i Barre tijden in VS voor vrouwen en minderheden Thatcher wil in Hogerhuis Kinderen Oost-Europ; dupe van omwentelini P VS leveren felle kritiek op Bouterse REISVERZEKERING BINNENLAND Ceidóc SouttMit ZATERDAG 29 JUNI 1991 PAGIlU Doden door bom in Spaanse gevangenis SEVILLA De ontploffing van een bompakie in een gevangenis in de Spaanse stad Sevilla heeft gisteren aan vier mensen het leven gekost. Twintig gevangenen raakten gewond. De bom, die bestond uit zeven kilo explosieven, ontplofte terwijl het pakje werd onderzocht. Een bewaar der en een gedetineerde waren op slag dood. Enkele uren later werd het lijk van een tweede bewaarder onder de puinhopen gevonden. Het dodental steeg tot vier toen een zwaar gewonde - een man die op bezoek was bij zijn gedetineer de broer - in het ziekenhuis overleed. Onder de gewonden was een jongetje, kennelijk het kind van een gedetineerde. De explosie viel samen met het proces in Sevilla tegen een vermeend lid van de Baskische afscheidingsbeweging ETA. De autoriteiten vermoeden dat het bom- pakje van die organisatie afkomstig is. „Een derde bevolking Oost-Timor uitgeroeid" HELSINKI In een rapport dat gisteren aan de parlementaire assemblee van de Raad van Europa werd gepresenteerd, staat dat de onderdrukkende maatregelen van de Indonesische regering in Oost-Timor inmiddels aan 200.000 mensen het leven hebben ge kost, een derde van de bevolking. De schendingen van mensenrechten op het eiland zijn „extreem zwaar", vond de assemblee, en er is geen respect voor „internatio nale rechtsnormen. De assemblee nam een resolutie aan waarin Indonesië wordt gevraagd om zijn troepen zo snel mogelijk uit Oost-Timor terug te trekken en met het verzet in Oost-Timor tot een staakt-het-vuren te komen. In de resolutie wordt ook gepleit dat de lidstaten van de raad eco nomische druk uitoefenen op Indonesië, een wapenembargo tegen het land instellen en op zoek gaan naar een politieke oplossing, samen met Portugal, de vroegere kolonisator van Oost-Timor. Poolse jongeren vallen zigeuners aan WARSCHAU Bijna honderd jongeren in het Poolse boerendorp Mlawa zijn de afgelopen dagen met geweld de huizen van zigeuners binnenge drongen en hebben daarbij twee mensen in el kaar geslagen en negen huizen verwoest, aldus het Poolse dagblad Gazeta Wyborcza. Na de over val arresteerde de politie vier leiders van de groep jongeren. Volgens de politie begon het ge weld nadat een 18-jarige zigeuner met zijn auto twee wandelaars had aangereden. Een van hen zou daarbij ernstig gewond zijn geraakt. De jon geren plunderden huizen in twee straten en ver nielden een aantal auto's. Sommige zigeunerfami lies sloegen op de vlucht met hun auto, anderen zochten een veilig heenkomen in het politiebu reau of in het bos. Er wonen naar schatting 10.000 tot 15.000 zigeuners in Polen. Shamir: alleen oorlog kan Syrië veranderen JERUZALEM Alleen oorlog kan uiteindelijk verandering brengen in de vijandige houding die Syrië tegenover Israel inneefnt. Dat heeft de Israëlische premier Yitzhak Shamir gisteren ge zegd in het dagblad Yedioth Ahronoth. Shamir voegde er onmiddellijk aan toe dat hij geen heil ziet in oorlog met Syrië. De premier zei dat de animositeit van Syrië jegens Israël onveranderd blijft, ondanks inspanningen van de VS om in het Midden-Oosten een vredesconferentie op te zetten. De Amerikaanse regering wacht mo menteel op de reactie van de Syrische president Hafez Assad op voorstellen van minister van buitenlandse zaken James Baker. Er wordt steeds meer getwijfeld of een conferentie met deelname van de aartsvijanden Syrië en Israël wel mogelijk is. ER Frankrijk en Duitsla willen uitlevering n; PARIJS Frankrijk en Duitslani 'e hun diplomatieke inspanningen bu 