Politieke onzekerheid hindernis bloeiende handel met Zuid-Afrika CcidócSoutmit STEL ZELF UW FAVORIETE PLOEG SAMEN. SeicbcSomo/nt Het echte leven begint in de Sovjetunie op de datsja eutopo express „Catastrofe dreigt voor kerncentrale Bulgarije" Brussel en het wrede Europa Kuwaytse Zoo wil dieren uit Londeif; BUITENLAND ZATERDAG 29 JUNI 1991 PAGINA MOSKOU Wanneer je de Russen aan het werk ziet in en rondom hun zomerhuisjes, de zogenaamde datsja's, krijg je een glimp te zien van een an der Rusland; een Rusland waar de individuele mens heerst en niet het dogma van de collectiviteit. Elk weekend trekken hon derdduizenden Russen naar hun datsja's, die kunnen varië ren van houten schuurtjes tot bakstenen paleizen. De bof konten onder hen vertrekken al op vrijdagmiddag, hun auto volgestouwd met eten, wodka, hout, bakstenen, de kinderen, de hond en een blik benzine om weer terug te kunnen ko men Andere persen zich vanaf vijf uur 's middags in de volgepak te treinen, dubbelgevouwen onder het gewicht van zeisen en bagage. Ondanks de zware pakken die ze meezeulen en de volle treinen, hebben deze 'datsjniki' geluk. Ze bezitten dank zij contacten, geld, een erfenis of gewoon veel geluk een huisje op het platteland. In de klassieke vorm is een datsja een blauw of groen ge schilderd houten huisje met twee of drie kamers en een omheining. Voor het huisje een gammel bankje om te De datsja's zijn nooit af. Uren werk en veel liefde worden er in gestoken om de bouwsels te perfectioneren. Zomer na zo mer worden ze uitgebouwd, opgeknapt en verbeterd. Voor zover de financiële middelen dat tenminste toelaten. Ver volgens worden ze weer afge sloten voor de winter Het datsjaleven is echter niet zo idyllisch als het er op het eerste gezicht uitziet. Sinds de steden vorig jaar de rantsoene ring hebben ingesteld, weigert de plattelandsbevolking de stadslui toegang tot de win kels. De datsjabewoners moeten hun voedsel tegen par ticuliere tarieven betrekken of honger lijden. Ook neemt het aantal diefstallen uit datsja's toe, ondanks de afgesloten hekken en de luiken. datsja's te koop of te huur geboden. Ook dit jaar is er voor de freelance-boer wel een zomerhuisje te vinden in de zeer gevarieerde stedelijke pers. En wanneer dan het weekend van noeste landarbeid voorbij is, gaan de datsjniki weer op huis aan, een week van rust en ontpanning tegemoet op hun overbemande fabriek. En op vrijdag begint dan weer het echte leven Op de datsja. (c) The Times JOHANNESBURG De Nederlandse handelsdele gatie die dit weekeinde uit Zuid-Afrika terug keert, trof een land aan dat in een diepe recessie verkeert. De economie zal in Zuid-Afrika in 1991 geen enkele groei verto nen, terwijl in feite een fikse toename noodzake lijk is om de gigantische werkloosheid te bestrij den. Ongeveer een derde van de beroepsbevolking is zonder werk. Zuid-Afrika vertoont ontwik kelingen zoals we die kennen van een westerse economie, maar heeft ook veel kenmer ken van een Derde-Wereld land. De scheiding tussen arm en rijk is hier tevens de grens tussen zwart en blank. De blanke toplaag leeft in wel vaart en beheert de agrarische èn de industriële sector. De 28 miljoen zwarten leven in ar moede en ruim dertig procent is werkloos. De structuur van de economie wordt voor een groot deel be paald door de aanwezigheid van platina, goud, diamant en mineralen. Zo beschikt het land over 82 procent van 's werelds platinareserve, 56 procent van de