Nederland als één groot ttractiepark V\ègwijzer voor beperkt budget Thuis laten betalen voor je telefoontje Alarmnummers voor reizigers in problemen Toegangsprijzen en openingstijden VAKANTIE 1991 ZATERDAG 29 JUNI 1991 Op deze wijze hoeft de vakantie ook niet veel geld te kosten. Foto Richard Hogeveen. land in Oosterbeek (tel. 085 - 341187). Via de Landelijke Organi satie Vakantie Woningruil (LOVW) in Groningen (tel. 050 - 132424), de grootste organisatie voor woningruil in ons land, kan men ook particulie re woningen huren of verhuren. Bo vendien verzorgt de LOVW oppas voor woningen. De NBT-brochure belicht ook de aantrekkelijke kortingen die het openbaar vervoer in de aanbieding heeft, bijvoorbeeld de Zomerzwerf- kaart van het stads- en streekver voer. Jongeren die een betaalbare lange vakantietrip willen maken, kunnen aankloppen bij de Lift-Cen- trale in Almere (tel. 03240 - 39208). Onder het motto 'Wij duimen voor jullie' bemiddelt deze organisatie voor een prik bij het regelen van een lift. De kosten bedragen een tientje, ongeacht de afstand. Bij bemidde ling van de terugreis wordt vijf gul den extra berekend. Kinderbudget In 'Lekker op vakantie voor weinig geld' geeft het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (NI- BUD) verder een aantal prakti sche tips om zo efficiënt mogelijk om te gaan met een beperkt va kantiebudget. De belangrijkste regel luidt: Stel van tevoren het vakantiebudget vast. Dat kan aan de hand van een invulschema dat in de brochure is opgenomen. Vorig jaar berekende slechts een kwart van de vakantiegangers van tevoren hoeveel geld er te be steden was. Van de ruim zeven miljoen vakantiegangers die dat rekenwerk achterwege lieten, kwamen er na de vakantie hele volksstammen op de financiële blaren te zitten. Nog een NIBUD-tip: Geef de kin deren hun eigen vakantiebudget. Ze kunnen dan zelf bekijken wan neer ze eens een ijsje of iets an ders willen kopen. De brochure 'Lekker op vakantie voor weinig geld' is gratis verkrijgbaar bij alle VW-i-kantoren en bij de gemeen telijke sociale diensten, de sociaal raadslieden en de FIOM- en wao- steunpunten. Iet nieuwe Madame Tussaud zal ongetwijfeld de komende tijd weer dui- enden bezoekers trekken. Foto Theo Böhmers. De strijd om dertig miljoen dagjesmensen et de stadsbus naar Azië, op visite in de Gouden Eeuw of aan- monsteren voor een u [agdroomreis op een VOC- fchip naar de Oost; het kan al- emaal in Nederland Vakantie- ind. Nergens ter wereld vind zoveel musea, kastelen, pret- arken en andere dagattracties p een kluitje. Voor een buiten- nder lijkt Nederland één root attractiepark, at wereldrecord maakt ons land el tot een paradijs voor ééndags- ikanties. In de strijd om de gul- »ns en gunsten van de dertig mil- en bezoekers per jaar brengt de etindustrie traditiegetrouw ook t jaar weer veel nieuwe, span- »nde en leerzame attracties in filing. >n selectie: >oral de dierentuinen zorgen lorveel nieuws. Zij investeerden iljoenen in educatieve projecten ebewijzen dat een leuk dagje-uit gelijkertijd leerzaam kan zijn. e flora, fauna en bewoners van nazonië, het stroomgebied van Amazone, staan centraal in het euwe educatief centrum van irgers' Zoo, Bush en Safari in nhem. In de vorm van een ont- kkingsreis maken de bezoekers nnis met de milieuproblemen de rijkdom van het tropisch rwoud. et Noorder Dierenpark in Em- ;n