Commissie moet breuk repareren itussen bewoners "en De Sleutels STAD OMGEVING/KUNST/RTV nte Barbara's Tuin viert openingsfeest Restauratie van de Stadstimmerwerf na veel ups en downs afgesloten - [EEK EINDE K. de Vries nieuwe gemeentesecretaris DECORETTE. DAAR WORDT EEN HUIS VROLIJK VAN ZATERDAG 29 JUNI 1991 PAGINA 13 IVf dia ,EIDEN Het bestuur van de woningbouwver- ■niging De Sleutels wil "o een onafhankelijke on derzoekscommissie in het even roepen. Deze moet oven tafel zien te krij- en waarom het overleg ussen De Sleutels en de jewonerscommissies Jteeds misloopt en begin ur^eze maand zelfs volle- lig is afgebroken, en op- ossingen aandragen om ien dergelijke ontsporing -jin de toekomst te voor- Bomen. instPe woningbouwvereniging *il niet wachten op het wartboek van de bewoners- pmmissies, dat waarschijn- jk na de zomervakantie laar is. Daarin inventarise- iTifen de commissies alle klach- a die in de verschillende lurten leven, en die ertoe MB lebben bijgedragen dat het verleg met de woningbouw- ireniging is opgeschort. Ook EN( e P0Sltieve dingen, voorzo- am er die er zijn, komen in het jpport aan de orde. De be- merscom missies trokken :h begin juni de een na de ider terug uit de bewoners raad, omdat ze geen heil meer zagen in verder over leg, De Sleutels zou zich nau welijks iets aan de bewoners commissies gelegen laten lig gen. Er zouden allerlei belof tes worden gedaan, zonder dat er concreet iets veran dert. De bewonerscommissies voelden zich machteloos te genover een 'bureaucratisch apparaat'. Welles-nietes De Sleutels is van mening dat het weinig zin heeft om op dit moment met beide partijen om de tafel te gaan zitten. „Dat wordt ongetwij feld een welles-nietes spelle tje. Daar schiet niemand iets mee op", denkt voorzitter J. de Geus. Bovendien ziet De Geus weinig heil in het bezitten van een zwartboek alleen. „Het kan een werk baar instrument zijn voor een onderzoekscommissie. Los van de incidenten die daar mee boven water komen, moeten er structurele oplos singen komen, anders zitten we over een half jaar wéér met een rapport". De Geus verwijst hiermee naar het participatie-reglement, waar over bestuur, medewerkers, bewoners en leden zich bij de presentatie ervan vorig jaar alleen maar lovend uitlieten. De Sleutels stelt dan ook voor om dit reglement, waar in onder meer de inspraak van de bewoners-organen is geregeld, als uitgangspunt te nemen bij het instellen van de onderzoekscommissie. Zere plek Een onafhankelijke onder zoekscommissie is het laatste redmiddel om weer met el kaar verder te kunnen nadat de lucht is opgeklaard. De Sleutels stelt de bewoners commissies voor, om geen le den van de bewonersraad en ook geen eigen medewerkers in de commissie te zetten. Kans op succes is er alleen, wanneer één bestuurslid, één door de bewonersraad aan te wijzen vertegenwoordiger en één persoon van de Stichting Welzijn deel uitmaken van de commissie. „Alleen een onafhankelijke commissie is in staat om de vinger op de zere plek te leggen. Laten we daarom niet zelf dokterje gaan spelen, maar een onpar tijdige groep de diagnose la ten stellen", vindt De Geus. De Sleutels verwacht op kor te termijn een reactie van de bewonersraad. IBURG Bewoners van de Rijnsburgse Sinte Barbara's Tuin houden vandaag een openingsfeest van hun wijk. Hoewel de in de wijk al geruime tijd geleden wer- opgeleverd vieren de bewoners nu pas omdat deze maand ook de bestrating van de wegen werd afgerond. Op het programma staan ondermeer een straattekenwedstrijd, pop penkast en een optreden van het Harmonieor kest Voorschoten. Tijdens de festiviteiten zal een