t generatie: Nieuwe Volvo- rijplezier en veiligheid Mazda 323: nu al een facelift Honda Beat: leuk plaatje Comfortabele tussenmaat INNO AM 3 AUTO £cidóc Sotvumt ZATERDAG 29 JUNI 1991 PAGINA h( Meer dan een leuk plaatje zal Honda's nieuwste mini-auto voor ons helaas nooit worden. Het ding komt alleen in Japan op de markt, waar hij toegesneden is op de (wettelijk omschreven) ca tegorie van mini-auto's. Hij heeft precies de maximaal toegesta ne lengte en motorprestaties. Toch vraag je je af of een beperkte import van dit soort snoepjes-van-de-weg niet succesvol kan zijn. Iedereen kan zien dat de Honda Beat een hardstikke goed ogend tweepersoons cabriootje is. Midscheeps staat een drieci linder motor met 656 cc inhoud en vier kleppen per cilinder, die de achterwielen aandrijft. Hij levert 47 kW/64 pk bij liefst 8100 tpm. Het gemiddeld verbruik ligt volgens Japanse standaardme ting op 1:17. Schijfremmen rondom heeft de kleine ook, en onaf hankelijke wielophanging. De lengte van 3,3 meter bestempelt hem als stadsauto, de prestaties zullen echter op een Europese snelweg zeker niet misstaan, durf ik te wedden. Goedkoop zou de Beat in exportversie vast niet zijn, maar voor zo'n volbloed sportkarretje lijkt dat geen ernstig bezwaar. Doch helaas, bel niet naar de importeur, hij kan u voor geen prijs aan een Honda Beat helpen. Onderdelen van Renault voor Volvo - Mitsubishi Het Franse automo bielconcern Renault verwacht versnel lingsbakken en ande re onderdelen te kunnen leveren voor de autoproduktie die Volvo en Mitsubishi samen opzetten in Borne. Dat heeft Re- nault-topman Ray mond Levy gezegd, maar een woordvoer der van Volvo in Helmond wil de op merkingen van Levy niet bevestigen. Alfa 33: nieuwe 'Sportwagon' en 'Permanent Kort geleden konden we de eerste rij-indrukken op doen met het nieuwe top model in Alfa Romeo's 33- reeks, de Permanent 4. Met, zoals de naam al aan geeft, permanente vier- wielaandrijving en verder dezelfde specificatie als de snelste 33-versie met 1,7 liter zestienkleps motor. Aan deze nieuwe topper hangt een prijskaartje van 47.900 gul den. Dat is vrijwel twaalf mil le meer dan de alleen op de voorwielen aangedreven 33 1.7 S 16V, die behalve geen vier- wielaandrijving ook geen ABS-remsysteem standaard heeft. Dat mag een nogal gun stige meerprijs heten, want de Permanent 4 heeft ook verder nog iets uitgebreider stan daarduitrusting. Tegelijk heeft Alfa in deze reeks nog een nieuwtje. Naast de sinds een jaar weer lever bare Sportwagon met 1,5 liter motor komt een versie met 1,7 liter krachtbron (77 kW/107 pk). Uiterlijk is deze versie herkenbaar aan het toegevoeg de spoilertje bovenaan de ach terklep. De Sportwagon 1.7 I.E. heeft dezelfde uitrusting als de gewone vijfdeurs 1.5/1.7 sedan, terwijl de Sportwagon 1.5 I.E. merkwaardigerwijs ledTT minder compleet is. Hij j -I beert bijvoorbeeld stuur krachtiging, centrale deun grendeling en een gedet achterbank, die de Sporti gon 1.7 en gewone 1.5/1.7; dan dus wel hebben. Zal te maken hebben met een gunstig mogelijke prijsstelt de want met een prijskaartje i be net geen dertig mille is de/ 33 Sportwagon 1.5 bep; o goedkoop voor een station; kla: De 1.7-versie kost 33.490] ro den, een wel heel beper f\ meerprijs voor de extra uiti ral ting en motorkracht. Een s s is die meer aandacht verdii on> deze scherp geprijsde Spon ject gon. SUZUKI VITARA WAGON: Terreinwagens blijven po pulair als vervoermiddel met ruime praktische mo gelijkheden en een opval lende uitstraling. Direk- teur Hans van Doorn van Suzuki-importeur Nimag vertelde