Succesvolle jeugd, onzekere toekomst ^Doodgewoon: moordweekend voor actieve hotelgasten final le ZATERDAG 29 JUNI 1991 PAGINA 31 GELD EN VERERING EXTRA BELASTING VOOR JONGE TENNISTOPPERS 'ege Wel 17 i -27; I -16; -21; LONDEN - De zon staat recht bo- Jven de baan in Key Biscayne, en nergens is een spoortje schaduw te bekennen. Een klein meisje, niet ouder dan veertien, haar donkere haar in een paardestaartje, leunt met haar hoofd tegen het canvas dekzeil achter de baan. Haar racket hangt 'slap' langs haar zij. Ze is doodmoe. Volkomen uitgeblust. Aan de andere kant van de baan loopt een ander meisje, met de bezadigde leef tijd van zeventien jaar. Het zweet stroomt van haar voorhoofd en haar shirt en rokje zijn doorweekt. Ook zij is uitgeput. Maar ze is ouder, wijzer en ge- harder en wil het haar tegenstander niet tonen. Iets verderop, in de Nick Bollet- tieri Tennis Academy, leren ze kinderen dergelijke dingen. Neem de tijd, houd je hoofd omhoog, laat je schouders niet zakken, zie er nooit verslagen uit. De plicht roept. De sponsors wachten. De fotocamera's klikken. Het meisje met 1-18; het donkere haar, Jennifer Capriati, draait zich lusteloos om. Ze is tennis- >-31; wonderkind, miljonaire en scholier, enz Haar tegenstander in de kwartfinales niet van het Lipton-toernooi, dat afgelopen enz maart in Florida plaatsvond, was de nummer één van de wereld, Monica Se- les. De gezamenlijke leeftijd van het 1-27; span was 31. Hun gezamenlijke rijkdom 9-13 wordt geschat op dertien miljoen gulden. Contracten i dilj metiCapriati heeft in haar eerste negen ge-maanden als professional bijna 300.000 t zij,dollar prijzengeld binnengehaald. Ze e de heeft sponsorcontracten met Prince (rac- en Diadora (kleding en schoenen) [er waarde van zes miljoen dollar en an- lere bedrijven staan te trappelen om de lieuwe Chris Evert te ondersteunen, longe kinderen moeten er veel voor iver hebben als ze de tennistop willen lereiken. Op zeer jonge leeftijd komen :e al onder zware geestelijke druk te itaan en de fysieke inspanning die van le onvolgroeide lichamen wordt ver- angd is enorm. Andrea Jaeger is er een oorbeeld van dat dit niet altijd even joed uitpakt. De Amerikaanse Jaeger vas in 1980 op vijftienjarige leeftijd de jongste speelster op Wimbledon - een ecord dat later werd gebroken door Ca- iriati. In 1982 was ze nummer twee op le wereldranglijst. Blessures en operaties laakten een vroegtijdig einde aan haar lopbaan. Rechts: Het wonderkind Jennifer Capriati heeft al menig groot contract mogen ondertekenen. Onder: De immer kreunende nummer één van de wereld, Monica Seles, moest voor Wimbledon afzeggen wegens knieproblemen. FOTO'S: AP/AFP Ouders die van hun kinderen een tennis ster willen maken, moeten goed beseffen wat dat allemaal inhoudt. Nick Bollettie- ri, eigenaar van de Nick Bollettieri Ten nis Academy en coach van Andre Agas si, heeft zijn antwoord al klaar voor ou ders die willen dat hij naar hun wonder kind komt kijken. „Ik stel één vraag: 'Hoeveel houden jul lie van jullie kind?'. Ze antwoorden na tuurlijk; 'Heel veel'. En dan vertel ik hun dat ze dat nooit uit het oog moeten verliezen omdat hun dochter, als ze een superster wordt, van dat alles wordt af gesneden en het tennisleven heel erg hard kan zijn". Het fenomeen van de kindersterren is niets nieuws in de tenniswereld. In 1887 won de vijftienjarige Lottie Dod Wim bledon. Maureen Connolly was zeven tien toen ze in 1952 zegevierde in de fi nale van Wimbledon. Ervaring is niet het enige dat telt bij ten nis - de ongebreidelde naïveteit van de jeugd compenseert vaak de wijsheid van Boven: Andre Agassi: „Ik heb het f afscheidsbriefje nooit geschreven, maar ik dacht ooit veel na over zelfmoord en wat mensen ertoe beweegt zelfmoord te plegen". FOTO: AFP de ervaren speler. De overwinning van Michael Chang op de twaalf jaar oudere Ivan Lendl op Roland Garros (finale'89) getuigt daarvan. Er is op dit moment een groot aantal succesvolle jonge spelers dat