opende een tijgervallei. Van een tunnel van pantserglas kunnen bezoekers van heel dicht bij zeven Siberische tijgers gade slaan. De Rotterdamse diergaarde Blij- dorp is verrijkt met een Azië-conti- nent. De dieren leven er niet in kooien, maar in een zo natuurlijk mogelijke omgeving. Fort Héerewich is de naam van 't Dolfijnen Opvang- en Research centrum in het Dolfinarium Har derwijk. In deze 'kliniek' worden dolfijnen verzorgd die ziek of ge wond op de Noordzeekust aan spoelden. Het publiek mag de ver zorgers op de vingers kijken. In Amsterdam pendelt een spe ciale rondvaartboot - de Artis Ex pres - tussen het Centraal Station en dierentuin Artis. Aan boord wordt een videofilm vertoond. Aan de collectie van het Neder lands Openluchtmuseum in Arn hem is een bijenhuis toegevoegd. Imkers geven er regelmatig de monstraties. In het museum kun nen bezoekers de herbouw van de Freie, de oudste stoomzuivelfa- briek van ons land, op de voet vol gen. Musea Aan Neerlands museale stam ont sproten twee nieuwe musea: het Na tionaal Vakbondsmuseum en het be zoekerscentrum van Heineken, bei de in Amsterdam. Het Vakbondsmuseum is heel toe passelijk gevestigd in het voormali ge kantoor van de Algemene Neder landse Diamantbewerkers Bond (ANDB), de eerste Nederlandse vak bond. Het pand werd in 1900 door De Efteling lanceert op 1 juli de 'roller-coaster' Pegasus; en minder snel dan de hier afgebeelde Python. Foto SP. n houten achtbaan zonder loopings, schroevedraaiers Berlage gebouwd. Er zijn tentoon stellingen te zien over Henri Polak, de eerste voorzitter van ANDB, ar- chitekt Berlage en de strijdbare kun stenaar Roland Holst. Het nieuwe bezoekerscentrum van Heineken is een museum dat heer lijk en helder de geschiedenis van het bier en van de biergigant in beeld brengt. Zes maal per dag kun nen bezoekers zich aansluiten bij een twee uur durende rondleiding. Niet nieuw, maar wel compleet ver nieuwd is Madame Tussaud in Am sterdam. Het wassenbeeldenkabinet verhuisde naar de Dam. In het ver nieuwde museum wekken moderne technieken de geesteskinderen van Madame Tussaud griezelig echt tot leven. Bezoekers maken een reis door de tijd. Zij dolen onder meer door het Amsterdam uit de Gouden Eeuw. In het nieuwe Weerkundig Educa tief Centrum in Tolkamer (bij Lo- bith) mogen bezoekers letterlijk over de schouder van weerman Jan Versteegt meekijken. Er is ook een permanente expositie te zien over het weer en de weersvoorspellingen, compleet met 'live' satellietbeelden. In Drievliet, een kleintje onder de groten, is sinds kort de Jungle Show te beleven. Een poppenshow met veel amusement. Enkele pretparken investeerden in nieuwe superattracties die durfals een sensationele adrenaline-kick be loven. Ponypark Slagharen opende twee spetterende attracties: de 'Flume Ride', een 231 meter lange wildwa terbaan en de 'Harikiri', een zestig meter lange en tien meter hoge wa terglijbaan met een spectaculair ver val. Avonturenpark Hellendoorn heeft de Nederlandse primeur van een on dergrondse achtbaan: de Rioolrat. De wagentjes suizen door donkere rioolbuizen, compleet met looping en kurketrekker. De Efteling lanceert op 1 juli de 'rol ler-coaster' Pegasus; een houten achtbaan zonder loopings en schroe vendraaiers en minder snel dan de fameuze Python. Nieuw in Nederland Vakantieland zijn verder de Oostindiëvaarder 'Amsterdam', de