Europa verwacht geen grote daden van Nederland als EG- voorzitter Haagse maakt beeld vari prins als jonge ritmeesW BINNENLAND Ccidóc Qowuwt VRIJDAG 28 JUNI 1991 PAG» Koning voorgedragen als lid Rekenkamer DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gis teren met overgrote meerderheid VVD-ka- merlid en oud-staatssecretaris mr. H. Koning voorgedragen als lid van de Algemene Re kenkamer. Koning kreeg steun van 123 van de 130 aan wezige kamerleden. De Rekenkamer contro leert de inkomsten en uitgaven van de rijks overheid. De Kroon benoemt de leden van de Rekenkamer op voordracht van de Tweede Kamer. De kandidatuur van de vice-presi dent van de Rotterdamse rechtbank mr. L. de Bruin, voorgedragen door de Rekenkamer zelf, was kansloos. Koning is voor de functie gevraagd door de VVD-fractie. Hij had gister morgen pas zijn sollicitatiebrief ingediend bij kamervoorzitter Deetman. Kamer: onderzoek naar afschaffing dienstplicht DEN HAAG De Tweede Kamer vindt dat minister Ter Beek van defensie in het aangekondigde onderzoek inzake de dienstplicht ook de afschaffing daarvan moet bekijken. Dat heeft de Kamer gister avond uitgesproken door het aannemen van een motie van deze strekking van CDA en PvdA. De Kamer gaat daarmee een stapje verder dan Ter Beek, die in zijn defensienota stelt dat verdere verkorting of afschaffing de komende tien jaar niet wenselijk is. De Kamer vindt dat ook ver korting van de dienstplicht in het onder zoek moet worden betrokken. De Kamer meent dat door de verdere verkleining van de krijgsmacht de last van de dienst plicht op een steeds beperkter aantal men sen komt te liggen. Anjers uitgereikt Na afloop van de uitreiking van de Zilveren Anjers door prins Bernhard poseren de prijswin naars in het Koninklijk Paleis op de Dam. Onder hen de 82-jarige dominee Gaaikema uit Haren, de vader van Seth (links naast prinses Juliana) en prof.dr. Schulte Nordholt (uiterst rechts) uit Wassenaar. Schulte Nordholt kreeg de onderscheiding voor zijn psalmberijmingen en zijn bijdragen aan het Liedboek voor de Kerken. Gaaikema tilde in de jaren dertig in Groningen het volkshogeschoolwerk van de grond. De andere Anjers gingen naar E. Palm, drs. R. Musaph- Andriesse en frater Candidus van der Linden. FOTO: ANP 'Maffialeider' voor" hotel doodgeschote AMSTERDAM Een 37-jarige man is bij een schietpartij voor het Hilton Amsterdam neergeschoten en aan de van zijn verwondingen overleden, werd enige jaren geleden door het da^ Parool omschreven als leider van de en gewelddadigste maffia-achtige misdal nisatie in Nederland". Volgens een j woordvoerder stond vóór het hotel een I mensen waarin ruzie ontstond. Er weri verse schoten gelost, waarna iedereen i de voeten maakte. Het slachtoffer straat achter. Zijn organisatie zou beziggehouden met drugs, aanslagen i witwassen van zwart geld. Pogingen om blikaties in het Parool juridisch aan t liepen destijds op niets uit. I FRANS WIJNANDS, BOB VAN HUËT en AART HEERING DEN HAAG /BRUSSEL Het Nederlandse voor zitterschap van de Euro pese Gemeenschap wordt in regeringskringen van de lidstaten „met vertrou wen" tegemoet gezien. Maar niemand gelooft dat er grote plannen of op zienbare omwentelingen op stapel staan. Als Ne derland maandag de voor zittershamer overneemt, heeft het de handen voor al vol aan lopende zaken. Nederland kan in een half jaar voorzitterschap onmogelijk alle witte plekken van de Eu ropese legpuzzel invullen. Nie mand, ook niet in Bonn, die dat verwacht. Eerder integen deel, want als er continuïteit blijft in de gesprekken, als