'Vliegen in Europa kan veel goedkoper' VVD wil Kamer terugroepen voor MacSharry £eicbe6ou/uvnl Staking bij twee stukgoed- bedrijven Rotterdamse haven Japanse bedrijven vergaderen tegelijk Uw Lancia Dealer .FREDMENKENWASSENAAR BEURS VAN AMSTERDAM ECONOMIE VRTTOAG 7.8 lUNI 1991 PAGINF Ook Shell verlaagt de benzineprijs ROTTERDAM In navol- ging van de vrije pompen ver laagt ook marktleider Shell morgen de benzineprijzen met drie cent per liter. Een liter diesel wordt 1,4 cent goedko per. De benzineprijsverlaging is volgens een woordvoerder van het bedrijf vooral een ge volg van dalende internationa le produktnoteringen. Aan de meeste zelftankpompen gaan na de prijsverlaging literprij- zen gelden van 172 cent voor super plus loodvrij, 168 cent voor Euro loodvrij en 175 cent voor gelode superbenzine. De nieuwe dieselprijs wordt 106,6 cent per liter. Nuts boekt winst van 20 miljoen DEN HAAG Nuts Ziektekos tenverzekering te Den Haag heeft 1990 afgesloten met een winst van ruim twintig miljoen gulden. Dat is vier miljoen gul den meer dan het jaar ervoor. Deze gunstige tendens wordt in het zojuist verschenen jaarver slag toegeschreven aan de goede ontwikkeling van de 'Zeker Be ter Polis' in combinatie met een effectief schadebeheersingsbe- leid. Ook hogere beleggingsop brengsten spelen een belangrij ke rol. De omzet steeg met 6,5 procent, terwijl het aantal ver zekerden in 1990 met 3,7 pro cent toenam van 286.000 tot 295.000. Witte Huis: economische recessie is voorbij WASHINGTON De vorig jaar juli begonnen economi sche recessie in de Verenigde Staten is voorbij. Het her stel van de economie zal waarschijnlijk echter niet krach tig zijn, en een nieuwe inzinking is niet uit te sluiten. Dit heeft de voorzitter van de raad van economische advi seurs van president Bush, Michael Boskin, gisteren ver klaard. Het was voor het eerst dat de Amerikaanse rege ring de recessie voor geëindigd verklaarde. Boskin voor spelde dat de economie in de tweede helft van dit jaar zal groeien met 2,5 procent drie procent op jaarbasis. Dat is een betrekkelijk bescheiden groeitempo dat de inflatie duidelijk onder het niveau van 1990 moet kunnen hou den, aldus Boskin. Volgens Boskin is het gewaagd om een krachtig herstel te voorspellen gezien de zorgen die er nog zijn over de beschikbaarheid van krediet en de bui tenlandse vraag naar Amerikaanse exportprodukten. „We moeten ervoor zorgen dat de kredietverlening in de VS voldoende groeit om het herstel te ondersteunen", aldus de presidentële adviseur. Nedlloyd betaalt hoogleraar logistiek ROTTERDAM De Erasmus Universiteit Rotterdam krijgt een leerstoel logistiek manage ment bij de faculteit economi sche wetenschappen. De volledige kosten voor deze leerstoel zullen worden be taald door de Koninklijke Nedlloyd Groep n.v. De nog te benoemen gewoon hoogleraar zal een dag in de week be schikbaar zijn voor het trans portconcern voor interne op leidingen, onderzoek en advi sering. De universiteit is bij zonder ingenomen met de mo gelijkheid een gewoon hoogle raar logistiek management te benoemen. Meer KLM-vluchten naar Berlijn AMSTERDAM De KLM heeft besloten om met ingang van 2 iuli het aantal vluchten naar Berlijn uit te breiden, zo heeft de lucht vaartmaatschappij gisteren be kendgemaakt. De KLM vliegt sinds 31 maart dagelijks eenmaal naar de Berlijnse luchthaven Te gel. Vanaf 2 juli worden op dins dag, vrijdag en zondag elke dag twee vluchten gemaakt naar Te gel. Aan de tien wekelijke retour vluchten wordt per 1 september op woensdagmorgen een elfde vlucht toegevoegd. De KLM heeft dit be sluit genomen wegens de toene mende belangstelling voor