Lik-op-stuk beleid juist prettig voor winkeldief finale Westerse zakenlui in Moskou woedend over poging tot huur verhoging I! li £eidóe6ou4a/nt ZATERDAG 29 IUNI 1991 PAGINA 26| Berouw komt na de zonde. DEN HAAG - Minister Hirsch Ballin van justitie heeft deze week een wets voorstel naar de ministerraad gestuurd dat het mogelijk moet maken winkeldie ven sneller te bestraffen. Naar schatting verdwijnt er jaarlijks voor zevenhonderd miljoen a één miljard gulden op illegale wijzelïTnïë^winkels. Dit bedrag komt overeen met circa één procent van de to tale detailhandelomzet. Door middel van het lik-op-stukbeleid wil de regering deze diefstallen terug dringen. Het was de vorige minister van justitie Korthals-Altes (VVD) die dit be leid in Nederland introduceerde. Zijn opvolger Hirsch Ballin (CDA) gaat door op de ingeslagen weg. 'Lik op stuk' houdt in dat de politie de bevoegdheid krijgt overtredingen en lichte misdrijven zelf af te handelen, dus zonder dat de rechter eraan te pas komt. De doelstellingen van het lik-op-stukbe leid zijn: een snellere reactie van politie en justitie op geconstateerde winkeldief stallen, een vergroting van de effectivi teit van het politie- en justitieoptreden, een consequente en consistente aanpak van winkeldiefstallen en een aanpak die omkleed is met voldoende waarborgen voor de verdachte. Met name bij de twee laatste doelstellingen kunnen vraag tekens geplaatst worden. Experimenten In een aantal gemeenten zijn al experi menten uitgevoerd met het lik-op-stuk beleid inzake winkeldiefstallen. Leiden kreeg als eerste met dit fenomeen te ma ken. „Het experiment werkt perfect", zegt een woordvoerder van de politie. „Vroeger moest een winkelier een door hem betrapte dief aanhouden en vast houden, de politie bellen, wachten op de rechercheur en ten slotte naar het bureau om persoonlijk aangifte te doen. Zo'n winkelier was al gauw anderhalf uur kwijt. Nu heeft de man een voorbedrukt aangifteformulier in huis, de dichtst in de buurt zijnde surveillance-wagen kan de dief meenemen en de politie (ten minste van de rang van brigadier) kan meteen een schikking treffen". Wanneer de verdachte op het moment van aan houding niet voldoende geld bij zich heeft, kan hij later op het politiebureau de transactie komen voldoen. Wel is er een aantal randvoorwaarden waaraan moet worden voldaan. De ver dachte moet bekennen, de zaak moet eenvoudig zijn (geen getuigenverhoren, geen mededaders en dergelijke), er mag geen sprake zijn van eerdere vergrijpen gedurende de afgelopen twee jaar en de verdachte moet achttien jaar of ouder zijn. Het gestolen goed mag niet meer waard zijn dan 250 gulden, het gestolene moet teruggegeven worden, en indien dit niet mogelijk is moet de schade vergoed worden. Indien de verdachte gebruik maakt van de mogelijkheid tot schikken wordt de naam van de verdachte wel geregi streerd. Sinds 1 mei bestaat er een lande lijk opvraagbaar registratiesysteem van winkeldieven. Maakt een verdachte geen gebruik van de mogelijkheid tot schik ken, dan volgt de gebruikelijke weg via het openbaar ministerie en de strafrech ter. Maar wie is er nu daadwerkelijk gehol pen met het lik-op- stukbeleid? Volgens mr. Welschen, persofficier van justitie in Den Haag, waar momenteel een experi ment loopt, is het grote voordeel dat de winkeldief direct getroffen wordt in zijn Het zogeheten lik-op-stukbeleid in Nederland wint steeds meer terrein. De politie was al bevoegd bepaalde overtredingen, zoals te hard rijden, door rood licht rijden, fout parkeren, met een slok op rijden en lichte vormen van vandalisme, direct met een boete af te doen. Winkeldiefstal wordt nu aan dit rijtje toege voegd. Onder bepaalde voorwaarden kan een winkeldief strafvervolging afkopen door een paar honderd gulden neer te tellen. Ongetwijfeld zeer efficiënt, maar begeeft justitie zich hiermee niet op glad ijs? Stelen uit winkels is toch een misdrijf. Mag dat zomaar even door middel van een transactie worden geregeld? Iets stelen is zo gebeurd, maar wat als je gepakt wordt? portemonnee. „De betrokkene voelt on middellijk de relatie tussen het strafbare feit en de boete. Vroeger werd een ac ceptgirokaart verstuurd en die werd vaak niet betaald. Een jaar later volgde de dagvaarding waarop men vaak niet verscheen, soms volgde een hoger beroep. Óp een gegeven moment be schouwde de verdachte alles als pesten van de overheid en niet als een recht vaardige zaak. Met alle administratieve rompslomp vandien". Vreselijk blij Toch blijft het de