,)e leegte na de Comecon ndergronds spoorwegnet Zwitserland dichterbij uid-Af rika in recessie Unie BLHP: Volvo niet meer dan assemblagebedrijf BEURS VAN AMSTERDAM OSTEN OPGEHEVEN, WESTEN GESLOTEN bleken- Europees treinverkeer op de helling GELD GOED uhONOMIE QeidwQowuvnt ZATERDAG 29 JUNI 1991 PAGINA 19 ïtlAL koopt resterend belang JïC in Fugro-McClelland un det rTEHDAM IHC Caland (energiewinning en toelevering de olie-industrie) heeft haar resterende belang van ongeveer ,rocent in het ingenieursbureau Fugro-MacClelland verkocht HAL Holding der heeft het ingenieursbureau nieuwe aandelen geplaatst 4e Nederlandse Participatie Maatschappij NPM, die daarmee belang heeft verworven van 6 procent. De opbrengst van ic emissie zal worden gebruikt voor verdere expansie waarbij ep; overnemingen worden overwogen, aldus een gezamenlijke iom daring. Op 6 juni verkocht IHC een deel van het pakket in j >ro aan Nationale-Nederlanden, wat een boekwinst opleverde nei 10 miljoen. IHC wilde uit Fugro in verband met de con- iti ratie op de kernactiviteiten. Na de nu aangekondigde trans- n 51 is 40 procent van de aandelen Fugro in handen van het rdii joneel, 10 procent zit bij de Maatschappij voor Industriële ort jecten, 8 procent bij Nationale-Nederlanden, 25 procent bij lemij, 11 procent bij de HAL en 6 procent bij NPM. ell di EINDHOVEN De onderhandelingen tussen Mitsu bishi, Volvo Zweden en de overheid over een samen werkingsovereenkomst zijn in een zeer kritiek stadium terechtgekomen. Dit schrijft de Unie BLHP in een brandbrief. De bond is bang dat Volvo Car in de toe komst slechts een assemblagebedrijf zal zijn. Volgens de Unie BLHP bundelt de Raad van bestuur van Volvo Car momenteel samen met de Centrale On dernemingsraad, de vakorganisaties en de Nederlandse commissarissen al haar krachten om er voor te zorgen dat Volvo Car Nederland de commerciële en ontwikke ling-afdelingen behoudt. De giganten Mitsubishi en Renault dreigen Volvo Car te vermorzelen, zo staat in de brief. De Unie BLHP vreest voor het voortbestaan van de vestiging in Hel mond en een nog grotere vermindering van arbeids plaatsen in de toekomst in de vestiging te Born, wan neer de twee buitenlandse giganten hun zin krijgen. SAMENWERKING IBM EN APPLE UITGESTELD SAN FRANCISCO IBM en Apple hebben de samenwerking op technologisch gebied voor onbepaalde tijd uitgesteld. Dezer dagen zouden beide computerbedrijven bijzonder heden bekendmaken over die overeenkomst waarbij IBM gebruik zou maken van soft ware van Apple en Apple van de micropro cessor-technologie van IBM, met name wat betreft de RISC-technology. De oorzaak van het uitstel is niet bekend, maar de Financial Times schrijft dat beide concerns bezig zijn een overeenkomst op te stellen die de ont wikkeling van de personal computer-tech nologie wel eens radicaal zou kunnen ver anderen. Want de combinatie van de soft ware van Apple en de technologie van IBM zou tot een nieuwe standaard kunnen leiden voor de volgende generatie desktop-compu ters. Barometer economie VS blijft stijgen WASHINGTON De aanwijzingen dat de vo rig jaar juli begonnen economische recessie in de Verenigde Staten voorbij is, zijn gisteren sterker geworden. De index of leading indica tors', een soort barome ter voor de economie, is in mei met 0,8 procent gestegen, zo zegt het ministerie van handel. Het is de vierde achter eenvolgende maand met een opgaande lijn. De stijging in april is herzien van 0,6 tot 0,4 procent en die in maart van 0,7 tot 0,9 procent. Noteringen van vrijdag 28 juni 1991 (tot 16:30 uur) dividend over 90/2.90 90/7.10 90/1.05 90/6.50 86/87 5% SI. 90 2 85 89/90 4.24 90/6.10 90 3 60 90/2.80 89/2.50 90 7.80 90/8.