Bisschop Ter Schure gaat 'rustig verder' Acht Mei Beweging kapittelt KRO GEEN UITBUNDIGHEID BIJ VEERTIGJARIG PRIESTERJUBILEUM Vrijwilligers komen in de kou te staan" COMMENTAAR Nederland en de EG CcidócSouocmt K GEESTELIJK LEVEN/OPINIE ËeidócSouaant ZATERDAG 29 JUNI 1991 PAG 31 Paus creëert 22 kardinalen VATICAANSTAD Met de creatie van 22 kardina len heeft paus Johannes Paulus II vrijdag de interna tionalisering van zijn belangrijkste adviesorgaan voortgezet. Bovendien heeft het kardinalencollege met het aantal van 162 leden een nieuw record gevestigd. Van hen mogen alleen de 120 leden die nog geen 80 zijn, aan de eventuele verkiezing van een nieuwe paus mee doen. Van deze 120 vormen de 56 Europeanen niet langer een meerderheid. Er zijn 12- Noord en 21 La tijnsamerikanen, de 15 Afrikanen, 12 Aziaten en vier Australiërs. Van de twee kardalen komen twee uit de tot voor kort vervolgde kerk in Oost-Europa zijn ook kardi naal geworden: mgr. Aleksandru Todea uit Roemenië en mgr. Jan Korec uit Tsjechoslowakije. Tot de nieuwe kardinalen behoort ook mgr. Edward Cassidy, de vorige nuntius in Nederland. Als prefect van de raad voor de eenheid der Christenen is hij de opvolger van kardinaal Willebrands. Het mooiste gedenkteken voor een componist is dat hij repertoire houdt. Geen Lefebvre-diensten in kerkgebouwen bisdom Roermond ROERMOND In kerkgebouwen van het bisdom Roermond mogen geen vie ringen van volgelingen van mgr. Lefeb- vre worden gehouden. De bisschop kan andere christenen dan katholieken onder voorwaarden toe stemming geven gebruik te maken van en kerkgebouw. De volgelingen van Le- febvre gelden echter als geëxcommuni ceerd en de bepalingen betreffende het gebruik van kerkgebouwen zijn voor hen niet van toepassing. De paus heeft op 1 juli 1988 een Decreet waarin werd verklaard dat Lefebvre is geëxcommuniceerd. De paus heeft ver volgens de volgelingen van Lefebvre gewaarschuwd dat instemming met een schisma een zware belediging van God betekent en dat dit de excommunicatie tot gevolg heeft. Meer dan 10.000 handtekeningen onder Verklaring van Luzern LUZERN De Verklaring van Luzern, waarin scherpe kritiek op de autoritaire stijl en en het groeiend centralisme in de Rooms-Katholieke Kerk wordt geuit, is door meer dan 10.000 personen ondertekend. Veruit de meeste ondertekenaars, voor namelijk priesters en kerkelijke werkers, komen uit Zwitser land De Zwitserse bisschoppenconferentie heeft dit voorjaar de verklaring afgewezen omdat deze nieuwe emoties zou aanwak keren en de onzekerheid bij de gelovigen zou vergroten. „Deze vorm van interpellatie kan nooit de goede weg zijn," zo lieten de bisschoppen weten. De initiatiefnemers die vrijdag ter gelegen heid van het feest van de apostelen Petrus en Paulus het aantal handtekeningen bekend maakten, hadden in de reactie van de bisschoppen geen enkel begrip bespeurd voor „de bedrukte stemming onder de 3.500 kerkelijke medewerkers, die het ge volg is van de huidige reactionaire koers van het Vaticaan". Vooral de benoeming van de zeer behoudende mgr. Haas tot bis schop Chur heeft tot veel verbittering geleid. In augustus zal een delegatie van de Zwitserse bisschoppencon ferentie de handtekeningen in ontvangst nemen. door Marinus van der Berg Pessimisme Een van de eerste moeilijke woorden die ik leerde, waren de woorden: optimisme en pessimisme. De betekenis van deze woorden leerde ik aan de hand van een voorbeeld. Een pessimist zegt: de fles is al half leeg. De optimist zegt: de fles is nog half vol. Regelmatig laten mensen zich uit over de toekomst van onze cultuur, de toekomst van onze samenleving. De een is pessimistisch en de ander is optimistisch. Pessimisten hebben meestal hetzelfde genezingsmiddel: namelijk het behoud van het oude. Ze prijzen het oude aan en herhalen ook steeds het oude. Pessimisten zijn vaak angstige mensen. Ze hebben weinig vertrouwen in het nieuwe. Ze zijn bang voor veranderingen. Ze zien overal spoken en duivels. Bovendien zien ze steeds hun eigen gelijk bevestigd. Het is niet gemakkelijk contact te krijgen met pessimisten. Ze hebben de neiging om zich af te