het eenwordingsproces gaande wordt gehouden en de per spectieven voor iedereen aan trekkelijk blijven, is er meer tijd en speelruimte om nog uit eenlopende standpunten ten slotte met elkaar te verenigen. Staatsminister dr Lutz Staven hagen - op de bondskanselarij in Bonn belast met buitenland se zaken - ziet voor Nederland de grootste krachtproef in het gereed krijgen van de ont werpteksten voor de Europese Monetaire Unie (EMU) en de Europese Politieke Unie (EPU). Als die teksten op de decembertop in Maastricht aan staatshoofden en regeringslei ders kunnen worden gepre senteerd en ze worden aange nomen, dan kunnen ze in de loop van 1992 aan de parle menten van de afzonderlijke EG-staten ter goedkeuring worden voorgelegd. „Ik weet niet of de Nederlanders nog spectaculaire voorstellen in hun aktetassen hebben zitten, maar ik zou het al een specta culair resultaat willen noemen als we in Maastricht die tek sten in handen krijgen", aldus minister Stavenhagen. Vluchtelingenbeleid Nederland zou, volgens dr Sta venhagen, de komende zes maanden vooral moeten pro beren perspectief aan alle lid staten te blijven bieden als het gaat over gevoelige zaken waarover de meningen nu ernstig verdeeld zijn. Moet het Europese parlement niet ein delijk de volmachten en zeg genschap krijgen, waar het al zo lang om vraagt? Mogelijk heden zelfs om belastingmaat regelen af te kondigen ter fi nanciering van het EG-beleid? Perspectief over het vluchte lingenbeleid bijvoorbeeld. „De groeiende problematiek van asielzoekers is niet meer per land te regelen. Daar moet een gemeenschappelijke EG-aan- pak voor komen." Dat geldt volgens minister Stavenhagen ook voor de misdaadbestrij ding. De buitenlandse en vei ligheidspolitiek van de EG moet gestalte krijgen, de fi nanciële noord-zuid-situatie binnen de EG moet geregeld worden en de Europese Poli tieke Unie moet een zo federa tief mogelijke structuur krij gen. Als Nederland erin slaagt de partners geïnteresseerd te houden in dat soort toekomst perspectieven, is volgens Duit se insiders het voorzitterschap al bij voorbaat Aarzeling De Franse diplomaten geven officieel hoog op van de tradi tionele Nederlandse Euro-ge zindheid. Gèen reden dus te twijfelen aan de 'structurele bijdrage' die het Nederlandse EG-voorzitterschap zal leve ren op weg naar de monetaire en politieke eenwording. Maar wanneer pen en schrijfblok ter zijde worden gelegd klinkt er toch ook enige aarzeling. Heel goed weet men in Parijs dat in Den Haag dikke vraagtekens worden gezet achter het demo cratische gehalte van de Euro pese instituties, de bevoegdhe den van de toekomstige Cen trale Bank en eveneens wordt getwijfeld aan de Frans-Duitse opvattingen over een zelfstan dige Euro-defensie, los van Amerika. „Het is moeilijk te voorspellen hoe dat alles zal uitwerken. Er is sprake van wisselende bondgenootschap pen. Het voorzitterschap zal het Nederlandse standpunt wat temperen, maar wat bij voorbeeld defensie aangaat kan Nederland vertrouwen op de Britse oppositie", verwacht een diplomaat. Op de Nederlandse ambassade in Parijs waagt men zich lie ver niet aan voorspellingen. „Je moet onze rol ook niet overschatten", zegt een woord voerder. „Het is een eeuwig misverstand te denken dat de voorzitter zoveel invloed op de vergadering heeft. Een voor zitter kan niet verder gaan dan de vergadering toestaat". In Franse kringen wordt in dat opzicht driftig gespecu leerd over de EG-ambities van premier Lubbers. Niemand meer dan de Nederlandse pre mier zou gediend zijn met een voorspoedige