Reisverzekering absolute noodzaak 'Flappen tappen' in buitenland Houd het huis 'bewoonbaar' Vakantie vaak minder leuk voor huisdieren -VAKANTIE 1991 'arkeren =>ij Schiphol Verkeersinfo per telefoon Verkeersbureaus in Nederland De vakantieperiode is voor een huisdier vaak minder plezierig dan voor zijn baas. Een paar weken in een asiel, waar de dieren weliswaar goed ver zorgd worden, is lang niet voor elk dier een pretje. Ze zijn vaak niet ge wend vast te zitten in hokken en krijgen ander voedsel. Maar ook als huisdieren mee gaan op vakantie, zijn ze de belangrijke dagelijkse re gelmaat kwijt. Wie zijn hond of kat toch mee wil ne men op vakantie naar het buiten land, doet er goed aan allereerst te informeren of het dier welkom is op de vakantiebestemming. Verder moet worden nagegaan of het dier in het betreffende land wordt toegela ten en welke gezondheidseisen er worden gesteld. Een inenting tegen hondsdolheid is in alle landen ver plicht voor honden en katten. Deze moet minstens dertig dagen en maximaal een jaar voor de vertrek datum gegeven worden. De bijbeho rende papieren dient de eigenaar in het buitenland bij zich te dragen. Een hond kan niet alleen thuisblij ven. Als u op vakantie gaat is een mogelijke oplossing uw hond onder te brengen bij vrienden of familie, maar nog beter is het om iemand in huis te nemen die de hond wil ver zorgen. Ook voor een kat is het beter om in de eigen omgeving te blijven. Als bu ren of kennissen bereid zijn de kat twee maal per dag eten en drinken te geven en hem de nodige aandacht te schenken, kan het dier alleen thuis achterblijven. Er zijn veel goede dierenpensions waar huisdieren uitstekend worden verzorgd. Voorzien van een dieren- paspoort en volledig ingeënt kan de hond of kat daar met een gerust hart achtergelaten worden. Wie nu nog een onderkomen voor zijn huisdier zoekt voor deze vakantieperiode, kan er echter op rekenen dat er geen plaats meer is in de dierenpensions. In het hoogseizoen geldt voor de meeste opvangcentra een wachttijd van één a twee maanden. Oppascentrale In de praktijk is gebleken dat er nog al wat honden moeilijk hun draai kunnen vinden in een asiel. In dat geval kan het dier ondergebracht worden via een zogenaamde oppas centrale. De hond gaat dan in de va kantie 'logeren' bij een gastgezin. Voordat de logeerpartij begint be spreken de eigenaars van de hond en het gastgezin de gewoonten van het dier, zodat hij wat sneller en makke lijker kan aarden in zijn nieuwe om geving. Wie denkt dat een oppascentrale voor huisdieren een willekeurig ge zin uit de kaartenbak trekt, komt be drogen uit. De bemiddelaar van de centrale gaat eerst op bezoek bij elk gastgezin in spé om te bekijken of het geschikt is voor de opvang van een hond. Voordat het baasje op va kantie gaat, gaat de hond eerst één of twee dagen 'logeren op proef. Als blijkt dat alles voor eigenaar en gast gezin naar tevredenheid verloopt kunnen de koffers met een gerust hart worden gepakt. De eigenaar van de hond betaalt voor deze manier van opvang tussen de tien en vijftien gulden per dag aan het gastgezin. Daarbij koopt de eigenaar van tevoren het eten voor de hond. Per jaar kost de bemidde ling de eigenaar ongeveer vijftig gul den. Kleine huisdieren als vogels, konijnen en cavia's kunnen tijdens de vakantie makkelijk thuisblijven mits ze elke dag gevoerd worden. Laat ze nooit met een grote hoeveel heid voedsel en water achter, want dan bestaat de kans dat de dieren te veel in één keer eten en ziek worden of zelfs doodgaan. De ware reiziger maakt voor zijn vakantie eerst een uitstapje naar reisverzekeringsland. Dit kan hem na zijn 'avon tuur' de financiële nacht merrie besparen die me nige vakantieherinnering onnodig overschaduwt. Een reisverzekering gaat elk risico uit de weg. Het is een bagage-verzeke ring, een ongevallen-ver zekering, het dekt medi sche en onvoorziene kos ten. Bij