IG-trojka bezorgd over itabiliteit heel Europa Moet er nog iemand koffie? 99 •reen reden tot feest na staakt-het-vuren in Slovenië Nederlandse toeristen verlaten Joegoslavië s-a i AVONTUREN VAN KAPITBN ROB BUITENLAND CeidócGoivuwt ZATERDAG 29 JUNI 1991 PAGINA 5 erklje/ljubljana Jriester Augustin Aloiz van de b! rochie in het dorpje Cerklie ndt het eigenlijk niet zo n ''bed idee dat buitenlandse urnalisten zijn kerkje als uit loost willen gebruiken. Met Jie luchtaanvallen op de d im een kilometer verderop legen landingsbaan van het langrijkste vliegveld van Ijovenië vreest hij toch al tor het voortbestaan van zijn re rentje. Al die bewegingen 1 uden maar vijandelijk vuur ntrekken. i is na belofte dat het slechts n een bezoek van een paar f inuten gaat, wil hij de koster 99 bellen die vervolgens met een plechtmatig gebaar de gietijze ren sleutel krijgt overhandigd. Maar boven aangekomen blijkt de landingsbaan nog steeds verborgen achter de omringende boszoom, zodat de klim behalve een paar kiekjes van het prachtige landschap niets oplevert. Een volgende luchtaanval blijft uit. Toch wordt het vliegveld sinds de vroege ochtend gebombar deerd door de luchtmacht van het Joegoslavische leger. Min der dan een half uur geleden werd er nog geschoten. Wat er geraakt werd was niet te zien, maar dat de salvo's doel trof fen was duidelijk, gezien de zwart opkringelende rook. Ondanks de talloze barricades blijkt het mogelijk de lan dingsbaan te bereiken: aan de voet van het kerkje van Aloiz lokt een kronkelend landweg je tot avontuur. Maar met de wetenschap dat federale tanks en Sloveense troepen nog steeds sporadisch vanuit de bosrand op elkaar schieten, lijkt het wijzer bij de toren te stoppen. De taxichauffeur heeft zojuist op de radio ge hoord dat er twee Oostenrijkse fotografen op het vliegveld zijn doodgeschoten, en weigert verder te gaan. Naar later be kend wordt zijn de fotografen de landingsbaan opgereden waarna hun wagen door een tank in brand werd geschoten. De Oostenrijkers zijn niet de enige buitenlandse slachtoffers van de tot een complete oorlog uitgegroeide 'broederstrijd'. Geen burgeroorlog, want Slo venië is bezet door een buiten lands leger, zo roept de taxi chauffeur fijntjes in herinne ring. In een ander bombarde ment zijn ten minste zes bui tenlandse vrachwagenchauf- feurs omgekomen. Hun trucks waren de dag ervoor samen met een aantal tanks gestrand op een barricade. Gevraagd naar de veiligste plaats om de dag door te brengen, droeg de dienstdoende officier de chauffeurs volgens ooggetui gen op om in hun cabine te blijven. Drie kwartier later werd het konvooi door de luchtmacht gebombardeerd. Vanaf een heuveltje in de om geving van de kerktoren, is de betonnen baan via een gat in de bosrand gedeeltelijk te zien. De eigenaar van een aanpa lend café serveert koffie en leent zijn verrekijker uit. Dui delijk is te zien dat de lan dingsbaan met een oranje bus is geblokkeerd, om het landen van federale straaljagers on mogelijk te maken. De bus is een noodgreep, vanmorgen stond daar een oud vliegtuig, maar dat is weggebomdar- deerd, aldus een van de om wonenden. Enige momenten later klinkt hoog in de lucht het geluid van straalmotoren. De aanwezigen houden hun adem in, maar van een aanval is geen sprake. „Moet er nog iemand koffie", vraagt de ca fébaas. Het klinkt haast teleur gesteld. Nederland beraadt zich DEN HAAG Het kabinet beraadt zich nog op de vraag of Ne derland in de bilatera le sfeer maatregelen moet treffen tegen Joegoslavië. Het gaat dan bijvoorbeeld om het bevriezen van ex portkredieten. Dat zei vice-premier Kok gis teren na afloop van het wekelijkse kabi netsberaad. Kok zei het een goede zaak te vinden dat de finan ciële hulp van de EG aan Joegoslavië is stopgezet. Gedrang voor visum bij Hongaarse ambassade DEN HAAG Ongeveer vijfhonderd Turken hebben vandaag geprobeerd bij de ambassade van Hongarije in Den Haag een visum te krijgen. Nor- i maal rijden zij 's zomers door Joego slavië naar Turkije. Omdat de gren- I zen van het Balkanland gesloten zijn, moeten zij een omweg maken via Hongarije. Dit land kent voor Turken nog een visumplicht. Vanwege de gro te drukte heeft de ambassade besloten ook vandaag de visumaanvragen af te handelen. De politie probeert alles in goede banen te leiden door het ge bruik van onder meer dranghekken. Bovendien zijn de veiligheidsmaatre gelen bij Joegoslavische ambassade verscherpt. 