'room Slovenië ordt nachtmerrie Nederlanders in oegoslavië kunnen r niet mee zitten E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Nieuwe partij voor Gorbatsjov? -UITENLAND Ceidae Qowiant VRIJDAG 28 JUNI 1991 PAGINA 5 të wintig doden in 'rans bronnenbad %RBOTAN-LES-THERMES Bij n brand in het bronnenbad van Bar- n ,tan-les-Thermes, tachtig kilometer zuidoosten van Bordeaux, zijn giste- twintig mensen door verstikking het leven gekomen. De meeste ichtoffer zijn reuma-patiënten. De and werd veroorzaakt door een omge- Jlen teeremmer tijdens werkzaamhe- 2 n op het dak van het complex. Het bl andende teer bereikte een verlaagd afond van kunststof in de grote achtzaal van de modderbaden en ont- ikkelde een giftig gas. Door de snelle 1 okontwikkeling konden velen de uit- ng niet meer vinden. sda a ver Mandela en De Klerk delen Vredesprijs PARIJS Nelson Mandela en president Frans de Klerk, twee mannen die proberen zwart en blank in Zuid-Afrika uit de apartheid te leiden, zijn gisteren door de UNESCO uitgeroepen tot gezamenlijke winnaars van een nieuwe internationale vre desprijs. De naar de Ivoriaanse president Felix Houphouet- Boigny vernoemde prijs, waar aan een bedrag is verbonden van 260.000 gulden, werd aan Mandela en De Klerk toege kend „om hen aan te moedigen te volharden in hun inspannin gen om vooroordelen te over winnen". Zuid-Afrika tekent Non-Proliferatieverdrag JOHANNESBURG Zuid-Afrika heeft gisteren bekendgemaakt dat het het internationale Non-Proliferatiever drag over de verspreiding van kernwa pens zal ondertekenen. De beslissing maakt een einde aan iaren van weer stand die Zuid-Afrika bezat om deel te nemen aan het verdrag dat in 1970 is opgesteld en tot nu toe 141 onderteke naars kent. Het verdrag verplicht de le den geen kernwapens aan te maken of te kopen en hun nucleaire installaties open te stellen voor periodieke inspec ties. Zuid-Afrika hoopt door de onderte kening de lange jaren van politieke iso latie sneller ongedaan te maken. Calvi-zaak heropend ROME Een Itali aanse rechtbank gaat het onderzoek naar de dood van de bankier Roberto Cavi herope nen. Calvi werd in juni 1982 bengelend aan een strop onder een Londense brug over de Thames aan getroffen. Het nieuwe onderzoek moet aanto nen of sprake was van zelfmoord of dat de topman van Banco Ambrosiano werd ver moord. Nog eens zes doden bij onrust Algerije ALGIERS Als gevolg van bot singen tussen het leger en moslim fundamentalisten in Algerije heb ben gisteren ten minste nog eens zes mensen het leven gelaten. Het leger heeft nadrukkelijk gewaar schuwd tegen ordeverstoringen rondom de wekelijkse gebedsdien sten vandaag. Sinds maandag zijn nu in totaal zeker 16 mensen omge komen bij het geweld in Algerije. De botsingen van afgelopen dagen zijn de ergste sinds het uitroepen van de noodtoestand op 5 juni. De laatste doden vielen in Lakhdaria en Blida, beide steden op ongeveer 50 kilometer van Algiers. Zwitserland verlaagt de maximumsnelheid BERN Met ingang van maandag geldt op de meeste Zwitserse autowegen een snelheidslimiet van 100 km/u. Mi nister van justitie Arnold Koller kon digde gisteren aan dat men het binnen de regering eens was geworden om de huidige maximumsnelheid van 120 km/ u te verlagen tot 100 km/u Enkele kan tons hebben bij het doorvoeren van de snelheidsbeperking nog enig uitstel ge kregen. De beperking geldt voorlopig tot eind augustus. De maatregel is geno men om de vervuiling door uitlaatgas sen in de zomermaanden aan banden te leggen. Voor vrachtverkeer wordt de snelheidslimiet verlaagd van 80 naar 70 km/u. UBLJANA Slovenië ieft welgeteld één nacht in zijn onafhankelijk- iid kunnen genieten, irak president Kucan iensdagavond in zijn on- lankelijkheidsspeech over de droom