vraag of de term 'lik op stuk' inzake winkeldiefstallen wel juist is. Het is immers de winkeldief zelf die bepaalt of hij lik op stuk krijgt. Kiest hij daarvoor, dan is hij direct van alles af. Dat dit voor een winkeldief aantrek kelijk kan zijn, blijkt wel uit het feit dat vrijwel alle winkeldieven die voor het eerst gepakt worden, gebruik maken van de politietransactie, zo blijkt uit de expe rimenten in de verschillende steden. „De zogenaamde first offenders zijn over het algemeen vreselijk blij dat ze er met een boete afkomen en van verdere rechtsvervolging verschoond blijven", zegt een rechercheur van politie in Zaan stad. Voor het ministerie van justitie is een aangenaam en zeer welkom bijver schijnsel dat het aantal zaken dat de offi cieren van justitie te behandelen krijgen, aanzienlijk daalt. Dat justitie haar werkdruk aanzienlijk ziet afnemen is voor mr. J.A. Lam, plaatsvervangend algemeen secretaris van het Koninklijk Nederlands Onder- nemersverbond (KNOV), „een bewijs van de efficiëntie en doelmatigheid van 'lik op stuk'. Het mes snijdt zogezegd aan twee kanten". Want volgens Lam blijkt uit de experimenten ook dat „de overgrote meerderheid van de heter- daad-winkeldieven voor de eerste keer gepakt worden". Volgens hem gaat er daardoor een preventieve werking van het lik-op-stukbeleid uit. „Winkeldieven vertonen een schrikreactie wanneer ze direct een schikking voor hun neus krij gen. Vroeger kregen ze driekwart jaar la ter pas een dagvaarding, en dan was de schrik al lang weg. Na verloop van tijd treedt er een soort gewenning op". R. Lut, hoofdinspecteur van politie en projectleider van het experiment in Haarlem, zet echter vraagtekens bij die door Lam gesignaleerde preventieve werking. „De preventie die er van zou uitgaan, is niet te onderzoeken. De doel groep die deze maatregel treft - de zoge naamde first offenders - zijn de mensen die voor het eerst gepakt worden. Vaak zijn dat hele nette burgers die een keertje over de schreef gaan. Bijvoorbeeld de huisvrouw die onder invloed van men struatie of menopauze een keer iets steelt. Deze mensen zijn over het alge meen zo onder de indruk als ze gepakt worden, dat ze nooit meer zo iets doen. Maar is dat het gevolg van het lik-op- stukbeleid? Ik denk het niet". Concluderend stelt Lut dat het lik-op- stukbeleid inzake winkeldiefstallen „iets is waar je politiek leuk op kunt scoren, maar waardoor het aantal winkeldiefstal len niet afneemt. De enige winst die ge boekt wordt is dat justitie het minder druk krijgt". De politie krijgt het niet noemenswaardig drukker, stelt Lut. „De hoeveelheid werk blijft ongeveer hetzelf de, alleen de handelingen zijn iets an ders" Vrijwillig zijn ook mensen die stellen dat justitie zich op glad ijs begeeft wanneer dit soort misdrijven door de politie afgehandeld kunnen worden. Mensen worden veroor deeld zonder dat er een rechter aan te pas komt. Hoewel er sprake is van een vrijwillig karakter inzake de winkeldief stallen, moet het psychologische effect van een verhoor door de politie niet on derschat worden. Mensen zijn snel ge neigd toe te geven wanneer ze in derge lijke omstandigheden verkeren, zeker als het de eerste keer is. „Het vrijwillige ka rakter moet ernstig gerelativeerd wor den", zegt mr. Wladimirov, voorzitter van de adviescommissie strafrecht. „Ie mand die gepakt wordt, is in staat alles toe te geven. Als m'n familie het maar niet hoort, als m'n werkgever het maar niet hoort, dat soort overwegingen tellen dan. Of er bijvoorbeeld sprake is van onrechtmatig bewijs weet de gemiddelde verdachte niet. Er is geen of minimale controle door het openbaar ministerie of de onafhankelijke rechter". Ook andere zaken spelen mee. Tal van omstandigheden werken in op verdach ten, zoals de informatie van de zijde van de politie, de termijn die de verdachte heeft om zijn keuze terug te trekken en de mate van bekendheid bij de verdach te met de rechten die hij heeft. Ook de houding van politiefunctionarissen vormt een factor van belang. Bij al dit soort zaken speelt in het strafrecht de onafhankelijke rechter een essentiële rol. Hij zorgt ervoor dat de rechtsbescher ming van verdachten wordt gewaar borgd, aldus Wladimirov Hij tekent met name bezwaren aan tegen de principiële kant van de zaak. „Hoe wel winkeldiefstal feitelijk het karakter van een overtreding heeft, is het volgens het wetboek van strafrecht een misdrijf. Vanwege het enorme aantal winkeldief stallen is het begrijpelijk dat justitie het op deze manier tracht