'Amerikaanse toekomst' voor Nederlandse tv De gevaarlijke export van Tsjechoslowakije final; ZATERDAG 29 JUNI 1991 PAGINA 27 Het Nederlandse tv-bestel staat op springen. De komst van meer commerciële zenders lijkt onafwendbaar. Maar willen we dat ook? In Amerika heeft de commercialisering geleid tot een overdaad aan soap, misdaad, praatshows en uiterst oppervlakkige nieuwsbulletins. Onze correspondent Mare de Koninck brengt in beeld wat het voorland van het Nederlandse televisieaanbod dreigt te worden. Een waarschuwing. COMMERCIËLE TELEVISIE SLAAT POLITIEK EN CULTUUR PLAT Id 1 WASHINGTON - Zes uur 's och tends in Amerika. De serie nacht- i films op de belangrijkste televisie zenders is ten einde en de dag met J 'levende' tv begint. De Amerikaan die al wakker is heeft op zijn televi- —4 sie in slaapkamer, badkamer, keu- ken en woonkamer de keuze - af- M hankelijk van het lokale kabelnet - ahs| uit vier tot acht verschillende jour- r naals, die om klokke zes losbreken, rna ege Wie weinig belangstelling heeft voor het vat eerste onderwerp op het toevallig aan- ie_J staande station, schakelt meteen naar jf andere nieuwsuitzendingen. De gemid- Q1, delde Amerikaan doet dat tijdens elk journaal drie tot vier keer. Als matineus Amerika om zeven uur is d, bijgepraat over de actualiteiten, begint ^oel op een handvol zenders een twee uur Wes durende 'morning show'; een cocktail ■girt van nieuws, weerbericht, commentaar, mei interviews met mensen-in-het-nieuws en bi) met filmsterren en prietpraat van de pre- doo sentatoren. Alle drie de grote landelijke j omroepen, ABC, CBS en NBC, brengen iscb elke dag zo'n ochtendshow. Heel tv-kij- c- e kend Amerika vliegt onophoudelijk van faj het ene net naar het andere om te kijken bot waar het 't leukst is. ngei Na negen uur begint op de drie 'net- ii works' een stoet programma's voor de thuisblijvers, voornamelijk bejaarden en Dj huisvrouwen. Zij worden tot in de twee- e z» de helft van de middag getracteerd op \aj praatshows over liefst zwaar emotionele en intieme problemen (zoals - tegen- oo| woordig het favoriete onderwerp - de er- en varing met ongewenste sex), op 'reruns' d van populaire oude gezinsseries als Lucy ibbt Ball en Dennis the Menace, op kwissen nan en op zogeheten soap opera's: stuiverro- ia<^ mans in televisie-vorm. ig't chtt Identiek inlej Om vijf uur 's middags opnieuw nieuws- j uitzendingen. Tot acht uur duurt de nieuwslawine, die vol telkens aangepaste herhalingen zit om de golf van school en I werk komende Amerikanen optimaal te bedienen, 's Avonds tot elf uur zijn er d dan de tv-films en politie- en andere se- scej ries, en om elf uur, opnieuw, nieuws, °[j Daarna komen de nachtshows, waarin «populaire gastheren als Johnny Carson, ddaArsenio Hall en Joan Rivers eikaars kij- miijkers proberen weg te praten met spre- g rtfkend op elkaar lijkende programma's, rpri)Tenslotte zijn er dan weer, tot zes uur in de ochtend, de nachtfilms, tod»En in het weekeinde is er uiteraard veel i d; sport. Amerikaanse sport waarvan de of- stdficiele spelregels zijn aangepast aan de arijvereiste van onderbrekingen omwille e htvan tv-reklame tijdens de wedstrijd... £(Een omstandigheid die het voetbal ver- "Ihindert in de VS een grote vlucht te ne men). De concurrentie tussen de commerciële heeft niet teweeggebracht dat die zenders zich van elkaar proberen te on derscheiden, maar elkaar kopiëren. De kijkcijfers zijn in dit commerciële bestel namelijk allesbepalend. ABC, CBS en NBC zijn een haast identieke drieling. Kabel Alle programma's worden voortdurend onderbroken. Gemiddeld is er van de tien minuten zendtijd twee minuten re clame. De inpassing