'r® om Syrië te bewegen de oorlogsmisr Alois Brunner uit te leveren. Brur)e verantwoordelijk voor de deportat P duizenden Griekse joden en stond tij< W Tweede Wereldoorlog aan het hooi het Franse nazikamp Drancy. B }m woont onder een andere naam in p waar hij in zijn zwaarbewaakte villa ^a' mascus al talloze malen is gefotografiPv' geïnterviewd. Syrië heeft altijd ontkf ,or Brunner daar verblijft en heeft divei re,r zoeken om hem uit te leveren gene West-Duitsland deed in 1984 het eer n leveringsverzoek, gevolgd door FranlIS 1988. In 1989 dienden de Duiters w< verzoek in. 'nl VERTREK OPPERRECHTER ALARMEERT LINKS AMERIKA WASHINGTON Pro gressief Amerika houdt zijn hart vast nu de laatste vooruitstrevende opper rechter in het Amerikaan se Hooggerechtshof, Thur- good Marshall, zijn ver trek heeft aangekondigd. Etnische minderheden, voorstanders van abortus en tegenstanders van de doodstraf voorzien barre tijden nu Republikeins president Bush de kans krijgt een nieuwe, conser vatieve, opperrechter te benoemen die het Hof een nog grotere 'rechtse' meerderheid bezorgt. Thurgood Marshall is de eerste zwarte jurist in de geschiede nis die het tot het Amerikaan se hooggerechtshof heeft ge bracht. Hij maakt al 24 jaar deel uit van het negen rech ters tellende Hof, dat een enorme invloed heeft op het Amerikaanse maatschappelij ke leven. Marshall, die nu we gens hoge leeftijd (83) ver trekt, is nog door president Lyndon Johnson, een Demo craat, benoemd. Als Marshall binnenkort zal zijn vervangen, zullen alle negen leden van het opperste gerechtshof, die voor het leven worden aange wezen. door Republikeinse presidenten zijn uitgekozen. Tot vorig jaar kende het 'Su preme Court' een meerderheid van rechters die geneigd wa ren tot verdediging van de rechten van vrouwen, homo seksuelen, minderheden, ar tiesten, journalisten en wets overtreders. In de meest con troversiële uitspraken bleek voortdurend een vijf-vier ver houding in het Hof te bestaan ten gunste van een progressie ve uitleg van de Amerikaanse grondwet. Die verhouding heeft ervoor gezorgd dat er nu abortusvrijheid in de VS be staat en 'positieve discrimina tie' van zwarten. Doodstraf In 1990 kreeg Bush dank zij een vacature in het hoogge rechtshof een eerste kans om de juridische weegschaal naar de andere kant te laten door slaan. De president benoemde de behoudende David Souter in het Hof, dat sedertdien ac tief is gaan knabbelen aan het recht op abortus, aan de rechtsbescherming voor ver dachten en aan de vrijheid van meningsuiting. Zo sprak het Hof nog vorige week uit dat deelstaten het recht hebben om te verbieden dat in gesubsidieerde klinie ken zelfs maar gediscussieerd wordt met patiënten over de mogelijkheid van legale abor tus (in particuliere ziekenhui zen). En zo oordeelde het Hof nog deze week dat de vraag hoeveel leed is aangericht aan de familie van een vermoorde, mag meewegen in de vraag of de doodstraf gerechtvaardigd is. Critici menen dat daarmee is uitgesproken dat het leven van een vrijgezel minder waard is dan dat van een ge huwde met kinderen. Ook deze week kwam de uit spraak - met een afwijkend minderheidsstandpunt van on der anderen Marshall - dat lo kale overheden naakt dansen in nachtclubs kunnen verbie den, omdat naakt dansen niet beschermd wordt door het grondwetsartikel betreffende vrijheid van meningsuiting. Ook media en kunstenaars zijn recent beperkt in hun vrijhe den, ten gunste van mensen die zich beledigd of beschadigd voelen door controversiële kunst en journalistiek die ver band houdt mnet het actiewe zen. Zo zijn er honderden za ken per jaar waarin het hoog gerechtshof 'toetst' aan de Amerikaanse grondwet, die ruim 200 jaar oud en zelden gewijzigd is en daarom