Toeristen massaal de auto in Geen bloemenjurken en parfumzeep mee Goedkoop tanken in Luxemburg Interesse voor Oost- Europa valt tegen rankrijken Duitsland dé vakantietoppers ZATERDAG 29 JUNI 1991 Frankrijk en Duits land worden dit jaar de vakantie toppers. De ANWB verwacht dat 1,6 miljoen Nederlanders de Franse schatkist aanzienlijk zul len spekken en een mil joen andere vakantiegan gers trekken de oostgrens over. Van de in totaal 6,6 miljoen buiten landse zomervakanties profiteren verder Hongarije (200.000), Spanje en vooral Portugal. De vakantie gangers mijden onrustige gebie den als Joegoslavië, Europees Rusland en landen in en rond het Midden-Oosten, alsmede Noord- Afrika (Tunesië). Het aantal zomervakanties stijgt lot ruim 12 miljoen (zo'n vijf mil joen Nederlanders blijven binnen de landsgrenzen) en dat is 3 meer dan in 1990. Deze groei komt goede aan buitenlandse zo mervakanties (plm. 200.000) en aan binnenlandse vakanties (plm. 150.000). loewel vlieg- en busvakanties itagneren, blijft de gemiddelde aarlijkse groei van twee tot drie irocent gehandhaafd. Spanje en 'ortugal compenseren het verlies lat ontstaan is door onder meer de Jolfoorlog. Turkije en Israël met ïamezijn 'slachtoffers'. londsmoe, gefrustreerd en een duiten armer thuiskomen ran vakantie is geen uitzondering, (aak ligt de oorzaak van de narig- ïeid bij een slechte of onvoldoen- e voorbereiding. Niet zelden pnngen vakantiegangers enkele iren na het begin van de vakantie in de auto en beginnen aan een irenlange rit. Mede-inzittenden ebben 'alles' geregeld (onder con- ole), maar het is om maar een oorbeeld te noemen lastig, anneer niemand van hen het over kan nemen. Of als men iet weet dat parkeren op een uchtstrook in Duitsland, Oosten- jk en Zwitserland omdat de randstoftank leeg is, wordt uitge- ?d als 'misplaatst gebruik ma in van de vluchtstrook' en een tse bekeuring oplevert, uitsland beschikt over een per- ct autosnelwegnet dat voortdu- nd wordt gemoderniseerd en tgebreid. Toch houdt men er reemde' (wets)bepalingen op na, )als de Mehrzweckstreife (bijzon- ;re vluchtstrook) op landelijke utes. Buiten de bebouwde kom deze herkenbaar aan de brede, itte doorgetrokken streep en anneer ter plekke geen inhaal- irbod geldt, moet men uitwijken inhalend verkeer. In Neder- nd mag men onder geen voor- larde een doorgetrokken witte reep op het wegdek overschrij- in, maar bij onze oosterburen is (wettelijk) verplicht. nelheden ide meeste Europese vakantielan- in, geldt op autosnelwegen een aximumsnelheid van 120 tot 130 lometer per uur. Groot-Brittannië met 112 kilometer per uur (70 ph) een uitzondering en in Italië auto's met een motorvermo- ivan maximaal 1100 cc niet snel- dan 110 kilometer per uur. Op an- ere wegen buiten de bebouwde mag 80 tot 90 kilometer per uur arden gereden <Oostenrijk 100 ki- meter per uur). otorrijders die naar het buitenland ian, krijgen te maken met een aan- tal spelregels, zoals het voeren van (verplicht) dimlicht in België, Duits land, Frankrijk, Luxemburg, Oos tenrijk en Spanje. In alle Europese landen is het dragen van een helm verplicht en in Italië mag men met een motor met 150 cc inhoud niet op autosnelwegen komen; voor moto ren met een cilinderinhoud van 150 tot 300 cc geldt een maximum snel heid op autowegen van 110 kilome ter per uur. Autosnelwegen Er wordt voortdurend gesleuteld aan verbetering van het wegennet. BELGIË: Door de openstelling van twee weggedeelten bij Houffalize in de Ardennen vormt autosnelweg A26 de snelste verbinding tussen Luik en Luxemburg. Vanuit het noorden (Maastricht) kan men het