1LGRADO De rege- ïgsleiders van de EG- iden maken zich grote ;gen dat de gebeurtenis- in Joegoslavië zullen irden gevolgd door irtgelijke ontwikkelin- in andere Oosteurope- tnden. In het vliegtuig ir Belgrado zei minister den Broek zich geen •opese top te kunnen •inneren, van de circa die hij al heeft meege- ikt, waar „zo'n grote :orgdheid en bekom- irnis" heerste. Europese Gemeenschap lakt zich buitengewoon gro- corgen, niet alleen over de [olking van Joegoslavië, Jar ook over Joegoslavië's firlanden en de stabiliteit in 1 Europa, berichten doen te veel aan ander historisch leil", aldus de minister. Het Tvoor de hand dat hij hier bij dacht aan het streven naar onafhankelijkheid van bij voorbeeld Slowaken, Arme niërs en Georgiërs. De boodschap die de Europese trojka naar Joegoslavië brengt, is dat de problemen tussen de centrale regering in Belgrado en de deelrepublieken uitslui tend door onderhandelingen kunnen worden opgelost. Dit kan niet gebeuren door ge bruik van geweld, maar net zo min door het eenzijdig uitroe pen van onafhankelijkheid. De drie ministers zullen erop aandringen dat het federale le ger naar zijn kazernes terug keert en de uitvoering van de onafhankelijkheidsverklarin gen van Slovenië en Kroatië drie maanden wordt opge schort. Het staatsbestel moet weer op basis van de grondwet gaan functioneren, wat bete kent dat Servië de benoeming van een Kroaat tot staatspresi dent niet langer behoort te blokkeren en Ljubljana en Za greb de onafhankelijkheid op schorten. Minister Van den Broek om schreef de reis van de trojka als „een laatste en uiterste" poging om de mogelijkheden van onderhandelingen te be nutten. De EG-ministers zul len de Joegoslavische premier, Ante Markoviz, een brief overhandigen waarin de twaalf EG-landen aankondi gen dat zij het CVSE-crisisme- chanisme in werking willen stellen en hierover contact on derhouden met andere landen. Tot deze andere landen, zo was al eerder meegedeeld, be horen de Verenigde Staten. Als de ministers met gerust stellende toezeggingen terug keren naar Luxemburg, zal de top kunnen beslissen of inder daad de hulp die de Gemeen schap en afzonderlijke EG- landen aan Joegoslavië verle nen, moet worden opgeschort. Premier Lubbers zei in Lu xemburg dat de EG niet de be doeling heeft Joegoslavië „te strdffen" via een dreigement om de economische hulp te be vriezen maar dat dit moet worden gezien als een steuntje in de rug van de drie minis ters. „Mijn inschatting is dat als mensen over de rode gaan dat dreigen met geen geld ge ven geen zin heeft", voegde hij eraan toe. Zijn Belgische colle ga, Wilfried Martens, bena drukte dat het niet aan de Amerikanen is om als eersten hun bezorgdheid te uiten maar dat het aan de Europeanen en de EG is om dat te doen. Bondskanselier Helmut Kohl was degene die gistermorgen voorstelde de EG-hulp en de hulp die de EG-landen daar naast nog afzonderlijk aan Joegoslavië verlenen, op te schorten. De Italianen en de Fransen hadden bedenkingen maar sloten zich uiteindelijk wel bij die opvatting aan. Premier Lubbers erkende ver der dat de slagvaardigheid die de EG vrijdag aan de dag leg de, verband hield met het ge brek daaraan tijdens de Golf oorlog. Door intern gekrakeel sloeg de EG op net diplomatie ke toneel toen een bar slecht figuur. Het bombarderen van wegblokkades door de Joegoslavische luchtmacht eiste een hoge tol. Enkele Sloveense vrachtwagen chauffeurs kwamen om het leven. FOTO: EPA ÏUBLJANA In Slove- i was gisteren geen ■ake van een juichstem- fing over het staken van strijd. Integendeel, de g steeds grimmige sfeer de stad werd gevoed ir berichten over voort- rende confrontaties, over de stad vliegen- straaljagers en sirenes bil brandweer en politie, straten, zelfs in het anders zo gezellige centrum, lagen er verlaten bij na de waarschu wing van president Milan Ku- can voor luchtaanvallen van het Joegoslavische leger. Rond het parlementsgebouw blok keerden bussen en vrachtwa gens pleinen en wegen nog