arry Smith wethouder ïlie zijn zaakjes kende Van aanmodderen naar programma's met inhoud In Leiderdorp geen behoefte aan meldpunt discriminatie chrappen subsidie einde van galerie Stelling 3)e £eicbehe Contant z: Nieuwe kinderopvang feestelijk ingeluid Reiden omgeving £eidóe@oivuwit ZATERDAG 29 JUNI 1991 PAGINA 17 ALLEGE SASSENHEIM HOUDT yAST AAN KERMISVOORSTEL kSSENHEIM Burgemeester en wethouders van Sassenheim [ouden vast aan hun voorstel de kermis voortaan te laten Jlaatsvinden op de parkeerplaats voor Wasbeek. Wel is de ge beente bereid af te zien van financiering van het project uit het foderhoudsfonds van het sportcomplex. Iet college stelt voor de benodigde 50.000 gulden uit de algeme- reserves te betalen. Met het nieuwe voorstel komt de ge- >ente maar voor een deel tegemoet aan de bezwaren die een eerderheid van de geraadpleegde commissieleden tegen het ilan had geuit. Naast kritiek op de wiize van financiering had- |en zij ook grote problemen met het feit dat voor het geschikt )aken van de parkeerplaats de groenvoorziening zou moeten ■dwiinen. Ook de haast waarmee het plan zou moeten worden ■dgekeurd schoot veel commissieleden in het verkeerde keel- jdens de raadsvergadering van aanstaande dinsdag zal het col- je haar gewijzigde voorstel verdedigen. Wanneer het niet fordt aangenomen is de kans groot dat er in Sassenheim in sep- mber geen kermis zal zijn. LEIDERDORP Er be staat geen behoefte aan een meldpunt voor discri minatie in Leiderdorp. Nadat eerder een experi mentele opzet van een meldpunt geen resultaten had opgeleverd zijn nu ook pogingen om een zo genaamde „lichte vorm" van een meldpunt discri minatie van de grond te krijgen op een mislukking uitgelopen. Enkele jaren gelden bestond er in Leiderdorp een meldpunt waar inwoners met hun klach ten over discriminatoire be handeling terecht konden. Een evaluatie door de begeleidings commissie wees echter uit, dat er te weinig meldingen waren om een zelfstandig meldpunt „Licht" Vorig jaar is bij de behande ling van de nota Antidiscrimi natiebeleid in de commissie welzijn van Leiderdorp uit voerig gediscussieerd over de opzet van een „licht" meld- Kunt voor discriminatiegeval- ;n. Voorstellen om de burge meester of de wethouder van welzijn of de gemeentesecreta ris als zodanig aan te wijzen werden als „te hoogdrempelig" van de hand gewezen. Het voorstel van het college van B en W om de welzijnsor ganisaties in Leiderdorp zelf als meldpunt te laten functio neren werd weinig enthousiast ontvangen, maar kreeg ten slotte het voordeel van de twijfel van de gemeenteraad. In de nota anti-discriminatie- beleid werden als potentiële slachtoffers van discriminatie genoemd: ouderen, gehandi capten, homoseksuele mannen en vrouwen, vrouwen, levens beschouwelijke richtingen, al lochtonen en woonwagenbe woners. De aandacht van het meldpunt discriminatie „lichte vorm" zou in eerste instantie gericht zijn op deze doelgroe pen. Vanuit de welzijnsorganisaties werd lauw gereageerd op het initiatief van het gemeentebe stuur. Slechts twee van de twaalf organisaties bleken po sitief tegenover een meldpunt te staan. Een aantal organisa ties vond de voorgestelde pro cedure te zwaar en achtte een klacht af te handelen. Het college van B en W vindt een „lichte vorm" van een dis criminatiemeldpunt nu niet meer nodig in Leiderdorp. Wel moet er meer aan voor lichtingsactiviteiten op het ge bied van discriminatie worden gedaan. Voor het anti-discri- minatiebeleid is in Leiderdorp een structureel bedrag be schikbaar van 8.000 gulden. De commissie welzijn brengt