stadsgebied van Luik mijden door consequent het bord 'Ardennes' te volgen. FRANKRIJK: Enkele nieuwe snel wegen, zoals de A3 en A86, in de oos telijke buitenwijken van Parijs ma ken in combinatie met reeds be staande autosnelwegen een aantrek kelijke alternatieve route mogelijk ter vermijding van de drukke boule vard Périphérique. De route takt bij de luchthaven Charles de Gaulle af van de Autoroute du Nord (Al) en sluit bij de luchthaven Orly aan op de Autoroute du Soleil (A6). Ten oos ten van Parijs is de autoroute A5 tus sen Troyes en Chaumont ter lengte van 79 kilometer in oktober vorig jaar voor het verkeer opengesteld. Voor het doorgaande noord-zuid- verkeer is deze weg interessant als over enkele jaren de verbinding over Reims tot stand is gebracht. SPANJE: Door de ingebruikneming van een gedeelte van de autosnel weg A7 en enkele verbindingswegen wordt het doorgaande verkeer van Barcelona richting Alicante nu bui ten Valencia omgeleid. Ten zuiden van Alicante werd de A7 als een soort 'semi-autosnelweg' verlengd tot Murcia ter lengte van 65 kilometer. PORTUGAL: De Al van Lissabon naar Oporto is 48 kilometer langer geworden. DUITSLAND: De Emslandautobahn A31 tussen Emden en Bottrop heeft thans een lengte van 250 kilometer, waarvan 130 kilometer autosnelweg. Verder is de A4 in het voormalige grensgebied bij Eisenach opge knapt, de A96 tussen Wangen en Lindau met 8 kilometer verlengd en werd de ontbrekende schakel in de A65 bij laatstgenoemde plaats tus sen Mannheim en Karlsruhe gereali seerd. OOSTENRIJK: Omdat van de Rop- penertunnel in Tirol (Imst) één buis voor het verkeer beschikbaar is, is de Inntalautobahn tussen Kufstein en Landeck volledig berijdbaar. Ook is 11 kilometer weggedeelte in de A8 bij Ried tussen Seharding en Linz te benutten en ten zuiden van Wels is als onderdeel van de Pyhrn-Auto- bahn (A9) het traject Sattledt/Al- Kirchdorf a.d. Krems voor het ver keer opengesteld. De bouw van de Autobahn A4, Wenen-Hegyeshalom (Hongarije) is tot Bruck a.d. Leitha gevorderd. ITALIË: De reistijd tussen de Zwit serse grens en het Lago Maggiore is flink bekort, omdat Villadossola nu ook een moderne autosnelweg heeft en men niet meer door de bebouwde kom hoeft. JOEGOSLAVIË: Bij de stad Nis is de Ml in de richting Leskovac over een lengte van 21 kilometer verbreed tot vier rijstroken. Inmiddels is ook 21 kilometer snelweg (A 11) van Villach over de grens naar Joegoslavië ge reed gekomen, waardoor auto's met caravan .niet meer om hoeven te rij- Honderdduizenden toeristen zullen de komende weken met de auto op reis gaan. Informatie Onmisbare hulp voor een vlotte va- kantie-autoreis is de radio-verkeers informatie. In FRANKRIJK bijvoor beeld geven stations - naar behoef te - elk uur informatie in de lands taal en daarnaast geven borden al ternatieve routes aan. Het aardige van de Fransen is dat in het hoogsei zoen op doorgaande en alternatieve wegen geen verkeersbelem merende wegwerkzaamheden worden uitge voerd. Langs nagenoeg alle belangrijke noord-zuidverbindingen zijn Bison Futé informatieposten ingericht (herkenbaar aan een bord), waar men met beeldscherm en toetsen bord dag en nacht gerichte verkeers informatie (en prognoses) kan op roepen. Algemeen reisadvies voor Frankrijk: passeer grensovergangen bij voorkeur in de namiddag voor de minste kans op vertraging. Op de DUITSE Autobahnen is het vooral in de weekeinden (vrijdag, za terdag en ook zondag) op bepaalde tijden ontzettend druk, zowel in noordelijke als in zuidelijke richtin gen. Bij de grensovergangen staan vaak lange files voor benzinepom