zeer open voor persoonlijke en poli tieke interpretatie. De vrijheid van abortus bij voorbeeld is sedert 1976 een feit, toen het Hof de grondwet telijke zeggenschap over het eigen lichaam van toepassing verklaarde op 'vrouw inclusief vrucht'. Binnenkort komen er nieuwe abortuszaken voor het Hof, dat dan dezelfde grond wet kan uitleggen als bescher mend voor het 'eigen lichaam' van de nog niet geborene. Een Supreme Court zonder Thurgood Marshall zal de 'Re publikeinse agenda' nog ge- zwinder dan nu proberen door te voeren. Uitgeboord Franse en Britse arbeiders zetten het op een juichen, omdat het boorwerk aan de Kanaaltunnel is voltooid. De laatste van de drie tunnelbuizen waaruit de verbinding bestaat kwam gisteren ge reed. Het ruim 25 miljard gulden kostende project ligt inr[ drie maanden voor op schema. De bedoeling is dat in jurt de eerste trein door de tunnel rijdt. LONDEN Oud-premier Margaret Thatcher, die heeft aangekondigd dat zij zich na 32 jaar niet meer herkiesbaar stelt voor het Britse Lagerhuis, wil nog wel actief blijven in de politiek. Zij aast op een plaats in het Hogerhuis. In een interview met de tele visiezender ITN deelde That cher mee dat zij graag zitting wil nemen in de Britse senaat. „Dit is meer dan een hint", verklaarde zij, daaraan toevoe gend dat een beslissing daar over aan anderen is. Thatcher wees erop dat uit haar vertrek uit het Lagerhuis mag worden afgeleid „dat ik niet de wens of verwachting heb om terug te keren in num mer 10" (de ambtswoning van de premier in Downingstreet). Ze meent dat het voor haar nu „makkelijker zal worden om precies te zeggen wat ik vind zonder dat mensen me verkeerd begrijpen". Tijdens haar recente bezoek aan de VS deed Thatcher in interviews en toespraken een aantal uit spraken die naar haar zeggen ten onrechte zijn opgevat als kritiek op haar opvolger. Thatcher zal in het Lagerhuis actief blijven tot de volgende algemene verkiezingen, die ui terlijk medio volgend jaar moeten worden gehouden. Verdere bijzonderheden over haar toekomstplannen gaf Thatcher niet. De oud-premier houdt zich nu bezig met fondswerving voor de Thatcher Foundation, een stichting die haar politieke ideeen wil verbreiden. Thatcher (65) was de langst re gerende Britse premier van deze eeuw. Zij trad in novem ber af na toenemend verzet binnen haar Conservatieve Partij tegen haar leiderschap. Ondermeer haar grote terug houdendheid bij het proces van Europese eenwording stuitte op steeds meer weer stand. Thatchers besluit om Downingstreet 10 verder te vergeten, is voor alle promi nente conservatieve politici een pak van het hart. Vooral toen zij nog premier was, stond 'Maggie' hen lelijk in de weg. Wat haar politieke carrière be treft, wordt ze trouwens veel meer bewonderd door buiten landers dan door Britten. Haar eigen landgenoten erkennen wel dat zë als premier heel wat heeft gepresteerd, maar daar tegenover staan een hele serie ernstige mislukkingen. Thatcher heeft gefaald op het terrein van de nationale zie kenzorg, het lager- en middel baar onderwijs, de universitei ten, kunsten en wetenschap pen. Zij veroorzaakte de kom- plete teloorgang van de Britse spoorwegen. Haar talloze pri vatiseringen geven nog her haaldelijk aanleiding tot forse verhogingen van de tarieven, terwijl een leger profiteurs zijn zakken vult. Onder Thatcher zijn de meeste Britse rijken nog een stuk welgestelder ge worden, terwijl de armen al maar dieper in de misère kwa men te zitten. rl -JÈ) Êgtjm UNICEF VERONTRUST OVER TOEKOMST f i - Een oude man neemt de schade op die is ontstaan bij opgeworpen barricaden in de Algerijnse hoofdstad Algiers. Het leger was gisteren bij de wekelijkse islamitische gebedsbijeenkomst met groot materieel