steeds. Pantserwagens van de politie hielden zich onder gro te platanen schuil voor de vij and. De Sloveense autoriteiten be twijfelden gisteravond ook of het staakt-het-vuren dat is voorgesteld door de Joegosla vische regering, het zou hou den. Ofschoon met de bevel hebbers van het federale leger was afgesproken om 15.00 uur de strijd te staken, kwamen twee uur later tijdens een persconferentie van parle mentsvoorzitter France Bucar en de ministers van binnen landse zaken en defensie, bei den in uniform, nog berichten binnen over nieuwe bombar dementen en confrontaties. Bucar zei echter dat Slovenië had besloten „eenzijdig" de ac ties te staken. Volgens minister van defensie Janis Jansa is het nog ondui delijk of de vijandelijkheden „van het volksleger daadwer kelijk zullen stoppen". „We weten dat de federale eenhe den hier moeilijkheden heb ben met de onderlinge com municatie. Maar het zou ook kunnen dat in het militair commando verdeeldheid heerst". Minister van binnen landse zaken Igor Bavcar zei dat het moeilijk vast te stellen is of een akkoord met het le ger kan worden bereikt. „Het hangt ervan af of we iemand hebben om mee te praten en niet zomaar een generaal". Bo vendien moet er volgens de autoriteiten in Llubljana een wil zijn tot een akkoord op ba sis van erkenning van de Slo veense soevereiniteit. Extremisten De afscheiding van Joegosla vië, nog maar drie dagen gele den, is de republiek duur ko men te staan. Tientallen lijken en gewonden, de wrakstuken van door tanks en pantserwa gens platgewalste bussen, vrachtwagens en personenau to's zijn de stille getuigen van de escalerende confrontatie tussen de Slovenen en het fe deral e leger, dat de onafhan kelijkheid van de republiek niet wilde erkennen. Terreur van extremisten, dat had de Sloveense president Kucan verwacht na het uitroe pen van de onafhankelijkheid, maar ingrijpen door het fede rale leger niet, zo zei hij giste ren tijdens een persconferen tie. Door nog onduidelijke oor zaken kwam het zwartste sce nario toch aan de orde. De sfeer in de kleine repu bliek met nog geen twee mil joen inwoners aan de voet van de Alpen is grimmig. De Slo veense burgers zijn nog steeds bang. De beelden van de afge lopen twee dagen van doden en van tanks die over bussen en vrachtwagens heen walsen zijn op hun netvlies geëtst. De hele dag staan radio en televi sie aan om de laatste ontwik kelingen te volgen. „Waarom blijft het Westen Belgrado steunen? Als jullie ons hadden erkend, was dit nooit ge beurd", is de stellige overtui ging van een bewoner van de Vallei de Rozentuin starend naar het geraamte van een uit gebrande helikopter en de twee lijken onder plastic er naast. nrust in „^ijwel alle publieken LGRADO Drie da- na het uitroepen van onafhankelijkheid in yenië en Kroatië bor en gist het ook in de lere republieken van g goslavië. In vrijwel 8republieken houden larlementen crisisbe- pai r. parlement van Macedonië !t gedreigd eveneens de [hankelijkheid te zullen nepen als Joegoslavië niet wordt omgevormd tot een inschap van soevereine m. In het parlement van iig-Hercegovina wordt g gediscussieerd tussen legeerden van Kroatische Servische afkomst. De [enoemden staan sympa- tegenover de afscheiding Slovenië en Kroatië, de itgenoemden keuren de af- [iding volledig af. 'ft van de ongeveer personen tellende Ser- he minderheid in Kroatië, nachtig in het gebied Kra- heeft de „eenwording" •oclameerd met districten Bosnië waar Servische rderheden wonen. roe HET LEVENDE EILAND Larry weet de weg op het eiland en fungeert als gids. op de top van de vulkaan zijn en de enige verbinding wordt gevormd door een tandradspoorbaan. In het sta- vlnden ze slechts één bewaker, die spoedig onschade- gemaakt. Dan rijden ze In het treintje de helling op. Het Ikwartier van hun tegenstanders bevindt zich In de krater ng de vulkaan, want op vernuftige wijze hebben zij gebruik we- maken van de vulkanische energie. In het midden staat de giro-raket op een prachtig landingsgestel. Rob behoeft niet te ra den, wie de ingenieur Is geweest, die dit allemaal heeft uitgedok terd: hij ziet er direct de meesterhand van de verrader in. Aan de rand van de krater wordt krijgsraad gehouden. Rob en de kapi tein zullen