goudvoorraad in de wereld en 58 procent van de chroomreserves. Bijna alle mineralen komen in Zuid- Afrika voor. Machtig Door de kapitaalintensieve mijnbouw ontstond een aantal grootschalige ondernemingen zoals Anglo American en De Beers. Deze bedrijven werden zo groot en machtig, dat ze zich makkelijk konden uit breiden tot andere sectoren. De Beers heeft zo ongeveer het wereldmonopolie op de winning en de verkoop van diamanten, maar heeft ook textiel en voedselbedrijven. Vijf grote bedrijven, waaron der Anglo en De Beers, con troleren nu tachtig tot negen tig procent van de op de beurs genoteerde bedrijven in Zuid- Afrika. Deze machtsconcen tratie is een doorn in het oog van het ANC. De organisatie heeft aangekondigd dat een toekomstige ANC-regering sommige bedrijven vermoede lijk gaat nationaliseren. Thabo Mbeki, hoofd internationale betrekkingen van het ANC: „Nationaliseren is geen doel op zich. Het is geen ideologie, maar het kan een goed instru ment zijn om herverdeling van de rijkdom te herijken". Buitenlandse investeerders zijn nogal bevreesd voor de ANC-plannen om bedrijven te nationaliseren. Maar volgens Mbeki is dat ten onrechte: „Wij begrijpen heel goed dat we niet kunnen vragen hier te investeren om vervolgens de zaak in beslag te gaan nemen. Wij willen tot afspraken en garanties komen zodat buiten landse bedrijven weten waar ze aan toe zijn". Hoogste niveau De Nederlandse delegatie, een van de vele handelsmissies die Zuid-Afrika de afgelopen tijd bezochten, werd overal op het hoogste niveau ontvangen. President De Klerk, ministers en ANC-leiders stonden in de rij. Het ANC wil dat de sanc ties nog even gehandhaafd worden, tot er kiesrecht komt voor de zwarte bevolking, maar ziet ook het grote belang van buitenlandse investerin gen zodra de boycot wordt op geheven. Het ANC wil gaan werken aan herverdeling van rijkdom. Er moeten omvangrijke woning- bouwprojekten voor de zwarte bevolking komen, scholen moeten in een zeer hoog tem po worden gebouwd en de werkloosheid moet worden aangepakt. Mbeki hoopt dat het land straks zelf de grond stoffen kan bewerken, in plaats van ze ruw uit te voe ren. Verwerking in eigen land zou veel werk kunnen opleve ren. „Ik hoop dat bijvoorbeeld Nederland met kennis en in vesteringen daarbij een rol kan spelen", aldus Mbeki. Een andere groeisector die veel werkgelegenheid zal ople veren is het toerisme. Zuid- Afrika beschikt over schitte rende toeristische faciliteiten die totnutoe vrijwel uitsluitend worden gebruikt door binnen landse vakantiegangers. Sinds de ergste onlusten in de zwar te wijken, in 1976, is het inter nationale toerisme zeer be perkt. Het lijkt nu aarzelend op gang te komen, maar het huidige geweld tussen de zwarte organisaties ANC en Inkatha weerhoudt nog veel mensen. Wijnen De wijnsector heeft ook veel potentie. Ondanks internatio nale sancties-werken meer dan 300.000 mensen in de wijnin dustrie, rondom het zonnige Kaapstad. In Nederland wer den de flessen wijn, vaak van hoge kwaliteit, alleen ónder de toonbank verkocht vanwege angst voor protestacties. Wat moediger wijnhandelaren kre gen stenen door hun ruiten. „Wij verwachten een stevige toename van onze export", zegt wijnexporteur J. Retief, „onze sterkste troef is goede kwaliteit voor een lage prijs. Dank zij onze zwakke munt. Een uitstekende witte wijn kunnen wij in Nederland voor I FOTO: SP minder dan zeven gulden ver kopen". De Nederlandse delegatie heeft