- 90/2.10 por JAPEST Met een mh moniële bijeenkomst e Hongaarse hoofdstad apest hebben de voor- 1 ige landen van het so- g J stische blok vandaag ze I einde van de Comecon stoe igeld. Het is afgelopen de 'wederzijdse bij- sa8 d', het socialistische aal bestaat niet meer en mee is de onderlinge omische band ook ene eden tijd. De vreugde :°rd over wordt echter da- de getemperd door de lemen die het weg- n van dp Oostelijke toe kt heeft veroorzaakt, atisteer omdat de Weste- •de' tot nog toe potdicht oefi zet! 'en de Amerikaanse minister iee; mitenlandse zaken Mars- n 1947 aan het verwoeste >a een hulpprogramma od, dachten Polen en we ïoslowakije er goed aan ?n ien daarop in te gaan. k i Stalin dacht daar anders n o en aangezien hij de Oost- ie. ese landen als zijn oor- iit kon beschouwen, •m het hem weinig moeite 'er\ |olse en Tsjechoslowaakse raden duidelijk te maken zich ver dienden te hou den van de Amerikanen en van Marshall in het bijzonder. Ter compensatie bood hij hen, net als alle andere marxistisch bestuurde landen, per januari 1949 een plaats in de Raad voor Wederzijdse Economische Bijstand, de Comecon. Zo goed als het Marshall-plan, dat West-Europa weer op de been hielp, niet van politieke motie ven gespeend was, zo gold dat ook voor de Comecon. Maar er was een belangrijk verschil: wisten de Verenigde Staten hun partners aan zich te bin den uit dankbaarheid en op basis van vrijwilligheid, de Sovjetunie koos voor intimida tie en dwang. Raamwerk Gebouwd op die pijlers ont stond een economisch raam werk, waarin de Sovjetunie zich nestelde als een spin in zijn web. De andere Comecon- landen werden beschouwd als toeleveranciers van de pro- dukten die Moskou bestelde. In ruil daarvoor ontvingen ze vooral grondstoffen, met name olie. Geld speelde geen rol, ruilhandel was het parool en voorzover dat geen soulaas bood, waren er de 'handelsroe bels'; een vorm van nepgeld, dat noch inwisselbaar was te gen Westerse noch tegen Oost- europese valuta. Geen wonder dat met het ein de van het Oostblok ook het einde van de Comecon gesla gen is. Zelfs al zou het uit eco nomisch oogpunt verstandiger geweest zijn het samenwer kingsverband in stand te hou den (tenslotte hebben de voor malige communistische landen nog heel veel met elkaar ge meen), politiek-psychologisch was dat niet langer haalbaar. Net als het formele einde van het Warschau-pact is ook het formele einde van de Come con voor de landen van Oost en Midden-Europa noodzake lijk om los te komen van het verleden. Natuurlijk zijn ze nog op allerlei manieren met elkaar verbonden, maar als ze dat willen formaliseren, dan niet via een orgaan van vroe ger, maar via nieuwe onder linge verdragen. Zo zijn Polen, Tsjechoslowakije en Hongarije (wellicht ten nadele van Roe menië, Bulgarije en Joegosla vië) voorzichtig bezig zich te ontwikkelen tot iets wat lijkt op de Benelux; deze week nog besloten ze zich gezamenlijk tot de industrielanden van de G7-top te wenden. Maar wat hen ook zal worden voorgeschoteld: geen Marshall plan. Het is tragisch dat op het moment dat de landen van Oost- en Midden-Europa zelf hun partners mogen kiezen, die niet voorhanden zijn. En dan gaat het om handelspart ners, niet om politici die vol ontroering op bezoek gaan in Warschau, Praag, Budapest, Bukarest en Sofia, om alsnog de revoluties Van anderhalf jaar geleden te vieren. Mooie woorden zijn er in deze steden al te veel gesproken, het ge duld van de bevolkingen raakt op, de politici staan onder gro te druk. Ze erfden een failliete boedel en op het moment dat ze bezig waren die te saneren, liepen al hun klanten weg. De eenwording van Duitsland be roofde hen van de DDR- markt, de