elkaar pro beert de loef af te steken. Ze hebben enorm krachtige rackets, een sterke com- petitiedrang en een scherp inzicht als het om tennis gaat. Buiten de omheiningen van de tennisbaan is hun ontwikkeling vaak ondermaats. „De spelers van nu zullen niet zo lang blijven spelen als Jimmy Connors", al dus Bollettieri. Connors is nu achtender tig en speelt nog steeds. „Als ze succes vol zijn, kunnen ze er als ze vierentwin tig zijn mee ophouden om een beetje te gaan leven. Daarom moeten ze ook in andere dingen geloven dan in tennis". Maar waar moeten ze dat vandaan ha len? Lennart Bergelin, coach van Björn Borg, zei over diens mislukking in de za kenwereld: „Hoe kan hij nou iets van zaken afweten als hij zijn hele leven op de tennisbaan heeft gestaan?" Het is het bekende verhaal: kampioen in de sport, verliezer in het leven. Bij het tennis is dit echter minder vaak voorgekomen dan bij andere sporten, daarom zijn Borgs worstelingen zo fascinerend. Vloek of zegen De meeste jonge spelers worden gecha peronneerd door hun familie. Dat kan zowel een vloek als een zegen zijn. Naast de geestelijke steun die de aanwezigheid van ouders kan zijn, kan deze ook de spanning en de druk vergroten. Agassi's vader is bokser geweest, net als die van Jaeger. Stephano Capriati is profvoetbal ler geweest. Moeten hun kinderen de top halen die ze zelf nooit bereikt hebben? Het zou niets nieuws zijn. De neerwaartse lijn van Steffi Graf van de afgelopen achttien maanden, uitmon dend in de pijnlijke nederlaag onlangs in Parijs tegen Arantxa Sanchez Vicario, kan gedeeltelijk worden toegeschreven aan familieproblemen. Een voormalig minnares van Steffi's vader zei een kind van hem te hebben gekregen. Peter Graf won uiteindelijk de rechtszaak die er op volgde. De crisis kwam vorig jaar tot een hoogtepunt tijdens Wimbledon, toen Steffi midden in het toernooi naar Duitsland vluchtte. Op Roland Garros dit jaar was Steffi's vader bij een hand gemeen betrokken. Het incident toonde opnieuw de donkere wateren onder de glitterende oppervlakte. Steffi's hoogtij dagen zijn voorbij. Ze is net 22 gewor den. Agassi omringt zich met mensen die hem moeten beschermen tegen te veel druk en spanning. Wanneer het erom gaat Agassi als produkt te verkopen en geld te verdienen, is het team uiterst succesvol. Agassi heeft dank zij zijn op vallende uiterlijk en zijn imago een grote aantrekkingskracht. Hij weet hier munt uit te slaan door zijn naam te verbinden aan duizend en één produkten. Hij is de eerste rock 'n roll tennisser geworden met zijn afwijkende tenniskleding en zijn opvallende kapsel. Zelfs de lengte van zijn haar is contractueel vastgelegd. Hoewel hij driemaal een grand-slamfina- le heeft bereikt, heeft hij nog nooit een grand-slamtoernooi gewonnen. Zijn tweede jaar als prof verliep even slecht als het eerste succesvol. Hij dacht er aan er mee op te houden en zegt dat hij er zelfs over heeft gedacht nog een stap verder te gaan. „Ik heb het afscheids briefje nooit geschreven, maar ik dacht veel na over zelfmoord en wat mensen ertoe beweegt zelfmoord te plegen. Een groot deel van de tijd zat ik naar de tele visie of gewoon in de lucht te staren". Kwetsbaar Agassi kwam echter terug en had vorig jaar zijn meest succesvolle seizoen. Ach ter al zijn bravoure en brutaliteit ligt een diepgewortelde kwetsbaarheid. Waar schijnlijk ook angst. Angst dat de trein zal ontsporen, dat het produkt dat zo handig en schaamteloos wordt verkocht niet goed genoeg zal blijken, en angst dat hij de verwachtingen niet zal kunnen waarmaken. En de toekomst kan, zoals Borg tot zijn schande heeft ondervon den, wel eens het moeilijkste van alles zijn. Want wat kan de toekomst je bren gen, wanneer je al zo vroeg succes, geld en verering hebt gekend? (c) The Times )g3- !OOK - Bijna 500 gulden voor n weekendje spanning? Nuchtere (ederlanders hebben het er graag roor over. De boekingen van een loordweekend' van de Amster- mse stichting Agatha, waarbij de