deze lijndienst en de groeiende zakelij ke bedrijvigheid rond Berlijn. BRITISH MIDLAND VIJF JAAR SUCCESVOL NOORDZEE OVER AMSTERDAM „Het kopen van een vliegticket moet je eigenlijk zien als het aanschaffen van een produkt. Hoe meer maat schappijen op bepaalde routes vliegen hoe groter de concurrentie wordt. En deze komt uiteindelijk voor het grootste deel toch ten goede aan de consument in de vorm van een betere service en lagere vliegprijzen". Grootste aandeelhouder en topman van de Britse lucht vaartmaatschappij British Mid land (BM), Michael D. Bishop, kon het gisteren niet genoeg benadrukken. Een liberale luchtvaart, waarin de tarieven tot stand komen door een ge zonde concurrentie in plaats van door prijsafspraken tussen nationale luchtvaartmaat schappijen, zoals op dit mo ment veelvuldig het geval is, staan voor hem als een paal boven water. Bishop, die vori ge week wegens zijn verdien sten voor de luchtvaartindus trie is onderscheiden met de titel 'Sir' is in Nederland, om dat het morgen op de kop af vijf jaar geleden is dat het eer ste BM-toestel vertrok van Amsterdam naar Londen Heathrow. Het opzetten van deze lijn dienst heeft de maatschappij, die bekend staat tegen zeer lage prijzen te vliegen, geen windeieren gelegd. BM maak te de afgelopen jaren een stormachtige ontwikkeling door. Begon de maatschappij in 1986 met vier vluchten per dag en zo'n 50.000 passagiers de oversteek van de Noordzee, het afgelopen jaar vervoerde BM 360.000 passagiers met da gelijks acht vluchten. Dit jaar verwacht BM zelfs 375.000 pas sagiers te kunnen vervoeren. In vijf jaar tijd groeide het marktaandeel van BM op deze route uit van 8 procent in '86 tot bijna 30 procent dit jaar. Volgens Bishop is het aandeel van de KLM op KLM's oudste luchtlijn geslonken van 58 procent in 1986 (toen BMA de lijndienst Schiphol-Heathrow startte) tot 42 43 procent van het totale vervoer tussen deze twee bestemmingen nu. Van haar marktaandeel op de route heeft BMA 15 procent wegge haald bij de KLM en 12 pro cent bij British Airways. Bis hop verwijt maatschappijen zoals Lufthansa, Air France en Alitalia dat ze alleen nog maar vanuit het defensief opereren, nu zij via hun eigen belangen- club, de Association of Europe an Airlines, bij de Europese Commissie in Brussel pleiten voor behoud van de status quo. Historie British Midland werd in 1938 als Air Schools Limited opge richt om piloten van de Royal Airforce te trainen. Na de Tweede Wereldoorlog ont stond hieruit de luchtvaart maatschappij Derby Aviation, die voornamelijk charter vluchten uitvoerde. In 1953 werd de eerste lijndienst tus sen Wolverhampton en het Kanaaleiland Jersey geopend. In 1964 veranderde de naam in British Midland en was de Britse bank en verzekeraar Minster Assets de voornaamste aandeelhouder. In 1978 vond een opzienbaren de overneming van de aande len plaats door de directie van BM onder leiding van Bishop. BM maakt nu deel uit van Airlines of Britain Holdings (ABH), waarin de Scandinavi sche luchtvaartmaatschappij SAS sinds 1988 een belang heeft van bijna 25 procent. Het hoofdkantoor van ABH en BM is gevestigd op het statige En gelse landgoed Donington Hall, vlakbij de luchthaven van East Midlands. Na een aantal succesvolle jaren op de binnenlandse routes richtte BM zich in 1986 op internatio nale expansie met korte-af- standvluchten vanaf Londen Heathrow op een aantal Euro pese bestemmingen. Inmiddels vliegt de maatschappij op on der meer Parijs, Brussel, Mi lan, Rome, Palma en Nice. De totale vloot van BM bestaat uit 29 vliegtuigen van de types Boeing 737, DC9, ATP en DASH7. Vliegtarieven Bishop: „De vliegtarieven