deel van de wijk afgesloten worden voor verkeer. NOG ZES APPARTEMENTEN TE HUUR LEIDEN De grond bleek ernstig vervuild te zijn en moest worden af gegraven tot op 7,5 meter diepte. Op het terrein brak brand uit. De pan nen woeien van het dak bij de grote stormen van vorig jaar en alsof het al lemaal nog niet erg ge noeg was bleken de eeu wenoude balken te zijn aangevreten door de bon te knaagkever. Niets is de restaurateurs bespaard ge bleven bij de restauratie van de Stadstimmerwerf maar gistermiddag kon het project, dat anderhalf jaar langer duurde dan waarop was gerekend, toch definitief worden af gesloten. Voorzitter C. van der Weijden van de Stichting tot Exploita tie van Bejaardencentra leek het zelf nauwelijks te geloven: de restauratie van de Stad stimmerwerf is werkelijk ach ter de rug. Drie jaar heeft de restauratie van de monumen tale, uit 1612 daterende Stad stimmerwerf geduurd, ander half jaar langer dan was voor zien. De ontdekking dat de bo dem onder de te bouwen ap partementen ernstig was ver vuild door onder meer creo soot, waarmee hout wordt geïmpregneerd, gooide roet in het eten. „De aanzet was door de stich ting, de architect en de aanne mer gegeven, iedereen was klaar om te beginnen en dan kom je zoiets tegen". De mees te werkzaamheden moesten worden stilgelegd en voor sa nering moest de bodem steeds dieper worden afgegraven. Het had ook anders gekund, door bijvoorbeeld slechts en kele meters af te graven en op de vuile grond een schone laag te storten, maar de stichting vond dat geen goede oplossing. „Het moest toch worden schoongemaakt en we vonden dat het dan ook goed moest ge beuren". Dat was echter ook de duurste oplossing, waar.voor de gemeente Leiden diep in de buidel moest tasten. Zij moest de kosten, 3,5 miljoen gulden, voorschieten die later door de provincie zal worden terugbe taald. Demotivatie „Het ergste was echter de de motivatie. Je had het idee als of het nooit afkwam", vervolgt Van der Weijden. Gistermid dag kon dan toch een punt worden gezet achter de groot ste restauratie die de Stichting ooit ter hand nam en ruim tien miljoen gulden heeft gekost. In het historische pand, dat tot enkele jaren geleden onderdak bood aan de Gemeentewerken, zijn 33 appartementen voor ouderen gebouwd. Zes ervan staan, ondanks de lage huur, nog leeg. De voorzitter wijt dat aan de beperkingen die een oud gebouw met zich mee brengt: schuine balken, kleine ramen, het ontbreken van vensterbanken voor de sanse- vieria's en de geraniums. Het echtpaar Nelemaat lieten zich daar niet door afschrik ken. „Je krijgt toch niet vaak de kans om op zo'n uniek plekje te komen wonen. Wij woonden in een nieuwbouw- flat in Spijkenisse, kregen van onze dochter de tip om hier eens een kijkje te nemen en waren verkocht". Pas een week geleden betrokken zij hun drie-kamerappartement, dat gebouwd is in de voormali ge smidse. Heimwee De verhuisdozen staan nog in de gang maar de woonkamer is, op een boekenkast na, vol ledig ingericht en heimwee naar vensterbanken hebben ze niet. „We zijn toch vaak weg". Beide zitten ze nog vol met ideeën over hoe het nog mooi er kan worden en over het uit zicht vanuit het schuine dak raam op de Hollandse luchten raken ze niet uitgepraat. „Het is werkelijk prachtig. We ho pen echt dat dit ons laatste huis zal zijn". LEIDEN Het college van B en W wil de 42-jari- ge K. de Vries uit Delft voordragen als gemeente secretaris. Wanneer de voordracht door de ge meenteraad wordt be krachtigd, wordt De Vries per 1 november de opvol ger van H. Lodder, die in de vut gaat. De nieuwe gemeentesecretaris komt uit het bedrijfsleven, en