspancoureur uit Drente heeft in de motorwereld de re putatie dat hij telkens met nieuwe, ingewikkelde techni sche snufjes op de proppen komt. Tot zaterdag werd hij de notoi re sleutelaar genoemd. Op technisch gebied kampioen, maar in de competitie dit jaar een geboren verliezer. „Streuer sleutelt te veel, maar wint te weinig", klonk het in het rennerskwartier. Zaterdag snoerde hij zijn criti ci even de mond. Voor de tweede keer in zijn lange loop baan won hij de Dutch TT. Op een manier die bewondering afdwong en die zijn naam en faam weer opschroefde. Streuer zou Streuer echter niet zijn als hij weer niet met een gek verhaal tevoorschijn kwam. Pas heel laat drong het tot hem door dat Webster al lang was uitgevallen. Rondje na rondje had hij zich verbaasd dat vanuit de pitstraat het sig naal werd gegeven dat hij op de tweede plaats reed. „Ik dacht dat mijn monteurs een vergissing maakten. Ik had echt niet in de gaten dat alleen Biland nog voor me reed", zei de verstrooide professor. De 61ste Dutch TT leek voor Egbert Streuer en zijn nieuwe bakkenist Peter Brown (Eng) weer op een sukkeltocht uit te draaien. Het tweetal startte als een baby in een loopstoeltje. En belandde van de tweede startplaats op de veertiende positie bij het begin van de wedstrijd. Streuer liet zich niet ontmoedigen en begon aan in drukwekkende inhaalrace. „Ik capituleer nooit. Ik wist dat een ereplaats mogelijk was. Ik voelde me goed en de motor was bijna perfect, waarom zou ik dan opgeven". De pech van anderen was het geluk voor de Drent. Koploper Webster moest met mechani sche problemen naar de kant. De Brit Abbott verloor voor de hoofdtribune zijn passagier Smith, die als een balletje over de baan hobbelde, maar met de schrik vrij kwam. Streuer kwam steeds dichter bij de aanvoerders. Eerst passeerde hij de Zwitser Gildel, gaf hem even het idee dat hij de .ver speelde positie terug kon pak ken en verdween vervolgens uit diens zicht. Streuers vriend Biland was het volgende obstakel. De Zwitser was niet te beroerd zijn Nederlandse kameraad voorrang te verlenen. „Ik zag hem komen en wist eigenlijk dat hij te snel voor me zou zijn", verklaarde Biland, die evenals Streuer niets van een vriendendienst wilde weten. Egbert Streuer noemde de tweede triomf op zijn thuiscir- cuit een goede overwinning, maar de eerste was de belang rijkste. „Nog belangrijker dan de wereldtitels. Dit moest er echter eens van komen. Nie mand geloofde mij. Ik werd overladen met kritiek omdat ik in Assen met de derde pas sagier van het seizoen reed. Ik zou te veel sleutelen, maar ik verkoop geen onzin. Ik wist dat een overwinning in het verschiet lag. Ik moest geduld hebben. Ik had geduld, de bui tenwacht niet". Century voor Jim Connors LONDEN Jimmy Connors maakte zaterdag op Wimble don de honderd vol. Hij werd de eerste speler die de century in het enkelspel voltooide. De 38-jarige veteraan stond er zelf geen tel bij stil. Hij is geen man van nummers, aantallen of records. „Het is werk, zoals gewoonlijk", zei hij na de overwinning in zijn honderd ste wedstrijd, 6-3 6-2 6-3 tegen Krickstein. Connors is ook de man die de meeste enkelspe len op Wimbledon heeft ge wonnen. Hij bracht zaterdag zijn totaal op 84 in zijn 19e Wimbledon. De enige speler die in zijn buurt kwam, is En- gelands Arthur Gore, die de ti tel won in 1901, '08 en '09 en deelnam aan alle toernooien tussen 1888 en 1927. Gore won 64 van zijn 90 enkelspelen. Familie geen getuige van succes EItingh Wilco Zeelenberg gelooft ogen niet Saskia Paauw dé verrassing op Unicum Heus en Tamminga geven „Alphen" glans (O Yan Tiggelen naar PSV EINDHOVEN Adri van Tiggelen gaat de komende twee voetbalseizoenen spelen voor PSV. De 34-jarige verde diger van Anderlecht, die in het verleden speelde voor Sparta en FC Groningen, moet meer leiding gaan geven in de achterhoede van de Neder landse kampioen. Met de over gang is een bedrag van een miljoen gulden gemoeid. Waterpoloploeg prolongeert titel LONG BEACH Het Neder- landse vrouwen waterpolo- team heeft gisteren in de Amerikaanse stad Long Beach voor de derde achtereenvol gende keer de FINA World Cup veroverd. In de eindstrijd versloegde fomatie van coach Kees van Hardeveld Australië met 8-7 (1-2 2-0 2-3 3-2). Be halve het collectieve succes was er voor Hedda Verdam, twee keer scorend in de finale, ook nog persoonlijk eerbetoon. Zij werd uitgeroepen tot beste speelster van het toernooi. BREUKINK OF THEUNISSE? Wie zit er in uw favoriete rennersploeg? Zardag 6 juli a.s.: grandioze Tour de France wedstrijd met ruim f 16.000,- aan prijzen De Leidse Courant-Eigen Tour wordt mede mogelijk gemaakt door: KERNGROEP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13