bin nen Europa zijn de laatste vijf jaar sterk gestegen. Door dé toegenomen concurrentie op de route Amsterdam Londen tussen de KLM, British Air ways en BM is het business- classtarief slechts met 10 pro cent omhoog gegaan. Op een vergelijkbare route van Lon den naar Brussel is hetzelfde tarief in deze periode met maar liefst 63 procent geste gen". De BM-topman ontleen de deze gegevens aan een on derzoek dat zijn maatschappij heeft laten instellen onder Britse zakenreizigers. Ruim 80 procent van hen vindt name lijk dat een groter aantal luchtvaartmaatschappijen vluchten zouden moeten uit voeren op de belangrijkste routes binnen West-Europa. Hiermee zouden de tarieven wel omlaag moeten. „Ik heb er uiteraard begrip voor dat veel grote maatschap pijen met gigantische kosten zitten. Ze moeten deze kosten echter niet gaan verhalen op de korte-afstandsvluchten, want daar wordt alleen de rei ziger maar de dupe van", aldus Bishop. Kort geding rond betalingsverkeer TILBURG Postorderbedrijf Otto heeft een kort geding aangespannen tegen de Post bank, omdat die per 1 juli een tarief gaat heffen van 45 cent per bijgeschreven blauwe ac ceptgiro. In het kort geding komt ook aan de orde of de prijsafspra ken van de banken onderling over het betalingsverkeer strij dig zijn met artikel 85 van het EG-verdrag, dat kartel-afspra ken tussen ondernemingen verbiedt. De banken zouden bovendien misbruik maken van hun machtspositie als ze onredelijk hoge tarieven in rekening brengen aan klanten. Op 14 mei besloten de banken met instemming van De Neder- landsche Bank dat zij vanaf 1 juli elkaar 30 cent in rekening zouden brengen voor elke ac ceptgiro die een bank behan delt voor een andere bank. De Postbank stelt zich op het standpunt dat het de banken vrij staat tarieven te bereke nen aan de klanten en vindt dat het tarief van 45 cent los gezien moet worden van de dertig cent. Door het tarief van 45 cent zou slechts een deel van de kosten van het be talingsverkeer worden gedekt. Het contract tussen Otto en de Postbank zou de Postbank slechts het recht geven de kos ten van formulieren in reke ning te brengen en niet de kosten van het verwerken daarvan. Otto ontvangt per jaar ongeveer een miljoen be talingen door middel van een acceptgiro op haar rekeningen bij de Postbank, zodat de maatregel 450.000 gulden kost. Otto vindt dat een onredelijk hoog bedrag, omdat de Post bank ook al rente-inkomsten heeft uit het betalingsverkeer. Nutsbedrijven Ook de nutsbedrijven zullen voorlopig niet ingaan op voor stellen van banken om tarie ven in het betalingsverkeer aan nutsbedrijven in rekening te brengen. Het Overlegorgaan Nutsvoorzieningen - waarin VEEN (elektriciteitsbedrijven), VEGIN (gas), VEWIN (water) en VESTIN (stadsverwarming) vertegenwoordigd zijn - heeft dit gisteren geadviseerd aan de nutsbedrijven. Het overlegor gaan heelt in een overleg met de Nederlandse Vereniging van Banken gesteld, dat op grond van een door dit orgaan gehouden onderzoek blijkt dat de banken geen geld toeleggen op acceptgiro's en automati sche incasso's. De banken be strijden dat en deskundigen van beide partijen zullen hier over nog nader overleg voe- Stukgoedwerkers uit de Rotterdamse haven luisterden gisteren naar een FNV-woordvoerder, die uitleg gaf van de gestrande cao-onderhandelingen. foto: anp ROTTERDAM Bij twee bedrijven in de Rotter damse haven is vandaag niet gewerkt. De stuk- goedwerkers en een deel van de werknemers in de havenarbeidspool SHB staken voor een verbetera cao-aanbod en tegen ver slechteringen die werkge vers willen. Na de bijna algemene 24 uurs staking in het stukgoed, wordt de