van de reclame in de programma's lijkt willekeurig, maar is dat geenszins. In het begin van een speelfilm bijvoorbeeld, kan het wel 20 minuten duren voor de eerste onderbre king komt. Maar naarmate meer kijkers door het gebodene gegrepen worden, loopt de commercie haar achterstand in, met in de laatste spannende filmfase soms reclame om de vier minuten. Voorts is de inhoud van de reclame aan gepast aan het onderwerp van het tv- programma. Jeugduitzendingen wemelen van sportschoenenadvertenties, en de soap opera heeft zelfs zijn naam te wij ten aan de wasmiddel-aanbiedingen tus sendoor. Naast ABC, CBS en NBC en de lokale tv-zenders, beschikt de gemiddelde Amerikaan nog eens over zo'n zestig tot honderd gespecialiseerde zenders die al leen maar films, popmuziek, predikan ten, sport of nieuws brengen, eveneens door reclame onderbroken. CNN is in Nederland daarvan de bekendste. Druk Er is in heel Amerika maar één niet echt commercieel network (ook op de radio) en dat is het Public Broadcasting Sys tem, PBS. Een landelijk station dat wordt gefinancierd door kijkers zelf (die lid kunnen worden) en sponsors. De sponsors worden aan het begin van elk programma alleen even genoemd. Ver Boyen: In Amerika kijken kinderen ge- midddeld zes uur per dag naar de door commerciële zenders gedomineerde televi- Rechts: Populaire series als 'Dynasty' en 'Dallas' danken hun ontstaan voor een groot deel aan de macht van de commer ciële televisie in Amerika. FOTO: AP der is er geen reclame. PBS is voor een Amerikaanse intellectuele elite het enige station dat kwaliteitsprogramma's biedt die diep ingaan op eigentijdse proble men, die kunst en cultuur brengen even als documentaires en die ook het dage lijkse nieuws grondig behandelen. Wie via de tv op de hoogte wil blijven van milieuproblemen in Amerika, van de ar moede, van de wereld van de drugsge bruiker, van de aard en oorzaak van de misdadigheid, van het stedelijk verval, van belangwekkende wetenschappelijke vorderingen en van de economische ont wikkeling, die is vrijwel compleet aange wezen op PBS. CBS, ABC en NBC dóen wel pogingen tot diepgang, maar die sneuvelen goed deels in dc strijd om de kijkersgunst met zowel elkaar als de dozijnen kabelzen ders. Tien jaar geleden vingen CBS, ABC en NBC op elk willekeurig moment van de dag nog meer dan 80 procent van alle kijkers, nu is dat nog maar vijftig procent. Omdat de tarieven die adverteerders betalen rechtstreeks afhankelijk zijn van de kijkdichtheid is de druk populaire programma's te brengen kolossaal. De aandacht van het publiek is zó vluchtig, dat televisiemaken praktisch een exacte wetenschap is geworden, die dicteert hoeveel seconden een bepaald beeld kan worden aangehouden en hoe veel woorden daarin maximaal passen. Ook de schaarse actualiteitenrubrieken krijgen daarom vaak een oppervlakkig en pamflet-achtig karakter. Invloed invloed van de televisiecultuur op het maatschappelijk leven in de VS is enorm. Een Amerikaans kind kijkt ge middeld zes uur per dag naar de tv. Kritische sociologen wijten de alarme rende stijging van het zogeheten functio neel analfabetisme in Amerika (waaraan volgens sommige maatstaven 20 procent van de bevolking lijdt) aan de verplette rende 'vertrossing' op de beeldbuis. Het effect van de commerciële televisie op de Amerikaanse politiek is reusach tig. Niet alleen omdat politici zoveel geld nodig hebben om de tv-reclame voor zichzelf te betalen. Vooral de nood zaak van politici om hun standpunten en pleidooien geknipt te maken voor een flits in het avondjournaal, heeft tot een specifieke Amerikaanse politieke cultuur van slogans en 'sound bites' geleid. Tijdrovende