sluiten en anderen uit te sluiten. Pessimisten hebben depressieve trekken. Hun leven is niet gemakkelijk. Ze lijden aan het verval dat ze om zich heen zien. Ze zien met lede ogen hoe alles wat hen dierbaar is en waaraan ze zich vasthouden en waarin ze zich veilig voelen, wordt afgebroken. Pessimisten zijn vaak ook eenzame mensen. Ze zijn roependen in de woestijn. Ze voelen zich niet begrepen en ze verwijten anderen blindheid omdat die zorgeloos doorleven en niet zien wat zij zien. Er lijkt een onoverbrugbare kloof tussen hen en de wereld om hen heen. Pessimisten zijn vaak zeer serieuze mensen en ze leven vaak ethisch hoogstaand. Ze zijn gezagsgetrouw en aan hun levenswandel valt weinig op te merken. Het gaat om zeer te waarderen medemensen en dat maakt de tragiek extra dramatisch. Nu is de verleiding groot om de loftrompet te steken over hen die zich optimisten noemen, alsof dit slechts een zuiver geluid is. Ook voor optimisten moeten we oppassen. Misschien nog wel meer dan voor pessimisten. Optimisten willen vaak de pijn, de moeilijkheden, de angsten die een werkelijkheid zijn niet onder ogen zien. Ze zitten aan ziekbedden zonder te luisteren en alsmaar te zeggen: ,Je moet het niet zo somber zien.' Zo kijken ze ook naar de samenleving, naar de cultuur en hebben de neiging om alsmaar op de zonnige kant te wijzen. Ook zij verliezen het kontakt met de werkelijkheid. Optimisten kunnen ook mensen zijn die in hun hart bang zijn maar die de vrees vrolijk wegfluiten. Optimisten kunnen ook kleine dwingelanden zijn, die eveneens slecht luisteren en de ander hun kijk Pessimistische mensen, mensen in vrdriet, mensen in angst en onderdrukking, mensen in eenzaamheid hebben niet veel baat bij optimisten. Zij hebben meer baat bij mensen die leven vanuit de hoop. De hoop is bescheiden. De hoop neemt de ander serieus. De hoop luistert en leeft zich in. De hoop laat de ander uitpraten. De hoop is er op uit om de pijn en de moeite van de ander te leren kennen. De hoop spreekt niet voortijdig. De hoop kan wachten. De hoop leeft vanuit een open toekomstverwachting. De hoop neemt de angsten en de pijn serieus. Zo kan er een relatie groeien. Zo ontstaat er communicatie. Zo kun je samen onderweg gaan. De taal van pessimisten en optimisten is een gesloten taal. De taal van de hoop is open. Ze tracht niet te overreden en niet te overtuigen, maar ze is als de diepzee-duiker die blijft zoeken totdat ze de kostbare parel vindt. De hoop is volhardend en gelooft dat het licht sterker is dan het duister. DEN BOSCH Bisschop J.G ter Schure van Den Bosch viert zondag zijn 40-jarig priesteijubileum op bescheiden wijze, want ,,zo is ie". Bovendien voelt hij wel aan dat „uitbun digheid en triomfalisme" nog steeds niet gepast zijn in het bisdom dat zijn nieuwe herder zes jaar ge leden met lede ogen zag komen. „Maar ook al zou hij een popu laire bisschop zijn geweest wat hij overigens bij de gewo ne gelovigen is dan nog zou hij zijn jubileum in alle be scheidenheid willen vieren", zegt zijn woordvoerder. Er is een pontificale eucharistievie ring in de Sint Jan en een re ceptie in het seminarie van het bisdom. Cadeaus hoeft de 69-jarige bis schop niet, wel wil hij dat gif ten worden overgemaakt op het speciale gironummer van het 'Bisschop ter Schure Fonds'. Dit tijdelijke fonds is een financieel steuntje in de rug voor de door hemzelf op gerichte priester- en diaken opleiding. „De zorg voor de opleidingen typeert zijn epis copaat", zegt vicaris-generaal A. Hurkmans. Er zit al ruim 100.000 gulden in het fonds, „een mooi bedrag". Op zijn beurt doet de jubile rende bisschop aan alle vrij willigers in het bisdom een boekje cadeau, met daarin zijn persoonlijke beschouwingen over het Onze Vader. „Daar mee zegt hij uitdrukkelijk dankjewel tegen al die 60.000 vrijwilligers in ons bisdom", aldus zijn woordvoerder. „Een uniek gebaar". Geen dure diners dus, maar een eucharistieviering waarin de bisschop samen met onge veer 2.000 mensen dankbaar terugkijkt op 40 jaar priester schap. „En daarna even ieder een een hand geven, want dat vindt hij heel belangrijk", zegt vicaris