pen, terwijl aan de 'Bundesstrassen' de wegen rustiger zijn en de brand stof goedkoper is. Deze 'Bundes strassen' zijn eigenlijk alternatieve routes (dus wel een stukje om), maar men ontwijkt knelpunten en verder kunnen deze vermeden worden door op de Autobahn de blauwe omlei dingsborden te volgen. Na -tig kilo meters komt men dan toch weer op een rustiger autosnelweg. De ver keersinformatie wordt elk half uur na het nieuws gegeven en zaterdag- /zondag na het hele uur (landelijk op midden- en lange golf). Voor FM-ont- vangst wordt de frequentie op blauw-witte borden langs de Auto bahnen aangegeven. In en rond de SPAANSE stad Barce lona wordt op alle fronten gewerkt in verband met de Olympische Spelen volgend jaar. Men dient rekening te houden met verkeersbelemmerende wegwerkzaamheden en verder spit sen de verkeersproblemen zich toe op autosnelwegen van en naar bad plaatsen rond de Olympische stad. De verkeerspiekuren liggen op vrij dag tussen zeven en tien uur, zondag tussen tien en één, zeven en elf uur en maandag tussen zeven uur 's och tends en half tien. Verkeersinforma tie via de telefoon uitsluitend in de landstaal, maar radio Costa Brava geeft de informatie in Engels, Frans en Duits (96,3 FM). Transito OOSTENRIJK krijgt deze zomer een transito (toeristische) functie in verband met de vakantietrek naar Tsjechoslowakije en Hongarije. Bij grensovergangen kunnen lange wachttijden ontstaan, maar er zijn alternatieven, hoewel niet allemaal voor auto's met caravan. De meest rustige reisdagen zijn maandag tot en met donderdag en wanneer men gedetailleerde routekaarten op zak heeft en regelmatig de verkeersin formatie via de radio raadpleegt, komt men een heel eind. Lichtpuntje is dat vrijwel zeker be gin juli in Karinthië de Karawanken- tunnel (ten zuid-oosten van Villach) naar Joegoslavië met één rijstrook in beide richtingen wordt opengesteld en daarmee kan een einde komen aan filevorming en andere vormen van vertraging. Voor radio-verkeers informatie staan borden langs de au towegen met vermelding van de juiste frequentie; elk uur na nieuws berichten, zowel op radio Österreich 3 als via regionale uitzendingen. Ook in GROOT-BRITTANNIË ge ven de radiostations van de BBC en ILR (lokale zenders) verkeersinfor matie op de MW en FM-banden via frequenties op borden langs de auto snelwegen. Men kan ook telefone ren; een groot scala van nummers is beschikbaar. Het verkeer is zomers het drukst in het zuid-westen van Engeland. Vooral in de graafschap pen Somerset, Dorset, Devon en Cornwall, en vooral ook op de wegen naar badplaatsen als Brighton en Blackpool en naar het noorden (Lake-district). De 'Holidayroutes' zijn alternatieven herkenbaar aan gele borden met de HR. Autobahnvignet Op de ZWITSERSE N-wegen rijden kan alleen met een Autobahnvignet, te verkrijgen bij de grensovergan gen, maar beter is in Nederland bij de ANWB-kantoren de sticker te ha len. Voor de verkeersinformatie is het landelijke nummer 163 beschik baar en verder de Duitstalige radio op de middengolf na nieuwsuitzen dingen. Voor verkeersinformatie in Italië is het telefoonnummer 06 - 4212 dag en nacht in het Duits, En gels, Frans en Spaans beschikbaar en voorts het eerste kanaal van de omroep RAI. De meest gunstige rij tijden liggen tussen elf en vijf uur overdag en natuurlijk 's nachts. In de weekends in de zomermaan den zitten de BELGISCHE wegen naar de kust regelmatig verstopt, vooral op de El7 van de Ring Ant werpen tot Oostende en de E40, Gent-Oostende. Soms komt de Rijkswacht er aan te pas: men rijdt dan in 'blokken' met een snelheid van 80 