economische ineen storting van de Sovjetunie had een soortgelijk effect en het achterblijven van de olieleve ranties deed de rest. Westen Maar zijn er dan geen nieuwe markten opengegaan voor de Comecon-landen9 Kunnen ze hun relatief goedkope produk- ten dan niet met succes op de Westerse markt slijten? Nee, want het Westen, de Europese Gemeenschap voorop, houdt zijn grenzen angstvallig geslo ten Ter bescherming van de eigen industrie en boeren, heeft de EG een import-muur gebouwd, die qua effectiviteit niet voor de Berlijnse onder doet De Wall Street Journal publiceerde onlangs als hoofd artikel een lijst van produkten die bijvoorbeeld Polen niet naar de EG mag exporteren: gekookte worst; cantarellen; geperst glas; chloormethaan; beenloze ganzeborst; aardappe len bereid met andere midde len dan azijn; gedroogde sau zen; paarden voor de slacht; enz, enz. Als het Westen werkelijk ge ïnteresseerd is in een vrij, de mocratisch en stabiel Europa, dan moet het niet opnieuw een economisch IJzeren Gordijn oprichten, zo zegt de Poolse president Lech Walesa bij her- Het voormalig hoofdkwartier van de Comecon in Moskou is door communistische functionarissen tamelijk geruisloos in de verhuur gedaan. De bedoeling is dat westerse bedrijven er belangstelling voor hebben, zodat men harde valuta binnen krijgt. FOTO: AP haling. Dan moeten de landen die nu een einde maken aan de Comecon, een open markt gegund worden en zelfs een tijdelijke bescherming van hun eigen industrie (onder voorwaarde dat ze die hervor men). Dan pas hebben de kre dieten van de Oost-Europa- bank zin, dan is er ook per spectief op aflossing. Dat is niet alleen economisch van be lang, maar ook politiek. Mik lós Nemeth, oud-premier van Hongarije, nu vice-president van de Oost-Europabank: „De veiligheid van heel Europa hangt af van de vraag of het vroegere Westen en het vroe gere Oosten erin zullen slagen werkelijk economisch samen te werken". cindu int 130.00 130.00 claimindo c 318.50 319.00 content beh 24.80 24.70 gans 4000.00 4200.00 a 1278.00 1278.00 moeara opr 166800. 167500. ra c op 16700,0 16700.0 ra wb 17650.0 17850.0 N - De gedurfde oen voor de aanleg een ondergronds wegnet in Zwitser zijn een stuk kansrij- geworden door een ieve beoordeling van wetenschappelijk in- it. Volgens de instel- is het project ten on rechte een utopie ge noemd, en is het rendabel en uitvoerbaar met be staande technologie. Bo vendien is het aantrekke lijk uit milieu-oogpunt. Het plan voorziet in een on dergronds net voor treinen die snelheden kunnen bereiken tot 500 kilometer per uur. De treinen zullen zich zwevend voortbewegen door enkelspo- rige tunnels in gedeeltelijk va cuum. Daarbij wordt gebruik gemaakt van een magnetisch systeem dat wordt ontwikkeld in Duitsland en Japan. De aanleg zal 25 jaar vergen en kost 25 miljard Zwitserse frank U 32,5 miljard). Het 'Swiss-Metro-project' zal bestaan uit twee hoofdlijnen, een noord-zuidtraject van Ba zel naar Bellinzona en een oost-westverbinding van St. Gallen naar Genève. De reis tijd van Genève naar Zürich zou worden verminderd van drie uur tot 57 minuten en die voor het traject van Bazel naar Bellinzona van drie uur en 22 minuten tot 27 minuten. Het federale instituut voor technologie in Lausanne is met steun van de regering en de industrie bezig met een haalbaarheidsonderzoek en kwam al met een tussentijdse positieve beoordeling. Het slot- rapport wordt volgend jaar uitgebracht. De Zwitserse mi nister van transport, Adolf Ogi, staat positief tegenover het project. Hij hoopt dat Swiss-Metro onderdeel kan worden van Europees spoor wegsysteem, ondanks de con currentie van bovengronds rij dende hoge-snelheidstreinen