in Zuid-Afrika geen gro te orders afgesloten of fikse investeringen gepleegd. Niet omdat het ANC dat nog niet zou willen, maar omdat er tè veel onzekerheid heerst. Zuid- Afrika heeft veel mogelijkhe den, ook als toegangspoort tot de rest van Afrika, maar de politieke stabiliteit ontbreekt. Zolang de onzekerheid blijft, zullen de investeerders weg blijven en daarmee de midde len om werkloosheid ën ar moede te bestrijden. Een vi cieuze cirkel, want door de werkloosheid en armoede neemt de instabiliteit weer toe, die alleen door snelle politieke overeenstemming kan worden doorbroken. ADVERTENTIE Met de start van de Ronde van Frankrijk breken voor onze abonnees spannende weken aan. Voor de eerste keer wordt de EIGEN TOUR geor ganiseerd. Door het invullen van 15 namen en rugnummers van renners stelt u uw eigen ploeg samen, waarvan u denkt dat ze in de etappe-uit slagen veel bij de eerste tien eindigen. In elke etappe zijn punten te verdienen met deze vijf tien renners. Deelnemers aan de EIGEN TOUR hoeven maar eenmaal een deelnameformulier in te leveren om drie weken lang kans te maken op mooie dag- en eindprijzen. Vandaag publiceren we vast het fantastische prijzenpakket. Op de dag van de start van de Tour de France, zaterdag 6 juli a.s., wordt een complete pagina aan de EIGEN TOUR gewijd, met o.a. het reglement, het deelnemersformu lier, enige tips en de inleveradressen. Dan ook wordt de officiële deelnemerslijst bekend ge maakt, aan de hand waarvan u uw ploeg dient samen te stellen. De deelnameformulieren moeten zondagavond 7 juli voor 24.00 uur zijn ingeleverd; óf bij een aantal inleveradressen, óf via de PTT. LET OP DE TOUR DE FRANCE SPECIAL VAN ZATERDAG 6 JULI A.S. PRIJZENPAKKET Het prijzenpakket heeft een totale waarde van f 1 6.0 O O - 1e prijs: TULIP Personal computer t.w.v. f 2500,- (beschikbaar gesteld door de Kern Groep) 2e t/m 20e prijs: waardebonnen van f 100,- tot f2000,- te besteden bij RADIO MODERN 1e prijs: Weekend naar de Tour de France, t.w.v f 137,50 (beschikbaar gesteld door Europa Express) KERNGROEP WENEN De Duitse krant Bild bericht dat Bulgarije de hulp van Duitse atoomspecialisten heeft ingeroepen om „een nucleai re catastrofe af te wenden". Het Internationale Bureau voor Atoomenergie (IAEA) van de VN maakte gisteren bekend dat Bulgarije's enige kerncentrale in Kozloduy een reeks gebreken vertoont die omwille van de veiligheid onmiddellijk verholpen moeten worden. De waarschuwing volgde na een recente in spectie van drie weken door het IAEA. De deskundigen troffen zoveel gebreken aan dat de Bulgaarse regering geadviseerd werd meteen maatregelen te nemen. Het IAEA zei verschillende landen en organisaties te hebben gevraagd Bulgarije te helpen. „We verwachten deskundigen van de voormalige Oostduitse kerncentrale Greifswald, die bekend zijn met Russische reacto ren", citeerde Bild een woordvoerder van de Bulgaarse ambassa de. Greifswald is na de Duitse eenwording gesloten. De centrale zou, net als veel andere centrales van Sovjetmakelij in Oost-Eu ropa, talloze mankementen vertonen. door JO WIJNEN BRUSSEL Dit is het verhaal van een nachtmerrie. De nachtmerrie van Brussel. De stad ijlt en knarsetandt in haar slaap omdat al enige tijd het verhaal de ronde doet dat haar positie als 'hoofdstad van Europa' niet langer onaantastbaar is. De geruchten over Europa's mogelijke ontrouw aan Brussel doken in alle kwaadaardige hevigheid op toen enkele maanden geleden