is sinds 1976 lid van de ge meenteraad in Delft voor het CDA. Daar vervulde hij van 1982 tot 1990 een wethouders functie, met in zijn portefeuille Welzijn, Sociale Zaken, Werk gelegenheid, Cultuur en Emancipatie. Ook Minderhe denbeleid, Mediabeleid, Orga nisatievernieuwing en Mana gementontwikkeling behoor den tot zijn taakgebied. Als lid van de commissie-Schaefer, die de mogelijkheden van soci ale vernieuwing onderzoekt, heeft De Vries zijn sporen ver diend. Op dit moment is de toekom stige gemeentesecretaris onder meer in de weer als redacteur van CD/Actueel. het opinie magazine van het CDA, en als lid van de universiteitsraad van de Vrij^Uniyersiteit in Amsterdam. De nieuwe gemeentesecretaris krijgt een hoofdrol toebedeeld in de reorganisatie van het ge meentelijk apparaat. Als 'ver- andermanager' zal hij de kar van de reorganisatie moeten trekken en zelf ook ideeën moeten aandragen voor de herinrichting. De benoeming van de nieuwe secretaris heeft heel wat voeten in de aarde gehad, nadat bleek dat zich geen geschikte kandidaat uit één van de doelgroepen vrouwen of etnische minder heden aandiende. Intern kon evenmin een geschikte kandidaat worden gevonden. Met het opsteken van een originele gaslantaarn sloot P. Pennekamp, hoofd Ouderenbeleid van het ministerie van WVC en achterkleinzoon van een echte lantaarnopsteker, officieel de restauratie af. FOTO: WIM VAN NOORT 'tie ~.^gen: Frank Buurman, dolf Kleijn en Marieta r Oft. "giaat kopiëren van het werk u anderen is in de regel een "Jstreden en zelfs strafbare c. Er worden heel wat pro plagiaat gevoerd. Amsterdamse kunstenaar de Baat plagieert zichzelf, dat wordt hem in Leider- p in ieder geval niet in ik afgenomen. Het verzets- nument dat de kunstenaar ilkaar zette voor deze ge le en dat aan de Kerk- werd neergezet lijkt ver- it veel op een werk dat der voor het Noorder Die- irk in Emmen werd gefa- ;rd. Burgemeester Brug- nan van Leiderdorp kan wel zeggen dat de meeste svafstenaars in een bepaalde cl' werken en dat hun wer- .Lj» enige gelijkenis vertonen, ar in dit geval bestaat het ;e verschil eigenlijk uit het likte materiaal. Verder is ïitelijk sprake van twee ïtieke „staartstukken van raket". Jan de Baat sprak ^eiderdorp beeldend van de Irale pilaar van graniet, die Lamenleving voorstelt, die tracht te bevrijden uit de ïn greep van de bezetter, 'mboliseerd door de raket gels van roestvrij staal, de kunstenaar in Emmen 'ertellen had over zijn ont- w rp is niet bekend. Hij noem- n) het daar „Back to the rtm'ts", een nogal cryptische ing schrijving voor een abstract jfl||stwerk dat tussen zulke (te zaken als leeuwen, M rs, neushoorns, apen en gi- es staat. Diverse Leider iers voelen zich nu voor gezet. Niet in de laatste ts oud-verzetsman Chris ser uit Leiderdorp, die vele jaren heeft ingezet een tastbare herinnering de gruwelen van de twee- vereldoorlog. Hij voelt zich het „lopende handwerk" De Baat, waar een prijs de aan hangt van 75.000 fen, behoorlijk bekocht, r de kritiek op het kunst dat in de Leiderdorpse lond oneerbiedig het atorium" wordt ge ld, wordt in ieder geval 'komen dat de staartstuk door het gehele land ver- n h ;n met steeds weer een an- wei B aan situatie aangepaste Wrijving. Dat zou de beel- 1 tf ide kunst namelijk nogal nn tonig maken. iprii If gezonken (1 dsleden zijn net mensen, blijkt maar weer uit de ovaties van een groepje Welk huis zou niet willen kiezen uit prachtige stoffen, bijpassend behang, alle kleuren verf, zonwering op maat, modern tapijt en leuke accessoires. DE KEMPENAERSTRAAT 59 OEGSTGEEST TEL. 071-173705 Kunstenaar Jan de Baat bij een maquette