komende tijd 'selectief' ge staakt. Bij bedrijven waar veel schepen beladen of 'gelost moeten worden, gaan de stuk- goedwerkers in staking. Bij NTB aan de Waalhaven is vandaag de ochtendploeg niet aan het werk gegaan. De mid dag- en avondploeg hebben hun collega's gevolgd. Bij de RHPM aan de Wilhelminaka- de wordt het werk de gehele dag door onderbroken, „een uur werken, twee uur zitten", zoals de woordvoerder om schrijft. Het is de bedoeling dat een 'bezoekje' wordt gebracht aan stuwadoor Handelsveem- /Steinweg. Dat is een kleiner stukgoedbedrijf waar tijdens de 24-uursstaking van gisteren toch is doorgewerkt. Het per soneel van Handelsveem deed als een van de zeer weinige bedrijven niet mee aan de sta king. Volgens de havenwerk gevers in de SVZ zijn inmid dels al negen schepen uitgewe ken naar andere havens. De SVZ meent dat de eerste sta kingsdag de Rotterdamse ha ven naar schatting ongeveer 1,5 miljoen omzetverlies heeft opgeleverd. Veel erger dan dit omzetverlies vindt de SVZ echter de aantasting van de in ternationale betrouwbaarheid. „Lading die nu'uitwijkt, dreigt voor altijd weg te blijven", al dus werkgeversonderhande laar L. Jansen. De havenwerkgevers zeggen overigens dat gisteren bij acht stuwadoors met een perso neelsbestand van 500 mensen geen gehoor is gegeven aan de stakingsoproep. De Vervoers- bond FNV is ervan overtuigd dat de staking veel massaler was. In de stukgoedsector wer ken ongeveer 1840 mensen, van wie 450 uit de SHB. TOKYO In Japan hebben deringen is de invloed van de pen jaren hebben zij veelvul- gisteren niet minder dan 1.240 machtige Japanse onderwereld dig te maken gehad met geor- bedrijven tegelijk hun jaarlijk- zo klein mogelijk te maken, se aandeelhoudersvergadering De 1.240 bedrijven maken bij gehouden. na 95 procent uit van alle aan Belangrijkste reden van de de Tokyose effectenbeurs ge- concentratie van de jaarverga- noteerde fondsen. De afgelo- ganiseerde criminelen, zogehe ten sokaiya, die de jaarverga deringen verstoorden en de bedrijven grote sommen geld afpersten. DEN HAAG De VVD- landbouwspecialist Piet Blauw wil dat de Tweede Kamer wordt teruggeroe pen van reces om de her vormingsplannen van EG- landbouwcommissaris MacSharry te bespreken. Blauw denkt dat als ge volg van de 'desastreuze' plannen 'hele delen van Nederland worden weg- Volgens de gisteren uitgelekte voorstellen zullen de komende drie jaar de graanprijzen met 35 procent dalen, de melkprij zen met tien procent en de rundvleesprijzen met 15 pro cent. Ook zou de melkproduk- tie ingekrompen worden. CDA-landbouwwoordvoerder Jan van Noord toont begrip voor de hervormingsplannen van MacSharry, maar voelt niets voor nieuwe kortingen op de melkquota. Het gaat hem te ver om de Tweede Ka mer voor deze kwestie terug te roepen. PvdA en D66 noemen het 'te voorbarig' om op de plannen te reageren, aange zien de gevolgen voor de boe- reninkomens nog niet duide lijk zijn. Voorzitter Mares van het Landbouwschap nam vanmor gen zijn eerdere uitspraak te rug, dat de Brusselse plannen zouden leiden tot twintig pro cent inkomensachteruitgang voor de Nederlandse boer. „Ik hoorde gisteren dat de quo tumkorting uit het voorstel is verdwenen. Daarom stel ik me terughoudend op," aldus Ma- 'Japans relletje' op Wall Street NEW YORK Enkele dagen na het schandaal op de effectenbeurs van Tokyo kent de beurs van New York nu een soortgelijke rel. Net als in Japan gaat het om effectenhandelaren die tegen de regels in enkele van hun cliënten financieel tegemoet zijn geko men voor geleden koersverliezen. Gisteren werd bekend dat het Newyorkse beursbestuur vier handelaren heeft geschorst