aan het licht kwam dat het huidige hoofdkwartier van de Europese Commissie het befaamde, zelfs enigszins beruchte, weinig fraaie, maar daarom niet minder stervormige Berlaymontgebouw een van asbest vergeven bouwval bleek te zijn, die maar beter kon worden afgebroken. De Belgische regering, die mede-eigenaar van het pand is, haastte zich nieuwe plannen aan te dragen. Want Brussel mag de EG niet tegen de haren instrijken. Europa vormt immers het vlees en het bloed van de stad. Zonder Europa zou Brussel niet veel meer dan een provinciestad zijn, verstoken van perspectief, zonder enig internationaal karakter, gevangen in de taalstrijd, verkommerd in burgerlijkheid en chagrijn en tot uiterste saaiheid en kleurloosheid gedoemd. Tegelijk met het oplaaien van de discussie over de toekomst van het Berlaymontgebouw, kwam ook aan licht hoe hard en zelfs meedogenloos Frankrijk is als het gaat om het handhaven van Straatsburg als de zetel van het Europees Parlement. Parijs heeft de vestiging van alle nieuwe Europese instellingen geblokkeerd zolang niet de keiharde uitspraak is gedaan dat de positie van Straatsburg als parlementszetel voor eeuwig en altijd onaantastbaar is. Dat soort standpunten kan het kleine België natuurlijk niet innemen. België is in deze aangelegenheid tot voorzichtigheid en goedgeefsheid gedwongen. Op de langere duur lijkt een scheiding van het Europees Parlement enerzijds en de Commissie en de Ministerraad anderzijds, niet houdbaar. Parlement en Commisie immers zijn twee delen van een geheel. Ze hebben elkaar nodig. In de slagschaduw van deze constatering bewegen Frankrijk en België zich nu twee geheel verschillende richtingen. Straatsburg gaat een nieuw gebouw voor het parlement neerzetten. België is bezig hetzelfde te doen. Intussen haast Brussel zich om zo snel mogelijk een geldverslindende oplossing voor de huisvesting van de Commissie te vinden. De discussie over de hoofdstad van Europa heeft intussen een nieuwe dimensie gekregen. Door de hereniging van Duitsland is het zwaartepunt van de EG een eindweegs naar het oosten verschoven. Als over enige tijd landen als Polen, Hongarije en Tsjechoslowakije als een soort vondelingen aan de voordeur van de EG worden gelegd, schuift dat zwaartepunt nog verder oostwaarts. Brussel komt dat concentrisch te liggen, zoals dat heet. Dat alles spreekt natuurlijk voor Straatsburg. Toch concentreert de discussie zich niet alleen op die stad. Ook Bonn is in het zicht van de Eurocraten gekomen omdat daar, nu de bondsregering naar Berlijn gaat verhuizen, een enorme structuur ongebruikt en niet afgebouwd blijft liggen. Daar zouden moeiteloos de Europese diensten kunnen worden gevestigd, terwijl het Europees Parlement naar het in aanbouw zijnde Bondsdaggebouw zou kunnen verhuizen. Zeker, het zijn allemaal speculaties, althans voor de buitenstaander. Maar in dit soort zaken is de Brusselaar natuurlijk geen buitenstaander. Hij is partij. Vandaar ook dat menig Brusselaar zich de afgelopen weken zeer verwant heeft gevoeld met uitgerekend de inwoners van Bonn. De verhuizing van de Duitse regeringszetel confronteert de Brusselaar genadeloos met het feit dat als de politiek het op z'n heupen krijgt alles mogelijk is. Geld speelt dan geen rol meer, mensen nog minder. Macht en status zijn dan plotseling veel belangrijker. En wat nog erger is: in dat soort situaties is geen verzet mogelijk, helpt geen enkel argument. Brussel bevindt zich