bepaalde verzekeringsmaat schappijen is het mogelijk één van deze onderdelen' te laten verval len. Toch adviseert de Consumen tenbond om een complete reisver zekering af te sluiten en vormen van dubbelverzekeren, die daarbij ontstaan, gewoon te accepteren. Dit geldt met name voor het onder deel 'onvoorziene kosten'. Deze hebben betrekking op opsporing, reddingsacties, repatriëring naar Nederland (eventueel per ambu lance-vliegtuig) en extra reis- en verblijfkosten. Declareren Voor medische kosten gaat hetzelfde op. De reisverzekeringen declareren de door hen gemaakte ziektekosten voor zover mogelijk bij de ziektekos tenverzekering. Maar wanneer een vakantieganger per ongeluk in een veel te dure kliniek wordt opgeno men, blijft een deel van de rekening onbetaald. En dat deel moet wel door de klant worden betaald. De verzekering kent zoveel verschil lende vormen dat het onmogelijk is om daar een compleet overzicht van te geven. Hieronder volgen daarom de belangrijkste voetangels en klemmen. De bagage - alle spullen die mee gaan voor persoonlijk gebruik of ter plekke worden aangeschaft - is ver zekerd tot een maximum bedrag. Kostbaarheden (niet alleen dat gou den Rolex-horloge van pa, maar ook de super-de-luxe racefiets van ma) moeten apart worden bijverzekerd. Neem ook Travellers Cheques mee op reis. Deze zijn automatisch verze kerd bij verlies en diefstal. Contant geld is dat op grond van de reisverze kering meestal niet of slechts ge deeltelijk. e met het vliegtuig op vakantie at en besluit de auto tijdens de va- ïtie op de luchthaven van Schip- te parkeren, moet er rekening e houden dat dit aardig in de pa ren kan lopen. i speciaal langparkeerter- n: P3. Voor de eerste vijf dagen be lt men per auto 25, ongeacht of ook daadwerkelijk vijf dagen ge keerd wordt. arna geldt een prijs van 5 per et- al. Van P3 en de vertrek- en aan- nsthal bestaat een pendeldienst, bus rijdt dag en nacht en is gratis, isen die reizigers naar Schiphol ngen of van Schiphol afhalen men het beste gebruik maken parkeerterrein P9. parkeerterrein ligt het dichtst bij vertrek- en aankomsthal en kost per uur. Een gemakkelijke ma- r om van en naar Schiphol te rei- is met de trein. irmatie daarover is te verkrijgen de reisbureaus en op elk NS-sta- <tra verzekering >or Hongarije ngaarse automobilisten betalen 1 ingang van dit jaar hun WA-ver- eringspremie niet meer automa- i via de benzineprijs. Zij moeten voor apart een dure verzekering uiten. De ANWB verwacht dan dat veel Hongaarse voertuigen e zomer onverzekerd rondrijden. dat bij een aanrijding vaarbij de Hongaarse partij uld treft - de schade zeer moei- s te verhalen. De schuldige zelf vaak niet in staat zijn om de scha- e vergoeden en daarom is er een rborgfonds ingesteld. Het is ech- nog onzeker of het fonds ook ade van buitenlandse toeristen 'ergoeden. WB Rechtshulp adviseert daar- automobilisten die naar Honga- gaan en geen casco- of all-risk- ekering hebben, voor de reis een intie-cascoverzekering af te slui- Dit is ook aan te bevelen voor voor ugal, Turkije, Joegoslavië en indei kenland. menstelling: en van den Anker en sTimmers herwerkten mee: ïsjg ibEdens TcBoekenstijn nënne van de Nieuwegiessen dy Korff de Gidts en 'dStruys kening betalen bij winkels, restau rants en hotels die de kaart accep teren. Bovendien is een creditcard verzekerd tegen verlies of diefstal en zijn er extra's aan verbonden als het zonder borgsom huren van een auto en het vasthouden van de hotelkamer bij vertraging. Bijna iedere Nederlandse bank heeft haar eigen creditcard. Zo'n 'card' kost tussen de veertig en 115 gul den en is op aanvraag verkrijg baar. Als betaalmiddel zijn er geen extra kosten verbonden aan het gebruik van de kaart. Om geld op te nemen uit geldautomaten of aan de balie van banken, moet wel meer betaald worden. In het bui tenland betaalt de kaarthouder per opname uit de geldautomaat