Uitvinderij in Die ren, het vernieuwde Sprookjeswon derland in Enkhuizen en het Raar- Maar-Waar-Huis in Emmen. Eéndagsvakantie vaak ook niet goedkoop Volgens het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) gingen vorig jaar 3,6 miljoen Neder landers niet op vakan tie. Belangrijkste re- jlen: geldgebrek. Veel thuisblij- maakten wel één of meer lagtochtjes. Maar ook die uitjes aardig in de papieren lopen. pen recent onderzoek bracht |an het licht dat een ééndagsva- fcantie naar een pretpark of die- entuin gemiddeld vier tientjes ler persoon kost. Voor een mo- Jale hoeksteen van de samenle- ■Hng (vader, moeder, twee kin- Jeren) is dat dus al gauw 160 gilden. En dan staat er écht leen copieus feestmenu op het irogramma; hooguit een bordje liet mèt. toch gaat ook in Nederland Va- intieland de zon nog wel eens PVO. [oor niks op. Een voorbeeld: heyie in Amsterdam wil genieten prachtig uitzicht over IJ, het scheepvaartverkeer de schilderachtige oevers •eft geen kaartje voor een •ndvaartboot te kopen. Men in gratis heen en weer varen ft de pont van het Gemeente- jk Vervoerbedrijf Amsterdam ^et hoogfrequent over- 'gt. Zo'n tochtje-voor-nop le- een leuke besparing op, it een kaartje voor de rond- rtboot kost tussen de negen dertien gulden, it is één van de geldbesparen- tips uit de brochure 'Lekker op vakantie voor weinig d'. Het informatieboekje is [ebracht door het NBT, in sa- 'nwerking met deVW's. ,,De gave is vooral bedoeld voor je tijdelijk, of gedurende lan- e tijd over een klein vakan- 'udget beschikt. Dat zijn niet 'en de mensen met een mini- loon, of met een uitkering, iar bijvoorbeeld ook mensen ft een modaal salaris die net huis kochten en dus hoge >theeklasten hebben. Ook zitten tijdelijk krap", zegt IT-voorlichter Sjaak Hoogka- ir. P 24 pagina's tellende brochu- I verscheen voor de vierde M". Bijna was het initiatief [hoofd onder de valbijl van de pinigingen. „Maar omdat we mensen met een klein va- n viuT Fietsen, een van de goedkoopste manieren om vakantie te vieren. Foto SP. kantiebudget niet in de kou willen laten staan, hebben we gelukkig toch nog een potje gevonden om de brochure in een oplage van 75.000 exemplaren uit te geven", aldus Hoogkamer. Tevreden stelt hij vast dat het publiek positief re ageert. „Veel mensen gebruiken de gids om ideeën op te doen. Ver volgens bellen ze de VW's voor mepr suggesties en tips". Budgethotels Niet alle tips in het boekje zijn even origineel. Bovendien bevat het een aantal dooddoeners en open deuren over de zegeningen van het wande len, fietsen en de watersport die niet of nauwelijks hout snijden. Ook de adressenlijst van bijvoorbeeld goed kope campings is aan de magere kant. Toch is de gids een bruikbare weg wijzer voor wie met een krappe beurs op vakantie wil. In dat geval is overnachten bij particulieren een goedkoop alternatief voor een va kantiehuisje of -bungalow. De orga nisatie 'Vrienden op de Fiets' in Ze- (tel. 08360-24448) heeft 730 goedkope en gastvrije adressen door heel Nederland verzameld, waar men na een fietstocht al vanaf vijf tien gulden per persoon kan slapen en ontbijten. Wie iets meer comfort wil kan te recht in een Budget Hotel. Prijs: vanaf veertig gulden per persoon per dag. Alle Nederlandse Budget Ho tels zijn te vinden in een gids die voor 4,95 te koop is bij de VW-i kantoren. Woningruil Woningruil hoeft