afsluiting in Maastricht. Het zou zijn kan sen vergroten, weten carrière- rekenaars. Dat de huidige, Franse, EG-voorzitter plaats zou willen maken voor Lub bers ontlokt echter een beleef de glimlach. ,Als ik het alle maal goed heb begrepen heeft Delors aan Nederlandse jour nalisten geantwoord dat hij Lubbers eventueel een waar dige opvolger zou vinden. Meer niet", zegt na lang aan dringen een ambtenaar van het ministerie van europese zaken in Parijs. Naar verluidt zou de Neder landse kandidaat nog even ge duld moeten oefenen. Zowel president Mitterrand als bondskanselier Kohl zouden Delors graag tot 1995 zouden zien aanblijven. Dat zou een derde ambtstermijn voor de Fransman betekenen. Delors heeft gisteren overigens ge weigerd te zeggen of hij vol gend jaar een nieuwe ambts termijn wil. De 65-jarige De lors probeerde in Brussel ge ruchten te ontzenuwen dat hij de landelijke Franse politiek in wil gaan. Delors was onver zettelijk en zei dat hij alleen uitsluitsel geeft als hij een ver lenging van zijn ambtstermijn krijgt aangeboden. Sociaal beleid En wat verwacht Italië van het Nederlandse voorzitter schap? Dottoressa Barucco, de woordvoerster van het Itali aanse ministerie van buiten landse zaken, wordt door de vraag duidelijk overvallen. Na ampele ruggespraak met haar superieuren weet zij slechts te antwoorden, dat het ministerie hierover nog geen officieel standpunt heeft bepaald, maar dat Italië natuurlijk hoopt dat de doelstellingen voor het ko mende half jaar zullen worden gehaald, en de tijdens het Itali aanse semester uitgezette lij nen worden voortgezet. Minister De Michelis zelf is iets concreter. In een artikel dat hij onlangs schreef voor La Stampa verklaart hij eerst trots dat (het overigens tradi tioneel pro-Arabische) Italië „voor het eerst heeft voorge steld om Israël nader bij de Gemeenschap te betrekken". Dat contact zou voor het einde van het jaar in een vorm van associatie zijn beslag moeten krijgen, en misschien ver wacht De Michelis, al zegt hij het niet met zoveel woorden, dat de uitstekende relatie tus sen Nederland en Israël daar bij van pas kan komen. „De Italiaanse bevolking ver wacht helemaal niets van het Nederlandse voorzitterschap", verklaart Riccordo Orizio, bui tenland-redacteur van de Cor- riere della Sera. „In Italië is weliswaar sprake van een soort euroforie, maar van het functioneren van de EG heeft met geen flauw benul". Zelf gelooft Orizio ook niet dat het er veel toe doet welk land de 'verschillende EG-commissies voorzit. „Daar heeft De Miche lis, die met zoveel bravour het Italiaanse semester inluidde, zich juist zo op verkeken. On der Italiaanse leiding zou alles wel even geregeld worden. Er is bitter weinig van terechtge komen, juist omdat niet de voorzitter maar alle twaalf landen samen beslissen". Vol gens Orizio zal Nederland de handen meer dan vol hebben aan de lopende zaken. „Als de besprekingen over de Mone taire en Politieke Unie (EMU en EPU) in de eindfase ko men, en die over militaire in tegratie en de toelating van Zweden en andere landen van de Europese Vrijhandelsge meenschap worden begonnen, dan mag het Nederlandse se mester zonder meer geslaagd heten". Zijn collega Leopoldo Fabiani van La Repubblica is het in grote lijnen daarmee met hem eens, maar verwacht toch nog wel initatieven over „zaken die Nederland na aan het hart liggen, als sociaal beleid en mi lieu". Orizio, die het omstreden soci ale charter voor de Gemeen schap als „wollig en retorisch" omschrijft, ziet voor Neder land veeleer een rol wegge legd bij