tussen de twee en vijf gulden be- handelingskosten. Aan de balie van een bank wordt minimaal tien gulden in rekening gebracht. Creditcardhouders wordt daarom geadviseerd om voor opname uit geldautomaten of bij banken in het buitenland de gewone Euro cheque-pas of Giromaatpas te ge bruiken. Cheques Om niet met teveel contant geld op zak af te reizen naar het buitenland, kan de toerist ook gebruik maken van Eurocheques of girobetaalkaar ten. Deze cheques kunnen worden uitgeschreven als betaalmiddel. Ook kan er geld bij een bank of een post kantoor mee worden opgenomen. Ze zijn verzekerd tegen verlies of dief stal en bij opname wordt door bui tenlandse banken soms provisie be rekend. De wisselkoers is vaak lager dan bij het omwisselen van contant geld. Nadeel ten opzichte van de pin- codepassen is dat de gebruiker van de Eurocheque om geld op te nemen afhankelijk is van de openingstijden van banken. Voor geldopname met girobetaalkaarten kan de toerist in het buitenland alleen terecht bij het postkantoor. In veel Zuideuropese landen is het postkantoor niet meer dan vier uur per dag geopend. Wie niet in het bezit is van een bank pas of creditcard, kan zogenaamde travellers cheques kopen bij Neder landse banken. Ze kunnen bij ban ken over de hele wereld worden in gewisseld tegen contant geld en als betaalmiddel worden gebruikt bij vele hotels, restaurants en winkels. Wel is een geldig paspoort nodig om zich te kunnen legitimeren. De che ques vertegenwoordigen een vast bedrag in de door de gebruiker ge wenste buitenlandse munteenheid. Ook travellers cheques zijn verze kerd. Bij aankoop betaalt de klant één procent provisie over het bestel de bedrag en minimaal vijf gulden behandelingskosten. Ook tijdens een vakantie in de Verenigde Staten kan een verkeersongeluk gebeuren. De ziekenhuiskosten zijn dan aanzienlijk duurder, zodat een aanvullende verzekering pure noodzaak is. Foto AP. Bij verlies, schade of diefstal betaalt een verzekering nooit automatisch uit. Bij vermissing of diefstal moet aangifte gedaan worden bij het poli tiebureau ter plaatse. Het bewijs hiervan is nodig voor de verzeke ring. Weigert de politie medewer king dan moet de hulp worden inge roepen van de reisleiding of (bij een vliegreis) van de politie op Schiphol. Ook is het verstandig aankoopbon nen te bewaren. Maar wie zijn kost bare bezit na al deze voorzorgen als nog open en bloot voor het grijpen had liggen, krijgt toch geen cent van de verzekering vergoed. 'E-formulier' Particulier verzekerde vakantiegan gers zijn binnen Europa meestal ge dekt voor drie maanden; buiten Eu ropa is bijna altijd een aanvullende verzekering nodig. Met name in de VS en Canada kan een ziekenhuis verblijf financieel uit de hand lopen. Voor ziekenfondsverzekerden ligt het minder eenvoudig. Zij dienen voor EG-landen een 'E-formulier' mee te nemen. Landen buiten de EG kennen een soortgelijk formulier. Toeristen krijgen met het 'E-formu- lier' een zelfde vergoeding als de zie kenfondsverzekerden in het desbe treffende land. En dat is alweer een reden om een reisverzekering met ziektekostenvergoeding af te slui ten. Ziekenfondsen van andere lan den kennen immers lang niet altijd hetzelfde verstrekkingsniveau als in Nederland. Bovendien is met Zwitserland, Noor wegen, Finland en de voormalige Oostbloklanden geen verdrag geslo ten, zodat daar geen dekking is. Ook leden van een Nederlands zieken fonds met een andere nationaliteit krijgen geen vergoeding als hun moederland geen verdrag heeft met het vakantieland. Nood Bij verschillende verzekeringen ho ren vaak ook verschillende alarm centrales. Wie in geval van nood deze centrale niet belt, krijgt later vaak niets vergoed. Probeer dus niet 'makkelijk' te doen door zonder de centrale zelf alles te regelen en haal de verschillende centrales niet door elkaar.Of zoals de Consumenten bond waarschuwt: „Bel bij autopech niet