lotelgasten de oplossing moeten ioeken naar mysterieuze moorden ijdens het weekeinde, hebben een inorme vlucht genomen. Initiatief- iemer Sjaak Overbeke deed het lee op in Engeland, het land van iherlock Holmes, waar het publiek :ich al jaren enthousiast stort in iet zoeken naar de sleutel tot de •lossing een moordplot. Overbeke zakelijk compagnon Rob Mol- deponeerden het handelsmerk oordweekend' in Nederland en irtten in 1986 met het eerste loordverhaal: 'De verborgen bat'. Iu, vijf jaar later, spelen de 67 acteurs i het bestand van stichting Agatha in 0 a 25 weekends. De hotelgasten wor- en uitgenodigd voor een belangrijke ge- eurtenis als de sjieke bruioft van Mar ei Molenwijk en Klazien van der Wal, f verzeilen in een cocaïnehandel van rma Meesterwerk bv. Het aantal gasten arieert van 20 tot 90. De weekends du- en van vrijdagavond zeven uur tot zon- drie uur. inds kort zijn de activiteiten van de tichting uitgebreid naar 'bedrijfsweek- n nden', waar de pikante kenmerken van goetet desbetreffende bedrijf en zijn perso- Hieel worden verwerkt in het moordver- Nieuw uit Amerika: het moorddi- Ph3jer. Een schouwspel voor inspecteurs-in- e die niet de behoefte voelen zich ac- ïf in een raadsel te storten, aldus Rob ïeelèlollee van stichting Agatha, erlfl ooiw rij dagavond ]<et statige landhuis openbaart zich on- rwacht en imposant op een open plek het bos, aan het eind van de oprij- i. De zon weerspiegelt zich in ae inenvijver in de parkachtige tuin 'ndom het buiten. Het is vrijdagavond de opgewekte, goedgeklede gasten ar- 'eren druppelsgewijs. •t zijn de zakenrelaties van het gedis- ;eerde firmantenduo Jacco Manschot en Gerard Winter, Makelaars Beleg gingsadviseurs te Amsterdam, die deze exquise en smaakvolle locatie hebben uitverkoren voor de viering van het eer ste lustrum van hun bedrijf. De stem ming onder de gasten is luchtig en ver wachtingsvol. Niet vermoedend dat ze binnen enkele uren verdacht zullen zijn. Dubbel verdacht van een bloederige, or dinaire steekmoord op een jonge prosti- tuée en een geraffineerde vergiftiging van een zachtaardige, sympathieke Lu xemburgse makelaar. Natuurlijk is alles nep. De mediterende jongste vennoot Jacco Manschot bestaat niet, net zomin als zijn vlotte partner Gerard Winter, de zachtmoedige make laar Walter, de gehaaide weduwe Natha lie Floret, de stoere avonturierster Gem ma Wildeman, 'de hypnotiserende Mira en de frigide echtgenote Josien Winter. De firma viert haar lustrum niet, de op de display aangeboden villa's zijn niet te koop, niemand gaat dood en de uitver koren zakenrelaties zijn gewoon nieuws gierige hotelgasten die zich de buiten maatse huizen uit de koker van Man schot Winter niet eens zouden kunnen veroorloven. Alleen het geheimzinnige landhuis met zijn wirwar van gangen, trappetjes, muisstille bedienden en antieke meubels en tapijten is bedrieglijk echt. En al heb ben de gasten dan vijfhonderd gulden neergeteld om veel bloed, moorden en intriges te mogen ervaren en zich in het leven van gespeelde personages te kun nen dringen tijdens dit 'moordweekend', de sfeer in het hotel dwingt ontzag af en' zaait twijfel. Mij vergaat het niet anders. Onder het motto 'mij houdt niemand voor de gek, ik ben op alles voorbereid' controleer ik het slot van mijn hotelkamer ongeveer achttien keer. Toch bekruipt me een on behaaglijk gevoel als ik onder de douche sta. Een schaduw glijdt over het douche gordijn en het water gaat langzamer lo pen. Ik hoor het goed gecontroleerde ka- merslot klikken. Stonden die bloemen er nou al, vraag ik me af als ik de badka mer uit kom. En dan hard lachen om mijn eigen paranoia, totdat ik de deur op een kier zie staan. De deur tegenover de mijne staat open. Om het hoekje ont dek ik een steile wenteltrap. De bocht verdwijnt in het donker. Er klinkt een klap en een halve seconde later sta ik weer in mijn eigen kamer. Dit is hele maal niet leuk. Sjiek Mijn tafelgenoten stellen zich voor. Ro gier, in onberispelijke