nuance is voor een politi cus op zoek naar tv-kijkende kiezers een onhaalbare luxe. Wat telt is wie de beste slagzin heeft en wie het meest dramati sche decor opzoekt. Professionele speechschrijvers hebben altijd de tv voor ogen bij het bedenken van uitspraken van hun politieke opdrachtgevers. Daar om is er zoveel onverzoenbaars binnen het Amerikaans politiek spectrum, waar in links en rechts in feite heel dicht bij elkaar liggen. Gecompliceerde vraagstuk ken ais armoede, drugsgebruik, crimina liteit, abortus en euthanasie moeten op tv in de enkele seconden die ter beschik king staan worden teruggebracht tot de simpele keuzen tussen goed en kwaad. Provocerende programma's zijn ondenk baar. Het enige satirische programma, 'Saturday Night Live', is van een braaf heid die weinig Europeanen zou opwin den. Taboes kunnen wel behandeld, maar zijn er in het conservatieve Ameri kaanse maatschappelijke- en televisiekli maat eerder om gerespecteerd dan door broken te worden. Kwaliteit Ondanks alles hebben met name Ameri kaanse nieuwsprogramma's ook veel as pecten van kwaliteit. Hun kernachtig heid heeft een eigen verdienste. En de beschikbaarheid van eigen correspon- denten overal ter wereld maakt de reac tiesnelheid op het nieuws indrukwek- j kend hoog. Bovendien is er vaak meer j ruimte voor 'goed nieuws' op de Ameri- kaanse journaals, die vaak minder for- malistisch en meer als een show worden gepresenteerd. Wie langdurig is blootge steld aan Amerikaanse nieuwsprogram ma's en dan opeens weer een Neder lands journaal ziet, vindt dat sloom en deprimerend. De invloed van het Amerikaanse tv- nieuws op de Amerikaanse en op de we- j reldpolitiek is groot. Geen Amerikaans politicus of buitenlands staatshoofd kan zich gemakkelijk veroorloven commen taar te weigeren als CBS of ABC daarom vragen. Maar tekenend is dat het ABC- programma 'Nightline', vermaard om zijn hoge gehalte, wegens geringe kijk dichtheid is teruggebracht van een heel tol een half uur. Zo ongeveer ligt het Amerikaanse televi sielandschap er voor de kijker bij. Of dat ook het vooruitzicht is voor Nederland, is nog een grote vraag. De omstandighe den verschillen vergaand met die in de VS. Niet alleen qua grootte, ook de an dere mentaliteit van het Nederlandse publiek zal om een ander karakter van commerciële tv vragen. Tenzij tv en commercie zo'n machtige combinatie vormen dat zij in staat zijn een volks aard naar hun hand te zetten. In dat ge val is het extra van belang dat ook de voorstanders van commerciële tv in Ne derland nog eens goed naar Amerika en de Amerikanen kijken en zich afvragen of zij net zo willen worden. DeTsjecho- slowaken zitten in hun maag met de wapenindustrie. De woordvoerder van de fabriek waar tanks voor Syrië worden gebouwd, kan uren praten over tractoren. Het ministerie van buitenlandse zaken verwijst voor alle commentaar naar het ministerie van buitenlandse handel. Maar een interview aldaar wordt onmiddellijk afgebroken als de levering aan Syrië ter sprake komt: „Sorry, geen tijd meer". Maar de verkoop van tanks aan Syrië gaat door, hoe fel Israël en Amerika ook protesteren. De werkgelegenheid in Slowakije staat op het spel en dat is in deze dagen van sociale onrust en ait} nationalisme een doorslaggevende factor. Een reportage over een moeizaam proces: het omsmeden van zwaarden tot ploegscharen. PRAAG/MARTIN „En daar kunnen we 's winters skiën", zegt Tomas Franek. De woordvoerder van de ZTS-fabrieken in de Slo waakse stad Martin wijst naar de hellingen van de Fatras, die di- rekt achter de bedrijfsgebouwen liggen. Een mooie omgeving- Maar zien we daar links achter Franeks rug niet de loop van een