Hurkmans. „Net als op straat, of als we ergens op be zoek zijn: hij loopt niemand voorbij... Heel typerend is dat." „Dat kan ie inderdaad goed", zegt deken L.J.G. Bijl van Til burg. „Als hij met een groep mensen op bezoek is in Lour- des, deelt hij iedereen zijn ze geningen uit. En op een dag van de Boerenbond kan hij heel vriendelijk rondlopen tussen drieduizend bezoekers. Maar met zijn eigen priesters kan hij niet overweg." De 28 dekens van het bisdom, die in 1985 unaniem tegen zijn komst waren, zijn er nog steeds van overtuigd dat Rome een andere opvolger van mgr. J.W.M. Bluyssen had moeten aanwijzen. Een deel van de priesters kan niet met hem op schieten, om nog maar te zwij gen van de niet-gewijde pasto rale werkers. Er wordt inmid dels wel „met elkaar gespro ken. maar geluisterd wordt er niet", zegt Bijl. „Deze man voert de richtlijnen van Rome uit. Hij kan zelf nauwelijks open over allerlei kwesties spreken", vervolgt Bijl. Het starre beleid van bis schop Ter Schure vastge legd in de recente nota 'Bou wen rond de Hoeksteen' wordt vooral zichtbaar in het benoemingsbeleid. „Hij pro beert voortdurend om mensen die hem 'rücksichtslos' gehoor zamen, op plaatsen te zetten die ze naar de mening van ve len niet aankunnen." De Vereniging van Pastoraal Werkenden (VPW) in het bis dom ongeveer 300 leden en niet erkend door de bisschop heeft een zo'n benoeming onlangs aangegrepen om actie tegen mgr. Ter Schure te voe ren. De benoeming van pas toor C. Mennen in een Til- burgse parochie, zonder voor overleg en inspraak en zonder rekening te houden met het beleid in het dekenaat, is vol gens de VPW exemplarisch voor het beleid van de bis schop. De VPW verwacht overigens niet veel van dergelijke pro testen. „Zeker niet bij deze bis schop. Die man schijnt niet erg goed te kunnen luisteren", zegt W. Timmermans van de regio-Tilburg. Desondanks protesteert de VPW: „We moeten toch iets doen". Samenwerking Ondanks forse kritiek van zijn eigen priesters heeft de bis schop vorig jaar besloten de nota 'Bouwen rond de Hoek steen' in te voeren. Onder druk van het afnemend aantal priesters wordt hierin gepleit Mgr. J.G. te Schure FOTO: ANP voor samenwerkingsverban den tusen parochies, maar ook voor vermindering van het aantal pastoraal werkers. Het pastoraat moet ook in de toe komst geheel geconcentreerd worden „rond de beschikbare priesters". „Over samenwerking tussen parochies zijn we het wel eens", zegt deken Bijl. „Maar over de wijze waarop dat moet gebeuren, lopen de meningen ver uiteen. Wij willen dat die van onderaf groeien; de bis schop denkt hiërarchisch en vindt dus dat ze van bovenaf moeten worden opgelegd." „Als niemand van mij kan zeggen dat ik afwijk van de lijn van de wereldkerk, ga ik rustig verder", zegt bisschop Ter Schure in een interview in het Bossche bisdomblad. Hij praat met met de pers „hij heeft het gevoel dat de media zich in het verlengde van al lerlei belangengroepen tegen hem opstellen" maar maakt voor het huisorgaan graag een uitzondering. In het vraaggesprek blikt de bisschop terug op de jaren zes tig en zeventig toen hij als hoofdbestuurder van de Con gregatie van de Salesianen in het buitenland verbleef. Net als vele anderen volgde hij in die tijd de veranderingen in kerkelijk Nederland op de voet en dacht hij: „Denkt dat kleine Nederlandje met z'n ze ven bisdommen, dat het in staat is de Kerk in de hele we reld te veranderen?" Toen pater Ter Schure in 1978 terugkeerde in Nederland werd hij vicaris-generaal van bisschop J.M. Gijsen van Roer mond. Zes jaar later werd hij diens tweede hulpbisschop. Bisschop Ter Schure: „Ik heb in die jaren monseigneur Gij sen leren kennen als een man met wie altijd te praten is en die ook van harte naar ande ren weet te luisteren, 't Is jam mer dat de opiniemakers hem een reputatie hebben gegeven waarvan ik moet zeggen: zo is hij helemaal niet." De woordvoerder van mgr. Ter Schure: „De bisschoppen Gijsen en Ter Schure zijn ei genlijk niks conservatiever dan de rest van de Nederland se bisschoppen. Ze kunnen al leen hun beleid wat moeilijker presenteren". Hij omschrijft 'zijn' bisschop