binnenkort advies uit. |)MSTREDEN BEWINDSMAN VERLAAT LISSESE POLITIEK fervolg van de voorpagina) RENS KOLDENHOF ISSE - De aankondiging an het vertrek van wet- ouder Smith van Lisse aar het burgemeesters dei uche in Muiden, kwam keuijor de meeste van zijn ame illega's als een verras- ig. Slechts een select ge lschap was van zijn sol- litatie, die op 7 novem- ir van het vorig jaar de »ur uitging, op de hoog- 2 g iith was al sinds een jaar ae- viie" f bezig een burgemeester- jst in de wacht te slepen, luiden was pas mijn vierde ging, het ging dus redelijk >1", stelt hij tevreden vast. zijn grootste verdienste or de Lissese gemeenschap, ij zelf zijn aandeel een aantal gezichtsbepalen- kin( bouwplannen die Lisse apklar eigen zeggen in de laatste jMntig jaar tot „het centrum de Bollenstreek" maakten, ith wijst in dat verband on- meer op winkelcentrum it Blokhuis, Meerburgh, de elpolder Zuid II en de het uwe gemeentehuis. Gezien passie voor bouwen is zijn laam Harry 'sloop' Smith ook een doorn in zijn i e kajen volkomen onterechte bij- von im", meent hij. „Iemand uit Vereniging Oud Lisse rmee begonnen. En dan, I Dales wees er onlangs nog in de Volkskrant, gaat zo iets in de pers een eigen leven leiden". Smith verwacht dat zijn opvol ging geen problemen zal ople veren. Met name D. Stapel lijkt hem een geschikte kandi- 'daat, maar ook P. Nuis zou volgens de scheidende be windsman een goede keus zijn. „Nuis heeft veel tijd, een dui delijk voordeel voor deze post, maar Stapel moet het ook kunnen, al zal hij dat nog wel moeten bewijzen", analyseert hij. Ervaren In een eerste reactie liet bur gemeester G. van der Kroft weten het vertrek van de wet houder te betreuren. „Lisse raakt in Smith een ervaren bestuurder kwijt, maar Mui den krijgt er een hele goeie burgemeester bij", aldus Van der Kroft. „Smith heeft in zijn periode als wethouder de moeilijke portefeuille van ruimtelijke ordening uitste kend beheerd", antwoordt de burgemeester gevraagd naar de grootste verdienste van de scheidende wethouder. „Maar niemand is onvervangbaar en ik ben er van overtuigd dat de CDA-fractie voor een geschik te opvolger zal zorgen". Volgens Van der Kroft zou zo'n opvolger al tijdens de raadsvergadering in augustus benoemd kunnen worden. Collega-wethouder en coalitie genoot J. Meulemans was in tegenstelling tot Van der Kroft niet op de hoogte van de bur gemeester-aspiraties van Smith. Helemaal als een ver rassing komt de mededeling van zijn benoeming echter niet. „Ik wist natuurlijk wel dat hij ambities in die richting koesterde. Het is voor hem fijn dat hij met deze benoeming zijn wens werkelijkheid ziet worden. Het vertrek van ie mand met zoveel kennis is voor de gemeente Lisse echter wel een verlies", vat de libera le politica haar gevoelens sa- Omstreden Het vertrek van Smith houdt geen verband met de kritiek die de laatste maanden, ook uit eigen CDA-kring, op hem werd uitgeoefend. De schei dende wethouder had immers al bij zijn aantreden als wet houder aan burgemeester Van der Kroft laten weten het bur gemeestersambt te ambiëren. Toch zal zijn vertrek het CDA niet slecht uitkomen. Binnen de partij bestond al enige tijd een gevoel van onvrede over Smith. Men verweet hem een te starre opstelling en tactloos opereren in politiek gevoelige kwesties. Zijn omstreden op treden was ook het belangrijk ste agendapunt tijdens een fractievergadering op de dag na Hemelvaart. Afgesproken werd de wijze en stijl van ope reren van de fractie inclusief de wethouder te verbeteren. Recentelijk kwamen de tegen stellingen binnen het CDA echter