helemaal niets te kosten en is dus een heel aantrekke lijke manier om de vakantiekosten te drukken. Ons land telt een aantal organisaties die bemiddelen bij de huur en verhuur van particuliere woningen. Een aantal werkt ook in ternationaal. De bemiddelingskos- ten zijn over het algemeen laag (tus sen vijfenveertig en honderd gulden per jaar). De belangrijkste bureaus zijn: Club Binkhuysen Home Holi days (BHH) in Castricum (tel. 02518 - 57953), het Interkerkelijk Vakantie Woningruil Bureau (IWB) in Epe (tel. 05780 - 14235) en Intervac-Neder- Artis Express vaart dagelijks tussen 9.30 en 17.30 uur elk half uur (tussen 12 en 15 elk uur). Prijs: 6/8,50. NS-dagtocht nr. 21 Avonturenpark Hellendoorn. Geopend: dagelijks 9.30-18 uur. Entree: 15,50// 18.--. Vanaf 1 juli hebben 55+ers op vrijdag gratis toegang. NS-dagtocht nr. 38. Blijdorp, Rotterdam. Geopend: dagelijks 9-17 uur. Entree 9,-/ƒ 14,-. NS-dagtocht nr. 20 (in combinatie met havenrondvaart). Burgers' Zoo Bush Safari, Arnhem. Geopend: dagelijks 9-18 uur. Entree: ƒ11// 15. NS-dagtocht nr. 10. Dolfinarium, Harderwijk. Geopend: dagelijks 10-18 uur. Entree: 12,--// 15,--. NS-dagtocht nr. 27. Efteling, Kaatsheuvel. Geopend: dagelijks 10-18 uur. Entree: 22,50. NS-dagtocht nr. 1 Heineken Bezoekerscentrum, Stadhouderskade 78, Amsterdam. Rondlei dingen (duur 2 uur) om 9,9.45,10.30,13,13.45 en 14.30 uur. Entree: 2. Madame Tussaud, Dam, Amsterdam. Geopend: dagelijks 10-18 uur. Entree: 11// 16. NS-dagtocht nr. 29 (in combinatie met rondvaart). Nederlands Openluchtmuseum, Arnhem. Geopend: maandag t/m vrijdag 9- 17 uur, zaterdag en zondag 10-17 uur. Entree: 610. NS-dagtocht nr. 36. Nederlands Vakbondsmuseum, Henri Polaklaan 9, Amsterdam. Geopend: dinsdag t/m vrijdag 11-17 uur, zondag 13-17 uur. Entree: 35. Noorder Dierenpark, Emmen. Geopend: dagelijks 9-18. Entree: 12,50// 16,50. NS-dagtocht nr. 46. Ponypark Slagharen. Geopend: 10-17.30 uur. Entree: 17. NS-dagtocht nr. 35. Weerkundig Educatief Centrum, 's-Gravenwaardsedijk 2. Tolkamer. Geopend: zondag 10-16 uur. Groepen op afspraak (tel. 08365 - 42648). Vanuit het buitenland eventjes naar 'thuis' bellen is nu eenvoudig en ge makkelijk voor de vakantieganger. Via Nederland Direct kan de toerist vanuit een buitenlandse cel een spe ciaal nummer bellen, waarna hij di rect een telefoniste in Nederland aan de lijn krijgt. Via haar wordt contact gezocht met het te bellen telefoonnummer. De kosten van dit gesprek worden dan op de rekening van de gebelde per soon aangebracht, met daarbij een gebruikelijke zogenoemde collect- toeslag. Voor de beller in het buiten land betekent dit snellere verbin ding en niet het gezeur met allerlei muntjes. Het enige wat men veelal moet doen is een muntje inwerpen om het di recte nummer te kunnen draaien. Vaak krijgt men dat na afloop van het gesprek weer terug. Het Nederland Direct-nummer kan men ook gebruiken als men in het bezit is van een zogenoemede Tele- card. Dat is een soort credit-card, met een pincode, waarmee men de gesprekskosten later op de eigen re kening laat zetten. Ook hier geldt dus het voordeel dat men ter plekke geen geld hoeft te hebben. Er is een speciale folder van Nederland Direct bij de PTT- en ANWB-kantoren. Te lefoneren vanuit Zwitserland is nog niet mogelijk via dit systeem. De Nederland Direct-nummers zijn vanuit: België 11 0031 Canada 1 800 363 4031 