tank? Worden in die hal mis schien de tanks geproduceerd die Tsjechoslowakije aan Syrië wil gaan leveren? „Inderdaad", zegt Franek. „Maar zullen we niet een eindje doorlopen? Daar verderop maken we Zetor-tractoren, mis schien dat we daar even naar bin nen mogen". In de Zetor-hal, waar een verdrietige rust heerst, hangt in rode letters nog een leus aan de muur uit het communisti sche verleden: 'Hoe de dag van morgen zal zijn, hangt af van onze inspanningen van vandaag'. Dat klinkt mooi en het is nog waar ook. Maar in Martin kampt men vandaag met de problemen van gis teren; dat maakt de dag van morgen zo onzeker. De ZTS-fabrieken, wier produktie in 1988 nog voor 66 procent bestond uit militaire voertuigen zoals tanks en pant serwagens, maken deel uit van de gere nommeerde Tsjechoslowaakse wapenin dustrie, die voor 65 procent geconcen treerd is in het Slowaakse deel van het land. Konden de Slowaken zich daar gis teren gelukkig mee prijzen (de Koude Oorlog in Europa en de hete oorlogen in de andere delen van de wereld stonden borg voor een gestaag groeiende produk tie), vandaag berokkent de 'wapen-mo nocultuur' hun veel problemen. In 1993 mogen tanks nog maar 12 procent van de ZTS-produktie uitmaken. En Tomas Franek kan niet anders dan bevestigen dat dat voor veel van de 11.000 ZTS-ar- beiders ontslag zal betekenen. De voormalige machthebbers in Tsjechoslowakije mochten graag lange redes houden over ontwapening. Intus- Tanks betekenen veel voor de Tsjechoslowaakse export. Tot 1988 schommelde het aan deel van wapenverkoop in de totale exportopbrengst van Tsjechoslowakije tussen de 25 en 50 procent. FOTO: AP sen verkochten ze wapens aan iedereen die ze maar hebben wilde. Tot 1988 schommelde het aandeel van de wapen verkoop in de totale exportopbrengst van Tsjechoslowakije tussen de 25 en 50 procent. v erkeerd begrepen Na de omwenteling van 1989 riep de nieuwbakken president Vaclav Havel al snel dat het afgelopen moest zijn met de Tsjechoslowaakse wapenexport. Naar het bijbelwoord uit Jesaja zouden de zwaarden omgesmeed worden tot ploeg scharen. Maar het zou tot de Golfoorlog - die de leveranties aan Irak pijnlijk dui delijk maakte - duren, voordat Havel werkelijk besloot tot een exportstop. Het ministerie van buitenlandse handel in Praag zegt nu dat Havel verkeerd begre pen is en dat er van een exportstop op korte termijn geen sprake kan zijn. „Het is het politieke doel van onze staat om in de toekomst geen wapens meer te ex porteren, maar we zullen niet tot een omiddellijke stop overgaan", aldus Ste fan Glezgo, hoofd wapenhandel-controle van het ministerie. Vandaar dat de Tsjechoslowaakse regering, niet lang na het herstel van de betrekkingen met Is raël en op het moment dat volgens Ha vel de relatie met Amerika „beter was dan ooit", doodleuk kon bekendmaken tweehonderd tanks te zullen leveren aan Syrië. Discussie gesloten De Verenigde Staten verzochten Tsjechoslowakije herhaaldelijk van de voorgenomen verkoop af te zien, met als argument dat Syrië voorkomt op de lijst van landen die het internationale terro risme ondersteunen. Maar of het nu ambassadrice Shirley Temple was die in Praag aan de bel kwam trekken of vice-president Dan Quayle in eigen persoon, het mocht niet baten. De Tsjechoslowaakse premier Marian Calfa liet zich zelfs tijdens een bezoek aan Israël, dat eerder al bij mon de van zijn ambassadeur scherp had ge protesteerd, niets verbieden. We hebben begrip voor uw bezwaren, zei Calfa, maar zonder wapenexport verliezen wij duizenden banen. Heb enig geduld met ons, we zijn bezig onze wapenindustrie om te bouwen, maar dat proces van con versie is nu eenmaal niet van de ene