zelfs niet aan voldoende terrein-Suzi's te kunnen komen om aan de vraag in ons land te voldoen. Aan die situatie komt een einde doordat Suzuki nu meer auto's produceert in Europa zelf (Spanje). Zo hoopt men geen problemen meer te hebben om aan vol doende Vitara Wagons te ko men, de nieuwe vijfdeurs ver sie van de compacte luxe-ter reinwagen Vitara. Hoewel de Wagon er wat minder sierlijk uitziet dan de driedeurs uit- voering zullen de praktische voordelen daar ruim tegenop wegen. Een 28 cm langere wielbasis en 41 cm grotere to tale lengte maken nogal wat verschil in binnenruimte. Zit ten de achterpassagiers in een driedeurs Vitara weliswaar op mooie individuele stoelen, ze hebben tussen de wielkasten niet erg veel ruimte. In de Vi tara Wagon zitten ze voor de achterwielen op een deelbare achterbank, waar het heel wat langer uit te houden is. Daarbij is er dan nog een behoorlijke bagageruimte achter de naar opzij openslaande achterdeur. Die wordt heel attent door een gasdrukveer opengehouden, hij valt dus niet dicht als het hard waait of de auto in het terrein scheef staat. Comfort Het aantrekkelijke van de Vi tara zit speciaal in zijn ver zorgde afwerking en perso- nenwagen-achtige rijgedrag. Het feit dat de Wagon-versie ook personenwagen-zitruimte biedt sluit er mooi op aan. De vijfdeurs Wagon is alleen op personenwagen-kenteken le verbaar. in luxueuze JLX-uit- voering. Dat houdt in: met stuurbekrachtiging, centrale deurvergrendeling, elektrische ramen voor en achter en zelfs elektrisch verstelbare spiegels. Daar de grotere Wagon uiter aard wat zwaarder werd (plus 160 kg, totaal 1165 kg) voorzag Suzuki ook in wat extra mo torvermogen. De zestienkleps 1,6 liter motor levert 71 kW/96 pk, 12 kW meer dan in een driedeurs Vitara. Men nam daartoe de motor uit de Swift Sedan 1.6 over, die een hogere compressie heeft dan de oor spronkelijke Vitara-kracht bron. De Vitara Wagon komt behoorlijk vlot en met weinig motorlawaai uit de voeten, de afgeronde carrosserie roept ook niet overmatig veel wind geruis op. Drie mille extra Nog comfortabeler kan het met een automatische trans missie, een nieuwe optie alleen voor de Wagon. Het gaat om een vierversnellingsautomaat met twee schakelprogramma's, die drie mille extra kost. We reden met Van Doom's per soonlijke Wagon, die helemaal exclusief was gemaakt met edelhouten sierpanelen op het toch al verzorgde dashboard en middenconsole. Hoe het zit met de terreincapaciteiten konden we niet echt proberen, de proefrit voerde niet verder dan de zandwegen van het mi litair oefenterrein op de Elspe- ter Heide. Daar hadden we nog nauwelijks vierwielaan- drijving bij nodig, alleen maar voldoende grondspeling. In elk geval heeft de Vitara Wa gon dat, en een korte over hang aan voor- en achterzijde zodat je niet gauw op een van de bumpers vast blijft hangen. De Suzuki Vitara Wagon kost 45.995 gulden ruim zeven mil le meer dan een driedeurs mo del op personenwagen-kente ken. Hij ziet er met zijn grote re afmetingen indrukwekken der uit en biedt dezelfde ruim te als een compacte gezinsauto. Goedkoop is-ie natuurlijk niet, maar grotere terreinauto-mo- dellen zijn meteen nog stuk ken duurder. Zo lijkt de Vitara Wagon een heel comfortabele tussenmaat. Kleine, betaalbare terreinwagens hebben het na deel dat het feitelijk hooguit 2+2 modellen zijn, volwassen terreinwagens waar je wel met z'n vieren in kan zijn gauw te duur de Vitara Wagon past daar heel mooi tussenin. De nieuwe Volvo 850 GLT van voren gezien. erg hoog zijn. Regisseur van de presentatie Lennart Jeansson, president