uitgerukt om acties van fundamentalisten te ontmoedigen. Ongeregeldheden heb ben deze week aan dertien mensen het leven gekost. FOTO: AP Algerijnse president stapt op als partijleider ALGIERS De Algerijnse president Chadli Benjedid is gisteren opgestapt als voorzit ter van de regeringspartij FLN. In het centraal comité van het Front de Libération Nationale zouden gisteren hef tige meningsverschillen aan het licht gekomen zijn over de politiek van Benjedid tegen over het Islamitisch Reddings front en de staat van beleg. Het is een oude wens van de president om los te komen van het FLN, maar totnutoe ver zette zich een meerderheid van de partij daartegen. Voor Benjedid werd speciaal de post van voorzitter van de partij geschapen nadat hij jarenlang de machtige funktie van secre taris-generaal had vervuld, die in Algerije altijd automatisch met het presidentschap was verbonden. Tegelijk met de invoering van de staat van beleg werd het kabinet, nog geheel bestaande uit FLN-ministers, naar huis gestuurd en vervangen door een kabinet dat zich aan elke vorm van politieke controle onttrekt en uit zogenaamde „onafhankelijken" bestaat. Door zijn aftreden kan Benje did - ..ik ben de president van alle Algerijnen" - voorkomen afgeschilderd te worden als een president van het FLN en iemand die dus als gedood verfde democraat het veld zou moeten ruimen via democrati sche presidentsverkiezingen. Weinig wijst erop dat de presi dent zich aan een andere partij zou willen verbinden of zich bij de beloofde vervroegde presidentsverkiezingen kandi daat zou willen stellen in de verwachting een goede kans te maken. SUSKE EN WISKE HET WITTE WIEF (c) Standaard Ultgeverl|/Wavery Productions GENEVE Kinderen in Oost-Europa hebben het zwaar te verduren onder de moeizame overgang naar een markteconomie. Terwijl hun landen de moeilijke economische problemen bevechten, verslechteren de sociale omstandigheden waaron der de kinderen moeten leven. Dat heeft het kin derfonds van de Verenig de Naties, Unicef, gisteren „Aanzienlijke verpaupering van grote delen van de maat schappij" is volgens Unicef het belangrijkste probleem waar de nieuwbakken democratieën mee kampen. Sociale „veilig heidsnetten" die de landen hebben ingesteld schieten vol gens het Unióef-rapport ern stig tekort omdat er onvol doende geld is. In 1991 heeft zich een daling van het gemiddelde gezinsin komen voltrokken die onge kend is in het Europa van na de oorlog en zelfs in ontwikke lingslanden zou opvallen, al dus het rapport. De verpaupe ring heeft zich overigens al in de jaren voor de politieke om mekeer doorgezet: In 1989 leefden zeker 10-.12 miljoen kinderen in de Sovjetunie on der de armoedegrens. Sinds dien is de situatie alleen maar slechter geworden. Andere zorgwekkende ont wikkelingen die in het Unicef - rapport werden genoemd wa ren: Tsjechoslowakije, dat volgens Unicef de beste welzijnspro- gramma's en levensstandaard kent van de Oosteuropese lan den, zal het aantal arme kin deren dit jaar naar verwach ting zien verviervoudigen. De huishoudens steeds minder vooral in Roemenie, 1 Joegoslavië en de SovJ In Bulgarije is het rel zinsinkomen onder If) van een bezuinigingspij ma gehalveerd. Li De toegenomen kosil I schoolmaaltijden en ij De internationale schap wordt door het I fonds opgeroepen zich te spannen om het so< leid en de voedselvooi) in de Oosteuropese lai peil te houden. DaarnJ publieke steun voor vormingen worden deerd, economische gi" de lange termijn vorderd, en een mass tocht uit de verpauperd worden voorkomen. Scheepsramp Indonesië KUALA LUMPUR Naar schatting 120 Indonesiërs wor den vermist in de Straat van Malakka nadat hun boot in aanvaring was gekomen met een olietanker. De slachtoffers