opnieuw aan het licht, toen de wethouder weigerde te gaan praten met de Vereni ging Oud Lisse, terwijl zijn fractie wel tot zo'n gesprek be reid bleek te zijn. CDA-fractievoorzitter B. Kor- tekaas laat in zijn reactie op het nieuws de problemen van de laatste maanden echter voor wat ze zijn. „We zijn ver heugd over de benoeming van de heer Smith. Het is een com pliment voor het fuctioneren van de wethouder", meent Kortekaas. Het CDA zal maandag tijdens het gebruike lijke fractieberaad voor een raadsvergadering ook spreken over de opvolging van Smith. Daarvoor ziin volgens Korte kaas twee a drie kandidaten beschikbaar. Of Stapel en Nuis daartoe behoren wilde hij gis teravond echter nog niet be vestigen. Opmerkelijk Opmerkelijk genoeg zal zijn vertrek vooral betreurd wor den door de andere in de Lis sese raad vertegenwoordigde partijen. Gevraagd naar een reactie op een mogeliik ver trek van Smith verklaarde VVD-fractieleider W. Loos enige weken terug nog een mogelijk vertrek „ernstig te betreuren". Zijn collega van de PvdA/D66-combinatie A. Mes man dacht er net zo over. „Van deze wethouder kun je veel zeggen maar hij kent in elk geval zijn zaakjes. Smith mag dan wat tactloos zijn, we moeten nog maar afwachten of zijn opvolger een vooruit gang zal zijn", meende hij. J. Maljaars, fractievoorzitter van de SGP/GPV/RPF-com- binatie was gereserveerder. „Hoewel het belangrijk is dat iemand kennis van zaken heeft, zijn er grenzen aan de manier waarop het beleid ge presenteerd mag worden. Onze fractie zal daarom bij zijn vertrek niet staan te jui chen, maar treuren doen we ook niet", verwoordde hij het standpunt van zijn fractie. Marcel Lek, Michel Jonkman en (zittend) Patrick Noordergraaf in hun studio in Roelofarendsveen, vanwaar zij leder weekeinde programma's uitzenden. FOTO: WIM VAN NOORT ALKEMADESE RADIO HEATWAVE AL BIJNA HALF JAAR IN DE LUCHT 1IDEN Het voortbe- liz'ot an van de stichting filing komt in het ge- als de gemeente de ubsidie voor de ge- ;namige galerie in De •cht afschaft. Dat irijft het bestuur van filing in een brief aan gemeenteraad en col van B en W. jt bestuur van Stelling gaat ;de brief uitvoerig in op het artistieke belang van de gale rie. Het somt een aantal van de sinds 1990 gehouden exposi ties. Het wijst ook op de con tacten met uiteenlopende in stellingen op kunstgebied. Vol gens het bestuur mede een be wijs voor de waardering die er Stelling algemeen geniet. Ook wordt gewezen op het belang van STelling voor Leidse kunstenaars die er exposeer den en op activiteiten zoals het inrichten van exposities elders en het initiatief voor de MUPI-expositie. Met dat initi atief won Stelling een prijs van de Vereniging voor Ne derlandse Gemeenten. In de brief rekent het bestuur van Stelling de leden van de gemeenteraad voor dat de ex ploitatie van de galerie ook na verrekening van de subsidie maandelijks ongeveer 3.000 gulden kost. Dat bedrag wordt niet volledig gedekt door kunstverkopen en moet wor den aangevuld door de be stuursleden. Daarmee weer spreekt het bestuur de aantij ging van enkele raadsleden dat Stelling commercieel zou zijn. Volgens Stelling zou een verhoging van de subsidie tot 30.000 gulden per jaar in ver houding tot de kosten om de galerie draaiend te houden en het belang voor de stad meer op zijn plaats zijn dan het schrappen van de bijdrage. Stelling wijst daarbij op het belang van de galerie voor het Leids kunstklimaat, op de ga lerie als trekpleister voor Lei den en als onderdeel van de activiteiten in en om De Burcht. ALKEMADE Met een houding van „we zien wel