van Volvo Car Corporation, liet voor het tweede bedrijf van de voorstelling vice-presi- denten Mats Ola Palm en Dan Werbin aantreden. Palm, de commerciële man, bracht naar voren dat Volvo twintig tot dertig procent in marktaan deel moet stijgen om als afzon derlijke autofabrikant levens vatbaar te blijven. Daartoe moeten nieuwe klanten aange sproken worden met een nieuw soort Volvo, zoals de 850. Werbin ging in op de technische kant van de zaak: de 850 GLT biedt vier buiten gewone primeurs, die in apar te zaaltjes door ter zake kundi ge technici in detail werden uitgelegd, voordat we een complete 850 GLT mochten bewonderen. Onderhuidse revolutie Die vier bijzondere kenmer ken zijn de achteras, het aan- drijfaggregaat, de SIPS aanrij- dingsbeveiliging en de veilig heidsgordel-installatie. We kunnen veel algemener stel len: met de 850 GLT valt Vol vo voor een niet onaanzienlijk deel van zijn geloof. In plaats van 'de snelste tank ter we reld' wordt een middenklasse- Volvo -een auto die naast veel veiligheid ook lichtvoetig rij plezier gaat bieden, om een nieuw slag klanten te trekken. Daarbij denkt men aan kopers van middelgrote BMW's en Mercedessen of de Alfa 164. Met vereiste ingrijpende tech- Opvallend bij de Suzuki Vitara Wagon is de behoorlijke bagageruimte achter de naar opzij open slaande achterdeur. Die wordt heel door een gasdrukveer opengehouden en valt dus niet dicht als het hard waait of als de auto in het terrein scheef staat. FOTO:PR Nog maar een goede an derhalf jaar is de huidige Mazda 323 op de markt in Nederland, en nu al komt er een facelift, zij het een niet erg ingrijpende. In Japan zijn de nieuwe ver sies er sinds januari en viel de facelift zodoende precies twee jaar na het debuut op de thuismarkt van deze modelreeks. Als een goed ingestudeerd toneelstuk, met in de hoofdrollen de hoogste chefs van het Zweedse Volvo, voltrok zich de presentatie van de Volvo 850 GLT. Plaats van han deling: Göteborg, het hoofdkwartier van Volvo AB en Volvo Car Corpo ration. Laatstgenoemde is de perso nenauto-fabrikant, Volvo AB is de overkoepelende organisa tie waaronder ook de Volvo- truckfabrikant valt. In de koe pelvormige 'Volvo-hal', het ontvangstcentrum van het complex, werden we stukje bij beetje wegwijs gemaakt in de bijzonderheden van deze nieu we Volvo-generatie. Chris Zet ter berg, president van Volvo AB, zette de toon met de me dedeling dat de in 1986 begon nen ontwikkeling van de nieu we generatie ruim vijf miljard gulden heeft gekost. Een gro tere investering in een indus trieproject is in Zweden niet eerder voorgekomen. Drie kwart van het geld is besteed aan nieuwe produktiemidde- len, een kwart aan de nieuwe auto zelf. j)aarbij dienen de nieuwe motoren- en transmis- siefabrieken echter ook voor de vorig najaar gepresenteerde 960, motor en transmissie van de 850 zijn met die van de 960 verwant. Een aardig detail is dat de Volvo 850 in het Belgi sche Gent wordt geassem bleerd. Dit meest arbeidsinten sieve deel van de autofabrica- ge doet men liever niet in Zweden, omdat de lonen daar Mazda 323 "F" Coupé 5 deurs zijn. In het interieur kwamen nieuwe bekledingsstoffen. Er zijn nu handgrepen voor alle passagiers aan het plafond, een welkom extra bergvak in het dashboard, en interval-schake- ling op de achterruitwisser van de Hatchback en F-Cou- p«e. De achterlichten kregen een moderner, gladgetrokken model, evenals de neus van de sedan. Bij de 323 F verviel de basis versie LX, stuurbekrachtiging is nu ook mogelijk in combina tie met de 1.3 motor, maar een automatische