de alarmcentrale van de inboe delverzekering". Wie met de eigen auto op vakantie gaat doet er verstandig aan naast een reisverzekering ook een Internatio nale Reis- en Kredietbrief (IRK) bij de ANWB te halen. Hierin zitten cou pons die onder andere reparatiekos ten voorschieten, die bij terugkomst verrekend worden. Ook geven zij recht op juridische bijstand. De ANWB heeft sinds kort twee tele foonlijnen met actuele informatie voor reizigers naar het buitenland geopend. Het nummer 06-91.091.010 geeft informatie over Groot-Brittan- nië, België, Frankrijk en Spanje. Het nummer 06-91.091.080 geeft infor matie over Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, Italië, Joegoslavië en Griekenland. Het gesprekstarief is 50 cent per minuut. Vaste onderdelen zijn verkeersinfor matie en het weer maar er kan ook bijzopdere informatie doorgegeven worden die gevolgen kan hebben voor toeristen, zoals bij voorbeeld bosbranden, overstromingen of sta kingen. Flappen tappen', het met behulp van bankpas plus pin code opnemen van uit een geldauto maat, is in het buitenland al langer gebruikelijk dan in Nederland. Sinds kort is het voor Nederlandse toeristen ook mogelijk geld te ha len uit buitenlandse automaten. In dertien Europese landen, waaron- jer Frankrijk, Spanje en Italië, cunnen Nederlanders daarvoor 24 iur per dag terecht met hun gewo- ie Eurocheque-pas en pincode. Iet gebruik van de pas is in het juitenland altijd gratis, ïnige voorzichtigheid is wel gebo den, want de pas kan alleen wor- len gebruikt in automaten die zijn roorzien van het EC-logo, dat ook geld op de achterzijde van de pas staat. De Eurocheque-pas met pincode wordt verstrekt door alle Neder landse banken, behalve door de Postbank. Klanten van de Post bank kunnen in het buitenland kosteloos 'geld uit de muur halen' als ze in het bezit zijn van een giro maatpas. De pas is te herkennen aan een extra magneetstrip en het Eurocard/Mastercard vignet op de achterzijde en is te gebruiken in buitenlandse automaten met dit vignet. De Postbank is eind vorig jaar be gonnen met de invoering van de nieuwe giromaatpas. Mensen die de giromaatpas willen hebben kunnen deze bij de Postbank aan vragen. Twee weken later krijgt men de pas dan in huis. Houders van creditcards plus pin code kunnen in het buitenland be halve geld opnemen uit automa ten ook met een simpele handte- 0p, okin het buitenland kunnen Nederlanders vrij gemakkelijk geld 'uit de imir' halen. Foto SP. ZATERDAG 29 JUNI 1991 Roep niet bij tanken: 'Ik ben drie weken weg' Je kunt nog zoveel van reizen houden, niemand laat graag zijn eigen huis on beheerd achter. Daarom is het goed om voor het op vakantie gaan buren of kennissen te vragen een oogje in het zeil te houden en één van hen de huis sleutel te geven. Dit sleuteladres kan in veel ge meenten samen met de vakantie data opgegeven worden bij de plaatselijke politie. Mocht er bij voorbeeld een waterleiding sprin gen, dan weet de politie dat het huis tijdelijk onbewoond is én wie de sleutel heeft. Sommige korpsen spelen het zelfs klaar om van tijd tot tijd een kijkje bij de woning te nemen. Tijdklok Het is belangrijk dat het huis er be woond uitziet. Laat door middel van een tijdklok een lamp branden of zelfs de radio enige tijd per dag spe len. Haal niet alle planten uit de vensterbank weg en als kennissen deze water geven, kunnen zij bij voorbeeld ook de gordijnen 's mor gens open en s' avonds weer dicht doen. Voor tuinbezitters heeft de politie nog een extra tip. „Lang gras, ver droogde planten en een blik naar binnen leren dieven, die met name in vakantietijd actief zijn, dat de be woners weg zijn. Zeker wanneer de post als een berg achter de deur ligt", aldus C. Hoogervorst van de af deling criminaliteitspreventie van de Haagse politie. Er is altijd wel een goede buur te vinden of een niet zo verre vriend die het gras wil maaien en de tuin