proberen zich meester te maken van de raket, terwijl de anderen de bezetting zullen trachten te overmeesteren. Geen gemakkelijke opdracht, maar het moet gelukken. Het leven van Prudon en zijn vrienden hangt er van af. Soldaten van het federale leger zoeken dekking achter een tank tijdens een vuurgevecht met Slovenen in de stad Lim bus. FOTO: AP DEN HAAG „Er is niks aan de hand in Joegosla vië, de mensen kunnen rustig aan het strand lig gen. Alleen het vervoer is een probleem". De woord voerder van de ANVR, de overkoepelende organisa tie van Nederlandse reis organisaties, klinkt geïrri teerd na het zoveelste te lefoontje. Het ministerie van buitenland se zaken adviseert reizen naar Joegoslavië, gelet op de ge spannen situatie, uit te stellen. De ANWB ontraadt vakantie gangers eveneens af te reizen naar Joegoslavië. De grenzen met Oostenrijk zijn gesloten, die met Italië en Hongarije zijn nog open. Maar dat alles kan inmiddels alweer zijn veran derd. Eén ding is zeker: de va kantieganger kan na een lange reis voor onaangename verras singen komen te staan. Vakantiegangers die het land alleen door willen reizen rich ting Griekenland en Turkije, worden geadviseerd gebruik te maken van de veerdiensten vanuit Italië naar Grieken land. Bij de ANWB-alarmcen- trale in Den Haag heeft zich echter nog geen gestrande rei ziger gemeld. Vanaf maandag is het steunpunt van de orga nisatie in Porec geopend. Is alle commotie overdreven? De medewerker van het Na tionaal Joegoslavisch Ver keersbureau vindt van niet. Alhoewel hij enigszins zuch tend meldt dat de kust rustig is, dat het veilig is voor toeris ten. Behalve in Slovenië, be nadrukt hij. Toch vertrokken gisteroch tend zeven bussen richting Joegoslavië om 250 reizigers op te halen. De Jong Intra Va kanties, Arke, Hotelplan en Oad besloten gezamenlijk tot dit initiatief. „We willen geen paniek veroorzaken, maar de veiligheid van de passagiers staat voorop. Vanuit diverse betrouwbare bronnen die mid den in de brandhaard zitten, is ons aangeraden de mensen weg te halen", motiveert coör dinator Coby van Dongen het besluit. De Oostenrijkse en Britse toeristen zijn groten deels al vertrokken, voegt ze daar nog aan toe. Volgens de ANVR zijn zo'n vijfhonderd tot duizend Ne derlanders op dit moment met vakantie in Joegoslavië. De meeste bivakkeren in de kust streken, van Koper tot Pula, bij Opatija en Crikvenica. „Niet in Slovenië, daar is het echt oorlog, hoor", weet ook van Dongen. Dat gebied wordt bij het terughalen van de va kantiegangers ook zoveel mo gelijk ontweken. De coördina tor probeert draagvleugelboten te regelen in Porec om daar de oversteek naar Italië te ma ken. Als dat niet lukt worden gewone veerboten ingezet. Ook wordt geprobeerd reizi gers via Hongarije het land uit te krijgen. Van Dongen heeft goede hoop dat het gaat luk ken. Morgenmiddag komen de bussen aan in Weert. De zes bussen die maandag naar Joe goslavië zouden vertrekken,- zijn inmiddels afgezegd. De reizigers hebben een alterna tief aangeboden gekregen. Phoenix Vakanties in Schie dam vervoert ieder jaar 50.000 Nederlanders naar het vakan tieland. Gisterochtend zijn ruim 160 mensen die op de bus zouden stappen op het laatste moment afgebeld Ook de ruim 170 passagiers die maan dag zouden vertrekken, moes ten worden teleurgesteld Twee chartervluchten voor vandaag en morgen, naar Split en Ljubljana, zijn geannuleerd „We hebben tot het laatste moment gewacht, maar we durven het toch niet aan. Je weet niet wat er gaat gebeu ren", verteld Laila van 't Sant Phoenix verkoopt alleen maar reizen naar Joegoslavië en kan geen alternatief aanbieden. „De mensen die we hebben moeten afbellen, reageerden zowel teleurgesteld als opge lucht. Zo'n land in oorlog is toch niet aanlokkelijk". De laatste vakantiegangers van de reisorganisatie in Joegoslavië worden zaterdag en dinsdag opgehaald. De KLM blijft voorlopig vlie gen naar Joegoslavië. Dat geldt ook voor de Joegoslavi sche luchtvaartmaatschappij JAT, zo deelde een woord voerder van de JAT-vestiging in Nederland mee. De maat schappij vliegt vijf keer per week vanuit Nederland naar het Balkanland. HOGE KWALITEIT IN

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5