als „een intro vert mens, die stug zijn werk doet, maar moeite heeft om zijn beleid te verkopen." Dat levert fricties op in het bisdom, nog steeds. Maar het zijn de beroepskrachten, de VPW en andere participanten van de Acht Mei Beweging „die voor de problemen zor gen", niet de gewone gelovi gen. Het verzet levert de bisschop nog steeds „hartzeer en veel zorgen" op. „Hij zal het niet gauw zeggen, maar hij heeft er ook slapeloze nachten van- Elke bisschop heeft graag vrede in de tent en een willig, luisterend oor voor wat hij te vertellen heeft." In 'De Roerom', het alternatie ve bisdomblad van Den Bosch, wenst Walter Goddijn bisschop Ter Schure een fijne jubileum viering toe. Hij doet dat onder meer met een gebed van Peter Lippert: „Heer, ik weet niet wat ik van deze Uw dienaren moet denken. Ik weifel tussen eerbied en angst, tussen liefde en afkeer. Ik zou hen willen vereren, als waren zij uit de schaar uwer engelen. Maar er zijn onder hen van die al machtige bevelhebbers en grootzegelbewaarders, en ve len zijn al te strenge wachters in Uw huis en heel norse huis meesters." VOORZITTER LCGJ OVER BEZUINIGINGEN OP JEUGD- JONGERENWERK: DEN HAAG „Er wordt bezuinigd op de professio nals, maar ook de vrijwil ligers komen in de kou te staan en uiteindelijk de jongeren voor wie die pro fessionals en vrijwilligers werken. Het is de vraag ol de overheid zich deze con sequentie bewust is en ol dit beleid aanvaardbaar Zo reageert de Haagse dr. Piet Schelling, voorzitter van hel Landelijk Centrum voor Gere formeerd Jeugdwerk (LCGJ), op de brief van minister d'An- cona van WVC, waarin zij een bezuiniging aankondigt van 25 procent op onder meer het jeugd- en jongerenwerk. De LCGJ bedient zo'n veertien duizend vrijwilligers. Bij de diverse landelijke orga nisaties voor confessioneel jeugd- en jongerenwerk wordt geschrokken gereageerd op de brief. De consequenties kun nen nog niet echt worden overzien er blijft erg veel onduidelijk in het ministeriële stuk maar duidelijk is wel dat er mensen zullen moeten worden ontslagen bij landelij ke organisaties zoals het LCGJ, de Hervormde Jeugd raad en de Federatie Katholie ke Centra voor Levensvor ming (Federatie KCL). minister kondigt in haar brief naast de bezuiniging ook een nieuwe subsidievoorwaarde aan: samenwerking tussen or ganisaties van dezelfde werk soort. De minister wil voort aan maar één adres voor het plattelandsjongerenwerk; voor het Scoutingwerk in combina tie met het werk van Jong Ne derland en voor de 'rest' van de jeugd- en jongerenorganisa ties, waaronder LCGJ, Her vormde Jeugdraad en de Fe deratie KCL en de joodse stichting Zehoet Jehoedit. Eduard Pijlman, een van de directeuren van het LCGJ, be twijfelt of alle organisaties vinden dat ze zo goed passen bij de collega's van de catego rie. Er is een bonte verschei denheid in aard en werkwijze tussen de organisaties terwijl inhoudelijk de verschillen ook nogal groot kunnen zijn. Pijl man noemt als voorbeeld het verschil in geestelijke achter grond tussen de jeugdbond van de Gereformeerde Gemeenten en de LCGJ. F. van de Ven van de Federa tie KCL wijst er op dat de cri teria voor de samenwerking zijn niet bekend gemaakt en daarom kan er over dat aspect van de brief nog niet zoveel worden gezegd. Een motief voor de samenwerkingsvoor- waarde is het feit dat één adres met gironummer voor een categorie organisaties het ministerie veel tijd en geld spaart; er is dan immers nog maar één onderhandelings partner. Maar daarmee wordt wel de last verschoven naar het samenwerkingsverband. Volgens Van de Ven, een van de drie professionals van de Federatie KCL, komt door alle vergaderwerk wat daaraan vastzit het gewone werk ten zeerste in de knel te komen, Dr. P. Schelling I FOTO: PERS UNIE nog over het effect van een bezuiniging met een kwart, heen. Maandag komende de landelij ke organisaties voor jeugd- en jongerenwerk bijelkaar om over de ontstane situate te spreken. UTRECHT De Acht Mei Beweging heeft scherp geprotesteerd te gen het KRO-programma Kruispunt-tv waarin werd onthuld dat er in de Acht Mei-achterban wel dege lijk bezwaren