op te lossen. Maar het gaat om de inktvlekwerking. Justitie is geneigd allemaal proefballonnetjes qp te laten onder het mom van 'alleen in dit geval zou het moeten werken'. De politie wordt echter in toenemende mate opspoorder en rechter tegelijk, en daar moet je grote bezwaren tegen aanteke- W; ten 'let die sie ker hai uit MOSKOU - Westerlingen in Mos kou die snakken naar wat kapitalis! tisch comfort, zijn al sinds jaar ei dag gewend zich naar het Interna tionale Handelscentrum te bege ven, een uitgebreid complex vat winkels, kantoren en appartemen ten dat de Mezh genoemd wordt. Achter de gevel van gekleurd glas flikke ren de neonreclames en binnen hangt dj geur van echte koffie. Maar toch voel niemand zich daar werkelijk in het Wes ten. Met zijn keurig verzorgde call-girl! en zijn levensgrote imitatie berkebomei lijkt de Mezj nog het meest op een bij tende satire op het Westen, bedacht doi een Rus die er nog nooit is geweest. In het verleden waren deze esthetisch! tekortkomingen niet erg belangrijk: e was maar één plaats waar men een fai kon versturen, een vliegticket kon bot ken, een pilsje kon drinken in een Eng se pub, of zelfs kon gaan zwemmen een overdekt zwembad met verveeld vrouwen van Japanse zakenlieden. D Mezj zou met deze markt voor rijke zi kenlieden een onuitputtelijke bron va inkomsten moeten zijn voor de Sovje managers. En tot voor kort was dat oo zo. De druppel die de kapitalistische era mer deed overlopen was een brief aan c vaste bewoners, waarin een verdubbe ling van de maandelijkse huur werd aat gekondigd. In het Westen lijdt de nade rende economische recessie tot verlagin van de huren, maar in Moskou geven groeiende staatsschuld en de verslechtf ring van de economie kennelijk aanle ding tot een volkomen ander beleid. Protestactie Meer dan honderd buitenlanders hielde bedi onlangs een protestactie voor één van dan duurste restaurants van het handelscet nes, trum. Zij lieten middels een speciaal o[ gericht bewonerscomité weten dat p._r._ niet genegen waren te betalen. Inmidde Arse hebben ze een voorlopige overwinnii kers behaald, omdat de laatste rekening dtkenc ze hebben ontvangen de oude huurpri vermeldde. c Tot voor kort waren goede accommodiE ties voor zakenlieden zo zeldzaam de westerlingen geen eisen konden stéf. len aan het Sovjetmanagement. Maar verei laatste jaren zijn er vier nieuwe luxe h( tels en verschillende moderne centra g opend, zodat de Mezj niet langer eö hi monopoliepositie bezit. Ook binnen een andere grote instelliiiDe in Moskou is momenteel een revolut gaande. Het betreft de Izvestia, staatskrant die algemeen beschod wordt als het enige dagblad dat in buurt komt van het westerse conce 'van een gezaghebbend nieuwsorgaan. Al een jaar lang woedt er een machl strijd tussen de liberale staf van het da blad en de hoofdredacteur, Nikolai Ye mov, een communistische ideoloog d tevergeefs heeft geprobeerd zijn gc vriend en afgevaardige Igor Golembyo sky als correspondent naar Madrid sturen. De staf van de Izvestia is afgelopt maand in liberale woede uitgeban toen bekend werd dat twee andere 'i tij-apparatsjiks hoge posten op de krai zouden gaan bezetten. Naar het schiji was dit voorstel afkomstig van Anatc Loekjanov, de conservatieve voorzitl van het Sovjetparlement. De boze jou nalisten zeggen dat sinds de krant woi uitgegeven door het presidium van h Sovjetparlement, Anatoli Loekjanov v zeggenschap heeft over het aannemi van een hoofdredacteur, maar niet o\ ander personeel. ficiel Angst Vooraanstaande journalisten van de vesta hebben de angst uitgesproken di de opgebouwde reputatie van hun kwa teitskrant nu volkomen teniet zal w den gedaan. Ze hebben geprotesteerd ^president Gorbatsjov en doen i "beroep op goedgezinde parlementsled! hun stem te verheffen. De staf van de Izvestia heeft beslot! niet in staking te gaan, maar overweg nu de mogelijkheid van een 'naamregc staking'. Dat zou betekenen dat de b langrijkste journalisten zouden weigen hun naam boven een artikel te zette Dit is zeker geen gek idee. Maar hoeve westerse journalisten zouden er zek van kunnen zijn hun werkgevers op knieën te krijgen door hun naam niet vermelden? Als uiterste redmiddel zouden de joi nalisten van de Izvesta tot een eigen p blikatie kunnen overgaan en deze vt spreiden op het Poesj kinplein, tegenov hun huidige kantoorgebouwen. Dat ple is vanouds de plaats waar illegale 'alt! natieve' kranten, boeken en tijdschrift verkocht worden. (c) The Tin zend

Leidse Courant | 1991 | | pagina 26