van het herdenkings monument in Leiderdorp. Het kunstwerk beeldt uit hoe de sa- voor het Noorder Dierenpark in Emmen. „Back to the roots" is de menleving zich ontworstelt aan zijn bezetter. FOTO: WIM VAN NOORT Leidse psychologiestudenten die voor hun studie vorige maand een vergadering bij woonden van de raadscommis sie voor financiën. Ze deden dat om een hen onbekende groep te observeren. De Stu denten vielen met hun neus in de boter met de vergadering waar wethouder Steven de Vreeze juist het pakket met voor tien miljoen aan mogelij ke. bezuinigingen presenteer de. Het was een bijeenkomst waar politici elkaar ouderwets vlie gen afvingen. Oppositieverte genwoordigers Pex Langen- berg (D66), Theo van der Nat (VVD) en Cor Vergeer (SP) lieten wat tandenknarsend blijken dat ze vonden wel erg weinig te zijn betrokken bij de voorbereidingen tot de bezui nigingen. Voor de studenten moet het leerzaam zijn ge weest. In hun verslag constateren ze dat het er soms rumoerig aan toe ging. Er werd veel gela chen en gegiebeld. En er wa ren onderonsjes. „Er werd veel in subgroepjes gepraat", heet het observerend. Ook het doorgeven van een zakje snoep was ook storend. Wie aan het woord kwam, was vaak breedsprakig en zei ook wel heel veel „eh Aardig is ook de constatering dat voorzitter De Vreeze zich niet altijd inspande om het vertrouwen van de groep te krijgen. Nadat Theo van der Nat twee keer naar de inhoud van een map met niet bekend gemaakte voorstellen had ge vraagd, beet De Vreeze hem doodleuk toe: „Ik vraag u toch ook niet naar de inhoud van t abstract heeft gegeven. uw koffertje". Dat was volgens de studenten een staaltje van „dysfunctioneel" gedrag. Ge drag dus dat niet bijdraagt tot het doel van de discussie. De Vreeze deed wel meer niet goed. Pex Langenberg moest drie keer herhalen dat het be zuinigingsstuk al te summier was voor hij een antwoord kreeg. Noodgedwongen be diende hij zich van de „han gende grammofoonplaat-tac tiek" aldus het het verslag van de studenten Half gezonken (2) Op aandringen van De Vreeze gaven de twee studentes die dat verslag schreven donder dag uitleg. Dat werd een soort mini-college over onderhande lingen en vergaderingen. Compleet met instructieve vi deo en lichtbeelden. Dat was wel nodig want, zo hielden de studenten de geboeid luiste rende commissie voor, ook zij hadden gemerkt dat de be langstelling voor politiek te rugliep. En de vergadertech niek droeg niet bij tot verbete ring daarvan. Een aantal politici was stil van de spiegel die hen met veel verve was voorgehouden door de jonge studentes. Maar dat weerhield Steven de Vreeze er niet van om hen voor te hou den dat politiek toch ook iets anders hoort te zijn dan het volgens een model in harmo nie te onderhandelen. Tegen stellingen horen duidelijk te worden, daarvoor zijn er nu eenmaal verschillende partij en. Zo luidde zijn uitleg. De ook aanwezige Britse inte rim-manager Bruce Jamieson, werkzaam bij de directie fi- FOTO: BOUDEWIJN BENTING nanciën, blikte nostalgisch te rug op zijn eigen studententijd. Hij had ooit hetzelfde soort ob servaties moeten doen. En was net zo teleurgesteld in de ma nier van discussiëren van En gelse politici. Maar, zo had zijn docent hem voorgehouden, de politiek is als het om discussie gaat, net een half gezonken schip. Het blijft wel drijven, maar het komt heel moeizaam vooruit. Het klinkt troostend voor de studentes. Maar of die weten schap de belangstelling voor de plaatselijke politiek stimu leert? Inhalen Bij de entree van Ter Aar heerst een grote bedrijvigheid. Vrachtwagens rijden af en aan. Diverse hijskranen zijn