bestonden tegen de slotviering op de jongste manifestatie. „Voor ons blijft de vraag be staan wat u ertoe heeft ge bracht op een dergelijke on heuse wijze om te gaan met de voorzitter van de Acht Mei Beweging en met een bewe ging binnen de katholieke kerk die voor een groot deel samenvalt met de eigen ach terban van de KRO,"schrijft de coördinator pers en publici teit, drs. L. van der Meer, per brief van 25 juni aan de KRO. De Acht Mei Beweging heeft zich vooral gestoord aan de slotzin van het KRO-itempje op 19 juni: „Wij hebben me vrouw Stael-Merkx vanmid dag gebeld en zij blijft bij haar mening". Door deze zin heeft de KRO de indruk gewekt dat me vrouw Stael-Merkx onwaar heid sprak. „Geconfronteerd met de opmerking van de Kruispunt-redacteur dat het bestuur kon vermoeden dat er participanten tegen zouden kunnen zijn, had mevrouw Stael-Merkx geantwoord dat een persbericht niet opgesteld kan worden op basis van ver moedens." Na afloop van de vergadering van de participanten (deelne mende organisaties) op 8 juni gaf de beweging een verkla ring uit, die aldus begon: „De participanten van de Acht Mei Beweging, in vergadering bij een, heeft de beleidsbeslis singen met betrekking tot de slotviering breed onder steund." De volgende dag ver klaarde mevrouw Stael-Merkx dat geen enkele organisatie zich van het beleid had gedis tantieerd. Pas nadat de kritiek uit de achterban bekend werd, liet de perscoördinator weten dat het unaniem van mevrouw Stael-Merkx alleen sloeg op de deelnemers voorzover die op het participantenberaad aan wezig waren. Op grond van telefonische in formatie kwam de Kruispunt redactie echter tot het inzicht dat van een unanieme visie bij de participanten absoluut geen sprake was. „Wij zijn (na vijf organisaties) gestopt met bel len toen bleek hoe breed de kritiek leefde," zo antwoordt eindredacteur F.J. Tervoort aan de Acht Mei Beweging. „Juist vanwege die brede kri tiek waarover in de media niets was gemeld, meenden wij dat het onze journalistieke plicht was hiervan melding te maken." Tenslotte vraagt de KRO wat de Acht Mei Beweging bedoelt met de zinsnede dat ae AMB- achterban voor een groot deel samenvalt met de eigen ach terban van de KRO. U bedoelt Toch niet dat „de KRO als journalistiek instituut ten aan zien van de ene organisatie of persoon andere normen han teert dan ten aanzien van een Mgr. Bar: afschrift ontvangen FOTO: SP andere organisatie of persoon". Als de KRO zo zou functione ren zou zij haar geloofwaardig heid binnen de kortste keren verspelen." Afschriften van beide brieven zijn onder anderen naar de bisschoppen Bar en Ernst ge zonden. Het Nederlandse voorzitterschap van de EG begin i der een gelukkig gesternte. De eerste opdracht voor |l Van den Broek, tot het eind van het jaar voorzitterp gezamenlijke ministers van buitenlandse zaken, is f zoek aan Joegoslavië. Daar moet hij samen met zijn u se en Luxemburgse collega's de boodschap overbrew de EG het geweld in de Balkanrepubliek zo snel mogl ëindigd wil zien. Om die eis kracht bij te zetten heef* de omvangrijke financiële hulp aan Joegoslavië metF dellijke ingang bevroren. OOK zonder de crisis in Joegoslavië was de agenda Nederlandse voorzitterschap al overvol. De Europe-" wording is de afgelopen vijf jaar in een stroomvei geraakt, waarbij de meningen hoe het straks verd sterk uiteen lopen. De komende zes maanden worde proces van cruciaal belang. Voor het einde van het ja een liefst positief oordeel zijn geveld over twee sche plannen: de Europese Politieke Unie (EPU) en nomische en Monetaire Unie (EMU). Jt De EPU beoogt de twaalf landen van de EG in nauwer politiek verband bijeen te brengen, waarbij van de taken van de nationale staten in handen word van Brussel. Dat vereist een ingrijpende aanpassing bestuurlijke en organisatorische structuur van de C schap. Positie, rol en bevoegdheden van alle moeten precies worden vastgelegd Bovendien moet leiden tot een buitenlands en een defensiebeleid op veau, iets waarover de opvattingen ook nog steeds ui al pen. De EMU is zonodig nog belangrijker. Die voorzie a' vergaande economische samensmelting