zoals die vooral worden ont wikkeld in Frankrijk, Duits land en Italië. De initiatiefnemers willen voor de uitvoering van het plan een onafhankelijke on derneming oprichten met fi nanciering van zowel de over heid als de particuliere sector. «DELSDELEGATIE KEERT TERUG WOND HASSELERHARM en dit jaar terwijl, in fei- i fikse toename noodza- om de gigantische oosheid te bestrijden, /eer een derde van de bevolking is zonder herverdeling van de rijkdom 01 ^tnka vertoont ontwik- te herijken." J en. zoals .we die kennen Buitenlandse investeerders zijn bevreesd voor de ANC -plannen om bedrijven te na •1Enn een De-rde Wereld" tionaliseren. Maar volgens scheiding tussen arm Mbeki is dat ten onrechte: is hier tevens de grens Wij begrijpen heel goed dat zwart en blank. De we njet kunnen vragen hier te leeh in wel- investeren om vervolgens de en beheert de agrarische zaak in beslag te gaan nemen, industriële sector. De 28 Wij willen tot afspraken en der Anglo en De Beers, con troleren nu 80 tot 90 procent van de op de beurs genoteerde bedrijven in Zuid-Afrika. Deze machtsconcentratie is een doorn in het oog van het ANC. De organisatie heeft aange kondigd dat een toekomstige ANC-regering sommige bedrij- NESBURG De Ne- handelsdelegatie die ikeinde uit Zuid-Afrika ;rt, trof een land aan een diepe recessie ver- De economie zal in AiN^-regering sommige ueunj- kfrika geen enkele groei ven verm0edelijk gaat natio- pn i mar orwn.in pi- naiiseren Thabo Mbeki, hoofd internationale betrekkingen van het ANC: „Nationaliseren is geen doel op zich. Het is geen ideologie, maar het kan een goed instrument zijn zwarten leven en ruim 30 procent van werkloos. uctuur van de economie voor een groot deel be door de aanwezigheid atina, goud, diamant en ilen. Zo beschikt het 'er 82 procent van 's IEK VU ..VU s platinareserve, 56 pro garanties komen zodat buiten landse bedrijven weten waar ze aan toe zijn." De Nederlandse delegatie, één van de vele handelsmissies die Zuid-Afrika de afgelopen tijd bezocht, werd overal op het hoogste niveau ontvangen. President De Klerk, ministers en ANC-leiders stonden in de rij. Het ANC wil gaan werken aan mreserves. Bijna alle herverdeling van rijkdom. Er von en in Zuid" moeten omvangrijke woning- bouwprojekten voor de zwarte e kapitaalintensieve komen, scholen ontstond een aantal moeten in een zeer hoog tem- alige ondernemingen, p0 worden gebouwd en de inglo American en De ^,erkloosheid moet worden See„blT,™ T^de" aangepakt Mbek. hoop, da, de goudvoorraad in jeRreld en 58 procent °t en machtig, dat makkelijk konden uit- tot andere sectoren, ers heeft zo ongeveer ereldmonopolie op de 'g en de verkoop van RBW iten, maar heeft ook en voedselbedrijven. rote bedrijven, waaron- het land zelf straks grondstof fen kan bewerken, in plaats van ze ruw uit te voeren. Ver werking in eigen land zou veel werk kunnen opleveren. „Ik hoop dat bijvoorbeeld Neder land met kennis en investerin gen daarbij een rol kan spe len", aldus Mbeki. Ontelbare kilometers lang zijn de Europese spoorwegen. Het tragische is echter dat elk land zijn eigen net heeft en dat geen enkele Europese spoorwegdirectie tot dusverre serieus streeft naar één enkel gestandaardiseerd Europees spoorwegnet. Toch gebeurt er ontzettend veel om het reizi gers- en goederenverkeer per spoor aantrekkelijker te ma ken. In alle projecten die thans onder handen zijn of nog op de tekentafels staan worden ontelbare miljarden geïnvesteerd. Het allergrootste probleem voor de Europese spoorwegen vormt het prestige dat al eeu wenlang een grote plaag is ge weest voor het Europa der na- tionaliteiten. Het jongste voorbeeld van de allergebrekkigste samenwer king vindt u