kilometer per uur onder bege leiding naar de bestemming. Bij onze zuiderburen zijn de praatpalen langs de snelwegen ook te gebrui ken voor informatie over verkeers drukte, route-informatie en meldin gen van ongevallen en dergelijke. Radio 1 geeft van zes uur 's ochtends tot elf uur 's avonds actuele ver keersinformatie; de frequenties staan op borden langs de autowegen. Aternatieve routes worden met oranje borden aangegeven. aoede voorbereiding bespaart ongemakken onderdduizenden Nederlan ds trekken deze zomermaan- (n naar zuidelijker oorden, e buitenlandse bestemming ordt al weken tevoren ge- testerd. et dat vooruitzicht krijgen zon- ge gedachten logischerwijs de 'erhand, maar er zitten ook scha- wzijden aan. De vakantie is, hoe het ook wenden of keren, een d van verhoogde kansen op een ibrande huid, muggebeten en irree. !n op de twee reizigers heeft tij- !ns de zomervakantie last van 29 fcag- en darmstoornissen. Dat 3ikc ,mt omdat veel Nederlanders dc Bt gewend zijn aan de Zuideuro- aar -jebeuken. In de landen rond de 'ddellandse Zee bakt men 'eestal in olijfolie en er staan, an- auv ts dan hier, veel schaaldieren op lde'!t ttenu. Behalve andere eetge- it 'oonten kunnen ook water en ijs :fl tof het nodige ongemak zorgen. -rK komt dat veel Noordeuro- H anen tijdens de vakantie in war- 're streken plotseling veel meer g an drinken dan ze thuis gewend Ook de hoeveelheid alcohol die men tot zich neemt, is vaak veel groter. Dat alles verstoort in dit geval ook vaak de inwendige mens. Het is in ieder geval raadzaam geen water uit Zuideuropese kra nen te drinken, maar uitsluitend uit flessen. IJs en vooral ijsblokjes worden op waterbasis gemaakt en vaak neemt men daarbij niet de nodige, hygiëne in acht. Een goed middel tegen diarree meenemen is geen overbodige luxe. Overigens staat vast dat veel maag- en darmstoornissen ook ontstaan door de spanning die veel mensen tijdens de vakantie onder gaan. Ales is anders dan het gewo ne leven thuis en genoeg toeris tenmagen reageren daar spontaan op. Zonnebrand Veel vakantiegangers hoeven de zon maar te zien en ze weten niet meer van ophouden. Urenlang wordt de melkwitte huid blootgesteld aan de felle zonnestralen, met als resultaat een roodverbrand lichaam. Zonne brand is behalve pijnlijk ook een grote vochtonttrekker aan het li chaam. As de vochtvoorraad niet tijdig op peil wordt gebracht, bestaat de kans op uitdroging, vooral bij kleine kin deren. Het verbranden is gemakke lijk te voorkomen door het lichaam regelmatig in te smeren met een goede zonnebrandolie of -crème. Iemand met rood haar en een blanke huid moet een hogere bescher mingsfactor kiezen dan iemand met een donkere huid. Daarnaast is het raadzaam het aantal zonminuten langzaam op te voeren. As het kwaad eenmaal is geschied, kan een koudwaterbad (tijdelijke) verkoe ling bieden. Plaaggeesten Bijtende insecten vormen voor de toerist vaak een ware plaag. Muggen komen in vrijwel alle warme landen veelvuldig voor. Om ze van het lijf te houden is het smeren met insecten- werende middeltjes de meest gang bare remedie. Minder bekend is dat zoete geuren en kleding met bloemmotieven een bijna onweerstaanbare aantrek kingskracht uitoefenen op stekende plaaggeesten als bijen en wespen. De vakantieganger doet er goed aan het gebruik van 'lekkere geurtjes' en zelfs geparfumeerde zeep zoveel mo gelijk te vermijden. Bij het invallen van de schemering is het raadzaam ledematen met kle ding te bedekken, aangezien mug gen dan het meest actief zijn. In ho tels zijn vaak 'zoemapparaten' te verkrijgen die insecten op afstand