die erkelijkheid was gewor- tn, de realiteit van giste- n moet er toch anders ibben uitgezien dan hij :h die in zijn slaap had lorgesteld: door tanks itgereden vrachtwa- ins, barricaden door zijn ile nieuwe land, en het erale leger als 'bezet- igsmacht' op strategi- ,e posities bij het vlieg- ïld en aan de grenzen. Ij had het in zijn ergste Ichtmerries niet kunnen lean wist gisteren dan ook it beter te doen dan zijn be- Iking op te roepen tot ver- zonder daarbij precies aan geven welke vorm dat zou >eten hebben. Nu leek dat •j t niet nodig, gezien de tallo- barricaden die de burgers al .<4 ld en opgericht terwijl de itici nog, moe van het onaf- Iikelijkheidsfeest, uitrustten. t eerste gerucht over tanks sta' naar het vliegveld opruk- i, was voor Sloveense F0 ichtwagenchauffeurs vol- ende om de toegangswegen ar de hoofdstad Ljubljana en ir het 30 km noordelijker r| egen vliegveld met hun icks te blokkeren. Niet dat t veel hielp, want voor het st toonden de militairen ti vastberaden hun doel te lilniswagens, stadsbussen, rwagens, ze bleken geen id( van alle bestand tegen het ge weld van een aanstormende gevechtstank op weg naar het vliegveld. „We stonden hier al een paar uur toen de tanks de hoek om kwamen. Ze stopten en enkele militairen stapten uit om de si tuatie te verkennen. Zonder ook maar iets te zeggen ramde de eerste tank zich daarna dwars door onze wagens, aldus een ooggetuige langs een van de toegangswegen naar het vliegveld. Sporen ter breedte van een snelweg wijzen uit waar de tanks zich vervolgens door een korenveld hebben gewerkt om hun posities langs de landingsbaan in te nemen. Molest verzekering? Ietwat beteuterd kijkt een van de Slovenen naar de verwron gen overblijfselen van wat tot voor kort zijn vrachtwagen moet zijn geweest. De cabine steekt nog ongeveer een halve meter boven het beton uit, de oplegger is redelijk ongeschon den, maar de lading rubber banden ligt over 50 meter ver spreid. „Molestverzekering, wat is dat?", beantwoordt hij een vraag naar een eventuele schadevergoeding met een te genvraag. Het doet hem genoegen dat ook de tanks die in de bosrand rond het vliegveld zijn opge steld, de nodige schade hebben opgelopen in hun 'lijf-aan-lijf- gevecht' met de vrachtwagens. Loshangende spatborden, af gebroken uitlaten en olielek kages bewijzen dat de civiele tegenstanders zich niet zonder slag of stoot hebben overgege- Op een van de hoofdwegen tussen Ljubljana en het vlieg veld zijn de burgers er zelfs in geslaagd een compleet konvooi van - zij het kleinere - tanks te stoppen. Na en passant een politiewagen en een personen auto letterlijk tot het formaat van een wat uitgerekte hoog polige deurmat te hebben te ruggebracht, verkeken de mi litairen zich toch op de daar achter opgestelde truck: een tank belandde .hulpeloos in de greppel, de andere staan er - omgeven door burgers, Slo veense militairen en politie - wat ongemakkelijk achter. Trofee Er is niet geschoten, maar de militairen hebben de vinger aan de trekker. Zij kennen het verhaal van een iets verderop gestrande tank. De inzittenden daarvan werden door de Slo veense politie met het geweer in de rug uit het voertuig ge haald, waarna het vehikel als oorlogsbuit aan de woedende bevolking werd overgedragen. Een uur nadat de motor uit viel, is alles wat demontabel bleek, er ook inderdaad afge schroefd en als trofee verdwe- Hoogtepunt van dit Sloveens burgerfestijn was de demonta ge van het zware machinege weer. Met de laadgrijper van een toevallig langsrijdende vuilniswagen werd het klein kaliber kanon van de koepel getrokken. Drie Slovenen maakten zich er vervolgens mee uit de voeten, waarna het geweer nooit meer is gezien. „Och, zolang ze er maar niet mee op de verkeerde mensen