zijn illegale immigranten die vanuit Malaysia weer naar In donesië werden overgebracht. Een passerend schip in de zee straat tussen Indonesië en Ma laysia pikte gisteren dertien drenkelingen op die zich aan stukken wrakhout hadden vastgeklampt. (ADVERTENTIE) DEN HAAG De Ame rikaanse regering twijfelt aan het respect van leger leider Desi Bouterse voor de wil van het Surinaamse volk. Die twijfel wordt ge voed door Bouterse's re putatie van geweld tegen en intimidatie van burger- gezag. Dit heeft Sally Cowal, tweede staatssecretaris van interame- rikaanse zaken gezegd tegen een commissie van het Huis van Afgevaardigden in Was hington. Bouterse brengt volgens Cowal door zijn connecties met Co lombiaanse drugshandelaren de democratie op het westelijk halfrond in gevaar. „De straf feloosheid waarmee Bouterse en zijn collega's burgerregerin gen hebben afgezet of geïnti mideerd en Suriname openzet ten voor Colombiaanse cocaï nehandelaren vormt een angstaanjagend precedent voor andere landen in de regio". Drugsbaronnen Cowal zegt dat Suriname van een vreedzame democratie in 1975 veranderd is in een „door militairen beheerste haven voor drugshandelaren". Ze is bang dat Colombiaanse drugs baronnen, profiterend van hun steunpunt in Suriname, naar soortgelijke doelwitten uitkijken en een ommekeer te weeg brengen in de democra tie op het westelijk halfrond. „We zijn van plan de democra tische krachten in Suriname te ondersteunen en de militairen erop te wijzen dat hun on rechtmatige toeëigening van macht en drugsbetrokkenheid onaanvaardbaar zijn", aldus Cowal. Volgens haar maakt Washington zich „ernstig be zorgd" over de ontwikkelin gen in Suriname, maar is vast besloten de democratie daar te schragen. Democratie De Verenigde Staten zullen met Nederland en de Organi satie van Amerikaanse Staten (OAS) overleg voeren over steun aan de democratie in Su riname. Cowal ziet veel heil in Nederlandse voorstellen tot nauwe samenwerking met Su riname, doelend op het zoge naamde plan-Lubbers. „De Nederlandse voorstellen kun nen bijdragen tot constructieve verandering in Suriname". Volgens Cowal kijkt de inter nationale gemeenschap „met argusogen" naar Suriname dat nu een democratische regering samenstelt na de verkiezingen van 25 mei. „Het moet geen regering van Bouterse's keuze zijn. De legerleider moet zich bui ten de politiek houden en be seffen dat het tijdperk van dictatuur voorbij is", aldus de Amerikaanse staatssecretaris. NEEM EEN BIJV&D. Van Texel tot Mexico, of waar u ook naar toe gaat: met een reisverzekering die u heeft afge sloten bij V&D zit u altijd goed. Vlot geregeld, altijd voordelig en een snelle schade-afhandeling. Bij vakantie in Nederland bent u al voor 1,- p.p. per dag verzekerd en in het buitenland al vanaf 1,40. VROOM DREESMANN Iran en Saudi-Arabie herstellen betrekkingt NICOSIA Iran en Saudi- Arabie hebben hun diploma tieke betrekkingen na ruim tien jaar van spanningen vol ledig hersteld. De Iraanse mi nister van buitenlandse zaken Ali Akbar Velayati heeft dat gisteren bekendgemaakt. Bei de landen zullen nu op korte termijn weer ambassadeurs uitwisselen. Na de islamitische revolutie die zich in 1979 in Iran voltrok ging het snel bergafwaarts met de betrek kingen met Saudi-Arabie en andere Arabische landen. Be langrijkste reden daari dat het Iran van geestJ/^fl der ayatollah Ruhollif" meini zich steeds op te werpen als de I natie van de 1 miljard I in de wereld. Tijdens I lijkse pelgrimstocht na» ca deden zich steedsf problemen voor met i Iraanse moslims. In lifrroei den die tot de dood 400 mensen. Een ja.]3 9" ging Saudi-Arabië o'dkw volledige verbreking P® betrekkingen met Teh*® m

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4