houden. Mocht de mug toch toeste ken, dan verlicht een koud compres de pijn en de jeuk. Onmisbaar Veel reizigers nemen tijdens de va kantie pillen en zalfjes mee, maar vergeten bij voorbeeld een thermo meter. Tijdens de zomermaanden wordt de ANWB-alarmcentrale re gelmatig gebeld met vragen over koorts. Mensen kunnen dan veelal niet vertellen hoe hoog de koorts is. Bij mensen die dagelijks medicijnen gebruiken, gebeurt het vaak dat men niet niet de juiste medische ge gevens kent. Een geneesmiddelen paspoort biedt dan uitkomst. Dat is verkrijgbaar bij de apotheek en be vat gegevens over de medicijnen, de dosering en de algemene naam van het middel. Dat bespaart veel moei lijkheden als de voorraad medicij nen onvoorzien in het buitenland moet worden aangevuld. Apothekers en drogisten waarschu wen de nietsvermoedende vakantie ganger ten overvloede voor de ge zondheidsgevaren die hem in war mere streken te wachten staan. Maar met een goed samengestelde en be perkte 'reisapotheek' is het leed in de meeste gevallen snel geleden. De huisarts kan de inhoud van het EHBO-kistje het beste samenstel len. Hij kan individuele adviezen ge ven op medisch gebied, zodat de toe rist met een 'apotheek op maat' kan afreizen. De meeste echte problemen ont staan overigens onderweg naar of te rugkerend van de vakantiebestem ming. Vooral als men te laat vertrekt of in de file heeft gestaan en haastig probeert de verloren tijd te compen seren, ontstaan er ongelukken. Het is dan ook zaak om uitgerust op reis te gaan en er uitgebreid de tijd voor te nemen. Vakantie is bedoeld als een plezieri ge, onbezorgde tijd. Met redelijk na denken en een voorbereiding die verder reikt dan badkleding en zon nebrandcrème alleen, kan de vakan tie onbekommerd worden tegemoet gezien. Europese benzineprijzen Wie deze zomer met de auto naar Scandinavië of Italië gaat mag wel wat extra benzinegeld meenemen. Voordeliger kun je onderweg tanken in Luxem burg. Dit weekeinde kan dat ook nog in Duitsland, maar maandag is dat voorbij, want dan wordt ook bij de oosterbu ren alles ongeveer 25 cent per li ter duurder. Onderstaande prijzen, afkom stig van de ANWB, zijn aange geven in guldens per liter. Loodvrij bestaat in drie soorten: normaal (octaangehalte 91/92), Euroloodvrij (95) en Superplus (98). In sommige landen is alleen Eu roloodvrij verkrijgbaar, dat al tijd is te gebruiken voor auto's die hier op normaal kunnen rij den. Diegenen die diesel of lpg tan ken doen er goed aan bij de ANWB de aparte gids te kopen, waarin de stations staan ver meld waar deze brandstof te koop is. Er bestaat ook een apar te kaart voor de loodvrije benzi- België Normaal (loodvrij): 1,64 gelood super: 1,81 euroloodvrij: 1,66 superplus: 1,71 diesel: 1,30 lpg: 0.63 Denemarken normaal (loodvrij): 1,66 gelood super: 1.92 euroloodvrij: 1,67 superplus: 1,77 diesel: 1,38 lpg: 1.38 Duitsland (west) normaal (loodvrij): 1,30 super: 1,44 euroloodvrij: 1,33 superplus: 1,40 diesel: 1,11 lpg: 1.01 Frankrijk normaal: - (nauwelijks te koop) super: 1,89 euroloodvrij: 1,81 superplus: 1.81 diesel: 1,22 lpg: 1,01 Griekenland normaal: 1,44 super: 1,55 euroloodvrij: 1,44 diesel: 0,74 lpg: 0,43 Groot-Brittannië normaal: 1,36 super: 1,70 superplus: nauwelijks verkrijg baar, geen prijs bekend, iets duurder dan euroloodvrij: 1,56 diesel: 1,52 lpg: 1,03 Een Britse gallon is 4,5 liter; maar deze prijzen zijn per liter. Ierland super: 1,76 euroloodvrij: 1,70 diesel: 1.60 lpg: 1.03 Italië normaal: 2,41 super: 2.49 euroloodvrij: 2,40 diesel: 1.81 lpg: 1.13 Joegoslavië normaal: 1.38-1,64 (te laag oc taangehalte voor