transmissie niet meer. Het ging dan om een ou derwetse drieversnellings au tomaat, het modernere vier- versnellings-exemplaar blijft leverbaar voor 1.6 en 1.8 mo dellen. De prijzen zijn ook enigzins 'gelift'. Het goedkoop ste 323-model komt nu op 24.625 gulden ofwel 730 gulden meer dan de oude versie. Bij de overige modellen loopt de prijsstijging hier en daar op tot bijna 1000 piek, met flinke uit schieters bij de GT-modellen. Die krijgen nu namelijk stan daard ABS-remmen mee, voorheen bij de 323 niet lever baar (buiten de kostbare For mule 4 turbo-uitvoering). Ook modellen met de nieuwe 1.8 motor zijn er met ABS, maar dan alleen de automaat-versie die ook nog standaard een schuifdak heeft. Merkwaardi ge politiek: waarom een 1.8 automaat altijd met ABS en schuifdak, en ABS als extra voor de schakelde versies? Een versnellings 1.8 GLX kost 31.030 gulden, het F pé model bijna twee meer. Jammer dat de 323 te stationcar in het hele haal niet voorkomt, juist söort auto waarin een krachtige motor niet staan. RAI: 29 juni t/m 2 juli. GRATIS TOEGANG Zet er een 940/960 naast en de nieuwe 850 lijkt alleen een ietsje compacter en vooraan wat sierlij ker gelijnd. FOTO: PR nische vernieuwingen, die van buiten niet direkt aan het nieuwe model zijn af te zien. Zet er een 940/960 naast en de nieuwe 850 lijkt alleen een ietsje compacter en vooraan wat sierlijker gelijnd. Toch staat zijn motor dwars gemon teerd en drijft hij de voorwie len aan, wat normaal gespro ken behoorlijke ruimtewinst oplevert tegenover het concept dat elke Zweedse Volvo sinds 1927 had: motor in lengterich ting, aandrijving achter. Met meestal een starre achteras, die Volvo alleen nog voor de absolute topmodellen wilde loslaten. Ook nu wenste Volvo de voordelen van een starre as te behouden, waartoe men een nieuwe constructie bedacht die deels als starre as en deels als onafhankelijke ophanging werkt. Ook uniek is het aandrijfag- gregaat, de eerste dwarsge- plaatste vijfcilinder. De 850 GLT is het topmodel van een serie die binnen drie jaar aan gevuld wordt met een eenvou diger uitgeruste 850 GL en een nogmaals goedkoper viercilin- der model, dat we gemakshal ve vast '840' dopen. Hoe men aan die nieuwe motoren komt is snel verteld: in de 960 debu teerde een nieuw ontworpen drieliter zescilinder lijnmotor, met dubbele nokkenas en 24 kleppen, geheel uit lichtmetaal opgetrokken. Daar zaagde men, populair gezegd, een ci linder af voor een 2,5 liter vijf cilinder met twintig kleppen ten behoeve van de 850. Zo komt er ook een verder inge korte tweeliter viercilinder met zestien kleppen. Renault, dat nauw met Volvo samen werkt, zal naar het schijnt die vierpitter en wellicht ook de vijfpitter overnemen. Dat maakt de grote investering in een nieuw motorontwerp voor een kleinere fabrikant als Vol vo pas lonend. Meer veiligheid De klasse waarin de 850 GLT moest vallen vereist meer dan een viercilinder motor, een zes-in-lijn past niet dwars, dus werd het een vijfcilinder. Ook die is zo breed dat er weinig plaats overbleef voor de trans missie, zodat er een heel korte vijfbak werd ontwikkeld met drie in plaats van de gebruike: lijke twee assen vol tandwie len. Daarnaast is er een even compacte elektronisch geregel de vierversnellings automaat, ontwikkeld in samenwerking met het Japanse Aisin. Hij is afgeleid van de automaat die voor de 960 werd ontwikkeld, met als bijzonder kenmerk een voorziening die afremmen op de motor bij helling-af rijden mogelijk maakt. Hoe de nieuwe achterwielop hanging precies werkt is me nog niet duidelijk geworden. Het