hoe het loopt" zijn ze 1 ja nuari begonnen: de man nen van de Stichting Lo kale Ether Radio Alkema de oftewel radio Heatwa ve. Een half jaar hebben ze nu, zoals ze zelf zeggen „aangemodderd". Maar ze zitten boordevol plannen en ideeën om „program ma's te maken met in houd", zoals Marcel Lek dat verwoordt. „Immers, dat is de kracht van de lo kale radio". In een klein kamertje in de Van Harteveldstraat, op de rand van Roelofarendsveen en Oude Wetering, worden elk weekeinde de programma's gemaakt. Vrijdagavond om tien uur gaan ze de lucht in tot zondagavond circa twaalf uur. In totaal werken ze met z'n achten, maar de 'grote' man nen achter de radio-omroep heten Marcel Lek en Michel Jonkman, die zich op 1 januari bij de omroep aansloot en daarnaast wheelerkampioen is. „Het is puur hobbyisme. Ie dereen heeft daarnaast ge woon zijn werk", vertellen de twee mannen. Marcel Lek is al vanaf zijn twaalfde bezeten van zender tjes en muziek. Tijdens zijn pu berteitsjaren was hij nog bij de piraat. „Toch is wat we nu doen, heel anders. Het maken van actualiteitenprogramma's is bijvoorbeeld heel nieuw voor mij". Volgend jaar is hij van plan om communicatiewe tenschappen te gaan studeren aan de universiteit. ïen paard van de -veld-artil- |erie", aldus de Leidsche Cou- mt op 22 juni 1931, „dat Za terdagmiddag door een mili- pir over de Leidsche Prinses- [ekade werd geleid, sloeg op hol en rende het Rapenburg »p. Een vrouw wandelde daar pet een kinderwagen. Zij kon 'ïhzelf voor het hollende ird in veiligheid stellen, jiaar liet de kinderwagen op staan. Het paard rong over den wagen i en vernielde de kap en zijkant er van. Een kind [an een jaar oud, dat in den igen lag, bleef wonderlijk Jenoeg ongedeerd. Het paard k na deze heldendaad op zijn jemak naar de stal gekuierd, tender verdere ongelukken te feroorzaken". n advertentie: Huis- echt gevraagd" om huis- uitv ^erk te verrichten op kamers !Le,ian Heeren Studenten, refter- 'erk enz. Godsdienstig, onge- uwd en voorzien van goede etuigschriften. Loon onge- eer ƒ300 met kost en inwo- ing. Adres Prof.Z.de Korte, iminarie, Warmond". Spaarnestad" deelt mede, at het bericht inzake de \ame van „De Tijd" *r voorbarig is. De mede ding, dat bij overname ,De Spaarnestad" de mstelbode" een landelijk 'lksdagblad zou worden, ">rdt beslist tegengesproken; komt bij overeenstemming fn zuiver Amsterdamsch en kmr. geen landelijk volksdagblad. De heer Paul de Waart, re dacteur van „De Tijd", zal in dienst treden van de KRO. Met ingang van 15 Juli e.k. is hij benoemd tot leider van de Propaganda-afdeeling, terwijl hij tevens als redacteur zal verbonden worden aan den „Katholieke Radio Gids". Op dinsdag 23 juni, 60 jaar ge leden: „Ter eere van het feit, dat Ajax kampioen van Ne derland is geworden, speelt Ajax Donderdagavond in het Stadion een eere-wedstrijd te gen de Wiener Sport Club". „Ged.Staten van Zuid-Hol land hebben voor zooveel deze provincie betreft, afge wezen de aanvrage van de N.V.Leidsche Autoboxengara- ge te Leiden, om vergunning tot het in werking brengen van een autobusdienst van Leiden over den Rijksstraat weg langs Alphen a.d.Rijn, Bodegraven, Woerden, Har- melen, naar Utrecht en omge keerd". „In het nabij Oudewater gele gen dorp Benschop moeten noodzakelijke herstellingen gebeuren aan den dorpstoren. Onder leiding van den tijdelij- ken gemeente-opzichter moesten de de vroede vade ren, die het aandurfden, naar boven klimmen. Ook de bur gemeester was van de partij, doch eenmaal boven in den toren zijnde, durfde hij niet meer naar beneden. Goede raad was duur, doch