bij de Franse TGV- en de Duitse ICE-trei- nen. Beide treintypes zijn wonderen der elektronische techniek. De Duitse treinen zijn echter te zwaar voor de Franse TG V-trajecten, terwijl de gecomputeriseerde bestu ringssystemen niet over en weer te gebruiken zijn. Een ander wonder van Europese techniek is de Kanaaltunnel. In dat gigantische project worden ontelbare miljarden gestoken - de kosten zijn zelfs zo hoog dat de financiering al enkele malen veel deining heeft veroorzaakt, omdat ban- kenconsortia slechts met moeite overreed konden wor den nieuwe miljarden be schikbaar te stellen. Achterlijk Het is nu al mogelijk onder het Kanaal door van Frank rijk naar Engelend te lopen, maar als het gehele project medio 1993 voor het verkeer wordt vrijgegeven, zal op nieuw blijken hoe bedroevend achterlijk het Europese spoor wegnet in elkaar zit. In feite vormt het Kanaal nog steeds een niet te bedwingen schei dingslijn in de Europese transportsystemen. En dat blijft na medio 1993 voorlopig ook nog zo. De Franse TGV-trèinen zul len op topsnelheid door de nieuwe tunnel razen om in Folkestone als een soort Dok kumer Lokaaltje verder te rij den naar Londen. Tot dusver re is geen overeenstemming bereikt over de financiering en het tracé van de nieuwe lijn, die te zijner tijd van Fol kestone tot aan het Londense King's Cross Station zal moeten lopen. De kosten van deze nieuwe lijn zullen omge rekend 10 miljard gulden be dragen. Daarbij mag niet uit het oog worden verloren, dat British Rail niet van zins is delen van het bestaande net aan te passen aan de bredere Continentaal Europese trein stellen. Als u nu exact wil weten hoe verouderd het Engelse spoor wegnet is: in 1906 werd de laatste nieuwe lijn geopend. Dat is dus 85 jaar geleden. Veel erger is, dat zeker twin tig jaar lang door een belache lijk tarievenbeleid willens en wetens veel te weinig geld is geïnvesteerd in de Londense Underground, waarin thans als consequentie van dat wan beleid tot aan de eeuwwisse ling zeker 2,5 miljargd gulden per jaar zal moeten worden gestoken. En daarbij moet u nog bedenken, dat enkele nieuwe lijnen hard nodig zijn en dat de aanleg van één zo'n nieuwe lijn gemiddeld vijftien jaar vereist. Geduld Wie met de trein van Amster dam naar Osnabrück wil, moet als gevolg van span ningsverschillen in de stroom voorziening op het station van Bentheim twintig minuten ge duld hebben omdat de treinen daar van locomotief moeten wisselen. Er zijn geen twee Europese signaalstelsels die op elkaar lijken. Grote delen van het net der Deutsche Reichsbahn zijn nog uitgerust met Russi sche rails die niet aan elkaar gelast zijn en dus dat oude vertrouwde tikketietak, tik- ketietak geluid leveren, dat in de dagen van Olim ook zo'n genot was in de Nederlandse treinen. Een paar jaar geleden las ik het verhaal van een Engels man die het lumineuze idee had met een nachttrein van Berlijn over Praag naar We nen te reizen. Het verhaal was een lange jammerklacht over stokoud en vervuild rol lend materieel en onbeschoft personeel. De reis riep be paald geen herinneringen op aan de vermaarde Oriënt Ex press. In datzelfde verhaal kwamen ook enkele weinig prijzende opmerkingen voor over de NS - de Engelsman achtte onze treinen van een Spartaanse eenvoud. Overal in Europa gonst het thans van de ambitieuze plan nen voor de aanleg van hoge snelheidslijnen. De Franse TGV raast al voort over di verse kruisingsvrije trajecten. In Duitsland is het eerste stuk van het ICE-traject van Han nover naar Wilrzburg klaar. De reizigers leggen de helft van dit traject af in tunnels. Overigens vormen die tunnels op zichzelf weer een groot probleem doordat twee elkaar met een