op de andere dag afgerond. Minister van defensie Dobrovsky voegde eraan toe dat de tankverkoop aan Syrië een „een malige gebeurtenis" was en daarmee werd de discussie gesloten geacht. Is de Tsjechoslowaakse regering dus van mening dat Syrië geen gevaar betekent voor het bestaan van Israël en dat het niet het internationale terrorisme onder steunt? Het ministerie van buitenlandse handel zegt niet over dergelijke 'polieke kwesties' te gaan: „Belt u het ministerie van buitenlandse zaken". Woordvoerder Lansky: „Wapenexport valt van begin tot eind onder de verant woordelijkheid van het ministerie van buitenlandse handel, ook als het gaat om de politieke aspecten". En zo zitten we tien dagen later toch tegenover Stefan Glezgo van het ministerie van buiten landse handel. Redden De vragen die we tevoren schriftelijk hebben moeten indienen kunnen helaas geen basis vormen voor een gesprek, zegt hij. „Het gaat om onderhandelingen tussen soevereine staten, u zult begrijpen dat we daarover niets naar buiten kun nen brengen". Glezgo verklaart dat er wel landen zijn, waarnaar Tsjechoslowa kije om politieke redenen geen wapens meer exporteert, maar weigert te zeggen welke dat zijn. Als na een kwartier het woord 'Syrië' valt, maakt hij abrupt een einde aan het onderhoud. In Martin, vanuit Praag vijfhonderd kL lometer in oostelijke richting, is fa- briekswoordvoerder Tomas Franek nau welijks spraakzamer. 'Artikel 102' ver biedt hem bekend te maken hoeveel tanks ZTS per jaar produceert. En van wege hetzelfde artikel mag hij ook niet vertellen hoeveel er naar Syrië zullen vertrekken. In 1988. toen de Tsjechoslowaakse wapenexport zijn top bereikte, werkten er 16.000 mensen bij ZTS. Nu zijn dat er 11.000. Het leven van de 65.ÓOO in woners drijft op de fabriek. „Uit econo mische motieven ben ik voor, uit huma nitaire motieven ben ik tegen de ver koop van tanks aan Syrië", zegt Jozef Orszagh, voorzitter van de Partij van Democratisch Links (de voormalige communistische partij) die de gemeente raadsverkiezingen van 1990 won. „Wat moet ik kiezen? Ik ben een lokaal politi cus, de leverantie is de enige manier om onze fabriek te redden, dus wat moet ik? Maar nogmaals, ik zou het gelukkigst zijn als alle tanks op de hele wereld ver nietigd werden". Sleutelwoorden Al voor november 1989 bleek de nood zaak van aanpassingen. Niet omdat de regering opeens berouw kreeg en de Ga- dafti's, Khomeiny's en Husayns niet meer van dienst wilden zijn, maar om dat de markt inzakte. Na het revolutie jaar 1989 werd dat zelfs nog erger, zo erg dat Tsjechoslowakije zich in het kader van de ontwapeningsonderhandelingen in Wenen verplichtte tot de vernietiging van 1600 tanks. Tegen die ontwikkelin gen kan ZTS niet op. Dat ziet de be drijfsleiding ook en daarom zijn de sleu telwoorden nu conversie en privatise ring. „We willen in de toekomst hele maal geen wapens meer produceren en we zijn op zoek naar buitenlandse part ners", zegt woordvoerder Franek. Nu al maakt de fabriek dieselmotoren in licen- sie voor het Italiaanse Lombardini en bulldozers voor het Duitse Hanomag. Dat moet toekomstige gegadigden aan spreken. „Wij bieden ervaring, lage lo nen en een entree tot Oost-Europa en de Sovjetunie". Hij erkent dat eventuele westerse partners ongetwijfeld niet zul len aarzelen een eind te maken aan het ondoelmatig hoge aantal werknemers van de ZTS-fabrieken. „Ik hoop dat de omgeving in staat is ze op te vangen", zegt Franek en hij weet dat de omgeving daartoe niet in staat is. „En daar", zegt hij, terwijl hij wijst op de hellingen van de Fatras, „daar kunnen we 's winters skiën". £eidóe@ou4a/nt

Leidse Courant | 1991 | | pagina 27