er kwam uitkomst. Met takel en tou wen liet men het hoofd van de gemeente naar beneden zakken". Uit Zoeterwoude: „Naar we vernemen is door den Bis schop van Haarlem thans goedgevonden de oprichting van een nieuwe parochie on der het bestuur der Eerw- .Kruisheeren alhier. Tot de nieuwe parochie zullen be- hooren de bewoners van den Vlietweg, vanaf de Prov.pont, Vrouwenweg, Miening, Noordbuurt tot aan de Schou ten- of Schouwebrug, alsmede de diverse lanen gelegen langs genoemde wegen. Bin nen zeer korten tijd zal wor den overgegaan tot verbouw van de tegenwoordige kapel, die aanmerkelijk zal vergroot worden. Door den Bisschop is be noemd tot pastoor van de nieuwe parochie, met ingang van 5 Juli, de zeereerw.heer G.J.Klaverweijden, thans rec tor van het studiehuis der eerw.Kruisheeren te Zoeter woude. De titel van de nieu we parochie zal zijn: de „H.Kruisverheffing". Tot kerkmeesters zijn benoemd de heeren G.v.d.Krogt, Nic.v- .d.Akker, Wilh.van Niekerk en L.v.d.Poel". „Bij de Jeanne d'Arc-herden- kingen te Versailles heeft zich een tragisch incident voor gedaan. De feestcommissie al daar had besloten den lijdens- De stichting is op 28 augustus 1989 opgericht. Voordat men de ether in kon, moest aan een aantal voorwaarden worden voldaan. Behalve dat een stichting moest worden opge richt, moeten de programma's zijn gericht op de gemeente en moet een zogenoemde pro grammaraad representatieve stromingen voor de gemeente vertegenwoordigen. Zo zit er bijvoorbeeld een afgevaardig de van de plattelandsvrouwen en van de winkeliersvereni ging in. Vorig jaar, 19 januari gaf de gemeenteraad van Al kemade radio Heatwave het groene licht. Aanmodderen Het bestuur, bestaande uit Marcel Lek, Ed Straver en Pa trick Noordergraaf, moest vanaf dat moment aan alle strenge regels van het Com missariaat voor de Media wor den voldaan. Na het verkrij gen van de zendmachtiging begonnen zij 1 januari van dit jaar de uitzendingen. „Een half jaar hebben we nu aangemodderd", merkt Lek op. „We hebben allemaal wel wat presentatie-ervaring, maar geen ervaring met het brengen van actualiteitenprogramma's. Nu willen we er wat meer continuïteit in gaan brengen". Het enige vaste programma tot nu toe is het op zondagavond tussen zes en zeven uitgezon den Radio-café. Dit uur is vooral bestemd voor regionale sportverslaggeving door Mi chel Jonkman en binnenkort ook Marcel Lek. Nu het sport- seizoen ten einde loopt, willen zij dit uur besteden aan het lo kale nieuws. Allerlei ideeën zijn er al aan de breinen ontsproten. „We zijn constant aan het brain stormen", vertelt Jonkman. Er zijn volgens het tweetal nog zoveel dingen waar zij aan dacht aan willen besteden, zo als de kerk en de bejaarden. „We willen ons gebied zelfs gaan uitbreiden naar Jacobs- woude", vertelt Lek. „Daar bestaat nog geen lokale om roep. De PTT heeft al gezegd dat als er één in Jacobswoude komt, wij dan onze frequentie van 105 MHZ met hen moeten delen. Het is verder nog niet aan de orde, maar bij ons leeft wel het idee om die buurge meente erbij te nemen". Beperkingen i zijn reporters zich danig bewust van hun beperkingen. Ten eerste is hun hobby een hele dure. Met de huisvesting in de woning van Lek en gebruik van zijn eigen apparatuur, be sparen zij al wat kosten. De overige kosten betalen zij uit eigen zak. Voor reclame-in komsten komen zij voorlopig nog niet in aanmerking. Ook beseffen ze heel goed dat de huisvesting veel te krap is. Het geld ontbreekt echter om naar iets groters te zoeken. Een ander probleem dat zij aanvoeren is dat radio Heat wave nog altijd niet