schieten, maakt het niet zoveel uit", aldus het commentaar van een Sloveens agent, toen deze later van het voorval hoorde. Ondanks de oorlogssituatie kwamen er toch nog toeristen vanuit Oostenrijk de grens over. Onder hen bevonden zich vier evangelisten uit Rot terdam. Van barricaden wil den ze niets weten: „We zijn onderweg naar Albanië om in Tirana het geloof te brengen. Vertel ons maar niet hoe moeilijk het in Joegoslavië is, dat merken we vanzelf wel. We laten ons toch niet stop- Kussen, een taart en limonade voor de jarige Petar Bjelica. De tank van deze Joegoslavische rege ringssoldaat is welkom in de Servische enclave in Kroatië. FOTO: EPA 'In Kroatië zal bloedvergieten erger zijn' ZAGREB Het gebruik van geweld door het fede rale Joegoslavische leger tegen de rebellen in Slo venië is alarmerend. Maar als dat leger op dezelfde schaal ingrijpt in Kroatië, en alle tekenen wijzen daarop, zal het bloedver gieten velen keren erger zijn. Slovenië is een kleine repu bliek met een etnisch tamelijk homogene bevolking van twee miljoen mensen. Kroatië daar entegen herbergt 600.000 Ser viërs binnen de grenzen op een bevolking van drie mil joen. De ergste etnische con flicten zijn dan ook op het grondgebied van Kroatië voor gevallen in de afgelopen maanden. Een grootschalig machtsver toon door de federale strijd krachten tegen de Kroatische onafhankelijkheid zal de Ser viërs zelfvertrouwen geven en hun motiveren in opstand te komen tegen de regering van president Franjo Tudjman. Deze opstand kan gemakkelijk overslaan op het naburige Ser vië of op Bosnië, waar een et nische mengeling van islamie ten, Kroaten en Serviërs woont. Verwacht wordt tevens dat de Kroaten zich veel fanatieker zullen verzetten tegen het fe derale leger dan de Slovenen. Het leger beschouwen zij als pro-Servisch. De Kroaten zijn goed bewapend en kunnen makkelijk een guerrillacam pagne vanuit de bergen op po ten zetten. Daarnaast is de tra ditie in Kroatië op het gebied van gewapende rebellie veel rijker dan in Slovenië. 'ervolg van de voorpagina) hekfeN HAAG Bij Joego- vië-specialist Phoenix ikanties in Schiedam de telefoon rood- leiend. Alle reizen gaan it or, hoewel mensen een dere bestemming mo- n kiezen en huin reis t e Dt weekeinde zelfs gratis innen annuleren. „Maar lar hebben tot nu toe >ljai ;chts twee mensen ge- en uik van gemaakt, ver fde 't een medewerkster". k' 'et is ook alleen in Slovenië puinhoop, maar Joegosla- ["q®£ is zo groot". Volgens de oenix-hostess in Hotel Muti- in Medulin in Joegoslavië is t heel rustig. „Er is niks aan hand. Het wordt ontzettend 'eblazen, dat is het enige ï"V( t ik kan zeggen. De Engel hebben orders gekregen v> om direct naar huis te gaan, maar de Nederlanders zitten er niet mee. Gasten in het ho tel zijn ook niet aanwezig, ie dereen is op stap. En dat ter wijl er tweehonderd kilometer verderop in Slovenië wordt gevochten". Het ministerie van buitenland se zaken neemt voorlopig nog een afwachtende houding aan. Een algemeen advies om het land te mijden, wordt nog niet gegeven. Maar dat kan in de loop van vandaag nog veran deren, vertelt een woordvoer der. „We krijgen honderden telefoontjes van ongeruste mensen, dat wel. We geven zo veel mogelijk praktijkgerichte adviezen. We kijken naar de plaats waar mensen heen gaan en de manier waarop ze daar naar toe willen. Mensen die door Slovenië en Kroatië wil len rijden met de auto advise ren we om daar twee keer over na te denken. We vragen ons af of dat wel verstandig Een inwoner van Ljubljana bekijkt het staartgedeelte van een Joegoslavische legerhelikopter die in de Sloveense hoofdstad is neer gehaald. FOTO: AP LUXEMBURG De span ning in Joegoslavië is naar het oordeel van de regeringslei ders van de