in verband met dergelijke illegale fi nanciële transacties. De schorsingen lopen uiteen van dertig da gen tot tien maanden. Het betreft medewerkers van de toonaan gevende handelshuizen Shearson Lehman Hutton, Dean Witter Reynolds, Thomson McKinnon en Edwards Son. Het beursbe stuur maakte niet bekend welke bedragen bij de transacties be trokken waren, maar liet wel weten dat het om 'relatief beschei den getallen' is gegaan. (ADVERTENTIE) oed^o L^CfT.3'- Rijksstraatweg 338 Tel.: 01751-19342 Noteringen van vrijdag 28 juni 1991 (tot 10:50 uur) 118.20 117.80 100.50 100.50 57.10 57.10 Slotkoers donderdag 27 juni giessen goudsmit auto ind pr 46.00B 47.00 bam groep 94.80 94.00 batenbbeh 122.00 12100 beers 110.00 110.00 bredero 15.00 ONG breder c 15.00 ONG breevast c 11.20 11.30 burg heybr 3200.00L 3200 00L calvè 102800 1027.00 calvec 103200 1032.00 catve pr 800.00 810.00 chamotte 2.35 ONG cindu in hunter d pr claimindo c content beh p 16700.0 16700.0 17650.0 17650.0 I 37.60 37.50 60.00 -X 5.90 5.90 381.50 380.00 440.00E 52.20 52.00 570.00 570.00 10.50 10.50 398.00 397.00 10500.0 10500.0 246.00 246.00 28.50 28.80 46.90 47.00 130.50 134.50 137.50 142.00 70.40 71 jyp 278.00 271 6500 8 "8 stad roti c 37.40 west-inv wb wol kl cp c Bron: GWK/CDK-Bank To65 italJire I 1.60 (ap.yen l 5.61 toeg.din.l/m 100 1*820 noorse kroon 30,20 oost.schill. 114,00 port.escudo 3,40 spaanse pes. 48,45 turkse pond 34,40 zweedse kr 1,13 zwils.fr. allied signal am brands american tel bethlehem boeing can pac chevron cor Chrysler Citicorp 15V« 14 hewlett-pac DOCdata onderuit door dreiging faillissement AMSTERDAM Het Damrak wacht op nieuws. Dat was in het kort de stemming op de beursvloer gisteren. Beurshan delaren keken uit naar elk nieuwtje dat de handel zou kunnen stimuleren. Weliswaar was de stemming vriendelijk te noemen met een bescheiden stijging van de CBS-stem- mingsindex, maar de handel was dun. De CBS-stemmingsindex sloot op 93,9, een winst van 0,6 pun ten. De koersindex ging om hoog van 196,7 naar 197,8. De handel was rustig verlopen met een totaalomzet van f 1,13 miljard, waarvan de aanaelen- hoek slechts 430 miljoen kon wegslepen. Opvallend was' dat bij de hoofdfondsen de trend naar boven duidelijker zicht baar was dan bij de lokale markt. Het speculatiefonds DOCdata werd hard getroffen door berichten dat de onder neming in Venlo dicht bij het faillissement zou staan. De koers klapte in elkaar en DOCdata verliet de beursvloer zwaar gehavend op 4, een verlies van 3,50. Daarmee werd de waarde van DOCdata bijna gehalveerd. Een ander BEURS k< org. high-techfonds HCS profit! den de van ruzie die uitgebroke koei tussen verschillende groota E 3 deelhouders. Vooral particij koei re beleggers reageerden en koers van HCS schoot omhoog tot 4,80. Daari j^1 was HCS de sterkste sti I2 3 onder de hoofdfondsen. k< versterking van het manf 3 ment bij Infotheek werd *°*1 beloond door beleggers. Ii j8 gendeel, de koers zakte koe ƒ1,10 op 8. Newtron w eveneens getroffen door gebrek aan vertrouwen in mogelijkheden van de hi techsector. Newtron, dat gi s ko< ren een aandeelhoudersvei3 dering hield, verloor 0,20 ƒ5,30. De internatonals ln den profiteren van de hoj dollar. KLM boekte een W van ƒ0,40 op 30,20. Koni lijke Olie steeg met l,70k ge 157,60. Unilever behaaL g een slot van 162,10, een £,r j van 0,50. Ook NedlloydC^ Hoogovens kregen een ciu\pj^£ de rug van de 'greenba|.ien Nedlloyd dikte 0,90 aanhoer 56,60. blen Op een kalme optiebeurs w g( den slechts 28.000 contraifcft verhandeld. Philips en Unfjge ver stonden in de belangs|> Tl ling.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6