snelheid van 300 km/u passerende TGV- of ICE-treinen geweldige lucht wervelingen veroorzaken. Problemen Daarbij komt dat de ontwer pers van deze trajecten tegen woordig met meer instanties dan ooit te maken krijgen - milieu, ruimtelijke ordening, waterwinning alsmede bosbe- houd leveren allemaal proble men op, waaraan velen soms terecht, soms ten onrechte zwaar tillen. Daartegenover staat echter dat de nieuwe hoge snelheidstreinen een op lossing kunnen bieden voor een normaler verkeer op de thans vaak overvolle auto snelwegen met op sommige momenten files van tientallen kilometers lengte. Hoezeer de financiering van alle projecten in de besluit vorming meespeelt kan ook worden afgelezen aan het be sluit van de NS om op het jongste railplan al weer één miljard gulden te bezuinigen. Tot de plannen waar Neder land rechtstreeks mee te ma ken heeft behoren de eisen die worden gesteld voor het doortrekken van de TGV- en ICE-trajecten tot de Randstad en de modernisering van gro te delen van het DDR-net, waarop thans met een gemid delde snelheid van 60 km/u wordt gereden, hoewel de Deutsche Reichsbahn een ge middelde snelheid van 120 km/u voor ogen stond. En bij dit alles moet u tenslotte nog bedenken, dat voor het vrachtvervoer een plan be staat om het lange afstands vervoer per truck grotendeels van de wegen te weren door de creatie van een net van 30 grote internationale EG- vrachtroutes. Geraamde kos ten 4,5 miljard gulden. De financiering van al deze projecten is een hoofdstuk apart. Daar tegenwoordig overal voldoende kapitaal kan worden aangetrokken voor zelfs de krankzinnigste pro jecten zal die financiering niet echt een probleem zijn. 30,20 noorse kroon 114,00 oost.schill. 3,40 porl.escudo 48.45 spaanse pes GOUD Nieuw Vorige ZILVER i onbewerkt 23430 - 24030 23520 - 24120 onbewerkt I bewerkt 25630 25720 bewerkt Opgave: Dri|fhout. A'dam BEURS Damrak getroffen door oorlogsgeweld in Joegoslavië AMSTERDAM De Joego- Slavische oorlog én de onrust in Duitsland over de mogelijke invoering van de bronbelas ting hebben de Europese beur zen in mineur gebracht. Ook Amsterdam kon zich niet aan die zwakke stemming onttrek ken en de daling van de koer sen op Wall Street gaven een extra trap na. In de ochtendhandel was de stemming gedrukt door het oorlogsgeweld in de noordelij ke deelstaten van Joegoslavië. De CBS-stemmingsindexzakte tegen het middaguur terug met 1,1 punten en bleef daarna hangen. Tenslotte werd er een verlies van 1,1 punten geno teerd op 82,8. De koersindex zakte door de stijging van Ko ninklijke Olie wat minder hard terug van 197,8 naar 197,5 punten. Volmac lag slecht in de markt De donderdag na beurs be kendgemaakte lagere winst verwachting liet de koers van het softwarehuis zakken met 4.10 op 20,40 DAF bereikte een tweede plaats op de lijst van de sterkste dalers en gaf 1.20 af op 22.90 Vooral be richten over de economische recessie in het Verenigd Ko ninkrijk deden de koers geen goed. Winstnemingen troffen papierproducent KNP. De pa piergigant zag de winst van donderdag wegsmelten op 52. een verlies van 1.30. De fors hogere dollar kon de interna tionals. met uitzondering van Koninklijke Olie en Unilever, niet helpen. Philips liet ƒ0,50 liggen op ƒ30,50 en naderde daarmee weer de ƒ30-grens KLM verloor vier dubbeltjes op 29.80. Witte raven waren Koninklij ke Olie met een winst van 1 op ƒ158,60 en Unilever met een plus van 0,60 op 162,70. Chartermaatschappij Air Hol land profiteerde op de lokale markt van het aanbreken van de zomervakanties. De maat schappij sprokkelde er ƒ0.80 bij op 12 en was daarmee de sterkste stijger op de lokale markt.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 19