twaalf EG-landen zo hoog opgelopen, dat ze van daag nog het crisismechanisme van de CVSE in werking wil den stellen. Dat mechanisme, waartoe vorige week tijdens het CVSE-overleg in Berlijn werd besloten, verplicht alle 35 bij de CVSE (de Conferen tie voor Vrede en Veiligheid in Europa) aangesloten landen zich actief met de oplossing van de crisis te gaan bezighou den. De EG-regeringsleiders zullen zich waarschijnlijk scharen achter een verzoek van Oostenrijk om de CVSE bij het gebeuren in Joegoslavië te betrekken. Volgens de de vorige week in Berlijn ge maakte afspraken kan het cri sismechanisme pas in werking treden als een land - in dit ge val Oostenrijk - zich van de steun van nog twaalf andere CVSE-landen weet te verzeke- Overigens voorziet het CVSE- crisismechanisme niet in het inzetten van troepen. Maar de 35 landen kunnen wel grote druk op de partijen in Joego slavië uitoefenen om af te zien van geweld, een dialoog te be ginnen over hun moeilijkhe den en de bestaande staatsin stellingen zo goed mogelijk te laten functioneren. Tijdens een gisteren in het Lu xemburgse Vianden gehouden bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken en de fensie van de Westeuropese Unie (WEU) werd al besloten de zaak vandaag voor te leg gen aan de EG-top. HET LEVENDE EILAND 935 Na een tocht van 180 mijl bereikt de „Vrijheid II" het 1 nd Neiroe. Het ziet er onherbergzaam uit en dreigend verheft konfri de hoge kegel van de vulkaan boven de rotsen uit. „Kijk", actiijt Laary, wijzend op enkele vissersboten in de buurt, „die Jieepjes zien er net zo uit als het onze. We zullen niet erg in de en lopen. Maar het zijn geen vissers, hoor. Dat zijn bewa- gsschepen. We zullen uiterst voorzichtig moeten zijn." Na het invallen van de duisternis vaart de „Vrijheid II" een kleine baai binnen en daar voegen zich na een uur enkele onderzeeboten bij het schip. De mannen, die tezamen een aanzienlijke troepen macht vormen, trekken speciale costuums aan en zetten helmen op, want Larry heeft verteld, dat de twee vuurtorentjes aan de ingang van de baai dodelijke stralen uitzenden. Rob draagt Skip, die ook goed is ingepakt, wanneer ze aan land gaan. MOSKOU Hervor mingsgezinde Sovjetpoliti- van naam voeren inten- ef overleg over de op- chting van een nieuwe partij die Sovjetpresident Michail Gorbatsjov de mo gelijkheid kan bieden de communistische partij de rug toe te keren. Onder hen bevinden zich li berale communisten, radica len en vertegenwoordigers van het politieke midden. Zo doen aan de besprekingen onder meer de voormalige minister van buitenlandse zaken Edoeard Sjevardnadze en de nieuw gekozen burge meester van Moskou, Gavriil Popov, mee. Ook wereld kampioen schaken Garry Kasparov en Gorbatsjovs vertrouweling Aleksandr Ja- kovlev nemen deel aan de onderhandelingen. Popov zal naar verwachting vandaag het concept van de partij in Moskou bekendma ken. De nieuwe partij zou Gorbatsjov de kans geven om zich van de conservatie ve vleugel van de communis ten te ontdoen. Arkadi Moerasjov, een voor aanstaande radicaal, legde uit dat het de bedoeling is een partij op te richten die de Sovjetpresident in staat Venetië mist Venetianen Idoor PAUL BOMPARD VENETIË „Venetië moet niet een antiek Disneyland worden", betoogt burgemees ter Ugo Bergamo van Venetië. „We beginnen een steriele mu- seumstad te worden zonder een normaal eigen stadsleven, een Venetië zonder Venetia nen - afgezien van de mensen die werken in de toeristen industrie". Venetië vecht tegen de stijgen de waterspiegel, de vervuiling in de grachten en de steeds groter wordende stroom toe risten. Door het groeiende aantal bezoekers uit de Oost- europese landen barst de stad bijna uit haar voegen. Daarnaast heeft Venetië te kampen met