Nederlandse auto's) euroloodvrij: 1,42-1,81 super: 1.42-1,91 diesel: 1,11-1,52 lpg: geen prijsopgave Luxemburg normaal (loodvrij): 1.08 super: 1.26 euroloodvrij: 1,13 diesel: 0,80 lpg: 0,58 Nederland super: 1,76-1.82 31) euroloodvrij: 1,69-1.75 22) Superplus: 1,73-1,79 22) diesel: 1.07-1,08 8) lpg: 0,56 Noorwegen super: 2,24 mixed loodvrij super: 1,80 euroloodvrij: 2,04 superplus: 1,80 diesel: 1,10 lpg: 1,10 Oostenrijk normaal (loodvrij): 1,38-1,44 super: 1.49-1,57 euroloodvrij: 1,41-1,51 (ruim verkrijgbaar) diesel: 1,23-1.30 lpg: 1.22 Portugal normaal: 1,96 (onbruikbaar voor de meeste Nederlandse auto's) super: 1,99 euroloodvrij: 1,85 diesel: 1,36 lpg: 1,37 (beperkt verkrijgbaar) Spanje normaal: 1.64 super: 1,72 euroloodvrij: 1,62 diesel: 1,33 lpg: 0,77 Turkije normaal: 1,45 super: 1,71 euroloodvrij: 1,91 diesel: 1,27 Loodvrij beperkt verkrijgbaar. Zweden normaal: niet verkrijgbaar super: 2,07 euroloodvrij: 2,02 superplus: 2,13 diesel: 1,85 lpg: 1,37 Zwitserland normaal: niet verkrijgbaar super: 1,48 euroloodvrij: 1,37 diesel: 1,43 lpg: 1,39 Tanken is vooral in Luxemburg aantrekkelijk. Foto SP. Na het vallen van het IJzeren Gor dijn ligt Oost-Europa open voor de Westeuropeanen en West-Europa voor de Oosteuropeanen. Wie herinnert zich niet de langzaam rijdende en walmende Trabanten die vlak na de Duitse omwenteling Nederland kwamen binnentuffen? De verwachting is dat het deze va kantie op de Westeuropese wegen drukker dan ooit zal zijn, mede als gevolg van de massaal toestromende automobilisten uit het voormalige Oostblok. Maar hoe zit het andersom? Oost- Europa ligt dan wel open (alleen voor de Sovjet-Unie, Abanië, Roe menië en Bulgarijë is nog een visum nodig), maar maken we daar ook ge bruik van? De schattingen wijzen uit dat dit tegenvalt. Over het algemeen is het zo dat van het totale aantal vakantiegangers ongeveer een kwart georganiseerd, dat wil zeggen via een reisbureau, reist. De rest gaat op eigen gelegen heid. Of deze verdeelsleutel ook van toepassing is op de landen in het voormalige Oostblok is nog niet he lemaal duidelijk. Hoewel er wel een groeiende belang stelling is voor reizen naar Oost-Eu ropa, is het zeker niet zo dat er van een ware stormloop sprake is. Hon garije was ook voor het vallen van het IJzeren Gordijn al een populair vakantieland. Zo'n 200.000 Neder landers zullen hun vakantie in dit land doorbrengen. Joegoslavië, waar vorig jaar nog ongeveer 300.000 Ne derlanders naar toe gingen, zal dit jaar niet meer dan 150.000 Nederlan ders kunnen verwelkomen. Dit heeft natuurlijk alles te maken met de on rustige politieke situatie in dit land. De rest van de voormalige Oostblok landen wordt dit jaar slechts mond jesmaat bezocht. Tsjechoslowakije krijgt ongeveer 30.000 Nederlandse toeristen op bezoek, terwijl Polen, Roemenië, Bulgarije en de Sovjet- Unie gezamenlijk op niet meer dan 50.000 Nederlanders kunnen reke- Dat nog maar zo weinig Nederlan ders Oost-Europa als vakantiebe stemming hebben gekozen ligt niet alleen aan een gebrek aan belang stelling. De voormalige communisti sche landen zijn nog absoluut niet ingesteld op een massale toestroom van vakantiegangers. Hoewel er wel hard gewerkt wordt om de toeristenindustrie op poten te zetten, blijft het aanbod van hotelka mers en kampeerterreinen voorals nog ver achter bij de vraag. Boven dien voldoet de aanwezige accom modatie heel vaak niet aan de eisen die de gemiddelde Nederlandse toe rist stelt, zodat touroperators zich noodgedwongen nog maar mondjes maat op deze markt begeven.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 35