nu in de positie van de oude, enigszins jichtige heer die een mooie, jonge meid aan de haak heeft geslagen waarvan hij weet dat die hem zijn goeie geld uit de zakken klopt, om er op den duur toch met een jongere vent vandoor te gaan die trouwens al in de -coulissen gereed staat. Hij koopt jurkjes, kanten ondergoed en schoenen met de hoogste naaldhakken om haar vertrek zolang mogelijk uit te stellen. Hij koestert en knuffelt haar. Hij kan de vent in de coulissen nog wel te lijf gaan, maar die is groot en sterk en jong. Dus wacht hij af en staat duizend angsten uit. Zijn oudemannenliefde is een nachtmerrie geworden over de machten van het kwaad die hem van alles trachten te beroven waar hij zo trots op is. Arm Brussel. Waarom heeft het uitgerekend dat wrede, grillige, fatale en door iedereen zo felbegeerde Europa aan zijn hart geprangd? KUWAYT-STAD Directeur Moussa al-Khasti van de die rentuin van Kuwayt heeft aangeboden dieren over te ne men van de Londense Zoo, in dien deze in september wegens financiële tekorten zal moeten worden gesloten. Er is vóór juli zes en een half miljoen miljoen gulden nodig om de London Zoo open te houden. „We krijgen in juli een nieuw budget voor de wederopbouw van de dierentuin en de aan koop van dieren", aldus al- Khasti.„Maar als we Londen kunnen helpen door dieren van hen over te nemen, zullen we dat graag doen. We hebben voedsel en water en de meeste hokken zijn al gerepareerd". Al-Khasti noemt de herope ning van de dierentuin in Ku- wayt-Stad een 'krachtig sym bool'. De wederopbouw van de dierentuin laat zien dat Ku wayt zich aan het herstellen is van de gevolgen van de Iraak- se bezetting, die zeven maan den heft geduurd. De Iraakse soldaten hebben danig huisgehouden in de die rentuin. De hokken 'en kanto ren waren vernield en sterk vervuild. Verder zouden de Een tijger in de Londense dierentuin wordt op veilige afstand uit gedaagd door een jonge bezoeker. Als het aan de directeur van de Kuwaytse Zoo ligt is het beest binnenkort in Kuwayt-stad te bewonderen. FOTO: AP uitgehongerde soldaten zich kan al-Khasti niet bevestigen, tegoed hebben gedaan aan de „Ze waren onze vijanden, elanden en buffels van de die- maar we moeten wel proberen rentuin. Geruchten dat ook de de waarheid te vertellen", slangen opgegeten zouden zijn, Al-Khasti deed een oproep aan de buitenlandse dierentui om de diersoorten die gi rende de oorlog zijn gestoi te vervangen. Alle 326 v( werden dood aangetroi J alsmede drieënveertig val u 55 soorten zoogdieren en veertig reptielen. Drie scl padden overleefden de reur: zij werden na de oo f teruggebracht door een in ner van Kuwayt-Stad die' hen had gezorgd. De Indische olifant een van de weinige dieren de verwoesting van de die tuin hebben overleefd, zij met een Iraakse kogel die haar rechterschouder. „De kezen konden haar en de leeuwen, de twee nijlpaai j. de giraffe en de beren nie eten en ook niet stelen. D om zijn ze er nog", luidl commentaar van al-Khast Het onmenselijke gedrag de Irakezen ten opzichte de dieren in wat eens één de beste dierentuinen in Midden-Oosten was, het Westen veel opschud verwekt. „We krijgen steeds veel telefoontjes uit J Westen van mensen die gen hoe het met de dieren vertelt al-Khasti. „Ik mere, helaas vertellen dat maar procent het heeft overlf ,a. Wanneer we de veertig q' cent hebben bereikt, gaar 0r weer open voor bezoeker? (c) The 1

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6