al van verre te zien. Gisteren werd de eerste paal geslagen voor de uitbreiding van het gemeentehuis. De contouren van een nieuwe weg van de driespong in de richting van het gemeentehuis zijn ook al zichtbaar. Het verkeer kan gewoon door die drukte heen rijdén. Een gewaarschuwd mens telt voor twee, zo moeten ze bij de pro vincie hebben gedacht. Diver se verkeersborden maken de automobilisten namelijk attent op een inhaalverbod en op het verbod om harder te rijden dan 50 kilometer per uur. Neem nu de Ringdijk: een smalle dijk, waar je met de auto bijna stil moet staan om een tegenligger te passeren. Nu ineens staat er een bord: verboden in te halen. Dit bord staat bovendien nog vlak voor ig vla de vrij scherpe bocht met daarin een veerooster, bij bak ker Vuyk. Op dezelfde plek geldt nu in eens ook een verbod om har der te rijden dan 50 kilometer per uur. Ervaring leert dat er veel moeite moet worden ge daan om over die dijk harder dan 50 te rijden. Immers als ie niet moet remmen voor de veeroosters, dan is het wel voor koeien, schapen, honden, fietsers of voetgangers. Zelfs een gerenommeerd autocou reur als Alain Prost zou hier niet naar 50 kunnen accelere ren. Ook tegenover het ge meentehuis, waar de weg zich als een smalle éénbaansstrook om de kerk heenslingert, staat een inhaalverbod. Maar ook daar zou zelfs de grootste waaghals die inhaalstünt waarschijnlijk nog niet kun nen uitvoeren. De provincie denkt waarschijnlijk dat alle inwoners van Ter Aar op trac toren rondrijden en dat elke automobilist ze koste wat kost wil inhalen. Absurd De gemeente Ter Aar voert een absurd beleid. Dat vindt bakker Ad Otto, tevens secre taris van de ondernemersvere niging Langeraar. Wat wil het geval: de onndernemers moch ten van burgemeester Piet Verhoef grotere verwijzings borden neerzetten. Daarmee werd verwezen naar het cen trum van Langeraar, dat door werkzaamheden aan de Lan- geraarsebrug niet meer recht streeks te bereiken is. De bor den werden door de onderne mersvereniging zelf gemaakt. Er werd 1100 gulden aan uit gegeven. In samenwerking met gemeentewerken werden de borden geplaatst. Kennelijk was dat niet bekend aan de di recteur van gemeentewerken, de heer Ruhe. Dat is geen man die de hele dag passief achter zijn bureau zit. Hij zag de bor den, vond het waarschijnlijk geen gezicht en verwijderde ze eigenhandig. Met een ferme zwaai werden ze in de berm geworpen. Een fraai staaltje van het vage beleid dat de ge meente Ter Aar richting on dernemers voert, vindt Ad Otto. „Het wordt tijd dat som mige mensen op het gemeente huis'zich realiseren dat ze niet in een ivoren toren zitten en dat ze er eigenlijk voor ons zijn", meldt hij in een fax. Ook het vuilcontainerbeleid in Ter Aar brengt is voor de on dernemers niet erg duidelijk. Zo stelt het voltallige college van burgemeester en wethou ders dat iedereen net zoveel groene containers krijgt als grijze containers. Wethouder Van Rijn voert echter nog een nevenbeleid voor zichzelf al leen want hij houdt vol dat ie dereen maar één groene con tainer krijgt. En daar hebben de ondernemers absoluut niet genoeg aan. Trouwens, scholen en veel particulieren ook niet. En daar komt dan nog een ab surde prijsverhoging richting ondernemers bij, stelt Ad Otto. „We willen best meewerken met de gemeente maar zo'n autoritair beleid mag best an ders", vindt hij. Het lijkt er in derdaad op dat de individuele bestuurders in Ter Aar wel erg solistisch bezig zijn. Het wachten is nu nog op bijvoor beeld gemeentesecretaris Vonk die eigenhandig de koopavond afschaft.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13