komt erop neer dat men de langsdraagarmen van de achterwielen tegen elkaar af- steunt met elastisch bevestigde dwarsbuizen. De bedoeling is dat het geheel zich gedraagt als onafhankelijke ophanging wanneer één wiel inveert, De belangrijkste wijzigingen vinden we onder de motorkap, daarnaast zijn er lichte cosme tische wijzigingen. De nieuwe versies worden in de loop van juli leverbaar. Het voornaam ste nieuws is een herziening van het motorengamma. De zestienkleps 1,3 liter krijgt een inspuit-installatie in plaats van een elektronisch geregelde carburateur, wat een verbe terd motorgedrag en nog scho nere verbranding oplevert. De 1,6 liter krijgt nu eveneens een zestienkleps cilinderkop, waarmee hij 66 kW/90 pk le vert in plaats van 64 kW. Het is dezelfde motor die we aan troffen in de nieuwe MX-3 coupé, welke dit najaar op de Nederlandse markt verschijnt. Er komt ook nog een tot 1,8 li ter vergrote versie van deze motor bij: met het motorblok van de bekende 1.8 GT- Voor- en achterzijde van de Mazda 323 4WD GTX. krachtbron, maar de zestien kleps cilinderkop van de 1,6 met enkele nokkenas (de 1.8 GT heeft er twee). De nieuwe 1.8 levert 78 kW/106 pk, hij wordt alleen geleverd in de vierdeurs sedan en razend po pulaire vijfdeurs 323 F. Een suggestie: zet hem in plaats van de 1,6 liter ook in de ba sisversie van de MX-3, die wel wat extra motorkracht kan ge bruiken. Meer Europees De achtergrond van deze face lift schijnt te zijn dat Mazda's ontwikkelingscentrum in het Duitse Oberursel de nodige suggesties deed om de 323 aan te passen aan de Europese smaak en behoeften. De nieu we 1,8 motor dient om extra trekkracht te bieden, bijvoor beeld voor caravan-eigenaren die in Japan niet dik gezaaid ADVERTENTIE HOU JE VAN AUTO'S EN Auto's worden steeds knapper. Autotechnici 's Werelds beste autotechni s strijden tijdens de beroepen-olympiade in de om de wereldtitel. Werken met apparatuur en Kun je meteen zien dat autotechniek ook een is waar véért in zit! La maar als een starre as wann beide wielen inveren. De traditie kreeg evem aandacht: veiligheid bij aan dingen. Een nieuw elemen or SIPS, Side Impact Protecl EV' System. Bij geopende por ren zie je in de deuropen dat het plaatwerk naast sl len en achterbank omh m< loopt. Achter dat plaatw e I zitten sterke dwarsbalken, de klap bij een aanrijding j opzij doorgeven naar de n dentunnel en de andere z Sf1 van de auto. Zonder deze 1 ein ken moeten portieren, stot ge en bodem de hele klap opv gen, waarbij de vaak niet gespaard won SIPS zou bij dergelijke aan dingen een kwart minder 01 delijke verwondingen ople OU ren. Men bedacht evene edi iets nieuws voor de gord 0v Net als de 940/960 heeft de drie automatische op de achterbank, en mechi sche gordelspanners bij voorstoelen. Daaraan toe kt voegd werd een automatis ee verstelsysteem: hoe verdei de gordels voorin afrolt, lV hoger ze uit de deurstijl 1 voorschijn komen; je hoefi dus niet zelf op maat te zeti een moeite die men bij ven de bare gordels vaak niet neei )Uii Er zijn echter ook compron n 1 sen. De 850 GLT heeft een )a deelde neerklapbare ach tod bankleuning, waarvan we diverse merken hebben hoord dat die eigenlijk i St goed samengaat met maal veilige carrosserie, voorstoelleuning kan ook at naar voren klappen om treem lange lading te ven ren. Wat zeker niet veilig rac de kantelstoel voorin. Om derweg een tukje te doen passagier kun je de stoel in geheel achterover kante Comfortabel, maar dé heidsgordel hangt dan wel cimeters vrij van je schou en borst...

Leidse Courant | 1991 | | pagina 18