smoking, werkt als Een (nep)lijk in een badkuip: het hoort er allemaal bij. effectenmakelaar bij een Amerikaanse firma in Amsterdam. Zijn echtgenote Ju lie is dramatisch opgemaakt en draagt een lange cocktailjapon van zwart kant. Een vuistgrote rijnstenen tarantula staart me vanaf haar schouder aan. Onge vraagd deelt ze me mee dat ze na haar verloving met Rogier bij de Amerikaan se effectenmakelaardij weg wilde en bij American Express in het zelfde gebouw 'is binnengelopen'. Het jonge, knappe echtpaar is vergezeld van collega-make laar en huisvriend Ewald, die me broeie rig aanstaart van zijn kant van de tafel. Hij draagt net als Rogier een Ameri kaans tiendollarbiljet als vlinderstrik. Julie buigt nu en dan samenzweerderig over naar de huisvriend en legt vertrou welijk een hand op zijn arm. 'Dat ligt er wel heel dik bovenop', flitst er door mijn speurdersgeest. Ik moet mijn lach onder drukken, als de drie tegen de andere ta- felgenotes, twee spontane jonge meiden, beweren dat ze een huis willen kopen van Manschot Winter. Mijn buur vrouw speelt er heel handig op in en ver FOTO: PERS UNIE telt dat ze de vriendin van Walter is. De drie glimlachen slechts en vragen waar ze Walter dan wel ontmoet heeft. „Op het kantoor van Manschot en Winter", roept de buurvrouw na enige aarzeling. Natuurlijk. We knikken allen instem mend. Aan een andere tafel zit Evert, aldus zijn naambordje. Evert is het prototype van een oude, gedistingeerde Engelse lord. Hij wrijft regelmatig zijn perfect gekapt zilveren puntbaardje, draagt een donker blauw pak met vestzakhorloge en bezit een wandelstok met een gouden knop. Zijn familiewapen draagt hij in een ze gelring, fluistert zijn buurvrouw met ontzag. „Ik wist niet dat Nederland nog levende adel rijk is", zeg ik tegen mijn tafelgenoten, inwendig de acteurs com plimenterend met hun onbetaalbare ty petjes. Vergif Ewald is een beetje misselijk en laat zijn garnalencocktail staan. Rogier en Julie tonen zich erg bezorgd en dringen erop aan dat Ewald Rogiers wondermiddeltje tegen katers en andere vormen van on welzijn probeert. Ewald kijkt me af en toe meelijwekkend ziekjes aan en accep teert uiteindelijk Rogiers poedertje. Ik schrijf de exacte tijd op van Rogiers ver trek en terugkomst, die het wondermedi- cijn in zijn kamer gaat halen. Het eerste lijk zal niet lang op zich laten wachten, denk ik, mezelf feliciterend met deze lo geplaats. Inderdaad. Twee minuten later zakt Walter kreunend in elkaar. Dood. Mijn buurvrouw springt op en knielt naast het onbeweeglijke lichaam. Wanhopig streelt ze Walters lijkbleke gezicht. Een gelach stijgt op uit de eetzaal en een zekere Bert roept: „Hij was toch een rotzak". Ver scheidene mensen pakken Walters hals en verzekeren dat ze nog slagaderklop pingen voelen. Rogier maakt foto's. Ie dereen vindt zichzelf erg slim. Zij weten wel dat 'het' niet echt is. Ik vind mezelf helemaal niet slim. Ik begrijp er niets meer van. De drie beginnen enthousiast in hun no titieboekjes te schrijven en aan Gemma, die nu naast me zit te snikken, slimme, scherpe vragen te stellen. Ik word vuur rood als ik terugdenk aan mijn vragen over hun relatie, die ik hun stelde in de volle overtuiging dat ze 'er bijhoorden'. Niet dus. De inspecteur arriveert en verheft zijn stem in de rumoerige zaal: „Wie heeft Walter Reveling vergif toegediend?" Even is het stil, iedereen lijkt geïmpo neerd door de gewichtige verschijning van de politie. In Walters koffer is een briefje gevonden van ene Cor. die echt geld wil zien anders 'sal hij de boel effe kome verbauwe'. Een nettere versie van de eisbrief is ondertekend met N.N. Stuk één en twee voor de be wijskamer. Die nacht slaap ik slecht. Ik puzzel zin loos met de gegevens, hoor geluiden op de gang, de deur springt weer eens open en midden in de nacht hoor ik een zacht geschuifel, gevolgd door wegstervende voetstappen. Het belooft een lang en spannend weekend te worden... ■ftjidóeGouACMit'

Leidse Courant | 1991 | | pagina 31