de naleving van reeds genomen EG-besluiten. Want de Europese gezindheid van Italië bestaat alleen in woorden. Onze politici maken zich uitsluitend druk over bin nenlandse ruzies, zodat hon derden EG-richtlijnen al jaren liggen te wachten op parle mentaire goedkeuring, en bij voorbeeld de uitlaat met kata lysator hier nog steeds niet verplicht is. En daarmee geeft Orizio precies de reden aan waarom de meeste Italianen zulke grote verwachtingen koesteren van de Europese eenwording: door hen onder Brusselse curatele te stellen, hopen zij dat de eigen politici, die nergens in Europa zo ge minacht worden als in Italië, gedwongen zullen worden om hun bestuurlijke taken naar behoren te vervullen. Minister van buitenlandse zaken Van den Broek in 1986 temidden van collega's uit de overige EG-lidstaten. In dat jaar trad Neder land voor het laatst op als EG-voorzitter. Vanaf maandag nestelt premier Lubbers zich wederom aan het hoofd van de Europese Raad die uit de regeringsleiders van 'De Twaalf' bestaat. Van den Broek zit de Raad van Ministers voor. FOTO: AP SUSKEENWISKE HET WITTE WIEF standaard Ultgeverl|/Wavery Productions Gratificatie militairen voor hulp aan Kurden DEN HAAG Minister Ter Beek van defensie heeft gisteren besloten de ruim vierhonderd dienstplichtige militairen die wa ren betrokken bij de hulpactie voor de Kurden een gratificatie te geven. De dienstplichtigen van de landmacht krijgen 500 gul den. De dienstplichtige mariniers ontvangen wegens de langere duur van hun verblijf in Irak minimaal 750 gulden. De gratifica tie wordt volgens Defensie toegekend als blijk van waardering voor de bereidheid van de dienstplichtigen om vrijwillig in het buitenland werk te verrichten onder buitengewone omstandig heden. (ADVERTENTIE) De Haagse beeldhouwster Thérèse de Groot kijkt toe terwijl dienstplichtige huzaren het stai van prins Bernhard op zijn sokkel plaatsen. FOTO: FO reii AMERSFOORT Even is het alsof Amerikaanse mariniers op het beroem de Arlington Memorial in Washington de Ameri kaanse vlag op de kust van Iwo Jima planten. Het betreft echter de op richting door een groep dienstplichtige militairen van een bronzen beeld van prins Bernhard, giste ren rond het middaguur. Het beeld is een geschenk van de officieren en onderofficie ren van de cavalerie aan de prins, die morgen zijn tachtig ste verjaardag viert. Het beeld stelt de prins voor als 27-jarige ritmeester in feesttenue en heeft een vaste plaats gekre gen op het voorterrein van de Bernhard-kazerne in Amers foort, het landelijke oplei dingscentrum van de Huzaren van Boreel, waar de voormali ge Inspecteur-Generaal der Nederlandse Strijdkrachten zijn militaire opleiding genoot. Het werd de jarige prins van middag officieel aangeboden door prinses Juliana, tijdens een feestelijke bijeenkomst in de Bernhard-kazerne. De maakster van het beeld, de 61-jarige beeldhouwster Thé rèse de Groot-Haider uit Den Haag, houdt een oogje in het zeil terwijl de huzaren de op een kleine vrachtauto liggende jonge prins optillen en met draadschoeven in de boorga ten op een zwart-granieten sokkel overeind zetten. Een aantal hoge officieren applau disseert. De beeldhouwster kijkt opgelucht. Hoe lang ze aan het beeld heeft gewerkt, wil de uit Slo venië afkomstige kunstenares liever niet zeggen. „Als je er lang aan hebt gewerkt vinden ze je geen goede beeldhouwer en als je er te kort over hebt gedaan deugt het ook niet". In de Bernhard-kazerne is haar werk overigens niet on bekend. Eerder tekende ze voor het sierlijke oorlogsge denkteken, en in