die uiteind - een economische en monetaire eenmaking van de EG-landen moet leiden, compleet met een eigen n ECU, en een centrale bank. NlET alle lidstaten hebben zich gewonnen gegeven snelle invoering van de twee bovengenoemde projec uit handen geven van een stukje van de nationale niteit is voor enkele landen, waaronder Engeland, op ment te veel gevraagd. Daar komt nog bij dat er zich nieuwe vragen en problemen opdringen. Zoals nu J vië en natuurlijk de hele problematiek van Oost-Eyro of dat nog niet genoeg is wil de EG binnenkort begin een ingrijpende hervorming van het Gemeensch Landbouwbeleid, een onderwerp dat traditioneel zeer heftige reacties in de politiek en op straat in Daarnaast moeten natuurlijk alle normale dagelijks ei gewoon doorgaan, zowel in Brussel als in Den Haag DeZE overvolle agenda mag overigens ook weer g< g traging opleveren voor de totstandkoming van de Markt', die voorziet in het vrije verkeer van person deren, diensten en kapitaal met ingang van 1 janu< 'e Ongeveer 75 procent van de richtlijnen en regelinge invoering daarvan mogelijk maken, zijn intussen Brusselse bureaucratie gehaald. Een groot deel ervan wet- en regelgeving van de afzonderlijke lidstaten men. Maar zoals gebruikelijk zijn de moeilijkste on pen zoveel mogelijk naar achteren geschoven. Ge het Nederlandse voorzitterschap moet het resten meest weerbarstige deel van die regelgeving won tooid. De conclusie kan geen andere zijn dan dat het Ned voorzitterschap voor een onmogelijke taak staat, eind van 1991 zal ongetwijfeld worden geconstatefcle maar een deel van agenda is afgewerkt. Dat is, uitlatingen van premier Lubbers, voor de Nederlandl1 ring geen aanleiding om er de komende maanden^ hard aan te trekken. Hij legt op deze wijze eigenhi rode loper uit waarover hij, ondanks al zijn ontkenni 1993 of 1995 naar de voorzitterszetel van de Europe i missie zou kunnen schrijden. Uitgave: Kantoor: Telefoon: Telefax: Postadres: 071 - 122 244. 071 - 134 941 Postbus 11, 2300 AA Lelden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933. Telefax: 070-3906 717. Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Chef-redacteur: G.- J. Onvlee Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. van Koot. 046 of 071 - 144 047): R. Kleijn (ch«J ran Herpen (chef), F. Buurmar Sport Leiden e.o. (tel. 071 - 144 049): K. van Kesteren. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A. van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A. van E. Huisman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. K Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): K. van Wees (chef), G. Ansems, B. Jansn H Piet. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P. van Velthoven Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pieterse Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten In zijn verspreidingsgeb - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers redactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in I en België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K. Swi M. van de Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R. In 't Hout (ch< leveld, D. Hofland, P. Koopman en D. van Rietschoten. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten In het buitenland: S. Akkerman (Praaj drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (A R. Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs. A. Heerlni B. van Huët (Parijs). M. de Konlnck (Washington), H. Kultert (Nieuw D F. Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderlnk (A W Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van Wijland (Bel F Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusie* en publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. ster: M. de Cocq. i 08.30 tot 17.00 u 1 18.00 tot 19.00 u 25,70 76,60 294,30 Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op ma. tot 15.00 uur. Abonnementsprijzen (Inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per kwartaal ro.ou per jaar 299,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 K lTfl

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2