op de ka bel is te ontvangen. „Alleen de mensen met een draagbare ra dio of met een antenne op het dak kunnen ons ontvangen". Ze zijn er wel mee bezig om op de kabel te komen. Het hangt echter ook hier weer van de kosten af of dit avontuur door gaat of niet. Jeanne d'Arc op de brandstapel: een teveel van het goede voor pseudo-heilige. van den rol van de heilige was een jong meisje uitgeko zen, dat zich reeds weken te voren met vuur toelegde op de studie van haar rol. Toen men haar tenslotte naar den brandstapel voerde en het Bengaalsche vuur opvlamde, stiet het meisje een luiden kreet uit en zakte ineen. Nog steeds waren de toe schouwers van meening dat zij acteerde, zoodat zij in luid applaus losbarstten. Toen de actrice echter roerloos liggen bleef begon men eindelijk on gerust te worden. Toen men ging kijken, bleek, dat het meisje in diepe bewusteloos heid verzonken was. Naar een ziekenhuis overgebracht, bleek zij krankzinnig te zijn geworden. In onsamenhan gende zinnen riep zij steeds voeren. Voor de vertolking weer om hulp. Voortdurend meende zij zich door fakkel- dragende mannen omringd. De behandelende geneesheer- en hopen het meisje, hoewel na een lange en moeilijke be handeling, weer te kunnen genezen". Op maandag 29 juni '31: „Een geweldige ramptijding kwam gisterochtend uit Parijs: het schitterende Nederlandsche paviljoen op de Parijsche ko loniale tentoonstelling is een prooi der vlammen geworden. Op de plaats waar Zaterdag nog een der schoonste iuweel- en van koloniale folklore en koloniale kunst stond, liggen thans de waardelooze brok ken van hetgeen eens ge noemd was: de realisatie van Indische cultuur. Het paviljoen had ongeveer 4 millioen gulden gekost; door de waarde van de schitteren de meubelen, de zijden weefs els, de kostbare kunstverza melingen stijgt het bedrag der schade tot ca.8 millioen. De brand werd veroorzaakt door kortsluiting. Prinses Juliana, die zooals men weet nog te Parijs vertoeft, kwam op de plaats der ramp, vergezeld van hare eere-dames van Tets en Bentinck, alsmede Baron Baud. De prinses was zeer ontdaan en bezocht de nog rookende puinhoopen. Ruim een half uur bleef de prinses op de plaats van de ramp. Het Rijksethnografische museum te Leiden had aan de tentoon stelling voorwerpen afge staan, welke alle origineel waren, doch geen unica, j Niettemin is ook de schade j voor het Museum zeer aan- zienlijk". VOORSCHOTEN Aan het eind van dit jaar of begin volgend jaar vinden kinderopvang Bibelebon, de kinderspeelplaats en de buurtvereniging Noord-Hofland onderdak in een nieuw gebouw, waarvoor gisteren symbo lisch de eerste steen is vervaardigd. Het nieuwe gebouw is al opgetrokken en daarom is de omvang goed te zien. Wethouder M. Breunesse maakte bij het plaatsen van de 'eerste steen' er met twaalf buurtkinderen een hele hap pening van: zij probeerden zo veel mogelijk stenen te ver werken in een stalen omlij sting. 'Geen kdnstwerk, maar Het nieuwe gebouw heeft op de beganegrond een nuttige ruimte van 1100 vierkante me ter. Daarin komen een grote zaal, een ontmoetingsruimte, een cursusruimte, een ruimte voor creativiteit, een doka, speel- en slaapruimten voor de kinderen. Ook de centrale hal kan als speelruimte worden gebruikt. Voor de buurtvereniging bete kent het gereedkomen van het gebouw aan het Alette Jacobs- plantsoen dat het huidige Ar senaal aan de Leidseweg wordt verlaten. Wethouder Breunesse herinnerde eraan dat door allerlei omstandighe den het gebouw ten minste tien jaar te laat gebouwd wordt.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 17