de entree naar de officiersmes gedenkt een bronzen portret van haar de oud-verzetsman en erekolo nel der huzaren Pieter Six. Ook is ze de maakster van het vorig jaar onthulde monument in Bronbeek. Toen de Vereni ging Officieren Cavalerie en de Vereniging Onderofficieren Cavalerie tot het verjaardags geschenk aan de prins hadden besloten, was de weg naar haar atelier dan ook snel ge vonden. -at Prins te paard „De vraag was een realistisch beeld van de prins als jonge ritmeester", licht de beeld houwster toe. „Er werd na tuurlijk gedacht aan de prins te paard, maar praktisch en fi nancieel was dat niet haalbaar. Een tweede wens was dat de prins in een ontspannen pose zou worden uitgebeeld, ge kleed in feesttenue". „Er moest een zekere rust van het beeld uitgaan. In dit geval was dat een probleem, omdat het tenue veel versieringen en details kent, die al snel voor onrust zorgen. Ik ben daarom heel sober en ingetogen te werk gegaan". Inderdaad staat de jonge prins er ontspannen bij, zonder zijn waardigheid als ritmeester ge weld aan te doen. Het portret toont een opmerkelijke gelij kenis met het beeld zoals de meeste Nederlanders dat van oude journaalbeelden en foto's van de prins uit die periode kennen, maar is daarenboven ook heel levendig. Met name dat laatste bezorgde Thérèse de Groot de nodige hoofdbrekens. „Ik moest dat jeugdbeeld van de prins aan de hand van foto's reconstrueren. Ik moest me inleven in een periode waarin ikzelf een meisje van zeven jaar was. Maar ook moest ik me een beeld vormen van de tijd waarin hij jong was. Daarvoor kon ik beschikken over mate riaal uit het cavaleriemuseum en ook op paleis Soestdijk kreeg ik inzage in het fotoma teriaal van het huisarchief". „Zo heb ik me geleidelijk toch een realistisch beeld van de jonge prins kunnen vormen. Een probleem was nog het uniform. De prins had zijn oude uniformen niet meer, dus de Groot: „Ze is het kon C ook het feesttenue heb ik beet- kijken en haar reacti |t je bij beetje moeten recon strueren, waarbij ik de hulp fas! van onder meer het van Prinsjesdag heb ge Student uit Leidf Het beeld is levensgrc wil zeggen 1.84 metei Als model werd gebri maakt van een studf schiedenis uit Leiden, oud en gezegend met lengte en het postuur van de prins in die Aardige bijkomstighei(fc]N daag, op de dag van de ling van het beeld, het model in Leiden a Tot voor kort werkte de Groot voornamelijk >ei' dracht van het buit or, Portretbustes van haasje in onder meer Italië, rijk en Joegoslavië. Poi i zijn haar specialiteit, e 1 waarin ze tot in de werd opgeleid aan de cademie van Ljubljaéch Sloveense woont en sinds 1957 in Nederlam haar hart gaat zeker de gen sterk uit naar ha boorteland. „Ik vind het heel erg op dit ogenblik in Slove beurt. Ik maak me erjf.( rust. Het is een pracht n, dat qua mentaliteit not ter het IJzeren Gordiji gelegen. Het is een volk met veel gevoel v mor en sterk verwant Nederlandse volk. Ik hun streven naar onai lijkheid volkomen. Sloi altijd uitgebuit door hf munistische regime. M zou veel beter zijn als de Kroaten en Servi confederatie zouden Met deze acties raken ze maar meer geïsoleerd wereld, ben ik bang". Maar haar gedachten voltooide beeld van d< prins winnen het toch weer van de vooruitzichten voor hi boorteland. Gevraagd beeld de goedkeuring prins kon wegdragen, li antwoord: „De prins h( nog niet gezien. Hij dat hem het beeld wor geboden, maar niet hoe uit ziet. De laatste goedl was aan degene die het 93 kan, prinses Juliana. Tand

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4