spuiten. Post kan door de PTT maximaal zestig dagen worden 'vastgehouden'. Kostbaarheden Let op. waar in de kamer kostbaar heden staan. Zet ze niet teveel in het zicht. Het lichtje van de videorecor der is al gauw te zien. Wie vaak van huis is zou voor sieraden en belang rijke papieren de aanschaf van een vloer- of wandkluisje kunnen over wegen. Ook is er bij banken de mo gelijkheid een safeloket te huren. Laat niet willekeurig aan iedereen weten dat de vakantie in aantocht is. Het briefje op de deur voor de melk man kan door anderen opgevat wor den als een uitnodiging om even rond te snuffelen. Voorlichter Hoo gervorst kent van dit verhaal vele, wellicht meer eigentijdse versies. „Je moet bij het tankstation natuur lijk niet enthousiast roepen dat je 'hem helemaal volgooit' omdat je drie weken naar Italië gaat en ver volgens met een girobetaalkaart betalen". Wie helemaal het zekere voor het on zekere wil nemen, doet er volgens Hoogervorst verstandig aan zich niet voor zijn huisdeur met volle kof fers op te laten halen door een taxi. Hij raadt aan hiervoor een neutraal punt af te spreken, zoals een straat hoek. Waarmee hij natuurlijk niet alle taxichauffeurs over één kam wil scheren: „Ik wil niemand bij voor baat al bestempelen als onbetrouw baar. Ook wil ik niemand een onvei lig gevoel geven. Vakantie is name lijk ook nog ontzettend leuk". Veel mensen willen voordat zij ver trekken meer weten over de plaats van bestemming. Dat kan, want vrij wel alle vakantielanden hebben in Nederland een verkeersbureau. Nationaal Belgisch Verkeersbureau Herengracht 435-437 1017 BR Amsterdam tel.(020)6245953 Nationaal Bulgaars Verkeersbureau Leidsestraat 43 1017 NV Amsterdam tel.(020)6248431 Cyprus Verkeersbureau Prinsengracht 600 1017 KS Amsterdam tel.(020)6244358 Deens Verkeersbureau Piet Heinstraat 3 2518 CB Den Haag tel.(070)3646858 Duits Reis-informatiebureau Trade Park Zuidoost Hoogoorddreef76 1101 BG Amsterdam tel.(020)6978066 Fins Nationaal Verkeersbureau Stadhouderskade 69 1072 AD Amsterdam tel.(020)6719876 Frans Verkeersbureau Prinsengracht 670 1017 KX Amsterdam tel.(020)6203141 Grieks Nationaal Verkeersbureau Leidsestraat 13 1017 NS Amsterdam tel.(020)6254212 Brits Verkeersbureau BTA Stadhouderskade 2 (vijfde etage) 1054 ES Amsterdam tel.(020)6855051 Hongarije Ibusz Benelux World Trade Center Strawinskilaan 1425 1077 XX Amsterdam tel.(020)66649851 Iers Nationaal Bureau voor toerisme Leidsestraat 32 1017 PB Amsterdam tel.(020)6223101 Nationaal Italiaans Verkeersbureau Stadhouderskade 6 le verdieping) 1054 ES Amsterdam tel.(020)6168244 Israëlisch Nat. Verkeersbureau Wijde Kapelsteeg 2 (hoek Rokin) 1012 NS Amsterdam tel.(020)6249642 Joegoslavisch Verkeersbureau Jan Luykenstraat 12 1071 CM Amsterdam tel.(020)6750496 Luxemburgs verkeersbureau Nassaulaan 8 2514 JS Den Haag tel.(070)3649041 Noors Nationaal Verkeersbureau Saxen Weimarlaan 58 1075 CE Amsterdam tel.(020)6710061 Oostenrijks Toeristenburo Stadhouderskade 2 1054 ES Amsterdam telefoon (020) 6129682 Pools Informatiebureau 'Orbis' Leidsestraat 64 1017 PD Amsterdam tel.(020)6253570 Portugees Verkeersbureau Stadhouderskade 57 1072 AC Amsterdam tel.(020)6750301 Roemeens Nat. Verkeersbureau Weteringschans 165a 1017 XD Amsterdam tel.(020)6233489 Spaans Verkeersbureau Laan van Meerdervoort 8 2517 AJ Den Haag tel.(070)3465900 Tsjechoslowaaks Reis-informatie bureau 'Cedok' Leidsestraat 4 1017 PA Amsterdam tel.(020)6222788 Tunesisch nat. verkeersbureau Muntplein 2 (drie hoog) 1012 WR Amsterdam tel.(020)62249716250286 Turks informatiebureau Herengracht 451 1017 BS Amsterdam tel (020)6266810 Verenigde Staten USTTA Museumplein 19 1071 DJ Amsterdam tel.(020)6790321 Zweeds Nationaal Verkeersbureau Saxen Weimarlaan 58 1075 CE Amsterdam tel.(020)6710061 Nationaal Zwitsers Verkeersbureau Koningsplein 11 1017 BB Amsterdam tel.(020)6222033

Leidse Courant | 1991 | | pagina 37