een exodus van Venetianen, die in de jaren vijftig is begonnen en nu steeds grotere vormen aan neemt. In 1951 had Venetië 174.905 inwoners. In mei van dit jaar waren dat er nog slechts 77.634, een afname van bijna zestig procent of meer dan 2000 mensen per jaar. „Vorige week hadden we acht bruiloften in Venetië", aldus j 'signor' Bergamo. „Slechts j twee van de echtparen waren van plan in Venetië te blijven 1 wonen". De aaantrekkings- kracht van de gondelbruilof ten is groot, maar wonen en werken in een stad met een stagnerende economie en com municatieproblemen is minder aantrekkelijk. „De meeste Venetianen kun nen zich het niet meer permit teren om hier te blijven wo nen", legt Bergamo uit. „Wan neer woningen te koop wor den aangeboden springen er onmiddellijk rijke 'Milanesi' op af of buitenlanders. En dus is Venetië een stad van vreem delingen geworden, die zo nu en dan in het weekend langs komen". (c) The Times Fransen minder blij met Cresson PARIJS De wittebroodswe ken van Edith Cresson zijn ab rupt afgebroken. Nauwelijks anderhalve maand na haar be noeming moet de eerste vrou welijke premier van Frankrijk in een gezaghebbende popula riteitspoll een recordterugval van 16 punten slikken. Vol gens het gisteren door Paris-~ Match gepubliceerde BV A-on derzoek zou nog maar 27% van de Fransen een goede indruk hebben van de premier. Presi dent Mitterrand deelt in de malaise en zakte naar zijn laagste populariteitsniveau sinds 1986. WEU: steun voor plan Ter Beek li stelt binnen twee jaar uit de communistische partij te stappen. „Gorbatsjov zal deze partij niet alleen steunen, maar ik denk dat de struc tuur die wordt gecreëerd Gorbatsjovs overwinning ze ker zal stellen bij de verkie zingen volgend jaar", ver klaarde Moerasjov in een te lefonisch interview. Aanleiding voor de oprich ting van een nieuwe partij links van het midden van het politieke spectrum was de enorme overwinning die Boris Jeltsin boekte bij de presidentsverkiezingen voor de Russische federatie in juni dit jaar. LUXEMBURG Minister Ter Beek van Defensie heeft gisteren veel steun gekregen van zijn collega's van de West Europese Unie (WEU) voor het Nederlands initiatief troe pen te steunen voor de hulp verlening in gebieden dié door hongersnood worden geteis terd. Ter Beek drong er tijdens het WEU-overleg in het Luxem burgse Vianden op aan even tueel troepen en militaire transportcapaciteit naar de hoorn van Afrika te sturen om daar te helpen bij het geven van grootscheepse voedsel hulp. Hij verwees daarbij naar de ervaringen die eerder zijn opgedaan in Bangladesj en Irak. Overigens zei Ter Beek dat het sturen van troepen pas in laatste instantie mag ge schieden, en alleen als de toe stand daar zo ernstig is gewor den dat de internationale hulporganisaties niet meer de mogelijkheid hebben de mil joenen mensen die gevaar lo pen van honger te sterven, te helpen. De WEU-ministers be sloten ook tot het opzetten van een satellietcentrum dat de WEU binnen enkele jaren in staat moet stellen toezicht te houden op de naleving van de akkoorden over de conventio nele ontwapening in Europa en het observeren van milieu rampen. De WEU zal gebruik maken van de beelden van de satelliet Helios, die binnen twee jaar zal worden gelan ceerd. Marshall stapt uit Hooggerechtshof WASHINGTON De liberale rechter Thurgood Marshall heeft gisteren zijn ontslag ge nomen als rechter bij het Amerikaanse Hooggerechts hof. In een zeer korte brief aan president George Bush zei Marshall dat zijn hoge leeftijd - bijna 83 en het zware werk voor het Hof de redenen wa ren voor zijn ontslag. Marshall viel onder meer op door zijn taaie strijd als advocaat tegen rassendiscriminatie.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5