Denemarken 800 10331 Duitsland (alleen West) 0130 80 0031 Finland 9800 10310 Frankrijk 19 0031 Griekenland 00800 3111 Groot-Brittannië 0800 890031 Hongarije 00 363111 Italië 1720031 Luxemburg 0800 0031 Oostenrijk 0229 03031 Portugal 0505 0031 Spanje 900 9900 31 Ver. Staten 1800432 0031 Zweden 02 079 5731 Om gewoon vanuit het buitenland naar Nederland te bellen moet een toegangsnummer worden gedraaid, dat niet in alle landen hetzelfde is. Als in het toegangsnummer een streepje staat moet op dat moment op de kiestoon worden gewacht. Ont breekt het streepje, dan volgt de kiestoon na het toegangsnummer. Daarna moeten zonder wachten het netnummer (zonder de 0) en het abonneenummer worden gedraaid. Algerije: 00-31 België: 00-31/0031 Cyprus: 0031 Denemarken: 00931 West-Duitsland: 0031 Oost-Duitsland: 0631/00031 Finland: 99031 Frankrijk: 19-31 Griekenland: 0031 Groot-Brittannië en Noord-Ierland: 01031 Hongarije: 00-31 Ierse Republiek: 1631 Israël: 0031 Italië: 0031 Joegoslavië: 9931 Luxemburg: 0031 Marokko: 00-31 Noorwegen: 09531 Oostenrijk: 0031 Portugal (Porto): 0731 Portugal (rest): 0031 Spanje: 07-31 Tunesië: 0031 Turkije: 9-931 Zweden: 00931- Zwitserland: 0031 Zoek het toegangsnummer naar Ne derland (- streepje wachten op kiestoon), draai na dat nummer het netnummer zonder 0 en daarna zon der wachten het abonneenummer. Bij de ANWB-kantoren en bij de Pri- mafoon-winkels zijn tegenwoordig ook allerlei buitenlandse telefoon kaarten te koop. In veel Europese landen is het namelijk nauwelijks meer mogelijk om met muntgeld te betalen. Zo kan men hier kaarten ko pen voor België. Groot-Brittannië. Duitsland, Frankrijk. Zwitserland, Spanje en Portugal. De ANWB-Alarmcentrale heeft acht steunpunten in het bui tenland voor 'haar' in nood ge raakte vakantiegangers. De openingstijden van vrijwel alle kantoren zijn verschillend. Als, er niemand aanwezig is, wordt het gesprek automatisch door verbonden met de alarmcen trale in Den Haag. De steunpunten in Lyon. Barcelo na, Benidorm, Torremolinos en Mendrisio (Zwitserland) zijn het hele jaar geopend. Athene, Boeda pest en Porec (Joegoslavië) alleen zomers. De telefoonnummer van de steun punten zijn: Lyon: 78474141 (vanuit Sommige departementen is het nodig om voor dit nummer 16 te draaien). Barcelona: 3 3307551. Benidorm: 6 5858926 Torremolinos: 52 380422 Athene: 01 9522700 Boedapest: 01 1382596 Porec: 053 32508 Mendrisio: 091 465331. vanuit Ita lië moet men eerst 0041 draaien en dan 91465331. De ANWB-Alarmcentrale zelf is ui teraard 24 uur per dag bereikbaar. Na het toegangsnummer tot Ne derland moet worden gedraaid: 703141414. De tweede grote alarmcentrale voor Nederlandse reizigers, SOS- International, die voor een aantal verzekeringsmaatschappijen werkt, heeft geen buitenlandse steunpunten/Wel kunnen vakan tiegangers in enkele landen een telefoonnummer draaien, waarna de beller (zonder kosten naar Am sterdam wordt doorgeschakeld. Dit nummer is in Oostenrijk: 0222551579. Zo'n nummer is er ook in Spanje: 900-993199 en in Italië: 167876027 Het nummer van de centrale in Amsterdam (24 uur per dag be reikbaar) is na het Nederlandse toegangsnummer: 205552888. Het toegangsnummer naar Nederland is vanuit Duitsland. Oostenrijk, Italië en Zwitserland 0031, vanuit België 00-31/0031 en vanuit Frank rijk 19-31.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 39